'We hebben mazzel gehad' Het Gesprek van de Zomerdag Honderd beren van Suzan 'Hartstikke leuk je weer eens te zien' Ook dit sportieve toermodel huur je bij MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 Los zand Het zand op het Katwijkse strand is nog vochtig. De kilte die de slagregens hebben ge bracht, zit nog in de grond. Maar op sommige plekken is de bovenlaag al droog en schittert het zand als een heelal dat je met gebogen hoofd kunt bekij ken. Ik heb een badhokje gehuurd bij Willy Zuid. In een strandstoel zit ik te kijken naar het helmgras. Ziek ben ik, maarzonnen mag van de dokter. Daarvan worden je gedachten warmer. Als ik mijn ogen sluit - ja, gelukkig kan ik dat nog zelf - zie ik een oranje ruimte. Niks geen visioe nen van een hemel of een hier namaals. Het is de zon die door mijn dunne oogleden heen dringt en het bloed daarin ver mengt met haar geelachtige licht. Ik zie bloed met zonlicht. En daarom kijk ik maar vlug weerde wereld in. Tegenover mij zijn wat Duitsers in de weer. Ze maken kwartier. Bakenen een stukje strand af voor zichzelf. Ja, dat zit nu een maal in die mensen. Ze willet] eigenlijk allemaal in hun voor tuintje in Darmstadt blijven maar ze moeten zo nodig naar hetAusland, waar ze als puzzle- stukjes passen in het negatieve clichébeeld dat wij van hen heb ben. Ik koester geen nare ge dachten. Vooral niet omdat een Nederlands jongetje, dat zoals alle jongetjes het hele strand in zijn emmer probeert te krijgen, een van de oudere Duitsers en thousiast aanroept met 'opa'. Ja, zo moeten we een beetje gaan kijken. Maar het is wel tekenend dat ik, als ik mijn blik van 'opa' afwend en een Campari-parasol zie staan, bij het woord Campa ri meteen moet denken: 'Naar het kamp, Arie!' O, bittere drank. Geserveerd met soda. Bloed met prik. Even verderop is een meisje neergestreken. Ze ligt topless te zonnen. Haar borsten zijn plat als gebakken eitjes. Naast haar in het zand liggen wat guldens en kwartjes. Een jongeman met een opgepompt bovenlichaam draait een beetje om haar heen en gaat dan op zijn hurken bij haar zitten. Hij pakt een van de munten en legt die op de rech terborst van het meisje. "Vuile klootzak!', hoor ik haar schel den, 'rot op!'De munt moet gloeiend heet zijn geworden in de zon. Een uur of wat later zie ik de jongen en het meisje terug bij Willy Zuid. De jongen zit lui achterover. Het meisje kan haar handen maar niet van hem af houden. Het strand is kleiner geworden als ik huiswaarts ga. Breeduit, langs de vloedlijn, zitten ge bronsde en gespierde mannen en vrouwen. Eerste rang. Ze voelen zich de bazen van de zee. Met heerszuchtige blik, en af en toe met welgevallen hun eigen li chaam bevoelend, kijken ze de minder gespierde, gewone, men sen na. Niemand is iets waard, behalve zij. Maar de zee. de zee, wast de voeten van al die men sen meteen grootsheid die zij niet kennen en nooit zullen kun nen opbrengen. Ben ik eigenlijk wel ziek? CEES VAN HOORE» Artsen en verpleegkundigen van het Amsterdamse VU- ziekenhuis kregen vorige week 25 grote knuffelberen, een geschenk van het bijna vijf maanden oude, onge neeslijk zieke patiëntje Su zan Horbach. Bij haar ou ders in Heemstede staat een grote doos met nog eens 75 kleine beertjes. De honderd beren zijn het gevolg van een brief die Suzans moeder aah het radioprogramma 'De Steen en Been-show' schreef. Els Horbach wilde uit Suzans naam iets terug doen voor alle mensen die zo liefdevol met haar om gaan. ,,De begeleiding van het personeel van het zieken huis is eindeloos", licht Els Horbach toe. ,,Ze houden een dagboek bij, met alle maal leuke dingen van Su zan. Ze vieren in plaats van elk jaar nu elke maand haar verjaardag, met onder ande re slingers om haar bedje. Ze vangen ons op. Op een ge geven moment had ik in de auto de Steen en Been-show aanstaan. Toen kwam ik op het idee." Vorige week woensdag ont vingen de makers van het radioprogramma die de wensen vervullen de brief. Vrijdag tijdens de uitzending waren er 25 grote beren voor het ziekenhuispersoneel ge regeld. Een vriend van Els en Roland Horbach organiseer de in reactie hierop later de 75 kleine beertjes. Suzan bleek bij haar geboor te het syndroom van Down te hebben, ze is een mongooltje. De helft van de ze kinderen heeft een hart afwijking. Al heel snel was duidelijk dat Suzan tot deze groep behoort. Ze werd op genomen in het ziekenhuis, waar de artsen geen hoop konden geven. Suzan over leefde tot nu toe een li chaam sinfectie en een long ontsteking. Wanneer ze overlijdt valt niet te zeggen. KEES BALS Canadese vindt vriendinnen terug na oproep 'Ik vind het interessant u weer eens te ontmoeten' zei Willy Kole tijdens het eerste contact na 40 jaar met Elly van Rijn. Om die vormelijke toon werd afge lopen vrijdag hartelijk gelachen tijdens het weerzien met Willy Kole die als 15-jarige met haar ouders naar Canada emigreer de. Je had moeten zeggen 'ik vind het hartstikke leuk je weer eens te zien' giechelden de drie aanwezige vriendinnen aan de Leidse Ravelstraat. De oproep van Willy, verleden week in de ze krant, om oude vriendinnen te ontmoeten was een succes. Buiten gastvrouw Elly van Rijn waren bij het weerzien aanwe zig Conny van Mannot en Riny Pouw. Alle in de brief genoem de dames reageerden trouwens op de oproep. In een zeer Hollands sfeertje met koffie en appeltaart haal den de dames herinneringen op en kwamen fotoboeken op tafel. „Kijk dat is Jaap Hogerwerf, bij genaamd het hertje. Hij is car dioloog geworden," wees een van de dames op een korfbalfo to. De meisjes-HBS aan de Ga- renmarkt, de Genestetstraat en de korfbalvereniging De Danaï den waren geliefde onderwer pen. In 1976 was Willy met haar man en twee kinderen al eens in Eu ropa en natuurlijk in Nederland. „Ook heb ik Leiden toen be zocht, maar dat was een grote teleurstelling. De lagere school aan de Lage Morsweg was ver dwenen, de speeltuin gesloten en Voortman icecream in de Janvossensteeg kon ik niet vin den. Ik had ook maar weinig tijd want mijn man en kinderen wil den nog zoveel zien in Europa." Willy Kole kon zich na een stu diereis in Engeland, waar zij in een groep van acht Amerikanen en acht Canadezen schoolsyste men bestudeerde, tien dagen vrij maken voor haar geboorte land. Zij logeerde in Slikkerveer bij'haar tante en oma en ont moette daar nog nooit geziene neven en nichten. In eigentijds Nederlands bedankte zij het Leidsch Dagblad 'hartstikke'. Zojuist geleerd van haar oude vriendinnen, die bleken dan ook allen in het onderwijs werk zaam te zijn geweest. NIEK FAAS „Ik heet Atilla Otto", zegt hij. „Iedereen noemt me alleen Atil la maar ik wil ook bij mijn ach ternaam genoemd worden." Zeven jaar is hij en vreselijk ac tief. Alleen, die energie kan hij momenteel moeilijk kwijt. Vlak voor de zomervakantie brak Atilla Otto zijn been. Sindsdien zit hij voornamelijk binnen. Pas over een paar weken - Atilla zit dan al weer op school - mag het gips er af. Nu beweegt hij zich voort op krukken, of op zijn kont schuivend over de vloer. „Het gebeurde toen we tikkertje aan het spelen waren bij school. Ik zat achter een hek en toen sprong een grote jongen per on geluk van het hek op mijn been. Scheenbeen gebroken, dus. Het deed wel zeer, maar die jongen die het deed was meer over zijn toeren dan ik. Hij moest bijna huilen." Geluk bij een ongeluk mocht Atilla Otto vervolgens in een ambulance naar het ziekenhuis. Zo'n ziekenwagen had hij na melijk altijd al van binnen wil len zien. „Dat was wel leuk", al dus Atilla. De echte ellende be gon pas later, zegt zijn moeder. „Na een paar dagen begop zijn been ontzettend zeer te doen. We moesten terug naar het zie- enhuis en daar bleek dat het een verkeerd was gezet waar door de spalk was gebroken." Atilla mocht vervolgens niet mee op schoolreisje naar Blijdorp. De kruisvereniging bleek geen rolstoelen meer op voorraad te hebben. „Dat was heel vervelend", zegt Atilla. „Ik vind Blijdorp heel leuk. Zeehon- In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: va- kantiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Je verdwaalt in de jungle, belandt tussen de kannibalen of loopt een vreselijke infectie op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvogels. Daarna schakelen we weer over op 'gewo ne' pechvogels. Ook voor VakantiePechvogels hebben we wekelijks een mooie slagroomtaart van banket bakkerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomi neren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Atilla Otto: „Ik ben een beetje ondeugend". foto hielco kuipers den, die in het water springen en zo. En ze hebben nu mam moeten." De ellende duurde voort. Drie weken na het ongeluk bleek dat de breuk nog niet goed was ge heeld, Atilla kreeg geen loop- gips, dus moest hij binnen blij ven. „We kregen wel heel veel bezoek", zegt moeder Otto. „Dat leidt een beetje af. Maar Atilla is wel heel erg actief. Bin nen zitten vind hij heel erg." Wat hij zoal doet de hele dag? Over de vloer schuiven, compu terspelletjes spelen in zijn een tje of met zijn vriendjes als die op bezoek zijn, lezen, spelen met zijn knuffel Pim de Pinguïn en brutaal zijn. „Zet maar in je verhaal", zegt Atilla, trots. „Dat ik een beetje een ondeugend jongetje ben. Hoezo ondeugend? Nou, ik zeg altijd 'hé, je hoeft me niet zo te commanderen hoor'." Zijn been doet niet zeer meer, al is het een stuk dunner geworden. „Mijn armen zijn een stuk ster ker geworden maar mijn been is slap", aldus Atilla. De zestiende moet hij weer naar school, met een gipsbeen. Geen loopgips maar gewoon gips... ANNET VAN AARSEN Auto-en Motorverhuur LiMultiRent Lelden 071 - 310001 Katwijk 01718- 285 35 Leidschendam 070 - 327 9115 Bavarwijk 02S1Q- 15315 IJmuiden 02550 - 234 50 Zeezeiler Kömer strandt in het zicht van de haven REGIO FRANS VISSER In het zicht van de haven stran den. Voor menig zeiler een ob sessie. Dat overkwam vórige week ook de ervaren zeezeiler en jachtontwerper Hans Kömer. Wat even een oversteekje Har- wich-IJmuiden had moeten worden, eindigde in een klein drama op het strand bij de zuidpiervan IJmuiden. Veel zeilers trekken tegen woordig in hun vakantie naar zee. De schippers weten over het algemeen waar het gevaar schuilt. De banken voor Har wich, Lowestoft, Ramsgate, maar ook de platen voor de Ne derlandse kust zien er bij rustig weer fascinerend en weinig ge vaarlijk uit. Bij zwaar weer kun je daar echter beter uit de buurt blijven. Iedere ervaren zeiler weet dat hij bij storm uit de kust moet blijven. In open zee is het dan relatief vrij rustig, maar als hij, op het moment dat de stórm uitbreekt, nog maar enkele mij len voor zijn thuishaven zit, moet hij wel heel sterk in zijn schoenen staan om de steven te wenden naar open water. In een dergelijke situatie ver zeilde vorige week ook jachtont werper Hans Kömer. De Zaan dammer besloot toch binnen te lopen, want 'de tocht was tot op dat tijdstip heel gladjes verlo pen'. Een kwestie van foutieve inschatting of van pure pech? 'Pech', vindt de ogenschijnlijk ontspannen Hans Kömer op zijn kantoor van ontwerpbu reau Van de Stadt en Partners in Wormerveer. Maar inwendig had hij vanaf zijn redding grote twijfels. Toen hij in het week einde werd opgebeld door de nestor en oprichter van zijn bu reau, de gerenommeerde jacht ontwerper Rikus van de Stadt, met de woorden: 'Hoe heb je kunnen besluiten IJmuiden bin nen te lopen met dit weer,' wist hij het zeker. 'Ik had op ruim water moeten blijven, nooit naar binnen moeten gaan. Ik ben in slaap gesust door het feit dat de overtocht zo gladjes ver liep.' Met windkracht 4 vertrok de Amadeus, type Dehler 34, don derdagmorgen uit Harwich. Ho ger wal, dus weinig golfslag. Kömer wist dat de zee bij de Nederlandse kust aanzienlijk ruwer zou zijn, maar verontrus tend vond hij dat niet. Opge wekt begon hij aan de oversteek van 125 mijl (230 kilometer). Al les verliep voorspoedig. Gemid delde snelheid 11 mijl. Niets vermoedend ging de Amadeus op weg naar de pieren van IJmuiden. Körner maakte daarbij ook nog de fout buiten de diepe aanlooproute voor zeeschepen te blijven. „Ik wilde me aan de regels houden en die verbieden nu eenmaal dat ple ziervaartuigen deze weg bewan delen. Stom natuurlijk, want nood breekt wet." Twee mijl voor de pier, zo'n 50 meter voor een aanloopboei, diepte 15 meter terwijl de geul 30 meter diep is. Grote kans dus op grondzeeën. Een enorme breker slaat het jacht uit zijn roer. De boot kapseist en beide opvarenden slaan overboord. „Toen ik boven water, kwam zag ik de kiel boven drijven." 'Ik ben hier,' hoorde hij Wolfgang roepen. Ze leefden dus nog. Door een tweede bre ker draaide de Dehler weer op zijn goede zijde. „We konden toen via de achterspiegel zo weer aan boord stappen." IJmuiden binnenlopen konden ze vanaf dat moment wel verge ten. Het jacht was volledig on bestuurbaar en voor schipper Kömer was er maar één moge lijkheid: de kajuit in en afwach ten waar het schip zou stran den. Uit literatuur over de be ruchte Fastnetrace van 1979, toen 35 opvarenden verdron ken, voor het merendeel omdat ze in de reddingsvlotten waren gestapt, wist hij dat een jacht pas moest worden verlaten als het dreigt te zinken. „Ik denk dat we over dat laatste stuk naar het strand on geveer tien minuten hebben ge daan. We waren erg gespannen, maar zeker niet in paniek. Wel was ik mij ervan bewust dat we er onmiddellijk uit moesten, als we aan de grond liepen. De kiel kan dan heel gemakkelijk door de romp slaan en dan zaten we als ratten in de val. Dat gebeur de niet. Toen we grond voelden zijn we uitgestapt en tot onze verbazing stonden we tot onze knieën in het water. We hebben mazzel gehad." AGENDA MAANDAG 16 AUGUSTUS Noordwijk Oefen- en informatieavond van de Kon. Ned. Reddmgsmii Botenhuis, Bosweg, van 19.00 tot 22.00 uur DINSDAG 17 AUGUSTUS Katwijk Sporten voor mensen met CARA o I v een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16 30 uur Noordwijk Wandeling door de Staatsbossen o.l.v. de boswachter, start parkeerter rein Duindamseslag, om 10 00 uur. Rabo/Novostrandloop, bi| politiepost op het strand t.h.v Kon Wilhelmina Boulevard, aanvang 19.30 uur WOENSDAG 18 AUGUSTUS Leiden Wedstrijd 'bierpulschuiven' in Café De Spons, Korte Mare 4, van 15 00 uur tot 24 00 uur Sporten voor mensen met CARA o I v een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21 00 uur. Noordwijk Expositie 'Veranderend landschap' in Natuurcentrum Jan Verwey. Wete ringkade 27. van 14.00 tot 16 30 Kinderfestival in Grand Hotel Huis ter Duin, aanvang 15 00 uur Optreden van de Egerlénder Blaaska pel 'Zeedorper Muzikanten' in De Redschuur, Kon Wilhelmmaboule- vard.van 19.30 tot 21.30 uur elkaar na 40 jaar weer in Leiden. Van links naar rechts: Conny van Mannot, Riny Pouw, Canadese Willy Kole en Elly van foto jan holvast Jeugdvriendi Rijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9