Bedrijfspastor verhoogt produktie Kerk Samenleving Zomeravondzang jubileert ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 HET WEER ROB GROENLAND UIT DE KERKBLADEN Amerikaanse ondernemingen trekken steeds vaker religieuzen aan Kerkklokken (1) „Ik ben tegen het luiden van de kerkklokken op zondag morgen en zeker tegen het luiden tijdens de kerkdienst onder het bidden van het 'Onze Vader'." Deze uit spraak is niet van een knorri ge atheïst die net een keer te vaak uit zijn slaap is ge beierd, maar van de Leider- dorpse predikant Tj. Does burg. Iri het kerkblad 'Ont moeting 1993' schrijft hij: „Het luiden van de kerkklok ken paste misschien in een tijd waar ieder nog bij de kerk hoorde en geen horloge had en door het lawaai van de kerkklokken eraan herin nerd werd dat de kerkdienst over zoveel tijd zou begin nen. En als geluid werd tij dens het bidden van het 'On ze Vader' wist de thuisblijver dat hij de koffie kon gaan maken. Maar... de tijd van het dominante christendom is voorbij. Van de duizenden bewoners van Leiderdorp oost gaan er nog een paar honderd naar de kerk. De vuilniswagen die hier en daar 's morgens vroeg ook kabaal maakt, komt bij alle huizen, maar bij de kerkgang zijn slechts weinigen betrokken. Ik ben Van mening dat de kerk zich moet aanpassen aan de bescheiden plaats die ze in de samenleving gaat in- Kerkklokken (2) Een grondige- bezinning op wat het christendom eigen lijk te bieden heeft, lijkt Doesburg één van de belang rijkste opdrachten van de kerk op dit moment. „De kerkklokken zijn slechts her inneringen aan een vergle den verleden." Jezus had niet de 'veruiterlijking maar de verinnerlijking' van het ge loof op het oog. „Tegenover het etaleren van religieuze kwaliteiten riep Jezus op tot inkeer naar de binnenkamer en wees als centrale plaats van het geloofsgebeuren het hart aan. Als er in het hart niet iets gebeurt, dan is de veruitwendiging alleen maar kabaal, glamour, ge schreeuw, herrie." Laat onze kracht liever in stilheid en yertrouwen zijn, meent Doesburg. „Ik kan me Jezus moeilijk voorstellen tussen het gebeier van al die kerk klokken van de vele kerkge bouwen waar de ene klok nog mooier en harder dan de ander schreeuwt dat de men sen niet daar maar hier moe ten zijn." Kerkklokken (3) Een ander gevaar van het lui den van de kerkklokken, is volgens Doesburg dat alle ar gumenten ontbreken om in onze 'multi-religieuze sa menleving' te verhinderen dat moslims vijf keer per et maal hun fel indringende ge- bedsoproep moe'ezzin) la ten horen. „Toen indertijd in Trouw een landelijke discus sie over deze problematiek werd gevoerd, heb ik als mijn mening gegeven: 'Noch kerk klokken, noch moe'ezzins.' Willen mensen hun geloof beleven? Prima, maar laat ie der dal op zijn wijze doen, maar dat niet op irriterende en dwingende wijze naar buiten etaleren." Doesburg beseft echter dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd. Maar: „Ik ben al tevreden als vanzelf sprekende dingen minder vanzelfsprekend worden, want dan ga je de waarde er veel meer van inzien." Steeds meer bedrijven in de Verenigde Staten gaan ertoe over bedrijfspastores aan te stellen. De pastores blijken bijzonder waardevol bij de verhoging van de produktivi- teit van de onderneming doordat zij de werknemers hel pen bij reorganisaties en het oplossen van persoonlijke problemen, bericht het Amerikaanse weekblad National Catholic Reporter. new york «anpschikken over bedrijfspastores in deeltijd of over vrijwilligers die pastoraal werk onder de ar beiders verrichten. De vakbond van werknemers in de auto-in dustrie financiert pastores in el ke fabriek waar zij leden heeft, zelfs als de onderneming wei- Meer dan vijftig ondernemin gen, waaronder General Motors en de scheepsbouwer Allied Systems, hebben full-time be drijfspastores aangesteld. Hon derden andere bedrijven be- gert mee te betalen. „Op de werkvloer is onze grootste dienst aan de werkne mers dat wij direct beschikbaar zijn", zegt ds. Rodney Brown, die werkt bij de tabaksonderne ming R.J. Reynolds. Dit was in 1949 het eerste Amerikaanse bedrijf dat een full-time be drijfspastor aanstelde. Volgens Brown worden bedrijfspastores vooral geraadpleegd bij relatie problemen. Maar ook verslaafd heid aan alcohol en drugs en angst voor verlies van hun baan brengt arbeiders ertoe contact met de bedrijfspastor te zoeken. In 1988 waren er in Ameri kaanse bedrijven ten minste 2000 bedrijfspastores. Dit aantal is sindsdien gestaag toegeno men, meldt de vereniging van bedrijfspastores, die echter niet over exacte cijfers beschikt. Ook organisaties die behulpzaam zijn bij het zoeken van geschik te kandidaten voor de functie van bedrijfspastor, merken een toenemende belangstelling voor hun 'produkt'. „Een onderneming bekijkt, hoeveel tijd zij bespaart door een bedrijfspastor aan te stellen die door de werknemer op de werkvloer kan worden aange sproken", zegt George Schur- man, een onafhankelijke olie producent en voorzitter van de vereniging voor de geestelijke verzorging in bedrijven en kan toren. Hij vertelt dat bedrijfs pastores niet alleen voor het be drijf van belang zijn door hun pastorale werk. Een directeur heeft zijn leven aan een be drijfspastor te danken. Die wist een werknemer die zich bena deeld voelde, te overreden zijn geweer neer te leggen en af te zien van zijn voornemen zijn chef te vermoorden. katwuk» Geen succes, maar een wonder van deze tijd. Zo omschrijft secretaris EJ. Berg man van de gezamenlijke Evangelisatiecom missie van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk in Katwijk aan Zee de enorme vlucht die het fenomeen 'Zomer avondzang' in de kustplaats heeft genomen. Begonnen met zo'n 200 tot 400 bezoekers per keer, groeiden de samenkomsten in de Oude Kerk uit tot zangfeesten met gemiddeld zo'n 1200 mensen per avond. De afgelopen jaren heeft de Zomeravondzang plaats op 14 aaneengesloten woensdagen in juni, juli en augustus. Bij het zilveren jubileum van het evenement, dat op 3 juli 1968 zijn première beleefde, wordt vanavond stilgestaan met een bijeenkomst in de Oude Kerk in Katwijk. De samenzang begint hier om 19.00 uur. De leiding van de avond is in handen van de twee voorzitter van de Evangelisatiecommis sie, de hervormde predikant WJ. Gorissen en zijn gereformeerde collega G J. Mink. Mede werking wordt verleend door het Gerefor meerde Vredeskerkkoor onder leiding van P. Dingemanse. Na afloop is er een receptie in de Vredeskerk aan de Voorstraat. FOTO DICK HOGEWONINC 'Godsdienstwet gericht tegen dollarevangelisten' santiago de compostela anp De Russische godsdienstwet, waar president Jeltsin zijn handtekening niet onder wil zetten, is gericht tegen de 'mas sale invasie' van mensen die met veel dollars zending willen bedrijven. De Russisch-Ortho- doxe Kerk overleefde de vervol gingen onder Lenin, Stalin en Chroesjtsjov en zal ook dit over leven. Protopresbyter prof. Vitali Borovoj, één van de Russisch- orthodoxe gedelegeerden op de Wereldraadconferentie in San tiago de Compostela, ontkent dat het initiatief voor de wet af komstig is van zijn kerk. Dat kwam van de baptisten, die zich nog meer dan de orthodoxen bedreigd voelden. De ontwerp- wet schrijft voor dat alle reli gieuze activiteiten van buiten landers bij de Russische over heid worden geregistreerd. De wet zal volgens Borovoj de godsdienstvrijheid in Rusland niet beperken. Er zijn echter mensen die met een beroep op die vrijheid misbruik van de huidige chaos en het machtsva cuüm maken. Mormonen, Moonies, Jehova's Getuigen, Hare Krishna's, een vrouw die zegt de reïncarnatie van de Maagd Maria te zijn - de Russi sche bevolking wordt volgens hem overspoeld door religieuze propagandisten. De Russisch-orthodoxe repre sentant uitte ook kritiek op de Rooms-Katholieke Kerk. „Dat ze bisschoppen en priesters wijden en seminaries openen, prima", zegt Borovoj, „maar wdt ze alle maal op stapel zetten, wijst op zendingsactiviteiten onder onze mensen." Levende stenen Ben ik nu een toneelspelende predikant of een preken de toneelspeler?, vraagt Jos Brink zich aan het begin van zijn boek 'Levende stenen' af. Allebei, zo geeft hij zelf het antwoord. „En het loopt af en toe miraculeus door elkaar." Brink gaat geregeld voor in de kerk van de Katholieke (lees: algemene) Basisgemeente De Duif aan de Amsterdamse Prinsengracht en is elders in het land een veelgevraagd gastpredikant. 'Levende stenen' bevat 25 preken die hij de afgelopen tijd hield. Aan de orde komen thema's als de grote christelijke feestdagen, maar ook dood en begraven, huwelijk, doop, onrecht, oorlog en honger. Het op deze manier openbaar maken van zijn preken noemt Brink zelf een 'heikele zaak'. „Want een hóór- preek is geen lééspreek. Dikwijls ook worden overden kingen geschreven voor het moment, zeker wanneer de verkondiging van Gods Woord wordt doorgetrokken naar de actualiteit." Toch waagt hij het erop, in de hoop dat het avontuur goed afloopt. En over de keuze van zijn 25 preken zegt hij: „God zegene mijn greep." Leven stenen los Brink. - Kampen Kok, 1993. - 277 p. ISBN 90- 242-8971-8. Prijs32,50 gulden. Indien Christus in u is Onder Chinese christenen in China en Zuidoost Azië is BOEKBESPREKING Watchman Nee (zijn Chinese naam luidt Ni Tuosheng) een bekende figuur. Talrijke gemeenten in dit wereld deel zijn door hem gesticht. Vertaalde citaten uit zijn geschriften werden gebundeld door Ido Wielenga, die zeven jaar in Taiwan woonde en hier kennis maakte met het werk van Watchman Nee. De citaten zijn be doeld om christenen te bemoedigen bij hun levens wandel, het gebruik van de Bijbel en het gebed. Indien Christus in u is Watchman Nee citaten verzameld en vertaald door l.S. Wielenga. - Kampen Kok, 1993. - 90 p. ISBN 90-242-6698-X. Prijs19,90 gulden. Argonauten onderweg De manier waarop thema's ^ls technologie, milieu, Oost-Europa, vrouwen, de Derde Wereld, economie, jongeren en liturgie aandacht kregen binnen het 'Con ciliair Proces', wordt beschreven in 'Argonauten Onder weg'. Een groep van auteurs leverde bijdragen om aan te geven hoe de kerken 'conciliair kerk' kunnen zijn, dat wil zeggen: een kerk waarin gemeenschappelijk beraad plaatsvindt over sociaal-ethische vragen. Argonauten Onderweg Dick Koelega en Herman Noordegraaf (red.). - Kampen Kok, 1993. - 187 p. ISBN 90-242-6907-5. Prijs 27,90 gulden. Midrasjiem over goed en kwaad II De rond het begin van de jaartelling ontstane schriftuit- de rabbijnen worden 'Misdraj' genoemd. De wijzen van Israël hielden zich uitvoerig bezig met het brandende probleem van goed en kwaad. Telkens vanuit een andere invalshoek en in steeds weer ver schillende situaties lieten zij hun licht schijnen op dit veelzijdige probleem. Hun verhaaltjes en gelijkenissen, woordspelige uitspraken en pittige spreuken zijn ge bundeld door Maartje van Tijn. Midrasjiem over goed en kwaad IIde mens, waar goed en kwaad tezamen komen... Maartje van Tijn. Kampen Kok, 1993. - 108 p. ISBN 90-242-6945- 8. Prijs21,50 gulden. Wegen wijzen overzee De geschiedenis van de Gereformeerde Emigratie Ver- eeniging en de Christelijke Emigratie Centrale worden beschreven in 'Wegen wijzen overzee'. Beide verenigin gen wezen in de periode van 1927 tot 1991 talloze Ne derlandse emigraten - vooral van protestants-christelij ke huize - de weg naar een nieuw vaderland. Het wel en wee van de instellingen wordt beschreven door drs. Pe dro de Wit. Hij studeerde politieke geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Wegen wijzen overzee65 jaar christelijk emigratiewerk Pedro de Wit. - Kampen Kok, 1993. 151 p. ISBN 90-242-7125-8. Prijs 27,50 gulden. dick van der plas» door Jan Kruis COLOFON advertenties ma.-vri). van 08.00-1700 u Telefoon 071-356230. rubrieksadvertenties ma -vri| van 8 30-17.00 ui (Sleutelt/es) Telefoon 071-' abonnementen Tel 071 128030 bij voorui per kwartaal per kwartaal (post) klachten bezorging: nel BTW) f 82.85 119,50 Onbegrip bij vaktermen Schrijver dezes heeft in de afgelo pen jaren regelmatig gemerkt dat bepaalde woordspellingen en/of vaktermen in de media helemaal niet duidelijk overkomen bij de luisteraar, lezer of kijker. Het meest opvallende onbegrip heerst bij termen als buien en regen. Vaak wordt die totaal verkeerd geïnter preteerd met als gevolg een klaag zang als de voorspellingstermijn is doorlopen. Als er 'buien' in de verwachting worden opgenomen, wordt verwe zen naar kortstondige perioden met regen, waarbij de droge perioden (eventueel met zonneschijn) dui delijk overheersen. Wordt er ge sproken van 'regen' dan wordt be doeld een periode van verscheide ne uren met meestal gelijkmatige regenval, waarbij opklaringen vrij wel ontbreken. In dergelijke situa ties zijn er duidelijke atmosferi sche fronten aanwezig met een wolkenpakket van honderden kilo meters lengte. Ook de windwaarschuwingen voor de Nederlandse kust worden nog wel eens verkeerd opgevat. Deze berichtgeving geldt duidelijk voor het strandgebied en kuststrook voor de periode van 6 tot 12 uur vooruit. De opgegeven windkracht is een te verwachte gemiddelde en mag zeker niet worden doorgetrok ken naar het binnenland. Ik zou het op prijs stellen als diver se lezers onder u de pen willen pakken en eens opschrijven wat zij verder onduidelijk vinden aan de terminologie in de weersverwach ting (algemeen in de media). De brief kunt u richten aan de redactie van de krant en dan zal ik proberen in de toekomst tekst en uitleg te Saven op uw vragen/opmerkingen, e huidige weerkaarten laten voor de komende dagen een interessan te ontwikkeling zien. De hoogte stroming op 5-8 kilometer hoogte begint even ten westen van de Brit se Eilanden een flinke golfbewe ging te vertonen, die uiteindelijk moet leiden tot een 'uitzakking'. Deze term geeft aan dat een deel van de sterke bovenluchtwinden wegzakt en als een druppel water zich afscheidt van de hoofdstroom. De bovenluchtstroming krimpt bo ven onze streken geleidelijk naar het zuidwesten. Bij ons betekent dit een overgang naar zomerweer bij winden tussen zuid en oost. Een uitzondering hierop vormt de zondag als een convergentielijn uit Frankrijk tijde lijk een bui loslaat met een inval lende westenwind en zeker aan het strand koeler weer met 18-20 gra den. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. Noorwegen: In het midden en noorden vrij veel bewolking en nu dan regen. Maxima rond 16 graden, in de omgeving van Oslo Zweden: In het midden en noorden bewolkt en vooral zaterdag ook nog regenachtig. In het zuiden af en toe zon overwegend droog. Mid- dagtemperatuur oplopend naar 23 graden in het zui den en 17-20 in het noor den midden. Denemarken: Perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur oplopend tot onge veer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Schotland en Wales vrij bewolking en nu en dan regen of een bui. In zuid- en zuidoost-Engeland en misschien ook het Lake-district af en toe zon en overwegend droog. Middag- temperatuur tussen 15 en 18, in zuid oost-Engeland zo'n 23 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog, maar vooral op zaterdagavond in de Ardennen kans op een lokale onweersbui. Middagtem- peratuur oplopend tot 23 graden aan zee en 26 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook kans op een lokale regen- of onweersbui. Middag- temperatuur oplopend tot 21 graden langs de Kanaalkust e'n 26 tot 30 gra den verder landinwaarts. Portugal en Madeira: In het binnenland en aan de Algarve flink zonnig perioden. Langs de west kust nu en dan wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur langs de kust van 20 graden aan de Costa Verde tot circa 28 graden in de Algarve. Maxima in het binnenland vrijdag nog iets boven de 30 graden. Op Madeira wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima onge veer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Langs de Golf van Biskaje en in het Bas kenland bewolkt en nu en dan wat regen of motregen, 22 graden. Elders in Span je overwegend zonnig, droog en warm. Langs de Costa's rond 30, in het bin nenland plaatselijk 35 graden. Op de Canarische Eilanden flinke zonnige pe rioden en droog. Middagtemperatuur op de stranden ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko overwegend zonnig, langs de westkust ook enkele wolkenvel- den. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 26 graden. Tunesië: Zonnig. Maxi ma vlak aan zee rond 34 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en in de omgeving van Bordeaux, de Dordogne, de Pyreneeën en het Centraal Massief lokaal onweer. Langs de Middellandse zeekust en de Alpes Maritimes zonnig en droog. Maxi ma van 26 graden in Les Landes tot 32 graden ten zuiden van Lyon. Vlak langs de Atlantische kust in de middag afkoe ling bij wind van zee. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur rond 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Zonnig, in het noorden en in de Apenijnen 's middags stapelwolken en een kleine kans op onweer. Middagtem peratuur rond 31 graden. Corsica en Sardinië: Droog, overwegend zonnig, en middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Zonnig en droog. Middag temperatuur rond 32 graden, maar op de eilanden in de Egeïsche Zee bij een stevige noordelijke wind iets koeler. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Meer naar het noorden meer bewolking en langs de Turkse Zwarte-^eekust regen- en on weersbuien. Maxima langs de west- en zuidkusten en op Cyprus rond 30 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 15 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.22 Zon onder 21.01 Maan op 03.19 Maan onder 19.21 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.48 14.17 Laag water 09.55 22.36 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden f Zon op 06.24 Zon onder 20 59 Maan op 04.37 Maan onder 19 52 Waterstanden Katwijk Weerapporten 13 AUGUSTUS 20 u Budapest Bordeaux Brussel Cyprus 17 6 0 1 23 13 02"'b 28 16 0' tjA HEINZ A05<4TJS VOG WAT W£ tf> AISD£ OAG l <SZST£&£M, HOACATSS. BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10