'Ze gaan als Rambo's tekeer' 'Ik flap er van alles uit en zeg daarna dan 'sorry' Rtv show Geliefd en gevreesd in Hollywood MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 Cameravrouw Ter Laag verwijt collega 's roekeloos gedrag in oorlogssituatie De Nederlandse Vereni ging van Journalisten pleit al enkele jaren voor meer aandacht voor de veilig heid van journalisten die oorlogen verslaan. Tijdens een onlangs gehouden overlevingscursus bij de landmacht 'sneuvelden' de meeste verslaggevers, foto grafen en cameralieden op het gefingeerde slagveld. Met name cameramensen lopen in het strijdgewoel gevaar. Zij moeten met in teressante, het liefst smeuï ge beelden naar huis keren. Als het kan compleet met schietpartijen of bombar dementen. De veelgevraag de Hilversumse camera- vrouw Sonja ter Laag, zus van de in 1982 in El Sal vador gedode geluidsman Hans ter Laag, heeft haar buik vol van de heroïek rond de IKON-moorden. „De IKON had d«; vier moeten tegenhouden, er waren voldoende waar schuwingen geweest." HILVERSUM JAAP TIMMERS De Hilversumse ca- meravrouvv Sonja ter Laag liet enkele weken geleden haar stem horen op de radio. Ze maakte indruk. Ter Laag vertelde in Zomerspij- kers over de dood van haar broer Hans in El Salvador. Hans ter Laag, 25 jaar oud. was ge luidsman van de IKON-ploeg die in 1982 onder leiding van Koos Koster een reportage wilde maken over het verzet in dat land. De vier journalisten zijn, naar kwam vast te staan, met voorbedachten rade vermoord door het leger. Het drama is sindsdien geen moment uit de gedachten van Sonja ter Laag. De IKON zou, zo meent zij, onderhand eens moeten erkennen dat de ver slaggevers destijds „door het fa natisme van Koos Koster" te grote risico's liepen. „De vier hadden geen kans meer; dit moest gewoon gebeuren", zo luidt haar conclusie. De 38-jarige cameravrouw komt nu zelf geregeld in gevaar lijke oorden, zoals in voormalig Joegoslavië, waar volgens haar ook Nederlandse journalisten onverantwoord dicht bij de frontlinie willen werken. Van nabij zag ze collega's zich te buiten gaan aan roekeloos ge drag. „Sommigen zoeken de kick. anderen zijn net Ram bo's." Sonja ter Laag pleit ervoor dat journalisten, die niet gewend zijn aan oorlogssituaties, risico's beter leren schatten. Of liever: meer beschermd worden door het medium waarvoor ze wer ken. Angst De dagen na de fatale datum van 17 maart 1982 heeft Ter Laag beleefd als een langdurige nachtmerrie. Broer Hans, die na de IKON-klus in EI Salvador als cameraman bij de TROS zou gaan werken, had kort daarvoor nog naar zijn vriendin in Neder land gebeld. Ter Laag had mel ding gemaakt van de angst, waardoor hij was overmand. En Ter Laag had zijn vriendin ge schreven over de gruwelijkhe den, waarvan hij ooggetuige was geweest. Een omroeppredikant belde Sonja op met de mededeling dat Hans wellicht dood was. Het bericht drong door in de media. Enige tijd later werd officieel bekend gemaakt dat de vier wa ren gedood. Het verdriet bij camerafamilie Ter Laag was groot. Met name bij Sonja en haar vader Piet is er altijd onvrede blijven bestaan over de rol van Koos Koster, wiens fanatisme in hun ogen de dood van Hans in de hand heeft gewerkt. „Er zijn gewoon fouten ge maakt. De IKON in Hilversum had de vier tegen moeten hou den; er was voldoende gewaar schuwd. Maar uit piëteit met de nabestaanden wordt dit steeds maar weer verdoezeld." Roulette Ook de meest recente reactie van de toenmalige eindredac teur van Kenmerk, Lejo Schenk, getuigt volgens Ter Laag niet van manhaftigheid. Schenk vindt dat Ter Laag ten onrechte de schuldvraag verschuift, ter wijl nu toch echt vast staat dat de vier journalisten met voorbe dachten rade zijn vermoord en dat zij ook geen kans hadden gehad. „Die kans hadden ze wel de gelijk", zegt de cameravrouw. „De avond voordat ze vertrok ken naar Chalatenango hebben collega's geprobeerd hen tegen te houden. Ze hadden collega journalist Jan Schmeitz ge vraagd te rijden naar het dorp, maar die weigerde. Te gevaar lijk. Maar Koos kende geen angst, hij reageerde bijtend op mensen die bang waren. In feite was de reis gewoon Russische roulette." Volgens Ter Laag had Koster, die openlijk de zijde van het verzet in El Salvador had geko zen. de omroepleiding van de IKON min of meer in de zak. „Bij de IKON vertrouwden ze volledig op hem. En Hans was freelancer, en o zo loyaal. Hij heeft van Koos Koster de kans niet gehad om af te haken. Kos ter was doorgedraaid. Hij ging met de pet rond voor het verzet, schold soldaten uit voor fascis ten. Hij passeerde een leger voertuig aan de verkeerde kant, sloeg op het dak en schreeuw de: wij eisen verkiezingen. Ik weet wat het is om als journalist betrokken te zijn bij de onder drukten. Maar dit ging te ver. Koos Koster was bereid zijn le ven te offeren." Verdoezeld „Ik weet het: dit is een anti-held verhaal", zegt Ter Laag. „Dat zint de IKON niet. Maar wat hier is gebeurd, mag niet meer voorkomen. Als journalist in een oorlogsgebied moet je juist zeer verstandig te werk gaan. Het uitgangspunt moet zijn: hoe maak ik een goede reporta ge zonder overdreven grote risi co's te nemen en hoe krijg ik die veilig in Nederland? En zeker als je ook nog eens de verantwoor delijkheid draagt voor drie an deren." Sonja ter Laag ontving adhe siebetuigingen van enige colle ga-journalisten. „Ik kreeg een fax van Pieter de Vink. Die vond het moedig wat ik gedaan heb. Hij zegt dat dit verhaal uit pië teit met de nabestaanden nooit gehoor gevonden heeft, on danks het feit dat de omstan digheden al eens eerder zijn be schreven. Ik vind wat ik doe trouwens helemaal niet zo moedig. Daar gaat het niet om. Waar het om gaat is dat er fou ten zijn gemaakt, die verdoezeld worden." „Je hebt natuurlijk van die Rambo's, die voor ABC of CBS voor een extra premie van 500 dollar per dag naar de frontli nies gaan. Om dergelijke figu ren gaat het mij niet. Die zoe ken het gevaar zelf op en zijn dat gewend." Maar er bestaat volgens haar ook een ander type journalist. Van die snelle jongens die erop af willen gaan, zonder te weten wat ze te wachten staat. Ze zegt er een te kennen, een Nederlan der, die willens en wetens het gevaar wilde opzoeken. Meneer wilde zien hoe lokale journalis ten in camouflage-pakken hun werk deden. Dat was in Sisac, een stadje in de buurt van Za greb. Sisac werd zwaar bescho ten. Een complete chaos daar, maar hij wilde er toch heen. „We kregen er woorden over. Martin Claassens, de geluids man van Reporter (KRO), en ik hebben besloten niet te gaan. Hij is toch gegaan. Met een crew die hij daar inhuurde. Ook van dieRambo-types." Razend was Ter Laag op de desbetreffende Nederlandse collega. „Hij moest nota bene 170 kilometer per uur scheuren om maar niet te worden geraakt door sluipschutters. Ik heb di rect Fons de Poel van Brand punt gebeld, die steunde ons. We hadden trouwens afgespro ken dat we niet naar brandhaar den gingen. We voelden ons waardeloos, achteraf. Uit colle giaal oogpunt is het natuurlijk heel vervelend iets te weigeren, maar je moet in deze situaties alles afwegen." In journalistieke kringen is nog het verhaal bekend van een Nederlandse dagbladjournalist, die zijn krant voorstelde naar Sarajevo te reizen om daar een reportage te maken van het oor logsgeweld. Vanwege de risico's stelde de redactie daar geen prijs op. De journalist is toen op vakantie gegaan en belde plot seling vanuit Sarajevo op. Of hij toch niet iets kon doen, hij zat er immers toch. De krant hield voet bij stuk. Sonja ter Laag: „Dat is nou prima van zo'n krant." Voor freelancers is het van belang te weten met wie ze op pad gaan. ,Ik werk graag met Pieter Varekamp (AVRO). Die zei me ooit: als je vindt dat we iets niet moeten doen, doen we dat ook niet. Die man weet waar hij over praat. Dat is geen Rambo." GTST-week op RTL Radio De programmering van het commerciële radiostation Happy RTL Radio staat in de week van 23 tot en met 27 au gustus volledig in het teken van Goede Tijden Slechte Tij den. Vijf acteurs, die vanaf 30 au gustus weer dagelijks bij RTL 4 te zien zullen zijn, maken in de radiostudio hun opwach ting. Ze worden daar geïnter viewd, door de Happy RTL- preserttatoren ondervraagd, en ook fans krijgen de mogelijk heid om telefonisch vragen aan GTST'ers te stellen. Maandag 23 augustus, van 9 tot 11.00 uur, is Bruni Heinke (Helen Helmink) te gast bij Jan de Hoop in Koffiekringen. Dinsdag 24 augustus schuift Inge Ipenburg (Martine Haf kamp) aan bij Mare Jacobs in Goedemiddag Nederland. Woensdag 25 augustus, van 8 tot 10j00 uur, zit Tim Im- Op 30 augustus is GTST weer te zien RTL Radio een voorproefje. mers (Mark de Moor) bij Bart van Leeuwen in De start met Bart. Donderdag 26 augustus, van 16 tot 18.00 uur, geeft Wim Zo mer (Daniël) acte de présence in Vrijheid Blijheid met Ron Bisschop. Reinout Oerlemans (Arnie Al- op RTL 4; volgende week geeft foto pr berts) ten slotte is op vrijdag 27 augustus van 12 tot 14.00 uur te gast bij Mare Jacobs in Goedemiddag Nederland. RTL Radio zit onder meer op de kabel van Haarlemmer meer en Haarlemmerliede op 105.1 MHZ. LOS ANGELES AP Natuurlijk, iedereen in Holly wood heeft Heidi Fleiss wel eens ontmoet. Ze was tenslotte een graag geziene gast op vele party's. Maar meer weet de happy few ook niet over haar. Wordt althans vanuit die kring geroepen. Het werd even anders, toen diezelfde mevrouw Fleiss van wege haar activiteiten als hoe- renmadam werd gearresteerd. Ze ging op het politiebureau op haar poot spelen. Mevrouw Fleiss zou de namen van haar klantenkring wel even op gaan noemen, in het geval ze nog langer vastgehouden zou wor den. Mocht ze worden gedwon gen loslippig te worden, reken maar dat dan heel wat van die keurige villa's in Beverly Hills op hun grondvesten zouden gaan trillen. Rockster Billy Idol haastte zich in een fax aan de pers uit te leggen dat Heidi Fleiss welis waar tot zijn kennissenkring be hoort, „gebruik gemaakt van haar professionele diensten heb ik nooit." Hoewel onzeker wilde Idol blijkbaar toch nog zoveel mogelijk van zijn macho-imago overeind houden, want, zei hij: „Ik heb nog nooit voor seks hoeven te betalen." Boze tongen beweren anders, maar dat heb je wel meer met boze tongen. Hollywood, seks, hoeren en de politie hebben altijd een beetje bij elkaar gehoord. Waar om Fleiss aangepakt wordt? Al lereerst begon ze teveel in de gaten te lopen. De aantrekkelijke 27-jarige Heidi wapperde met geld en met cheques. Ze waande zich Billy Idol: „Ik ken Heidi Fleiss wel, maar ik heb nooit voor seks moe ten betalen." archieffoto een machtig persoon in Holly wood. Uit jaloezie zouden min dere hoerenmadammen de po litie getipt hebben over haar or ganisatie. Bovendien kreeg Los Angeles in december afgelopen jaar een nieuwe politiechef op de afdeling zedendelicten en deze commissaris, Glenn Acker- man, brak met de oude tijden, toen politiemannen in ruil voor wederdiensten de andere kant opkeken. Hij liet Heidi en haar meisjes volgen. „Heidi heeft nooit iets voor ons gedaan", al dus Ackerman. Nadat de 27-jarige Heidi Fleiss what's in a name? vorige maand werd aangehou den wegens cocaïnebezit en souteneurschap, werd ze afge lopen maandag officieel aange klaagd. Heidi speelde op haar beurt het onschuldig meisje. Maar de aanklacht staat nog altijd overeind; Fleiss zou een aanzienlijk aantal dames ib dienst hebben gehad, die zij voor 1.500 dollar per nacht aan bood aan de jet-set van Holly wood. Fleiss is na het betalen van 100.000 dollar op borgtocht vrij en staat nu onder grote druk van de media om, uiteraard te gen forse betaling, namen te noemen. Een filmmaatschappij heeft 300.000 dollar geboden voor de rechten op haar ver haal. De politie heeft de agenda in beslag genomen waarin Fleiss de namen van de call- girls en de klanten schreef. Maar het kan voor Fleiss en haar inmiddels ook aange klaagde ex-vriend Ivan Nagy nog erger worden. De politie voert op het ogenblik een on derzoek uit naar de dood van twee call-girls die voor haar en/of Nagy gewerkt zouden hebben. Ze overleden tijdens 'werktijd' aan een overdosis drugs, in een geval een combi natie van cocaïne, codeïne en morfine. Zowel Fleiss als Nagy ontkent iets met die meisjes te maken te hebben gehad. Nagy zou er onafhankelijk van Fleiss een eigen call-girlseruice op na hebben gehouden, maar wel 'modellen' aan Fleiss hebben geleverd. Volgens haar eigen verklaring had Heidi Fleiss het beste vlees in de kuip. Tot haar klandizie behoorden, naast veel vermeen de filmsterren, geslaagde zaken lui en mannen die niet op dui zend dollar meer of minder hoeven te kijken. Heidi Fleiss ging er prat op straight te werken en de meisjes met de meeste klasse in huis te hebben. Groepsseks en te bizar re spelletjes waren bij haar uit den boze. Caroline Tensen, een vrouw van emoties presenteert 'Het Spijt Me' Heeft u een gruwelijke vete met uw oudtante, durft u niet meer bij uw groenten- man te komen omdat u hem in een vlaag van ochtendhumeur onheus bejegend hebt of spreekt u sinds mensenheugenis niet meer met uw schoonmoeder? En heeft u daar spijt van omdat u oudtante, slager of schoonmoeder stiekum eigen lijk heel erg aardig vindt en niets liever zou doen dan haar/hem snikkend om de hals vliegen? Grijp dan uw kans: vanaf 21 augustus aanstaande presenteert Caro line Tensen wekelijks Het Spijt Me, een vijftig minuten durend programma waarin hemeltergende ruzies en ruzietjes onder het oog van televisiekijkend Ne derland tot een veelal ontroerend einde worden gebracht. Het Spijt Me wordt uitgezonden door RTL 4 en is een vervolg op het welbeken de Bloemetje uit de Vijf Uur Show. Caro line Tensen is, vlak voordat ruziezoekers, bekvechters en andere strijdende partij en zich met elkaar verzoenen, al druk bezig met de voorbereidingen op haar nieuwe programma. Ze heeft héél erg veel zin in Het Spijt Me, meldt Tensen monter. „Ik kan ei genlijk niet meer wachten." Krijg je geen scheve blikken van de makers van de 'Vijf Uur Show'? „Ik heb geen scheve blikken gezien, óf ze hebben het mij niet laten merken. Het Bloemetje was natuurlijk wel een hot- item, maar ze vinden zeker weer iets an ders, ze hebben wel voor hetere vuren gestaan. In elk geval vindt Viola het enig dat ik het ga doen. Dat zei ze ook tegen me: „Moet je doen, kleintje." Dat is aar dig van haar, dat hoeft ze tenslotte niet te zeggen." Enig idee waarom je bent gevraagd voor de presentatie? „Dat zou je aan de producenten moe ten vragen." Maar wat denk je zelf? „Misschien omdat ik altijd mezelf blijf. Ik reageer vanuit mijn hart, ik kan beslist niet bestudeerd reageren. En het belangrijk ste is denk ik dat ik altijd heel eerlijk ben tegen mensen, dat durf ik wel te zeggen. Ik ben ook iemand van emo ties, ik blijf niet met een strakke bek staan als er iets gebeurt. Er gaan natuurlijk veel emoties komen in Het Spijt Me en het is belangrijk om die ook aan te kunnen. Ik denk dat ik dat kan." Stel, je komt vol goede bedoelingen bij iemand aan de deur en die smijt je vervol gens woedend die bos bloe men naar je hoofd... „O ja, dat gebeurt, daar kun je op wachten. Iemand heeft bijvoorbeeld gezegd: „Die zuster, die wil ik nóóit meer zien, ik ga liever ge woon mijn graf in." Wordt dat dan uitgezon den? „In principe wel. Maar we zullen er zeker heel eerbiedig mee omgaan. Als het echt heel vreselijk is of de kans bestaat dat de goedmaker in spe bij mij in de zaal onwel wordt, dan doen we het niet. Ook als iemand het echt, écht niet wil. dan zenden we het niet uit. Voor dat geval hebben we dus altijd een reserve- filmpje." En als je aanbelt en iemand loopt net op vieze pantoffels rond, of met een hoofd vol krulspelden... „Je gaat natuurlijk niet om 8 uur 's morgens, dan vraag je daarom. Maar het is beslist zo dat mensen vaak zó overval len worden door het gege ven, door de inhoud, dat dat toch vaak de overhand neemt." Ze weten dus niet vantevo- ren dat jullie komen? „Nee, ze worden echt over vallen." Hoe weten jullie dan of ze thuiszijn? „Dat wordt listig gecheckt, met eensmoes." Zijn er echt heel zielige ge vallen bij? „Oh ja, ik krijg er soms kip- pevel van. En er zijn ook ge vallen waarbij je denkt: hoe is het mogelijk dat familiele den of vrienden om zoiets onbenulligs elkaar al jaren niet meer gesproken hebben. Je krijgt bijvoorbeeld dingen te horen als: en 'toen zij zei jij stomme dikzak en ben ik de deur uitgelopen en nooit meer teruggekomen. Kijkers zullen misschien zeggen: moet dat nou op TV? Maar je moet je voorstellen hoe zo iets kan escaleren. Elke dag dat je elkaar niet ziet wordt het moeilij ker om weer contact te leggen en dan komt er nog een tante en die doet er fijn nog een schepje bovenop en voor je het weet is het iets enorms geworden. Bij de voorgesprekken alleen al wordt heel veel gehuild. Dat ik dan een soort 'tusseniets' kan zijn waardoor mensen weer een be ginnetje maken, is natuurlijk geweldig.-1' Het Spijt Me is dus niet alleen amu sement? „Jazeker. Ik had dat bij Hitbingo ook, als ik dan die enorme bedragen mocht weggeven bleek vaak dat die mensen het zó hard nodig hadden. Dat is toch prach tig? En dat hoop ik bij dit programma ook, dat mensen heel blij de studio ver laten." Hoe wordt er geselecteerd wie in het programma komen? „Er wordt in elk geval heel goed gescr eend op echtheid, of iemand er werkelijk mee zit, en niet alleen maar graag op TV wil komen. Twee buurvrouwen die een heel klein ruzietje hebben en dan den ken: leuk, dat gaan we even goedmaken op TV. Maar daar trappen we niet in. Slapen doen we 's nachts, we zijn beslist niet voor één gat te vangen." Hoe gaat dat screenen „Buren bellen, familieleden opzoekëfi, dat soort dingen. Dat is heel specidial werk, dat ik graag aan de redactie over laat. We hebben een prima redactie, alle maal dames. Dat is heel erg leuk omdat dames, of meiden, toch emotioneler zijn in hun redeneringen en dat is voor dit programma heel belangrijk. Mannen zijn, zonder te willen generaliseren, bót ter. Vrouwen gaan wat verder, zijn wat verfijnder. Ze zijn ook echt heel toege wijd." Heb je zelf nog een flinke ruzie die je met dit programma zou willen oplossen? „Ik zal het nooit zo ver laten komen. Ik ben spontaan, dus ik flap er wel eens wat uit, maar dan zeg ik de volgende dag al tijd meteen 'sorry'. Dat is een karakter trek, ik ben geen ruzietype." Het Wereldje PANDA DE L'ISLE foto cpd Caroline Tensen, presentatrice van Het Spijt Me: „Ik reageer vanuit mijn hart.' foto frank fahrner

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10