Leiden w Gejuich voor leerlingen li» Extra bijeenkomst over het Vrouwenkerkplein Gesprek krakers-buurt STAD STUDENT 3-DAAGSE SUPERKOOPJES Studenten overspoelen Leiden Stichting gaat Leiden promoten Steeds meer diefstal uit winkelwagentjes MfT SUNHULTRA MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 7 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. P 27- Franse vrouw uit water gered leiden Duikers van de brandweer hebben gistermiddag jarige, spaarzaam geklede Franse vrouw uit het water van de Oude Singel nabij de Lange Mare gehaald. De vrouw, die een verwarde indruk maakte, raakte door nóg onbekende oorzaak rond 11.30 in de gracht. Uit zichzelf kon ze er niet uitkomen zo dat de kikvorsmannen van de brandweer haar moesten helpen. Met onderkoelingsverschijnselen is de vrouw naar het AZL over gebracht. Oudere vrouw breekt heup leiden Een 77-jarige Leidse vrouw heeft gistermiddag een ge broken heup en schaafwonden in haar gezicht overgehouden aan een verkeersongeval. De vrouw reed omstreeks 15.45 uur oj haar fiets over het fietspad van de Rijnsburgerweg toen een 17- jarige jongen uit Rotterdam haar probeerde in te halen. De fiet sers raakten elkaar en de vrouw kwam te vallen. Ze is overge bracht naar het AZL. Eend en Golf gestolen leiden Onbekenden hebben vrijdagmorgen een 'lelijk eendje' gestolen aan de Kooilaan door het dak van de auto open te snij den. Ver kwamen zij niet, want op de Willem de Zwijgerlaan 'vloog' de eend in het stuurslot en belandde de auto in de strui ken. De auto werd leeg aangetroffen. Zaterdagmorgen bleek de Volkswagen Golf van een 35-jarige Leidenaar aan de Brahmslaan te zijn verdwenen. De auto werd later op de dag door de Rotterdamse politie teruggevonden in de Maasstad. De auto was ontdaan van de wielen en rustte op het chassis. Blinkende lokalen blijven leeg Zeven leerkrachten voor vijf leerlingen. Wat voor een pe dagoog mogelijk de ideale situatie is, betekent voor pro testants-christelijke basisschool De Valkenier in de Me- renwijk het eind van haar bestaan. Voor de docenten moet een baan worden gezocht bij andere scholen van de Protestants-christelijke Schoolvereniging. ders dat de school waarschijn lijk zou sluiten. Maar ze hoorde vlak voor de vakantie tot haar eigen verrassing, dat ze nog een jaar open kon blijven. Als er om vijf voor half negen nog geen enkele leerling is, blij ven de leerkachten opgewekt en proberen een blijmoedig en thousiasme uit te stralen. „We kunnen even naar de achter kant lopen, misschien komt daar een leerling aan." En in derdaad meldt zich rond half negen een met gejuich begroete leerling met ouder die voor de leiden emiel fangmann Het bestuur voriti dat de school volwaardig moest doorgaan, omdat ze juridisch nog een jaar mocht openblijven. Vandaar dat het voltallige zevenkoppige do centencorps vanchtend vanaf acht uur op de school aan het Valkenpad was. En echt geen idee had wat ze kon verwach ten. al wist het team dat vele ouders vanaf mei al een andere school voor hun kinderen had den gezocht. Want toen vertel de De Valkenier zelf aan de ou- Valkenier kiest, al weten ze dat het misschien maar voor een jaar is. Een andere ouder heeft zelfs een kind van basisschool het Kompas gehaald en naar de Valkenier gehaald en haar an dere kind, ondanks alles, op de Valkenier gehouden. Nu lijkt het erop dat ze morgen twee leerlingen op een andere school moet aanmelden. „Ja, waar schijnlijk wel", zegt ze wat spot tend. En zo zijn er nog een of twee leerlingen. De lege lokalen zijn blinkend schoongemaakt voor de eerste schooldag en de eerste rijtjes staan in net handschrift op het •bord geschreven. „Het is triest, hè? Dit is toch een mooie school", vindt bestuurslid G. Visser. Een leerkracht zegt als de lesbel gegaan: „Zullen we maar een bijbelverhaal gaan le zen?" Volgens bestuurder Visser is de situatie waarin de Valkenier de afgelopen anderhalf jaar be landde uitzonderlijk. De school kreeg vorig jaar februari te ho ren dat ze moest sluiten, omdat ze voor het derde jaar minder dan 125 leerlingen had. Ze vocht dat met succes aan bij de Raad van State, omdat het aan tal leerlingen weer steeg. Het, afgelopen jaar zette ech ter weer een daling in en op nieuw moest het schoolbestuur de gang naar de Raad van State maken. Maar het ministerie, dat de school wil sluiten, had haar pleidooi niet op tijd klaar. Dus mocht de school open blijven. Visser: „Dit is nog nooit ver toond in Nederland." Scholen 8 Vorig jaar waren er nog tien openbare ba sisscholen in Alphen aan den Rijn, volgend jaar is nog maar de helft over commissie onthield daarop haar goedkeuring aan het plan ?nkele leiden loman leefmans De monumentenbeheercom missie houdt volgende week woensdag een extra vergadering over het Vrouwenkerkplein. Te gen de verwachtingen in keurde de commissie het bouwplan voor het plein deze week ge deeltelijk af. Om verdere vertra gingen bij de ontwikkeling van het plein te voorkomen, krijgt de architect woensdag al een hgrkansing. Het Haagse architectenbu reau Roeleveld Sikkes bracht op het laatste moment een ver andering in de tekening van de gevel van het bouwplan aan. De «uui 16 woningen winkels op het plein. De architect zou pas over twee weken een nieuw ontwerp mogen voorleggen. Maar voor een paar kleine wijzigingen aan de gevel was dat onnodig lang. vond de commissie. Naast de architect zijn ook buurtbewo ners en andere betrokkenen uit genodigd de vergadering van volgende week woensdagavond bij te wonen. Keurt de commis sie het plan dan wel goed, dan kan de bouw binnen dertig da gen beginnen. leiden aad rietveld Verontruste bewoners van het Noorderkwartier en de Engelse krakers van de PTT-centrale aan de Koningstraat leren elkaar donderdagavond kennen. PvdA-raadslid C. de Boer heeft dan een gesprek tussen beide partijen gearrangeerd in het kantoortje van wijkagent A. Busscher. „Ik ben heel be nieuwd hoe dat werkt", zegt De Boer. Voorzitter B. Pater van het buurtcomité is gelukkig met het initiatief van het PvdA-raadslid. Hij trok bij de politiek aan de bel toen hij klachten uit de buurt kreeg over het gedrag van de krakers. Die zouden fietsen stelen, bier drinkend over straat gaan, flesjes kapot gooien op straat en lawaai maken. De buurt zou bovendien bang zijn voor inbraken. De Engelsen ontkennen dat zij overlast ver oorzaken en zeggen dat angst voor inbraken niet terecht is. „We stellen zo n actie van de PvdA best wel op prijs", zegt Pa ter, die alle politieke partijen aanschreef om ze te wijzen op het probleem in Noord. „Van de andere partijen hebben we. met uitzondering van de SP dan. nog niets gehoord." Naar de zin van de bijeen komst tussen buurtbewoners en krakers kan Pater slechts gissen „Er heerst onrust in de buurt doordat die lui er zijn. Ie kunt die onrust wegnemen door die lui te verwijderen. Zo simpel is het. Ze werken in de Bollen streek, dan moeten ze daar ook maar gaan wonen. Maar de ge meente hier denkt kennelijk Leiden-Noord is toch een socia Ie vernieuwingswijk. dat kan er nog wel een probleem bij heb ben." Volgens politiewoordvoerder R. Blom kan de politie weinig uitrichten. „Met campers of kampeerbusjes op de openbare weg staan is verboden. Maar daar is in dit geval geen sprake van. De Engelsen wonen in de kantoren, in de garages en op het omheinde binnenterrein Maarten De El Cidweek is begonnen. Ie hebt ook Spaan (40) is Tweeduizend nieuwe studen- een sociale sinds 1983 ten verkennen Leiden. Ze spor- functie. Ie hebt wijkagent in ten op het water, gaan op weieens te ma- Leiden. Hij kroegentocht, feesten op straat ken met door werkte eerst in en picknicken in het park. De- gedraaide stu Zuid-west, ze krant laat in de rubriek denten, van maar sinds een STUDENT STAD Leidenaars wie de voltme jaar fietst hij aan het woord over hun nieu- ter de verkeer met een colle- we 'buren'. Vandaag: de wijk- de kant op is ga door de bin- agent. gi maar. Mil schien hebben ze te veel me hun neus in de boeken gezeter zal het zeggen? Dan probee nenstad „Studenten horen erbij in Lei den. long bloed in het stads beeld. gezellig. En als er proble men zijn, blijken ze best bereid je te helpen als je door die op te lossen. Ik kan redelijk dentenhuis wordt gebeld met ze praten. Met name rech tenstudenten haal je er vaak uit. Die weten vrij aardig hun mondje te roeren. Dan wordt 'n student aakt. Bij problemen praat je de huisoudste, de nestor, nemen hun telefoonreke- het vaak een woordenstrijd. En ning niet betalen, als de brand dan moet je van goeden huize slang wordt getrokken zijn dat komen wil je je gelijk halen. huishoudelijke problen Geluidsoverlast? Het komt Maar als bij een duw wel eens voor dat ik geroepen partij een ander huis geraakt wordt, zeg één keer in de wordt natuurlijk niet. maand. Nee, ik neem geen Gestolen fietsen? Nou, over drank aan op zo'n feestje. een paar weken ga ik met de Toen ik in overleg met de plantsoenendienst oude fietsen Dierenbescherming een huis varkentje uit een pand aan he Rapenburg haalde, werd ei treurige muziek gedraaid. Zoiets uit de binnenstad verwijde Ik weet natuurlijk niet of ze ge stolen zijn. Echt oud me telkens weer opvalt bij brug- maak je alleen bij studenten gen. bij studentenhuizen, dat dat gaat mee naar het burea fcrSzËGBOW'l] HOLLANDSE RODE EN GROENE' PAPRIKA'S HEEL POND ELDERS VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! Hersenschudding voor fietser leiden Een 17-jarige Leidse jongen is zaterdagmiddag met een hersenschudding naar het AZL vervoerd nadat hij met zijn fiets een ongeval had veroorzaakt. De jongen reed over de Ve- luvvemeerlaan, maar vergat voorrang te verlenen aan een auto die van rechts uit het Azaieaduin kwam. Bij de botsing die volg de, kwam de 17-jarige onzacht in aanraking met het asfalt. Over de kop na klapband abbenes» Een 17-jarige Leidse is zaterdagmiddag gewond ge raakt toen de auto waarin zij meereed over de kop sloeg en in een sloot belandde. Het ongeluk vond plaats op de A44 ter hoog te van Abbenes. Het slachtoffer reed mee met een 21-jarige plaatsgenoot. Toen de auto een klapband kr^eg verloor de man de macht over het stuur. Getuigen van het ongeval wisten de twee inzittenden uit het wrak te bevrijden. Het meisje werd met kneuzingen en snijwonden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde uit Etampes en St. Katheleine Waver. De uitslagen uit Etampes: PV De Zwaluw: 1,5,9,10 P. van Leeuwen; 2,3,6,7 J. Hoogervorst; 4,8 N. Meeuwenoord. PV De Reisduif: 1,2,7 N. de Groot Zn; 3,8 D. Albers; 4,10 J. Hartvelt; 5,9 H. Dusoswa; 6 S. van Iterson. PV De Rijnklievers: 1,4,5 J.C. Zevenhoven; 2,8,10 F. Ladan; 3,7,9 H. vd Star; 6 A. de Vries. PV Het Oosten: 1,2 Mooten vd Snoek bijt meisje leiden Een 10-jarig meisje uit Noord- wijk is afgelopen vrijdagmiddag gebeten door een snoek. Dat gebeurde in het Leidse polder park Cronesteyn. Het meisje speelde aan de waterkant en woelde met haar vingers in het kroos dat op het water van een sloot lag. Het meisje werd gebe ten door een vis en gilde het uit van de pijn. In eerste instantie werd ge dacht dat het meisje zich had vergist en door een rat was ge beten. Maar eenmaal bij de dokter bleek dat de tandafdruk- ken in wijs-, middel-, en ring vinger weldegelijk van een snoek waren. Hoogt; 3,6 A. Geyteman; 4,5,10 B. van Putten; 7. G. Hendrikse; 8 1. vd Hoven; 9 P. van Duyl. PV LPC: 1,9 Groenendijk/Hei den; 2,4,7,8 A. Witteveen; 3 J. vd Hoogt; 5,10 Comb. Gebr. Pen; 6 J. Boelee. PV Leiderdorp: 1,2,3,7 D. van Seggelen; 4 M. Reijerse; 5,8,9,10 W. van Oosten; 6 R. vd Nieu- wendijk. PV De Blauwkras: 1,3,6,7,8 P. Landesbergen; 2,10 A. Houwe- ling; 4,9 Comb, de Mooy; 5 Comb vd Blom. PV De Vriendenclub: 1,4,6,8 A. van Weeren; 2 B. Diersman; 3 H. Sladek; 5 Comb. S. en C. Vin- kensteyn; 7 C.P. Gijsman; 9 Comb, vd Nieuwendijk; 10 A. Siera. De uitslagen uit St. Katheleine Waver: PV De Reisduif: 1,2,4,5,8,9 N. de Groot Zn; 3 Tolboom- Klootwijk; 6 W. Ouwersloot; 7 D. Albers. PV De Rijnklievers: 1 B. van Mil; 2,4,5 C.J. Zevenhoven; 3,6,7 F. Ladan; 8 J. Kok; 9,10 J. van Laar en Zn. PV Het Oosten: 1 Mooten vd Hoogt; 2,5,6,7,10 B. van Putten; 3,8,9 W. Kop; 4 A. Pracht. PV LPC: 1,4,5 Groenendijk-' /Heiden; 2 J. Staffeleu; 3,7,10 Comb Gebr. Pen; 6,8 Groenen dijk Korte; 9 J. van Rijn. PV Leiderdorp: 1,2 R. vd Nieuwendijk; 3 H. Flippo; 4,7 G. van Velzen; 5 W. van Oosten; 6 M. Reijerse; 7 G. van Velzen; 8 A. Petit; 9 T. Gijsman; 10 J. Knij- nenburg. PV De Blauwkras: 1,10 P. Landesbergen; 2,9 Comb, vd Blom; 3 A. Houweling; 4,6 R. vd Geer; 5 Comb. Montanje; 7 P. Gijsman Zn; 8 S. Zeegers. PV DE Vriendenclub: I,2,3.5.7,8 Comb Bodijn en Zn; 4 T. Hoogkamer; 6 P. HarteVelt; 9 Comb. S. en C. Vinkensteyn; 10 J. Rietkerken. leiden Het plein bij molen De Valk gaf van morgen bij het begin van de introductiedagen van de Leidse universiteit de El Cid-week, het gebruikelijke beeld: een menigte zoekende studenten en hier en daar een mentor die een bord met het groepsnummer hoog in de lucht hield. De ongeveer 2000 nieuwelingen wer den later in de ochtend in de Hooglandse kerk verwelkomd door burgemeester C. Goekoop en de rector magnificus van de universiteit L. Leertouwer. FOTO •HOLVAST Het aanwijzen van sleuteleve nementen wordt de eerste acti viteit van de stichting Promo tions Leiden, die in september wordt opgericht. Zulke evene menten kunnen rekenen op on dersteuning van de stichting als het op landelijke promotie aan komt. „De Lakenfeesten zouden zo'n evenement kunnen zijn", zegt ambtenaar C. de Mooij, die namens de gemeente betrokken is bij de oprichting van de stich ting. De stichting is een voortzet ting van het Platform Promo tions Leiden. In dat platform hebben naast de gemeente vijf tien organisaties zitting, die be lang hebben bij de promotie van Leiden. Dat zijn onder meer de VW, musea, de universiteit en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Het platform bestaat nu twee jaar. Het heeft in die tijd weinig concrete resultaten bereikt, vindt directeur A. Coenen van het onderzoeksbureau Research voor Beleid. Coenen schreef voor het platform een rapport over het imago van Leiden. Een rapport dat tot nog toe onbe sproken bleef. „Het platform is mij tegengevallen", zegt Coe nen. „Er wordt voornamelijk ge praat over futiliteiten." Dat het platform zo weinig re sultaten heeft bereikt is volgens De Mooij nou juist de reden voor het oprichten van de stich ting. „Het platform heeft twee doelen: praten over hoe we het imago van Leiden kunnen ver beteren en vervolgens actie on dernemen. Maar om actie te kunnen ondernemen heb je een organisatie met een vastere vorm nodig. En dat is die stich ting." Het platform heeft tot nu toe twee plannen gelanceerd: het toekennen van het predikaat 'sleutelevenement' aan feesten in de stad en het uitgeven van een keycard. Met die kaart zou den toeristen gratis kunnen par keren en korting kunnen krijgen op bezoeken aan musea en res taurants. Maar de keycard komt er voorlopig niet, zegt De Mooij. „Daar is op dit moment onvol doende animo voor. Het is niet duidelijk of dat een haalbare kaart is." De oprichtingsvergadering van de stichting vindt volgende maand plaats. Dan wil de stich ting zich ook presenteren aan het publiek. leiden loman leefmans Het aantal diefstallen van tasjes uit winkelwagentjes in super markten is de laatste aftderhal- ve maand fors gestegen. Bij de politie is in die periode zestien maal aangifte gedaan van deze vorm van roof. De slachtoffers zijn vrijwel zonder uitzondering vrouwen die bij het boodschap pen doen hun eigen tas in een winkelwagentje zetten en ver volgens het wagentje even on beheerd laten. „In sommige gevallen ging het maar om een paar secon den, maar de tas met geld, che ques en persoonlijke spullen was verdwenen", aldus politie- voorlichter R. Blom. Volgens de politie heeft vrij wel elke supermarkt in Leiden de laatste tijd wel een keer met een diefstal uit een winkelwa gentje te maken gehad. „Het is simpel. Je stopt je tas bij bin nenkomst doorgaans in het wa gentje. Dan let je daarna even niet op omdat er bijvoorbeeld groente moet worden afgewo gen. Dan is het al gebeurd en sta je met je boodschappen", geeft Blom als voorbeeld. De politie kan niet anders doen dan het winkelende pu bliek het advies geven om ten allen tijde, en misschien wel ex tra in de supermarkt, op de tassen te letten. HEERLIJKE SLAVINKEN OVENVERSE GROTE WITTE BOLLEN STUKS ELDERS Z0TTIS MAGERE YOGHURT met diverse soorten vruchten SET 4 KUIPEN ELDERS 2rTS ««Uil, WASMIDDEL LIEFST 2 KILO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7