FNV dreigt met acties in haven liGSSi)SS*t 'Bemanning moet nooit de held willen uithangen' Binnenland Zwevend Theaterfeest Japan maakt eindelijk verontschuldigingen 'Specialisten moeten per ziekenhuis blok vormen' Blinde 'sjeik' Omar Abdel Rahman is de 'Khomeini van Egypte' MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 Dode man uit zee geborgen umuidenDe IJmuidense Kustwacht heeft zaterdag het lichaam van een nog onbekende man uit zee gehaald, dat zeventien mijl uit de kust bij Bergen dreef. Een Puttense sportvisser zag 's mid dags het lichaam drijven. Via de marifoon waarschuwde hij het Kustwachtcentrum. De dode man had geen kleding aan. Hij droeg alleen nog een leren riem. Volgens de politie te water had de man al geruime tijd in Passagier valt dood uit luchtballon den bosch Een 47-jarige Helmondse is gisteravond om het le ven gekomen en vier andere ballonvaarders raakten gewond toen ze bij een noodlanding uit de ballonmand werden geslin gerd. De ballon kwam neer in een weiland in het Brabantse Boe kei, waar de piloot een noodlanding wilde maken wegens opko mend noodweer. De mand werd door een rukwind weer opge licht waardoor de vier passagiers eruit werden geslingerd. De drie mannelijke passagiers raakten daarbij licht gewond. De vrouw bleef aan de mand hangen. De ballon ging de lucht weer in, waarna de vrouw moest loslaten en naar beneden viel. Zij was volgens de politie vrijwel op slag dood. Speedboot ramt brug: één dode den ilp Een stuurfout met een speedboot heeft een 27-jarige in woner van Amsterdam het leven gekost. De boot raasde met ho ge snelheid door de smalle vaarten van Den lip in Waterland, toen de 51-jarige bestuurder een brug verkeerd inschatte en een betonnen paal ramde. Het dodelijke slachtoffer was zijn zoon. Zijn 29-jarige dochter en een kennis van het gezin raakten ge wond. Ex-zwager schiet ex-zwager dood Dordrecht» Een 31-jarige Dordtenaar is zaterdagmiddag dood geschoten door zijn vroegere zwager. Het slachtoffer stond voor het huis van zijn ex-vrouw. De schutter was ook in de woning. Toen hij de Dordtenaar zag, ging hij naar buiten en schoot hem in de buik. Beide mannen leefden volgens de politie in onmin met elkaar sinds de scheiding van de Dordtenaar. Het slachtoffer hield zich tot ongenoegen van zijn ex-vrouw en de schutter wel vaker op voor haar woning. Kobalt verdwenen tijdens transport Rotterdam» Op de route tussen Rotterdam en Antwerpen is het afgelopen half jaar naar schatting 35 ton kobalt ontvreemd. Vol gens de Belgische bedrijfsleider van de gedupeerde onderne ming KILE gaat het om een groot aantal diefstallen van relatief kleine hoeveelheden van driehonderd kilo. De zaak kwam afge lopen zaterdag aan het licht toen een diefstal werd gemeld uit een opslagloods aan de Antwerpse haven. Volgens de eerste be richten zou een hoeveelheid van meer dan 37 ton ter waarde van ruim twee miljoen gulden zijn weggehaald. Kobalt is een metaal dat vrijkomt bij de koper-nikkelwinning en wordt ge bruikt voor onder meer speciale legeringen, in de chemische in dustrie (katalysatoren) en in de medische sector. Open TBC in Rotterdams ziekenhuis Rotterdam In het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam is bij twee patiëntes open tuberculose geconstateerd. Zij worden mo menteel geïsoleerd verpleegd. Eerder dit jaar kwam bij een an dere patiënte van het Sint Franciscus Gasthuis TBC aan het licht. Zij bleek op dat moment al een groot aantal andere perso nen te hebben besmet. Volgens directeur patiëntenzorg Monni kendam wijst niets erop dat er deze keer weer veel besmet zijn Amsterdam» In het Martin Luther Kingpark in Amsterdam is dit weekeinde de Theaterfeest Parade van start gegaan, staan in het park tal van attracties opgesteld en kunnen bezoekers (tegen betaling) tal van voorstellingen bezoeken. Slachtoffers Tweede Wereldoorlog: Een goed begin den haag-tokyo gpd-ap Terwijl gisteren in Den Haag enkele duizen den mensen de capitulatie van Japan op 15 augustus 1945 herdachten bij het Indisch Monument, betuigde de nieuwe premier Hosokawa voor de eerste keer Japans medeleven met de buitenlandse slachtof fers van de Japanse agressie. Die spijtbetuiging plus het nieuws dat de nieuwe regering nagaat hoe Japan zich echt kan verontschuldigen, viel bij de aanwezi gen in Den Haag in goede aarde. „Een goed begin", zei voorzitter Boekholt van de stich ting Herdenking 15 augustus 1945. Ook de beslissing van de Japanse premier niet naar de het gedenkteken Jashakuni te gaan - daar werden gisteren de Japanse oorlogs slachtoffers herdacht - viel in goede aarde. Nu er duidelijk schot is gekomen in de starre houding van Japan, overweegt de Stichting Japanse Ereschuld een voor 2 sep tember aangekondigde manifestatie bij de Japanse ambassade niet te laten doorgaan. Het protest was bedoeld om haast te zetten achter het streven naar een officiële schul derkenning en een schadeloosstelling voor de Nederlandse slachtoffers. Ruim 77.000 Nederlanders hebben zich al bij de stichting gemeld. In Japan is de schuldvraag nog altijd een heikel punt. Veel ouderen vinden dat Japan ten onrechte als de enige aanstichter van de oorlóg wordt aangewezen. „Japan heeft fouten begaan, maar Japan werd in wereld aangelegenheden dan ook in een hoek ge dreven", heeft de 62-jarige onderminister van onderwijs Motoo Abe, gezegd. De Vere nigde Staten en Groot-Brittannie zijn vol gens Abe even verantwoordelijk voor de oorlog. Vorige week maandag zei Hosokawa bij zijn beëdiging als eerste Japanse premier al onomwonden dat de Tweede Wereldoorlog „een agressieoorlog was, een foute oorlog". Hosokawa's coalitieregering trad in de plaats van de conservatieve Liberaal-Demo craten, die het land 38 jaar regeerden. De linkse Socialisten in de regering dringen al lang aan op een duidelijke verontschuldi ging. Voormalig economisch direc teur Willems van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) vindt dat de specialisten zich per ziekenhuis moeten vereni gen in één grote maatschap. Nu zijn de specialisten doorgaans georganiseerd in een klein ver band van enkele beroepsgeno- Willems vindt het tend dat de specialisten nog steeds individualistisch werken, terwijl de zorgverzekeraars zich door fusies en concentraties veel beter zijn gaan organiseren. Met één grote maatschap per ziekenhuis zullen de specialis ten een veel sterkere positie in nemen aan de onderhande lingstafel. Willems voorziet overigens wel de nodige haken en ogen. zoals de intercollegiale verwij zing en niet te vergelen de pro blemen in persoonlijke relaties. 'Ontslagen sjorders aan de slag Als de zeventien werknemers van het failliete sjordersbe- drijf Perfect Cargo Handling vrijdag geen garantie heb ben voor ander werk, komen er acties in de Rotterdamse haven. Daarnaast moet de havenwerkgeversvereniging SVZ uiterlijk vrijdag beloven af te zien van het plan om de 250 sjorders in de haven extra weekenddiensten te la ten draaien. rotterdam anp Voldoet de SVZ niet aan de ei sen, dan verwacht bestuurder Heilig van de Vervoersbond FNV vanaf volgende week maandag stakingen. Die zullen overigens niet alleen onder sjor ders plaatsvinden, ook de stuk- goed- en containersector kun nen acties venvachten. „Des noods gaat de hele haven plat", aldus Heilig. De actiebereidheid in de ha ven lijkt groot. Bij het Neder lands Transport Bureau (NTB) brak op 5 augustus een wilde staking uit toen bleek dat ten minste honderd van de 210 ba nen verloren gaan door het ver trek van Polish Ocean Lines (POL) uit de Rotterdamse ha ven. Vorige week maandag be dongen de bonden een regeling waarbij werknemers vanaf 1994 kunnen afvloeien via een oude- renregeling of een vrijwillige vertrekpremie. Het faillissement van Perfect Cargo Handling, twee weken geleden, is eveneens groten deels te wijten aan het vertrek van POL. De onrust ontstond toen de SVZ zei slechts acht van de zeventien werknemers van dit bedrijf per 1 januari 1994 een baangarantie te kunnen ge ven. Dat staat haaks op het Masterplan, waarbij is overeen gekomen dat tot 1996 geen ge dwongen ontslagen zullen val len in de Rotterdamse haven. 'Dusseldorf zesde kaping KLM-toestel De kaping van de Boeing 737 is de zesde waarmee de KLM in haar bestaan is ge confronteerd. De eerste ka ping van een toestel van de KLM was op 16 april 1962. Boven Winterswijk bedreig de een Portugees met wat la ter bleek een namaakpistool de bemanning van een DC- 7C. De kaping werd tijdens de vlucht opgelost. Volgens de KLM was dit geen echte kaping maar een incident. De eerste kaping met een politieke achtergrond was op 25 november 1973. Toen werd op een vlucht van Bay- rut naar Tokyo een Boeing 747 (de Mississippi) door drie Palestijnen gekaapt. De actie duurde drie dagen en eindigde op 28 november in Dubai. Er waren geen slachtoffers. De passagiers waren eerder vrijgelaten op Malta. Op 4 september 1976 kreeg de KLM met een derde kaping te maken. Een DC-9 van Amsterdam op weg naar Nice werd gekaapt door twee mannen. Ook deze kaping had politieke redenen en had te maken met het con flict in het Midden-Oosten. Na een dag onderhandelen eindigde de kaping op 5 sep tember in het Cyprische Lar- naka. De vierde kaping die de KLM meemaakte, was op 6 augustus 1978. Op een vlucht van Amsterdam naar Barcelona kaapte een gees teszieke jongen een uur een DC-9. Bemanning en passa giers bleven ongedeerd. Het vliegtuig keerde dezelfde dag nog naar Schiphol terug. De laatste kaping was op 23 december 1987, toen een Boeing 737 met 97 passa giers aan boord door een vijftienjarige jongen tussen Milaan en Amsterdam werd gedwongen naar Rome te vliegen. De jongen eiste een miljoen dollar, maar na drieëneenhalf üur onder handelen, gaf hij zich over. DEN HAAG MAURICE WILBRINK Bemanningsleden van gekaapte vliegtuigen blij ven het liefst geheel buiten de onderhandelingen tussen een kaper en het crisisteam op de grond. Als een gezagvoerder of een ander bemanningslid toch onder dwang een rol moet spelen in de on derhandelingen, dan loopt hij grote risico's: de kaper zal hem namelijk automatisch zien als te genstander, een bondgenoot van het crisisteam buiten. En volgens Benno Baksteen, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers, is de belangrijkste taak van een bemanning bij een kaping om escalatie te voorkomen. „De kaper moet nooit het gevoel krijgen dat de bemanning een bedreiging voor hem is." In de kapings-instructies staat: de kaper niet ir riteren, niet tegen hem ingaan, zo snel mogelijk het toestel aan de grond zien te krijgen en hem of haar geen alcohol verstrekken. Cockpitpersoneel heeft als eerste taak de buitenwereld te melden dat een kaping aan de gang is. Daarvoor kan de transponder worden gebruikt: een zender/ont vanger waarmee een code kan worden doorgege ven. De gezagvoerder van de gisteravond gekaap te KLM-Boeing heeft wellicht met één simpele beweging de 'kapingscode' geactiveerd, toen hij het briefje van de Egyptische kaper onder ogen kreeg. In lang niet alle gevallen is zo'n stil alarm overigens nodig. In de meeste gevallen wil de ka per juist aan de autoriteiten op de grond laten a wat zijn eisen zijn. Er zijn vier typen kapers. De kaper die het land wil ontvluchten, probeert slechts de koers van het toestel te veranderen. Dit zijn doorgaans de minst gevaarlijke kapers. Veel gevaarlijker zijn de kapers die politieke eisen stellen. Dan zijn er nog kapers die geestverwanten proberen vrij te krijgen. De vierde kaper is de geestelijk gestoorde. Baksteen: „Het gevaar van dit type kaper is moeilijk in t( schatten. Deze mensen zijn namelijk erg onvoor spelbaar". Vliegtuigbemanningen krijgen behalve in crisis beheersing ook les in het herkennen van wapens. Het is niet hun taak de kaper uit te schakelen, al is dat wel eens gebeurd. In de VS sloeg een be manningslid ooit met een bijl op het hoofd van een kaper. De bijl zit bij de standaarduitrusting voor rampen aan boord. Baksteen: „Bemanningsleden moeten niet zelf de held gaan uithangen. Het uitschakelen van de kaper moet aan specialisten worden overgelaten. Het mag hooguit een wanhoopspoging van een bemanningslid zijn, als de zaak helemaal uit de hand loopt". Baksteen wijst op een dramatisch geval van een Chinese piloot die ooit zelf een kaper probeerde te overmeesteren. Het betrof een vlieger die al eens op de vingers was getikt omdat hij was inge gaan op de eis van een kaper buiten China te lan den. Bij een tweede kaping ging hij de kaper daarom te lijf, maar met rampzalige gevolgen had: het toestel botste bij de landing op een an der vliegtuig, waardoor verscheidene doden vie- Y IfcSKi _1 r een hanger gesleept v haarlem annalaura molducci Vrijheid voor Sjeik Omar Abdel Rachman was een van de eisen de kaper van de KLM- Boeing. Deze blinde Egyptische sjeik zit sinds 2 juli vast in de gevangenis van Otisville in de staat New York. Hij wacht op zijn uitlevering aan Egypte, waar zijn radicale aanhangers een golf van aanslagen hebben ontketend. Het is nog niet bekend of de sjeik heeft te maken met de bomaanslag op het World Trade Center in New York enkele maanden geleden. De 54-jarige geestelijke leider wordt ook wel de 'Khomeiny van Egypte' genoemd omdat hij net als Khomeiny opereert vanuit het buitenland. Khomei ny bereidde destijds in Parijs de val voor van de Sjah van Perzië. 'Sjeik Omar', zoals zijn volgelin gen hem eerbiedig noemen, spreekt zijn banvloeken regel matig uit over tegenstanders van het moslim-fundamentalis- Rahman zet zijn preken op de band. Deze bandjes circuleren onder islamitische fundamenta listen in Egypte, maar zijn pre ken zijn ook regelmatig te horen via een Libanees radiostation dat in handen is van de door Iran gesteunde terreurorganisa tie Hezbollah. In de VS zijn de volgelingen van de sjeik voornamelijke te vinden onder Amerikanen van Arabische afkomst. De 'Masjid al-Salam' moskee van Rahman staat in Jersey City. De moskee is niet groter dan een ruim uit gevallen huiskamer. Rahman werd in de lente van 1990 in de Verenigde Staten toegelaten. De Amerikanen hebben nu ernstige spijt van hun daad, omdat Egypte de man afschildert als potentiële terrorist. De sjeik werd jaren ge leden weliswaar vrijgesproken van betrokkenheid bij de moord door moslim-fundamentalisten op president Anwar Sadat in 1981, maar zou volgens de Egyptische regering wel degelijk nauwe banden onderhouden met groeperingen die van Egyp te een islamitische staat willen maken. Rahman wierp zich enige tijd geleden, op als leider van de Egyptische groepering Al Gamaa Al Islamiya (de moslim groep) die de verantwoordelijk heid heeft opgeëist voor de reeks aanslagen op buitenland se toeristen in Egypte. De sjeik heeft ook al gezegd dat de Egyp tische president Moebarak een zelfde lot wacht als zijn voor ganger Sadat. Toen de Amerikanen ruim voor de aanslag op het WTC-ge- bouw dreigden de verblijfsver gunning van Rahman in te trek ken, trouwde hij snel met een Amerikaanse. Nu hangt hem een aanklacht wegens bigamie boven het hoofd. Hij heeft na melijk al twee vrouwen in Egyp te. 'De meesten hebben bijna niets gemerkt' vervolg voorpagina Ook mevrouw De Witte uit Den Haag benadrukte dat er geen angst aan boord was. Zij was één van de weinigen die de kaper heeft gezien. „Hij reageerde na het opstij gen in Tunis direct al agres sief toen de stewardess hem vroeg zijn sigaret uit te ma ken." De passagiers werden vanuit het vliegtuig overge bracht naar een aparte ruim te, waar ze te horen kregen wat ér precies was gebeurd. Susan: „Ook toen was er geen enkele paniek te be speuren, want nogmaals: de meesten hadden er eigenlijk helemaal niet erkt". ge- Minder te spreken waren de ex-gijzelaars over de op vang in Duitsland. „Er was in Dusseldorf niets geregeld", vertelt mevrouw De Witte. „We hebben uren op het eten moeten wachten. Maar nu ga ik verder, ik ga slapen, tot kijk". En weg was ze. Susan Vonk vertrok snel naar Rotterdam. Haar vriendin. Gemma Biesheuvel, was haar komen ophalen. Gem ma: „Ik hoorde over de radio dat er een kaping was en ik wist dat mijn vriendin met dat toestel kwam. Ik dacht: laat ik maar meteen naar Schiphol gaan". De vader van Ivar: „Mijn zoon belde me met de me dedeling dat hij gekaapt was geweest, maar inmiddels vrij Ik snapte Ik dacht, j; moeten die jongen meteen ophalen op Schiphol, want hij heeft alleen maar een OV- jaarkaart. Dus terugkomen in de nacht, dat kan niet meer. En daarom staan we hier". Enkele ex-gijzelaars wilden niet mee met het speciale toestel dat de KLM had inge zet om de gestrande reizigers op te halen. Zij gaven er de voorkeur aan om op eigen gelegenheid hun reis vanuit Düsseldorf voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3