Artjom teleurgesteld in revolutie Rode Leger dreigt nog slechts met ineenstorting Feiten &Meningen ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 19 augustus 1991De wereld wordt opgeschrikt door een on rustbarend bericht uit Moskou: een coup tegen Sovjet-president Michail Gorbatsjov. Twee dagen i a a n lATrn later blijkt het allemaal al weer l J A A n LL K voorbij. Loos alarm. Hoewel? Het zal in Moskou r was. De verstokte c een poets gebakken. 14 augustus 1993. De Sovjetunie bestaat niet meer. En zal nooit meer herleven. Daarvoor heeft de 'betonrot' te veel aangevreten. Het Rode Leger is alleen nog een gevaar voor zichzelf. Maar dat stemt ons nog niet tevreden. En de Russen even- Een overzicht van de stand van zaken in zes afleveringen. zeker. Dat het allemaal wel eens verkeerd kon aflopen, ook dat wist hij. „Op dat moment reali seerde ik me dat we met zo'n meute mensen eigenlijk als rat ten in de val zaten tussen onze eigen barricades. Mijn vriend demonstreerde om de tien mi nuten hoe hij voor een tank zou gaan liggen, zo zenuwachtig was hij. ledereen trouwens, maar tegelijkertijd waren we al lemaal even vastberaden, we wilden niet van wijken weten." Na een lange spannende nacht kwam in de vroege ochtend het bericht door dat de tanks tot staan waren gebracht en de putsch was mislukt. Dolle vreugde tussen de barricades en veel, heel veel wodka. Artjom, nu bijrijder op een vrachtwagen, hield er een soort oorkonde aan over, met dank aan de deelnemers. Aanvanke lijk hing deze thuis aan de muur, nu niet meer. Artjom is teleurgesteld in de nieuwe lich ting machthebbers. Niet alleen omdat er nog steeds veel oud communisten bij zitten. „Jeltsin is toch ook niet de sterke man die leiding kan geven aan het land. En er is nog veel te veel corruptie, lieden die er alleen maar zitten om zichzelf te ver rijken. Ze zijn er niet voor het volk." Vreemd genoeg gelooft hij in Roetskoj, de afvallige vice-presi dent, oud-communist, Afgha nistan-veteraan en Held van de Sovjetunie. Artjom is zowaar trots op hem. „Hij is een op recht en eerlijk man. Hij heeft geheime documenten aan de politie overlegd waaruit zou blijken dat leden van de rege ring corrupt zijn. Maar daar werd niks mee gedaan, het werd doodgezwegen. Waarom? Als de documenten echt zijn, is de re gering dus bang en net zo slecht. Zijn ze vals, dan hoeven ze toch nergens bang voor te zijn?" De beschuldigingen van rege ring en oppositie vliegen over en weer. Artjom weet niet meet waar hij aan toe is of wie hij moet vertrouwen. Hij is teleur gesteld in de revolutie en geeft de huidige regering weinig kre diet meer. „Typisch geval van jong", weet zijn moeder. „Hem zijn de ogen nu geopend." „Op dit kruispunt stond de eer ste barricade, van trolleybussen. Daarachter stond een barricade van een paar tanks, zonder mu nitie." Wijzend naar de brug vlak achter het Russische parle mentsgebouw: „De kinderkop jes van de brug hebben we ge bruikt om wegversperringen mee op te werpen. De trappen van het parlementsgebouw wa ren ook gebarricadeerd en in de Moskwa lagen een paar boten van het Rode Leger die ons on dersteunden." Artjom Cubar (20) kan het zich allemaal nog levendig voor de geest halen. Hij moet nog la chen om de oude partizaan, die in traditioneel uniform zijn roes lag uit te slapen op de trappen van het parlementsgebouw, omringd door wel 50 lege wodkaflessen. „Dronken of niet, hij was er wel om onze nieuwe democratie te beschermen te gen de tanks van de putschis- De ochtend van 19 augustus 1991 werd Artjom thuis door vrienden opgebeld en ingelicht over de couppoging. Hij bleef in eerste instantie thuis om verder nieuws via een lokale Moskouse radiozender af te wachten. Toen hij hoorde over de op handen zijnde demonstratie op het Poesjkinplein is hij in de metro gesprongen. Vanaf het Poesjkin plein ging de demonstratie naar het Russische parlementsge bouw. Daar werden meteen de barricaden opgeworpen door zo'n 60.000 demonstranten. Onder wie Artjom, zijn vriendin en zijn beste vriend. „De volgende dag ben ik snel even naar huis gegaan om eten en schone kleren te halen. Mijn ouders wisten nog niet dat ik mee deed met de blokkade. Dat vonden ze natuurlijk niet leuk, maar ze hielden me niet tegen. Thuis hoorde ik op de radio dat Artjom Cubar voor het Witte Huis, het gebouw van het Russische parlement in Moskou. Twee jaar geleden stond hij hier op de barricades om de tanks van de coupplegers tegen te houden. foto henk geist de tanks van de putschisten oprukken naar het parlement. gaan. Mijn vriendin heb ik toen want ik vond het te gevaarlijk." over twintig minuten zouden Als een speer ben ik terug ge- gedwongen om weg te gaan, Bang en zenuwachtig was hij De Russische vlag wappert bij het Kremlin. Twee Russische 'bezetters' wandelen op het strand van Tallinn, Estland. foto bert verhoeff Het was flink schrikken, toen twee jaar geleden in Mos kou acht coupplegers een poging deden Michail Gor batsjov af te zetten en diens perestrojka de nek om te draaien. Niet alleen omdat de man zo intens geliefd was en we zijn hervormingen ?o'n warm hart toedroegen, maar ook omdat we bang waren voor een terugkeer van oude tijden. amsterdam maarten kuiper De Koude Oorlog kon weer op laaien, de ontdooide relatie tus sen oost en west weer dichtvrie zen. Menig politicus zag de be wapeningsuitgaven al weer om hoog schieten. Het zo vurig ver langde vredesdividend stond op het spel. Maar uiteindelijk koos het leger voor Gorbatsjov en bleek alle bezorgdheid overbo dig. Totdat enkele maanden geleden de oude garde weer op de deur van het Kremlin stond te beu ken. Boris Jeltsin en zijn colle ga-hervormers leken het onder spit te moeten delven tegen na tionalisten en conservatieven. Reden voor de westerse politici om opnieuw de alarmklok te luiden. Warren Christopher, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, waarschuwde voor de mogelijkheid van een hernieuwde dreiging en hogere defensieuitgaven. Het was wederom een overtrok ken reactie. Niet omdat Jeltsin uiteindelijk aan het langste eind trok zijn vertrek lijkt op de lange duur onafwendbaar maar omdat ieder conservatief regime dat het westen zou wil len bedreigen onvermijdelijk wordt geconfronteerd met de vraag: waarmee dan wel? Schim Het machtige Rode Leger zoals wij dat 'vreesden', bestaat niet meer. Nog afgezien van het feit dat het niet meer rood is, is het in net zoveel stukken uiteenge vallen als de Sovjetunie zelf. Rusland heeft zich opgeworpen als de erfgenaam van het Sov jet-leger, maar Moskou's pogin gen het onder de paraplu van het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) bijeen te houden, zijn mislukt. De mees te republieken, inclusief Rus land, hebben inmiddels hun eigen leger opgericht. Het nationale (lees: Russische) leger moet het nu doen zonder de troepen uit ex-republieken als Kazachstan, Wit-Rusland en Oekraïne. Die verlaten het leger om zich aan te sluiten bij de strijdkrachten van hun eigen land. Daarnaast zijn veel wa pens, die in de republieken la gen opgeslagen, voor de krijgs macht verloren gegaan. Daar onder de helft van de schepen van de Zwarte Vloot, die onder Oekraïnse vlag verder gaan. Maar ook verder van huis is het supermacht-imperium ineen geschrompeld. De in de jaren tachtig in het Westen zo ge vreesde, want dichtbij geleger de, Russische troepen in Oost- Europa zijn naar huis. Uit Po len, Hongarije, en voormalig Tsjecho-Slowakije vertrokken de laatste manschappen begin dit jaar, in Duitsland is tweeder de al weg. Ook uit Cuba, Viet nam, Etiopië en Mongolië zijn ze (bijna) verdwenen. Op de wereldzeeën is de Russi sche wimpel een zeldzaam ver schijnsel geworden. Een groot deel van de vloot wordt ge sloopt, de rest ligt werkloos in de havens weg te roesten. Er is geen geld voor de brandstof en reserveonderdelen die nodig zijn om uit te varen. Van oefenen komt zo uiteraard weinig meer terecht. Datzelfde geldt voor veel lucht- en land machteenheden, die niet alleen brandstof en onderdelen ontbe ren maar ook het materieel. Dat is door de overhaaste en geïm proviseerde aftocht uit het voor malige Sovjet-rijk vaak op een andere plek terecht gekomen. Vijandelijk Veel soldaten hebben wel wat anders aan hun hoofd dan oefe ningen. Toen na de mislukte coup de republieken één voor één de onafhankelijkheid uitrie pen, bevonden Russische mili tairen die buiten Rusland waren gelegerd zich plotsklaps op vreemd grondgebied. Vijande- lijk'grondgebied. Want in af wachting van hun vertrek wor den ze door de plaatselijke be volking gezien als bezetters, en dus gepest, uitgescholden en mishandeld. Het is slechts onschuldig getrei ter vergeleken bij de situatie in sommige zuidelijke ex-Sovjet republieken. De soldaten daar zijn hun leven niet zeker. Tad- zjiekse opstandelingen, opere rend, vanuit Afghanistan, dood den vorige maand 25 Russische grenssoldaten. In Georgië zijn de Russen verwikkeld geraakt in de Abchazische afscheidings- strijd. Regelmatig zijn er be schietingen tussen de Geor gische en Russische troepen. En enkele maanden geleden nog haalden de Georgiërs een Rus sisch vliegtuig neer. Elders in de Kaukasus zijn Rus sische soldaten betrokken bij de strubbelingen tussen Ossetiërs, Ingoesjen en Tsjetsjenen en tus sen Armeniërs en Azeri's. In Moldova is het Veertiende Leger partij bij de onafhankelijkheids strijd van de (Russische-Oek- rai'nse) Djnestr-republiek. Huizen De militairen die kunnen terug keren naar Rusland en zich ge lukkig prijzen verlost te zijn van moordende Tadzjieken, spu gende Oezbeken en ongastvrije Esten of Letten, wacht een on aangename verrassing. Ze stui ten op grote sociale problemen. Door de massale aftocht zijn er geen huizen voor de honderd duizenden soldaten meest officieren en hun gezinnen. De levensomstandigheden wor den met de dag slechter. Het eten is schaars en slecht. In fe bruari stierven vier matrozen van de Grote-Oceaanvloot in Vladivostok aan ondervoeding. Een plaatselijke commandant stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking dat re kruten in dé eerste drie maan den van hun dienstplicht 10 tot 30 kilo gewicht verliezen. Onge lukken, moord en mishandeling zijn aan de orde van de dag. Ie dere dag komen meer dan 15 soldaten om het leven bij onge lukken en worden er in het leger drie moorden en een zelfmoord gepleegd. De lonen zijn ronduit armzalig. De soldij van een dienstplichti ge bedraagt een paar duizend roebel (een paar gulden) per maand. Een officier, vroeger goed betaald, moet het nu met enkele tienduizenden roebels doen, nauwelijks genoeg om van te leven. En vaak nog laat de betaling van dat hongerloon- tje op zich wachten door geldte korten in Moskou. Als gevolg hiervan tiert de cor ruptie welig. Soldaten verkopen hun geweren, munitie en grana ten, omdat het de enige manier is om hun salaris aan te vullen en eten te kunnen kopen voor hun gezinnen. Alles wat los en vast zit, is in principe rijp voor 'privatisering'. Zo werd onlangs bekend dat een groepje militai ren goud en platina uit honder den reserveonderdelen voor ra ketten had gesloopt en de on misbare edele metalen voor miljoenen roebels,op de zwarte markt had verkocht. Het zijn niet alleen de lagere rangen die zo wat bijverdienen. Minister van defensie Pavel Gratsjov moest onlangs erken nen dat een groot deel van zijn officierskorps corrupt is. Het is ook moeilijk iets anders vol te houden als 3.000 officieren en 46 generaals voor de rechter moeten verschijnen wegens diefstal en zelfverrijking. Camouflagepak Het mag duidelijk zijn dat de discipline en het moreel van de strijdkrachten inmiddels Siberi sche waarden hebben bereikt. De motivatie om te trainen is verdwenen. Het zal de man schappen worst wezen of ze wel of niet gevechtsklaar zijn, ze zijn alleen geïnteresseerd in het be denken van manieren om te overleven. Een baan in een camouflagepak blieft niemand meer. Steeds meer jongemannen ontduiken de overigens fors verkorte dienstplicht en van de reeds in gelijfde rekruten nemen er we kelijks honderden de benen. Als gevolg hiervan heeft het leger momenteel nog maar 50 tot 80 procent van het personeel dat het nodig heeft, aldus een gene raal. De gevolgen voor de ge- vechtswaardigheid laten zich raden. De dreiging die nog uitgaat van dit uiteengevallen, ondervoede, ongetrainde, corrupte, onderbe- mande, ongedisciplineerde en gedemoraliseerde leger lijkt ni hil. Zelfs doorgaans voorzichti ge Amerikaanse experts ver wachten dat het Kremlin zeker tien jaar nodig zal hebben om een leger op te bouwen dat weer een gevaar voor het Wes ten kan vormen. Het dreigt nu eigenlijk alleen nog maar met de ineenstorting. Misschien schuilt daarin nog het enige ge vaar voor het Westen: de kans dat ehkele van de duizenden kernwapens die het leger nog rijk is in de verkeerde handen terechtkomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2