'Van 't Hek weet niet wat hij ziet' Polydor: 'Arcade misleidt publiek over uitvoerend artiest' Lakenhal richt museum opnieuw in Cultuur&Kunst Prenten en decors in Paleis Lange Voorhout Liz voor derde keer in was JANE. Avril ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 chef annemiek ruygrok. 071 -356472, plv.-chef jan rijsdam, 071-356473 Exposities bij instellingen Polygram probeert via de rechter ge daan te krijgen dat collega-muziek maatschappij Arcade voortaan duide lijk op haar cd-hoezen gaat vermelden wie de uitvoerende artiest is. Dit naar aanleiding van de cd die Arcade uit bracht in haar succesvolle serie 'From Synthesizer Greatest' met composities van de Fransman Jean-Michel Jarre. Op de voorkant van deze cd prijkt in grote letters 'The Musical World of Jean-Michel Jarre', met daaronder in kleinere letters de titel van de serie en de narden van de songs die de cd be vat. Daarmee zou volgens Polygram de indruk worden gewekt dat het om een volwaardige' Jarre-CD gaat, een ge luidsdrager waarbij de wereldberoem de musicus zoals gewoonlijk zijn eigen composities vertolkt. In werkelijkheid was het de Neder lander Ed Starink die voor Arcade in de opnamestudio achter de synthesizer plaatsnam. Starinks naam staat wel op de hoes vermeld, maar op de achter kant en in piekleine letters: 'arranged and recorded by Ed Starink'. „Arcade handelt niet alleen mislei dend, maar haakt tevens op ongeoor loofde wijze in op de grote bekendheid van Jarre. Niet Ed Starink maar Jarre 'verkoopt' deze geluidsdrager", aldus Mr. W.J.M. Diekman, de advocaat van Polygram. Polygram brengt al jaren de 'echte' cd's van Jarre uit, waaronder zijn laatste geluidsdrager 'Chronolo gie'. Ongeveer gelijktijdig met 'Chrono logie' bracht Arcade 'The Musical World of Jean-Michel Jarre' op de markt, en ook dat zit Polygram dwars. „Meeprofiteren van de door ons be taalde promotieactiviteiten", noemt Mr. Diekman dat. In het kort geding voor de Utrechtse rechtbank bleek Polygram geen genoe gen te nemen met de tegemoetkoming die Arcade inmiddels heeft gedaan: aan de detailhandel is verzocht om de betreffende hoezen te retourneren. Mr. Diekman: „Arcade bestrijdt in al le talen dat de presentatie van de hoes misleidend is. Haar houding verschaft bepaald geen zekerheid en zij laat be paald niet duidelijk blijken, dat zij in de toekomst voor herhaling zal wa ken". Om die reden vraagt Polydor aan de rechter om Arcade eeri algemeen verbod op te leggen; een verbod dat een misleidend gebruik van grote na men voor de toekomst onmogelijk moet maken. Volgens Mr. J. M. Cools, die namens Arcade optrad, zal een dergelijk ruim geformuleerd verbod aanleiding geven tot een afzienbare reeks executiege schillen, die allemaal voor de recht bank zullen moeten worden uitge vochten. „Evenals het een ieder vrij staat om werken van Bach, Mozart of meer recent Lennon en McCartney te vertolken, mits men de auteursrechten voldoet (en dat doet Arcade), staat het Arcade vrij om een artiest uit te nodi gen om composities van Jean-Michel Jarre te vertolken. Arcade heeft niets anders dan dat gedaan", aldus Mr. Co ols. De hoes van 'The Musical World of Jean-Michel Jarre' heeft reeds eerder in Frankrijk tot processen aanleiding ge geven. Toen heeft de Franse rechter Arcade tot tweemaal toe in het ongelijk gesteld. „Arcade overschrijdt vaker de grenzen van het toelaatbare en wacht dan af, of zij wordt aangesproken", stelde Mr. Diekman. Uitspraak door president mr. L Schuman: donderdag 26 augustus. Tentoonstellingen lopen vooruit op theaterfestival Nu de expositie 'Vijf eeuwen landschap' is afgelopen, vond stedelijk museum be Lakenhal het tijd worden voor een nieu we indeling van de museumza len op de begane grond. Schilders van de Haagse school en werken van Leidse kunstenaars als Bakker Korff, Floris Verster en Menno Kamer- lingh Onnes zijn nu in de eerste zaal te zien. Daar staan ook voorwerpen van glas, zilver, porselein en aardewerk uit de tweede helft van de negentien de eeuw. In de tweede zaal is te zien hoe kunstehaars die in Leiden werkzaam waren in de eerste helft van de 20ste eeuw op zoek gaan naar een nieuwe, eigen tijdse kunst. Ook hier worden de sschilderijen aangevuld met voorwerpen van kunstnijver heid. De schilders Kamerlingh On nes, Verster en Jan Toorop zijn binnen de kunstgeschiedenis aan te duiden als Symbolisten. Hoewel hun werk eind vorige eeuw nog onder invloed stond van het Haagse impressionis me, is toch al te zien dat zij naar nieuwe wegen zoeken. Ook in de kunstnijverheid doet zich die drang naar vernieuwing voor. Het 19de-eeuwse zilver van de firma Van Kempen uit Voor schoten toont de terugkeer naar verantwoorde ontwerpen en be tere afwerkingstechnieken. Aar dewerk en porselein van de Pla teelbakkerij Rozenburg, naar een ontwerp van Th. Colen brander, kondigen de Art Nou veau aan. Eind 19de eeuw zet dr. H. Bremmer zich in voor het Leid se kunstleven. Zijn huis is een ontmoetingsplaats voor veel kunstenaars en samen met Jan Toorop is hij een van de eerste promotors van Vincent van Gogh. Ook de keramist Brouwer was dikwijls bij Bremmer te gast en de eerste vrijstaande beelden van Brouwer uit 1905 hebben een plaats in De Lakenhal. De vier tekeningen van Theo van Doesburg van de Blauw- poortsbrug tonen eveneens de overgang van het figuratieve naar het meer abstracte. Ook Jan Toorop en Hendrik Valk to nen dat Leidse kunstenaars aan het begin van deze eeuw nieu we wegen inslaan. De Lakenhal is dinsdags t/m vrijdags van tien tot vijf uur ge opend, op zaterdag, zon- en feestdagen van twaalf tot vijf uur. leid en/noordwij kerhout Met eigen gemaakte verf vervaardigde Renée Steenbrink schilderijen, waarvoor oude culturen, mythen en sagen de inspiratiebron vormden. Haar werk is tot en met 22 september elke dag van acht tot acht uur te zien in het Diaco- nessenhuis aan de Houtlaan 55, Leiden. Matilde Diaz uit Zuid- Amerika laat zich inspireren door onder anderen Klimt, Moreau, Michelangelo, Jan van Eyck en Rogier van der Weijden. Het re sultaat hiervan is tot 19 september te zien in het Noordwijker- houtse Congrescentrum Leeuwenhorst. Bijkantoor Christie's in Rotterdam rotterdam Prof. W.H. Crouwel, directeur van Museum Boy mans-Van Beuningen in Rotterdam, opent op 15 september het nieuwe bijkantoor van het veilinghuis Christie's in de Maasstad. In het nieuwe pand in Rotterdam worden geen veilingen gehou den. Wel worden objecten ingenomen, die later in Amsterdam onder de veilinghamer komen. Daarnaast bestaat de mogelijk heid van (kosteloze) taxatie. De Amsterdamse vestiging werd in 1973 geopend. Jaarlijks vinden er 35 veilingen plaats. De Britse vennootschap werd in 1766 opgericht door James Christie's. Circus van Azië naar Nederland amsterdam Het Groot Circus van Azië komt naar Nederland. Het circus zal Amsterdam, Alkmaar en Den Haag aandoen. In Amsterdam zal het zijn tenten opslaan op het parkeerterrein van de RAI. Daar zal het voorstellingen geven van 26 augustus t/m 19 september. In Alkmaar zal het standplaats kiezen aan de Olympiaweg (21 t/m 26 sept.) en in Den Haag op het Malieveld (28 sept. t/m 17 okt.). Het Groot Circus van Azië bestaat uit het Nationaal Circus van Pyongyang, het Staatscircus van Tadzjikis tan en het Staatscircus van Mongolië. Dit wereldcircus telt ruim honderd artiesten. Vorig jaar won het Noordkoreaanse circus de felbegeerde Gouden Clown op het Internationale Circusfestival ;van Monte Carlo. Acrobaten van het Groot Circus van Azie" dat deze maand in Am sterdam en in september in Den Haag staat. foto pr Verbouwd Diligentia waarschijnlijk net op tijd klaar Leidse horeca in boekwerk over cafe's |t den haag gpd I; Vooruitlopend op het jaarlijkse j» Theaterfestival dat op 29 augus- l tus begint, zijn er in Museum Paleis Lange Voorhout in Den P Haag reeds twee tentoonstellin- I gen geopend. 'Scenografie en beeldende kunst' sluit aan bij jl het theaterberoep dat dit jaar j; op het festival centraal staat: j namelijk de scenograaf. Daar- naast is er een selectie te zien J van de ruim 300 litho's die de j "Gekende schilder/tekenaar Tou- löuse-Lautrec van de toneelwe- reld maakte. In 'Scenografie en beeldende k kunst' wordt veel aandacht be steed aan de geschiedenis van de decorbouwer: was hij in het begin niets meer dan een de- corschilder die een aantal vier kante meter doek leverde, later krijgt de scenograaf steeds meer erkenning als kunstenaar. De expositie biedt een histo risch overzicht van de belang rijkste overgangen met betrek king tot de decors: van de natu ralisten (die vonden dat het de cor - om zo realistisch mogelijk over te komen - uit echte mate rialen moest bestaan) naar de avantgardisten (die van mening waren dat in het belang van het drama het decor best een 'ver- fekenend' beeld mocht geven). Met behulp van maquettes en decorontwerpen wordt de om slag van 1875 tot 1920 van het '"traditionele naar moderne de- Cör getoond.. Rode draad in de ze bonte verzameling van teke ningen, gravures en beeldende kunst uit dezelfde tijd is de graf scène van Hamlet. 1 Die scène, waarin Hamlet 1^-ontdekt dat er een graf gegraven C wordt voor zijn geliefde Ophe lia, heeft ook een leidende rol in een ander gedeelte van deze tentoonstelling. Op de expositie over scenografie is namelijk te vens plaats ingeruimd voor het werk van twee hedendaagse scenografen: Mirjam Grote Gansey en Johan Simons. Zij verzorgden de inrichting van enkele zalen met hun eigen ma teriaal, waardoor Jbun verschil lende stijlen, het klassieke schouwburgtoneel en het loca-- tietheater, tegenover elkaar ko men te staan. Parijs Op de bovenverdieping van het paleis zijn 'Theaterprenten van Toulouse-Lautrec'(1864-1901) te bezichtigen. De beroemde kreupele kunstenaar wa's enorm onder de indruk van de theater wereld in Parijs: in tien jaar tijd maakte hij meer dan 300 litho's gebaseerd op de toneelwereld. Toulouse- Lautrec concentreer de zich vooral op het cabaret en het café-concert. Zo was hij vas te gast van het Moulin Rouge- cabaret en het Théatre des Vari étés; voor beide gezelschappen maakte hij talloze affiches. In het Museum Paleis Lange Voorhout hangt een selectie van vijftig litho's, alle afkomstig uit het Prentenkabinet van het Haags Gemeentemuseum. Met zijn tekeningen behoedde Tou louse-Lautrec talloze artiesten uit lang vervlogen tijden voor de vergetelheid. Want de prenten van cabaretier Artistide Bruant met zijn zwarte hoed en rode sjaal, de zangeres Yvette Guil- bert met haar lange zwarte handschoenen en de danseres sen Jane Avril en May Milton staan nog in vele geheugens ge- grifd. De tentoonstellingen 'Sceno grafie en beeldende kunst' en Nep-Beatles in Nieuwe de la Mar amsterdam Een oude truc, maar hij werkt altijd. Selecteer een paar muzi kanten die uiterlijk wel wat weg hebben van een glorieuze, ver maarde, helaas opgedoekte popgroep. Laat ze de grootste hits van die band naspelen en... kassa! In navolging van groepen als Wild Child (The Doors), Björn Again (Abba) treden vol gende maand in Amsterdam 'The Bootleg Beatles' op. De Engelse groep speelt van 1 t/m 5 september in het Nieuwe de la Mar Theater. De Beatle- kloon is in 1986 voortgekomen uit de Broadway-musical 'Beatle-Mania'. Volgens het im presariaat van de groep zijn de bandleden niet alleen de per fecte look-alikes, maar ook de 'sound-alikes' van onze helden uit Liverpool. Ze zullen tijdens hun theaterconcerten onder meer de mega-hits 'Help', 'A Hard Days Night', 'Love me Do', 'Penny Lane' en 'Let it Be' spe len. 'Stress bij verbouwing Diligentia', de uitvergrote krante- kop prijkt op de kamerdeur van het tijdelijke kantoor van Anton Gerritsen, interim-directeur van het Haagse thea ter Diligentia. 'Een tijdelijk varkenshok', zo typeert de di recteur de met stapels paperassen bezaaide ruimte. Waar de grond niet bedolven is onder papier, komt op meerde re plaatsen de kale vloer tevoorschijn. Sinds april wordt Diligentia drastisch verbouwd. Een in greep waar nogal wat haast mee gemoeid is. Ruim 200 werklie den sloopten, verfden, bouw den en schuurden (zeven dagen per week was geen uitzonde ring) aan het gebouw aan het statige Lange Voorhout. Ze had den maar één doel voor ogen: klaar zijn vóór 17 augustus wan neer cabaretier Youp van 't Hek het spits afbijt en vier weken lang voor een uitverkochte zaal zal spelen. De verbouwing gaat vooraf aan het jubileumseizoen: de Koninklijke Maatschappij Dili gentia, eigenaar van het monu mentale pand, viert dit jaar haar 200-jarig bestaan. Het 'natuur wetenschappelijk gezelschap' Werd in 1793 opgericht en kocht ruim tien jaar later het gebouw om er lezingen en vergaderin gen te houden. Na de ontdek king van de 'geweldige akoes tiek' van Diligentia organiseerde de vereniging er concerten om zich zo financieel te kunnen be druipen. „Alle groten der aarde hebben hier gespeeld", vertelt Gerritsen trots. „Johannes Brahms, Robert Schumann, noem maar op. De symfonische muziekbeoefening in Den Haag is hier begonnen." Later werd de kleinkunst steeds belangrijker. Zo maakte het theater furore in de vijftiger jaren met cabaretier Wim Kan. Vooral bij beginnende artiesten was Diligentia, vanwege de inti miteit van de middelgrote zaal, favoriet. „Toon Hermans, Wim Sonneveld en Paul van Vliet, ze zijn hier allemaal begonnen. Enkelen van hen stonden soms maar voor een handjevol men sen." Verfblikken Onverstoorbaar baant de direc teur zich een weg door verfblik ken, schuurmachines en tiental len werklieden. Het was om ver schillende redenen hoog tijd voor een fikse opknapbeurt, meent hij. „Er moest broodno dig onderhoud worden ge pleegd en de lichtinstallatie bij voorbeeld was duidelijk aan een verbetering toe." In het nieuwe Diligentia treft de bezoeker een compleet vernieuwde hal en foyer aan. De wc's, keukens en kleedkamers bevinden zich nu in de speciaal hiervoor aange legde kelders. De toneelzaal zelf werd flink' opgeknapt. Ken merkte de zaal zich voorheen door de zwart/rode inrichting, nu overheerst de crèmekleur. De nieuwe stoelen, die rood blijven, staan in een andere op stelling zodat meer bezoekers een volledig zicht hebben op het toneel. Voor gehandicapte theatergangers zijn op de eerste rij vier speciale stoelen aange bracht. Een kleinere, tweede zaal komt er op z'n vroegst zo- Er wordt nog volop getimmerd in het Haagse Diligentia. Komende dinsdag moet alles klaar zijn voor de ope ningsvoorstelling door Youp van 't Hek. foto cpd roland de bruin mer '94. Trouwe Diligentia-gangers zullen tijdens de pauze een op merkelijke verandering consta teren. „Mensen willen wat drin ken èn naar de wc. Vroeger be vonden keuken en toiletten zich dicht bij elkaar waardoor het een gedrang van jewelste werd. Aan een toilet-bezoek was je ongeveer de hele pauze kwijt." De toiletten zijn nu aan de an dere kant van het voorhuis, zo dat koffiedrinkers en de wc- gangers elkaar niet in de weg lo pen. Al lijkt het in de huidige chaos nog onvoorstelbaar, bezoekers van de Vein 't Hek-voorstelling hoeven volgens Gerritsen niet bang te zijn om dinsdag nog over snoeren te struikelen of te gen ongeverfde muren aan te kijken. Alleen het geplande the atercafé, dat aan de straatkant komt, haalt de deadline niet. Maar de dorstige bezoeker zal toch gewoon koffie, fris of ande re versnaperingen kunnen be stellen. Het café laat hooguit nog een maand op zich wach ten. Youp van 't Hek, die dinsdag begint met zijn reeks voorstel lingen ('Ergens in de verte') heeft gezegd te hopen dat de re novatie niet ten koste zal gaan van de sfeer van het theater. „Het aardige van Diligentia is altijd geweest dat je de zaal zo warm kon spelen dat na afloop iedereen de zaal uitrufte", heeft de cabaretier ooit opgemerkt. Gerritsen verwacht geen pro blemen. „Van 't Hek zal niet weten wat hij ziet. Ik ben er van overtuigd dat hij de nieuwe zaal mooi en monumentaal zal vin den. Al zal hij nog wel kunnen ruiken dat er verbouwd is. En daar zal hij ongetwijfeld nog wel een paar opmerkingen over ma ken." Fotograaf Jan Bartelsman legde meer dan 200 stillevens van café-interieurs vast in een boek dat onder de titel 'Nederlandse Café interieurs' op 1 september verschijnt. Bartelsman kwam op zijn tocht langs Nederlandse ca fés onder meer ook in Leiden terecht. Daar fotografeerde hij de interieurs van café 't Keizertje en bar-bodega Bar- rera. De foto's worden om lijst door verhalen van onder anderen IJf Blokker. Het boek zal, behalve in de boekhan del, ook in de 200 gefotogra feerde cafés verkrijgbaar zijn. Ruitertraditie bij Volkenkunde leiden Kleurrijk zijn de kleding en de attributen van de Mexicaanse ruiterkunst, 'la charreria'. Het Leidse Rijksmuseum voor Vol kenkunde exposeert deze kle ding, bitten, sporen, stijgbeu gels en zwepen van 28 augustus t/m 7 november. De geschiedenis van la char reria gaat terug tot de 16de eeuw. In 1528, na de val van de hoofdstad van de Azteken, kre gen de Spaanse kolonisen bevel om zoveel mogelijk paarden te fokken. Die waren van groot be lang in de strijd tegen de india nen. De Spaanse kolonisten werden snel welvarend door de hoge opbrengsten van de boer derijen en de zilvermijnen. Zij gingen hun rijkdom tonen in kleding, tuigage en in het zilver beslagvan de paarden. londen De haar- en kleurmedewerkster van het Londense Madame Tussaud-museum legt de laatste hand aan de make up van Liz Taylor in was. De actrice staat al sinds 1964 in het museum en dit is het der de model van Taylor. foto epa Danseres Jane Avril werd dankzij Henri Toulouse-Lautrec voor de ver getelheid behoed. foto gpd Theaterprenten van Toulouse- 74 in Den Haag te bezichtigen. Lautrec zijn tot en met 15 sep- Het museum is geopend: dins- tember in Museum Paleis Lan- dags t/m zondags van elf tot ge Voorhout, Lange Voorhout vijf uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13