Krachtcentrale bron van zorgen 'De kantine moet warmte uitstralen' Regio Start schooljaar met vijf scholen minder Wintertuinen op Plantarium Cassetterecorders gestolen uit kerkgebouw Opknapbeurt voor sluisje MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 Buren zwembad Roelofarendsveen vrezen overlast Afgelopen winter was het soms alsof er de hele dag een vrachtwagen stond te ronken bij zwembad De Twee sprong in Roelofarendsveen. Een dikke rook steeg op uit het huisje dat kort tevoren was neergezet op amper der tig meter van de huizen aan de Breitnerlaan. Inmiddels ziet de rook er wat minder vies uit. „Maar de viezigheid blijft natuurlijk", vreest bewoonster C. van der Wagt. De omwonenden blijven ongerust. roelofarendsveen ruud sep Bron van de ongerustheid is de warmte-krachtcentrale die deze winter bij het vernieuwde zwembad is geplaatst. De bewo ners klagen dat ze niet van tevo ren zijn ingelicht over de bouw van de installatie. Bovendien zou de centrale te dicht op de huizen staan en de nodige over last veroorzaken. De warmte-krachtcentrale vervangt het oude ketelhuis van het zwembad. De installatie be staat uit zes gasmotoren die zo wel warmte (voor het zwem bad) als elektriciteit (voor het elektriciteitsnet) produceren. Toen de installatie er net stond, kwam er een vette rook uit de schoorsteen. „Ik dacht toen: je kan straks niet buiten zitten zonder gasmasker op", vertelt mevrouw Van der Wagt. Maar dat bleek achteraf nog wel alphen aan den run ruud sep Op 32 Alphense basisscholen is vandaag het nieuwe schooljaar begonnen. Dat zijn vijf scholen minder dan vorig schooljaar. De openbare basisscholen Ouds hoorn, De Helicon en John F. Kennedy vallen vanaf nu onder één directie. Voor de nieuwe fu- sieschool is nog geen nieuwe naam vastgesteld. De openbare basisscholen De Hobbitstee en Ridderburcht gaan verder onder de fusienaam 'De Hobbit- burcht'. In het protestants-christelijk onderwijs zijn twee fusiescho- len ontstaan. De Da Costaschool en de Timotheus- school heten voortaan De Rank. Voor de school die is ontstaan door het samengaan van de Oranjeschool en de Dr. de Vis- serschool is nog geen nieuwe naam vastgesteld. In het rooms-katholieke ba sisonderwijs blijft de situatie wat Alphen betreft ongewijzigd. In Aarlanderveen is echter de Mariaschool samengevoegd met De Vosseschans in Ter Aar. mee te vallen. De gasmotoren stonden niet goed afgesteld en moesten door de lage tempera tuur erg hard werken. Nu de ap paratuur goed staat afgesteld en er minder hard gestookt wordt, valt de rook wel mee. Ook op een ander punt is de overlast de afgelopen maanden al wat verminderd, in het begin moest er regelmatig aan de in stallatie worden gesleutejd. En de mensen die dat werk kwa men doen, lieten de deur nogal eens open staan. Gevolg: herrie. Inmiddels heeft de gemeente de bewoners toegezegd dat het on derhoudspersoneel netjes de deur achter zich dicht zal doen. Maar blijft het feit dat de cen trale op slechts een goede dertig meter van de huizen staat - een stuk dichter dan eigenlijk is toe gestaan. Uit de laatste brief die Van der Wagt van de gemeente heeft ontvangen, blijkt dat daar Met de fusiegolf van dit mo ment is het in Alphen nog niet afgelopen. Vooral in het open baar onderwijs staat nog veel te gebeuren. Volgend schooljaar moeten de basisscholen Willem de Zwijger en Thorbecke sa mengaan, evenals de scholen Elckerlyc en De Griffel. Van de tien openbare basisscholen die Alphen tot vorig schooljaar had, zijn er over een jaar nog maar vijf over. Overigens blijven voorlopig alle gebouwen in ge bruik. In het protestants-christelijk onderwijs moet nog één fusie- school komen. De start van het nieuwe schooljaar is evenals voorgaan de jaren voor politie en Veilig Verkeer Nederland aanleiding om extra aandacht te besteden aan de schoolgaande jeugd. Tot en met 1 oktober houdt de poli tie extra toezicht op de school- routes. Zowel de schoolgangers als de andere verkeersdeelne mers moeten de komende an derhalve maand rekening hou den met extra verkeerscontro les. niets aan zal veranderen. Hoe wel wordt toegegeven dat de centrale te dicht op de wonin gen staat, is het de bedoeling hiervoor een vergunning af te geven. Want de installatie mag er dan al even staan, er is nog altijd geen bouwvergunning verstrekt. Van der Wagt: „De eerste reactie van de gemeente was: ach mevrouw, u bent veel te laat. Maar later bleek dat de hele procedure nog moest be ginnen." De uitstoot van de warmte krachtcentrale zal in de gaten worden gehouden, belooft de gemeente. Eén keer per jaar zul len monsters worden genomen. Maar het boezemt de omwo nenden niet al te veel vertrou wen in. „Volgens de berekenin gen blijft de uitstoot onder de norm. Ik ben misschien een beetje achterdochtig, maar ze kunnen je van alles wijs maken. Je kunt het nergens controleren, je voelt je zo machteloos. Of de bewoners zich bij de si tuatie zullen neerleggen, kan Van der Wagt nog niet zeggen. „Als je door wilt gaan, moet je een advocaat in de arm nemen, en dat kost geld. Zoiets kan je alleen doen als er voldoende animo is in de buurt." En of dat zo is, is nog onduidelijk. Politie pakt draad weer op in Stompwijk De politie houdt morgen op het Oosteinde in Stompwijk een snelheidscontrole. Op deze weg tussen Zoeterwoude en Stomp wijk wordt de laatste weken vol gens de politie weer veel te hard gereden. Op het Oosteinde geldt 60 kilometer per uur als maximumsnelheid. De controle begint om negen uur. Het is niet bekend tot welk tijdstip de politie aanwezig is. Ook worden auto's aangehouden voor een technisch onderzoek. Enkele maanden geleden hield de politie gedurende een aantal weken bijna dagelijks een snelheidscontrole op het Oosteinde. Vele tientallen auto mobilisten kregen een proces verbaal. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in de regio. De stier kijkt dom het publiek in. Een grote, kunststof stier bedekt met een haardkleedje. Een man met een donkerblauw jasje met op de schouders felgekleurde versierselen, praat de mensen het hobbelpaard op. Nu kan iedereen nog gratis oefenen. Straks wordt het menens. Voor een tientje kan iedereen meedingen naar de hoofdprijs van 500 piek. Wie het langst op de mechanische stier blijft zitten heeft gewonnen. Het is zaterdagavond en het is feest in bar-dancing Saint Tropez in Oud Ade. Eigenlijk is het de hele week al feest. De Karaoke-show, de Caribbean- night en een optreden van Jen Rog zijn al achter de rug. Morgen staat de houseparty op het programma. De attractie van vandaag heet rodeorijden. De smalle weg naar de dancing zit vol met kleine bruggetjes en haakse bochten. Bij de molen linksaf, tot zover gaat het nog wel. Maar dan begint het. De mist die deze avond bij flarden in de windstille polder hangt, maakt het er allemaal niet eenvoudiger op. Wie even niet oplet staat zo bij een boer op het erf. „Dit is een echte cowboy, dat zie je zo", praat de commentator enthousiast door de microfoon. Maar na twee seconden ligt ook de echte cowboy op het grote luchtmatras dat rond de dolle stier is gelegd. Het blijkt niet eenvoudig te zijn om stand te houden op het dier. Een grote Auto in de sloot leimuiden Een 25-jarige inwoner van Nieuw-Vennep is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in de sloot langs de Esdoomlaan in Leimuiden gereden. De man bleef ongedeerd. Volgens een woordvoerder Van de politie reed de automobilist door nog onbekende oorzaak rechtdoor in plaats van linksaf. Via een vuilnisbak dook hij vervolgens met het voertuig de sloot in. Er was geen drank in het spel. Leiderdorper gewond aan knie leimuiden» Bij een aanrijding op de kruising van de Dorpsstraat en de Kerkstraat in Leimuiden is gistermiddag een 26-jarige Lei- derdorpse fietser licht gewond geraakt. Hij liep letsel aan één van zijn knieën op. De Leiderdorper werd op de kruising aange reden door een personenauto, die werd bestuurd door een 71 - jarige Amsterdammer. Volgens de politie gaf de automobilist de fietser geen voorrang. Een plaatselijke arts heeft de Leiderdorper behandeld. Inbrekers nemen geldkistje mee 2qeterwoude-rundukBij een bedrijf aan de Energieweg in Zoe- terwoude-Rijndijk is een geldkistje gestolen. De precieze inhoud van het kistje is bij de politie niet bekend. De inbraak werd gis termiddag rond drie uur ontdekt. De daders kwamen het pand binnen na het inslaan van een raam. Veel blikschade bij aanrijding nieuwe wetering Twee personenauto's zijn gistermiddag bij een botsing op de kruising van de provinciale weg en de Ripselaan in Nieuwe Wetering zwaar beschadigd. Niemand liep letsel op. Een 19-jarige Leidenaar wilde vanaf de provinciale weg linksaf de Ripselaan inrijden. Daarbij gaf hij een 35-jarige inwoner van Roelofarendsveen geen voorrang. Een botsing was het gevolg. Beide auto's werden door een talcelbedrijf afgevoerd. Graffiti-spuiter in tuin oegstgeest Bewoners van een huis aan de Louise de Coligny- laan in Oegstgeest kunnen deze week aan de slag met een anti- graffïtimiddel. Het afgelopen weekeinde hield iemand huis in de tuin bij de woning. De zijkanten van een schuur, een tuinbank en een hek werden béklad met teksten. De bewoners missen een sierpomp. Tuinliefhebbers die er ook in de winter fleurig bij willen zitten, kun nen komend weekeinde ideeën opdoen op de boomkwekerijmani festatie Plantarium '93. Op het terrein van het International Trade Centre zijn naast allerlei nieuwigheden voor de boomkwekerij ook planten te zien en te koop die in najaar en winter de tuin opvrolij ken. Verder worden er demonstraties vruchtboomsnoeien, stekken, buxusknippen en bloemschikken gegeven. Verder dragen verschil lende gerenommeerde hoveniers ideeën aan voor een originele in richting van de tuin. Plantarium is voor de consument geopend op zaterdag 21 augus tus van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag 22 augustus van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt een tientje, kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen de helft. Het International Trade Centre ligt aan de Hoogeveenseweg tegenover het Boskoopse sportcomplex. Nieuwe pachter in Voorschotense Vliethorst voorschoten judy nihof Bier en fris worden er een kwartje duurder. Verder zijn er straks meer hapjes verkrijgbaar in de kantine van sporthal de Vliethorst in Voorschoten. En misschien komt er over een poosje een biljarttafel bij. De nieuwe, commerciële be heerder R. Kranen (25) uit Am sterdam heeft grote plannen met de kantine van de sporthal. Kranen werd door de gemeente Voorschoten gekozen uit de vijf tig belangstellenden, die op ae advertentie voor exploitant van de kantine reageerden. Kranen begint op 1 september. Tien jaar lang werd de kanti ne door vijf sportverenigingen gerund. Maar de clubs konden de laatste tijd niet meer genoeg vrijwilligers vinden die bardien sten wilden draaien. Bovendien ging de pacht in een keer om hoog van 10.000 naar 15.000 gulden en dat werd de vereni gingen te gortig. De gemeente besloot een commerciële beheerder te gaan zoeken. Iemand met ervaring. Kranen bleek aan de eisen te voldoen. De Amsterdammer werkte eind jaren tachtig in een café op het Leidseplein in Am sterdam. In 1991 werd hij uitba ter van een kantine van de Jan van Galen-sporthal fin Amster dam. De laatste tijd dacht hij over uitbreiding met nog een kantine. „Ik wilde een stap ver der. Maar er zijn weinig moge lijkheden. Hier in Amsterdam zijn alle kantines van sporthal len bezet. Er is weinig verloop." Voorschoten is wel wat verder weg, maar dat maakt Kranen niet uit. Zijn vriendin blijft de boel in Amsterdam runnen, zelf gaat hij in Voorschoten staan. Kranen wil meer lekker hap jes op de kaart zetten. De prij zen van bier en frisdrank gaan omhoog. Daar kan hij niet om heen, wil hij wat verdienen. „De prijzen waren gewoon te laag." Vandaag begint Kranen met het schoonmaken en opknap pen van zijn Voorschotense kantine. De wanden krijgen een nieuw verfje. Eén muurtje wordt voorzien van steenstrips. Tafels en stoelen worden vervangen. „De kantine moet gezelligheid en warmte gaan uitstralen. En het moet er ook lekker fris uit- Snippergroen jaarlijks duurder De gemeente Zoeterwoude gaat de prijzen voor gemeentelijke groenstroken met ingang van januari 1994 jaarlijks verhogen. Aan de prijs voor stukjes groen was al vier jaar niet getornd. Sinds 1987 verkoopt de ge meente Zoeterwoude stukjes snippergroen aan haar inwo ners. De prijs voor de grond werd toen vastgesteld op 60 gul den per vierkante meter. Per 1 juli 1989 werd deze verhoogd tot 64,20 gulden. Sindsdien is de grondprijs steeds hetzelfde gebleven. Om willekeurige verhogingen te voorkomen, wil de gemeente de grondprijs voor snippergroen nu koppelen aan normen van het ministerie van VROM, die elk jaar worden bijgesteld. Ove rigens gaat de gemeente nog dit jaar inventariseren wat er in al die jaren precies aan snipper groen is verkocht en wat er met de onverkoopbare stukjes groen moet gebeuren. geen house of ander modern spul. Zoals alles hier was de disco vroeger een boerderij. Binnen is dat nog goed te zien aan de zware eiken balken. Een onleesbare Duitse tekst in Gotische letters en het jaartal 1863 zijn zorgvuldig uitgesneden in de balk boven de bar voorin de zaal. Er hebben zich nog maar negentien deelnemers gemeld voor de wedstrijd. „Schrijf je eige effe in", roept de commentator steeds wanhopiger. Dan begint de strijd. De eerste deelnemer is een stoere rrtan in een leren broek. Ruim twintig seconden duurt het voor de eerste deelnemer op de mat belandt. Niemand zal ook nog maar in de buurt komen van deze tijd. Na de eerste tien deelnemers mag het publiek weer even vrij rijden. Zonder onderbrekingen zou de wedstrijd wel erg snel zijn afgelopen. Een campinggast die waarschijnlijk de hele dag voor de caravan aan het bier heeft gezeten gaat achterstevoren op de stier zitten. De camping lacht. De knoppenman laat de stier bukken, zodat de man achteruit glijdt, tegen de knop aan waaraan de rodeorijders zich vast moeten houden. De camping brult. „Net een homo", gilt een vrouw. Dan trekt knoppenmans de stier met een klap omhoog. De berijder ploft op de mat. De camping komt niet meer bij. Binnen is het inmiddels aanmerkelijk drukker geworden. De dansvloer staat vol met jongeren die dansen op de disco-klanken. Een beetje buiten de dansvloer probeert een enkele campinggast ritmisch mee te bewegen. Het lichtbordje achterin de zaal meldt dat er aan de bar kokosnootcocktailsverkrijgbaar zijn. Geserveerd in een halve kokosnoot. De kerkdienst die gisterochtend werd gehouden in het gebouwtje aan de Anthonie van Leeuwen hoekkade in Voorschoten kon niet worden opge nomen. Inbrekers hadden namelijk de twee cas setterecorders weggenomen uit het gebouwtje dat door de Nederlandse Hervormde kerk wordt gebruikt. Zij kwamen het pand binnen nadat ze een ruit hadden vernield. De inbraak werd gisterochtend ontdekt. GROETEN UIT OUD ADE nieuwe wetering Het karakteris tieke sluisje in Nieuwe Wetering blijft bestaan, maar helemaal in oude staat wordt het niet terug gebracht. De kosten zouden dan ongeveer een ton bedragen en dat is te duur, vindt de gemeen te. Ambtenaren bereiden nu een nieuw plan voor, dat minder geld kost. Er moet in elk geval wat ge beuren, want jarenlang is er geen onderhoud gepleegd aan het wa terwerk. Stenen laten los en het metselwerk moet ook opnieuw worden gedaan. Het sluisje is ja ren geleden buiten werking ge steld. FOTO BEN DE BRUYN Ook de disco was vroeger een boerderij i op de mechanische stier te blijven zitten. De winnaar houdt het twintig seconden vol. glimmende knop is dan ook het enige waar de cowboys en -girls zich aan vast kunnen houden. Naast de stier staat een grote barbecue. Een man met slagerspostuur ontfermt zich over de saté en de hamburgers. „De mensen hier komen overal vandaan: Oud Ade, Rijpwetering, Hoogmade, Roelofarendsveen. Overal", vertelt hij. Naast de - jonge - bezoekers van overal lopen er ook nogal wat oudere bezoekers rond die van de camping komen. Even verderop, langs de oevers van de Kagerplassen, huizen ze voor langere of kortere tijd in de caravan. De dames zijn te herkennen aan de grote goudkleurige oorbellen en een bruine kleur die je niet zou verwachten bij iemand die zijn vakantie in eigen land doorbrengt. De heren zijn kalend en snordragend. Binnen in de dancing is het aan het begin van de avond nog erg rustig. Vijf jongens van een jaar of veertien, vijftien hangen rond een videospelletje. Ernaast gooit een iets oudere jongen zijn weekloon in de fruitautomaat. De enige actie op de dansvloer komt van de in de vloer verwerkte looplampjes en de draaiende lichtbol erboven. De tweede bar, achterin de zaal, is nog gesloten. De discjockey draait gewone disco-muziek -

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8