'Sarajevo graaft eigen levenslijn' Buitenland Amerikanen 'jagen' in Muqdisho op wapens 'Het Westen probeert zijn schuldbewuste geweten te sussen' Neo-nazi's herdenken Rudolf Hess Kohl pleit voor werken op zaterdag Gedeporteerden niet gezamenlijk terug naar Israël 'VW had wel geheime informatie over Opel' MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 5 Vrouw levend uit puin Thais hotel nakhon ratchasima Reddingswerkers rusten uit van hun acties om zoveel mogelijk mensen levend uit de puinhopen te halen van het luxueuze hotel Royal Plaza, dat vrijdag in de Thaise stad Nakhon Ratchasima instortte. Vandaag haalden zij nog een vrouw levend tussen het puin vandaan. Tot nu toe zijn 86 lijken geborgen en worden nog zo'n vijftig mensen vermist. De direc teur van het hotel is samen met een aahtal medewerkers gear resteerd. De uitbreiding van het hotel met vier verdiepingen zou illegaal zijn geweest. foto apjeff widener Brand in jeugdgevangenis: 13 doden santo domingo Bij een brand in een jeugdgevangenis in Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, zijn zaterdagavond dertien tieners omgekomen. Volgens functiona rissen van de gevangenis is de brand mogelijk door een van de gevangenen gesticht als onderdeel van een ontsnappingsplan. In de gevangenis zaten 41 jongeren van 15 tot 17 jaar. Kauwgum van negenduizend jaar oud Stockholm Zweedse archeologen hebben kauwgum gevonden die vermoedelijk negenduizend jaar oud is en waarop, zo blijkt uit tandafdrukken, in het stenentijdperk werd gekauwd. Dat meldde de Zweedse krant Expressen zaterdag. De donkerkleuri ge gum bestaat uit hars die is gezoet met honing. IRA-bom in Belfast Belfast Vijf politiemannen en zes burgers zijn vrijdagavond ge wond geraakt toen voor een restaurant in de Noordierse hoofd stad Belfast een bom ontplofte. Bij twee andere aanslagen, vrij dagavond en zaterdagmorgen, vielen geen gewonden. Volgens de politie zijn de aanslagen het werk van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Wasmosy president Paraguay Asuncion» Bouwkundig ingenieur Juan Carlos Wasmosy is giste ren beëdigd als 44e president van Paraguay. Hij is het eerste ge kozen burgerstaatshoofd van het land in bijna 40 jaar. De 54-ja- rige Wasmosy, die generaal Rodriguez opvolgt, is een kleinzoon van Hongaarse immigranten en eigenaar van een bloeiend bouwbedrijf. Burgers Sarajevo uiterst cynisch over luchtbrug van gewonden Ongeveer driehonderd Ameri kaanse VN-militairen hebben gisteren deelgenomen aan eën groots opgezette zoekactie naar illegale wapens in Muqdisho. Ondersteund door gevechtsheli kopters en gewapend met mor tiergranaten en traangas deden de Amerikahen een inval in een stadskwartier in het zuiden van de Somalische hoofdstad. Bij.de actie werden drie me dewerkers van de voortvluchti ge krijgsheer Farah Mohamed Aidid gearresteerd. Zij maken deel uit van diens Nationale So- De politie van Jordanië heeft tientallen Jordaanse militaire kadetten opgepakt die een complot zouden voorbereiden om koning Hussein te vermoor den. Volgens de autoriteiten, die de arrestaties het afgelopen weekeinde bekendmaakten, hadden de militairen banden met een fundamentalistische moslim-organisatie. De politie arresteerde 31 ka detten en stafleden van de mili taire academie Mu'ta. Twee van hen zitten nog vast. Zij worden De burgers van Sarajevo wonden er gisteren geen doekjes om toen in totaal 39 gewonde patiënten in het kader van de zogenoemde 'Operatie Irma' met een militair vliegtuig uit de stad naar Groot-Brittannië en Zweden werden overgebracht. ,,Met deze incidentele evacuatie pro beert het Westen slechts zijn eigen schuldbewuste geweten te sussen. Zonder twijfel hoopt het hiermee de stevig ondermijnde geloofwaardigheid weer wat op te vijzelen." Zo luidde bij na eensgezind het commentaar van de achterblijvers in de inmiddels zestien maanden omsingelde stad. Bitterheid en cynisme over deze eer ste medische evacuatie sinds het uit breken van de oorlog in het voormalige Joegoslavië vermengde zich niettemin met onverholen waardering voor de aangereikte strohalm. „Beter laat dan nooit. Wij moeten dankbaar zijn voor iedereen die op deze manier aan de grimmige gevangenis kan ontsnappen, ongeacht welke ondeugdelijke bewee gredenen de basis hebben gevormd voor deze plotselinge hulpactie", ver woordde de 39-jarige Enisa Babic me de namens haar stadgenoten een an der algemeen gevoel. Nog zeker 400 andere zwaar gewon de mensen moesten achterblijven in Sarajevo, waar deskundigen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen (unhcr) 'naar eer en geweten' de selectie van de 'uitverkoren patiënten' voor hun rekening namen. Unhcr- woordvoerder Peter Kessler gaf giste ren toe dat de selectie enigszins arbi trair was: „Wij kunnen alleen maar on derstrepen dat er nog veel meer men sen in Bosnië zwaar gewond of ernstig ziek zijn. Zij kunnen alleen nog in het buitenland worden geholpen." Een Britse arts kritiseerde de selec tiecriteria. Er zouden te weinig kinde ren op de evacuatielijst zijn geplaatst. De VN hebben hierop inmiddels woe dend gereageerd. Unhcr-woordvoerder Sylvana Foa heeft de Britten laten we ten dat zij de patiënten niet kunnen uitzoeken zoals boodschappen in een supermarkt. De ongezouten kritiek daargelaten, kwamen gisteren 21 gewonde en zieke burgers, onder wie zeven kinderen, aan in Londen. In de Britse hoofdstad ston den ambulances klaar om hen naar ziekenhuizen in onder meer Londen, Birmingham en Leeds-Bradford over te brengen. De meeste evacués kampen met verwondingen veroorzaakt door granaatscherven. Ze werden op hun tocht begeleid door in totaal achttien familieleden. Achttien andere zwaarge wonden zijn overgebracht naar Stock holm, en nog eens vijf patiënten naar Ierland. Ook zij mochten familieleden meenemen. Onder de geëvacueerde patiënten bevinden zich onder meer een baby van twaalf dagen oud en het driejarige meisje Belma Shalaka, dat enkele da gen geleden nog krimpend van de pijn met een hersenvliesontsteking het bed hield. De omstreden luchtbrug werd ver traagd door een ruzie vrijdag tussen de Britse regering en de VN-organisatie over de selectie van gewonden. De eva cuatie van zieken en gewonden uit Sa rajevo kwam daadwerkelijk op gang na het overbrengen vorige week naar Lon den van het 5-jarig moslim-meisje Ir ma Hadzimuratovic, dat op plotseling mededogen van de Britse premier John Major kon rekenen. Met haar evacuatie was het hek van de dam. Onder druk van de algemene opinie kon Groot- Brittannië het niet bij één evacué laten. Vice-president: 'Beleg niet ten einde Inwoners van Sarajevo hebben een 600 meter lange tun nel gegraven waardoor zij in staat zijn om zich te bevoor raden ondanks de Servische belegering. Dit heeft een verslaggever van de New York Times gemeld. Hij schrijft dat de tunnel met de hand is gegraven en onder het vliegveld van Sarajevo loopt. De ondergrondse gang ver bindt twee wijken, Dobrinja en Butmir, die onder contro le staan van Bosnische militairen en aansluiten op een 'levenslijn' van de Bosnische hoofdstad. malische Alliantie (SNA). Vol gens een woordvoerder van de VN--vredesmacht Unosom heb ben de Amerikanen echter wei nig wapens buitgemaakt. Bij de inval vielen geen gewonden. Wel werd de nodige schade aangericht. Volgens waarnemers maakt de aanval onderdeel uit van nieuwe technieken met het doel Aidid op te pakken. Door zoveel mogelijk wapens te confisque ren zal de macht van Aidid op den duur zijn uitgehold en moet hij gemakkelijk op te spo ren zijn, aldus de Verenigde Na ties. Bosnische moslims en Serviërs zijn het oneens over de vraag of het beleg van Sarajevo nu wel of Bosnische niet is beëindigd. De Bosnisch- Servische leider Karadzic ver klaarde gisteren dat de stad niet langer wordt beschoten en dat konvooien met hulpgoederen ongehinderd door kunnen. Ser vische troepen hebben zich het afgelopen weekeinde terugge trokken van de strategische berg Igman ten zuidwesten van Sarajevo en van de berg Bjelasnica. Dit betekent volgens Karadzic dat de vredesbespre kingen kunnen worden hervat en dat er een redelijke kans op regeling is. Volgens de president Ejup Ganic installeerden de Bosni sche Serviërs na hun terugtrek king echter 2.000 man 'verse De acht maanden oude Eldar Kalamujic, die troepen'op lager gelegen plaat- gebracht ambulance die hem naar een Londens ziekenhuis zal brengen. i leverziekte lijdt, wordt na aankomst op het vliegveld Heathrow door verpleegkundigen c De Bosnische president Alija Izetbegovic zei nog te wachten op bevestiging van de volledige terugtrekking van de Serviërs in de bergen voor hij terug zou ke ren naar de onderhandelingen die vandaag in Genève zullen worden hervat. gestelde opdeling van Bosnië Izetbegovic heeft zich giste- 'tijdelijk' moet worden aan ren voor het eerst voor opdeling vaard. „Wij hebben alleen maar van zijn land uitgesproken. In de keuze tussen opdeling vol- een vraaggesprek voor de gens etnische uitgangspunten Bosnische radio zei hij dat de of daar verder tegen blijven door Serviërs en Kroaten voor- vechten. Ik vraag de bevolking deze opdeling te aanvaarden, daar zij toch 'niet duurzaam' kan zijn." Onder het Servisch-Kroati- sche plan hebben de Serviërs zich bereid verklaard een deel van veroverd gebied af te staan. foto »epa De moslims zouden volgens het plan in twee van elkaar geschei den gebieden in centraal-Bos- nië en in een gebied in het ui terste westen van het land ko- Jordaanse fundamentalisten wilden Hussein vermoorden ervan verdacht lid te zijn van de duistere extremistische organi satie Hezb al-Tahrir, ofwel de Islamitische Bevrijdingspartij die probeert de monarchie om ver te werpen om een islami tische staat te vestigen. Het was de bedoeling koning Hussein op 26 juni in Mu'ta, dat 130 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Amman ligt, tijdens een ceremonie rond de diplo ma-uitreiking om het leven te brengen. De koning was echter dit jaar niet aanwezig maar liet zich vertegenwoordigen door zijn broer kroonprins Hassan. n de extreemrechtse beweging FAP herdachten neo-nazi's zaterdag de sterfdag v correspondent Neo-nazi's uit Duitsland en andere Europese lan den hebben zaterdag in Fulda (deelstaat Hessen) ongestoord de zelfmoord van Hitiers plaatsver vanger Rudolf Hess in 1987 kunnen herdenken. Meer dan 600 rechts-extremisten trokken nazi- kreten slakend en zwaaiend met vlaggen door het centrum van de stad. Ook brachten ze de Hitler groet. De politie greep niet in, hoewel in het hele land demonstraties waren verboden. De politiewoord voerder in Fulda verklaarde dat men volkomen verrast was door het opduiken van de extremis ten. Er was in het begin slechts een handjevol po litiemensen op de been. De Groenen hebben het ontslag van de politie woordvoerder geëist, omdat hij zou hebben ge zegd dat een dergelijke mars is te vergelijken met een 'natuurverschijnsel waar ook niets tegen te doen is'. De politiewoordvoerder zei verder: „We zijn niet opgetreden, omdat het blijkbaar om een spontane mars ging en dan mogen we niet ingrij pen." Hij voegde eraan toe geen verboden nazi symbolen te hebben gezien. TV-beelden en foto's toonden echter het tegendeel. Ongeveer 450 linkse tegen-demonstranten, die later aankwamen, werden op de toegangswegen naar Fulda tegengehouden. Zij klaagden dat de rechts-extremisten vrij door de stad konden lo pen, terwijl zij uren door de politie werden om singeld. Aan de mars in Fulda was een hele dag verstop pertje spelen tussen neo-nazi's, politic en anti fascistische groepen voorafgegaan. Daarbij trok ken uiteindelijk de rechts-extremisten aan het langste eind. In de voormalige Oostduitse deelstaten, waar in totaal 43 extremisten werden opgepakt, was de aandacht geconcentreerd op Leipzig, Rudolfstadt en de kalimijn in Bisschoffcrodc, waar ruim ze venhonderd mijnwerkers al sinds 1 juli via hon gerstakingen en bedrijfsbezettingen de dreigende sluiting van hun bedrijf willen voorkomen. De neo-nazi's wilde met hen een solidariteitsbijeen- komsi houden. Maar de kompels wilden niets te maken hebben met de extremisten. Bondskanselier Kohl vindt dat in Duitsland serieus moet wor den gedacht over herinvoering van het werken op zaterdag om de gestaag groeiende werkloos heid te bestrijden. Dat verklaar de hij gisteravond in een pro gramma van de TV-zender ZDF. Bedrijven moeten volgens Kohl langer gaan draaien. De bondskanselier is echter tegen werken op zondag. „Maar we kunnen erover praten de zater dag weer in een andere vorm in het totale systeem te betrekken zonder de hoeveelheid vrije tijd te beperken", aldus Kohl. Vol gens minister Rexrodt (econo mische zaken) kan op die ma nier de economische bedreiging door Japan worden bezworen. Acht maanden geleden waren de inter nationale media niet weg te slaan van Marj ez-Zouhour, het stuk niemands land tussen Israël en Libanon waar rond vierhonderd uit Israël verbannen Pales- tijnen vastzaten. De groep eiste dat zij als geheel naar Israël zou terugkeren, maar moest gisteren haar nederlaag er kennen: de eerste 187 ballingen mogen volgende maand terug, de rest volgt in december. „We hebben besloten het nieuwe aan bod te aanvaarden", zei Abdul Aziz al- Rantisi, de woordvoerder van de groep tegenover de pers. De 395 resterende ballingen, die daarmee unaniem hadden ingestemd, reageerden op zijn aankondi ging met gejubel en handgeklap. In Jeru zalem noemde minister Shetreet (econo mische zaken) hun besluit een overwin ning voor Israël. „Ze hebben de juiste keuze gemaakt. Wij hebben hen dit de hele afgelopen maand al voorgesteld en ik ben blij dat ze ermee instemmen." De eerste 187 zullen volgende maand worden teruggenomen, de overige 208 in december. Daarmee hebben zij hun eis laten vallen dal ze alleen gezamenlijk zouden terugkeren. Als reden voor hun ommekeer noemde Rantisi de ontwikke lingen in het vredesproces van het Mid den-Oosten, het toenemend aantal zie ken, en de afnemende belangstelling van de media. De Palestijnen waren op 17 december vorig jaar door Israël uitgewezen omdat zij banden zouden hebben met geweld dadige islamitische groepen. De meeste ballingen zijn lid van de radicale bewe ging Hamas, die aanslagen op Israëli's heeft gepleegd. .Van de aanvankelijke groep van 415 ballingen werden er 19 te ruggenomen wegens ziekte of omdat zij ten onrechte waren gedeporteerd. Een wist^e ontsnappen uit het kamp. De beelden van de gedeporteerden kwam Israël op een storm van kritiek te staan. Libanon klaagde dat honderden mensen op zijn grondgebied werden ge dumpt en weigerde hen toe te laten. Een resolutie van de Veiligheidsraad in de cember, waarin de opheffing van de de portatie werd geëist, bleef zonder effect, ondanks het dreigen met sancties tegen Israël. Een Amerikaans compromis in fe bruari, om een eerste groep te laten te rugkeren en de overigen in september en december, werd door ballingen afgewe zen. Aanvankelijk werd gevreesd dat de af faire de vredesonderhandelingen tussen Israël en zijn Arabische buren, die al vier maanden zijn opgeschort, in gevaar zou den brengen. Maar mettertijd werd het duidelijk dat de ballingen geen factor van gewicht vormen in het door Harnas fel bestreden vredesoverleg. Over twee Weken worden de besprekingen hervat. De Israëlische premier Rabin heeft er nu zelfs geen bezwaar tegen dat in de Pales- tijse delegatie leden van de PLO zitten, waarmee elk rechtstreeks contact tot dusver taboe was. Daarbij kwam dat de aandacht van de publieke opinie voor Marj ez-Zouhour afnam. Na een moeizaam begin en een strenge winter, waarbij.aanvankelijk voor het leven van veel zieken werd gevreesd, werden de leefomstandigheden beter. De gedeporteerden werden goed voor zien door de omringende dorpen: ze hadden TV-toestellen, telefooncellen, drie auto's voor de watercorvee, en kon den op islamitische feestdagen tientallen schapen slachten. De ballingen toonden zich gisteren uitgelaten over het vooruitzicht naar huis te gaan. „Daar droom ik al acht maanden van, maar nu weet ik dat die droom uitkomt", aldus de apotheker Khalil Abu Leila uit de Gaza-strook. Ook degenen die tot december moeten wachten, vierden de beslissing. „We zijn gelukkig omdat een groep van onze broeders terug mag", zei Kamal Abu Ayasha uit Nablus. Noodweer richt schade aan in zuid-Frankrijk parus hans certsen correspondent Hevige onweersbuien hebben in de nacht van zaterdag op zóndag grote schade aangericht in zuidwest- en centraal-Frank- rijk. In de Cantal kwam een 14- jarig meisje om het leven toen een omgewaaide boom op haar tent terecht kwam. Op diverse andere plaatsen raakten men sen gewond door hagelstenen zo groot als sinaasappels. In de departementen Ar- dèche, Dordogne, Cantal. Lot en Tarn et Garonne richtten on weersbuien op diverse plaatsen ware ravages aan. Rond Souillac moesten vijfhonderd kampeer ders op vijf verschillende cam pings in allerijl worden geëva cueerd omdat riviertjes buiten hun oevers traden. De materiële schade bedraagt vele tientallen miljoenen guldens. Volgens de ANWB in Lyon zijn er nauwelijks Nederlandse kampeerders getroffen door het noodweer. Het steunpunt in Lyon krgpg slechts twee meldin gen binnen van beschadigde auto's. Spaanse manager Lopez centraal Het Duitse autoconcern Volkswagen (VW) is in het conflict met concurrent Opel over vermeende bedrijfsspionage verder in het defensief gedrukt. Het weekblad Der Spiegel, dat in mei met de eerste onthullingen kwam, meldt in zijn jongste nummer dat VW wel degelijk beschikt over een grote hoeveelheid geheime bedrijfsinformatie van Opel, in tegenstelling tot wat het con cern beweert. Centraal in de kwestie staat de Spaanse manager José Ignacio Lopez, die in maart met een aantal medewerkers overstapte van General Motors (het Amerikaanse moederconcern van Opel) naar VW. Hij zou vertrouwelijke documenten hebben meegeno men. VW sprak dit aanvankelijk in alle toonaarden tegen, maar erkende ruim een week geleden dat Lopez na zijn overstap enige tijd geheime informatie in zijn bezit had. Die zou echter zijn ver nietigd om verspreiding binnen het VW-qoncern te voorkomen. Volgens Der Spiegel is eind maart een tiental afgestudeerden in opleiding buiten het hoofdkantoor van VW dagenlang bezig geweest met het kopiëren van documenten van GM en Opel. Geheime gegevens en tabellen zouden vervolgens in de compu ter zijn opgeslagen. VW heeft in de eerste helft van dit jaar 1,61 miljoen auto's af geleverd, 13 procent minder dan in de eerste helft vorig jaar. In West-Europa nam de afzet van de merken VW. Audi, Skoda en Seat met 21,5 procent af tot 1,09 miljoen auto's.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5