Spionnenjacht vult Duitse komkommertijd Feiten &Meningen Hoogtepunt-zonnen Leven van eerlijke Russische zakenman gaat niet over rozen HiCTKfc*» MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 2 Guerrilla-oorlog met Stasi-dossiers woedt opnieuw Normaal wordt de komkommertijd in de Duitse politieke zomer overbrugd met schandaaltjes over politici die van partner zijn gewisseld en persconferenties van parlemen tariërs die normaal nooit aan de bak komen. Maar dit keer is alles anders. In Bonn loopt een spionagethriller waar zelfs John le Carré jaloers op zou kunnen worden. BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De strijd achter de rookgordij nen wordt op verschillende ni veaus gevoerd. Hoewel kanse lier Konl het nadrukkelijk heeft ontkend, heeft het er alle schijn van dat de Duitse regering en/of de veiligheidsorganen be wust namen van politici laten vallen, die met de voormalige Oostduitse Staatsveiligheids dienst (Stasi) zouden hebben samengewerkt. Op die manier zouden speurende journalisten moeten worden afgeleid van de eigenlijke jacht: topagenten in het NAVO-hoofdkwartier. Centraal staan de Duitse NAVO- ambtenaar Rainer Rupp en zijn Britse vrouw Christine-Anne. De 47-jarige Rupp zou de Oost duitse spionagechef Markus Wolf sinds 1968 van dienst zijn geweest, Christine-Anne begon haar verraderswerk in 1972. Nadat het tweetal strategische posities binnen het NAVO- hoofdkwartier had verworven, was de stroom geheimen die Wolf binnenkreeg bijna niet meer te verwerken en moest de verbindingsofficier van de KGB (geheime dienst van de Sovjetu nie) twee man extra aannemen om het belangrijke spul te orde- De Europese veiligheidsdien sten en natuurlijk de Ameri kaanse geheime dienst CIA wis ten dat dr een geweldig 'lek' zat in Brussel en na de val van de Muur in 1989 werd alles op alles gezet om de spion(nen) te ont maskeren. Talloze Stasi-officie ren werden verhoord en alle maal wisten ze wel iets. Maar niemand wist alles. Behalve na tuurlijk Markus Wolf, maar die zwijgt nog steeds als het graf. Maar dankzij de Amerikanen kwam begin dit jaar de omme keer. Niet de Duitse contraspio nage, maar de CIA had beslag weten te leggen op kopieën van supergeheime microfilms uit Wolfs spionage-afdeling. Eind juli sloeg de Duitse contraspio nage voor het eerst toe: het echtpaar Rupp werd gearres teerd. Deskundigen zijn het erover eens dat zij niet de laatsten zul len zijn. Zo'n zeshonderd agen ten waren voor Wolf en zijn DDR actief in het Westen, tien procent zat of zit op sleutelposi ties. Zij doen waarschijnlijk geen oog meer dicht. Voor de Duitsers is het buiten gewoon pijnlijk dat de stukken niet in hun handen, maar in die van de Amerikanen zijn geval len. De grote vraag is uiteraard: hoe zijn de Amerikanen eraan gekomen, welke rol hebben de Duitsers in Oost of West daarbij gespeeld of komen de stukken uit Moskou? Om de contacten met de VS ge heim te houden, werden in Duitsland in ieder geval weken lang valse sporen gelegd. Be wust werd niets gedaan tegen de geruchten dat er een grote spionnenjacht voor de deur stond. Ook werd niets gedaan toen de boulevardpers met be richten kwam dat tientallen parlementariërs, managers en journalisten voorde Stasi had den gewerkt. Ook Joachim Gauck, de Oost duitse plattelandsdominee die sinds de Duitse eenwording als regeringsgevolmachtigde hon derden kilometers Stasi-dos siers beheert, kreeg geen poot aan de grond. Hij verlangde dat, zoals de wet voorschrijft, derge lijke documenten aan hem moeten worden overgedragen. Het antwoord luidde.dat de ge heime diensten alles op eigen houtje hadden uitgedokterd, waarbij achter gesloten deuren nog zou zijn gezegd dat de nu lopende operatie in samenwer king met 'een bevriende dienst' niet in gevaar mocht worden gebracht. En dat voedt weer de speculaties dat Bonn zelf moge lijk de CIA de betreffende stuk ken heeft toegespeeld om zij het via een omweg, maar zon der parlementaire controle alles in eigen hand te houden. Als dit scenario klopt, worden de pers bewust alleen hapklare brokken over Duitse parle mentsleden toegegooid om de aandacht van de eigenlijke ope ratie af te leiden. Het gevolg is dat net als in 1992 op nieuw de kleintjes voor de bijl gaan, maar de groten buiten schot blijven. Dit keer lijken vooral Westduitse politici het slachtoffer te worden. De oppositionele SPD en delen van de regeringspartij FDP ver denken de CDU ervan ?en par tij-politieke strijd te willen uit vechten met Stasi-documenten. SPD'er Struck in een interview in Der Spiegel: „Er bestaat een stilzwijgende overeenkomst tus sen alle partijen dat spionage- zaken vertrouwelijk worden be handeld. Het wil er bij mij niet in dat Kohl deze afspraak heeft geschonden, maar voor staats secretaris Schmidbauer, de co-» ordinator van de geheime dien sten in Kohls kanselarij, durf ik mijn hand niet in het vuur te steken." Schmidbauer kondigde drie maanden geleden al aan dat er wat de Stasi-agenten en spionnen in het Westen betreft een hete zomer aan kwam. Het is opvallend dat sindsdien in derdaad elke keer nieuwe na men in de publiciteit komen. Waarom werd de man die tien tallen jaren het opvangcentrum voor DDR-vluchtelingen in West-Berlijn leidde pas twee weken geleden ontmaskerd, ter wijl zijn dossier in november vorig jaar al aan de hoogste fe derale aanklager in Karlsruhe was gestuurd? Waarom duiken namen van (ex)-politici van de FDP en de SPD in de media op weken voordat ze een aanklacht hebben ontvangen? En waarom blijken die zaken bij nader on derzoek veel minder dramatisch dan eerst wordt gesuggereerd? Zo meldden de Duitse kranten, Bild voorop, onlangs dat een 55-jarige journaliste de SPD twintig jaar zou hebben bespio neerd. Het bleek een opgeklopt verhaal: de dame in kwestie werkte ooit bij de Bild-uitgever Springer en had later een admi nistratieve baan in Düsseldorf. Aan SPD-geheimen had ze nooit kunnen komen. Bild wist dat, maar verzweeg die achter grondinformatie. Nog ernstiger was de beschuldi ging aan het adres van de vroe gere sociaaldemocratische top politicus Wienand. Nadat de 66- jarige oorlogsinvalide uit de krant had moeten vernemen dat hij verdacht werd, nam Wienand zelf het initiatief om de zaak uit de wereld te helpen. Niettemin schreef de boule vardpers dat hij was gearres teerd. Begin deze week deelde de federale aanklager mee dat er geen enkele aanleiding be Drie jongens tonen de voorwerpen die zij uit het eind 1990 geopende Stasi-hoofdkwartier in het toenmalige Oost-Berlijn hebben gehaald. Over de dossiers van de Stasi woedt inmiddels een ware guerrilla-oorlog. foto archief stond om Wienand te vervol gen. Eenzelfde ontwikkeling tekent zich afin de zaak-Lüderer, par lementariër voor de FDP en eens wethouder in Berlijn. Tij dens zijn vakantie op Mallorca werd hij volledig verrast toen hij in Bild de beschuldigingen aan zijn adres las. Het is niet uitgesloten dat de hele agentenhysterie een uiterst banale achtergrond heeft. Veel vroegere Stasi-officieren heb ben nog dozen vol dossiers thuis en aangezien een groot aantal kleinere delicten in okto ber verjaart, zouden zij snel nog een financieel slaatje willen slaan uit hun bezit. Hoe het ook zij, er woedt op nieuw een guerrilla-oorlog met Stasi-dossiers in Duitsland. Op alle fronten wordt gestreden met leugens, halve en mis schien wel hele waarheden. Het is een oorlog die veel slachtof fers kan eisen. STANDPLAATS NAIROBI 'Tropische temperaturen' zijn ge gestuntel van obers, die je een relatief begrip. Nou woon het na honderd keer uitleggen ik toevallig in de tropen, en al heel lang ook, en begrijp ab soluut niet waar die term op slaat. Hier is het namelijk ie- nog niet aan hun verstand g bracht krijgt datje wat anders wil dan wat het gestencilde i-de-dag voor der jaar maanden aaneen bit- schrijft. Als ze het uiteindelijk koud en zwaar bewolkt wel begrijpen, komen ze na half uur steevast melden dat het gewenste nou i niet beschikbaar ij met iedere dag slechts 'n paar uurtjes magere zonneschijn. Dat is naar, maar heeft soms ook z'n zonnige kanten. Voor- Een ober bezorgde al als je op het vliegveld de langs de slappe lach aankomst gadeslaat van Ne derlandse toeristen, die een jaar lang zuur verdiend geld opzij hebben gelegd om eens een keer echt heel mooi bruin te worden. Gekleed in bermuda's, mouwloze shirts en met zonnebril len op. met joe kels van telelen zen behangen en met liters zonne brandolie in de aanslag komen ze de vliegtuigtrap Wat volgt, zijn tragische maar tegelijk heel komische Tafere len. Er wordt gerild, met a Scheveningse toestanden op parelwitte stranden van Mombasa over een onduidelijk schreven dessert opmerkte: „It is ice with to much cream! (Ijs met veel te veel slag- room). We bestel den gretig, maar zoals gebruikelijk kwam er het eer ste half uur hele maal niks. Maar dit zijn natuurlijk maar kleinighe den die best te pruimen zijn. De sfeer aan de parelwitte stran- den van Momba sa wordt door heel wat anders vergiftigd. Mijn stralende humeur i paar keer behoorlijk op men om het lijf geslagen en je de proef gesteld door het 'Wie ziet iedereen meteen denken: „Daar gaat m'n voor de zon uitgespaarde geld." Hadden bij het reisbureau geht es' van Kenya's 'beach boys', toen een ventje op eei zeker moment in het Duits i kop begon t moeten vragen wat er precies over de prullaria die hij ver met 'tropische temperaturen' kocht ('Gute Preis, gute Preis', wordt bedoeld, denk ik dan geniepig! Luisterend naar het gewee klaag dat onlangs uit zo'n groepje opsteeg, hoorde ik een Nederlandse opmerken dat ze thuis al had voorge- zond op de zonnebank e moet het nu met het hoogte punt-zonnen", kraaide zij wanhopig. Omdat Kenya zo graag het va- kantiéland van Afrika wil zijn, worden al die Europese kou kleumen direct naar de ha venstad Mombasa aan de In dische Oceaan gestuurd. Daar regent het ook voortdurend pijpestelen, maar is het tus sendoor ook heel mooi weer. Toch wil het Kenya ook daar alsmaar niet lukken om van top tot teen aantrekkelijk te zijn. Allereerst is er het eeuwi- bleef hij maar herhalen) e als ik daar niet in geïnteres seerd was, moest ik hem zo maar een geldbedrag toestop pen. Dat was de druppel. Ik riep dat niet iedereen die blond is Duitser (eerlijk gezegd ieder geval niet was en dat hij als Kenyaans jongetje gewoon Engels diende te spreken. Het kereltje droop verschrikt af en mijn oosterburen, van wie er een blijkbaar een paar woord jes Engels verstond, begon nen heel kwaad te kijken en vervaarlijk met hun buiken te schudden. Denk je op 6000 kilometer van Scheveningen vandaan hier eindelijk van verlost te zijn. FRANS VAN PEN HOUDT CORRESPONDENT Voortdurende angst dat maffia bezittingen wegneemt MOSKOU HELEN WOMACK ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Boris draagt een zweterig, ver kleurd T-shirt en werkt in een sjofel kantoor waar het behang van de muur komt. Maar schijn bedriegt in het post-communis- tische Rusland. Achter de meta len deur in zijn kantoor zijn computers en andere dure ap paratuur geïnstalleerd en Boris is de eigenaar van vier flats, vijf auto's, twee buitenhuisjes en een jacht. Hij behoort tot de nieuwe klasse van rijke Russen die beslist geen humanitaire hulp uit het Wes ten nodig hebben, maar die zelfs veel rijker zijn dan de ge middelde westerling. De 40-jarige Boris werkte vroe ger in een staatsbedrijf dat be trokken was bij het ruimte-on derzoekprogramma van de Sov jetunie. Nu verdient hij goud geld door de Russische levens middelenindustrie te helpen om een westers niveau te berei ken. Zijn bedrijf heeft 60 men sen in dienst en heeft orllangs weer een goede slag geslagen met de introductie van nieuwe smaakstoffen voor frisdranken. Het bedrijf staat officieel geregi streerd, betaalt belastingen en houdt zich aan de wet. Het haveloze kantoor in een voorstad van Moskou gonst van de opwinding. „In westerse lan den hebben zakenmensen por tretten van hun gezin op hun bureau, waarmee zc aangeven dat ze zich ook op het werk ge steund weten door hun gelief den", zegt een werknemer. „Hier nemen we ons werk mee naar huis en praten we nergens anders meer over, omdat we zo blij zijn dat we nu eindelijk vrij zijn om een eigen zaak te begin nen en geld te verdienen." Maar het leven van een eerlijk zakenman gaat niet over rozen. Boris zit voortdurend zonder geld. omdat het moeilijk Is in Rusland een geldlening van de bank te krijgen. Maar nog be klemmender is de angst dat de mafiosi in het kantoor zullen in breken om al zijn door hard werken vergaarde bezittingen weg te halen. Afpersers Boris heeft al vaker bezoek ge had van afpersers. Eén keer moest hij een maffia-baas drie auto's ter waarde van 25.000 dollar geven. Hij is bang en wil niet dat zijn echte naam wordt gebruikt. Zijn bezittingen staan op naam van verschillende fa milieleden en vrienden en hij heeft zich nog niet met zijn ne gen meter lange jacht durven vertonen. „De boot ligt afge meerd in het stuwmeer van Moskou", verzucht Boris. „Ik heb er nog nooit mee gevaren." Hij beschouwt zichzelf niet als 2 JAAR LAIER bijzon- der rijk, maar als een gegoede middenklasser. Zijn flats, datsja's, jacht en auto's waarondereen Chevrolet, een BMW en een Mazda zijn samen ongeveer 1 miljoen dollar waard. Boris woont met zijn vrouw*Natasja in een van zijn vier flats. De so bere Sovjet-bouw is van binnen omgetoverd in een luxueus ap partement, waar de vloeren en wanden met tapijten zijn be dekt. Hun dochter Katja heeft een van de andere flats gekregen en mag zich gelukkig prijzen met haar zelfstandige woonruimte in een land waar de meeste jon geren gedwpngen zijn om bij hun ouders te blijven wonen, minstens tot ze getrouwd zijn, maar vaak nog vele jaren daar- na.+Catja, die een opvallende diamanten armband draagt, komt regelmatig bij haar ouders om zakgeld vragen, om zich in het uitgaansleven te storten. Ze gaat regelmatig naar het thea ter. Een kaartje kost 5.000 roe bel (9 gulden), terwijl veel be jaarde Russen moeten zien rond te komen van een staats pensioen van zo'n 10.000 roebel per maand. Het is niet bekend hoeveel nou- veaux riches Rusland telt, te meer daar veel rijke Russen be sluiten in het buitenland te gaan wonen. En uit angst voor de maffia of de belastingdienst houden veel mensen die goed hebben geboerd hun rijkdom liever geheim. Banken De wildgroei in de onevenwich tige Russische economie mani festeert zich niet alleen in de particuliere sector, maar ook in het bankwezen, waar meer dan 1.300 financiële instituten hun fortuin proberen te maken in de lucratieve, maar grotendeels ongereguleerde geldmarkt. De bedrijven variëren van kolossale restanten uit het Sovjet-tijd perk, zoals de Spaarbank met maar liefst 42.600 vestigingen, tot kleine beginnelingen met niet veel meer dan een naam bordje op de deur. Zowel in commerciële banken als in de Centrale Bank van Rus land wordt volop gefraudeerd. Het vervalsen van bankbiljetten en waardepapieren is een bloei ende nevenhandel in de af gelopen vijf maanden zijn meer gevallen van vervalsing gemeld dan in de vijf jaar ervoor. De politie gelooft dat het bankwe zen is geïnfiltreerd door de ge organiseerde misdaad, die wordt aangetrokken door snelle winsten en de mogelijkheid om zwart geld wit te wassen. Maar ook hier geldt dat rijkdom tot slapeloze nachten leidt. De georganiseerde misdaad ge bruikt huurmoord als een doel treffende manier van bedrijfs voering. In de afgelopen zes maanden zijn twee prominente bankiers vermoord. Het meest recente slachtoffer was Boris Semonovitsj Jakoebovitsj, direc teur van de vestiging in Sint Pe tersburg van de Inkombank, een van de snelst groeiende commerciële banken in Rus land. Hij werd voor zijn huis vermoord toen hij naar zijn werk ging. De Inkombank wordt algemeen als een gedegen in stelling beschouwd en is in Rus land bekend vanwege haar agressieve reclamebeleid. Huurmoorden worden prak tisch nooit opgelost. De prijs verschilt per slachtoffer, maar professionelehuurmoordenaars zijn al bereid om hun werk voor 100.000 roebel (180 gulden) te doen. De zware criminaliteit neemt in Rusland de afgelopen tijd dramatische vormen aan. In de eerste drie maanden van dit jaar noteerde Moskou een toe name in geweldsdelicten van mlar liefst 50 procent, waarmee Rusland statistisch gezien even gewelddadig is als Libanon. De Russische staat lijkt niet bij machte het tij te keren. De nieuwe rijkdom van het post communistische Rusland isin handen van een dunne toplaag, terwijl de grote massa vecht om te overleven. Een evenwichtige verdeling van de welvaart, het oude communistische ideaal, lijkt verder weg dan ooit. VERTALING: MARGREET HESLINGA Het befaamde warenhuis GOEM in Moskou viert dit jaar zijn honderdjarig bestaan met een luxueuze renova tie. De drie overdekte galerijen bieden binnenkort alleen nog winkels waar vermogende Russen en buitenlan ders terecht kunnen. foto »ap boris joertsjenko

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2