Boerebach leeft op bij Twente Ben Spijkers mag van rechter de mat weer op Knetemann ploegleider van 'gemengde ploeg' Sport Anguita wint in Galicië Schreuder en Klomp gaan naar Sparta Corrie de Bruin blijft thuis VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 21 Tijs Wilbrink wint in Naaldwijk naaldwijk De Leidse wielrenner Tijs Wilbrink heeft in Naald wijk zijn tweede seizoenszege bij de nieuwelingen behaald. Eer der won hij ook een criterium in Hattem. Miquel van Kessel werd bij de junioren tweede. Bennie Gosink eindigde in Gorin- chem als vijfde. ARC deelt met hoofdklasser Venray venrav ARC is gisteravond een puntendeling (1-1) overeenge komen met de Limburgse zondag hoofdklasser Venray. De Alp- henaren kwamen na een half uur door een treffer van Ger Ver- heijen op achterstand. In de 85e minuut scoorde de als midden velder optredende Jan Wouters de gelijkmaker voor de Alphense zaterdag eersteklasser. Robin Leunissen viel (met een vermoedelijk gebroken neus) uit. De overige oefenwedstrijden werden afgelast. Vanavond worden de volgende wedstrijden gespeeld: Alphense Boys - Maccabi Haifa en SJC - AS '80. De Heer raakt koppositie kwijt hencelo» Machiel de Heer heeft tijdens de open Nederlandse kampioenschappen jeugdschaken zijn leidende positie in de A- groep tot en met twintig jaar verspeeld. De Leidenaar verloor gisteren het toptreffen van Hayo Dopmeijer uit Enschede. Deze gaat nu met 5,5 punten uit zes partijen aan de leiding. De Heer heeft een punt minder. In de B-groep tot en met zestien jaar nam Leidenaar Jop Dele- marre alleen de leiding door winst op Rotterdammer Fred Jon ker. Jansen benut goede moment alphen aan den run» Jan Jansen heeft een goede band met de weergoden. De adeet van AV Holland benutte gisteren in Alphen aan den Rijn het enige droge moment van de avond om de vijf duizend meter in 15.17,8 op zijn naam te schrijven. Zijn clubge noot Marcel de Bruyn liep in de stromende regen 51,6 op de 400 meter. Rina van der Stouwe (AAV '36) won het speerwerpen met 34,56. Haar clubgenote Marielle Stokdijk sprong 4,89 ver. Monica Seles zegt af vail Monica Seles heeft zich afgemeld voor de Open Ameri kaanse titelstrijd, die eind deze maand in New York begint. De negentienjarige tennister is nog altijd niet hersteld van een steekpartij op 30 april bij een toernooi in Hamburg. Dr. Richard Steadman, die Seles sinds de aanslag onder behandeling heeft, maakte de afzegging van de voormalige nummer 1 van de we reldranglijst gisteren bekend in Vail (Colorado). Seles schreef vo rig jaar het toernooi in New York op haar naam. Michel Boerebach behoeft geen geld mee te brengen bij FC Twente. Dat niet, maar hij is er na zijn transfer van Burgos naar Enschede financieel wel op achteruit ge gaan. „Behoorlijk", vertelde hij gisteren, na zijn eerste training onder Rob Baan. „Maar alleen op het punt van de verdiensten. FC Twente is voor mij een geschenk uit de hemel. Sportief heb ik oneindig veel gewonnen. Ik wil de best naar Nederland terug, ik zat niet te wachten op voetbal in de Spaanse tweede divisie." Michel Boerebach: „FC Twente is voor mij een geschenk uit de hemel la estrada anp Euleterio Anguita heeft de vier de etappe in de Ronde van Gali cië gewonnen. De Spanjaard versloeg gisteren zijn mede vluchter, de Colombiaan Julio- Cesar Cadena, in de eindsprint. In het algemeen klassement be hield de Amerikaan Andy Hampsten de leiding, 1 minuut en 13 seconden voor de Italiaan Delia Santa. In de 188 kilometer lange rit van Porrino naar La Estrada on derscheidden Rob Harmeling en Tom Cordes zich in positieve zin. De Nederlanders finishten als achtste en negende, op 2.52 van Anquita. Het peloton, met onder anderen Theunisse en Breukink, volgde op 3.46. Breu- kink meldde geen last van zijn knieblessure meer te ondervin den, hij concentreert zich op het WK, op 29 augustus in Oslo. In de Ronde van Groot-Brit- tannië won de Belg Peter de Clercq de vierde etappe, voor de Rus Berzin. Eddy Schurer werd vijfde in de sprint van het pelo ton, 1.57 na het leidende duo. In het algemeen klassement be hield Phil Anderson vier secon den voorsprong op de Italiaan Belli. enschede«anp De oud-Amsterdammer, begon nen bij SDW, waar ook de broers Witschge vandaan kwa men, leeft op in Het Diekman. Dat staat voor hem zo vast als een huis, zelfs na de eerste dag uit een volstrekt chaotische week. ,,Ik ga niet meer terug naar Spanje, ik denk dat ik zon dag al meedoe. Bij Burgos zijn wij weken later met de training begonnen, wij hadden slechts één wedstrijdje gespeeld, alle spelers slechts één helft. Het wedstrijdritme zal er dus nog niet helemaal zijn, maar ik heb natuurlijk al eens eerder gevoet bald." „Het lijkt mij leuk tegen WV te beginnen. Ontmoet ik Gene Hanssen, met wie ik bij Roda JC gespeeld heb, weer. Mijn vrouw, die acht maanden in verwach ting is, is nog in Spanje. Zij moet de hele verhuizing rege len. Ik denk dat maandag de wagen voor de deur staat in Burgos." In het spoor van Theo Vonk vertrok Boerebach naar Spanje. De coach vertrok na veertien wedstrijden, in de rest van het seizoen stonden nog drie trai ners voor de groep. „Eerst de assistent, daarna dé assistent van de assistent en tenslotte nog een ander. In het begin hadden Vonk en ik steun aan el kaar. Wij waren op elkaar aan gewezen. Twee Nederlandse ge zinnen, met kinderen. Toen hij weg was, stond ik alleen. In de groep waren twee spelers, die een beetje Engels spraken, ik heb natuurlijk wel wat Spaans opgepikt, maar je valt toch bui ten een heleboel dingen." Vonk, die de draad weer op pikte in Groningen, heeft hem niet opnieuw aangetrokken. „Er is wel over gesproken, maar er was geen geld. Daarna is Twen te gekomen. Dat was snel rond. Vorig jaar was er ook al contact. Voor alle partijen was het een aantrekkelijke oplossing." „Burgos had niet de middelen het tweede deel van de transfer som, nog zo'n 350.000 gulden, aan Roda JC te betalen. De Spanjaarden wilden bovendien deze dure kracht best kwijt. Roda JC kreeg door mijn trans fer het geld dat nog open stond. Twente had een speler nodig omdat Jan van Halst door een blessure lang is uitgeschakeld en kreeg -dat mag ik toch wel zeggen- voor relatief weinig geld een behoorlijke voetballer. Ik paste in het plaatje omdat ik niet gebonden ben aan één plekkie, ik ben een multi-func- tionele voetballer, zoals dat zo mooi heet." Groenendijk „Wanneer je weer terug bent in Nederland realiseer je je hoe goed alles hier georganiseerd is. Dat is mij in Spanje zwaar te gengevallen. Ik dacht bij een behoorlijke club terecht te ko men, zij waren in het vorige sei zoen immers als negende ge ëindigd. In mijn jaar ging het echter na de eerste wedstrijd meteen mis. Wij hadden een heel zwaar programma in de eerste maand van het seizoen en als de zaken niet goed op po ten staan, trekken de eerste ver- liespunten alleen maar meer verliespunten aan. Een periode met vier punten in veertien wedstrijden is niet meer goed te maken. Zeker in Spanje niet." Boerebach heeft zijn beste ja ren bij Roda JC gehad. Het elftal met bijvoorbeeld ook Henk Fra- ser, Alfons Groenendijk en John van Loen, vormde een gerepu teerde ploeg en stond dicht achter de grote drie. Na de transfers van het viertal heeft ei genlijk alleen Fraser bij een Ne derlandse topclub zijn hoofd boven water kunnen houden. „Van Loen had de pech dat hij steeds terecht kwam, bij clubs waar ook nog een vedette in de spits beschikbaar was. Groenendijk had de tegenslag dat er een nieuwe trainer kwam. Ik heb het gevoel dat ik bij PSV geen echte kans gehad heb op de plaats waar ik mij het pret tigst voel, maar dat heeft na tuurlijk vooral aan mij zelf gele gen." Spanje voelt hij niet als een verloren jaar. „Ik heb er ontzet tend veel ervaring op gedaan. Slechte, maar ook goede. Er zijn natuurlijk niet veel Nederlandse voetballers die kunnen vertellen dat ze wekelijks voor tiendui zenden toeschouwers, met uit schieters van" 80.000, hebben gespeeld. Ik heb ook het idee dat ik niet door de mand geval len ben. Ik werd tenslotte geko zen voor een wedstrijd tegen Barcelona, waar de andere Spaanse clubs allemaal een mannetje voor leverden. Als je dan mee mag doen, sta je wel tussen voetballers." „Ik had kunnen blijven en dan had ik meer verdiend dan de komende twee jaar in Ensche de. Het is een punt dat telt, want ik ben natuurlijk geen twintig meer. Als professional moet je aan het geld denken, maar je wilt ook graag een beetje op niveau spelen, je wilt wat plezier in je werk, een beetje humor, eens een keertje kunnen lachen. Dat kwam er niet te vaak van als je geregeld verliest en als je Spaanse grap pen lang niet altijd begrijpt." „Twente is eén club die in Nederland in ieder geval bij de eerste zes kan meedraaien. Ik speel weer Europees voetbal, daarom moest de zaak voor 15 augustus rond zijn. Ik durf na één dag uit de grond van mijn hart te zeggen dat hier in het Diekman heel wat meer kwali teit rondloopt dan op het trai ningsveldvan Burgos." Rob Baan heeft de reputatie dat hij graag spelers aantrekt die hij eerder bij andere clubs onder handen heeft gehad. Dat gebeurde met Groenendijk, die hij van Den Haag naar Roda JC haalde. Vurens en Polley, Hoog- ma en Mols, die nu bij Twente spelen, kende hij al van Sparta en Cambuur. Boerebach past in dat rijtje. „Baan kent mij van Roda JC, hij probeert bij zijn aankopen risico uit te bannen en de feiten bewijzen dat hij daar goed in geslaagd is. Aan mij nu de taak aan te tonen dat hij zich ook in de 29-jarige Mi chel Boerebach niet heeft ver gist." eindhoven Sparta heeft voor het komend seizoen twee spelers van PSV gehuurd: UEFA-international René Klomp en rechterspits Dick Schreuder. De transfer van Klomp (hij wordt maandag 19) en Schreuder (22) vloeit voort uit het samenwerkingsverband dat beide clubs enkele jaren ge leden aangingen. Omdat Sparta nog spelers kon gebruiken en PSV met een overschot zit. werd afgelopen week een lijstje met vier spelers samengesteld, waaruit Sparta kon kiezen. De andere twee op dat lijstje, verdediger Mitchel van der Gaag en linkermiddenvelder Luc Maes, bleken echter bij na der inzien toch niet beschik baar. Van der Gaag omdat PSV hem toch liever houdt, Maes omdat die een kijk-operatie aan zijn knie onderging en dus niet fit is. Vergunning Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) is dit jaar gul met het verlenen van een werkvergunning voor prof voetballers van buiten de Eu ropese gemeenschap. De over heidsinstantie verstrekte liefst acht licenties voor het komende seizoen. Finidi George (Nigeria, Ajax), Ajah Wilson Ogechukwu en Tijjani Babangida (beiden Nige ria, Roda JC), Miroslav Stefano- vic en Ivan Vukov (beiden Joe goslavië, Volendam), Lucian Ilie (Roemenië, Veendam), Marian Chlad (Tsjechië, FC Groningen), Mustafa Yucedag (Turkije, De Graafschap) hebben een speel- vergunning gekregen. De Stich ting Arbeidszaken had al eerder positief geadviseerd over dit achttal. De zaak van de Pool Ar- kadiusz Kaliszan (Roda JC) werd opnieuw uitgesteld. Actie Meer dan zestig Engelse voet balclubs, waaronder vijftien uit de Premier League, nemen deel aan een grootscheepse actie te gen racisme. Dit gebeurt op ini tiatief van de Commissie Ras- sengelijkheid. De actie duurt het gehele voetbalseizoen. Met posters, mededelingen in clubbladen en wedstrijdpro gramma's wordt getracht de rassenhaat uit te bannen en de racistische opmerkingen uit de stadions te houden. „We moe ten met zijn allen het racisme uit de stadions weren", aldus voorzitter Ouseley van de coin- krommenie gpd Bondscoach Gerrie Knetemann in hoogst eigen persoon zal in de profronde van Nederland als ploegleider fungeren van de zo genaamde Festina Mix-forma tie. Het gelegenheidsteam be staat uit Jos van Aert, Steven Rooks, Erik van Lancker, Jans Koerts (allen Festina), Erwin Nijboer (Artiach), John van den Akker (ZG Mobili) en Tom Cor des (Amaya). Om te mogen starten hebben alle renners schriftelijke toe stemming nodig van de ploeg leiding. Gisteren ontbrak die al leen nog voor Cordes en Koerts, maar Knetemann voorzag geen problemen. „En ik heb altijd Menno Vink (Collstrop, België)) nog achter de hand. Belangrijker dan het coachen van de gelegenheidsformatie, vindt Knetemann de mogelijk heid die hij nu heeft om het koersverloop vanuit de volgauto te kunnen bekijken. „Dat is wel handig als je nog moet selecte ren voor het WK. Eigenlijk is dat de belangrijkste reden om deze job op me te nemen, maar een vreemde gewaarwording is het wel. Ik vind het spannend, heb het er hartstikke druk mee." Voor het WK op de weg in Os lo op zondag 29 augustus selec teerde Knetemann al zes van de twaalf renners: Eddy Bouw- mans, Erik Breukink, Adrie van der Poel, Frans Maassen, Maar ten den Baker en Steven Rooks. Zij dienen vormbehoud te to nen. De andere zes en twee re serves zouden uiterlijk op de dag na het Kampioenschap van Zurich, op 22 augustus, worden aaangewezen. Twijfels Inmiddels* zijn er twIJfeAi gere zen over de vorm, en dus inzet baarheid van renners als Rooks en Breukink. „Maar", zegt de bondscoach, „ik ben daar niet zo bang voor. Breukink heeft meer last van zijn rug dan van zijn knie. Die Saiz roept maar wat over een kijkoperatie. Breu kink is onder behandeling bij Ruud Bakker. En voor Steven Rooks is het belangrijk dat hij nu de profronde kan rijden, an ders was-ie niet meegegaan naar Oslo." Het goede rijden van Gert Jan Theunisse in de Ronde van Ga licië is voor Knetemann nu al aanleiding om te praten over de TVM'er als zevende man van de selectie. „Theunisse bewijst voor mij nu dat-ie er weer is en in deze vorm wil ik hem meene men naar Oslo, daar heeft-ie .voor mijn part geen profronde van Nederland meer voor no dig." Theunisse is trouwens in eerste instantie door Priem ook niet voor die Ronde van Neder land geselecteerd. In de Profronde van Neder land krijgen de 'gestrafte' Festi- na-renners Van Aert, Koerts en Rooks gelegenheid weer wat wedstrijdritme op te doen. Door hun ploegleiding zijn zij disci plinair op non-actief gesteld vanwege hun aandeel in de 'col laboratie' met de ploeg Indu- rain in de Giro (Van Aert-Van Lancker) en vanwege voortijdi ge opgave in de Tour (Rooks). Andere Nederlandse renners als Jakobs, Koerts en Van Poppel, zijn her en der inmiddels ai wel weer ingeschaald in het ploeg- programa. Niet vreemd Maar geen van de Nederlandse renners heeft, evenmin trou wens als administrateur Piet van de Kruys, momenteel zijn juli-salaris 'al' mogen ontvan gen. „Dat is niet zo vreemd," al dus Van de Kruys, „het duurt meestal een paar weken voor dat dat geld er is, dat is het hele jaar al zo geweest, ik maak me hier nog niet druk om." Van de Kruys houdt er reke ning mee dat zijn aandeel in de Festina-ploeg na dit seizoen wel eens voorbij zou kunnen zijn. Als de gehele ploeg al niet van het fietsfirnament verdwijnt. Van de Nederlandse renners lo pen alleen de contracten van Jean Paul van Poppel en Steven Rooks nog een jaar door. Maar er is geen Nederlandse Festina-renner meer die zich nog een enkele illusie maakt. Jos van Aert: „Dat is jezelf voor de gek houden. Ik denk dat het verhaal Festjna uit is. Natuurlijk ben ik al met andere ploegen bezig. Ai met al is dit hele avon tuur schadelijk geweest voor mijn carrière en dat zal ook wel voor de andere Nederlandse jongens gelden." Op stage Michael Boogerd en Leon van Bon zullen na de wereldkam pioenschappen wielrennen tot aan het einde van het seizoen stage lopen bij de WordPerfect- ploeg van Jan Raas. Naast de twee renners uit de nationale amateurselectie van Piet Hoek stra krijgt ook de Australiër Leith Sherwin de kans te ruiken aan het profmetier. Ook de Nederlands kleinste wielerploeg, Van Griensven/EL- RO van Jos Elen, geeft twee amateurs, Van Cadzand en Van Flappen, gelegenheid kennis te maken met het beroepswielren in totaal krijgen na de mondiale titelstrijd 32 amateurs in Europa de mogelijkheid stage te lopen bij profploegen. Eén van hen is Axel Merckx. De zoon van Eddy gaat fn de leer bij Motorola, de ploeg van Hen- nie Kuiper. De stage is een gezamenlijk initiatief van de UCI en de prof- ploegen. De renners hebben geen contract, kunnen het wel verdienen. „We hebben de In ternationale Wielrenunie voor gesteld de amateurs al vroeger in het seizoen bij de profploe gen te stallen. Dat heeft volgens ons meer nut. Nu loopt het sei zoen al bijna ten einde. Is de tijd te kort voor zowel de ama teurs als ploegleiders te komen tot een uitgebalanceerd oor deel'zegt Harrie lanssen, PR- man van WordPerfect. Voorzitter Frans Hoogendijk van de Judo Bond Nederland keert dit weekeinde terug van vakantie en ziet zich dan meteen geplaatst voor de vraag: wat doen we met Ben Spijkers? Volgens de president van de rechtbank te Utrecht is er maar één antwoord mogelijk: direct weer toelaten op de mat. Mr. Schuman zette gisteren een stevige stok achter de deur voor het geval de JBN anders mocht beslissen. In kort geding bepaalde hij, dat de aan Spijkers opgelegde schorsing binnen acht dagen moet worden opge heven, op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag. De veelvoudig kampioen van Nederland, winnaar bovendien van olympisch brons in Seoul, werd op 30 december 1992 voor een jaar geschorst, omdat hij in diverse publicaties bondscoach Willem Visser van racisme en concurrent Alex Smeets van do- pinggebruik had beticht. De Commissie van Beroep beves tigde naderhand die straf en werd daarvoor gisteren door de Utrechtse president publiekelijk op de vingers getikt. Volgens mr. Schuman had het de heren niet mogen ontgaan dat de tuchtcommissie bij de uitspraak in de zaak-Spijkers niet overeenkomstig het tucht- reglement van de judobond was samengesteld. Door een vacatu re bestond de commissie des tijds uit slechts twee personen. Het vereiste minimum evenwel is drie en op grond van die pro cedurefout werd Spijkers giste ren in het gelijk gesteld Namens de bond had Mr. Eric Vilé er vorige week bij de be handeling van het geding bij de president op aangedrongen niet alleen de procedurele gang van zaken onder de loep te nemen, maar ook (en vooral) de rechts gang. Die was in zijn ogen wèl juist geweest. „De twee heren hebben hun werk goed gedaan en daar gaat het toch om?" De rechter bleek niet gevoelig voor dat argument. Hij ging in zijn vonnis op geen enkele ma nier in op de aantijgingen die tot de schorsing van Spijkers hadden geleid. Voor de WK, die eind septem ber, begin oktober in Canada worden gehouden, komt de op heffing van de schorsing te laat. Alex Smeets, in de gewichtsklas se van Spijkers (tol 86 kg) win naar van brons bij de recente EK, is al aangewezen voor 'Ha milton'. Wel stelt de uitspraak van de rechter Spijkers in staat deel te nemen aan de Neder landse titelstrijd, in november. Daar zijn startbewijzen te ver dienen voor de grote toernooien van volgend jaar. Ter voorberei ding op dat NK verblijft de ju doka uit Milsbeek momenteel in een trainingskamp in Spanje. Handig om te selecteren voor het WK Gert Jan Theunisse maakt volgens bondscoach Gerrie Knetemann een goede kans om mee te gaan naar het WK in Oslo. foto archief utrecht gpd stuttgart anp De inbreng van de familie De Bruin tijdens het WK atletiek in Stuttgart is gehalveerd. Corrie de Bruin, die zou meedoen aan het kogelstoten, meldde zich vlak voor het vertrek naar de Duitse stad af bij de atletiekunie. Ze gaf persoonlijke redenen op voor haar ab sentie. Voor technisch directeur Bert Paauw was de beslissing van de 16-jarige atlete uit Hardinx- veld-Giessendam een verrassing, „ik heb na het NK in Amsterdam verschillende keren met haar gesproken en ze maakte een montere indruk. Ze had goede moed." Corrie de Bruin, zus van discuswerper Erik. werd voor het WK aangewezen op grond van haar nationale record van 18,12 meter, dat ze tijdens de Adriaan Paulen Memorial eind juni in Hengelo stootte. De HAVO-scholiere liet toen al weten, dat ze de Europese titelstrijd voor junioren in San Se bastian belangrijker vond dan het toernooi om de wereldkampioenschappen in Stuttgart. De Bruin veroverde bijna twee weken geleden in Spanje de titel discuswerpen en werd derde bij het kogelstoten, met 16,76 meter. Tegenvaller voor de Nederlandse ploeg was de valpartij van Marko Jsoers. Hij gleed tijdens de eerste training in Duitsland weg op een grindpad i liep een schaafwond op. Koers loopt morgen des r 800 n Elly van Hulst voegde zich gisteren, na een trai ningskamp in Zwitserland, bij de Nederlandse ploeg. Nationaal kampioen op de marathon Van Vlaanderen en Europees jeugdkampioen 110 me ter horden Korving arriveren vandaag, versprin ger Maas en discuswerper Erik de Bruin morgen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21