Leidsch Dagblad Lager koopkrachtverlies minima' Geneefs overleg over Bosnië vlotgetrokken i Halfjaarwinst Unilever 2 pet hoger dan in 1992 MINDER DAN DE HELFT! Het goede voorbeeld MEIN COTT. Hl UBERtt&N BEL: GOED NIEUWS VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40233 LOSSI NUMMERS ƒ1,60 Vrouw zwanger van negenling Een Deense vrouw is na een vruchtbaarheidsbehandeling zwanger geworden van* een negenling. Naar aanleiding hiervan is de Deense ge- zondheidsheidsraad gisteren een onderzoek begonnen naar de procedures van vruchlbaarheidsbehandelin- gen. De 29-jarige vrouw had in juni een behandeling rtiet hormonen gekregen om haar vruchtbaarheid te stimule ren. De noodzakelijke ver- volgbehandeling, waarbij het proces weer wordt stop ge zet, was echter achterwege gelaten. De behandelend gyneaco- loog ontkende tijdens een te levisieinterview alle schuld, maar de minister van ge zondheid verkjaarde dat de behandeling 'onaanvaard baar' was. Artsen hebben verklaard dat waarschijnlijk geen van de baby's in leven' zal blijven. Specialistenacties Albanië 2 Inwoners van Albanië die naar het buitenland O hebben acties afgebla- willen, vinden nog steeds j zen nadat ze een overeen- praktisch onneembare bar- komst met het zieken- rières op hun weg. fonds hebben gesloten. 3 Groningse specialisten I Rusland 5Jeltsin heeft voorge steld een nieuw 'machtsorgaan' in te stel len bestaande uit leiders van regionale regeringen. yI si Het leven van impresario Lou I I van Rees was één grote show. In alle stilte werd hij gisteren in Amsterdam gecremeerd. Kim Wilde A Q Nadat ze een nieu- I jy we cd heeft ge maakt, is Kim Wilde gaan schrijven: 'Ik ben nooit een marionet geweest'. Centraal Planbureau meldt meevaller van een miljard FOTO ARCHIEF Het Centraal Planbureau (CPB) voorziet dat de koop kracht volgend jaar voor iedereen met ruim 2 procent daalt. Eerder gingen de rekenmeesters van het kabinet er nog vanuit dat de minima 3,6 procent zouden moeten inleveren en de hogere inkomens slechts 1 procent. den haag. anp worden genomen. Anderzijds overweegt het ka binet het koopkrachtverlies voor de lagere inkomens te be perken via een aantal belasting maatregelen. Als de nog voorlopige CPB- cijfers kloppen, heeft het kabi net het volgende week een stuk gemakkelijker bij zijn bespre- Idngen over het inkomensbeleid cijfers zijn het gevolg van een aantal voornemens van het kabinet. Zo wil de minister raad dat niet alleen ambtenaren en uitkeringsgerechtigden, maar ook werknemers in de marktsector er volgend jaar bru to niets bij krijgen. Desnoods zal hiertoe een loonmaatregel van 1994. Vooral de PvdA heeft geëist dat de lagere inkomens er niet meer op achteruit gaan dan de beter betaalden. Dat doel lijkt nu zonder veel politieke problemen haalbaar. Maar er is nog meer rede tot vreugde voor het kabinet. Mi nister Kok van financiën heeft waarschijnlijk een meevaller van een miljard in 1993. Door dat de belastingdienst efficiën ter is gaan werken, komt zowel bij de vennootschapsbelasting als de vermogens- en inko mensbelasting meer binnen. Door die meevaller kan Kok het schatkisttekort in 1993 laten da len tot 3,75 procent van het na tionaal inkomen, zoals het re geerakkoord voorschrijft. Tot dusver ging Kok er nog vanuit dat het tekort bijna 4 procent zou bedragen. Bovendien blijkt uit de CPB- cijfers dat de werkgelegenheid zich wat minder ongunstig ont wikkelt dan eerder was aange nomen. Door het bevriezen van de lonen in de particuliere sec tor, stijgt het aantal werkzoe- J kenden volgend jaar met 65.000, 10.000 minder dan ver wacht. rotterdam gpd Valutacrisis kost concent handenvol geld Hoe sterk de valutaschomme lingen hun stempel drukken op de cijfers van Unilever, blijkt uit de resultaten die het Neder lands/Britse concern vandaag in Londen kon bekendmaken. Uitgedrukt in Britse ponden kon over het tweede kwartaal namelijk een spectaculaire winststijging van 21 procent worden gepresenteerd. In Ne derlandse guldehs is over die periode 'slechts' sprake van een winststijging van 8 procent. Dat komt doordat het pond sterling een jaar geleden nog 3,26 gul den waard was en dit jaar nog maar 2,78 gulden. Unilever moest het in het af gelopen halfjaar vooral hebben van de verkopen buiten Europa. Vooral de 'overige gebieden' (Verre Oosten, Zuid-Amerika) was sprake van een explosie van omzet en winst. Bij een omzet die in zes maanden met 24 pro cent steeg tot bijna tien miljard gulden, nam de winst met der tig procent toe tot iets minder dan een miljard (éen brutomar- ge van bijna tien procent). In Europa was de bedrijfs winst een procentje lager dan een jaar geleden, maar Unilever tekent hierbij aan dat in de meeste markten het aandeel werd behouden of zelfs ver hoogd. Ijs is nog steeds een suc cesnummer; ook de kant-en- klare theedranken deden het goed. De omzet van de Neder landse Unilever-bedrijven werd negatief beïnvloed door een winstdaling bij de speciale che mische produkten. In Noord-Amerika heeft Uni lever te maken met hevige con currentie. Vooral met de ver koop van pastasauzen en was middelen staan de fabrikanten elkaar naar het leven. Door ac quisities wist het concern hier zijn positie in de ijsactiviteiten uit te breiden. Unilever heeft in de eerste helft van dit jaar twee procent meer winst geboekt dan in dezelfde periode van verleden jaar._ Het voedings- en wasmiddelencon cern verdiende in de eerste zes maanden 1868 miljoen gulden, 44 miljoen meer dan een jaar geleden. Het halfjaarresultaat is sterk beïnvloed door de voortduren de onrust op de valutamarkten. Wanneer de veranderingen in wisselkoersen buiten beschou wing worden gelaten, zou spra ke zijn van een winststijging met negen procent tot bijna twee miljard gulden. De omzet groeide van 37 miljard gulden tot 39,3 miljard, een stijging van zes procent. Bestuursvoorzitter F: Maljers zei vanmorgen dat het concern de resultaten op peil heeft we ten te houden door in de huidi- j ge moeilijke economische om standigheden meer aandacht te bes'teden aan marketing (recla me en andere bevordering van de verkopen). ,,De resultaten over het eerste halljaar illustre ren de kracht van onze merken in door recessie getroffen mark ten", aldus Maljers. Hij ver wacht dat de groei van omzet en winst in de tweede helft van het jaar kan worden vastgehou den. AN C-jeugdleider 'Richt je kogels op De Klerk' johannesburg «ap In Zuid-Afrika is vandaag een nieuwe controverse ontstaan rond een uitspraak van de mili tante leider van de ANC-Jonge- renliga, Peter Mokaba. Een dag tevoren riep hij 8.000 veelal ge wapende jongeren in een sta dion in het township Tembisa bij Johannesburg op, hun vuur voortaan te richten op president De Klerk. Mokaba deed zijn uitspraak op een begrafenisdienst in het woonoord, waar eind verleden maand ruim 3*0 mensen werden afgeslacht, naar wordt aangeno men door ccn groep trekarbei ders van de Zulu-beweging In- kat ha. In zijn rede zei Mokaba dat de bevolking van de zwarte woonwijken, waar de afgelopen twee weken ruim 200 doden zijn gevallen, er goed aan zou doen de regeringstroepen te verdrijven en hun strijd te ver plaatsen naar de blanke gebie den. Toen vervolgens enkele jonge toehoorders schoten in de lucht losten, riep Mokaba op geen ko gels meer te verspillen. „Richt ze op De Klerk. We hebben niet genoeg munitie," aldus de jon- gerenleider. De Nationale Partij en ver schillende regeringsfunctiona rissen hebben de verklaring van Mokaba als onyerantwoordelijk veroordeeld, omdat die volgens hun tot verharding van het ge weld kan leiden. Trainingsbroek in pol./katoen met kotoenen voering. In div. kleuren. Maten S-M-l-XL. berlun Met het voorbeeld voormalige Soi der Brezjnjev en ex- DDR-leider Honecker op de achtergrond geven twee Berlijnse kinderen elkaar een kus. De voormalige leiders staan afge beeld op een deel van de Berlijnse Muur dat bewaard is gebleven als blijvende herinne ring. FOTO AP» AXEL KULL Hotel stort in: honderden ingesloten bangkok«ap Honderden mensen zijn van daag ingesloten geraakt tóen het hotel waarin zij zich bevon den in de Thaise stad Nakhon Ratchasima, of Korat, instortte. De televisie meldde dat er meer dan 100 ernstig gewonden wa ren en dat 250 mensen door de politie waren gered. Er waren geen berichten over doden. In het hotel, het Royal Plaza Hotel, waren volgens de radio een door ongeveer 200 perso nen bezochte bijeenkomst van de Lions Association en een stu diedag voor leraren gaande, waaraan zo'n 100 personen deelnamen. De oorzaak van de instorting was niet direct duidelijk. In 1990 werden drie verdiepingen op het oorspronkelijk twee ver diepingen tellende hotel ge bouwd. In Thailand storten va ker gebouwen met een dergelij ke structuur in, doordat bij de bouw van extra verdiepingen de voorschriften niet in acht wor den genomen. In het hotel logeerde ook een aantal buitenlanders, maar Na khon Ratchasima is geen popu lair toeristenoord. genève. bob kroon Het in onontwarbare Balkan intriges verzande Geneefse overleg over Bosnië wordt na twaalf dagen weer vlotgetrok ken. Alle partijen hebben gis teravond toegezegd vanmid dag weer aan een plenaire zit ting deel te nemen. De proble men over de Servische ontrui ming van de strategische berg- stellingen bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo zijn echter nog niet de wereld uit. Volgens VN-waarnemers, en de Bosnische regering, hebben de Serviërs nog steeds de berg toppen Bjelasnica en Igman in handen. Het af- en aanrijden van tanks en het gesleep met stukken geschut zou slechts een afleidingsmanoeuvre zijn. Bemiddelaars Owen en Stol- tenberg riepen na het verstrij ken van hun ultimatum (gister middag 12 uur) de Bosnisch- Servische leider Karadzic daar over op het matje. „De bemid delaars zijn niet overtuigd, dat de ontruiming van de Igman- bergsteUing is voltooid", aldus VN-woordvoerder Mills. Ka radzic wierp tegen dat de door de VN voorgestelde demarca tielijn niet overeenstemt met de posities van vóór 30 juli, die door Serviërs als afbakening van het te ontruimen gebied worden beschouwd. In een interview met de Oos tenrijkse krant Der Standard heeft Karadzic gedreigd atoomwapens in te zetten te gen vitale doelen in Oostenrijk en Duitsland als de NAVO in derdaad Servische stellingen gaat bombarderen. Groot-Brit- tannië en Frankrijk sloot hij uit omdat deze landen zich ver zetten tegen militaire interven tie. Volgens de Bosnisch-Servi- sche leider is het kopen van atoomwapens op de wereld markt geen probleem., Karad zic ontkent deze uitspraken te hebben gedaan, maar de Weense krant houdt vol dat er een bandopname van het tele fonische vraaggesprek is ge maakt. De Russische VN-ambassa- deur Joeli Vorontsov heeft gis teren laten weten dat zijn land, dat als permanent, lid van de Veiligheidsraad vetorecht heeft, niet zal instemmen met het inzetten van NAVO-vlieg- tuigen om het beleg van Sara jevo te breken. „Dat zou con- traproduktief zijn. Er wordt niet op knoppen gedrukt", al dus Vorontsov. Hij reageerde hiermee op de uitlating van VN-secretaris-generaal Boutros Ghali, die woensdag zei dat al les in gereedheid is voor derge lijke acties. „Een oplossing voor Sarajevo komt steeds dichterblij. We moeten alleen voldoende blauwhelmen vin den en hen daarheen sturen", aldus Vorontsov. De Organisatie van de Isla mitische Conferentie (OIC) heeft in contacten met leden van de Veiligheidsraad en Boutros Ghali gepleit voor on middellijke actie om de Bosni sche moslims te hulp te ko men. De OIC uitte tevens kri tiek op de manier waarop de Geneefse onderhandelingen worden geleid door Owen en Stoltenberg. De islamitische landen beschuldigen Owen onder meer van partijdigheid. Geen krant ontvangen 071-143241 071-128030 mal/mvr 18 00-19 30 ui zaterdag 10 00-12.00 ui "service; HET WOORD IS AAN Burke Een groot deel van het kwaad ii VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag- Info RTVShow10 Sport21,22,23 VANDAAG OOK SCHRIJVENDE LEZERS PAGINA 20 HET WEER Zomers Vannacht opklaringen en een mi nimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag perioden met zon en tegen de avond kans op een regen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Zuidoostelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. van Haeften VUF *****"^CHOONHEIDSINSim SALON SALON SALON JEANNE GATlNEAÜ MAN/VROUW GM.C0LUN Overpigmentotie litteken vervaging tevens don' u- Definitieve c )ls Vacaturestop in noodlijdend Elisabeth leiderdorp» judy nihof Het Elisabeth ziekenhuis in Lei derdorp, dat in grote financiële problemen verkeert, heeft on langs een vacaturestop inge steld. Er wordt geen personeel meer aangenomen. Uitzonde ringen worden volgens een woordvoerster alleen gemaakt 'als de continuïteit van het zie kenhuis in gevaar komt'. De stop geldt ook voor uit zendkrachten en poolkrachten. Ook op materiaalgebruik wordt bezuinigd. De noodzaak van de aanschaf van nieuwe materia len wordt kritisch bekeken en het bestaande materiaal moet efficiënter worden gebruikt. Vandaag en maandag is er overleg tussen hoofden van de verpleegkundige afdelingen en de directie. Daarin staan de consequenties van de afgekon digde bezuinigingsmaatregelen centraal. „Er wordt met elkaar bekeken hoe de afdelingen er mee moeten omgaan. Het over leg is bedoeld om wederzijds meer duidelijkheid te schep pen", aldus de woordvoerster. Zij ontkent de geruchten over op handen zijnde gedwongen ontslagen. „Daar is helemaal niks van waar. Echte duidelijk heid over de financiële situatie komt er bovendien pas eind dit jaar", zegt zij. Zwanenzijde 1 Leiden-Noord Leidsch Dagblad -«Mb NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. i Voorletters:m/v Adres: j Postcode: Plaats: j Tel. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: :QPcr maand, automatisch j 28.75) i Per kwartaal j Q via acceptgiro 82,85) □automatisch (ƒ82.85) j Nr. bank/giro Handtekening: Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1