Stilstand in de oecumene Kerk Samenleving Paus: seksueel misbruik kinderen door priesters duivels Open dag in Marekerk Angola praat met Vaticaan MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 HET WEER Gematigd warm In het afgelopen weekeinde was vooral de zaterdag voor veel men sen een behoorlijke tegenvaller. Na een frisse nacht met weinig wind begon de dag heel mooi, met strak blauwe luchten en alleen verspreid wat cirrusstrepen aan het gewelf. Bij het stijgen van de temperatuur pakten veel mensen hun vakantie- kleding en togen naar het strand- gebied van onze regio. Rond het middaguur verschenen er op 3-5 kilometer de eerste voortekenen van naderende instabiliteit. Te zien waren kanteelachtige wolkenrijen, die vanuit het zuiden kwamen op zetten. Deze wolkenvorm duidt op stijgende luchtkolommen op mid delbaar niveau hetgeen een aanwij zing is dat bij een bepaalde tempe ratuur boven het aardoppervlak er plotseling onweersbuien kunnen ontstaan. Halverwege de middag schoof in een hoog tempo van zuid r noord een wolkenscherm over de stranden met inzettende buiige regen. In korte tijd raakte de wegen van de kust naar het binnenland overvol met terugkerende strand- gangers. In de loop van de avond verdween deze bewolking weer uit ons gebied en ontstonden er mist banken bij windstilte en een zicht bare sterrenhemel. Een meteorolo gische verrassing trad in de na nacht en vroege ochtend op, toen een gebied met onweersbuien over de regio trok en op de meeste re genstations een 3-6 liter water per vierkante meter achterliet. In de middaguren was vooral het strandgebied van Heemskerk tot Zandvoort behoorlijk zonnig. Ver der zuidwaarts maar ook verder het binnenland in dreef later in de middag weer bewolking over. Wie goed keek, kon in de gelaagde structuur van de bewolking ver scholen stapelwolkelementen aan de oostelijke horizon waarnemen. Dit waren kleine buitjes die hun la ding tussen Amsterdam en Utrecht dropten. Voor het weer van deze week moe ten we de ogen richten op een kersverse hogedrukcel ten westen van de Britse Eilanden. Deze posi tie geeft bij ons vandaag en mor gen een instroming van Noordzee lucht met wolkenvelden en zonnige perioden. Vanaf woensdag komt het zwaartepunt van hogedrukweer over onze omgeving te liggen en wordt het bij meer zon gematigd warm met maxima van 20 tot 23 BUITENLAND KORT Maarten Luther Het huis waarin de Duitse kerkhervormer Maarten Lu ther op 18 februari 1546 stierf, wordt vanaf midden september gerestaureerd. Hel huis is sinds 1894 inge richt als museum. De kos ten bedragen 700.000 mark (bijna 800.000 gulden), zo heeft de directeur van het museum, Karl-Heinz Sie- bert, meegedeeld. Het grootste deel daarvan wordt gedragen door de Evangeli sche Kerk, de deelstaat Sachsen-Anhalt en de ge meente Eisleben. Het mu seum, dal jaarlijks zo'n 13.000 bezoekers trekt, blijft waarschijnlijk tot mei 1994 gesloten. De permanente expositie over de kerkher vormer wordt heringericht, et geboortehuis van Luther, eveneens in Eisleben, is vo rig jaar gerestaureerd. Dinosaurus Dinosaurussen mogen in het Westen een rage zijn, sommige rabbijnen in Is raël menen dat de prehisto rische dieren niet koosjer zijn, omdat hun bestaan in strijd is met het bijbelse scheppingsverhaal. Naar aanleiding van Steven Spielbergs film 'Jurassic Park' duiken ook in Israël overal dinosaurussen op, van speelgoed en boeken tot bedrijfslogo's. Ultra-or thodoxe rabbijnen willen het predikaat koosjer ont nemen aan een melkfabriek die plaatjes van dino saurussen verspreidt om re clame voor haar produkten te maken. Religieuze joden eten geen voedsel dat niet volgens de spijswetten is bereid en dus niet koosjer is. ,,De diposaurus wordt afgebeeld als een dier dat miljoenen jaren oud is, hoewel bekend is dat de wereld pas 5753 jaar gele den werd geschapen", zei rabbijn Zvi Gafner van de ultra-orthodoxe partij Agu- dat Israel tegen de Israëli sche krant Davar. Praten met de paus De geestelijke leider van de orthodoxe kerken, patriarch Bartholomeus I van Con- stantinopel, hoopt op een ontmoeting met paus Jo hannes Paul us II. Hij wil met de paus „in alle op rechtheid over alles spre ken, inclusief de gedragin gen van de Rooms-Katho lieke Kerk die ons zorgen baren en ons verdrietig ma ken", zegt hij in een inter view met de Montenegrijn- se krant Pobjeda. Ook wil de patriarch met de paus overleggen over de verant woordelijkheid die christe nen delen, hoe verdeeld zij ook zijn. Voorbeeld De Braziliaanse bisschop penconferentie kan als voorbeeld dienen voor de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Aan de jaarlijkse vergadering van alle bis schoppen nemen (zonder stemrecht) ook priesters, religieuzen, leken en alle mogelijke groepen deel. De gelovigen hebben daardoor niet het gevoel dat het be leid hen van bovenaf wordt opgelegd. De Nederlandse franciscaan Felix Neeljes, sinds 43 jaar werkzaam in Brazilië, zou het voor de Nederlandse RK Kerk een goede zaak vinden als de deelname van alle betrok kenen bij het beleid zo groot mogelijk zou zijn. HEINZ HET WEER IN EUROPA Wereldraad van Kerken erkent vaak zwijgen over kwaad in de wereld De internationale oecumeni sche conferentie in Santiago de Compostela heeft „geen drama tische doorbraak" gebracht, al dus secretaris-generaal dr. Kon rad Raiser van de Wereldraad van Kerken op de afsluitende persconferentie. „Maar dat had ook niemand verwacht." Wel is er vanuit een ander ge zichtspunt naar de eenheid der kerken gekeken. Sterker dan ooit tevoren op een conferentie van de Wereldraadafdeling voor geloof en kerkorde werd de sa menhang benadrukt tussen theologische doordenking en het leven en handelen van de kerken. „Dat is misschien een beetje nieuw", aldus dr. Günther Gassmann, die als di recteur van de theologische af deling van de Wereldraad de twaalfdaagse conferentie van ruim 200 gedelegeerden van kerken uit de hele wereld had voorbereid. In de unaniem aanvaarde boodschap aan de kerken wordt „met pijn" erkend dat de ker ken niet alles doen wat oecu menisch mogelijk is en dat ze vaak zwijgen over en soms zelfs medeschuldig zijn aan het kwaad in de wereld. Naar aan leiding van de situatie in Bos- nië-Herzegowina, dat niet bij name wordt genoemd, wordt gezegd dat alleen een kerk die etnische en nationalistische ge voelens van haat weet te over winnen, een geloofwaardig ge tuigenis kan geven. De vele overeenkomsten, zoals de Lima-teksten over doop, avondmaal/eucharistie en ambt, zijn nog onvoldoende door de kerken in hun leven ge ïntegreerd. De stemmen van vrouwen en van de gelovigen in de Derde Wereld hebben tot nieuwe inzichten geleid. Het einddoel van de oecume ne is nog niet bereikt, aldus de boodschap. Nog steeds zijn er kerken die weigeren eikaars doop te erkennen en die geen leden van andere kerken tot hun avondmaalsviering toela ten. De talloze voorstellen voor verdere studie, die in de rappor ten van de vier secties worden gedaan, maken duidelijk dat er op veel punten geen vooruit gang is geboekt. De priesterwij ding van vrouwen, de gemeen schappelijke viering van het avondmaal, de vraag of in een kerk bisschoppen nodig zijn, het (voorzichtig aangeroerde) vraagstuk van de positie van de paus, de betrekkingen met de charismatische en de Pinkster beweging alsmede met de evan gelische christenen, proselytis- me (zieltjeswinnerij) en de grenzen van de godsdienstvrij heid - in de oecumenische be weging is studie vaak een vorm van uitstel. Voor het eerst deden rooms- katholieken als volwaardige re presentanten aan een Wereld raadconferentie mee. Kardinaal Edward Cassidy, een van de sprekers in het Spaanse bede vaartsoord, zei dat de oecume nische opdracht van de RK Kerk inhoudt dat alle obstakels naar eenheid bespreekbaar zijn, in clusief de positie van de paus. Naar alle waarschijnlijkheid komt dit onderwerp, jarenlang een taboe in het oecumenisch gesprek, op de agenda van de Wereldraad. De conferentie heeft volgens de hervormde hoogleraar dr. L.A. Hoedemaker aangetoond dat de Wereldraadafdeling op een kruispunt staat. De traditio nele werkwijze (na bestudering van theologische onderwerpen oproepen aan de kerken om tot eenheid te komen) heeft haar grenzen bereikt. Hij bepleit een nieuwe benadering waarbij veel meer wordt gewerkt op basis van vragen die kerk en samen leving bezighouden. Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag op de wereldjongeren dag in Denver seksueel mis bruik van kinderen door rooms- katholieke priesters veroordeeld als „duivels". Voor het eerst tij dens zijn zestigste pausreis ver oordeelde hij bovendien op on dubbelzinnige wijze abortus en het gebruik van kunstmatige voorbehoedsmiddelen. In een openbare toespraak vestigde de paus de aandacht op seksueel misbruik van kinde ren door priesters, een actuele kwestie in de Amerikaanse RK Kerk. „In een tijd dat alle insti tuties verdacht zijn, heeft de kerk zelf niet aan verwijten kun nen ontkomen", zei de paus. Hij sprak over het schandaal „dat veroorzaakt wordt door de zonden van sommige dienaren van het altaar". Op zijn minst 400 priesters in de Noordamerikaanse kerk worden ervan beschuldigd pa rochieleden seksueel te hebben misbruikt. In circa 200 gevallen zijn inmiddels schadevergoe dingen betaald, volgens publi caties in totaal ter waarde van 400 miljoen dollar (circa 750 miljoen gulden). De paus zei dat „ieder menselijk middel om op deze duivelse daden te rea geren beproefd moet worden." Amerikaanse bisschoppen hebben het Vaticaan om toe stemming gevraagd om proce dures te ontwikkelen om pries ters die kinderen hebben lastig gevallen snel uit hun ambt te ontzetten. Terwijl de paus op zaterdagochtend in de kathe draal de mis las, hield een actie voerder buiten een bord om hoog met daarop de woorden 'Gij zult geen misdienaren be geren'. De paus sprak zich specifiek uit tegen abortus. Hij wees op „een zich verspreidende anti-le venmentaliteit, een houding van vijandigheid jegens het le ven in de schoot" in de Verenig de Staten. „Juist op het moment dat de wetenschap en genees kunde beter in staat zijn om de gezondheid en het leven te waarborgen, worden de bedrei gingen van het leven verradelij- ker", aldus de paus tot een pu bliek van 250.000 jongeren. „Abortus en euthanasie - het daadwerkelijke doden van een ander mens - worden gezien als 'rechten' en oplossingen voor 'problemen' - een probleem van een individu of van de maat schappij", aldus de paus, twee dagen na zijn gesprek met pre sident Bill Clinton, een sterke voorstander van het recht op abortus. Hoewel hij tijdens dat gesprek diplomatiek was in zijn uitlatin gen, sprak hij zich zaterdag uit tegen het idee dat abortus wet telijk beschermd moet worden. De zin „De moord op onschul- digen is niet minder zohdig en verwoestend, simpelweg omdat die op legale wijze en weten schappelijk^ gepleegd wordt", had hij uit zijn oorspronkelijke toespraak geschrapt. Wel wees hij de jongeren uit meer dan 70 landen er in vier talen erop dat de bedreigingen van het leven toenemen, ondanks het feit dat 'gij zult niet doden' een van de tien geboden is. Verder riep de 73-jarige paus rooms-katholieken op om te ge hoorzamen aan het verbod van de kerk op voorbehoedsmidde len. Volgens opiniepeilingen ge bruiken de meeste Amerikaanse katholieke stellen voorbehoeds middelen zonder dat ze het ger voel hebben dat ze een zonde begaan. De paus pleitte voor periodieke onthouding als na tuurlijke methode om het aan tal geboorten te beperken. COLOFON BOES KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, vooral in Engeland perioden met zon. Morgen meest droog, woensdag in Schotland mogelijk wat regen. Gelei delijk iets warmer met woensdagmiddag tempe raturen rond 20 graden. Op beide dagen in het noordwesten van Schot land 's middags circa 15 België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur van 20 graden aan zee tot 23 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frank- Flinke zonnige perioden en droog. Middagtempera- tuur langs de Kanaalkust rond 21 graden, rond Pa rijs 26 en in de Haute Savoie rond de-30 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Zon, afgewisseld door enkele wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur langs ,de westkust vandaag 21, morgen 24 graden. Maxi ma aan de Algarve rond 27 graden. Landinwaarts temperaturen meest bo ven 30 graden. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en gelei delijk wat meer kans op een bui. Maxi ma vandaag 26, morgen 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon, ook nu en dan bewolking en vrijwel overal droog. Maxima langs de Golf van Biskaie tus sen 23 en 28 graden. Middagtempera- turen aan de Costa's aan de Middelland se Zee tussen 30 en 35 graden, landin waarts maxima tussen 35 en 40 graden. Canarische Eilanden: FJinke zonnige pe rioden en droog. Middagtemperatuur op de stranden ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Morgen steekt mogelijk de Mistral op. Middag temperatuur vandaag tussen 28 en 32 graden, morgen nog wat warmer. Mallorcaen Ibiza: Droog en tamelijk zonnig. Middagtem peratuur rond 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Zonnig, in de Dolomieten vooral morgen kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur rond 32 graden. Corsica en Sardinië: Droog en tamelijk zonnig. Middagtemperatuur tussen 30 en 35 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Droog en zonnig. Middag temperatuur rond 31 graden Op de ei landen in de Egeïsche Zee blijft het voorlopig stevig waaien en daar liggen de maximumtemperaturen lager. Kreta: Droog en zonnig. Middagtemperatuur rond 27 graden. Duitsland: Af en toe zon en een verspreide regen- of onweersbui. Morgen van het westen uit geleidelijk steeds meer zon en voor namelijk in het noorden nog kans op een bui. Vandaag maxima van 20 graden in Sleeswijk Holstem tot 28 in het zuiden en zuidoosten. Morgen overal lagere temperaturen. Zwitserland: Perioden met zon en voornamlijk aan de noordkant van het Alpenmassief kans op een bui. Vandaag maxima rond 28 gra den, morgen in het noorden enkele gra den lager. Oostenrijk: Perioden met zon. Vandaag op de mees te plaatsen droog, morgen een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer'30 graden, morgen van het westen uit afkoeling. Polen: Veranderlijk bewolkt en enkele regen en onweersbuien. Vandaag maxima van 24 graden aan zee tot 30 in het zuiden, morgen van het westen uit flink koeler. Tsjechië en Slowakije: Vandaag een lokale regen- of onweers bui, maar vooral in Slowakije ook flinke zonnige perioden. Morgen van het wes ten uit toenemende bewolking, gevolgd weer enkele opklaringen. Vandaag maxi mumtemperatuur rond 30 graden, mor gen van het westen uit afkoeling. Hongarije: Zonnig en zeer warm. Morgen later op de dag toenemende kans op onweer. Middagtemperatuur rond 33 graden. Bisschop Ernst in ziekenhuis Bisschop H.C.A. Ernst ligt sinds donderdagmorgen in het Igna- tiusziekenhuis in Breda. De 76- jarige bisschop was in de nacht van woensdag op donderdag onwel geweest en werd op last van de cardioloog in het zieken huis opgenomen. Daar werd een licht hartinfarct geconsta teerd. De bisschop maakt het weer goed en hoopt over een week het ziekenhuis te verlaten, zo heeft het bisdom de pastores in het bisdom laten weten. Ernst, die het bisdom Breda sinds 1967 bestuurt, diende vo rig jaar bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn ontslag in bij paus Johannes Paulus II. Een maand latér aanvaardde de paus het ontslag. ma.-vrij. van 08.00-1700 ui Teleloon: 071-356230. RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleuteltjes) Telef ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (incl. BTW) per kwartaal (post) t 28,7 ma tfm/ vrij: 18 00-19.30 uur, 071-143241 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.25 Zon onder 20.57 Maan op 06.00 Maan onder20 19 Waterstanden IJmuiden Hoog water 03.24 15 52 Laag water 12.01 Bordeaux Cyprus leiden Met een open dag in de Marekerk is afgelopen zaterdag de leidse evangelisatie- week afgesloten. De opbrengst van de rom melmarkt, tussen de 700 en 800 gulden, is bestemd voor het evangelisatiewerk. Zes da gen lang organiseerde een team van vrijwilli gers allerlei activiteiten in de binnenstad, met name gericht op de groep buitenkerkelijken. De evangelisatieweek - die werd gehouden onder de naam Dabar (hebreeuws voor 'Woord en Daad') in Leiden - was een initia tief van de hervormde Marewijk-gemeente en de Samen-op-Weg gemeente van de Hoog landse Kerk. Organisator Wim Hendriks hield een voldaan gevoel over van alle activiteiten die veel positieve reacties opleverden. „Met name uit enquêtes bleek dat veel mensen een vervolgbezoek op prijs stellen. Voorts willen we overgaan tot een maandelijkse open maaltijd", aldus Hendriks. FOTO HENK BOUWMAN De regering van Angola heeft besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen met het Vaticaan. Dat heeft de Angolese radio gemeld. Ongeveer de helft van de tien miljoen inwoners van Angola is rooms-katholiek. De kerk speelt een belangrijke rol op het gebied van de hulp verlening en bij informele on derhandelingen tussen de rege ring en de verzetsorganisatie Unita, die ruim de helft van het land bezet houdt. pyTHA60/?AS A/AP <S£EN 6EPJK A/E/A/Z, PE Z/EL l/AA/ EEA/ ME//S EA/D/E EEA/G/ER KI//W'EN A'/ET

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 6