Leidsch Dagblad Meer overvallen eerste helft 1993 Gedetineerde na rijexamen verdwenen Pauselijk bezoek Belangrijk gen voor Alzheimer ontdekt Nieuw onderzoek naar klachten over iatrosofen Weet u het nog? Ruzie over evacuatie gewonde Bosniërs Projectontwikkelaar Swaak in gijzeling genomen VANR0YC.S. GOED NIEUWS TATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40234 LOSSE NUMMERS 1,60 Sovjetunie 2 De eerste aflevering in een serie van zes over de stand van zaken in wat er rest van de eens zo machtige Sovjetunie. Een 30-jarige gedetineerde heeft gisteren in Zwolle kans ge zien te ontsnappen nadat hij met succes theoretisch examen voor het rijbewijs had gedaan. De man was wegens meerde re overvallen veroordeeld en verbleef in de TBS-inrichting Veldzicht in Avereest. Vergezeld door drie medewerkers van dit instituut was hij naar het exa menlokaal in de Stilo sporthal in Zwolle gegaan. Terwijl hij en zijn begeleider na afloop van het examen naar de auto liepen, kwam een auto aanrijden, die door een vrouw werd bestuurd. De gedetineerde deed eerst een stap terug, alsof hij bang was te worden aangereden. Vervolgens sprintte hij naar de auto, stapte in en verdween. Strijd om Amber nog niet voorbij amsterdam/hoofddorp pauline van dermije De strijd om baby Amber, die al een jaar woedt tussen de Hoofddorpse familie Mooijman en de Braziliaanse moeder Vera Braga, is nog niet beslist. Het leek alsof Ambers toekomst vast stond toen de Haarlemse vice- rechtbankpresident mr. G. Zweers het kind op 23 juli aan haar moeder toewees. Maar het gerechtshof in Amsterdam heeft besloten het hoger beroep tegen die uitspraak met spoed te be handelen. De zaak dient op 30 augustus, twee dagen voordat Amber naar haar moeder terug zou gaan. Het hof doet dan meteen een uitspraak. denver* Honderden Amerikaanse bisschoppen en Johannes Paulus II een'eucharistieviering leidde. De kardinalen waren gisteren aanwezig in de Immacu- Paus brengt op dit moment een bezoek aan de Ver late Conception Cathedrale in Denver, waar Paus enigde Staten. foto reuter rick bowmer Doorbraak 3 Minister Maij van ver keer denkt dat er een doorbraak is in het al zes weken durende binnen schippersconflict. Herdenking Hess 5Rechts-extremisten willen dit weekeinde ondanks demonstratiever- rugby-toernoöi mis door boden de dood van Rudolf een eervolle nederlaag te- Hess herdenken. gen Swansea uit Wales DIOK uitgeschakeld A C DIOK loopt de fina- I 3 Ie van het eigen CRI constateert fikse toename straatroven zoetermeer anp Het totaal aantal overvallen stijgt nog steeds, maar het aantal overvallen op geldinstituten (banken, postkanto ren) stabiliseert zich. Daarmee lijken de maatregelen die geldinstituten de laatste jaren hebben genomen eindelijk effect te sorteren. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Daarentegen blijkt het aantal overvallen op horeca-instellin- gen en straatroven (zoals bero vingen bij geldautomaten en van pizzabestellers) flink te zijn gestegen. De cijfers laten verder zien dat de aantallen overvallen op benzinestations en in de de tailhandel nagenoeg gelijk zijn gebleven. De totale buit is overigens ge daald: van 12 miljoen gulden over de eerste helft van 1992, naar 10 miljoen in '93. Volgens In het eerste halfjaar van 1992 werden in totaal 1.077 overval len gepleegd. In het eerste halve jaar van 1993 waren dat er bijna 200 meer, zo blijkt uit cijfers van de CRI. Het aantal overvallen op geldinstituten is nagenoeg gelijk gebleven. Kennelijk worden po tentiële overvallers meer en meer afgeschrikt door de maat regelen die de instellingen heb bengetroffen. de woordvoerder van de CRI komt dat omdat bedrijven en mensen op straat geen enorme bedragen geld meer bij zich hebben. Twee maanden geleden werd het landelijk projectteam over valcriminaliteit geïnstalleerd. Dat team, met vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, over heid, politie en de CRI, heeft als doel het aantal overvallen in de tweede helft van dit jaar te sta biliseren. De komende twee jaar moet dat aantal dalen. De afge lopen zeven jaar steeg het aan tal overvallen jaarlijks met 14 procent. Onlangs werd bere kend dat overvallen en straatro ven de Nederlandse staat jaar lijks ongeveer 300 miljoen gul den kosten. washington dpa Amerikaanse onderzoekers denken het gen opgespoord te hebben dat verantwoordelijk is voor de ziekte Alzheimer op la tere leeftijd. Driekwart van alle Alzheimerpatiënten lijdt aan deze vorm van ziekte, die tot al geheel geestelijk verval en uit eindelijk de dood leidt. Het geïdentificeerde gen - ApoE4- ligt op de lange tak van chromosoom 19, een plek die onder medici al geruime geldt als „Alzheimerverdacht". Dit schrijven de onderzoekers in een artikel dat gisteren is ver schenen in het wetenschappe lijk blad Science. Het team van de Duke-universiteit in Dur ham, North Carolina, meldt dat mensen met twee kopieën van het bewuste gen acht keer zo veel kans lopen op latere leeftijd Alzheimer te krijgen. De onder zoekers baseren zich hierbij op een onderzoek onder 234 men sen uit 42 verschillende families waar de op oudere leeftijd op tredende ziekte op grote schaal voorkomt. Negentig procent van de mensen die in hun erfelijk ma teriaal twee kopieën van ApoE4 hadden, waren op tachtigjarige leeftijd ziek met Alzheimer. Daarentegen liepen leden van de .Alzheimer-families", die niet beschikte over een kopie van het gen, maar twintig pro cent kans Alzheimer te krijgen. Hoe het gen precies verant woordelijk is voor het ontstaan van de ziekte, is de onderzoe kers nog niet duidelijk. Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048. ring machinebouw en -reparatie motorrevisie den haag gpd De Inspectie voor de Volksge zondheid is een onderzoek be gonnen naar zeven aanklachten tegen de praktijken van zogehe ten iatrosofen. In alle gevallen gaat het om medische verwaar lozing door alternatieve gene zers die zich iatrosoof noemen. In het onderzoek worden twee sterfgevallen betrokken, een in Den Haag en een in Drunen. Volgens M. Westerouwen van Meeteren van de regionale In spectie voor de Volksgezond heid te Den Bosch, zijn er weer nieuwe namen bekend gewor den van artsen die zich ook be zig houden met iatrosofie. Als er reden is om aan te nemen dat deze artsen hun patiënten van wege de iatrosofische leer, me dische verzorging hebben ont houden, dan worden hun na men gemeld bij het medisch tuchtcollege. In alle gevallen, waar de In spectie zich over buigt, staat een inwoner van Den Haag cen traal. Hij heeft de afgelopen ja ren enkele tientallen mensen opgeleid in de door hem be dachte iatrosofische leer, die zich afzet tegen de reguliere ge neeskunde. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de man en een aantal van zijn medestan ders verantwoordelijk zijn voor de dood van patiënten die geen adequate medische hulp heb ben gehad. Pagina 3: Vrouw woog op laatst nog maar dertig kilo. Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede firma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is een hele goede. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? omdat wij ons aan onze afspraken houden omdat wil kwaliteit en persoonlijk design kombineren omdat wij deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wil perfectie leveren tot in de kleinste details omdat wij het ontwerp afstemmen op al uw wensen Dit bewi|zeri wij u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg KEUKENS B.V. 'x. i'/'t'm Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 - 76 93 45 Meningsverschil over het gevaar van de teek. Natuurliefhebbers en organisaties tegenover elkaar. Een maand treinen, liften, bussen en varen door het voormalige Oostblok. 'Don't cry'. Deel 1 van een reisverslag. 'Tsjakka' noemt Youp van 't Hek het. Treinreizen met trucs om de kosten te drukken. Onze Taal: 't Kofschip. Valkenburgers bouwden een kleuterschool in Roemeens dorp. Grote dankbaarheid in Visea. Volgens Britten te weinig kinderen op lijst van VN LONDEN/SARAJEVO/UTRECHT* Rtr-GPD Tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Naties zijn wrijvin gen ontstaan naar aanleiding van de evacuatie van patiënten uit Sarajevo. Volgens Londen staan er te weinig kinderen op een door de VN opgestelde lijst van gewonden, Nadat maandag de vijfjarige Irma naar Londen was overge vlogen, hebben de VN 41 men sen aangewezen die direct Sara jevo uit moeten om in Westerse ziekenhuizen te worden behan deld. De Britse militaire arts An dy Mitchell, die gisteren in Sara jevo aankwam om de „klinische conditie" van de 41 te onder zoeken, constateerde dat daar maar vier kinderen bij zijn. De meeste andere volwassenen zijn „lopende gewonden" die thuis worden verzorgd. Daarentegen zag de arts in het ziekenhuis van Sarajevo ge wonde kinderen die wel onmid dellijke behandeling nodig heb ben, maar niet op de lijst staan. „Ik heb een drie jaar oud meisje gezien. Als ze direct wordt ge holpen, verslechtert haar toe stand niet", zei Mitchell. Een woordvoerder van de VN-organisatie voor vluchtelin gen UNHCR zei dat deze geval len zullen worden bekeken en zo spoedig mogelijk doorge stuurd. Een UNHCR-woord- voerster in Genève reageerde fel op de kritiek. „We kunnen Sara jevo niet in een supermarkt ver- anderen waar mensen zomaar slachtoffers van hun gading ko men afhalen. Ik geloof dat het een beetje harteloos is om te zeggen dat er geen volwassenen meemogen." De zwaargewonde oorlogs slachtoffers uit Sarajevo, die ko mende week in Nederland ver wacht worden, mogen hier blij ven zolang dat 'medisch nood zakelijk' is. Het ministerie van justitie garandeert dat. Mochten ze na herstel niet terug willen, dan kunnen ze proberen als asielzoeker erkend te worden. Het Academisch Ziekenhuis Utrecht en de Krijgsmacht Hos pitaalorganisatie, die samen de eerste opvang regelen, houden er rekening mee dat alleen me dische hulp niet voldoende zal blijken. De kans is groot dat pa tiënten uit Sarajevo, en eventu eel meegekomen familieleden of begeleiders, ook psychisch ernstig beschadigd zijn. Pagina 5: Serviërs beloven berg te ontruimen. X. C De Britse militaire arts Andy Mitchell met de drie jaar oude Belma Selaka. Het meisje komt niet voor op de lijst van de VN, maar zou wel in aanmerking komen voor directe medische hulp in het buitenland. foto epa enric marti leiden willem spierdijk De Leidse projectontwikkelaar Swaak is door de rechtbank in gijzeling genomen. De ex-directeur van Erica is achter de tralies beland omdat hij onvoldoende in formatie verschaft over de faillissemen ten waarin zijn bedrijven en hij persoon lijk verkeren. Swaak verblijft inmiddels 10 dagen in het Huis van Bewaring in Den Haag. De rechtbank heeft de duur van de gijzeling op 30 dagen bepaald. Deze termijn kan worden verlengd. De gijzeling is bevolen op verzoek van de curatoren mr. M.C. Udink en mr. J.C. Rosenberg Polak en ondersteund door rechter-commissaris J.C. Cleyndert. Zij deden de rechtbank het verzoek tot ge vangenneming op 2 augustus, toen tij dens een verhoor bleek dat Swaak onvol doende inlichtingen verschafte. Waar schijnlijk wilden de curatoren tijdens dat verhoor meer informatie hebben over het Antilliaanse bedrijf Interplantex, waarheen grote sommen zijn overge maakt. Het vermoeden bestaat dat Swaak aandeelhouder is van deze beleg gingsmaatschappij. Doel vap de gijzeling iè de voormalig projectontwikkelaar te dwingen meer inlichtingen te geven. In juni en juli van vorig jaar gingen twee bedrijven van Swaak, Aannemings maatschappij Erica en Erica Beheer, fail liet. Ook andere bedrijven van Swaak werden in de maanden daarop meege sleept in dit faillissement. Dit jaar werd hij ook persoonlijk failliet verklaard. De zaak raakte in juni van dit jaar in een stroomversnelling toen Swaak zijn huis in de Leidse Merenwijk wilde verko pen. De curator vermoedde dat op deze manier geld werd weggesluisd naar een bedrijf op de Nederlandse Antillen, In terplantex. De curator legde daarom be slag op de woning. Om er achter komen wie er achter In terplantex zitten, kondigde de curator toen een getuigenverhoor op de Antillen aan. Dit heeft volgens een woordvoerder van een plaatselijk trustkantoor, dat voorheen de directie voerde over Inter plantex, eind vorige maand plaatsgehad. Over de afloop van het verhoor wil het kantoor geen mededelingen doen. Uit het Handelsregister Curqao blijkt weer dat Interplantex wordt bestuurd door een Australische maatschappij, Tundart ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Karei Jonckheere Hoe kan een nieuwe mens ontstaan als wij hem moeten VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten - Religie- Sport HET WEER Fraai Perioden met zon en in de avond een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Zuidoostelij ke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. Haai grijpt man en spuugt hem weer uit fort bragg dpa Een duiker in Califomië die reeds half in de bek van een grote haai was verdwenen, werd op het laatste moment weer door het dier uitgespuugd. De man kwam er levend vanaf, maar raakte wel zwaar gewond aan hoofd, borst en rug. Volgens de Amerikaanse kustwacht heeft de man zeer veel geluk ge had. „Er is maar één reden dat hij nog in leven is. De haai lust te hem niet." De onfortuinlijke duiker werd van achteren door de vis gegre-| pen en naar het wateroppervlaki geduwd. Zijn lichaam verdween tot de schouderbladen in de muil, waarbij alleen zijn hoofd en schouders nog naar buiten staken. Vervolgens spuugde de haai zijn buit weer uit. Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. genaamd. Wie achter dit bedrijf zitten, is niet duidelijk. De curator in het faillissement, de Haagse advocaat mr. M.C. Udink van het kantoor Petten Diecken, weigeft een toelichting te geven op de gijzelneming. De rechter-commissaris, mr. Cleyndert, zegt dat Swaak tijdens het verhoor geen afdoende verklaring had voor de vragen van de curatoren. Hij zegt dat de recht bank begin september opnieuw een be sluit neemt over de gijzeling tenzij Swaak eerder wel meewerkt aan het on derzoek. Gedurende zijn insluiting mag de voormalig projectontwikkelaar alleen de curator en de rechter-commissaris ont vangen en geen familie. Voorletters: Postcode: Plaats: Tel.: (l.v.m conlrolr bc/orpng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: [~~1 Per maand, automatisch '2M. 75) Q Per kwartaal via acceptgiro 82.85) automatisch 82,85) Nr. bank/giro Handtekening: Iivclop, Jondrr p.«(/c|(cl h Düghlari, jitwoordnr IWftO. Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1