Serviërs beloven berg te ontruimen Buitenland Vluchtelingenkamp Extra politie schrikt wegpiraten af Cholera door slecht drinkwater in Rusland Zeker 24 doden bij hotelramp in Thailand Veel Britten tegen plan klok vooruit te zetten Rechts Duitsland herdenkt Rudolf Hess ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 Auto voor kus van twee maanden sao Paulo Na 62 dagen, acht uur en vijftien minuten kwam een einde aan de langste en meest vermoeiende kus die ooit moet zijn uitgewisseld. De twee winnende echtparen van de kuswed- strijd in de havenstad Santos gingen naar huis met een auto ter waarde van 14.000 gulden. Gedurende twee maanden, slechts onderbroken door een plaspauze, korte onderbrekingen voor maaltijden en een dutje vond het organiserende radiostation het welletjes en riep het de beide echtparen uit tot winnaars. Inmid dels hadden de 48 overige echtparen al afgehaakt. Onthoofding wegens drugsmokkel riyad Gisteren heeft de Saudische regering een Pakistaan en een Afghaan laten onthoofden die waren veroordeeld wegens het smokkelen van heroïne. Met het toenemen van de welvaart begin jaren '80 dankzij de olieindustrie, nam ook het drugge bruik in Saudi-Arabië toe. Saudi-Arabië, dat wordt geregeerd volgens de islamitische wetgeving, stelde dit strafbaar met de dood. Sindsdien zijn tachtig mensen, merendeels Pakistanen, ter dood gebracht. Bomaanslagen in Bournemouth Bournemouth» De Zuidengelse kustplaats Bournemouth is giste ren opgeschrikt door een serie brandbomaanslagen die worden toegeschreven aan het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werd schade aan gericht aan de pier en brak brand uit in vier winkels. Het IRA heeft nog niet de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opge ëist. Verspreid in het centrum van het populaire vakantieoord zijn zes bommen gevonden. Experts van de speciale terreurbe- strijdingseenheid van Scotland Yard in Londen zijn naar Bour nemouth gereisd om het onderzoek naar de aanslagen te leiden. Overleg over Midden-Oosten hervat tunis» De elfde ronde in het vredesoverleg over het Midden- Oosten begint 30 augustus in Washington. De Palestijnse deel nemers aan de onderhandelingen kregen gisteren de door de Verenigde Staten en Rusland verzonden uitnodiging, waarin de datum stond vermeld. Dat heeft Yasir Abed-Rabbo, hoofd woordvoering van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, be kendgemaakt. De Palestijnen hebben nog niet op de uitnodiging Lichtere straf voor verzetsleider jakarta President Suharto van Indonesië heeft besloten tot ver lichting van de straf van de Oosttimorese verzetsleider lose Alexandre Gusmao. De 47-jarige Gusmao, beter bekend onder zijn bijnaam Xanana, werd in mei schuldig bevonden aan het leiden van een afscheidingsbeweging en veroordeeld tot een le venslange celstraf. Suharto brengt die straf nu terug tot twintig jaar. Suharto's besluit is gebaseerd „op de overweging dat Xana na zijn misgrepen heeft erkend en de integratie van Oost-Timor in Indonesië heeft aanvaard", zo lichtte minister Murdiono de stap toe. Soldaten schieten Palestijn dood Jeruzalem» Israëlische soldaten hebben gisteren in Jaljouliya op de Westoever een 18-jarige Palestijn doodgeschoten. De jongen maakte deel uit van een groep die stenen naar de soldaten gooi de. Hij werd doodgeschoten toen hij wegrende en geen gehoor gaf aan oproepen om te blijven staan. Chinese provincie verbiedt martelen pekinc De autoriteiten in de Chinese provincie Guangdong hebben regels uitgevaardigd om politiegeweld en martelingen bij ondervragingen tè beteugelen. De hoogste rechter in China gaf onlangs toe dat in de afgelopen vijf jaar in het hele land 1.700 aanklachten waren ingediend wegens martelingen door veilig heidsfunctionarissen die daarmee bekentenissen wilden afdwin gen. Hij zei niet hoeveel functionarissen er schuldig waren be vonden en hoe ze werden gestraft. MOSKOU Rtr-AFP De slechte gezondheidszorg leidt in Rusland tot snelle toe name van tropische ziekten. Russische autoriteiten hebben gisteren verklaard dat in de af gelopen zes weken zeventien gevallen van cholera zijn gecon stateerd. Volgens het persbu reau ITAR-TASS kwamen de ge- vallen voornamelijk uit India, Pakistan en Turkije, maar enke le gevallen waren in Rusland zelf veroorzaakt door de soms slechte kwaliteit van het drink water. De Russische radio had inwo ners van Moskou woensdag aangeraden voorzorgsmaatre gelen te nemen tegen malaria. Volgens de radio dreigt een epi demie in de Russische hoofd stad. Het gevaar is afkomstig van tienduizend grotere en klei nere vijvers waar de muskieten zich dit jaar ongewoon snel ver menigvuldigen. Vaccins tegen malaria zijn in de handel niet beschikbaar. Mensen kunnen zich alleen be schermen door regelmatig me dicijnen in te nemen. Sommige vormen van malaria zijn dode lijk. Gisteren werd ook bekendge maakt dat in de afgelopen zes weken dertien personen zijn overleden door vergiftigde pad destoelen. Het verzamelen en nuttigen van wilde paddestoe len is een geliefd tijdsverdrijf voor veel Russische families. LYON HANS GERTSEN CORRESPONDENT De autowegen rond Lyon zijn weer veilig. Dat be weert tenminste een woordvoerder van het open baar ministerie in Lyon. Deze week zijn bij de po litie in Lyon geen nieuwe meldingen van gewa pende overvallen binnengekomen. Eerder werden ten minste twaalf automobilis ten op doorreis, onder wie één Nederlander, door gewapende benden van hun hele hebben en hou den, soms inclusief de (dure) auto. beroofd. In veel gevallen na een bewust geprovoceerde aan rijding. Vooral op de A46, de nieuwe autoroute ten oosten van Lyon, was het meerdere malen raak. Nadat de internationale pers de overvallen tot voorpaginanieuws had gebombardeerd, heeft de politie de beveiliging van de autowegen rond Lyon drastisch opgevoerd. Tientallen agenten van de speciale Brigade Antiviolence (anti-geweld- brigade) in het bezit van alle mogelijke techni sche snufjes en snelle auto's en nog eens enkele tientallen extra gendarmes, al dan niet in burger, waken sinds een dag of tien over de veiligheid van de automobilisten rond Lyon. Wie ondanks de verscherpte beveiliging met pi raten van de weg wordt geconfronteerd of hinder lijk wordt gevolgd, doet er volgens de politie ver standig aan om onder geen enkele voorwaarde te stoppen. „Rij door naar het dichtstbijzijnde poli tiebureau". zo luidt het advies van de Franse poli- Verenigde Naties vormen bufferzone SARAJEVO-DEN HAAG Rtr-/> De Bosnisch-Servische troepen hebben er gisteren mee ingestemd de berg Igman bij Sarajevo te ontruimen. Dat heeft de commandant van de VN-vredesmacht in Bosnië, de Belgische generaal Briquemont, meegedeeld. neraal Hayes, met de Servische vice-commandant Milovanovic. Eerder op de dag waren de besprekingen in Genève tot maandag opgeschort, in af wachting van de Servische te rugtrekking. Diplomaten ver wachten dat pas tegen het ein de van het weekeinde duidelijk is hoever de Servische terug trekking is gevorderd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher zinspeelde gisteren tegenover de pers op een compromis-op- lossing. Daarbij zouden de Ser viërs de stellingen van waaruit ze Sarajevo kunnen controleren aan de blauwhelmen prijsge ven, zonder zich geheel van de bergen terug te trekken. „De bergtoppen zijn belangrijk, maar de voedsel- en waterbe voorrading en de beëindiging van de bombardementen zijn De Serviërs moeten zich van middag om vier uur hebben te ruggetrokken achter een door de Verenigde Naties vastgestel de lijn. De blauwhelmen zullen een bufferzone bezetten tussen de Serviërs en het Bosnische le ger, dat overwegend uit mos lims bestaat. Briquemont noemde het ak koord een precedent dat het mogelijk zal maken de vredes besprekingen in Genève maan dag voort te zetten. Het Bosni sche presidentschap had de ontruiming van de bergen Ig man en Bjelasnica als voor waarde gesteld voor verdere deelname aan het overleg. Het akkoord volgt op een be zoek aan de berg Igman van de stafchef van de VN-vredes macht in Bosnië, de Britse ge- echt belangrijk", zei hij. Washington heeft volgens Christopher nog niet om een bijeenkomst van de NAVO ge vraagd. Dat is een van de eerste stappen die vereist is om NAVO-luchtaanvallen ©p^Servi- sche stellingen uit te voeren, waarmee het bondgenootschap in principe heeft ingestemd. De voorbereidingen voor een even tuele aanval zullen dit weekein de zijn afgerond, zo is verno men van bronnen bij de NAVO. Servië heeft voor het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag de moslim-regering van Bosnië-Hercegovina beschul digd van genocidale aanvallen op de Bosnische Serviërs en het hof verzocht de Bosnische rege ring te gelasten met deze aan vallen op te houden. De Servische stap komt nadat Bosnië zich vorige maand voor de tweede keer tot het hof had gericht met het verzoek om een einde te gelasten aan de genoci de op Bosnische moslims door de Serviërs. bangkok ap Bij de hotelramp in Korat in het noordoosten van Thailand zijn zeker 24 mensen om het leven gekomen en 350 gewond ge raakt. Het hotel stortte gisteren door nog onbekende oorzaak Het hotelpersoneel heeft on der de (loden twee buitenlan ders geïdentificeerd, een Japan se en een Engelse vrouw. Vol gens minister van binnenlandse zaken Chaowas Sudlabha lo geerden in het Royal Plaza hotel een aantal Japanners, Amerika nen en Europeanen, maar hij kon geen aantal noemen. Veel mensen raakten onder het puin bekneld. De schattingen van het aantal vermisten lopen uiteen van vijftig tot tweehonderd. Twintig mensen werden levend onder het puin vandaan ge haald. Het hotel werd gerenoveerd. De politie bracht de instorting in verband met eerdere verbou wingen toen drie etages op de oorspronkelijke twee verdiepin gen werden gezet. Instortingen zijn niet zeldzaam in Thailand omdat vaak slordig wordt ge bouwd zonder dat men zich aan de voorschriften houdt. In het Royal Plaza Hotel wa- Het ingestorte hotel in het Thaise Korat. foto reuter Arthur tsang ren een door ongeveer twee- tion en een studiedag voor lera- toen het gebouw even na tien honderd personen bezochte bij- ren, waaraan zo'n honderd per- uur instortte, eenkomst van de Lions Associa- sonen deelnamen, aan de gang berlun hans hoogenduk correspondent Waar ze zullen verschijnen weet niemand, maar dat de rechts-extremisten dit week einde de dood van hun 'martelaar' Rudolf Hess zullen herdenken, staat vast. De Duit se autoriteiten zijn op alles voorbereid. In vrijwel alle deelstaten zijn demonstratiever boden afgekondigd. De Beierse minister-president Edmund Stoiber, in wiens deelstaat Wunsiedel ligt waar Hess is begraven, heeft een 'conse quente uitvoering' van het demonstratie verbod voor heel Beieren uitgevaardigd. Ook in het oosten van Duitsland, waar dui zenden neo-nazi's een jaar geleden in Rudolstadt ongehinderd konden marche ren, zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. In diverse steden hebben anti fascistische groepen tegen-demononstra- ties aangekondigd. Op 17 augustus 1987 pleegde de in 1946 als oorlogsmisdadiger tot levenslang veroor deelde Hess, eens plaatsvervanger van Hit- Ier, zelfmoord in de gevangenis in de Ber- lijnse wijk Spandau. De Britten, heer en meester in de toen nog door de Muur ge deelde stad Spandau, lieten de gevangenis direct afbreken. Zij wilden voorkomen dat deze zou kunnen uitgroeien tot een bede vaartoord. Hess werd begraven in Wunsie del. Sindsdien herdenken oude en nieuwe nazi's uit heel Duitsland en uit de buurlan den met een zogenoemde Rudolf-Hessmars hun idool. Voor hen is Hess, die in 1941 naar Groot-Brittannië vloog om te proberen op eigen houtje vrede te sluiten met de Brit- Demonstratieverboden in vrijwel alle deelstaten ten, een 'vredesengel, die de rug van de Führer vrij wilde houden voor diens offen sief tegen Rusland'. Bij de begrafenis in 1987 iri Wunsiedel kon de massaal aanwezige politie een grote de monstratie voorkomen. Maar daarna ver slapte de aandacht. In 1990 verzamelden zich 1.300 rechts-extremisten rond de be graafplaats. Vorig jaar waren er meer dan 2.500 op de been. maar omdat in Wunsie del elke demonstratie was verboden, moes ten ze hun heil elders zoeken. Uiteindelijk trokken ze zwaaiend met hun hakenkruis- vlaggen en nazikreten slakend ongehinderd door het stadje Rudolstadt in de Oostduitse deelstaat Thüringen. Dit jaar wilde het 'Wunsiedel Comité', on der aanvoering van de neo-nazi Christian Worch, zijn aanhang op laten marcheren in Wiesbaden, de hoofdstad van de deelstaat Hessen. Volgens het comité kon een de monstratie niet worden verboden, omdat het gemeentebestuur op 10 juli ook toe stemming had gegeven aan linkse groepen die de dood van de RAF-terrorist Grams hadden mogen herdenken. De sociaalde mocratische burgemeester Exner heeft ech ter een demonstratieverbod afgekondigd, waartegen de neo-nazi's met weinig kans op succes beroep hebben aangetekend. Voor alle zekerheid hebben anti-fascistische groepen een tegen-actie aangemeld. Ook in andere grote steden wiljen zij, net als de rechts-extremisten, de straat opgaan. Waar de neo-nazi's uiteindelijk zullen op duiken, is nog onduidelijk. I let recente ver leden heeft echter geleerd dat zij hun acties goed voorbereiden en over communicatie middelen beschikken die een zeer flexibel handelen mogelijk maken. Gerechtelijk vooronderzoek tegen Griekse ex-koning athene »afp Het Openbaar Ministerie in Thessaloniki is een gerechtelijk vooronderzoek begonnen om vast te stellen of de voormalige Griekse koning Constantijn zich schuldig heeft gemaakt aan hoogverraad en of hij burgers heeft aangezet tot rebellie. Twee advocaten hadden een klacht tegen de voormalige mo narch ingediend, nadat deze maandag aan een privé-bezoek aan Griekenland was begonnen. Het is de eerste keer dat 'Con stantijn von Glücksburg' Griekse bodem betreedt sinds zijn vlucht naar Italië in decem ber 1967. Zijn bezoek heeft tot veel vij andige reacties geleid, voorna melijk van de zijde van de linkse oppositie. Gisteren hebben zes socialistische afgevaardigden aan het ministerie van defence gevraagd waarom de zoon van Constantijn niet aan de grens is aangehouden om, net als iedere Griekse jongen van oproepbare leeftijd, dienst te doen in het le ger. De regering herinnerde de ex-vorst er woensdag aan dat zijn bezoek een privé-karakter draagt en dat zeventig procent van de Grieken in 1974 per refe rendum de monarchie hebben afgeschaft. Constantijn zette vrijdag zijn Griekse reis voort met een jacht in het noordwesten van de Egeïsche zee. De ex-koning zei over de uitlatingen dat hij ..ze accepteert want Griekenland is een democratisch land, waarin iedereen het recht heeft zijn mening te uiten". De monarchie in Griekenland heeft een net zo turbulente ge schiedenis als het land zelf be leefd. Van de zeven koningen die sinds 1832 in Griekenland periodes geregeerd hebben werden er vier afgezet en stierf er een gewelddadige dood. Constantijn vluchtte ruim zeven maanden na een militaire staatsgreep in april 1967. londen cees van zweeden correspondent Plannen van de Britse regering om het uur tijdverschil met het vasteland af te schaffen, hebben een golf van kritiek ontketend. Organisaties van boeren en La gerhuisleden uit Schotland en Noord-Ierland hebben zich te gen het idee gekeerd om de klok een uur vooruit te zetten. Zij zien zich gesteund door de ver maarde Koninklijke Sterren wacht in Greenwich. Afschaffing van Greenwich Mean Time heeft grote voorde len voor het bedrijfsleven dat zestig procent van zijn export naar EG-landen ziet gaan. De tegenstanders betogen echter dat de stap „tegen de natuur in druist". Volgens de Koninklijke Ster renwacht in Greenwich, de plek in zuid-Londen waar oost en west elkaar ontmoeten op de nul-meridiaan, zijn er goede re denen om vast te houden aan de oude tijd. „Het verzet tegen de afschaffing van Greenwich Mean Time wordt niet ingege ven door een halstarrig vast houden aan oude tradities", zegt dr. Lippincott, de curator van het instituut. „Het heeft meer te maken met het feit dat de zon slechts één keer per dag, rond het middaguur, recht bo ven ons staat." Overeenkomstig het huidige stelsel van tijdzones maakt de zon elk uur een voortgang van vijftien lengtegraden. Ómdat Engeland westelijk van het Eu ropese continent ligt, moet het daar volgens Lippincott ook \Toeger zijn. Invoering van de Centraal Europese Tijd in Enge land zou een tijdszone van der tig graden creëren, een unicum. De curator van de Sterren wacht schaart zich ook achter de boerenorganisaties. Boeren in het uiterste westen van Ier land die dan om zes uur op staan, zegt ze, staan in werke lijkheid om vier uur op. „De koeien zijn dan nog niet zo ver dat ze kunnen worden gemol ken en de kippen hebben nog niet gelegd." Kale politicus wil andere camerapositie Het parlementslid lan Gilfillan wil dat de TV^amera's^jn de volksvertegenwoordiging van zijn Zuidaustraiische deelstaat voortaan anders worden opge steld. De politicus is-ltet name lijk zat om steeds zijn-kalcnde hoofd op het scherm te zien. Wanneer hij en drie andere parlementariërs in zijn hoek aan het woord zijn, wordt door de huidige camerapositie stee vast alleen hun achterhoofd in beeld gebracht. En daar zit nu juist Gilfillans kwetsbare, want kale plek. „Ik geloof dat ik intussen be kender ben door mijn kale plek dan door iets anders. Het verschaft mijn collega's bin nenpretjes, maar het is een ernstige zaak", aldus Gilfillan, die tot overmaat van ramp ook nog moet vaststellen dat zijn kale plek steeds groter wordt. LONDEN Rtr Aluminiumvoorraden op Londense markt naar record de LME zijn gisteren gestegen tot recordhoogte en boven de twee miljoen ton uitgekomen Begin 1991 omvatten zij nog slechts 300.000 ton. Het ziet ernaar uit dat de voorraden hlijven groeien, want het aanbod overtreft nog steeds de vraag, terwijl aan de leveran ties uit het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), de voormalige Sovjetunie, on danks de invoerbeperkingen van de Europese Gemeenschap niets verandert. Dat het staal- en aluminium- concern Hoogovens zich zorgen maakt over de aluminiummarkt is niet zo vreemd. De markt is namelijk overvoerd geraakt met goedkoop aanbod uit de voor malige Sovjetunie en ook uit Zuid-Amcrika. Dat de marktsituatie ernstig is, wordt geïllustreerd met de voorraadcijfers van de lundcn- se Metaal beurs (I.ME). De voor raden in de opslagplaatsen van kunduz» Een vluchtelinge uit Tadzjikistan wast haar zoon in een kamp in de Afghaanse provincie Kunduz. In dit gebied zijn meer dan veertigduizend inwoners van Tadzjikistan ondergebracht in vluchtelingenkampen. Zij zijn massaal gevlucht voor het geweld in hun land. foto reuter ahmadmasoud

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5