Leiden Stadspartij spat uiteen Burgemeester Goekoop ontloopt kort geding 'Dit is pure willekeur' Vuilnis erger dan 'kunst' Hart van de Stad hekelt 'kunstwerken' Omleiding van bussen Ook deze Alto huur je bij Coebelbrug krijgt treden ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 9 Studentes protesteren tegen uitzetting leiden erna straatsma De 34 kamerbevvoonstcrs van Hooigracht 76 vinden dat de ge meente op 'willekeurige gron den' kiest voor ontruiming van hun studentenhuis. Bij de Raad van State pleitte advocate G. Sluijk gistermiddag voor de schorsing van het ontruimings bevel per 1 september. Ambte naren wierpen tegen dat de krappe behuizing onverant woord is. Maandagmiddag wordt uitspraak gedaan over het verzoek van de studentes-. Hooigracht 76 is eind 1992 door eigenaar Van Berge He negouwen clandestien ver bouwd tot studentenhuis. Het pand werd vervolgens verhuurd aan de Stichting Oud-Hoge- woerd, die bestaat uit leden van studentenvereniging Minerva. Net nadat ze hun intrek hadden genomen werd de studentes via een brief van de gemeente dui delijk dat kamerverhuur daar verboden is. De eigenaar zou hen dat nooit hebben verteld. Een spoedige ontruiming is vol gens de gemeente noodzakelijk omdat de situatie gevaarlijk zou zijn. De kamerverhuur is boven dien in strijd met het bestem mingsplan voor de buurt. De studentes, die vrezen per 1 september op straat te staan, verwijten de gemeente 'onzorg vuldig gedrag'. De gemeente is pas na zeven maanden in actie gekomen. Nu de studentes er eenmaal zitten, kunnen ze ei genlijk niet meer worden weg gestuurd, stelde Sluijk. „Ik heb gehoord dat het bestemmings plan slechts een richtlijn is voor de gemeente: niet altijd treedt ze op tegen illegale situaties. Dat dat nu wel gebeurtls pure willekeur." Ambtenaar G. Schramm be streed dat de gemeente te laat in actie zou zijn gekomen. De eigenaar, die het pand eind 1992 opkocht, heeft steeds ge zegd dat hij er zelf zou gaan wo nen. Schramm stelde dat een studentenpand met 34 bewo- mers zijn van minimale om vang.'' De eigenaar van hel pand was niet aanwezig tijdens de behandeling van het schor- singsverzoek. OOIT KIEST U VOOR MOOIST LEIDEN» De Pieters- en Academiewijk mag dan veel bezwaren hebben te gen moderne architectuur en beeldende kunst in het centrum, het ophalen van huisvuil is volgens wijkclub-voorzitster A. Wamsteker-Meijer een dagelijks en veel ingrijpender probleem in de buurt. „De reiniging gaat steeds minder ophalen en steeds meer werken met verzamelpunten. Dat systeem werkt in de bui tenwijken al nauwelijks, maar in een drukke binnenstad is dat helemaal niet functioneel. Op sommige plaatsen in de wijk stinkt het zelfs", aldus Wamsteker-Meijer. Toch maakt de buurt zich nauwelijks druk om de soms bergen huisvuil die liggen te rotten. „Mensen maken zich er betrekkelijk weinig zorgen om, terwijl het toch erg is. Maar het blijkt dat de parkeerproblematiek toch meer aanspreekt Bedrijfspastor Meldpunt Bedrijven in dé VS AA Zoeterwoude krijgt I V/ stellen bedrijfspas- I I een centraal meld- tores-aan. Zij blijken waar- punt voorouderen, maar devol bij het verhogen van de dagopvang komt maar de produktiviteit. moeilijk van de grond. Veel klachten over vredesmonument Buurtvereniging Pieters- en Academiewijk is niet te spreken over de kunstwerken die recen telijk in de wijk zijn neergezet. In het laatste buurtblaadje 'Hart van de Stadkrant' wordt van leer getrokken tegen het vredes monument aan de Garenmarkt, de bestrating van dat plein, de citadel bij de Hortus en de vier kante stenen op het Rem- brandtpleintje. In het deze maand versche nen wijkblaadje staat o.m: „Op het terrein van de Hortus is een burcht nieuwe stijl verschenen. Een reusachtig doorbroken cir kel van baksteen met veel te dikke en te grijze voegen. Aan de Garenmarkt is wat ruimte gemaakt voor een buitenaards ruimteschip, dat helaas ver keerd geland is en daardoor nu dreigt om te vallen. De bestuur der kwam met de schrik vrij." Ook andere, moderne kunst uitingen worden spottend be schreven: „Bij het Rembrandt- monument aan de Weddesteeg heeft men getracht alle moge lijkheden van gekleurd asfalt op een rijtje te zetten." Verder zou de sierbestrating op de Garen markt, een geschenk van de 3 October Vereeniging aan Lei den, met 'zielige boompjes' en 'fletse kleuren' de indruk wek ken 'op een koopje' te zijn aan gelegd. En dat steekt, nu een 'echt' monument, de fontein aan de Vismarkt in slechte staat verkeerd. Het bestuur van de wijkvere- niging stelt uitdrukkelijk dat het stukje in hun wijkperiodiek voor rekening komt van één, ano niem persoon. Maar verschil lende bestuursleden ontkennen niet dat er in de wijk veel kritiek is op de 'kunstwerken'. „Ach, dat vredesmonument, dat is geen wonder van schoonheid. Maar het 'mot kunnen' vind ik, kwestie van smaak", aldus pen ningmeester C. van der Schaaf. Voorzitster A. Wamsteker- Meijer is wat minder diploma tiek. „Met name over het vre desmonument krijgen we heel veel klachten. Er is niemand die er tevrèden over is. De meeste mensen vinden dit soort inves teringen uitgesproken wegge gooid geld." Bij de afdeling kunst en cultuur van de ge meente bleek niemand aanwe zig om commentaar te geven op de uitlatingen van de buurtbe woners. De Vereniging voor de Pie ters- Academiewijk en Leven daal West heeft een traditie op gebouwd als het gaat om het bezwaar maken tegen 'aantas tingen' van Leidens meest his torische wijk. Zo waren er pro testen tegen de 'glazen school' bij Vliet, de bouw van een mo dern huis naast het Graven steen, *le uitbreiding van het ge meentearchief en het plaatsen van glasplaten bij een poortje aan het Gerecht. Alleen in de laatste twee gevallen was de buurtclub succesvol. Het steekt verschil lende bewoners van de Pieters- en Academiewijk dat hun historische wijk met moderne, dure, kunstwerken wordt opgeza deld terwijl de oude fontein aan de Vismarkt niet van grafitty en aan slag kan worden ontdaan. foto archief Onderlinge verschillen toch te groot De Leidse Stadspartij, een samengaan van Leefbaar Leiden (LbL), Leiden Weer Gezellig (LWG) en de Groe nen is uit elkaar gespat. De drie partijen konden het niet eens worden over één gezamenlijke lijst voor de komende gemeenteraads verkiezingen in maart 1994. Ook over enkele pro grammapunten bestond verschil van mening. LWG en de Groenen gaan onder de naam Stadspartij door. LbL gaat alleen verder. leiden loman leefmans Alle drie de partijen betreuren de gang van zaken en bena drukken dat er geen ruzie is. Ab Abcouwer van LbL: „Het blijkt dat wij en de Groenen anders denken over bijvoorbeeld het probleem van het vliegtuigla waai en het weren van auto's uit de binnenstad. Ook wilden zij hoger op de kandidatenlijst staan dan wij, terwijl Leefbaar Leiden bij de laatste verkiezin gen meer stemmen heeft ge haald dan de Groenen." De problemen binnen de Leidse Stadspartij werden voor gelegd aan de gelijknamige zus terpartij in Rotterdam. In de Maasstad werd vorig jaar op ini tiatief van de criminoloog M. Kneepkens de eerste Stadspartij opgericht. Een nieuwe partij die vooral als 'vangnet' moet die nen voor ontevreden PvdA- Margje Vlasveld (Groenen), Ab Abcouwer (Leefbaar Leiden) en Jacques de Coo (LWG). De drie hoofdrolspelers van de Stadspartij in gelukkiger dagenfoto archief stemmers die naar de Centrum Democraten dreigen over te stappen. Zoals de naam al doet ver moeden wilde de Stadspartij zich vooral gaan richten op ty pische (hinnen)stadsproble- men, zoals criminaliteit, het te rugdringen van het autogebruik en het vergroten van de in spraak van bewoners op lokale politieke beslissingen. Maar de Rotterdamse tak kon geen oplossing aandragen voor de verschillen in de Leidse Stadspartij. En dus had Jacques de Coo van LWG tijdens een af gelopen week gehouden verga dering de keus: samen verder met LbL, of met de Groenen. De Coo koos voor dat laatste: „Met De Groenen heb ik het altijd uitstekend kunnen vinden. Er zijn veel overeenkomsten in wat wij willen. Leefbaar Leiden staat, zeker als het om de auto- luwe binnenstad gaat, toch meer op één lijn met de Leidse middenstand", licht De Coo zijn beslissing toe. Nog geen drie maanden gele den werd het ontstaan van de Leidse Stadspartij eendrachtig door de drie deelnemers gepre senteerd. Samen gokten ze op ongeveer drie zetels in de Leid se raad. De samenwerking was opmerkelijk omdat de drie to taal verschillende achtergron den hebben. LWG is voor sti mulering van de horeca, toeris me en historische aspecten van de stad. De Groenen is een uit gesproken milieupartij en Lbl onstond eind jaren tachtig uit een aantal ontevreden buurt en ouderenclubs. De drie partijen hebben nooit onder stoelen of banken gesto ken dat er meningsverschillen zijn. Over het introduceren van busboten op de grachten was het trio het snel eens. Maar waar het bijvoorbeeld de slui tingstijden van de horeca be treft, staan LWG en LbL lijn recht tegenover elkaar. Toch bleken de drie tot deze week bereid compromissen te sluiten, want men besefte dat geen van de drie afzonderlijk een reëele kans op een gemeen teraadszetel heeft. Op 3 okto ber, Leidser kan het niet. zou de Stadspartij haar verkiezingspro gramma ten doop houden. Dat gaat wel door. maar zonder in breng van LbL die onafhanke lijk doorgaat. De Coo hoopt dat Abcouwer en de zijnen op hun besluit terugkomen. Maar daar is weinig kans op. ..Dat is wel jammer, want op deze manier verkwisten we kiezers", aldus Abcouwer. TEEKENSADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk (si Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Vestigingen te: Leiderdorp, Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fax 071 - 41 06 84 Leiden, Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 Burgemeester C. Goekoop heeft een kort geding over de uitzetting van twee Engelse vrouwen ontlopen. De vrou wen, 20 en 21-jaar oud, werden in no vember vorig jaar na een nachtje in de cel op de boot naar Harwich gezet. Zij werden verdacht van winkeldiefstal en ontbeerden een verblijfsvergunning, zo luidden de motieven voor de uitzet ting. Advocaat A. Kuijer diende na mens de vrouwen een klacht in over het politie-optreden, maar moest maanden op antwoord wachten. Ten slotte liet Kuijer het hoofd van de politie, de burgemeester, dagvaar den. Hij eiste in kort geding een dwangsom van 500 gulden per dag dat Goekoop geen beslissing zou nemen over de klacht. „Ik verheug me al op dat kort geding", zei de advocaat giste ren. „De staatsraad zal geen vijf minu ten nodig hebben om te bepalen dat de gemeente fout zit. Want zo zot als in Leiden heb ik het nog nooit meege maakt. Een verblijfsvergunning hebben EG-onderdanen helemaal niet nodig. En dat ze een winkeldiefstal hebben gepleegd ontkennen mijn cliënten. Daar is ook geen proces-verbaal van opgemaakt, laat staan dat ze veroor deeld zijn." Volgens de advocaat deugde er wei nig van de handelwijze van de politie. „Mijn cliënten zijn ten onrechte vast gehouden, de politie heeft hen. het recht ontzegd contact op te nemen met een advocaat, ze mochten niet even hun persoonlijk bezittingen op halen op hun logeeradres en ze moch ten die ook niet even laten brengen. Na een nacht in de cel zaten ze op de boot naar Harwich. Zulke onzin kun je je nauwelijks voorstellen. De klachtenprocedure leidde tot nog meer ergernissen. Na de bijeenkomst van de klachtencommissie had de bur gemeester tien weken de tijd om uit sluitsel te geven. Maar na tien maan den had Kuijer nog niets gehoord. Op een briefje om duidelijkheid kwam wel keurig een ontvangstbevestiging. Maar een besluit liet op zich wachten. Een volgende brief van de advocaat leidde tot dezelfde standaard ontvangstbeves tiging van de gemeente. „We hebben geloof ik zes van die briefjes van de postkamer ontvangen. Op een gegeven moment moesten we er wel om la chen, maar het is natuurlijk treurig", zegt Kuijer. „Mijn klanten zeiden op een gegeven moment: wat is dat voor een bananenrepubliek daar aan de overkant van het water? En geef ze eens ongelijk. Ik had zoiets ook nog nooit meegemaakt." Ten einde raad besloot Kuijer ten slotte naar de rechter te stappen om een besluit af te dwingen. Op 24 au gustus zou Goekoop of zijn vertegen woordiger voor de rechtbank staan. Maar zo ver kwam het niet. Gisteren nam Goekoop alsnog een beslissing. Hij verklaarde de klacht ongegrond. De burgemeester spreekt van 'een storm in een glas water'. „Ik moest met een beslissing wachten op het advies van de Klachtencommissie inzake poli tie-optreden. En dat heeft heel lang op zich laten wachten. De voorzitter van die commissie heeft daar ook zijn ex cuus voor aangeboden. We zullen daar nog over praten." De raadsman van de Engelsen vindt dat een zwak excuus. „De burgemees ter kan zich natuurlijk niet verschuilen achter de traagheid van een commissie die hij zelf in het leven heeft geroe pen." Maar het kort geding is van de baan. „De klacht ligt nog wel bij de Na tionale Ombudsman. En ik zal zien of de motivatie van de uitspraak nog aan leiding geeft tot een gerechtelijke pro cedure, waarin een schadevergoeding wordt geëist." leiden Morgen en maandag is de Bree- straat gedurende een groot deel van de dag afgesloten voor alle buslijnen. De bussen worden dan omgeleid via de Hooigracht en de Langegracht. De afsluiting is nodig vanwege een aantal sportevenementen, waaronder de Profronde van Nederland voor wielrenners (16 august,us). Morgen is de Breestraat van wege de City Run afgesloten tussen 12.30 en 18.30 uur. De bussen richting Noordeinde worden dan omgeleid via de Rhijnzichtbrug en de Morsweg. Het parcours van de City Run Breestraat, Kort Rapenburg, Aalmarkt, Vismarkt, Botermarkt en Gangetje is van 13.00 tot 18.00 uur afgesloten voor alle verkeer. Tijdens de profronde geldt het busverbod in de Breestraat vanaf de aanvang van de dienst regeling tot 14.00 uur. De bus sen richting Noordeinde rijden wel de hele dag hun normale route. Passagiers worden op de haltes venvezen naar vervan gende opstapplaatsen. Auto- en Motorverhuur M MultiRent Leiden 071 - 310001 Katwijk 01710- 2 05 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Oeverwijk 02510- 15315 IJmuiden 02550- 2 34 50 leiden De Coebelbrug tussen de Korte Vliet en de Boshuizerwetering wordt na negen maanden begaanbaar voor fietsers en voet gangers. In de loop van de volgende week worden er treden aangebracht op het ijzeren onderstel. Nadat de brug in november vorig jaar was 'ingevaren', bleek het gladde loop- dek veel te steil voor fietsers en voetgangers. De aannemer waarschuwde daar al voor bij het ontwerp, maar de gemeente hield vol dat de brug zo steil moest zijn, omdat de boten van de bewoners uit de wijk de Coebel er on der door moeten kunnen. Ook de grote boot van verpleegtehuis Zuydtwijck heeft een aan legsteiger naast de brug. foto holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9