'We tarten een beetje het noodlot' KLM heeft forse tegenwind Microsoft ziet omzet met twintig miljoen stijgen &c w één Jtvüty Het Gesprek van de Zomerdag VakantiePechvogels Open dag Dutch Dakota Droomreis voor 64 cent per kilometer VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 In de rubriek 'Er is er één ja rig', die gedurende de zomer maanden verschijnt, laten we telkens een bekende jarige de gelukwensen toekomen van bekende en minder bekende mensen uit onze regio. Een verjaardagskaartje dus, maar dan één van krantepapier. Soms zijn het kennissen of vrienden van de jarige, soms vreemden, die wel eens hun hart willen luchten. Vandaag is de alom bekende Cubaanse lei der Fidel Castro jarig, op vrij dag de dertiende. Hij wordt 66 jaar. Wij wensen hem een aan gename dag. En voor de rest moeten onze regiogenoten hem maar in het zonnetje zet ten. Hun postbodes zijn voor deze keer Herman Joustra en Annet van Aarsen. Beste Fidel, Wij wensen je een Havanna-si gaar die smaakt als een vredes pijp. De medewerkers van het Ha- vaniiahuis, sigarenwinkel aan de Apotliekersdijk in Leiden Beste Fidel, Ik wens je de wijsheid toe om op tijd op te krassen. Het kan nu nog. Het was een zegen voor Cu ba dat je kwam, het zou ook een zegen zijn als je vertrekt. Jij staat nu een verdere ontwikkeling al leen maar in de weg. Trek jij je maar terug in een prachtige, af gelegen villa om verder onge stoord te genieten van die heer lijke hand-made Cubaanse siga ren. En met een magnifieke da me aan jouw zijde. Ruud Paauw, voormalig ad junct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagbladfervent siga- renroker, generatie-genoot van FideL Fidel, Een verjaardagswens voor jou? Ik denk niet dat dat mogelijk is. Men zal hier op de ambassade zeker zeggen dat wij Amerika vertegenwoordigen in Nederland en met Cuba niets van doen hebben. Nee, een verjaardags wens, daar zullen we ons niet aan wagen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag. Beste Fidel, Hierbij willen we je feliciteren met je 66ste verjaardag. Mis schien zullen je de jaren wel steeds zwaarder vallen want Cu ba heeft het op dit moment niet gemakkelijk. De jarenlange blokkade van de VS komt na het uiteenvallen van het Oostblok nog harder aan. En op dit mo ment wordt president Clinton nog eens onder druk gezet met het wetsvoorstel van Toricelli; deze verbiedt landen van de voormalige Sovjet Unie handel te drijven met Cuba. Schandalig vinden we-het dat wordt ge poogd een bevolking door het onthouden van zowat de eerste levensbehoeften op de knieën te krijgen. De angst van de VS voor het Cubaanse socialisme dreigt buiten alle proporties te raken. Een staatsman die ruim 30 jaar tegen het Amerikaanse imperia lisme en vooreen menswaardige samenleving heeft gevochten zou op zijn verjaardag van de Cu baanse zon en rum moeten kun nen genieten en met zijn opvol ger kunnen babbelen over 'hoe liet vroeger was'. Daar is echter nog geen tijd voor, we wensen die jou en de bevolkingsnel toe. SP-fractie, Leiden. Felicidades Fidel, Que tenga un buen dia de cum- pleafiosy que todo vaya mejo- rando paraSuiestros compane- ros cubanos y para su pais en- cantador que queremos tanto. Dos aficionados de Cuba. TweeLeidse 'Cuba-fanaten'. Wij hebben thuis een zwarte kat die ons elke keer voor de voeten loopt. Vandaag, op vrijdag de dertiende, is dat niet anders en we bewegen ons nog steeds voort zonder krukken. Vrijdag de dertiende, een ongeluksdag? Dat is dom bijgeloof, beste mensen! Buiten u is er bijna niemand meer die zich iets aan trekt van vrijdag de dertiende. Zo is trouwen op vrijdag de der tiende inmiddels heel gewoon, zegt een woordvoerder van de burgelijke stand in Leiden. ,,Er staan vier huwelijken gepland. Volgende week vrijdag zijn dat er zes. Dan zou je misschien gaan deken...maar nee hoor, vo rige week waren het maar twee huwelijken op vrijdag. Hoe dat komt? Vakantietijd, pas vanaf half augustus wordt het weer drukker. Ook als er toevallig een vrijdag de dertiende tussen zit. We horen soms dat mensen het juist leuk vinden om op die dag Esther van Praag is zo iemand. De Oegstgeestse treedt uitgere kend vandaag in het huwelijk met haar maatje Paul de Beer. „En daar hebben we best veel commentaar op gekregen. Joh, dat brengt ongeluk, hoor je dan. Maar ik heb juist zoiets van: dat brengt geluk. Met Paul heb ik het daar over gehad. We vonden vrijdag de dertiende wel een aparte datum om te trouwen. Om een beetje het npodlot te tarten, dat geinige gevoel. Een leuke bijkomstigheid is dat de ouders van ons allebei op num mer dertien woonden." Volgeboekt B. van de Aardweg, bedrijfslei der van partycentrum La France in Oegstgeest, krijgt Van Praag en haar gezelschap vanavond binnen de muren. En er zijn nog meer lieden die uitgere kend op vrijdag de dertiende de bloemetjes buiten zetten. „We zitten helemaal volgeboekt. Drie partijen. Wij hebben er dus helemaal geen problemen mee. Sterker nog, we hebben de in druk dat de mensen juist op die dag iets leuks willen gaan doen. We hebben een keer gehad dat de mensen een feest wilden waarbij van alles mis zou gaan. Dus een partij waarbij de bar man steeds de glazen moest la ten vallen. Van die dingen." Die dingen heeft Marjolein van Sport en Party Center Dekker in Warmond nog niet meege maakt. „Maar", zo zegt zij, „op vrijdag de dertiende wordt er bij ons net zo hard gefeest als op andere dagen. Alleen morgen niet. Er zijn op dit moment niet zoveel feesten. Daar is het niet het seizoen voor. Dat loopt van september tot april." Vliegen op vrijdag de dertiende is doodnormaal, zegt Annema- rie van de NBBS Reiswinkel in Leiden. „Ik heb nog nooit mee gemaakt dat mensen zeggen: dat doe ik niet. Wacht, ik vraag het ook even aan mijn colle ga's...Nou, zij zeggen ook dat het nooit voorkomt. De mensen lachen wel als we een reis heb ben op vrijdag de dertiende, maar verder niet. Er is nog niet iemand geweest die heeft ge zegd: dan ga ik niet vliegen." Ladder En wie vloog keerde ongedeerd weer terug. Ach ja, vrijdag de •dertiende, zwarte katten, lad ders...Het is zoals glazenwasse? A. Bader uit Noordwijkerhout zegt. „Ik doe dit werk nu tien jaar. Ik loop elke dag onder mijn ladder door. Nou, ik ben nog nooit gevallen van dat ding en ik heb ook nog nooit iets naar laten vallen. Bijgeloof is alle maal flauwekul." Zo, kijkt u tot slot nog maar eens even naar buiten. Is het in tegenstelling tot de afgelopen dagen niet prachtig weer? En heeft uw buurman, die zich niets aantrekt van vrijdag de dertiende, niet een duurdere auto en een mooiere vrouw? Bekeert u dus, bekeert u, bijge lovigen. Vanaf nu geen bijgeloof meer, we gaan massaal het noodlot tarten! herman joustra» In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakantiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Je ver dwaalt in de jungle, belandt tussen de kannibalen of loopt een vreselijke infectie op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvogels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pechvogels. Ook voor VakantiePechvo gels hebben we wekelijks een mooie slagroom taart van banketbakkerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071 -356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. muT-rfvii Esther van Praag en Paul de Beer trouwen vandaag, op vrijdag de dertiende. „Een leuke bijkomstigheid is dat onze ouders allebei op nummer der tien wonen." foto henk bouwman schiphol» De Dutch Dakota As sociation (DDA) houdt zaterdag 4 september een open dag in hangar 3 op Schiphol-Oost. Tus- 110 en 17 uur kunnen ver schillende historische vliegtui gen worden bezichtigd. Behalve natuurlijk de DC-3 Dakota is er een Beech 18 te zien. Ook staat i de hangar een Stinson Sen tinel, het vroegere privé-vlieg- tuig van Prins Bernhard. Verder worden er films vertoond en staan er stands. De liefhebbers kunnen op de open dag voor 100 een rondvlucht maken met de DDA-Dakota. Ze zijn dan meteen tot het eind van dit jaar deelnemer van de Stichting DDA. Aanmelding en inlichtin gen op maandag, woensdag en vrijdag tussen 10 en 14 uur op 020-6041845. foto archief schiphol» henny van De kosten zijn beperkt, de werknemers werken harder, er worden meer mensen en vracht vervoerd en toch blijft het tob ben met de KLM. De economi sche teruggang en de hevige concurrentie in de luchtvaart zitten de nationale trots fors dwars op weg naar het herstel. De prijzen van vliegtickets blij ven dalen en de zakenman ver kiest steeds vaker de goedkope re toeristenklasse boven de dure en profijtelijke bussinesstoel. Menig voorzitter van een raad van bestuur zou trots zijn op de resultaten van de KLM, maar president-directeur Pieter Bouw Idonk gisteren tijdens de aan- deelhoudsvergadering geregeld teleurgesteld. En dat is niet vreemd. Het vervoer van passa giers en vracht steeg met twaalf procent, de produktiviteit van de werknemers steeg met veer tien procent, maar het mocht niet baten. „Veel van de positie ve ontwikkelingen in de afgelo pen periode hebben zich helaas niet vertaald in een beter resul taat", constateerde Bouw. Dat komt door de lagere prijzen van tickets en de verschuiving van reizigers naar de goedkoopste klasse. Omdat de vliegtuigen wel vol zitten, stijgen de kosten ook. En vallen de resultaten van de KLM tegen. Het eerste kwartaal van het boekjaar 1993-'94, dat loopt vanaf 1 april, gaf een winst van 40 miljoen te zien. Op zich lijkt het een aardig resultaat, maar dat is het niet, zo wist ook Bouw. Weer nam het vervoer toe, rpaar bleven de inkomsten onderdruk. Basis Bouw benadrukte dat de maat regelen van de afgelopen niet voor niets zijn geweest. „We hebben de basis voor de toe komst gelegd. Ons beleid is er op gericht om de KLM sterk te laten zijn in de veranderende omgeving van de wereldlucht vaart. We willen snel kunnen profiteren van de betere gang van zaken wanneer de structu rele veranderingen in onze be drijfstak enigszins zijn gestabili seerd. Wanneer de economie ons weer meer lucht onder de vleugels geeft, moet de KLM daar snel de vruchten van kun nen plukken", zei Bouw. In dat verband is de samen werking die de KLM nastreeft met Swissair, SAS en Austrian Airlines van wezenlijk belang. De KLM zelf kan niet veel meer bezuinigen, zo bleek gisteren. Maar een vergaande samenwer king met de drie andere Eu ropese lijnen levert wel geld op. En veel zelfs. Bouw schatte dat de kosten met acht tot tien pro cent kunnen dalen door de fu sie, ondermeer door een forse vermindering van het aantal ar beidsplaatsen. Alleen voor de KLM zou het al om een kosten besparing gaan van plusminus 800 miljoen gulden. Als alles goed gaat, komen de vier maatschappijen volgende maand tot overeenstemming over de samenwerkingsplan nen. Nog voor het eind van het jaar zouden de aandeelhouders van de KLM zich over de plan nen moeten uitspreken, waarna •volgend jaar een begin kan wor den gemaakt met de nieuwe en tegelijkertijd grootste Europese luchtvaartmaatschappij. Als de economie een beetje meewerkt, kunnen voorde KLM dan weer economisch goqde tij den aanbreken. Maar voordat het zover is, wachten er nog moeilijke tijden, hield Bouw de aandeelhouders voor. „Onze 'zorgen zijn allesbehalve voor bij." AGENDA Klaverjassen, jokeren en sjoe len bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 uur. Openluchtoptreden van de Pa- pendrechtsegospelband New Destination in het Van der Werfpark, van 20.30 tot 21.30 uur en van 22.00 tot 23.00 ZATERDAG 14 AUGUSTUS Noordwijk Dixieland, Vuurtorenplein, van 19.30 tot 22.00 uur. ZONDAG 15 AUGUSTUS Leiden Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorschoterweg, van 10.00 tot 14.00 uur. Noordwijk Toeristische zomermarkt, Vuurtorenplein, van 10.00 tot 18.00 uur. Winkels geopend in'Hoofd- straat Koopcentrum, van 13.00 tot 17.00 uur. Tentoonstelling over wat groeit en.bloeit in Noordwijk e.o., Na- tuurcentrum Jan Verwey, We teringkade 27, van 14.00 tot 16.30 uur hoofddorp henny van egmond De Nederlandse tak van Micro soft, leverancier van allerlei software, blijft het goed doen. Over het boekjaar 1993, dat op 30 juli eindigde, werd meer om zet en meer winst gemaakt. De omzet de in Hoofddorp geves tigde onderneming steeg van 44,9 naar 64,4 miljoen gulden, een toename van 46 procent vergeleken met het boekjaar 1992. De winst nam toe van 1,7 naar 2,7 miljoen gulden, 63 pro cent meer dan het jaar daar voor. Ook het aantal perso neelsleden steeg: van 85 tot 118. De pas benoemde algemeen di recteur van Microsoft bv toonde zich gistermiddag tijdens een toelichting op de cijfers dan ook tevreden. Hij constateerde dat de vraag naar het belangrijkste computerprogramma van Mi crosoft, Windows, explosief is gegroeid. „Nederland liep wat achter bij de rest van de wereld, maar de verkoop is nu op gang gekomen", aldus Stellinga. Niet alleen Windows werd veel verkocht, ook allerlei pro gramma's die in combinatie met deze software draaien gaf een verkoopstijging te zien. Daardoor heeft Windows en aan dit programma verbonden software op dit moment het grootste marktaandeel. Dat het programma aan populariteit wint, blijkt ook uit de contrac ten die met grootgebruikers zoals de KLM, Fokker, Shell en de Belastingdienst werden ge sloten. Voor de komende jaren ver wacht Stellinga een verdere groei van het bedrijf. Om die re den werd ook een heel nieuw kantoorpand betrokken op het Hoofddorpse bedrijventerrein Beukenhorst-West. De groei zal ook gepaard gaan met een ho gere nettowinst, voorspelde hij. Toch zal de groei niet zo ex plosief zijn als de afgelopen ja ren. De prijzen van software da len en de markt raakt een beetje verzadigd. In dat opzicht is de hoop van Microsoft gevestigd op nieuwe software. Met name Windows New Technologie is veelbelovend. Dit programma is in staat vanuit een centraal punt in de organisaties alle per sonal computers van nieuwe software te voorzien. Nu moe ten de programma's nog op el ke pc apart worden geïnstal leerd. „Je kunt je voorstellen dat dat bijvoorbeeld bij de Belas tingdienst, waar 30.000 pc's staan, een arbeidsintensieve klus is." Overigens benadrukte Stellin ga dat Microsoft eenweel hoge re omzet zou kunnen realiseren als niet veel programma's ille gaal zouden worden gekopi eerd. „Ik schat op basis van lan delijke cijfers dat slechts een op de zes gebruikers van Micro- soft-programma's daarvoor heeft betaald. De andere zes hebben een illegale kopie." „Wij zouden gemakkelijk een vier keer zo hoge omzet kunnen halen als het illegale kopiëren zou stoppen. Maar er lijkt bij de computergebruiker weinig be sef te zijn dat software het intel lectuele eigendom is van ie- Luxueuze 'air cruisesnel volgeboekt schiphol rob van den dobbelsteen uitgelezen gerechten en drank- Directeur Stellinga van Microsoft: „Nederland liep wat achter bij de rest van de wereld, maar de verkoop is nu op gang gekomen". foto pr mand. En dat als je dat illegaal op het illegale aspect, hopen de kopieert je in feite een dief software-Leveranciers het ko- bent." Door continu te wijzen pieren terug te dringen. Dat er vijftig passagiers te vin den waren, die zich bereid toonden 29.750 gulden op tafel te leggen, verbaasde hem niet. Wel de snelheid waarmee het vliegtuig was volgeboekt. Pieter Visser van reisorganisatie Im pala Tours: „We begonnen in mei te adverteren. Twee maan den later moest ik al nee verko pen. We hebben nu een wacht- lijstmoeten aanleggen." Visser liep al een tijdje rond met het idee een 'Air Cruise' te organiseren. Een luxueuze vieg- tuigtrip naar exotische oorden. Transavia voelde ook wel iets voor het plan en bleek bereid een Boeing 737 in te richten naar de wensen van de initia tiefnemer. Zo zal het toestel, als het op 23 november vertrekt (terugkeer 16 februari) in plaats van 150 plaatsen, 56 eerste klas stoelen tellen. Bovendien zal de bemanning zijn uitgebreid met extra cabinepersoneel en is het mogelijk te kiezen uit de meest De reis gaat eerst naar Kath- mandu, waarna onder meer Hongkong, Australië, Fiji Eilan den, Bali, Malaysia en Dubai wordt aangedaan. Er wordt bij elkaar 60 uur gevlogen in de Boeing 737. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van treinen, een Dakota (naar de binnenlan den van Australië) en boten. Overnacht wordt er in luxueuze tot zeer luxueuze hotels. De to tale afstand die wordt afgelegd is 47.000 kilometer. Visser: „Dat is 64 cent per kilometer. Daar rij je tegenwoordig niet eens auto Het staat nu al vast dat vol gende jaar een tweede 'Air Crui se' zal worden georganiseerd. Visser: „Ik ben ervan overtuigd' dat het vliegtuig binnen de kortste keren weer vol zit. En echt niet alleen met miljonairs. Op deze reis gaan ook mensen mee die jaren hebben moeten sparen om een keer de reis van hun leven te kunnen maken. Die kans kregen ze nu."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18