Bouw super Hoogvliet weer later Leiderdorp wil stukken Bruggeman Jelgersma moet plat' Regio Tikibad grootste zwempark Europa Tandarts in bollenschuur Alphense broers met elkaar op de vuist Voorschoten profiteert optimaal Nog geen gouden tip kunstroof Wassenaar Ook deze Bestelbus huur je bij VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 CHEF «GERT VISSER. 071-3 Man aangehouden na auto-inbraak wassenaar Dankzij getuigen die een góed signalement hadden en direct alarm sloegen kon de politie gisterochtend een man aanhouden die later bekende dat hij een auto had opengebro ken bij camping Duinhorst aan de Buurtweg in Wassenaar. De man had een tas gestolen die hij tijdens zijn vlucht op de fiets had weggezet. Een horloge uit de tas had hij nog wel in zijn be zit. Aan de politie vertelde hij waar de tas stond. Na verhoor is de man, een 30-jarige Hagenaar, weer weg gestuurd. Patiënt in andere ambulance leidschendam Een patiënt moest gisteravond in een andere am bulance worden gelegd nadat de ziekenauto waarin ze lag, be trokken was geraakt bij een botsing op de rijksweg Amsterdam- Rijswijk ter hoogte van Leidschendam. Volgens de politie verloor de 32-jarige Amsterdamse bestuurder de macht over het stuur toen hij door een grote plas reed. Hij botste tegen twee auto's, waarvan de een werd bestuurd door een 32-jarige Leidenaar en de ander door een 32-jarige man uit Breda. Alle auto's liepen flinke schade op. Het duurde ongeveer tien minuten voordat er een andere ambulance was om de vrouw te vervoeren naar een ziekenhuis in Den Haag. Zij was voor onderzoek naar het AMC geweest. Duinrell stopt tien miljoen in uitbreiding Het overdekte tropische Tiki bad in attractiepark Duinrell in Wassenaar moet het groot ste zwemparadijs van Europa worden. Voor een bedrag van ruim tien miljoen gulden wordt het bijna tien jaar oude tropische golfbad verbouwd en uitgebreid. Het bad, dat nu ruim 2500 vierkante meter beslaat, krijgt er 1080 vierkante meter bij. Het Wassenaarse college van B en W is inmiddels akkoord ge gaan met de bouwplannen. De directie van Duinrell wil nu io snel mogelijk beginnen-met de bouw. Het Tikibad krijgt er bassins bij en verder moet er een - tweede - achttien meter hoge toren verrijzen met een spec taculaire glijbaan. Samen met het Haagse architectenbureau Van Dam heeft Duinrell ruim een jaar aan de uitbreidings plannen gewerkt. Als alles vol gens plan verloopt, moet het zwemparadijs in april 1994 voor het publiek worden ge opend. Duinrell mikt op die datum om de Concurrentie met andere attractieparken in binnen- en buitenland het hoofd te blijven bieden, In april 1984 opende Pieter van Vollenhoven het Tikibad in Wassenaar. De glijbanen van het bad behoorden des tijds tot de langste en meest spectaculaire ter wereld. Het bad trekt jaarlijks ongeveer 400.000 bezoekers. warmond» TandartsH.Middelweerduit Warmond wil de het gebrek aan ruimte in het kruisgebouw oplossen door achter de Heren weg 81 een tandartspraktijk te bouwen. De praktijk komt op de plaats waar nu nog een bollenschuur staat. Middelweerd heeft daar van de helft in eigendom en wil dat gedeelte afbreken. De gemeente steunt de plannen van de tandarts, die al jaren op zoek is naar moge lijkheden om uit te breiden. Omdat nergens een geschikt pand beschikbaar kwam, zette hij zijn zinnen op het perceel bij de Rabobank. De gemeente heeft dat stuk grond aan de naamloze dam oorspronkelijk bestemd als tuin, met de bedoeling de open ruimte te blij ven ontzien. Middelweerd mag nu echter toch aan de noordoostzijde bouwen, hoewel dat ten koste gaat van de helft van de karakteris tieke bollenschuur. „Wij achten het belang van het behoud van de zeer waardevolle open ruimte groter dan dat van het behoud van de karakteristieke bollenschuur", oordelen bur gemeester en wethouders. De gemeenteraad moet wel zijn goedkeu ring geven aan het plan van Middelweerd, omdat zowel op de bollenschuur als op de tuin een andere bestemming rust. De com missie ruimtelijke ordening praat daar op 17 augustus over. foto hielco kuipers De nieuwbouw van supermarkt Hoogvliet aan de Veurse- weg in Voorschoten laat opnieuw op zich wachten. Als het aan Hoogvliet lag, was de eerste paal in juni al de grond ingegaan. De verwachting is nu dat de bouw vol gend jaar begint. Wanneer precies, is niet bekend, aldus J. van der Wal, projectleider nieuwbouw van de super marktketen. voorschoten judy nihof „Het is puur vanwege de amb telijke molens dat het zo lang duurt", aldus Van der Wal. De nieuwbouwplannen van Hoog vliet zijn maanden oud. Hoog vliet wil aan de Veurseweg een nieuwe supermarkt met drie woningen erboven neerzetten. De oude winkel wordt afgebro ken. De voormalige dokterswo ning die twee jaar geleden ille gaal door Hoogvliet werd ge sloopt, wordt opnieuw ge bouwd. Het verkrijgen van een ver gunning voor de nieuwbouw, neemt veel meer tijd in beslag dan Van der Wal had verwacht. De afgelopen tijd is om allerlei redenen vertraging opgetreden. Van der Wal noemt de proble men rond de bouw van een zo geheten Trafo-huisje (voor de stroomvoorziening) van vijf bij vijf meter. De gemeente wilde dat hét huisje in de supermarkt zou komen. Hoogvliet zag meer heil in het buitenterrein. „We wilden niet aan oppervlakte van de supermarkt verliezen." Na veel overleg rolde er een com promis uit de bus. Het huisje wordt nu gedeeltelijk binnen en gedeeltelijk buiten geplaatst. Prioriteit Inmiddels ligt het ontwcrp-be- stemmingsplan voor het Hoog vliet-terrein ter inzage op het Voorschotense gemeentehuis. Tot en met 12 september kun- Voorschoten schriftelijke bezwaren indienen tegen het ontwerpplan. Hierna duurt het normaal gesproken maximaal zes maanden voor de Hoogvliet een bouwvergunning kan verwachten. Van der Wal: „Zodra de vergunning binnen is, gaan we bouwen. Want nieuwbouw heeft bij ons abso lute prioriteit. Die vinden we belangrijker dan verbouwingen van onze bestaande supermark ten." Een 28-jarige Alphenaar heeft gisteravond rond half negen zijn 43-jarige broer traangas in zijn ge zicht gespoten. Personeel van de ambulance be handelde het slachtoffer. Het tweetal was eerder in een woning aan de Oranjestraat al op de vuist gegaan, maar dat liep volgens de verklaringen van het tweetal aan de politie met een sisser af. De oudste broer verliet daarop het pand. Tot zijn schrik ging zijn broer achter hem aan en spoot hem het gas in zijn gezicht. De dader kreeg een proces-verbaal wegens mishandeling en ver boden wapenbezit. Traangas is volgens de wet wapens en munitie verboden. Het is niet bekend uzieging. Uitbreiding tv-zenders Burgemeester J. de Bruin van Leiderdorp heeft deze krant officieel verzocht om de vertrouwelijke stukken beschikbaar te stellen waarin oud-burgemeester A. Bruggeman forse kritiek uit op de ge meentelijke organisatie. De hoofdredac tie heeft het verzoek in overweging ge nomen. Adjunct-hoofdredacteur H. van der Post: „We staan niet te springen om vertrouwelijke stukken af te staan. De gemeente kan ervan uitgaan dat we kei harde bewijzen hebben voor de uitspra ken van Bruggeman. Anders zouden we nooit publiceren." Interim-burgemeester De Bruin wil graag beschikken over de vertrouwelijke stukken om zich een beeld te kunnen vormen van de problemen op het ge meentehuis. „Pas als ik stukken in han den heb kan ik gerichte stappen onder nemen binnen de organisatie. Een arti kel iri de krant is niet genoeg om een in tern onderzoek in te stellen naar het rei len en zeilen op verschillende afdelin gen. Hoe zeer ik overigens ook geloof dat de stukken bestaan." Deze krant citeerde deze week uit ver trouwelijke stukken waarin Bruggeman enkele weken voor zijn dood onverholen zijn gal spuwt over cte werksfeer op het gemeentehuis. Hij rept onder meer van tegenwerking door ambtenaren en pro blemen met de drie wethouders. De stukken zijn naar buiten gebracht door een anonieme bron, na publicaties over vermeende fraudes door Leiderdorpse gemeenteambtenaren. Geen herkenning De Bruin zegt veel problemen die Brug geman aansnijdt niet te herkennen. „De werksfeer binnen het college is niet an ders dan in andere gemeenten waar ik heb gewerkt. Al kan ik natuurlijk niet uit sluiten dat dit voor mijn komst anders was." De interim-burgemeester was in het verleden onder meer wethouder in Dordrecht en burgemeester van Naald wijk. De hoofdredactie van hef Leidsch Dagblad beraadt zich over het verzoek van De Bruin. Op voorhand wil adjunct hoofdredacteur Van der Post kwijt dat hij zich verbaast over de handelwijze van de Leiderdorpse politiek. „Eerst verklaren B en W en de fractievoorzitters h'et te be treuren dat de overleden burgemeester sprekend in de krant wordt opgevoerd. Enkele uren later vragen ze het stuk wel op om het zelf ook te kunnen gebruiken. Dat lijkt mij strijdig met elkaar." Van der Post kan zich overigens voor stellen dat college en. raad Bruggeman niet herkennen in deze uitspraken. „De oud-burgemeester was een uiterst aima bele man die zich zelden in krachtige be woordingen uitliet. Maar deze kwestie moet hem natuurlijk als een steen op de Aan het beschikbaar stellen van de in vertrouwen overhandigde stukken kleeft een aantal bezwaren. De bron van de stukken wil anoniem blijven. Probleem is evenwel dat uit de stukken blijkt wie de 'boodschapper' is. Van der Post: „De enige mogelijkheid is om de passages uit het stuk te lichten die voor de gemeente van belang zijn. Misschien dat we De Bruin op die wijze de gelegenheid kun nen geven orde op zaken te stellen bin nen de gemeente." Belang De adjunct-hoofdredacteur vraagt zich evenwel af of het afstaan van de stukken in het belang is van de krant. „We weten immers niet wat ermee gebeurt. Bij wie komen ze uiteindelijk terecht, lopen er mensen schade door op? Dat zijn alle maal kwesties waarop we geen vat meer hebben na het afstaan van de stukken." Televisiekijkers in Voorschoten profiteren het meest van de uit breiding van het programma pakket voor de kabel. Zij kun nen vanaf eind september alle nieuwe zenders ontvangen. De zendmast in Oegstgeest zou vanaf dat moment de program ma's van tien nieuwe zenders doorgeven, maar van een aantal zenders is het nog onduidelijk of ze inderdaad in de lucht zijn. Zo heeft Eurostep, een Leidse onderneming die programma's over onderwijs verzorgt, nog geen toestemming voor uitzen dingen. Het is eveneens onzeker of de plannen voor een nieuwe kabelkrant doorgaan. In overleg met de exploitant Casema wil de gemeente Zoe- terwoude vier nieuwe zenders op de kabel zetten: Discovery Channel, TV Plus, Filmnet 2 en het matrixbeeld dat een over zicht geeft van alle uitzendin gen. Er is volgens een woord voerder van Casema gekeken naar de aantrekkelijkste pro gramma's. „Het heeft voor een gemeente als Zoeterwoude wei nig zin om bijvoorbeeld een Spaanse zender op de kabel te zetten." De uitbreiding met vier zenders kan bovendien zonder tariefsverhoging. Wat er in Warmond nieuw op de kabel komt is nog niet be kend. De gemeente heeft pas geleden het kabelbedrijf ver kocht aan Casema en er moet nog gesproken worden over de uitbreiding van het program mapakket. Ook Leiderdorp heeft nog geen besluit genomen over de uitbreiding. Televisiekijkers in Oegstgeest komen er bekaaid vanaf: zij krij gen alleen Discovery Channel en France 2 nieuw op de kabel. De verouderde apparatuur in het dorp kan een groter aanbod Overigens onderhandelt een aantal gemeenten waaronder Leiden, Voorschoten en Leider dorp met Casema en de EWR over de overname van het ka belnet. Als er nieuwe contracten zijn gesloten wordt het waar schijnlijk mogelijk dat televisie kijkers zelf kiezen voor een be paald pakket programma's, al dus de woordvoerder v meente Voorschoten geest wil ook een nieuw tract afsluiten. De nieuwe ploitant moet de apparai n de ge- Oegst- De Wassenaarse politie heeft nog geen houvast in het onder zoek naar de kunstroof in juli, waarbij 24 doeken van bekende meesters werden buitgemaakt uit de woning van een particu liere verzamelaar. Volgens een woordvoerder zijn er wel ver schillende meldingen binnen gekomen nadat de verzekeraar een advertentie plaatste, maar zat daarbij niet 'de melding die de politie nodig heeft'. „De gou den tip is nog niet binnen." De politie behandelt de spec taculaire inbraak niet anders Troosteloze kliniek is verzakt en overwoekerd dan een 'gewone' inbraak in een woning. „Er zitten gewoon twee man op deze zaak, die een paar dingetjes onderzoeken. Maar voorlopig hebben we nog geen concrete aanwijzingen. En de schilderijen zijn ook nog ner gens opgedoken." In totaal werd bij de inbraak voor 1,3 miljoen gulden aan schilderijen en diamanten gestolen. De gou den tip kan tien procent van de waarde opleveren. De Jelgersmakliniek in Oegst geest moet hoe dan ook worden afgebroken. Dat zegt het hoofd van openbare werken J. Her mes. Hij maakt een onderscheid in demontage van de kliniek, waarbij al het materiaal wordt hersteld en opnieuw gebruikt en kopiëren, waarbij nieuwe materialen een zo identiek mo gelijk gebouw moeten opleve ren. „Maar het gebouw moet zeker plat." Aan de lange discussie over de toekomst van de voormalige psychiatrische kliniek lijkt een einde gekomen nu de politiek wil onderzoeken of het een de pendance kan worden van het raadhuis. De ambtenaren kun nen er niet zomaar intrekken, want het gebouw verkeert in slechte staat. De Zoeterwoudse restauratiebouwer A. Paardeko- per betwijfelt echter of het ge bouw helemaal moet worden afgebroken, zoals Hermes be weert. Het gebouw kan volgens Paardekoper ook worden geres taureerd zonder het te slopen. „Er kunnen kleine heimachines worden gebruikt, maar het is niet gezegd dat dat goedkoper is dan sloop en herbouw", ver klaart hij. Voor de ramen van de Jelgers- makliniek wapperen aan de buitenkant flarden van wat ooit de zonnewering moet zijn ge weest. Om het pand heen staan bouwhekken, die voorkomen dat passanten gewond raken door vallende dakpannen. De voorzorgsmaatregel lijkt ge grond, want op het dak gapen verschillende gaten. De hoofdentree van de kliniek is om dezelfde reden buiten ge bruik. De ingang bevindt zich in het nieuwe gedeelte naast de kliniek. „De mensen vinden het van buiten een prachtig ge bouw, maar de binnenkant is een bouwval", verklaart Her- Instorten Op de begane grond van het oorspronkelijke gebouw lijkt Hermes' gelijk onmiddellijk be wezen. In een gangetje Iaat hij zien wat ooit een herentoilet is geweest, voordat alle we's in de kliniek buiten gebruik raakten. „De tien mensen die nog in dit pand werken, gaan allemaal in het nieuwe gedeelte naar de wc", weet Hermes. Een snelle blik leert waarom: de toiletten storten van ellende bijna in el kaar en de plafonds en de wan den vertonen scheuren, schil fers en gaten. De (afgesloten) hoofdingang komt uit op een centrale hal, die ooit werd verlicht door een glazen koepel helemaal op de bovenste verdieping. De con structie is een vroege vorm van de 'vide', waardoor vanaf elke verdieping door een gietijzeren hek naar boven of beneden kon worden gekeken. Tegenwoordig is de 'vide' op elke verdieping afgetimmerd. In de centrale hal blijkt waar de scheuren vandaan komen. Een diepe kuil is duidelijk voel baar onder de vloer. „Verzak king", weet Hermes uit onder zoeken. „Daardoor komt er een enorme spanning op de muren te staan en dat verklaart alle scheuren." Op de eerste verdieping is in de kamers het oorspronkelijke gebruik van het grote gebouw vereeuwd. Hoge ledikanten, ro buuste gordijnschermen en matgele nachtkastjes staan doelloos en rommelig tegen el kaar aangeschoven. Tegen de muur prijkt een antieke wasta fel, waarvan het marmeren ach terblad is verdwenen. Naast een deur hangt een briefje met het Verzoek de kamer in goede staat achter te laten vanwege 'het goed fatsoen'. De waarschu wing hangt er waarschijnlijk al decennia. Ook alle elektrische leidingen in het pand verdienen een Hoge ledikanten/robuuste gordijnschermen en matgele nachtkastjes staan doelloos en rommelig tegen elkaar aangeschoven in de kamers op de eerste verdieping. grondige revisie. De talloze bui zen vormen bijna een weefwerk op de wanden en doen vermoe den dat er nog stoffen bedra ding in zit. „Dat zou allemaal onder de vloeren en in de mu- eerst helemaal af te breken, is ren moeten komen." demontage of sloop volgens Hoewel de jelgersmakliniek Hermes verstandiger. „Anders waarschijnlijk ook gerestau- moet je werkelijk elke wand en reerd kan worden zonder het elk plafond grondig herstellen. foto jan holvast Tegen elke muur moet een spouwmuur en kijk eens naar boven: die houten plafonds zijn volledig verrot", wijst hij naar een gat in het plafond. Auto- en Motorverhuur MultiRent suvwt ww* h'+ó/yï/f Leiden 071 - 310001 Katwijk 01718 - 2 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 53 15 IJmuidan 02550- 2 34 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15