V erpleegbedden niet naar Alphen 'Als er iemand naar binnen gluurt zwaai ik' 'Slapen? We gaan niet slapen!' Keramiekfabriek krimpt personeelsbestand in Leidse gewond bij aanrijding in Hoogmade Rijn- en Veenstreek Kettingbotsingen: schade aan elf auto's Jeugdig talent in Koudekerk Gereedschap en hogedrukspuit ontvreemd Bij een bedrijf aan de Vis- sersweg in Hoogmade zijn gistermorgen elektrisch ge reedschap en een hogedruk spuit gestolen. De inbraak moet tussen acht en tien uur zijn gepleegd. Om binnen te komen braken de daders een ruit open. Van de dieven ont breekt elk spoor. Zwemvierdaagse in Koudekerk koudekerk aan den rijn De jaarlijkse zwemvierdaagse staat weer voor de deur in Kou dekerk aan den Rijn. Van 23 tot en met 27 augustus kan ieder een 's avonds in het Prins Wil lem Alexanderbad baantjes trekken voor een medaille. Naast het zwemmen zijn er wa- terpolowedstrijden en activitei ten als een barbecue en een rad van avontuur. De zwemvier daagse wordt afgesloten met een feest op het terras van het zwembad. sassenheim roza van der veer Door een teruglopende vraag naar keramiek heeft Keramiek Velsen bv, de vroegere aarde werkfabriek Velsen, een kwart van de arbeidsplaatsen moeten schrappen. Van de twintig per soneelsleden zijn er drie ontsla gen, twee anderen hebben een nieuwe baan gevonden. Met de nog de resterende vijftien per soneelsleden denkt de kera miekfabriek aan de Sassen- heimse Kerklaan van een goede toekomst verzekerd te zijn. De beslissing om het perso neelsbestand in te krimpen, is genomen na de tegenvallende verkoopcijfers in 1992. Met na me in het laatste kwartaal van 1992 viel de omzet terug. Vol gens directeur T. Broekhof een direct gevolg van de economi sche recessie. Broekhof: „Wij maken hier allemaal handge maakt keramiek. Daar hangt een prijskaartje aan. Als je in deze luxe-sector werkt, merk je het gauw als de mensen minder geld in hun portemonnee heb ben." Om de produktie aan te pas sen aan de gedaalde omzet, moest het personeelsbestand worden ingekrompen. Dat pro ces is inmiddels achter de rug, de laatste mensen hebben op 1 augustus afscheid genomen van het Sassenheimse bedrijf. „We hebben tijdig ingegrepen. Met de resterende 15 kunnen we vooruit, oolc als de markt weer aantrekt." Volgens Broekhof zijn daar inmiddels de eerste tekenen al weer van waargenomen. Tij dens de afgelopen vakantie maanden bleef de verkoop op een redelijk peil. Conclusies voor de toekomst wil directeur Broekhof daar niet aan verbin den. Hij wijst erop dat er sprake is van een algehele economi sche teruggang waarbij de hele aardewerkindustrie het moeilijk heeft. „Laatst is er nog een aar dewerkfabriek in het oosten van het land dichtgegaan. Gelukkig h.ebben wij een groot aantal vaste klanten, een goede naam en weinig concurrentie in de kwaliteit keramiek die wij leve ren. Vooral het goedkope seg ment heeft veel te lijden gehad onder concurrentie uit het bui tenland. Maar als de consument merkt dat zijn lasten omhoog gaan, terwijl zijn salaris niet meestijgt, kiest hij snel voor een goedkoper vaasje." hoogmade» een personenauto die op de voorrang toen zij vanuit haar provinciale weg in Hoogmade woonplaats de provinciale weg in botsing kwam met een ande- opreed. De auto waarin het re personenauto, die werd be- slachtoffer zat werd bestuurd stuurd door een 32-jarige vróuw door een 68-jarige Leidenaar. uit Hoogmade. Volgens de poli- Beide auto's moesten worden tie verleende deze vrouw geen weggesleept. Hen 61-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag met onbekend letsel opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in haar woonplaats. De vrouw zat in VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 De dertig verpleeghuisbedden die de Rijnstreek vanaf 1994 krijgt, komen in elk geval niet in Alphen. Dat mag worden afgeleid uit de opzet van het onderzoek dat het onderzoeksbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten binnenkort verricht. Het bureau gaat zo'n beetje alle mogelijke vestigingsplaatsen in de Rijnstreek onderzoeken, met uitzondering van Alphen. alphen aan den rijn ruud sep Het onderzoek moet een eind maken aan de onduidelijkheid over de plaats waar de verpleeg huisbedden moeten komen. In de afgelopen jaren zijn daarvoor verschillende mogelijkheden over tafel gegaan. Omdat dertig plaatsen te weinig is om een zelfstandig verpleeghuis te stichten, gaat het in alle geval len om samenvoegingen met bestaande verzorgingshuizen. Zoals het er nu naar uit ziet, worden de bedden verdeeld over twee verzorgingshuizen. Daarvoor zijn in principe zes kandidaten: de twee verzor gingshuizen in Nieuwkoop, de huizen in Koudekerk, Hazers- woude-Dorp en Woubrugge en een nieuw te stichten verzor gingshuis in Leimuiden. Zou Leimuiden een eigen ver- zorgings- en verpleeghuis krij gen, dan moet Woubrugge vijf tien verzorgingshuisplaatsen in leveren. Daarvoor in de plaats zou Woubrugge dan vijftien ver pleeghuisplaatsen krijgen. In Leimuiden, nu nog een 'witte vlek op de kaart' als het gaat om bejaardenzorg, kunnen op die manier vijftien verpleeghuis- en vijftien verzorgingshuisplaatsen komen. Volgens burgemeester M. Paats zal Alphen er geen traan om laten dat de extra verpleeg huisplaatsen niet in deze ge meente komen. Naar zijn me ning was uitbreiding van het Al- phense verzorgingshuis Ouds hoorn altijd de laatste oplos sing. „We hebben steeds ge zegd: als de plaatsen elders niet gerealiseerd kunnen worden, moeten ze maar hier komen. Want het is zonde om die plaat sen verloren te laten gaan." In het onderzoek wordt beke ken bij welke twee verzorgings huizen in de Rijnstreek de ver- pleegplaatsen het best kunnen worden ondergebracht. Daarbij wordt gekeken naar de kosten en de mogelijkheden om op de nieuwe plaatsen voldoende zorg te garanderen. De wethouders van volksgezondheid uit de Rijnstreek buigen zich volgende week over het onderzoeksvoor stel. roelofarendsveen- elf personenauto's schade op- Een uur later was het op dezelf- gelopen. De eerste botsing deed de plaats weer raak. Dit keer re- Bij twee kettingbotsingen op de zich rond negen uur voor ter den vijf auto's op elkaar. Nie- rijksweg A-4 (Rotterdam-Am- hoogte van het aquaduct. Hier mand liep letsel op. sterdam) hebben gisterochtend waren zes auto's bij betrokken. Verkleedpartij zonder succes alphen aan den run Het heeft niet mogen baten. Ondanks zijn vermomming als oermens heeft de 23-ja- rige Mark van Gerven uit Voorhout geen baan gekre gen bij Electrolux in Alphen aan den Rijn. Zijn opvallen de verschijning heeft hem slechts een sollicitatiege sprek opgeleverd. „Ik heb vijf kwartier met de direc teur gesproken. Het was een heel jofel gesprek waar in me een heleboel duide lijk is geworden." De directeur heeft de jon ge sollicitant duidelijk ge maakt dat hij niet meteen moet rekenen op een baan als 'hoofd inkoop en logis tiek'. Van Gerven zal eerst een paar jaar als vertegen woordiger aan de slag moe ten voor hij in aanmerking komt voor deze hoge func tie. De sollicitant heeft dat inmiddels goed in zijn oren geknoopt. „De verkoopkant moet ik uit", zegt hij vol overtuiging. Naast een nuttig gesprek, heeft de actie van Van Ger ven nog iets opgeleverd. Het Alphense bedrijf heeft zijn gegevens bewaard voor het geval er binnenkort een geschikte baan vrij komt. De Voorhouter is inmiddels weer druk aan het sollicite ren. Gisteren had hij nog een gesprek in Den Bosch. Dit keer ging hij gewoon in burger. Kerk en Zemen bevalt woonwagenbewoners goed koudekerk aan den rijn Eigenlijk had deze jeugdige Koudekerkse zangeres op het toneel in het Hofstedepark moeten staan. De regen strooide gisteren echter roet in het eten. Daarom werd voor de activiteiten van de jeugdvakantieweek in Koudekerk uitgeweken naar het sport- en cultureel centrum De Rid derhof. Daar trok de playbackshow veel deel nemers en publiek. Aan de show deden 30 jongens en meisjes mee. Prijzen werden ech ter niet uitgereikt. In dit geval ging het alleen maar om het deelnemen. Onbevangen doet dit meisje haar optreden. Wellicht is zij de opvolger van de indertijd beroemde zangeres Maartje Offers. Deze in het Rijndorp geboren klassieke zangeres vierde voor de Tweede Wereldoorlog triomfen in onder meer de Sca la in Milaan en de Metropolitan in New York. alphen aan den run kees van kuilenburg De eerste dag in het nieuwe 'kamp' aan de Marokkostraat in Alphen begon niet denderend voor Bob Schouten. Een kind vertelde, dat de nieuwe buren dieven waren en een pistool hadden. „Dan staat je hart stil", zegt de woonwagenbewoner, „maar gelukkig bleef het bij dit ene voorval. Zoals ik het nu, na twee maanden beleef, heb ik prima buren. Alleen hebben wij nogal wat last van loerders, die 's avonds naar binnen staan te kijken. Dan zwaai ik maar even naar ze." Schouten was met vrouw Ti ny en zoontje Johan de eerste bewoner van het kampje in de wijk Kerk en Zanen. In de Marokkostraat, midden tussen de koop- en huurwoningen. In middels heeft hij gezelschap ge kregen van buurman Henk de Vries. Op het kampje is ruimte voor een stuk of zes woonwa gens. Schouten en De Vries ko men van het woonwagenkamp aan de Goudse Rijweg. Hun woonwagens moesten van dit kamp af omdat het te vol was. „Je had nauwelijks een meter ruimte tussen de wagens, maar als het hier vol staat heb je nauwelijks méér plek. Het zijn de minimum-maten die het mi nisterie voorschrijft", legt Jan Keijzer uit. Keijzer is de schoon vader van Schouten en woont zelf nog steeds in het kamp aan het Goudse Rijpad. „Daar wil ik ook niet weg. Hier zou ik abso procent meegevallen. Ook mijn vrouw en dat is uiteindelijk een geboren woonwagenbewoner. Wat niet wil zeggen dat wij het grote kamp niet missen. Ik doe aan autospeedway. Dus moet je nog wel eens wat sleutelen. Dan ga ik naar het kamp. Bewust, omdat ik rekening met onze bu ren wil houden. Tenslotte leef je met elkaar in deze wijk." Schouten vindt een kamp in een woonwijk een goede zaak. „Op die manier krijg je toch be grip van elkaar. Er zijn nogal wat vooroordelen over woon wagenbewoners. Ze stelen en werken niet. Hier kunnen ze zien dat ook wij normale men sen zijn en werken voor ons brood. Aan de andere kant vrees ik dat het op termijn ook het einde betekent van de woonwa genbewoner. Dat onze zoon uit eindelijk toch in een normaal huis terecht zal komen en een normaal 'burger' wordt. Dat zou ik betreuren, maar je kunt het toch niet tegenhouden. Trou wens, het beleid van de over heid is daar ook op gericht." Lof 'Burger' en buurman Wim Pols heeft niets dan lof over de 'kam pers'. „Ik heb bewust voor een koophuis naast het kampje ge kozen. Dat had een grote tuin. In het begin toen bleek dat er een kampje zou komen, was er wat rumoer. Dat is gelukkig vrij wel verstomd. Het zou toch al te gek geweest zijn dat het kamp zou moeten verdwijnen. Ook de woonwagenbewoners hebben recht op een goede woonplek." luut niet kunnen wennen. Geef mij die vrijheid van de polder maar." Dakdekker Keijzer benut zijn vakantiedagen om voor de kleine Schouten een slaapka mer te timmeren. Wegslepen Die vrijheid was voor Schouten - werkzaam bij een bandenbe drijf in Alphen - ook een groot goed. „De gemeente dreigde met het wegslepen van de wa gen. We zagen wel enorm op te gen de verhuizing. Zelf heb ik tot vijf jaar geleden in een huis gewoond in Uithoorn. Nu wil ik net als iedere andere woonwa genbewoner mijn wagen niet meer kwijt." De weerzin tegen een nor maal huis gaat nu zo ver dat de muren al op hem afkomen als hij een half uurtje bij zijn moe der is. „Het idee dat je niet weg zou kunnen als er bijvoorbeeld problemen met de buren zijn. Als onverhoopt blijkt dat het hier mis gaat, dan zet ik er een auto voor en ga ogenblikkelijk weer terug naar het Goudse Rij pad. Maar daar ziet het niet naar uit. Het is ons hier 100 Bob en Tiny Schouten met zoontje Johan bij hun woonwagen aan de Marokkostraat in Alphen. Hun ervarin gen na twee maanden zijn positief. foto ben de bruyn Tweehonderd kinderen overnachten in laatste huttendorp hazerswoude-dorp» ruud sep Half tien. Hoogste tijd om naar bed te gaan. „Over een paar mi nuten komt de leiding alle hut ten controleren", schelt de om roeper door de speeltuin aan de Hobbemastraat in Hazerswou- de-Dorp. Op de modderige pa den tussen de 81 hutten schie ten zaklantaarns heen en weer door de invallende duisternis. Ouders op rubberen laarzen ne men afscheid van hun kroost. Laarsjes in allerlei mooie kleu ren staan opgesteld voor de deur. Het laatste houten hutten- dorp betekent ook de laatste keer slapen in de zelfgetimmer- de bouwsels. Ruim tweehon derd kinderen tussen de vijf en twaalf jaar trotseerden afgelo pen nacht de regen, de bagger en de kou en brachten de nacht door in het huttendorp. Met lo pen en praten, met cola drinken en chips eten en uiteindelijk ook met een beetje slapen. Een half uurtje na de eerste aankondiging gaat de leiding daadwerkelijk de boer op om de slaaplijsten te controleren. Het dorp is verdeeld in vijf wijken, die allemaal één toezichthouder hebben. Marian doet haar ron de. „Ik loop de hele nacht rond om te kijken of alles goed gaat. Als je me nodig hebt, dan roep je maar", vertelt zij aan de twee meiden in hut 40. „Kom je ook om half elf nog kijken", vraagt één van de dames. Ja, Marian loopt ook op dat late tijdstip nog rond. „Oh", reageert de hutbewoonster quasi verschrikt. „Dan komt er nog iemand bij ons chips eten." De dames krij gen toestemming hun gast te ontvangen. „Bedankt dat u even bent gekomen. Dan weten we dat ook weer." Toiletten Niet alle aangemelde slapers komen uiteindelijk opdagen en sommigen vertrekken al weer snel. Justin blijft als enige over in één van de hutten. De leiding probeert hem elders onderdak te verschaffen. „Vind je het wat? Een mooie, schone hut, hè". proberen twee leiders hem bij Nanda, een andere single, on der te brengen. Geen van de twee beoogde hutgenoten rea geert erg enthousiast. Na een korte inspectie besluit Justin het voor gezien te houden. Dan misschien in de hut ernaast? Met vijf meiden: hartstikke ge zellig. „Kom eens kijken. We hebben heel veel eten en drin ken in de hut", reageren de da mes enthousiast. Maar Justin is niet te vermurwen. Hij gaat naar huis. De drukte bij de toi letten neemt maar langzaam af. Om elf uur is de toiletwagen nog steeds het drukste plekje van het huttendorp. „We heb ben al vier flessen cola op", ver klaart een jongen zijn aanwe zigheid. Op straat net buiten het dorp verzamelt zich als de'disco in het Stek is afgelopen een groep jongeren in de brommer-leef tijd. „Het leuke is dat het een paar jaar geleden allemaal zelf nog van die schijtertjes waren", vertelt Cornèl, die voor het vijf tiende jaar als leider meedraait. „Er zijn er maar weinig bij die ik hier niet heb meegemaakt." De jongeren lappen geld voor drank. „Ik hoop maar dat ze het niet hier komen opdrinken", zegt Cornèl. Maar even later staat er een krat Heineken op straat die in hoog tempo wordt weggewerkt. Pinda's Bij de marktkraam waar de niet- patrouillerende leiding zich heeft verzameld, is het een ko men en gaan van kinderen die naar huis willen. De overdosis chips en snoep is de meest voorkomende oorzaak van het vroegtijdig vertrek. Het loopt al tegen tweeën wanneer de afde ling enge verhalen voor de zo veelste keer in actie móet ko men. Een jongen gaat naar één van de hutten en doet zijn - en ge - verhaal tegenover de drie bewoonsters. „Zo. en nu gaan jullie slapen", sluit hij zijn ver haal af. De dames zijn daar nog niet zo zeker van. „Slapen? We gaan niet slapen! Heb je nog wat pinda's?" Pinda's, zakken vol chips en flessen cola gingen er in het huttendorp doorheen voordat de kinderen eindelijk een beetje sliepen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16