Harde 'lessen' Hollands trio in Stuttgart Gouden Plaatjes uit isolement De Bruin riskeert schorsing Vermeule en Van Schuppen halen de eindstreep niet Sport Afwezigheid Nigerianen in verband gebracht met doping lfoor het eerst met z'n allen in één va ik. k - - Primafoon MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 CHEF AO VAN KAAM, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Elly van Hulst kwam naar de wereldkampioenschappen om een prestatie te leveren die in overeenstemming was met haar reputatie, Marko Koers hoopte zijn fikse pro gressie in een finaleplaats tot uitdrukking te brengen en Jacqueline Poelman rekende op een aantal leerzame les sen van de internationaele sprintelite. De 3000 meter loopster verlaat Stuttgart met een enorme kater, de coming-man op de 800 meter hervat met een rotgevoel zijn studie aan de universiteit van Illinois en de talentvol le sprintster begint morgen opgewekt aan de volgende opdracht: de 200 meter. STUTTGART CEES OLSTHOORN GPD-VERSLAGGEVER Net als bij de Olympische Spe len bleef Koers gisteravond in een uitverkocht stadion, en op een moment dat het publiek nog nagenoot van de fantasti sche Linford Christie-show, in de halve eindstrijd steken. De Noordlimburger finishte in de derde race als vijfde (1.45,90) en dat was bij lange na niet vol doende voor een finaleplaats. Hij baalde als een stekker, maar trooste zich eindelijk - terecht - met de wetenschap dat hij in vergelijking met Barcelona nu eervol was gesneuveld. „Ik was in elk geval een stuk scherper dan gisteravond (toen Koers zich als tijdsnelste had verzekerd van de halve finales, red.). In de tweede ronde ver overde ik een tamelijk goede uitgangspositie voor mijn eind sprint. Maar dan merk je toch dat je met absolute toppers van doen hebt. Ze hebben nog net wat meer in hun mars dan ik. Het was gigantisch geweest als ik de finale had gehaald. Het zou een mooi slot van een meer dan geslaagd seizoen zijn ge weest. Daarom zal ik hier nog wel even ziek van zijn." Van Hulst talmde lang, maar besloot uiteindelijk toch haar kans te gaan bij het WK op de 3000 meter. Het hele seizoen mocht het in wedstrijden dan om één of andere reden steeds niet lukken, in de trainingen draaide ze als vanouds. Toch had ze er alle vertrouwen in dat ze zaterdagavond in Stuttgart minimaal de series zou doorko men. De realiteit moet als een slag in haar gezicht zijn aange komen. Ze ging roemloos af door een achterdeur: elfde in 9.04,86 minuten. Van Hulst had er verstandiger aangedaan zich zo'n pijnlijke afgang te besparen. Na de zo veelste deceptie wilde ze zelf echter van geen afgang weten, al gaf ze toe dat ze zelf liever niet naar het WK was gegaan. Maar haar levensgezel en trai ner, Theo Kersten, had haar omgepraat. 'Je moet de gok wa gen', had hij gezegd. 'Anders blijf je jezelf altijd verwijten dat je niet bent gegaan. Wie weet komt die ene goede dag in Stuttgart en haal je de finale'. Van Hulst had ook achteraf geen spijt van de gok. Dat die verkeerd was uitgepakt nam ze op de koop toe. Ze heeft dit sei zoen al zo veel teleurstellingen moeten wegslikken, deze kon er ook nog wel bij. Jacqueline Poelman onder streepte vorig jaar tijdens het jeugd-WK in Seoul met de twee de plaats op de 100 m en de STUTTGART FRANS DREISSEN Elly van Hulst ging af door de zijdeur. foto anp vierde op de 200 m dat ze een gens de eerste ronde had over- belofte is. De fCNAU begrijpt dat leefd. Ze finishte in haar serie het zuinig moet zijn op zo'n ta- als vierde en bleef slechts drie- lent. Ondanks het feit dat de at- honderdste boven haar per- lete in Leiden een fractie boven soonlijk record van 11,41 secon de limiet bleef, stuurde de bond den. In de tweede ronde bleef haar uiteindelijk toch naar ze steken op 11,50. Stuttgart om ervaring op te doen. .Leerzaam is het zeker", zei Poelman nadat ze gisteravond in de tweede ronde van de sprint kansloos was uitgescha keld. ,,Het is nuttig om hier rond te kijken, je steekt overal wel wat van op. En ik heb ge merkt dat ik nog een lange weg heb te gaan", voegde ze er la chend aan toe. Maar dat was geen verrassing voor Poelman, die zich geen en kele illusie had gemaakt. Ze was al dik tevreden dat ze 's mor- GPD-VERSLAGGEVER ,,Hier heb ik twaalf jaar op gewacht." Mark Plaatjes kon zich geen intenser vreugde voor de geest halen. Jarenlang leefde de marathonloper in een beklem mend isolement. Eerst als geboycotte Zuidafrikaan, de laatste vijf jaren als statenloos burger. Kampioenschappen waren verboden terri torium. Totdat hij op 24 juli jl„ na een wachttijd van vijf jaar, het Amerikaans staatsburgerschap verwierf en niets deel name aan de WK meer in de weg stond. Daarin kwam het zaterdag tot een ontla- ding. De 32-jarige Plaatjes rende alle opge kropte frustraties uit zijn pezige lijf en drukte na een slijtageslag van 2.13.57 uur geëmotioneerd de gouden plak aan zijn borst. „Ik was zonder meer de meest ge motiveerde loper van dit toernooi." Veel toplopers lieten uit financiële over wegingen het WK links liggen. Voor Plaat jes, net als de podiumbeldimmers Swart- booi (Namibië) en Van Vlaanderen Neder landstalig, weegt een medaille evenwel zwaarder dan een riante startpremie. Hij bereidde zich drie maanden voor op de race van zijn leven. De laatste drie weken daarvan bij Michel Lukkien in de Blari- cumse groene long. „Ik wilde per se goed voor de dag komen in mijn eerste interna tionalekampioenschap." Plaatjes (toptijd 2.08.58) had zich ge fixeerd op een medaille. Het werd goud. na een enerverende inhaalrace. Na 41 ki lometer passeerde hij koploper Swartbooi. Een ontroerend moment. „Ik vond het sneu voor die jongen. Hij heeft de mara thon tot leven gebracht door het veld uit een te trekken. Toen ik hem voorbij holde voelde, ik me rot. Ik had medelijden met hem. Aan de andere kant dacht ik: ik ben 32, hij 26. Hij krijgt nog voldoende kansen op goud." Plaatjes meende het oprecht. „Alle el lende in Zuid-Afrika heeft me geleerd dat je lief en leed met elkaar moet delen." Zuid-Afrika was een nachtmerrie. De apartheid horror. „Mijn vriend werd hard lopend op de stoep opzettelijk aangereden door een auto. Een fractie later stopte een ambulance. Bleek dat die alleen .voor blanken bestemd was. Ze lieten hem ge woon creperen en reden verder. Hij over leed ter plekke. Toen enkele weken daarna een goede kennis in het been werd ge schoten omdat men hem het sportsucces niet gunde, was voor mij de maat vol." Plaatjes nam in januari 1988 om politie ke redenen de wijk naar Amerika. Hij was de voortdurende dreigementen beu. „Ik moest stoppen met atletiek. Plaatsmaken voor blanke winnaars. Anders zouden ze me vennoorden." Plaatjes was een twee derangs burger in een verscheurd land en wilde niet dat zijn drie dochters in een dergelijk milieu zouden opgroeien. Door zijn marathontriomfen genoot hij aanzien, had hij geld en een mooi huis. „Maar van wege mijn huidskleur werd ik niet toegela ten tot Disneyland en moest ik bij een avondje uit-eten eerst informeren of het restaurant wel zwarten binnenliet." Fysiotherapeut Plaatjes gaf zijn 'luxe le ven' in Zuid-Afrika op voor een ongewis bestaan in de Verenigde Staten. „Liever dood door armoede, dan door racisme." De politieke vrijheid was zijn voornaamste drijfveer. „Hardlopen wasslechts bijzaak." Al gauw raakten zijn spaarcentjes op. Plaatjes werd gedwongen om de loop schoenen weer aan te trekken. „Ik moest weer gaan hardlopen, om te kunnen over leven." Ordinaire politiek hield hem te gen. Volgens de internationale regels is lo pen voor een adoptieland verboden totdat iemand een definitief paspoort in zijn be zit heeft. Terwijl topatleten Sydnee Maree (USA) en Zola Budd (GBr) al snel een der gelijk document konden overleggen, moest politiek azielzoeker Plaatjes vijf jaar geduld hebben. Marathonorganisaties ontzegden hem vanwege de boycot van Zuid-Afrika de toegang. „Ik was opnieuw slachtoffer. De gevangene van een politiek systeem." Vo rig jaar werd de banvloek opgeheven. En kele dagen na de olympische kwalificatie wedstrijden. Te laat dus. „Weg hoop, weg Spelen. Ik was emotioneel heel depressief. Uitgeput." Plaatjes, die ondertussen een praktijk fysiotherapie was begonnen in Boulder/Colorado, was verbitterd. Dankzij een snelle tijd in Boston (2.12.39) werd hij dit jaar door de Ameri kaanse bond genomineerd voor het WK. „Een geschenk uit de hemel." Plaatjes werd nog doelgerichter, nog gretiger dan hij al was. Ofschoon hij nu Amerikaan is, voelt hij zich toch nog emotioneel verbonden aan Zuid-Afrika, waar het politieke klimaat zich langzaam wijzigt. „Ik heb schuldge voelens. Voel me soms een overloper. Ik had nu mee kunnen helpen aan de op bouw van een nieuw Zuid-Afrika. Aan de andere kant ben ik blij dat ik in Amerika woon. Wetten veranderen de mensen im mers niet. Apartheid, het duurt nog vele generaties voordat die eruit is." Plaatjes is verguld met WK-goud. Hij is er trots op. „Hier heb ik mijn marathon leven lang op gewacht. Het is geen com pensatie voor het leed van de afgelopen jaren, maar die plak neemt niemand me meer af." STUTTGART GPD De atletiek staat onder zware druk. Steeds vaker wordt de sport in diskrediet gebracht door atleten die worden ont maskerd als dopinggebruikers. Russinnen, Oostenrijkers, Italia nen. Atletiek-opperhoofd Primo Nebiolo sprak tijdens de ope ning van het WK in Stuttgart de hoop uit dat er in deze tijden van atletiekpropaganda eens niet over slikken en spuiten ge sproken zou worden. „Vernieti gend voor het imago", zo zei hij. Daarom lijkt Nebiolo 'posi tieve gevallen' liever nog te ver doezelen. Hoe is anders het op vallende stilzwijgen rond de ab sentie van vrijwel de complete Nigeriaanse sprintploeg te ver klaren? In Barcelona won de 4x100 meter estafetteploeg zil ver achter Amerika. In Stuttgart schittert het kwartet door afwezigheid. Ola- pade Adeniken (toptijd 9,97 se conden), Osmond Ezinwa (9,96), Oluyemi Kayode en de broers Davidson ontbreken op het appèl. Volgens nog niet be vestigde berichten omdat ze bij een controle tijdens de nationa le titelstrijd in Lagos zouden zijn betrapt op dope-gebruik. Verleden jaar reeds vielen tij dens hetzelfde evenement al vijf Nigerianen door de doping- mand. Daarbij gevestigde na men als Chioma Ajunwa (10,84 sec.) en 400 meterloopster Cha rity Opara (49,86). Ook een ze kere Daniel Philip werd gepakt. Korte tijd later werd hij vanwe ge een procedurefout weer ge rehabiliteerd. Uitgerekend hij startte wel in Stuttgart. Zij het onder zijn tweede naam: Daniel Effiong. STUTTGART GPD De 16-jarige Corrie de Bruin hangt een schorsing van twee maanden boven het hoofd. De atlete zag enkele dagen voor het WK om persoonlijke redenen af van deelname en dreigt daarvoor te moeten boeten. De In ternationale Atletiek Federatie (IAAF) heeft immers besloten om sporters die ingeschreven zijn, maar zon der medische verklaring verstek laten gaan, te royeren en zelfs uit te sluiten van de volgende Olympische Spelen. Dit naar aanleiding van de dreigende boycot van de Algerijn Morceli, die een WK-optreden niet zag zitten, omdat er geen start- of prijzengeld valt te ver dienen. De Nederlandse atletiekunie reageerde verrast en laconiek tegelijkertijd. „Wij weten nog van niks. Maar mocht D,e Bruin geschorst worden, dan zullen we wel zorgen dat we een medische verklaring kunnen overleggen", aldus technisch directeur Bert Paauw. STUTTGART CEES OLSTHOORN GPD-verslaggever De vreugde over de surprise van Bert van Vlaanderen stond in schrille tegenstelling tot de droevenis bij de andere twee Nederlandse vertegenwoordi gers op de marathon. John Vermeule en Anne van Schup pen haalden de eindstreep niet. De Zeeuw hield het zaterdag avond na 29 kilometer voor ge zien en de Haagse atlete sloot haar debuut op een titeltoer- nooi gistermiddag na 34 kilo meter teleurgesteld af. Van Schuppen kwam er totaal niet aan te pas in een wedstrijd, waarin de Japanse vrouwen een hoofdrol vertolkten. De afwezig heid van een tiental internatio nale toppers deed niets af aan de knappe overwinning van Junko Asari en de derde plaats van Tomoe Abe. Op het erepo dium kreeg het duo gezelschap van de zilveren Manuela Ma- chado, een sterke Portugese loopster die bij de Spelen in Barcelona al zevende was ge worden. Op hel moment dat het trio werd gehuldigd, slapte Van Schuppen bij het stadion ont goocheld uit de bezemwagen. „In feite was mijn wereldkam pioenschap al na drie kilometer over", bekende ze. „Toen dacht ik al aan opgeven. Mijn benen voelden zwaar aan en ik wist dat het niets zou worden. Maar dan ga je toch door omdat je zo'n afgang niet wilt meema ken. Bij het 34 kilometer-punt stond mijn trainer. Hij vond het ook beter om er mee te kap pen." Over de oorzaak tastte Van Schuppen in het duister. „Ik denk dat de broeierige at mosfeer me is opgebroken. Het was zo benauwd om te lopen." John Vermèule had vanwege de hitte zijn race voorzichtig opgebouwd. Tot 25 kilometer ging alles naar wens, maar pal na het keerpunt doofde het licht pardoes. „Het was ineens op. Ik kon het ene been amper meer voor het andere krijgen." Hij dacht dat een tekort aan vocht hem had geveld. „De sporl- drankjes die we 's morgens had den afgegeven voor de verzor- gingsposten, waren net zo warm als de buitentempera tuur. Ik kon het spul niet door mijn strot krijgen. Hetzelfde gold voor het water dat er stond. Daar zat een smaakje aan." De Zeeuw baalde als een stekker, al werd de pijn enigszins verzacht ddor alle el lende die hij vanuit het uitval lersbusje had gezien. „Een jon gen lag hulpeloos langs de kant van de weg, een ander moest aan een infuus en een derde at leet werd met een ziekenauto afgevoerd. Toen ik dal allemaal zag, dacht ik: Vermeule, je hebt een verstandige beslissing ge nomen door te stoppen." Voor het eerst in de voetbalhistorie kun je PSV, Feyenoord en Ajax broederlijk bijeen vinden in de Primafoon-side. Want Primafoon heeft nu drie telefoon toestellen in de kleuren en met de logo's van de drie topclubs. PSV in het wit, Feyenoord in het zwart en Ajax in het rood. Ter gelegenheid van de start van de PTT Telecompetitie krijgt bovendien iedereen die deze week een telefoon koopt of huurt gratis het officiële PTT Telecompetitie-speldje. Dus... we gaan naar Primafoon. Monza'10. Fraai toestel in de kleur en met het logo van PSV, Feyenoord of Ajax. Geheugen voor 10 nummers en volume- en klankregcling van het oproepsignaal. 169,- Voetbal-telefoonkaarten. Een unieke set van vier tele- PTT Telecompetitie-speldje. foonkaarten met nostalgische u deze weck een tele- voetbalafbeeldingen in een WfA' T'f .TL ,T.H j foon huurt of koopt, ontvangt u ter gelegenheid van de start van de PTT Telecom petitie gratis het unieke PTT Telecompetitie-speldje. fraai mapje. Collector's item! Prijs per 45,- inbiedingen zijn geldig t/ DE WINKEL VAN PTT TELECOM

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17