Raadsel vernieling oogst door olifanten opgelost mfA, Generatie dennen uit jaren dertig ligt op sterven Over leven SS' 'Beschermen zeemilieu voor velen ver-van-mijn-bed-show' Proef schoner baggeren verontreinigd havenslib Alders pakt uitvoer gevaarlijk vuil aan VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 Leidse onderzoekers doen ontdekking in Kameroen De trek van olifanten door Kameroen blijkt heel anders te zijn dan de Kameroense biologen altijd hebben veron dersteld. De dieren gaan veel later naar het noorden. Omdat in het noordelijk nationaal park stropers actief zijn, zoeken de olifanten de landbouwgronden op en richten daar enorme vernielingen aan. Dat hebben biolo gen van het Leidse Centrum voor Milieukunde na zes maanden studie ontdekt. leiden/kameroen. monica wesseling De Leidse biologen zijn op on derzoek uitgegaan na alarme rende geluiden over vernielde gierstoogsten. De olifanten ver nielen de laatste jaren steeds vaker landbouwgebieden. De reden van de trek is nog onbe kend. De Kameroense bioloog Tchamba heeft voor het onder zoek hulp gekregen van het Leidse Centrum ^'oor Milieu kunde. Begin dit jaar zijn twee olifan ten uitgerust met een satelliet zender, eentje heeft een radio zender om de nek gekregen. Een van de twee satellietzen ders, die van de olifant Marie Louise, is betaald door de Ne- wyorkse dierentuin. De Leidse biologie-student H. Bauer heeft de afgelopen zes maanden de olifanten gevolgd. De radiozen der is alleen in Kameroen te ontvangen: de signalen van de satellietzender worden in Ne derland geregistreerd. Later Zes maanden onderzoek en nu al blijkt dat de olifanten zich van veronderstellingen over hun migratiepatroon niets aan trekken, Middenin Kameroen is een nationaal park Waza. Een deel van de olifanten trekt in de Originele kijk op de natuur leiden» Auteur Jan van Gelderen doet in een nieuw boek 'De ho rizon is verder' op originele wijze verslag van ontmoetingen met planten, dieren en mensen in de natuur. Hij stelde een bundel verhalen samen die de fantasie van de lezer weten te prikkelen. De zwart-wit foto's in het boek - uitgeverij Schuyt Co té Haar lem, prijs 27,50 - zijn van de auteur zelf. Boek over wereld van de nachtdieren leiden» De geheimzinnige wereld van de nachtdieren wordt ont sluierd in een nieuw boek van Malcolm Penny getiteld 'Nachtle ven'. Nachtdieren zijn uitgerust met infrarood gezichtsvermo gen, elektrische pulsen, sonarsignalen en andere verfijnde zin tuigen. Het boek - uitgeverij Schuyt Co te Haarlem, prijs 55 gulden - bevat 120 kleurenfoto's en 60 in zwart-wit. Natuurwandeling Berkheide katwijk De IVN afdeling Leiden organiseert in samenwerking met de VW Katwijk op woensdag 18 augustus de laatste wande ling van dit jaar. De wandeling die wordt geleid door natuurgid- sen vertrekt om 19.30 uur vanaf de Soefi-tempel in Katwijk. Aan dacht wordt besteed aan diverse vruchten zoals bessen en bra men die er in deze maand in overvloed zijn. De wandeling is gratis. droge tijd vanuit het park naar het noorden. Helias, een van de olifanten met een satellietzen der, trok wel naar het noorden maar deed dit veel later dan verwacht. Bauer: „Belangrijker nog is de constatering dat de kudde waartoe Helias behoort, niet naar het nationaal park Kalamalouw toe gaat. Dat werd altijd gedacht. Stropers en Tsjaadse vluchtelingen versto ren het gebied en de plaatselijke bevolking laat er zijn kuddes doortrekken. De olifanten vin den daardoor het gebied niet meer aantrekkelijk. De dieren trekken naar de landbouwge bieden nabij het park en richten daar echt gigantische schade Coördinator Afrika van het Leidse Milieucentrum H. de Iongh zal de Kameroense over heid op korte termijn adviseren het nationaal park in ere te her stellen. „Dan kunnen de olifan ten daar weer een rustperiode doormaken. De bevolking kan dan weer zelf de landbouwoogst gebruiken." De onderzoekers hebben zelf op een wel erg indringende ma nier kennisgemaakt met de stropers: zehebben de olifant Marie Louise gedood. De on derzoekers vonden haar terug zonder slurf (een delicatesse) en met losgewrikt ivoor. Trek Olifant Badjoda, uitgerust met een radiozender, is de hele dro ge tijd in het nationaal park in het midden van Kameroen ge bleven. „Dat was conform de verwachting. We willen echter nog bekijken hoe de trek naar het zuiden verloopt. Volgens Tchamba, onze Kameroense collega, trekt een kudde naar het zuiden en vernielt daar oog- In december gaat weer een ploeg naar Kameroen om een olifant met een zender uit te rusten. Dat wordt dan een oli fant uit een kudde die naar het zuiden trekt zodat er veel meer gegevens over deze trek kunnen worden verzameld. De Iongh f Jg De olifant Badjoda wordt door de dierenarts gekeerd. halsband. Het dier kan ii zou het liefst enkele tientallen olifanten met een zender uit rusten, maar dit is voor de uni- onbetaalbaar. Een oli fant van 5000 kilogram ver doven en van een band voor zien is niet iets wat je een, twee, drie doet. Er moeten altijd twee dierenartsen bij de verdoving aanwezig zijn. Mocht een van de twee artsen per ongeluk een druppeltje verdovingsvloeistof op het lichaam krijgen, en daar door acuut bewusteloos raken, dan kan de andere dierenarts een antiserum toedienen. Greenpeace: snel eind aan oneerlijke concurrentie in visserij amsterdam/katwijk» adriaan brandenburg In het aanwijzen van natuurreservaten op volle zee ter bescherming van be paalde vissoorten gelooft hij niet. „Ook al zijn er bepaalde patronen te herken nen, de vis kent geen grenzen. We kun nen er beter voor zorgen dat het gehele zeemilieu weer gezond wordt, dus strenger optreden tegen overbevissing en olielozingen. Je richten op één en kele plek is zinloos, want ook de ver vuiling houdt niet op waar een be schermd gebied begint", reageert W. den Heijer, visserijspecialist van Greenpaece, op voorstellen om bepaal de gebieden af te bakenen. Na zich de laatste jaren vooral te hebben toegelegd op het verhinderen van giflozingen en -transporten, richt Greenpeace het vizier steeds i de visserij. Door de milieu-org werd tijdens de onlangs gehouden we reld-visserijconferentie in New York nog geageerd tegen het gebruik van de gewraakte drijfnetten ('gordijnen des doods') en de enorme overbevissing. Behalve het zeemilieu, dreigen nu ook de kleine kustvissers de dupe te worden van de enorme schepen de zee afstropen, constateert Greenpeace. Met name wordt gevreesd voor de vis serij in Derde Wereldlanden. Met niet zelden door de wereldbank gefinan cierde schepen worden hele visbestan den uitgeroeid, waardoor de kleine vis sers het onderspit delven, stelt de milieu-organisatie vast. „De wereld bank draagt zo bij tot het ruïneren van kleine arme gemeenschappen waar honger wordt geleden". Tijdens de bijeenkomst in New York - bedoeld als vervolg op de milieucon ferentie in 'Rio' - kon aan die 'oneerlij ke concurrentie' geen halt worden toe geroepen. „Een flop wil ik die confe rentie niet noemen", zegt Den Heijer, „maar landen blijven toch met elkaar in de clinch liggen over zaken die snel moeten worden geregeld". Controle Ook dichter bij huis signaleert Green peace het gevecht tussen dé kleine kot- tervissers en de 'grote jongens'. De milieu-organisatie heeft intussen on omwonden voor de kleine visserman gekozen die wekelijks zijn netten uit werpt in de Noordzee. „Wij zijn ook niet tegen de visserij zoals wel eens wordt gesuggeerd, maar voor een ver antwoorde vangst waarbij een ieder zich aan de regels houdt", benadrukt Den Heijer. Hij stelt vast dat er door een gebrek aan controle nog altijd wordt 'gesjoemeld' met de richtlijnen, zowel qua vangsttechnieken (te grote boomkorren) als toegestane capaciteit (aantallen pk's). Greenpeace en de kleine kottervis- sers staan inmiddels zij aan zij in hun streven binnen de 12 mijlszone geen grote schepen toe te staan. Over moge lijke samenwerking wordt nog gespro ken, bleek onlangs. Verder pleit de milieu-organisatie voor een volledig verbod op de vangst in de zogenaamde scholboxen (kraamkamers voor de jon ge schol). Den Heijer: „We zijn daar voor al in Den Haag geweest. Maar soms vraag je je toch af of politici wer kelijk doorhebben wat er speelt. Hoog uit een enkeling." Juist die onbekendheid en het 'ont breken van een maatschappelijk draagvlak' is volgens Den Heijer het grote knelpunt in de hele discussie. „Het blijft toch een ver-van-mijn-bed- show. Pas als er zich een olieramp voordoet, wordt iedereen even wakker- geschud, maar daarna is men het al weer snel vergeten". Besef Bij de kleine vissers begint niettemin het besef te groeien van een 'milieu vriendelijker' visserijbeleid. Zij moeten ook wel, meent Den Heijer. „Als er niet snel iets gebeurt, komen ze echt in de problemen. Want neem van mij aan, het is een hele kunst om met een klein schip wekelijks een goede vangst bin nen te halen." Wortels als dorstige tentakels. men: ontelbare boeketten Ja- cobskruis, een van de honder den soorten planten die in Duin en Kruidberg groeien. Onder de dreigende hemel vormen Hoog ovens en de strenge woonkolos- sen van IJmuiden slechts een flets motief op een loodgrijs be hang. Vanaf de hogere etages schij nen bewoners met joekels van kijkers het duingebied in de ga ten te houden. Er hoeft maar iets te gebeuren, of bij Natuur monumenten rinkelt de tele foon. Zo kon laatst na een tip van een flatbewoner een pony van een stuk prikkeldraad in zijn staart worden bevrijd. De dieren lopen vrij rond om te verhinderen dat Duin en Kruid berg door grassen wordt over woekerd. Met grote ogen onder een bos wild punkhaar staren vier po ny's de eenzame bezoeker aan. Een bescheiden welkomstcomi té treedt naar voren. Terwijl een veulen toekijkt, duwt één dier zijn warme snuit tegen de hand van de verslaggever. Wel gezel lig, zo. Maar de pony's moeten weer aan het werk. Knabbelend sjokken ze terug het duin in. Eenzaam De zee komt dichterbij, zout prikkelt de neusgaten. De dui nen worden steeds kaler. Hier en daar staan eenzame groepjes naaldbomen, maar hoe lang nog? Achteloos neergesmeten stammen maken duidelijk dat de strijd met de zoute zeewind bijna gestreden is. Ja, de gene ratie dennen die in de jaren dertig is aangeplant, is aan het sterven. Bij Natuurmonumenten laat niemand een traan om de ge Het landgoed Duin en Kruidberg is onderdeel van het Nationaal Park Zui d-Kennem erl an d waartoe ook De Kenne- merduinen behoren. Duin en Kruidberg en de aangrenzende landgoe deren Midden-Heren- duin, Heerenduinen en Slingerduin behoren tot het beheersgebied van de Vereniging Natuurmonu menten. Toegang gratis voor leden van Natuur monumenten. Niet-leden kunnen voor 1,50 gulden een dagkaart kopen die eveneens geldig is in De Kennemerduinen. De ingangen liggen aan de Duin en Kruidberger- weg in Santpoort en de Heerenduinweg in IJmui den. De eerste toegang is bereikbaar met NZH-bus 71 of lopend vanaf het NS-station Santpoort- Noord. Fietsen in Duin en Kruidberg is alleen toegestaan op de Zeeweg, die naar het strand voert. Honden mogen het ge bied niet in. knakte bomen. Naaldhout hoort eigenlijk niet in de duinstreek thuis, dus mag het langzaam verdwijnen. Vogels, paddestoe len en schimmels weten wel raad met de kale karkassen. De natuur treurt niet om een slag veld vol rottend hout. Cirkelende zilvermeeuwen verraden de plek van het Duin- meer, dat door zandwinning is ontstaan. Vanuit de vogelkijk- hut langs de Koningsweg kan een van de laatste meeuwen - bastions in het duin worden be spied. Alleen op eilandjes zijn broedende meeuwen nog een beetje veilig voo>r plunderende vossen. Hier laat zich in het na jaar soms ook een visarend be trappen. Het is op deze plek moeilijk voorstelbaar, maar door jaren lange waterwinning in de aan grenzende Kennemerduinen is ook Duin en Kruidberg ver droogd. Het grondwaterpeil is meters gezakt. De vochtige duinvalleitjes met hun waarde volle flora en fauna kunnen pas terugkeren als deze vorm van drinkwaterwinning sterk wordt beperkt. En dat duurt nog wel Klauteren Zwetend duintop op en af. Een klauterpartij door het rulle zand van de zeer< Eindelijk: de zee. De zon breekt door. Bontgekleurde vlinders waaien langs, de zomer is e terug. Honger, dorst en ver moeidheid slaan toe en er geen patattent of theehuis bekennen. Het is nog bijna vijf kilometer lopen naar de ingang. Duin en Kruidberg is een vat breedste duingebieden in Ne derland en dat zullen we voelen ook. Nederland staat de komende ja- voor de opgaaf tientallen verontreinigde havens en vaar wegen van verontreinigd slib te ontdoen. In de komende twintig jaar betekent dat het opruimen, of reinigen van in totaal zo'n 100 miljoen kuub slib. Rijkswa terstaat bereidt nu een proef r om hel baggeren en ver- werken van verontreinigd slib vaarwegen en havens milieuvriendelijker te maken. Proefplaals is Elburg: de ha- 'en en het havenkanaal van de- :e Gelderse plaats zijn ernstig verontreinigd. De aanwezigheid i zogeheten PAK's (polycycli sche aromatische koolwater stoffen) brengen het gebied in de hoogste vervuilingsklasse. Bovendien zijn in het slib van de haven en het kanaal minera le olie, koper en zink aangetrof fen. In eerste instantie richt de proef zich op de baggerwerk- zaamheden. Rijkswaterstaat wil d weinig mogelijk slib naar bo rn halen. De bedoeling is dat de baggeraars de schone lagen grond onder het vervuilde slib zoveel mogelijk mijden. De hui dige emmer-baggertnolens la ten het nodige (vervuilde) slib achter: bij het zuigen van bag ger is dit veel minder. Baggerslib bestaat voor onge veer de helft uit zand. Dit deel wordt van de rest gescheiden volgens een techniek die veel in de mijnbouw wordt toegepast. Het zand zelf is vrij van veront- reiniging en klaar voor berge- bruik, bijvoorbeeld voor het op hogen van wegen. De gecon centreerde fijne fractie, die wel verontreinigd is, dikt men ver der in, om het vervolgens op een daartoe aangewezen stort plaats te lozen. In Elburg worden wellicht ook experimenten gedaan met twee andere technieken om slib te schonen: landfarming en be luchting. Het landfarming-pro cédé is langdurig. De verontrei nigde bagger wordt dan over een afgebakend perceel gestort, waardoor de grond in contact met de open lucht komt. De microben en bacteriën in de lucht breken de PAK's vervol gens af. Niet alle PAK's zijn langs deze weg af te breken. De bcluchtingsproef kent on geveer hetzelfde principe. Hel relatief dunne baggerslib wordt in dit geval in een groot bassin gepompt en daar actief belucht. Minister Alders (milieu) zal be- tar maken legen de uitvoer i gevaarlijke afvalstoffen als die hoogwaardig in Nederland zelf kunnen worden verwerkt. De bewindsman beschikt sinds 1 augustus weer over die moge lijkheid. In het hoofdstuk afval stoffen van de Wet milieube heer is een regeling opgeno men, die daarin voorziet. In het verleden beschikte de minister over de mogelijkheid bezwaar te maken tegen de uit voer van gevaarlijke afvalstoffen op grond van de Wet chemische afvalstoffen. Door enkele uitspraken van de Baad van State was die mo gelijkheid hem praktisch ontno men. De Raad was van oordeel dat richtlijnen van de Europese Gemeenschap over de uitvoer onvoldoende in de Nederlandse wetgeving waren vertaald. De nieuwe regeling is in overeen stemming met de FG-richtlij- Een mens is klein in het woud van Duin en Kruidberg. Zo klein, dat hij zich een mol kan wanen die net uit een hol kruipt. Aan het begin van de Zeeweg ontmoeten zijn ogen niet de stammen, maar de mo numentale wortels van reusach tige loofbomen. Dorstige tenta kels, op zoek naar water. Aan vocht is op deze sombere dag in Santpoort geen gebrek. Het kruipt omhoog langs het doorweekte hout, het leunt zwaar op het dichte bladerdak. Het licht stroomt traag in het massieve duinbos. Ergens in de grijze middag vloeien ochtend gloren en avondschemering in elkaar ove In de ve rte de melodieuze rie- del van ee n zwartkop, dichterbij een timide piep van een on zichtbaar vogeltje. De wind trekt aan de boomtoppen, het bos kreunt vermoeid. Eens een symbool van kracht en een lang leven, vormen veel eiken nu het trieste bewijs van een vervuild milieu, zo doceert een ontnuch terend bordje van Natuurmo numenten. Te weinig bladeren en dode takken: zure regen. Het bos is opeens helemaal rfiet stoer en geheimzinnig meer. Vooruit maar weer, zee waarts. Om de mooie overgan gen te bewonderen tussen het dichte woud van de binnen- duinrand, de struwelen van het middenduin en de kale zeereep. Op wat dappere fietsers en een enkele trimmer na waagt zich bijna niemand op het knispe rende kronkelpad naar zee. Schreeuw Duin en Kruidberg is spannend, avontuurlijk zelfs. Na elke bocht of duintop kun je oog in oog ko men te staan met een ree, dam hert of vos. Voor dat soort bees ten hoef je echt niet naar de Ve- luwe. Een havik flitst langs, de klagende schreeuw van een bui zerd weerklinkt. Konijntjes maken met tegen zin plaats voor de wandelaar. Duinvalleien zijn bedekt met een zee van feestelijk gele bloe

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17