Zoeterwoude krijgt meldpunt ouderen Leiderdorp krijgt stukken LD niet Regio Kleuters spelen met fantasie in 'Sjelter' Tennissers Alkemade krijgen nieuwe kantine Man voor rechter voor 'leegplukken' bedrijf Duizend gulden boete voor boze automobilist Ruud IZerm ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. P Dagopvang komt moeilijk van grond Zoeterwoude krijgt een centraal meldpunt voor ouderen. Ook komen er meer sportactiviteiten voor de 55-plussers in het dorp. Het blijkt echter een stuk ingewikkelder te zijn om dagopvang voor Zoeterwoudse ouderen van de grond te krijgen. Het is nog steeds onduidelijk waar het geld hiervoor vandaan moet komen. ZOETERWOUDE JUDY NIHOF Er begint schot te komen in het streven van de gemeente Zoe terwoude om meer te doen voor de oudere inwoners van het dorp. De gemeente wil onder meer dagopvang, meer sport mogelijkheden en een meld punt voor ouderen in het leven roepen. Het ziet er nu naar uit dat er een centraal meldpunt komt in Huize Emmaus. De directie van het bejaar dencentrum wil hiervoor een ruimte beschikbaar stellen. Ou deren die met vragen zitten kunnen bellen naar dit meld punt, medewerkers spelen de vraag door naar een deskundige instantie. Deze instantie belt de oudere dan terug. Het meld punt zou volgens de gemeente gerund moeten worden door vrijwilligers. Voor ouderen die willen wer ken aan hun conditie, worden in de nabije toekomst meer ac tiviteiten georganiseerd. Zo wil de gemeente een mat aanschaf fen voor het spelen van koers- bal. Deze mat, die 2800 gulden kost, zou moeten rouleren on der de drie in Zoeterwoude ac tieve bejaardensociëteiten. Een inwoonster van Zoeterwoude is bereid om de activiteiten te or ganiseren. Het ligt wat moeilijker om dagopvang voor ouderen in de gemeente van de grond te tillen. In Zoeterwoude bestaat grote Spelen met je fantasie. Zo luidt kleuters in het sociaal-cultu reel centrum Sjelter in Leider dorp, die op donderdagmid dag wordt gehouden. De jeugd komt vanaf sep tember trouwens toch goed aan haar trekken in Sjelter. Het programma is voor een belangrijk deel op haar afge stemd. Voor oudere kinderen is er de cursus 'kunst uit overal'. Tevens zijn er voor hen cursussen volksdansen, kinderkeuken en creativiteit. De instuif op woensdagmid dag is geschrapt. Er zijn te weinig vrijwilligers beschik baar om daar mee door te gaan. Voor de tieners, zowel jon gens als meisjes, is er een tim- merclub en tienerkeuken. De overige activiteiten in die groep zijn voor meisjes be stemd. Nieuw is een cursus zelfverdediging en jazzgym- nastiek. Ook wordt begonnen met een theatergroep en een popworkshop. In deze work shop kunnen de deelneem sters onder deskundige leiding popmuziek leren spelen. Voor de jongeren staat er alleen nog een cursus autotechniek op het programma, maar het is wel de opzet dat er nog meer activiteiten bijkomen. Volwassenen kunnen bij Sjelter terecht voor volksdan sen, jazzballet en een cursus 'beter bewegen voor ouder en kind'. Ook zijn er naaigroepen, cursussen aquarelleren, het maken van een poppenhuis en een cursus pargamano/calli- grafie. Op 9 oktober is er een workshop 'sacred dance'. Alle activiteiten voor volwassenen zijn bedoeld voor zowel man nen als vrouwen. Alleen voor mannen is er een aparte kook- groep. Voor vrouwen zijn er klussencursussen en een kookgroep. In december be gint een cursus zelfverdedi ging en een leesgroep. Eens per maand is er een boekbe spreking. Alle activiteiten staan ver meld is een krantje van Sjelter, dat huis-aan-huis in Leider dorp verspreid. Ook is de krant verkrijgbaar bij het gemeente huis, de bibliotheek en bij het cultureel centrum aan de Heemraadlaan 67. behoefte aan dagopvang van ouderen die nog thuis wonen, maar die in een sociaal of gees telijk isolement leven. Huize Emmaus wil ouderen uit zowel Zoeterwoude-Dorp als Zoeter- woude-Rijndijk opvangen. Dankzij dagopvang kunnen ou deren langer thuis blijven wo nen en zijn ze toch een groot deel van de dag in goede han den. De mensen eten met el kaar en wassen gezamenlijk af. s 'Middags komt er een activitei tenbegeleider die spelletjes doet of met hen knutselt. Huize Emmaus heeft met de gemeente afgesproken om bin nenkort met een overzicht te komen van de kosten voor dagopvang. Daarna wordt geke ken of het bejaarencentrum een bijdrage in geld of personeel kan leveren en wat het aandeel van de gemeente moet zijn. Misschien komt ook de provin cie nog met een bijdrage over de brug. Benji-jump NOORDWUKERHOUT» Tijdens de surfmarathon 'de 24 uur van Noordwijkerhout' zondag 29 augustus bij de surf- school aan het Oosterduinse- meer kan het publiek 'elas tiek-springen'. De deelnemers moeten daarbij van een 60 me ter platform springen, vastge bonden aan een speciaal elas tiek. Dat kan van 10 tot 18 uur. Het huidige onderkomen van de tennisvereniging gaat tegen de vlakte. ROELOFARENDSVEEN MONICA WESSELING De tennisvereniging Alkemade krijgt op het sportcomplex aan de Sportlaan in Roelo- farendsveen een nieuwe kleedkamer en kantine. Direct na afloop van het tennissei- zoen gaat een groot deel van het bestaande gebouw tegen de vlakte en begint de aanne mer met de bouw van een nieuw onderko men. De nieuwbouw kost drie ton en moet op 1 april volgend jaar klaar zijn. De plannen hebben nogal wat voeten in de aarde gehad. De huidige kantine/kleed kamer is zo'n dertig jaar geleden door de eerste leden van de vereniging neergezet. Het houten gebouwtje vertoont inmiddels flinke rotplekken. „Doen we niets, dan kun je niet uitsluiten dat er binnenkort iemand door de vloer zakt", aldus voorzitter Stikkel- broeck. Het besluit om iets te doen, was niet moeilijk te nemen. De afgelopen maanden zijn er binnen de vereniging echter discus sies geweest over wat er precies moest ge beuren. Onderzoekers van de Nederlandse Sport Federatie hebben zich erover gebo gen en de zaak heeft herhaaldelijk op de agenda van vergaderingen gestaan. Stikkelbroeck betreurt dit: „Het is een in vestering die bedrijfseconomisch en prak tisch gezien logisch en juist is. Dan is het jammer dat zoiets tot zulke discussies moet leiden." De 300.000 gulden wordt geleend en de rente van de lening kan vereniging gewoon uit de lopende begroting betalen. Het gebouw wordt uitgevoerd in hout. De buitenkant wordt voorzien van een kunst stof laag. Een stenen gebouw zou ten min ste 100.000 gulden meer kosten en volgens de voorzitter vond de bank dat een te groot risico. De fundering van het huidige ge bouw is nog in prima staat en kan gewoon worden gebruikt. De nieuwe kleedkamer- /kantine wordt 80 vierkante meter groter dan de huidige. Het gaat goed met de tennisvereniging Alkemade. weet Stikkelbroeck te melden. Er zijn 500 leden en nog eens 80 volwassenen en kinderen staan op de wachtlijst. Uitbrei ding van het ledental zit er volgens Stikkel broeck echter niet in. De vereniging heeft, door overname van grond van de voetbal vereniging, vorig jaar een zesde baan kun nen aanleggen. Meer plek is er echter niet. „En met zes banen is 500 echt het maxi mum aantal leden. Anders gaan de huidige leden, terecht, klagen over lange wachttij den." Onderzoek moord hervat OEGSTGEEST De moord op de 60-jarige inva lide vrouw O. Troost uit Oegst- geest is nog altijd niet opgelost Het rechercheteam van de poli tie dat het misdrijf onderzoekt bestaat uit vier man. maar die zijn momenteel op vakantie. Maandag hervatten ze hel on derzoek. waarin volgens een woordvoerder nog verschillende sporen zijn te volgen. Hoewel het onderzoek 'in een afbouw- fase' is. betekent dat niet dat het volledig is vastgelopen. „Hel onderzoek kan nog tot resultaat leiden", aldus de woordvoerder. Visscher weg bij artsenlab Mevrouw A.C. Visscher, direc teur van het Rijnlands Arisen Laboratorium in Alphen, ver trekt op 1 oktober. De scheiden de directeur heeft 21 jaar bij het lab gewerkt. Tot aan de datum van haar officiële pensionering. 31 mei 1994, blijft zij als advi seur aan het artsenlabarator^'um verbonden. De opvolger van Visscher is ook al bekend. Dat wordt dr G.L.A. Reijnierse, hoofd van het Klinisch Chemisch en Bacterio logisch Laboratorium van het Rijnland Ziekenhuis (Rijnoord). Het is niet de bedoeling dat Reijnierse met zijn werk in Rijnoord stopt. Het werk als di recteur van het artsenlaborato rium is een part-time neven functie, sinds er een overeen komst is tussen het artsenlab en het Rijnland Ziekënhuis. De da gelijkse leiding van het artsenla boratorium heeft hoofdanalist mevrouw A. Annema. Om bron te beschermen LEIDERDORP ROV KLOPPER De gemeente Leiderdorp krijgt niet de beschikking over de ver trouwelijke stukken waarin oud-burgemeeester A. Brugge- man forse kritiek uit op de orga nisatie. De hoofdredactie van het Leidsch Dagblad heeft be sloten het dossier niet af te staan. Voornaamste reden is dat ze haar bron wil beschermen. Interim-burgemeester J. de Bruin van Leiderdorp is inmid dels meegedeeld dat zijn ver zoek aan de krant om de stuk ken af te staan niet wordt inge willigd. De Bruin vroeg donder dag om inzage in de stukken waaruit deze krant afgelopen woensdag uitgevoerd citeerde. Bruggeman vaart hierin uit te gen een aantal van zijn ambte naren en wethouders. Hij zegt onder meer dat minimaal vijf ambtenaren moeten verdwij nen om het gemeentehuis weer werkbaar te maken. Voorts maakt hij melding van diverse aanvaringen met zijn wethou ders. De stukken stammen uit de tijd vlak voor zijn overlijden De Leiderdorpse politiek rea geerde deze week geschokt op de publicatie. Er was onder meer bezwaar tegen het 'bijna sprekend opvoeren van een overledene'. Toch wenste De Bruin de stukken te hebben, naar eigen zeggen om aan de hand daarvan een intern onder zoek naar de problemen op het gemeentehuis te beginnen. De interim-burgemeester meent dat een krante-artikel niet vol doende is om hiertoe over te gaan. De hoofdredactie heeft na zorvuldig overleg met haar bron besloten de stukken niet af te staan. De bron is in de stukken duidelijk herkenbaar en kan bij ontmaskering in de problemen komen. Wel is nog overwogen om de stukken tekst die van be lang zijn voor de gemeentelijke organisatie uit de stukken te 'fil teren'. Maar adjunct-hoofdre dacteur H. v.d. Post betwijfelt of de gemeente daarmee uit de voeten zou kunnen. „Alle be langrijke passages hebben al in de krant gestaan." De hoofdre dactie heeft de indruk dat de burgemeester de stukken alleen maar wil zien omdat hij het be staan van de stukken wil con troleren. Van der Post: „Hij kan aannemen dat wij ons werk ui terst zorvuldig hebben gedaan en dat alles klopt. Daarbij kan het verhaal worden bevestigd door statenlid C. van Laar, en de commissaris van de koningin S. Patijn of zijn kabinets chef A. Stordiau. Tegen hen heeft Brug geman zich in soortgelijke be woordingen uitgelaten over de problemen in Leiderdorp." Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in de regio. 'Hoog Zoetermeer' staat in de weg, anders zou je bij helder weer vanaf de watertoren aan de Hazerswoudse Rijndijk tot aan de brug over de Noord kunnen kijken. Niettegenstaande dit 'vuiltje' is het zicht nog altijd meer dan de moeite waard op zo'n dik 25 meter hoogte boven het Nieuw Amsterdams Peil, dat aan de voet van de toren staat aangegeven. De brug over de Rijn naaj Koudekerk lijkt zo dichtbij van deze hoogte. In de verte doemen de flats van de slaapstad Zoetermeer op. Aan de andere kant 'rukt Alphen op in het polderlandschap. De hefbruggen van Gouwsluis, Boskoop en Waddinxveen zijn ook vanaf de watertoren monumenten, die niet meer uit het beeld zijn weg te denken. De beklimming van de watertoren is overigens een hele onderneming. De schepping van architect Schottel verkeert in een deplorabele staat. De overkapping over het fietspad aan de voet van de watertoren zit er, zo blijkt, niet voor niets. Rondom de 'voet' van het bouwwerk uit 1915 liggen kleine en wat grotere stukjes beton. De betonrot heeft na zoveel jaar flink toegeslagen en is dan.ook een forse bedreiging voor het voortbestaan van het markante pand. De watertoren is nog 'Het reservoir zou nu in een kwartier leeg zijn eigendom van de Watermaatschappij Zuid- Holland Oost in Gouda, die maar al te graag het bouwwerk zou willen slopen. In de watertoren zijn de pompen al lang verdwenen. Alleen zie je nog enkele inmiddels Waarde De gemeente Rijnwoude wil echter vooralsnog niet denken aan de slopershamer. De toren vertegenwoordigt een deel van de geschiedënis. De 'wachter' is er niet meer weg te denken, de emotionele waarde is groot. De sloop van de voormalige rooms-katholieke Zwaantjeskerk was destijds al een aderlating voor het 'gezicht' van de Rijndijk en wordt door velen nog steeds betreurd. Als de watertoren - een van de weinige in het land met een open constructie - nu ook nog het loodje zou leggen,.. Ook binnen het bouwwerk is het voor de beklimmer geen pretje. Neem alleen maar die eerste houten trap. die zo slecht is dat je elk moment vreest naar beneden te storten. Gelukkig valt dat mee en is de verdere tocht naar boven wat gemakkelijker. Al is het voor een landrot wel even wennen op die roestige 'scheepstrap' langs het betonnen waterreservoir binnen de toren. Het is een 'bak' die tot aan 1986 - alleen als nachtvoorziening - dienst heeft gedaan en waarin een slordige 175.000 liter water werd gepompt. Bedoeld om ook de wat hoger wonende Hazerswoudenaren ervan te voorzien. Nu wordt het water door een elektronische drukregeling omhoog gebracht. Tot een jaar of wat na de oorlog was die 175.000 liter kennelijk voldoende om Hazerswoude van water te voorzien. „In de spits wordt er nu zo'n 600.000 tot 700.000 liter water verbruiktvertelt eerste medewerker E. Termorshuizen van het distributiepompgebouw. dat naast de toren staat. „Nu zou het reservoir in kwartiertje leeg zijn. Zo enorm is het verbruik toegenomen, maar dat geldt ook voor de bevolking. Die is ook gegroeid in Hazerswoude en Koudekerk." Wonen Er zijn mensèn die heel erg graag in een dergelijke bak zouden willen wonen. Enkele enthousiastelingen hebben daarvan al blijk gegeven bij de eigenaar en bij de gemeente Rijnwoude. Dagelijks die trappen bestijgen is niet niks. Je zult maar een pondje suiker vergeten zijn bij het boodschappen doen. Dan vervloek je het moment dat je de toren gekocht hebt. Althans dat stel ik mij daarbij voor. Had de 32-jarige Roelofarendsveen in 1989 ge probeerd om zijn bijna failliete bedrijf leeg te plukken? Of had hij gewoon een oude vorde ring vereffend; genomen wat hem toebehoorde? De Haagse politierechter J. de Vries kwam er gisteren niet uit. Voordat zij een uitspraak wil doen. moe ten eerst nog een paar getui gen worden gehoord. In augustus 1989 ging het even erg slecht met het bedrijf van de Vener. Een schuldeiser dreigde beslag te leggen op de tegoeden van de kledinghan- delaar. De directeur reageerde op het dreigende onheil door te zorgen voor een lege reke ning. Hij inde een bedrag van ruim 47.000 gulden en op een overschrijving aan het bedrijf veranderde hij het rekening nummer in dat van zij privé- rekening. Op die manier hoopte hij nog eens een be drag van 60.000 gulden uit de klauwen van zijn eisers te hou den Volgens de verdachte had hij gewoon recht op al het geld. Hij had nog zo'n 135.000 gulden tegoed van zijn bedrijf. Zijn advocaat wilde nog wel toegeven dat de actie niet de schoonheidsprijs verdiende. „Maar dat vinden wij als juris ten. Voor een ondernemer is het gewoon vestzak-broek zak." Bovendien zou de ver dachte van het geïnde geld een aantal schuldeisers con tant hebben betaald en had hij al heel snel opdracht gegeven om de 60.000 gulden alsnog op de rekening van het bedrijf te zetten. Overigens had tie bank dat uit eigener beweging al meteen gedaan. Officier van justitie J. Slits was niet echt overtuigd van de goede bedoelingen van de Ve ner. Hij kon ook niet geloven dat de man het geld had opge nomen om schuldeisers con tant te betalen, „leder welden kend mens voelt op zijn klom pen aan dat dat niet de waar heid was", vond de officier van justitie. Hij eiste honderd uur dienstverlening. Maar voor de rechter zaten er nog te veel losse eindjes aan het verhaal. Zij besloot daar om de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. De zaak komt pas weer voor wanneer getujgen meer duidelijkheid hebben gebracht dVer de \Taag of de directeur nog geld te goed had van zijn bedrijf. VOORSCHOTEN/LEIDEN» De. Haagse politierechter heeft gisteren een 19-jarige inwoner Voorschoten veroordeeld tot een boete van duizend gulden, man had vorig jaar juni in Leiden tegen de auto van een mei weggebruiker geschopt. Hij had zich geërgerd aan een manoeu van de bestuurder. „Het is buitengewoon beangstigend als je in je auto achu-i wordt gezeten.'Ook voor de mensen die er naast staan. Het dingen die je gewoon niet moet doen", sprak politierechter I. Vries de jonge automobilist vermanend toe. Zij stemde in met cis van de officier van justitie. Alleen kwam zij de verdachte, t dienstplichtig militair, een beetje tegemoet door de boete van tl zend gulden te splitsen in vier termijnen van 250 piek. zaalbergstraat 13 alphen a/d rijn tel. 01720-72509

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11