89ftr meGüsop Schrijvende Lezers BERGMAN IVf iele 20 Discriminatie Dat het voor sommige i nog een beetje wennen is om te leven in een multiculturele sa menleving blijkt duidelijk uit de brief van de heer J. Wassenaar (Discriminatie, 5-8-'93). Hij er vaart het als discriminatie wan neer een 'allochtoon' geholpen wordt aan een plaatsje op de markt waar een ander (een blanke Nederlander neem ik aan) recht op zou hebben. Hier is sprake van een mis verstand. De heer Wassenaar weet ongetwijfeld dat de werk loosheidcijfers onder allochto nen dramatisch zijn, o.a. als ge volg van het discriminerende beleid van veel werkgevers. In de Verenigde Staten en Canada is er wetgeving die bedrijven verplicht hel werk rechtvaardi ger te verdelen, en met resul taat. In Nederland zijn we nog niet zover, wel zijn er initiatie ven van gemeenten en andere overheden onder de noemer 'positieve actie'. Dit is slechts een poging om een eind te ma ken aan een onrechtvaardige achterstandssituatie. In Nederland is slechts ca. 6% van de bevolking 'allochtoon'. Hen belangrijk deel van de 'al lochtonen' bestaat uit Indische mensen, Molukkers, Surina- mers en Antillianen. Hun aan wezigheid hier vloeit voort uit de Nederlandse expansiedrift in vroeger eeuwen: 'onze jongens van stavast' schuimden landje- pikkend over de aardbol rond, en sleepten zwarten, hindoesta- nen en Javanen van hot naar her. Dat schept nu verplichtin gen. Een ander deel van de 'al lochtonen' (o.a. Turken en Marokkanen) is vanaf 1960 ak- tief door Nederland geworven omdat er een schreeuwend te kort was aan arbeidskrachten. Zij mochten het werk opknap pen waar Nederlanders geen trek in hadden. Ook dat schept nu verplichtingen. Maar afgezien van verplich tingen: Nederland zal in de toe komst nog dringend behoefte hebben aan geschoolde ar beidskrachten. Het CBS heeft berekend dat t.g.v. de 'vergrij zing' de beroepsbevolking tot het jaar 2025 zal afnemen met 700.000. Werkgevers maken zich hier nu al zorgen over, ook lópen sociale voorzieningen 35>als de AOW gevaar. Reden temeer om onze 'al lochtonen' goed op te vangen. Er zijn nu lange wachtlijsten om een cursus Nederlandse taal te kunnen volgen. Kennis van de taal is een basisvoorwaarde om goed te kunnen functioneren. En verder moeten onze 'al lochtonen' gestimuleerd wor den om zich te scholen, en moeten de obstakels worden weggenomen bij het vinden van werk. Door wetgeving en door middel van 'positieve actie', door de heer Wassenaar ten on rechte aangezien voor discrimi natie van de Nederlander. Zo dat ook de heer Wassenaar straks nog lang van zijn AOW mag genieten. A. Zimmermann, Nieuwe Rijn 111/a, r,.. Leiden. Flits De 'Denkwijzer' van Diekstra van zaterdag 31 juli over de ca merawereld sprak mij zeer aan. Een soortgelijke ervaring had ik tijdens het bijwonen van een doopdienst in onze kerk. Op het moment suprème, waarin het kind immers het Licht van bo ven ontvarigl, werd dit licht weggeflilsl door een 'repro voyeur'. In de Naam van de Va der ...flits, en van de Zoon ...flats, en van de Heilige Geest ...flits! Niet het moment zelf bele ven, maar later willen (laten) zien wat het was. Of je zoiets kunt zien! Er zijn dingen die je niet kunt vastleggen, behalve in je eigen hart. Het artikel van Diekstra vond ik een goede analyse, het stellen van een duidelijke diagnose. Maar, waarom geeft hij het ge- zóndmakende medicijn niet aan? Waarom laat hij ons in de put zitten met z'n laatste op merking: "Wat een wereld!". Natuurlijk kun je de wereld niet redden als enkele persoon. Maar dat neemt niet weg dat je moet werken aan je eigen be wustwordingsproces. Probeer jezelf te leren kennen, sluit je zelf af en toe af voor het 'lawaai' van buitenaf; zoek periodes van stilte. Dan heb je in ieder geval iets gevonden om te stellen te genover die camerawereld. HuibRoelofs, Kapteynstraat 48. Leiden. Stoffering ln een interview in deze krant weersprak wethoudèr T. van Rij (PvdA) yan Leiden kritiek op zijn bouwplannen, onder meer die voor de Vijf Meilaan. Bij het lezen van het artikel 'Stad heeft af en toe andere stoffering nodig' in het Leidsch Dagblad van 2 augustus jl. be- CARAVANS S UNIEKE AANBIEDINGEN BU BERGMAN CARAVANS!!!/ De nieuwste komplete Chateau en Home-car caravans bouwjaar '93 zijn terug uit de verhuur. Nu te koop met duizendep guldens voordeel. Met off. fabrieks1' garantie. Wees snel want de voorraad is beperkt! CHATEAU HOME-CAR in positieve zin genoemd, men was er kennelijk nog niet van op de hoogte dat dit bad moest sluiten omdat het financieel niet meer te runnen viel. Als de plannen van wethou der Van Bochove mislukken (ondanks alle dure onderzoe ken) moeten de burgers dit dan bezuFen, en via een of andere belasting weer aanzuiveren? Dat mag vanzelfsprekend nooit gebeuren! Daarom geachte be stuurders, doe niet zo stijfhoof dig en negeer die duizenden handtekeningen niet met daar naast alle goede adviezen, zoals deze laatste: laat de bestaande zwembaden (met de nodige aanpassingen) op hun eigen plek, dat is de goedkoopste op lossing die er te vinden is. En breng zo'n schitterend bad als De Vliet eens op een interessan- Martin en Riet Visser, Muiderkring98, Leiden. Carillon Het carillon in Roelofarends- veen gaat minder vaak spelen omdat veel omwonenden kla gen over het geluid. De ge meente hield een onderzoekje onder elf 'buren'. Naar aanleiding van het artikel betreffende het carillon van ons gemeentehuis in uw courant van 4 augustus jl. enige kantte keningen. Hoewel ons gezin behoort tot de naaste "buren", is er bij ons nimmer aangeklopt om naar onze mening aangaande dit klokkenspel ie vragen. De klachten betreffende het geluid kan ik onderschrijven, onze tuin ligt vlak achter het gemeente huis, het geluid is dan inder daad te hard. Ik ga er echter van uit dat we er wel mee verder zullen moeten leven. Persoonlijk heb ik van een ca rillon een andere opvatting, misschien is het beter hier van een carillette of iets dergelijks te spreken. Het programma is, wellicht wat geluid betreft wel, wat inhoud betreft niet dave rend te noemen. Gedurende het hele jaar klinkt blijmoedig "Ho- sa heisasa, het is in de maand van mei ja-ja", wat in elf maan den van het jaar wat vreemd aandoet. Een misser is ook het ten ge hore brengen van 'Berend Bot je' op zaterdagmorgen, omdat dit op een tijd gebeurt dat nog al eens een begrafenisstoet van Oude Wetering naar het kerkhof van Roelofarendsveen passeert. Het lied bevat een waarheid als een koe, doch iijkt op zo'n mo ment minder fijnzinnig. Een pluspunt in het program ma is het spelen op vrijdag avond en zaterdagmorgen van het lied 'Als je voor een dubbel tje geboren bent', dit kan de ko pers van al te wilde transactie afhouden. Tenslotte spreek ik mijn ver bazing uit over het feit dat ie mand die onze burgers repre senteert in een bestuurscollege, bezwaren van burgers afdoet als lulkoek, ik neem aan dat die term werkelijk gebruikt is, was het anders, dan zou dit door be trokkene of zijn partij wel gerec tificeerd zijn. Zelf ben ik de 65 gepasseerd, ik neem dus aan dat de heer v.d. Boogaard ook voor mij wel een toepasselijke naam in huis heeft. J.A. Kortekaas, Noordeinde 6, Roelofarendsveen. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd ge publiceerd? Brieven worden in het algemeen in de krant ondertekend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van inge zonden brieven bete kent niet dat de re dactie het met de in houd ervan eens is. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaat sing van brieven te weigeren. „Laat de bestaande zwembaden, zoals De Vliet, op hun eigen plek." kruipt mij een zeer angstig ge voel. Wij, inwoners van Leiden, worden bestuurd door perso nen die totaal niet weten wat er in een wijk leeft. "Er wordt gebouwd op de Vijf Meilaan op asfalt en het groen dat verloren gaat, heeft voor de wijk geen funktie." Wij als be woners van deze wijk weten dat het groen wel degelijk een soci ale wijkfunktie heeft. Jong en oud vissen hier, schaatsen hier en lopen hier. Het plan van het Gemeentebestuur is; weinig bouwen op asfalt en veel op groen! De wethouder zegt ook dat een stad is als een huis dat af en toe een nieuwe stoffering nodig heeft. Dat ben ik met hem eens, doch men doet dit om een huis leefbaar te maken. Met deze plannen wordt het leven onleef baar gemaakt. Bij verkiezingen tellen stem men en bij inspraak tellen argu menten. De argumenten wor den aangehoord maar direkt daarna weer van tafel geveegd. Ik ben van mening dat deze on democratische wijze van han delen de partijen zeer zeker stemmen gaat kosten. Mijn advies is voor de partijen en zeer zeker voor de^PvdA; wees eerlijk tegen de burgers, houd je aan de beloftes van het verkiezingsprogramma, mis schien komen er dan stemmen bij. C.J. van Raalte, Debussystraat5, Leiden. Ambtenaren Ambtenaren van de gemeente Leiderdorp hebben vermoede lijk valsheid in geschrifte ge pleegd om aan goedkope bouwgrond te komen in de wijk Buitenhof, zo meldde de ze krant op 31 juli. Het is inmiddels wijd en zijd be kend dat een onderzoek wordt uitgevoerd naar vermoedelijke fraude door ambtenaren van de gemeente Leiderdorp. Als de vermoedens juist zijn, dan zijn het uiteraard in eerste instantie de betrokken ambtenaren zelf die daarop door justitie dienen te worden aangesproken. Dan hebben zij niet alleen misbruik gemaakt van hun functie en po sitie als ambtenaar die plannen voor nieuwbouw voorbereiden. Zij hebben zich dan ook door valsheid in geschrifte verrijkt ten koste van de gemeenschap. Maar niet minder ernstig is dat dergelijke Italiaanse praktij ken niet door de politiek zelf worden bestreden, integendeel. Je kunt je zelfs afvragen of de politiek zelf niet medeschuldig is door het sanctioneren van een ambtelijke cultuur die al ja- rerj lang wordt gekenmerkt door onrechtmatige zelfbeschikking. Door heerszuchtige ambtenarjj die zich gedekt voelt door een bestuur dat alle signalen uit de burgerij voortdurend ter beoor deling en afhandeling voorlegt aan dezelfde ambtenarij. Amb tenarij die zelf de dienst uit maakt en bepaalt hoe het in de gemeente toe gaat. In dit licht bezien is de toeval lige ontdekking van mogelijke malversaties niet alleen een goede zaak, maar vooral ook een in en in trieste. De zaak be wijst immers waar menigeen in de gemeente al lang voor vreest en waarvoor de politiek even eens al zeer lang gewoon geen oor wil hebben. De primaire functie van een bestuur, de controlefunctie, wordt in ernsti ge mate verzaakt. Wat moet dat worden' nu belangrijke rijksta ken in het kader van de decen tralisatie worden overgeheveld naar gemeenten. Zodra decen tralisatie heeft plaatsgevonden trekt het rijk zich er van af on der het mom dat rechtmatige besteding van gelden en uitvoe ring van regels gemeentelijke taken zijn. Formeel bezien is dat natuur lijk zo, maar wat is de praktijk. Gemeenten worden overspoeld met regelgeving en voegen daar zelf hun verordeningen en sub sidieregels aan toe. Uitvoering en controle daarop worden steeds omvangrijker en ge- compiceerder. Bovendien valt daar niet mee te 'scoren' en te 'profileren'. Nieuw beleid, je ge zicht in de 'picture', daarmee verwerf je als bestuurder meer aanzien en dat is veel leuker. Dat burgers buiten de verkie zing voor bestuurders niet meer bestaan is dan ook de reden dat veel burgers niet meer zijn te porren voor welke aktie dan ook waarbij de gemeente een rol speelt. Ze verhuizen nog liever. Nog triester wordt het verhaal als blijkt dat de politiek ook he lemaal niet gelukkig i& met con trole door of namens de burger. Inspraak en openbaarheid van bestuur zijn wettelijke rechten. Maar wil er eens gebruik van maken. Rechthebben en recht krijgen zijn als zo vaak ook dan twee heel verschillende begrip pen. Want ook hierin weten ambtenaren zich in eigenmach tige belemmering niet gehin derd door de politiek die zelf geen behoefte heeft aan een mondige, eerlijk, tijdig, laat staan loyaal en volledig genfor- meerde burger. En bevalt het u niet? Dan gaat u toch gewoon naar de rechter. Zo gaat onze democratie internationaal in naam hoog staand in de praktijk naar de donder. Is er een oplossing? Ja, maar wel een die moed, geduld en inzet vereist van burgers en bedrijven zelf. En drastische ge dragsverandering van bestuur ders. Er is geen alternatief of u moet genoegen nemen met de toenemende maatschappelijke problemen die het uiteindelijke gevolg zijn van de ego-tripperij en onverschilligheid van be stuurders jegens burgers en be drijven. De maatschappelijke gevolgen daarvan zijn al duide lijk zichtbaar, waarvan crimina liteit in en buiten de overheid, een sterk in het Oog springend voorbeeld is. Wat kunnen burgers en be drijven zelf dan doen? Gewoon het niet meer pikken om ten onrechte van het kastje naar de muur te worden gestuurd door ambtenaren en bestuurders. Te worden gentimideerd. Leg ge beurtenissen vast. Neem getui gen mee en voorkom corruptie. Laat zien dat u een normale en fatsoenlijke bejeging verwacht. Verzeker u tegen de kosten van rechtsbijstand. Laat ook merken dat u daar gebruik van gaat ma ken als u onbehoorlijk wordt behandeld. Organiseer u. Maak gebruik van een stichting als Leefbaar Leiderdorp die de fraude aan de kaak heeft ge steld. Trek als burgers een lijn in zaken die u gezamenlijk aan gaan. En kies een duidelijk an der bestuur als de lijd daar is. Bestraf dat onverschillig en lankmoedigebestuur door ver plicht heengaan. Wat kan een bestuur doen ter verbetering? Open staaa voor burgers en bedrijven. Daar zijn ze door gekozen. Hun belangen dienen dan ook te worden be hartigd door Het openbaar be stuur en verdienen prioriteit bo ven persoonlijke belangen. Minder tegels. Hoe meer regels, hoe minder naleving en contro le daar op. En vooral geen toe zeggingen en verkiezingsbelof ten doen die niet kunnen wor den nagekomen. A.M. van Dijk, Zomerkade4, Leiderdorp. Ellenlang Het artikel 'Topdrukte op Fran se wegen veroorzaakt ellenlange files' in uw krant van maandag 2 augustus jl., heeft een komi sche indruk op mij gemaakt en wel om de volgende reden. De auteur heeft m.i. namelijk twee begrippen verward, t.w.: a) de jongen stak een ellenlang verhaal af (1 el 68 cm.) b) de verkeers-situatie was cha otisch, er ontstonden kilome ters-lange files. Het komische is daarin gele gen dat de ellenlange files van de auteur feitelijk een ideale op lossing zouden zijn voor een zeer nijpend verkeersprobleem. Een file van 10 km zou dan nog maar ongeveer 7 meter lang zijn. M. de Jong, Platanenlaan23, Sassenheim. Boudewijn Cees van Hoore schreef op 9 augustus een column over het overlijden van de Belgische ko ning Boudewijn. Onder de titel 'Boudewijn' noteerde hij per soonlijke gedachten. In tegenstelling tot het Alge meen Dagblad, waar alle dagen en op 8 augustus zelfs een pagi na kleurenfoto's van Koning Boudewijn stond, is het Leidsch Dagblad heel karig geweest met nieuws daarover. Je mag veron derstellen dat een journalist als Cees van Hoore beter geïnfor meerd is over alles wat zich na het overlijden van Koning Bou dewijn heeft afgespeeld. Hij had kunnen weten dat juist 'de ge wone man', Jan Publiek, uren lang honger en dorst heeft ge trotseerd om nog een glimp van hün overleden vorst op te van gen. Brandpunt zondagavond Ton de Poel, de Prins Albert- straat een reportage van za terdag ook weer een 'arbei dersstraat'. De mensen met tra nen in de ogen die de rouw dienst volgden en alleen goede woorden over hem hadden! Hij was bemind om zijn eenvoud en liefde voor hen. Het leven van Boudewijn is nooit een sprookje geweest van wijn drinken en in een limousi ne rijden, integendeel! Op 19- jarige leeftijd is hij, noodge dwongen, terwijl een ander van zijn jeugd geniet, voor deze zware taak gesteld. Van Hoore wil de koning niet postuum beledigen en de mo narchie mag blijven van hem. Maar wat wil hij dan met dit verhaal? Als dit grappig moet verbeelden is dit wel zeer mis plaatst! Met Koning Boudewijn is een edel en hoogstaand mens heen gegaan, een voorbeeld voor ons allen. J. v.d. Geest, Kerkweg 106, Roelofarendsveen. De Vliet Zwembad De Vliet, het laatste openluchtbad van Leiden, wordt in zijn voortbestaan be dreigd. Tal van Leidenaars vin den dat het niet gesloten mag worden. Met de ouderwetse paarden tram naar het prachtig gelegen openluchtbad De Vliet, bij mooi weer organiseren wij een gezel lige picknick op het (met rijke lijk groen omgeven) grasveld. Ieder die van dit schouwspel mee wil komen genieten is na tuurlijk van harte welkom, er is ruim gelegenheid om uw fiets te stallen of zo nodig uw auto te parkeren, entree Dat zou toch een wereld-evenement zijn? Zó zou je de negatieve be richtgevingen met een nog ne gatievere foto erboven, om kun nen zetten in iets positiefs. Lei den zou dan naast de poging tot de titel van 'Leiden Culturele Stad' misschien ook in de wijde omtrek de naam kunnen ver werven van Leiden meest 'krea- tieve stad'. Zoals er nu een paar keer arti kelen in de krant verschenen zijn, lijkt het er op dat Dir. Sport en Rekreatie er alles aan doet om mogelijke bezoekers af te schrikken. Waar is de gemeente Leiden eigenlijk mee bezig, is men zo gefocust op het geld wat de grond daar op zal brengen? Heel wat Leidenaars weten bij voorbaat dat het aan de andere kant letterlijk en figuurlijk in het water gegooid wordt. In de sportnota wordt het Golfslagbad Het is tegenwoordig echt niet meer nodig het milieu te belasten als je een koelkast aanschaft. En als je kiest voor 'n volledig CFK én HFK vrije uitvoering, dan neem je natuurlijk de beste. Een Miele CFK/HFK vrije koelkast voldoet aan alle-milieunormen en is bovendien super energiezuinig. (Slechts 0,32 kWh per 24 uur) Dan hebben we het nog niet eens over de vele extra's gehad zoals o.a.: totale nuttige inhoud van 143 liter super isolatie ontdooi-automaat uitneembare in hoogte verstelbare onbreekbare draagplateau's en opbergvakken. links, rechts-draaiende deur en het praktische formaat van 85 cm. hoog en 60 cm. breed en diep. KOM MAAR EENS KIJKEN BIJ MEGAPOOL. 5 DAAR KOM JE VOOR JE PLEZIER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20