Sport D Bert van Vlaanderen: groot in eenvoud T JO De ultieme wraak van Linford Christie Rijkaard neemt 'multifunctioneel Ajax onmiddellijk op sleeptouw Tieners gearresteerd wegens moord op vader van Jordan v MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 13 rob onderwater, 0 Zeiler Groth wint 'Open Nederlandse' brouwershaven* Karsten Groth heeft het internationaal kam pioenschap van Nederland in de 470-klasse behaald. De Leidse zeiler was het afgelopen weekeinde in Brouwershaven met stuurman Maurice Paardenkooper na vijf van de zes wedstrijden al zeker van de titel. Alleen in de vijfde race ging het tweetal gis teren nog bijna in de fout. Vlak voor de finish sloeg de boot van Paardenkooper en Groth, die in tweede positie lag, om doordat een hangband brak. De vijfde plaats die het duo uiteindelijk in de wacht sleepte, was ruim voldoende voorde eindzege. Lelieveld legt functie neer leiden Bij Valken'68 heeft de nieuwe trainer Theo Lelieveld zijn functie voortijdig moeten neerleggen. De van TAW afkomstige vervanger van Hans van Rijn kreeg kortgeleden last van een al bestaande hartafwijking. Hij wordt binnenkort aan een bypass geholpen, jeugdtrainer Peter Siera heeft de selectie voor een jaar onder zijn hoede genomen. Voor Sierais de ex-jeugdtrainer van Roodenburg, jan Zoetemelk in de plaats gekomen. Zoetemelk kondigde overigens nog geen drie maanden geleden aan een jaar rust te willen nemen. Piket deelt overwinning met Kortsjnoi Antwerpen Jeroen Piket en Viktor Kortsjnoi, de jongste en oud ste deelnemer, hebben het schaaktoernooi van Antwerpen ge- wonnen.Piket ging gisteren de slotronde in met een half punt voorsprong. Met zwart had de Leiderdorper zaterdag de Belg Dutreeuw verslagen. Gisteren remiseerde hij met wit tegen de Amerikaan Christiansen, die derde werd. Kortsjnoi deelde zater dag het punt met Christiansen en won gisteren met wit van de Belg Goerevitsj, De twee verdeelden 320.000 francs, 17.600 gul den. Van der Wiel eindigde ais vierde. Hij verzamelde anderhal ve punt in het slotweekeinde, remise tegen Goerevitsj, winst op Winants. Voor Piket betekende de score een flinke ELO-winst. Hij begon het toernooi met 2590 punten, de op drie ha laagste. Door zijn totaal verdiende hij ongeveer 25 punten, waardoor hij boven de 2600 uitkomt. Ook oud-Leidenaar Van der Wiel steeg op de ELO-lijst Zü rating was 2555 en komt in de buurt van de 2575. Lancashire 1 C Lancashire Rugby I D Union bleef in Lei- City Run slaat aan In combinatie met I O de wielerronde van den favoriet Swansea de Leiden verliep de eerste baas City Run rond het stadhuis gisteren succesvol. Zijn emoties houden gelijke tred met zijn manier van lo pen. Hij is geen man van uitspattingen. Als atleet en als mens is hij evenwichtig, beheerst en ingetogen. Daarom maakte Bert van Vlaanderen, nadat hij zaterdag een fan tastische inhaalrace had bekroond met een bronzen plak op de marathon, geen bokkesprongen van blijdschap en huilde hij geen vreugdetranen. Slechts één moment was er iets van opwinding te bespeuren. Dat was toen hij na afloop in de catabomben van het Gottlieb-Daimler Sta dion zijn tasje met spullen niet zo snel kon vinden. stuttgart* cees olsthoorn gpd-verslaggever van Gerard Nijboer, de zilveren medaillewinnaar van de Olym pische Spelen in Moskou ('80), Vlaanderen ter) voeten Europees kampioen in Athene In de Amerikaanse staat North Carolina zijn twee achttienjarige jongens gearresteerd wegens de moord op de vader van sterbasket baller Michael Jordan, James Jordan, heeft de politie gisteren ge- James Jordan werd kennelijk doodgeschoten bij een roqfoverval toen hij met zijn auto de autoweg was afgegaan om te rusten. Een woordvoerder van de recherche in Cumberland County in North Carolina zei dat de moord had plaatsgevonden langs een autoweg in de buurt van de plaats Lumberton, in het zuidoosten van North Carolina. De twee verdachten waren uit deze plaats afkomstig. Bert uit. Een toonbeeld van beschei denheid en aandoenlijke een voud. Het was al heel wat dat hij na de finish de hem toegewor pen nationale driekleur oppak te, om zijn frêle schouders dra peerde en samen met wereld kampioen Jriark Plaatjes en nummer twee Lucketz Swart- booi de stormachtige toejui chingen van het publiek in ont vangst nam. „Ik ben niet zo'n uitbundig type," grijnsde de 28-jarige kan jer uit Tienhoven veel later op de avond, rustig onderuit gezakt op een stoel, voor het gebouw van de dopingcontrole. „Ik heb altijd tegen m'n vriendin Nanja gezegd dat ik niet begreep waarom atleten bij zo'n huldi ging in tranen uitbarsten. Waar om huilen? Je kunt beter lachen. Ach, ik besef ook nog niet goed wat me is overkomen. Ik ben dit niet gewend. Vorig jaar werd ik vijftiende bij de Olympische Spelen. Niks bijzonders. Je wordt gelijk afgevoerd naar het hotel, je doucht en het is over. De volgende dag dacht ik al weer aan de voorbereiding op de volgende marathon." „Nu is het natuurlijk anders. Ik heb iets bijzonders gepres teerd, maar ik denk dat het de komende week pas echt tot me zal doordringen. Ik blijf de rest gereserveerd mogelijk te lopen, ('82) en zesde op hetzelfde par koers in Stuttgart bij het EK'86. Een surprise van de eerste orde, maar van verrassingen is de Utrechtse diesel nooit vies ge weest. Ruim twee jaar geleden baarde Van Vlaanderen al op zien door bij zijn marathonde buut in Rotterdam als haas te starten en uiteindelijk als natio naal kampioen te finishen. Za terdag verbaasde hij, in zijn zes de wedstrijd op de klassieke af stand, de wereld en vooral zich zelf door in een slijtageslag de bronzen plak weg te kapen. De gok van een drieweekse hoogtestage in het Zwitserse Sankt Moritz en zijn late afrei zen naar Stuttgart (Van Vlaan deren arriveerde pas vrijdag avond) leverde veel meer rende ment op dat hij in zijn stoutste dromen had durven hopen. Hij sloeg zijn slag op de van hem bekende manier. Hij liet zich niet gekmaken toen na vijftien kilometer een kopgroep ver snelde en liep zijn eigen, uitge kiende race. „In een marathon kan je niet snel té voorzichtig zijn," blikte Van Vlaanderen terug op de barre tocht. „Ik had al rap in de gaten dat het in deze omstan digheden niet om een scherpe tijd ging. Het was zaak om zo van het toernooi hier een beetje rondzwerven en dan ga ik er met Nanja lekker van genieten." Bert van Vlaanderen trad af gelopen weekeinde op impone rende wijze in de voetsporen Daarom heb ik die gasten be wust laten gaan. Vanaf 25 km heb ik alleen gelopen. Ik lag op dat moment dertiende, voelde me prima en draaide ontzet tend gemakkelijk. Ik dacht: als ik dit kan vasthouden zit ik ge beiteld." „Maar tot m'n verbazing haalde ik de een na de'ander in. Negende, achtste, zevende. Toen pakte ik er ineens twee te gelijk en lag ik vierde. Ik geloof de mezelf niet, dit kon niet waar zijn. Na 39 km passeerde ik ook nog de nummer drie. Ja, toen wist ik het helemaal niet meer. De laatste drie kilometer kreeg ik wel moeilijk. Alles deed zeer. Maar er stond zoveel volk langs de kant. Ik werd als het ware door het enthousiasme van het publiek naar het stadion gedra gen." Geheel in stijl van Van Vlaan deren betrok hij 'de mensen om hem heen' nadrukkelijk in het succes. Zijn vriendin Nanja, die vanaf de tribunes toekeek, zijn trainer jon Wellerdieck, die thuis was gebleven, en zijn manager Michel Lukkien, die het talent van de marathonlo per Van Vlaanderen als eerste ontdekte. „Zonder hen had ik het nooit zo ver geschopt. Zij zorgen gedrieën voor een per fecte begeleiding. Ik hoef alleen te trainen en te lopen, zij zorgen voor de rest." Van Vlaanderen beaamde dat de stage in Sankt Moritz een gok was geweest. „Maar ik had m'n les geleerd van een verblijf op hoogte in het Amerikaanse Boulder, een paar jaar geleden. Daar had ik veel te hard ge traind en kreeg ik een flinke te rugslag. Daarom had ik nu in m'n oren geknoopt het rustig aan te doen. Alleen Naja was mee. Met Jon en Michel had ik regelmatig contact via de tele foon." De Utrechter beseft dat er na zijn derde WK-plaats het nodige zal veranderen. „De uitnodigin gen voor marathons zullen nu wel als broodjes binnenko men," veronderstelde hij. „Ik ga me er niet mee bezig houden. Ik weet alleen dat ik wil vasthou den aan twee marathons per jaar." Bert van Vlaanderen ten voe ten uit. Bert van Vlaanderen valt de Amerikaan Mark Plaatjes in de a der op een knappe derde plaats. Plaatjes won het goud. Linford Christie tracteerde de toeschouwers op een heerlijke exhibitie. STUTTGART FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Het startschot, een hartgrondi ge vloek en na 9.87 seconden was alles voorbij. Wat een ge weld, wat een beheersing, wat een balans. Linford Christie electriseerde het stadion. De Brit trakteerde de uitzinnige toeschouwers op een heerlijke exhibitie op de 100 meter. Pak kend en meeslepend. „Een vernietigende sprint," riep Christie in al zijn uitbun digheid. Vreugde en wraak. Hoe vaak had Christie niet moeten horen dat hij slechts olympisch kampioen is geworden bij ont stentenis van Carl Lewis. Maar waar was Lewis gisteren? Vierde slechts (10.02), nog achter Cason (9.92) en Mitchell (9.99). „Lewis krijgt elke dag een nachtkusje van me," haalde Christie de rivaliteit met de ar rogante Amerikaan nog eens aan. „Er is op dit moment ge woon niemand die mij kan kloppen. En om eerlijk te zijn zie ik voorlopig ook nog nie mand die daartoe in staat is," zei Linford, die zijn eigen Euro pees record verpulverde. Carl Lewis (32), de betweter, de geldwolf, de poseur, had dit seizoen volgehouden dat de 'big party' pas fn Stuttgart zou zijn. De glamour-boy holde van de ene in de andere nederlaag. Het deerde hem niet. „Bij de WK loop ik een wereldrecord", pro feteerde Lewis. „Allemaal bluf. Allemaal bullshit", reageerde Christie gisteren toch enigszins opgelucht. Alleen voor de rappe Cason was hij even bang ge weest. „Maar wat heet bang. Ik was zelfverzekerd. Ik heb een schat aan ervaring en daardoor kon ik in de finale net iets die per gaan." De geboren Jamaicaan nam de Union Jack ter hand en be gon aan zijn ereronde. Lang zaam, tergend langzaam. Om met volle teugen van zijn succes te genieten. De golden-oldie, 33 inmiddels, spreidde onder eeu wige dankzegging zijn handen en deelde kwistig kushandjes uit naar het publiek. „Ik deed dit voor Engeland en Europa. De Spelen waren mooi, maar hier was de complete sprint- top." De 'ridder' Christie wordt al jaren door het publiek geliefd om zijn spontaniteit, zijn vol harding en eeuwige strijd. Zijn relatie met de sporters is juist bekoeld. „Omdat ik me zo uit de naad werk." Wat Christie wel heeft is erva ring. „Leeftijd is iets immate rieels", realiseerde hij zich na de WK van 1991. Hij dacht aan stoppen. Was gedeprimeerd. „Want die Amerikanen zijn toch niet te kloppen. Die gebruiken groeihormonen." Agressie, zei Christie eens, is ruwe brandstof voor de sprint. Hij liet zich als nog overhalen door enkele inti mi en zal daar geen spijt van hebben. Gisteren behaalde hij zijn 'Grand Slam' waar het atle- tiekgoud betreft: WK. Spelen, EK en Commonwealth Games. Voorlopig is van stoppen nog geen sprake. „Ik ga zeker nog door tot de EK van volgend jaar. En wellicht ga ik nog een keer verspringen. 8.23 meter, het be legen Britse record van Lynn Davies uit 1968, daar moet ik toch overheen kunnen." aldus Christie, die zegt altijd 'clean' te zijn geweest. ,,In tegenstelling tot anderen kan ik de kinderen recht in de ogen kijken." Carl Lewis en Andre Cason waren gisteravond de kribbig heid zelve. Het Amerikaans sprintbastion had na Barcelona weer een gevoelige tik moeten incasseren. Cason gooide van woede en frustratie zijn start- nummer weg en zeeg samen met Lewis naar de grond. ..Ik ben blij dat het erop zit. Einde lijk ontspanning. Gelukkig kan ik terugzien op een redelijk toernooi. Drie tijden opder de 10 seconden. Dat doen weini gen mij na." Lewis daarentegen ontpopt zich steeds vaker als de Cassius Clay van de atletiek. 'King Carl' lijdt vermoedelijk aan groot heidswaanzin. Hij combineert louter nederlagen met veel grootspraak. „Dit was slechts één dag in een heel jaar. Ik kom terug en sterker dan ooit." Marc Overmars was door Marcel Valk nauwelijks te hou den. Hier scoort de Ajacied, na de Kou- dekerker in RKC- dienst op snelheid geklopt te hebben. AMSTERDAM GPD De landstitel, de landstitel en niets anders dan de landstitel. Met minder neemt Ajax dit sei zoen geen genoegen. Een Euro pacup, een KNVB beker, het is" allemaal leuk en aardig, maar na drie 'titelloze' seizoenen moet er volgend jaar mei weer eens een landskampioenschap gevierd worden. De supporters weten het na één wedstrijd al. 'En Louis van Gaal, die krijgt zijn schaal', schalde het gisteren tijdens de ouverture tegen RKC (3-0) door het volgepakte sta dion. Multifunctioneel. Dat is het nieuwe toverwoord in 'De Meer'. Nu de plaatsgebonden vedettes zijn weggevallen, heeft Van Gaal gekozen voor spelers die op verschillende posities in zetbaar zijn. Met Frank Rijkaard als meest sprekende voorbeeld. De man die gisteren na bijna zes jaar z'n rentree maakte, kan zowel achterin ais mandek ker of als vrije man als op het middenveld uit de voeten. Gis teren groeide de oud-Milanees als rechtshalf uit tot beste man van de wedstrijd. Met een droom-opening (scoren na drie minuten) als beloning. „Een mooie binnenkomer", luidde het nuchtere commen taar van Rijkaard, die verder sprak over een 'fijn debuut'. „Hier kan ik alleen maar tevre den over zijn. Ik heb in korte tijd veel moeten inhalen. Dat heeft me veel kracht gekost. Te gen het eind van de wedstrijd liep ik echt op m'n tandvlees. Maar wat maakt het uit. Dit be gin mag er zijn." De enige smet op het weer zien met de eredivisie vormde de keiharde tackle waarmeè Rijkaard RKC's enige aankoop van betekenis Paul Nortan dus danig blesseerde dat deze gelijk gewisseld moest worden. Op weg naar de kleedkamer kon de verdediger zijn tranen niet be dwingen. Logisch voor wie de carrière van de verdediger kent. Nortan was aan de vooravond van dit seizoen opgelapt na een lange periode van blessureleed waarin hij nauwelijks aan spe len toekwam. Daardoor heeft hij in de drie jaar dat hij bij Feyenoord voetbalde nooit de kans gekregen zijn belofte in te lossen. Ongelukkig „Herwas een ongelukkige ac tie", excuseerde Rijkaard zich na afloop. „Dit was zeker niet de bedoeling. Ik heb intussen begrepen dat zijn knie-blessure niet al te ernstig is, anders had ik er heel erg mee in m'n maag gezeten." Volgens RKC-trainer Verel viel de blessure nogal mee. „Het was vooral de schrik die hem in tranen deed uitbar sten." De openingsgoal van Rijkaard kreeg lange tijd geen vervolg. Het vroege doelpunt suste het elftal van Van Gaal in een diepe slaap. RKC-keeper Herman Teeuwen had meer te stellen met een tamelijk ongelukkig opgestelde politiehond, dan met de Ajax-aanvallers. Alleen een daverend schot van Ronald de Boer dat buiten bereik van Teeuwen op de paal uiteenspat te, leverde nog een applausje op. Het was niet voldoende om het eerste fluitconcert van het seizoen te voorkomen. De multifunctionele voorhoe de-spelers (Mare Overmars, Stefan Pettersson, Dan Petersen en Ronald de Boer) hadden in de ogen van Van Gaal duidelijk hun dag niet. „M'n verdediging en middenveld staan als een huis, voorin loopt het stroef. Daar lijden we te snel balver lies." Nadat Petersen en Overmars voor een veilige 3-0 hadden ge zorgd, sloeg Van Gaal in die zó ne dan ook druk aan het experi menteren. Pettersson verhuisde van de spits naar de linkshalf positie, Ronald de Boer mocht het in de punt van de aanval proberen en Petersen werd van de nummer tien-positie' afge haald ten faveure van invaller Jari Litmanen. Als dc uiter aard ook vreselijk multifunctio nele Peter van Vossen, die deze week voor het eerst aan de groepstraining meedoet, ook weer fit is, kan Van Gaal voorin naar hartelust blijven puzzelen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13