Specialisten Groningen zien toch af van acties Nederland neemt vijf patiënten op Binnenland De eenzame fietser Kaasdragers mogen niet naar Japan Helft gokkasten Amsterdam In handen van criminelen Huurmoordenaar wreekte schande familie Onderzoek meikevers 'Reisbureau' stort zich op abortustoerisme Polen VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 3 Algemeen Nederlands Persbur Ex-vriendin bekent moord Zaanstad zaanstad De 32-jarige ex-vriendin van de man die bij de ontrui ming van zijn woning in Zaandam dood in de schuur werd aan getroffen, heeft bekend dat zij hem heeft omgebracht. De huidi ge vriend van de vrouw, een 35-jarige inwoner van Zaanstad, wordt ook verdacht, maar heeft nog geen verklaring afgelegd. De twee verdachten worden vandaag voorgeleid voor de officier van justitie in Haarlem. Zwitser wil rechtszaak verkrachting Amsterdam» De 38-jarige Zwitser die vorige maand door de Am sterdamse rechtbank werd veroordeeld wegens poging tot ont voering van kinderen en verboden wapenbezit, wil strafrechte lijk worden vervolgd wegens verkrachting van zijn 22-jarige vriendin. De vrouw heeft hem daarvan beschuldigd. De Zwitser denkt dat hij daarvoor bij gebrek aan bewijs wordt vrijgesproken en hoopt op die manier zijn uitlevering naar zijn geboorteland te kunnen traineren. Daar wacht hem een proces wegens onder meer zeer wrede, seksuele kindermishandeling. Regen zorgt voor veertig botsingen driebergen» De regen heeft gisteren tijdens de avondspits op de Nederlandse snelwegen veertig aanrijdingen tot gevolg gehad. Daarbij waren 140 auto's betrokken. Bij de botsingen raakten tien mensen licht gewond. Er ontstonden twaalf files met een gezamenlijke lengte van 120 kilometer. Agent niet vervolgd voor doden man zutphen De politieagent van het bureau Winterswijk die in mei een 26-jarige Duitse arrestant bij een worsteling dodelijk ver wondde, wordt niet strafrechtelijk vervolgd. Volgens het open baar ministerie wilde de politieman zijn gewonde collega te hulp schieten en voorkomen dat de arrestant deze zou overrijden met een auto. Andere pogingen de man te overmeesteren of buiten gevecht te stellen waren mislukt. Onderzoek heeft uitgewezen dat de agent op de benen van de arrestant heeft gericht. Waterschap wil 13 miljoen van fabriek terneuzen» Het waterschap in Terneuzen eist 13 miljoen gulden van de zetmeelfabriek Cerestar Benelux BV in Sas van Gent. Het geld is voor de helft een navordering voor milieuheffingen op af valwater en voor de andere helft een boete. Het bedrijf wordt er van verdacht in de jaren tachtig verkeerde gegevens over afvallo- zingen te hebben opgegeven, waardoor het veel te weinig milieubelasting heeft afgedragen. De hoogte van het bedrag is „uniek in de Nederlandse geschiedenis", aldus loco-secretaris Boeije van het waterschap. Motorrijder was bekend als gevaarlijk brunssum» De motorrijder die woensdagavond een brigadier en een hoofdagent van de Brunssumse politie neerschoot, blijkt een 29-jarige man uit Heerlen te zijn. Hij staat bekend als agres sief en vuurwapengevaarlijk. Zeven jaar geleden bracht hij zijn schoonvader met een riotgun om het leven omdat hij dacht dat die zijn dochter had gesommeerd de relatie met hem te verbre ken. Hij kreeg daarvoor acht jaar gevangenisstraf. De toedracht van de schietpartij, waarbij ook de Heerlenaar zwaar gewond raakte, is nog niet duidelijk. Kamer wil verbod op iatrosofen den haag Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit CDA en PvdA, wil dat minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) korte metten maken met de praktijken van de zogeheten iatrosofische genezers. De kamerleden Laning (CDA) en Van Otterloo (PvdA) vinden dat Si mons uitoefening van de iatrosofie wettelijk moet verbieden. Stier beukt vrouw dood nuenen Een 76-jarige vrouw uit Nuenen is overleden nadat zij was aangevallen door een jonge stier. De vrouw ging elke dag even kijken in een weiland van haar neef, waar enkele koeien en een stier grazen. Toen de vrouw de wei in liep, werd zij aange vallen. Volgens de politie is de stier waarschijnlijk geschrokken. De vrouw viel op de grond waarna het dier met zijn kop op de vrouw is gaan inbeuken. Zij overleed in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Overeenkomst met ziekenfonds en patiëntenplatform De Groningse specialisten hebben hun voor volgende week geplande acties afgeblazen. Gisteren sloten ze een overeenkomst met de Patiënten/Consumenten Raad Groningen en de Groningse ziektekostenverzekeraar Re gionaal Ziekenfonds Groningen. De drie partijen gaan zich samen inzetten voor een eerlijker verdeling van het geld voor de gezondheidszorg. „Nu we het met elkaar eens zijn, past het niet om acties te voeren waarvan een van de partijen de dupe kan worden", aldus directeur Reerink van het specialistenbureau Groningen. groningen «gpd-anp De Groningers vinden dat ze ten onrechte worden 'gepakt' voor de grote overschrijdingen van de kosten voor medisch specialisten elders in het land. Terwijl de kosten landelijk in drie jaar gemiddeld met 22 pro cent stegen, bleef die stijging in Groningen beperkt tot 14 pro cent. Bovendien daalden daar alkmaar gpd Twee Alkmaarse kaasdragers van 22 en 27 jaar mogen niet naar Japan. De gemeente Alk maar heeft ze terecht gepas seerd voor het kaasdragen in het Nederlandse dorp Holland Village in Nagasaki. Die uit spraak deed mr. J. van Dijk van de Alkmaarse arrondissements rechtbank gistermiddag in het kort geding dat de kaasdragers hadden aangespannen tegen de gemeente. Het duo roept nu de collega's op de reis naar Japan unaniem te boycotten. Alkmaar zendt sinds acht jaar kaasdragers uit, die in Holland Village ter promotie van Alk maar drie maanden kaasdra gen. Het duo is voor de reis in september geschrapt, omdat het zich volgens de gemeente tijdens een vorige trip heeft misdragen. De gemeente zei tijdens het kort geding dat een van de kaasdragers een fiets had gesto len, zich jegens vrouwen had misdragen, een onverzorgd ui terlijk had en een gebrek aan in zet vertoonde. De ander kampte volgens de gemeente met een „constante ernstige vermoeid heid", waarvoor hij zelfs op last van de dokter rust moest hou den. Hij kwam te laat en was .weinig professioneel". Jachtluipaard ontsnapt in bos Padvinders kregen gisteroch tend de schrik van hun- leven toen zij in de bossen tussen Huizen en Naarden ineens oog in oog stonden met een jacht luipaard. Ze alarmeerden direct de politie die een grootscheepse zoekactie begon. Daarbij werd ook een helikopter ingezet. Om wonenden kregen het dringen de advies binnen te blijven. Het nog jonge jachtluipaard was uit een handel in uitheem se dieren in Huizen ontsnapt. Bij de zoekactie kreeg de politie hulp van een familielid van de dierenhandelaar. Het beest werd uiteindelijk gevonden in de buurt waar de padvinders het dier hadden gezien. Het fa milielid van de eigenaar lokte het angstige dier een politiebus- je in, waarna het een enkele reis kennel kreeg. amsterdam 'Reisbureau' Medical Tours Holland in Amsterdam werft sinds maart in de Poolse kran ten vrouwen om zich in Neder land te laten aborteren. Echt storm loopt het nog niet. Nog geen tien Poolse vrouwen heb ben tot nu toe gebruik gemaakt van de diensten van Medical Tours. „Het heeft alleen maar geld gekost", aldus woordvoer der Jongejans. Medical Tours Holland is be gonnen op initiatief van psy chotherapeute J. Krüger uit Ber lijn. Zij zegt het abortusbureau te zijn begonnen om Poolse vrouwen te helpen. Voor een behandeling in Nederland beta len de vrouwen zevenhonderd Duitse marken. Daar komen de reiskosten nog bij. Sinds begin dit jaar abortus in amsterdam» De helft van alle gokkasten in Amsterdam is in handen van vijf criminele ondernemingen die zich bezighouden met drughandel, heling, wit wassen van zwart geld en activiteiten in de seks industrie. Dat blijkt uit een rapport van de Am sterdamse politie. De ondernemingen bezitten samen 3.100 gok automaten. Dat is ongeveer de helft van het totale aantal kasten in Amsterdam. Twee van de onder nemingen zijn aangesloten bij de branche-orga nisatie voor de speelautomatenhandel VAN. De voorzitter van de VAN, M. Doll, zegt „geschokt" te zijn door het rapport en eist bekendmaking van de namen van de bedrijven. „Dit is een geweldige slag zowel voor ons als voor Amsterdam." De po- vorig jaar de uitgaven voor spe cialistische hulp in Groningen met drie procent. Volgens Reerink komt de lagere stijging vooral door twee factoren: de ziekenhuizen in het noorden zijn kleiner en kunnen minder (ingewikkelde) behandelingen uitvoeren, en Groningers lopen minder snel naar de dokter. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid besloot per 1 april alle specialistentarieven met twaalf procent te verlagen maar is bereid die korting te la ten variëren al naar gelang de budgetoverschrijdingen per specialisme zodra hij daarover betrouwbare cijfers heeft. Daar wordt momenteel hard aan ge werkt. De Groningse patiëntenvere niging, de specialisten en het Regionaal Ziekenfonds Gronin gen (RZG) vinden echter dat het allemaal heel anders moet. Si mons moet het geld niet lande lijk verdelen, maar regionaal. In hun verklaring bepleiten ze een experiment met regiogebonden budgetten, waarbij Groningen proefregio zou moeten worden. Budgetoverschrijdingen van in dividuele Groningse specialis ten zouden dan in onderling overleg tussen specialisten, pa tiëntenvereniging en zieken fonds geregeld moeten worden. Dat biedt ook meer mogelijkhe den voor vrije(re) onderhande lingen tussen de vaak regionaal werkende ziekenfondsen en zorgaanbieders zoals ziekenhui zen en specialisten over tarie ven en budgetten. Dat is een van de middelen waarmee Si mons de kosten van de gezond heidszorg beheersbaar wil hou den. Volgens de specialistenvere nigingen LSV en NSF zijn in meer regio's dergelijke afspra ken in de maak. NSF-voorzitter De Valois zei gisteren in een re actie dat de kans op een lande lijke afspraak niet groot is en dat de specialistenacties voorlo pig nog wel zullen doorlopen tot november. Dan komt naar verwachting de commissie- Biesheuvel met een rapport over de wijze waarop medisch specialisten moeten worden be taald. alkmaar» Hoe sterk is de een zame fietser?, zong Boudewijn de Groot jaren geleden. Sterk, is het antwoord. Dat hebben dui zenden Neder landers zoals deze mevrouw in Alkmaar de afgelopen we ken maar weer eens bewezen toen ze vlagen wind en strie mende regen trotseerden op weg naar werk, winkel of wo ning. Als we de weersvoorspel lingen mogen geloven, is daar aan voorlopig weer even een einde gekomen. foto ap albert overbeek litie weigert verdere bijzonderheden te geven over de inhoud van het rapport. De VAN en de gemeente Amsterdam werken al geruime tijd aan een overeenkomst om het aantal gokautomaten in de stad rigoureus terug te drin gen. Het rapport zal de positie van de automaten- exploitanten verzwakken en de gemeente aanzet ten tot een „stringent beleid", vreest de VAN. Vol gens Doll is juist de. overheid schuldig aan de „el lendige situatie" doordat regels voor de handel in gokautomaten ontbreken. „Het vergunningen stelsel is een wassen neus. Iedereen die zich op geeft en vierduizend gulden betaalt komt in aan merking. Antecendentenonderzoek wordt niet gedaan, het gebruik van geijkte tellers in de auto maten is puur vrij willig." Officier van justitie mr. J. van Zon heeft gisteren voor de rechtbank in Dordrecht achttien jaar cel geëist tegen een 31-jarige man. Hij wordt ërvan verdacht op 9 mei 1991 in Dordrecht een 31-jarige Turkse vrouw te hebben doodgeschoten. De man zou voor de moord zijn ingehuurd door de familie van de de ex-echtgenoot van de vrouw. Motief voor de moord was dat de vrouw de familie van haar ex-echtgenoot te schande had gemaakt. Na de scheiding zou zij een relatie hebhen gehad met een oudere getrouwde Turkse man. Voor de Turkse familie betekende die relatie over spel. De Nederlandse scheiding is binnen de Turkse gemeenschap niet geldig. Omdat de broers van de ex-echtgenoot om onduidelijke redenen de zaak niet wil den wreken, werd uitgekeken naar iemand die deze taak wel op zich wilde nemen. Volgens officier Van Zon viel de keus op de 31-jarige Turk, die als klusjesman werkte in het café van een van de broers. De dodelijke schietpartij vond plaats op klaarlichte dag op straat. Een van de broers zou de vrouw bij de haren hebben vastge houden, toen het eerste schot werd gelost. De broer maakte zich daarop uit de voe ten. De verdachte zou het magazijn van zijn vuurwapen hebben leeggeschoten op de vrouw, voordat ook hij vluchtte. Bij zijn vlucht zou hij zijn geholpen door iemand die hem in zijn auto naar Amster dam bracht. De verdachte ging vervolgens naar het buitenland. Op 5 februari 1992 werd hij aangehouden op het vliegveld in Berlijn. De 'chauffeur' is vorig jaar wegens medeplichtigheid door de Dordtse recht bank veroordeeld tot vijf jaar cel. De broer werd door het gerechtshof wegens uitlok king tot moord veroordeeld tot twaalf jaar cel. De Dordtse rechtbank had hem eerder een straf van veertien jaar opgelegd. Van Zons overtuiging dat de verdachte die gisteren terechtstond, voor hel wreken van de schande is ingehuurd, is onder meer gebaseerd op getuigenverklaringen en opnamen van telefoongesprekken. Ver der zijn in zijn huis in Duitsland notitie blokjes met telefoonnummers van bij de zaak betrokken personen aangetroffen. Gisteren ontkende hij iets met de zaak te maken te hebben. Uitspraak op 26 augustus. Braakhekke ziet af van geding tegen Langendijk Polen wettelijk werd verboden, zijn diverse 'reisbureaus' op het abortustoerisme gedoken. Vol gens Krüger zijn er vergelijkbare bureaus in onder meer Wenen en Kiev. Ook daar zou het niet storm lopen. De belangrijkste reden, daarvoor is dal ondanks het verbod abortus in Polen nog wel mogelijk is. De vrouwen die naar Nederland komen, hebben volgens Krüger echter weinig vertrouwen in de gynaecologie in Polen. Volgens de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid heeft de Nederlandse kliniek waar de Poolse vrouwen worden behan deld een „vrij goede naam". Zo wordt onder meer de bepaling nageleefd dat vrouwen mini maal vijf dagen bedenktijd moeten nemen. Om welke kli niek het gaat is overigens niet bekendgemaakt. aalten medewerker Henk Vlug van het Instituut voor Plantenziekten Onderzoek (IPO) bekijkt een engerling van de meikever. De meikevers rich ten de laatste tijd veel schade aan in weidegebieden in het oosten en zuiden van het land. Zij vreten de graswortels vlak onder het groeipunt af, waardoor het gras loskomt van de minerale ondergrond. foto anp Raymond rutting Pas volgende week wordt nieuwe groep gewonden uit Bosnië verwacht genéve-den haag» gpd De vluchtelingenorganisatie van de Vere nigde Naties, de Unhcr, kan niet meteen gebruik maken van het Nederlandse aan bod om in elk geval vijf ernstig gewonde oorlogsslachtoffers uit Bosnië op te nemen. De 41 Bosniërs, voor wie de afgelopen week wanhopig naar behandelingsmogel ijkheden is gezocht, blijken inmiddels welkom in En geland, Zweden en Ierland. Pas volgende week verwacht de Unhcr in Sarajevo een nieuwe groep ernstig zieken of zwaar gewonden bij elkaar te hebben die voor evacuatie in aanmerking komt. Van hen wordt vrijwel zeker ook een aantal naar Nederland vervoerd. Na een initiatief van het Kennemer Gast huis in Haarlem hebben ziekenhuizen en specialisten uit alle delen van het land me dewerking toegezegd. Het ministerie van WVC wees gistermiddag het Academisch Ziekenhuis Utrecht aan voor de eerste op vang, onder meer omdat daar goede voor zieningen zijn voor observatie en om te kunnen vaststellen of sprake is van besmet tingsgevaar. Na opvang in Utrecht wordt bekeken in hoeverre nog specialistische hulp elders in het land nodig is. De Koninklijke Luchtmacht regelt het transport. Op de vliegbasis Eindhoven wordt een Fr27 Troopship gereed gehou den. Daarmee kunnen maximaal 34 patiën ten worden vervoerd, 24 zittend en tien lig gend. Waarschijnlijk zal de Luchtmacht ook militaire artsen leveren om het transport te begeleiden. De coördinatie van de hele ope ratie is in handen van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking, dat er drie miljoen gulden voor heeft klaarliggen. Het Nederlandse Rode Kruis, dat een half miljoen gulden toezegde, kreeg de afgelo pen dagen honderden telefoontjes van mensen die aandrongen op actie en geld wilden overmaken. „Maar dat is niet nodig, in elk geval nu nog niet", aldus een woord voerder. Het Rode Kruis, dat in Bosnië zelf actief is, verwacht slechts zijdelings bij de hulpactie te worden betrokken, bijvoor beeld door zich te ontfermen over meerei zende familieleden. De Unhcr heeft sinds medio vorig jaar al meer dan tweehonderd zwaar gewonden en ernstig zieken uit Sarajevo geëvacueerd, die De Amsterdamse restaurateur Joop Braakhekke en zijn geld schieter Peter Langendijk zijn weer met elkaar in gesprek. Een gisteren door Braakhekke aan gespannen kort geding tegen Langendijk werd voor vier we ken aangehouden. In die perio de hopen zij alsnog tot een op- lossing te komen rond hun fi nanciële perikelen. Langendijk had beslag laten leggen op de bezittingen cn banktegoeden van Braakhekke en diens glamour-restaurant Le Garage in Amsterdam. De di recteur yan de chartermaat schappij Air Holland zegt een bedrag van in totaal anderhalf miljoen gulden te goed te heb ben van Braakhekke. Dat geld zou hij drie jaar geleden hebben voorgeschoten toen de bij de Amsterdamse jet-set zo popu laire Braakhekke Le Garage be gon. Braakhekke daarentegen be schouwt Langendijk als zijn fi nanciële partner, die samen met hem bet restaurant heeft opgezet. Volgens hem beslaat er geen enkel document waaruit blijkt dal Langendijk het geld aan hem leende. Nu de partijen weer met el kaar om de tafel zitten, is het beslag op de bankrekeningen van Braakhekke weer opgehe ven. Een groot probleem was dat niet, liet Langendijks advo caat gisteren voor de Amster damse rechtbank weien. „Het banksaldo bestond slechts uit een zeer gering bedrag", zei hij. Slaapplaatsen in treinen alleen voor vrouwen utrecht» anp Alleen- of samenreizende vrou wen kunnen vanaf eind sep tember in de Europese nacht treinen de Euronighttrains couchetteplaatsen boeken in speciale 'damescompartimen ten'. Tot nu toe was dat alleen mogelijk in de duurdere slaap wagens. In couchettecoupés liep men altijd het risico man nen te treffen. Veel vrouwelijke reizgers vinden dat vervelend. Er bestaan in Europa momen teel zeven Euronight-verbindin- alleen nog in het buitenland konden wor den geholpen. Het ging voor de helft om kinderen. Criterium is dat sprake moet zijn van een „levensbedreigende conditie". De wereld schrok deze week wakker door de beelden van het moslim-meisje Irma dat in zeer kritieke toestand naar Groot-Brittannië werd overgebracht. Selectie van de patiënten, zowel kinderen als volwassenen, vindt plaats door een team artsen van de Unhcr en de WHO, de We reldgezondheidsorganisatic. Het gaat vooral om patiënten die een neurochirurgische behandeling moeten ondergaan en bijvoor beeld om kinderen die lijden aan leukemie en dringend een beenmergtransplantatie nodig hebben. Behoefte is er onder meer ook aan plastische chirurgie en behande lingvan oogwonden. De Nederlandse tak van Artsen zonder grenzen juicht het toe dat nu in diverse lan den wat meer ziekenhuiscapaciteit beschik baar komt, maar blijft benadrukken dat vooral ook de medische hulp in Bosnië zelf moet worden uitgebreid of mogelijk ge maakt. gen. Ook nu weer campagne voor griepvaccinatie Ook dit jaar organiseert de In fluenza Stichting een griepvac cinatiecampagne. De Stichting wil daarmee de vaccinatiegraad, met name onder de risicogroe pen. verder verhogen. De voor lichting richt zich in eerste in stantie op de circa twee miljoen risicopaticnten, onder wie men sen met CARA, suikerziekte en hartziekten. De eerste griepvac cinatiecampagne in 1992 was een groot succes. Het aantal prikken steeg met 350.000 tot 1,3 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3