Maij'Doorbraak schippersconflict' Vijftien jaar geëist voor doodslag 12-jarig meisje Vrouw woog op het laatst niet meer dan slechts dertig kilo Binnenland Tjitte Brouwer wint zeilrace Ouderenbond: Bankreclame beledigend Brommers en snorders maken grootste brokken Huisartsen opgeleid in besnijdenis ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 3 Zweefvlieger in Limburg verongelukt schinveld» Een 23-jarige inwoner van Rijswijk is gistermiddag met zijn zweefvliegtuig neergestort in het Zuidlimburgse Schin veld. De zweefvlieger was op slag dood. De Rijswijker deed mee aan een juniorenwedstrijd zweefvliegen. Toen hij een hoogte van twintig meter had bereikt, maakte hij een fout door de neus van het toestel te steil op te trekken. Daardoor viel de draag kracht weg en kwam het vliegtuig ondersteboven in de lucht te hangen, waarna het neerstortte. De Rijksluchtvaartdienst heeft een onderzoek ingesteld. Verf bekladde zerken wellicht gestolen nijmegen De spuitbussen met zwarte verf, die zijn gebruikt bij het besmeuren van de geallieerde begraafplaats in Nijmegen, zijn waarschijnlijk gestolen uit een iets verderop gelegen verf- winkel. De inbraak is maandagnacht gepleegd, in dezelfde nacht werden ook de 214 grafzerken op het oorlogskerkhof besmeurd met hakenkruizen en nazi-leuzen. De Nijmeegse politie is een buurtonderzoek begonnen in de omgeving van de verfwinkel. Brand woedt in kasteel van ministerie beekbergen» Inbrekers hebben gistermorgen brand gesticht in het Spelderholt, een ontwikkelingscentrum voor pluimvee van het ministerie van landbouw, in Beekbergen. De rookschade is aanzienlijk. Het 19de eeuwse kasteeltje waarin het centrum is gevestigd, kon grotendeels worden gespaard. Dat heeft een woordvoerder van de Apeldoornse politie meegedeeld. Een me dewerker van het Spelderholt ontdekte rond acht uur 's morgens dat er rook uit het dak kwam. Hij alarmeerde de brandweer, die uren nodig had om het vuur te bedwingen. Vermoorde man had 40 mille op zak utrecht De Hilversumse taxichauffeur 'Ome Ko' is kort voor zijn gewelddadige dood op 5 augustus beroofd van 40.000 gul den. Dat heeft de verdachte van de moord verklaard. De man had grote gokschulden, zo heeft justitie in Utrecht gisteren be kendgemaakt. 'Ome Ko' heeft zijn moordenaar zelf uitgenodigd met hem mee te gaan. Ze hadden daartoe een afspraak gemaakt bij het Jagerspaadje in Hilversum. Twee uur na de ontmoeding is 'Ome Ko' vermoord. Volgens justitie was binnen de taxiwereld algemeen bekend dat het slachtoffer vaak veel geld op zak had. Verdachte moordzaak toch weer vast numegen» De raadkamer van de rechtbank in Arnhem heeft gis teren beslist dat de 43-jarige Nijmegenaar die wordt verdacht van betrokkenheid bij de verdwijning en dood van een zevenja rig jongetje uit Nijmegen toch in bewaring moet worden gesteld. De raadkamer heeft daarmee de beschikking van de rechter commissaris vernietigd. De rechter-commissaris oordeelde vori ge week dat de bewijslast tegen de ontkennende verdachte te zwak was om hem nog langer vast te houden. Daarom werd de man vrijgelaten. Hij zal nu opnieuw worden aangehouden. Nederlands schip zinkt in Duitsland wiesbaden Een Nederlands goederenschip met meer dan dui zend ton grafietkolen aan boord is gisteren in de Main in het Duitse Wiesbaden gezonken. De opvarenden, een schipper, zijn vrouw en zijn twee kinderen, zijn gered. Dat heeft de Duitse wa- terpolitie bekendgemaakt. Het schip, de Matine, was op weg naar Antwerpen. Volgens de politie heeft het schip water ge maakt doordat de lading begon te schuiven. Op een met emotie overladen terechtzitting is gisteren tegen een 34-jarige Amsterdammer vijftien jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist wegens doodslag op zijn 12-jarige buur meisje. Het meisje werd op 23 maart dit jaar doodgeslagen met een tafelpoot in de Vrolik- straat in Amsterdam-Oost die de man uit een afvalhoop pluk te. De man zou volgens de offi cier van justitie al jarenlang psychotisch zijn. Hij halluci neerde veel en hoorde 24 uur per dag stemmen. Zelfs zijn eigen advocaat, mr. F. van Gerven, bleek niet aan de schuld van zijn cliënt te twijfe len. Hij moest zijn pleidooi hal verwege afbreken vanwege uit barstingen van woede en ge weld achter het kogelvrije glas van de publieke tribune, waar de broers en zusters van het vermoorde meisje huilend rie pen om wraak. Rechtbankpresi dente mr. C. Eradus, die de zit tingzaal had laten afgrendelen vanwege mogelijke vergeldings acties, liet daarop de tribune ontruimen. Buiten gingen de woede-uit barstingen verder, die waren opgelaaid nadat mr. Van Ger ven eerst was begonnen ver zachtende omstandigheden voor zijn cliënt aan te voeren. De advocaat vroeg daarna om een aanvullend psychiatrisch onderzoek. Ook de verdachte zelf wil dat, maar volgens de rechtbank heeft hij in de afgelo pen vier maanden genoeg mo gelijkheden gehad mee te wer ken aan tal van psychiatrische onderzoeken. Uit sectie door de patholoog anatoom blijkt dat het meisje is gestorven aan meervoudige ver brijzelingen van de schedel, hersenbeschadigingen, schedel- basisfracturen en een hersen vliesbloeding. Volgens de enige getuige die de verdachte heeft herkend èn hem heeft zien slaan, een 14-jarige buurjongen, heeft de man als een razende „mef honkbalslagen" op het meisje ingehakt. Deze belangrijkste getuige werd pas enkele maanden na de moord opgespoord. Nog een ander heeft de man alleen mèt de tafelpoot zien zwaaien. Een brigadier van de politie heeft de verdachte herkend als de man die meteen na het misdrijf het politiebureau was komen bin nenstormen met de mededeling ,,ik heb iemand neergeslagen." Na die kortstondige oprisping van zijn geweten verdween de man en werd hij een dag later aangehouden in een opvangte huis voor daklozen. Vanaf dat moment heeft hij wel gepraat met zijn verhoorders en psychi aters, maar zweeg hij zodra het over de moordzaak ging. Volgens psychiater J. van Re- nesse van het Pieter Baancen- trum wordt de verdachte „ge dreven door een niet te stillen woede die op psychotische wij ze naar buiten komt." De ver dachte zou volgens Van Renesse al sinds 1985, toen hij ook al voor mishandeling moest voor komen, psychotisch zijn. Hij oordeelde dat de man levens lang in een psychiatrische kli niek moet worden opgesloten, omdat de kans op herhaling groot is. De rechtbank doet uit spraak op 27 augustus. senrechten. Het enige staatsbe zoek dat ooit aan Indonesië werd gebracht was in 1971, door koningin Juliana en prins Bernhard. CDA wil verbod abortusreizen Man gijzelt medewerker deurwaarder ommen «anp Een 34-jarige medewerker van een deurwaarder in Ommen is gisteren twee uur lang gegijzeld door een 23-jarige Eindhove- naar. Om half zeven 's avonds gaf de man zich over aan de po litie en kwam er een einde aan de gijzeling. Niemand raakte gewond. De Eindhovenaar drong om half vijf het deur waarderskantoor binnen, trok een pistool en bedreigde de me dewerker. Hij eiste dat zijn schuld van enkele tienduizen den guldens bij bierbrouwer Grolsch zou worden kwijtge scholden en wilde zijn ouders, die borg voor hem staan, erbui ten houden. den haag Snor- en bromfietsers maken de meeste brokken in het verkeer. Dat blijkt uit cijfers van Veilig Verkeer Nederland. De cam pagne 'wij gaan weer naar school' is dit jaar dan ook op de scholieren op snor- en brom fietsen gericht. Het totaal aantal verkeers slachtoffers onder de scholieren daalde vorig jaar ten opzichte van het jaar daarvoor, maar het aantal ongelukken waarbij brommers of snorders waren betrokken is gestegen. Het gaat vooral om jongeren die op opgevoerde brommers of snorfietsen rijden, geen helm dragen en er een sport van maken om door rood te rijden. In 1992 kwamen 150 jongeren om het leven in het verkeer, 11.648 jongeren werden opgenomen in het ziekenhuis. In 1991 vielen er 178 jonge slachtoffers in het verkeer Opvallend is dat de meeste ongelukken in de eerste weken na de zomervakantie gebeuren. Daarbij gaat het vooral om kinderen die voor het eerst naar een (nieuwe) school gaan. foto anp paul vreeker Er moet zo snel mogelijk een einde komen aan het 'abortus- toersime' vanuit Polen, want bij dit soort 'hulpverlening' staat de commercie voorop. Dat heeft CDA-kamerlid Laning gis teren voor de VARA-radio ge zegd. Laning zal minister Hirsch Ballin van justitie en staatsse cretaris Simons van volksge zondheid vragen zo snel moge lijk maatregelen te treffen. Het Amsterdamse reisbureau Medical Tours adverteert sinds maart in Polen, waar abortus bij wet is verboden, met reizen naar Nederlandse klinieken. In totaal zouden zo n tien Poolse vrouwen van de mogelijkheid gebruik hebben gemaakt. La ning vindt deze vorm van hulp verlening onethisch". Ze wijst erop dat de als integer bekend staande Stimezo-klinieken niet meewerken aan de-abortusrei zen. Laning vreest overigens dat er weinig te doen is tegen de praktijken van Medical Tours omdat ze niet in strijd zijn met de wet. Schippers en verladers minder optimistisch sneek» Schipper Tjitte Brouwer en zijn bemanning werden gisteren op het Sneekermeer winnaars van het jaarlijkse zeilevenement SKS skütsjesilen 1993. De schipper uit Heerenveen, die tijdens dit kampioenschap al vier overwinningen behaalde, eindigde bij Sneek op een derde plaats. foto anp cor mulder Minister Maij van verkeer en waterstaat denkt dat er een doorbraak is in het schippersconflict. Dat zei ze gisteren na afloop van afzonderlijk overleg met alle partijen in het schippersconflict. De schippersbonden ASV en ONS en de Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid (VTNZ) zijn minder optimistisch. Ze zijn ,,blij" met het streven van de minis ter snel afspraken te maken, maar vinden dat ze vaag is gebleven in haar toezeggingen. „Van een doorbraak is pas spra ke als de schippers stemmen voor gezamenlijk overleg met alle partijen. Het probleem is nog niet opgelost", zei plaats vervangend directeur H. Vos van de verladersorganisatie EVO. Maij zoekt dit weekeinde een onafhankelijke voorzitter die het volgende overleg met be trokkenen in het schipperscon flict gaat doen. Ze hoopt hem begin volgende week te kunnen benoemen. Van de christelijke schippers- bond CBOB is bekend dat zij oud-minister prof. dr. W. Albe- da (sociale zaken) en de Am sterdamse hoogleraar economie dr. B. Goudzwaard hebben voorgedragen als voorzitter. De Federatie van Schippersbonden (FSB) ziet wel wat in oud-be middelaar Biesheuvel. Hij stap te een paar weken geleden op toen de schippers niet instem den met zijn plan voor een tij delijke wettelijke regeling voor verdeling van vrachten via de schippersbeurs. Onder leiding van de nieuwe voorzitter moeten alle partijen zo snel mogelijk onderhandelen over de inhoud van het conve nant. Volgens Maij moet die overeenkomst onder meer af spraken bevatten voor de toer beurt noord-zuid, de hoeveel heid lading die via de schip persbeurs wordt aangeboden voor de vaart op België en Frankrijk en een systeem van basistarieven. Ook moet wor den afgesproken hoe het conve nant zo snel mogelijk kan wor den omgezet in wetgeving. De algemene ouderenbond AN- BO heeft gisteren een klacht in gediend bij de Reclame Code Commissie tegen de Eurostyle- campagne van de ABN AMRO omdat die „beledigend" is voor ouderen. „Als dit thema maat gevend is voor de wijze waarop de ABN AMRO denkt over ou dere cliënten, wordt het de hoogste tijd dat ouderen een andere bank zoeken", vindt de ANBO. In de gewraakte reclame staan twee ouderen die ernstige hinder hebben van lawaai van een CD, die jonge adspirant Eu- rostyle-spaarders gratis krijgen. „Dat wordt afzien voor de buurt", staat in de tekst. Vol gens de ANBO slaat het Euro pees Jaar van de Ouderen in het teken van de solidariteit tussen generaties. „Verschillende gene raties worden tot elkaar ge bracht. Het is uitermate pijnlijk te ervaren hoe de ABN AMRO het tegendeel beoogt. Ouderen worden afgebeeld als slachtof fers van jongeren. Dit beeld zal door menigeen worden ervaren als bevestiging van onjuiste vooroordelen over de rol van jongeren en ouderen in de sa menleving", aldus de ANBO. ABN AMRO gaat praten met de ouderenbond. Kroonprins en Claus naar Indonesië den haag anp Kroonprins Willem-Alexander en zijn vader prins Claus gaan eind augustus twee weken voor vakantie naar Indonesië. Vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gaat het om een privéreis en zijn er geen officiële afspra ken gemaakt met welke Indone sische autoriteit dan ook. De kroonprins en zijn vader zullen naast het bezoeken van tal van culturele bezienswaar digheden ook tijd vrijmaken voor een partijtje golf. Een door Indonesië graag gewild staats bezoek van koningin Beatrix zit er volgens de RVD voorlopig niet in zolang dat land het 'niet zo nauw neemt' met de men- AUTOKRAAN TRANSPORTEN Stroom nieuwe klachten over iatrosofen als gevolg van publiciteit rotterdam gpd Acht huisartsen in Rotterdam krijgen dit najaar een opleiding om besnijdenissen uit te voeren bij islamitische jongetjes. Daar mee komen de kosten van zo'n ingreep op 500 in .plaats van 1.000 gulden bij behandeling in het ziekenhuis. Jaarlijks worden in Rotterdam 550 jongetjes be sneden. tilburg maurice wilbrink De klachten tegen de Haagse uitvinder van de iatrosofie en enkelen van zijn volgelin gen, stapelen zich op. Ruim een week nadat in Tilburg de stichting Slachtoffers Niet-Er- kende Alternatieve Geneeskunde werd opge richt, zijn er al tientallen verklaringen afge legd, waarin soms zware beschuldigingen worden geuit. Nadat de oprichters van de stichting eerder de sterfgevallen aankaartten van een tweejarig kind en een 37-jarige vrouw die het leven lie ten tijdens de 'behandeling' van een iatrosoof, deponeerde de stichting deze week nieuwe klachten bij de regionale inspecteur voor de volksgezondheid in Den Bosch. Bij de nieuwe klachten gaat het niet om sterf gevallen, maar wefom menselijke drama's die aangeven hoe gevaarlijk de activiteiten van ia trosofen zijn. Uit de verspreidheid van de her komst van de klachten blijkt bovendien hoe wijdverbreid het 'imperium' van de iatroso- fenleider is geworden. Iatrosofen wijzen iedere behandeling door re guliere artsen af. Ze zweren bij een natuurlijke geneeswijze en grijpen soms zelfs niet eens in als iemand dreigt te overlijden; ze geloven im mers in reïncarnatie. Uitvinder van de iatroso fie een leer die overigens nergens in de handboeken over alternatieve geneeswijzen voorkomt is een man uit Den Haag. In zijn Collegium Iatrosophicum in de hofstad heeft hij naar schatting ruim honderd volgelingen, allemaal ex-patiënten, opgeleid. In 1981 verscheen de man voor de commissie Muntendam, die de toenmalige staatssecreta ris Veder-Smit moest adviseren over de status van alternatieve geneeswijzen. Daar noemde hij zichzelf assistent-fysiotherapeut, een be roep zonder medische status, en beweerde hij zijn kennis en kunde door zelfstudie en door een studie aan het London Homoeopathic Hospital te hebben vergaar^. Terugkomend in alle verhalen die door de Til- burgse stichting de afgelopen dagen zijn op getekend, zijn de pogingen van iatrosofen om hun patiënten te isoleren van de buitenwe reld. In ruil voor genezing moeten de patiën ten hun sociale contacten verbreken en hun familie op afstand houden. Zo wordt getracht te voorkomen dat de buitenwacht argwaan krijgt en heeft de iatrosoof vrij spel. Genade loos wordt misbruik gemaakt van het vertrou wen van sommige zieke mensen in alternatie ve genezers. Een van de gevallen die nu worden voorge legd aan de Inspectie voor de Volksgezond heid. is het verhaal van een 55-jarige vrouw uit Den Bosch. De vrouw had een slechte ge zondheid, waarin vele reguliere medische be handelingen geen verbetering hadden kunnen brengen. De vrouw viel in handen van een ho- meopate, die tevens iatrosofe is. De patiënte werd niet beter, maar kreeg epi leptische aanvallen. Volgens de iatrosofe wa ren die een tijdelijk en niet verontrustend ge volgvan de homeopathische middeltjes. Maar de patiënte begon ook snel af te vallen. Toen ze nog maar 35 kilo woog, werd de hulp inge roepen van een collega-iatrosoof, die wel offi cieel als arts is geregistreerd. Het zou gaan om een man die vorig jaar een schorsing van een maand kreeg opgelegd door het Amsterdams gerechtshof, nadat een van zijn patiënten een gehoorbeschadiging had overgehouden aan zijn weigering medische hulp te geven. Samen besloten de iatrosofen geheel tegen hun principes in tot een bloedproef en later een infuus; het gewicht van de patiënte was weer met vijf kilo gezakt. De vrouw overleefde het, maar zit wel in een rolstoel en is in totaal tienduizend gulden kwijtgeraakt aan de 'be handeling' van de iatrosofen. Daarbij waren ook de iatrosoof betrokken, die onlangs is ge arresteerd in verband met de dood van het tweejarige kind dat overleed aan een verwaar loosde verkoudheid nadat het medische zorg was onthouden, en de Haagse leider van de iatrosofische sekte. Een tweede geval is niet minder schokkend. Opnieuw was de iatrosofenleider uit Den Haag erbij betrokken. Vier jaar geleden nam hij de behandeling op zich van een 12-jarige jongen, die thuis moeilijk te hanteren was. De jongen, zo zei hij, zou een week in de iatroso fische boerderij in het Drentse Wittelte moe ten doorbrengen. Het werden uiteindelijk veertien weken. Er werd een bedrag van ze venduizend gulden voor in rekening werd ge bracht. Toen de ouders lieten weten dat hun geld op was. raadde de man hen aan hun huis te verkopen. Eenmaal weer thuis, bleek de zoon zo onder invloed van de iatrosofen leider, dat hij terug vluchtte naar de Drentse boerderij, waar hij anderhalf jaar zou blijven. In die tijd moest hij niet alleen werk doen op de boerderij, maar werd hij bovendien verplicht voor twintig uur in de week zwart werk te vinden. Tweederde van zijn verdiensten moest hij afdragen aan de leiding van het centrum. Toen de jongen geen geld meer inbracht, werd hij op straat gezet. Bert Daniels van de stichting Slachtoffers van Niet Erkende Alternatieve Geneeskunde, gaat ervan uit dat er nog veel meer gevallen be kend zullen worden van mensen die zware li chamelijke en geestelijke schade hebhen op gelopen door toedoen van iatrosofen. Dat een aantal verhalen pas na jarerf loskomt, wijt hij onder meer aan schaamtegevoelens van de slachtoffers. „Deze mensen hebben voor zich zelf en voor anderen vaak lange tijd de keus voor een iatrosoof verdedigd. I let kost grote moeite om dan in de openbaarheid toe te ge ven hoezeer ze erin zijn geluisd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3