'Kerkelijke staat van hereniging in 1998' Kerk Samenleving Clinton ontvangt in Denver paus Johannes Paulus II Met Maria op pad Ana Langerak hoogste 'Nederlandse' bij Wereldraad VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 HET WEER ROB GROENLAND BUITENLAND KORT Raiser: jubileum Wereldraad aangrijpen voor historische stap Dinosaurus Dinosaurussen mogen in het Westen een rage zijn, som mige rabbijnen in Israël me nen dat de prehistorische dieren niet koosjer zijn, om dat hun bestaan in strijd is met het bijbelse scheppings verhaal. Naar aanleiding van Steven Spielbergs film 'Juras sic Park' duiken ook in Israël overal dinosaurussen op, van speelgoed en boeken tot be-' drijfslogo's. Religieuze joden eten geen voedsel dat niet volgens de spijswetten is be reid en dus niet koosjer is. ,,De dinosaurus wordt afge beeld als een dier dat miljoe nen jaren oud is, hoewel be kend is dat de wereld pas 5753 jaar geleden werd ge schapen", zei rabbijn Zvi Gafner van de ultra-ortho doxe partij Agudat Israel. Sterfhuis Luther Het huis waarin de Duitse kerkhervormer Maarten Lu ther op 18 februari 1546 stierf, wordt vanaf midden september gerestaureerd. Het huis is sinds 1894 inge richt als museum. De kosten bedragen 700.000 mark (bij na 800.000 gulden), zo heeft de directeur van het muse um, Karl-Heinz Siebert, gis teren meegedeeld. Het groot ste deel daarvan wordt ge dragen door de Evangelische Kerk, de deelstaat Sachsen- Anhalt en de gemeente Eisle- ben. Het museum, dat jaar lijks zo'n 13.000 bezoekers trekt, blijft waarschijnlijk tot mei 1994 gesloten. De per manente expositie over de kerkhervormer wordt herin gericht. Bartholomeus De geestelijke leider van de orthodoxe kerken, patriarch Bartholomeus I van Constan- tinopel, hoopt op een ont moeting met paus Johannes Paulus II. Hij wil met de paus 'in alle oprechtheid over alles spreken, inclusief de gedra gingen van de Rooms-Katho lieke Kerk die ons zorgen ba ren en ons verdrietig maken', zei hij gisteren in een inter view met de Montenegrijnse krant Pobjeda. De relatie tus sen de Rooms-Katholieke Kerk en de orthodoxe kerken is verslechterd na de val van het communisme in Oost- Europa. De orthodoxen, die in Rusland, Roemenië, Bul garije en klein-Joegoslavië veruil de grootste kerk zijn, verwijten het Vaticaan dat het met agressieve methoden aanhangers nacht te winnen in gebieden die van oudsher tot het missiegebied van de orthodoxen worden gere kend. Sudan De rooms-katholieke vredes beweging Pax Christi Neder land heeft minister Kooij- mans van buitenlandse za ken gevraagd te bevorderen dat er een einde komt aan de bombardementen door de Sudanese regering op dorpen en vluchtelingenkampen in Zuid-Sudan. De aanleiding voor de brief aan Kooijmans is een persverklaring van de Nieuwe Sudanese Raad van Kerken. Daarin wordt gewe zen op de bombardementen van de Sudanese regering op de dorpen in het gebied tus sen Yei en Morobo. Sinds 5 augustus zijn ongeveer 100.000 mensen uit die regio naar Uganda, Zaïre of andere gebieden in Sudan gevlucht. De vluchtelingen ontbreekt het, juist nu de regentijd op haar hoogtepunt is, aan on derdak, dekens, voedsel en medicijnen. De kerken moeten tijdens het vijftig-jarig jubileum van de Wereldraad van Kerken in 1998 verklaren dat zij zich in staat van hereniging bevinden. Dit bepleitte de Duitse theoloog dr. Konrad Raiser, secretaris-generaal van de Wereldraad, vandaag tijdens de internationale oecume nische conferentie over kerkelijke eenheid in het Spaanse bedevaartsoord Santiago de Compostela. Santiago de compqstelaanp eenheid duidelijker gestalte Deze kerkelijke gemeenschap, gebaseerd op de doop en het geloof in Christus, is ondeel baar. „Geen kerk kan zich het recht toeëigenen als enige deze gave van God te bezitten of zichzelf als het centrum van de ze gemeenschap te beschou wen." Dit vereist volgens Raiser een radikaal andere koers van de oecumenische beweging. In plaats van de onderlinge ver schillen te bestuderen moet de reeds bestaande onvolkomen worden gegeven. De toekomst van de oecumenische beweging hangt af van de vraag of volgens de kerken de tijd rijp is voor zo'n 'daad van bekering' die ge richt is op de toekomstige een heid. De traditionele weg naar her eniging - het zoeken van over eenstemming over fundamen tele thema's van de geloofsleer - heeft gefaald. De kerken aarze len om stappen te zetten die naar een doorbraak in de oecu mene leiden. Terzelfdertijd is er een nieuwe oecumenische be weging ontstaan. Deze wordt gevormd door vrouwen en jon geren, vooral in het Westen, maar ook door degenen die strijden voor ojrheffing van ra cisme, voor de mensenrechten of het milieu. Voor steeds meer christenen is het lidmaatschap van een kerkgenootschap geen uitgemaakte zaak meer. De patstelling in de oecume ne kan volgens Raiser alleen maar worden overwonnen als de oecumenische dialoog in een nieuwe vorm wordt gegoten. Dat wordt dan een dialoog tus sen onder anderen byzantijnse christenen in het Oosten, ka tholieken en protestanten in het Westen en de groeiende evan gelische en Pinksterbewegingen van het zuidelijk halfrond. Daarbij moet eenheid worden gezien als een gemeenschap van kerken die accepteren dat ze onderling verschillend zijn. Paus Johannes Paulus II is gis teren in Denver, Colorado, aangekomen waar hij zal deel nemen aan de Wereldjonge rendag. De paus werd met hartelijke woorden ontvangen door president Bill Clinton. In een korte toespraak op het vliegveld riep de paus de Verenigde Staten op zich ver sterkt bezig te houden met de crisisgebieden in de wereld. Clinton, die was vergezeld van vrouw Hillary en dochter Chel sea, verklaarde dat de Verenig de Staten met het bezoek ver eerd en blij zijn. De president noemde de Wereldjongeren dag, waar de paus een ont moeting zal hebben met de 500.000 deelnemers uit de hele wereld, een historische ge beurtenis. Hij loofde Johannes Paulus II als 'advocaat' van de vrede en gerechtigheid. De Paus verklaarde dat de goddelijke voorzienigheid het volk en de regering van de Verenigde Staten een grote verantwoordelijkheid hebben gegeven. Gezien de grote spanningen en crises in de we reld, vooral 'de tragische con flicten op de Balkan en de Kaukasus zou de internationa le gemeenschap effectieve structuren voor het behoud en vestigen van vrede en gerech tigheid moeten scheppen'. Daarbij zijn de VS in een be voorrechte positie, aldus de kerkleider. Clinton gaf later publiekelijk aan dat de VS en het Vaticaan over veel internationale pro blemen hetzelfde denken. ,,We hebben een vriendschappelijk en produktieve ontmoeting gehad en ik denk dat wij de basis hebben gelegd voor een constructieve relatie", zei de president na een 35 minuten durend onderhoud in de Je- zuïten-universiteit Regis nabij Denver. noordwijkerhout» 'Vrede in de wereld en de opbloei van ons geloof'. Onder dat motto doet de 'Mariale informatiewagen' van de rooms-katholieke stichting Koningin van de Vrede deze en volgende week enkele ge- meenten in de Bollenstreek en Leiden aan. Vanuit de tien meter lange oplegger worden onder meer gezegende 'wonderdadige me dailles', gebedsfolders en rozenkransbrochu res verspreid. Verder worden tal van religieu ze boeken en cassettes aan de man gebracht. Op de standplaatsen wordt 's morgens om 11.30 en 's middags om 15.00 uur het rozen hoedje gebeden. De 'Mariale' informatiewa gen stond gisteren in Noordwijkerhout en is vandaag te vinden aan 't Vierkant in Lisse. Volgende week dinsdag wordt Hillegom (kerkplein of Van den Endenlaan) en woens dag staat de wagen op het Stadhuisplein in Leiden. FOTO DICK HOGEWONING Open lucht-mis bij Lourdesgrot in Zevenhoven Het feest van 'Maria ten Hemel opneming' wordt morgen in Ze venhoven gevierd met een open lucht-mis bij de Lourdesgrot achter de kerk. Er wordt gere kend op 700 tot 800 bezoekers. De mis begint om 19.00 uur. De Lourdesgrot is waarschijn lijk 600 jaar geleden gebouwd in het bos achter de kerk van de parochie H. Johannes Geboorte in Zevenhoven. In de grot be vindt zich een altaar, vanwaar pastoor J. van Goozen de mis zal leiden. De bezoekers zitten voor de grot. Vrijwilligers ma ken vandaag en morgen alles klaar om de grote toeloop, van bezoekers te verwerken. Aan de mis zal onder andere worden meegewerkt door het gemengd koor St. Cecilia. Kerk in Nood hekelt beleid inzake Bosnië den bosch anp De hulporganisatie Kerk in Nood/Oostpriesterhulp voelt zich meer en meer gefrustreerd door het gebrek aan politieke eensgezindheid, daadkracht en slagvaardigheid dat politici als Clinton, Major en Lubbers te genover het conflict in het voor malige Joegoslavië aan de dag leggen. „Ik pik het niet meer", schrijft directeur drs. J.G. Orban in een open brief die zaterdag in een aantal dagbladen ver schijnt. santiago de compostela anp Ana Langerak, in 1944 in Utrecht gebo ren, is sinds dr. W.A. Visser 't Hooft in 1966 aftrad als secretaris-generaal, de hoogste 'Nederlandse' bij de Wereldraad van Kerken. Enkele weken geleden be gon zij als directeur van de Wereldraad afdeling voor zending, educatie en ge zondheidszorg. Ze vindt het wel grappig 'opvolgster' van Visser 't Hooft te zijn, maar het doet haar meer dat de kerken in Latijns-Ame- rika haar hebben voorgedragen. Vanaf 1968 heeft zij met een onderbreking van enkele jaren in Midden-Amerika ge werkt. Enigszins gevleid was ze ook door de opmerking van de huidige secretaris generaal, dr. Konrad Raiser, dat haar be noeming de instemming had van alle vrouwen die bij de Wereldraad werk zaam zijn. Als twaalfjarige emigreerde zij met haar ouders naar de Verenigde Staten. In 1968 ging ze naar Costa Rica, waar ze in het onderwijs werkte, actief was in de Lutherse Kerk en 's avonds theologie stu deerde. Van 1982 tot 1985 werkte ze in Genève bij de zendingsafdeling van de Wereldraad, maar ze wilde terug naar het door burgeroorlogen geplaagde La- tijns-Amerika. Ze kwam terecht in Nica ragua: zij combineerde daar werken in de vrouw-en-geloof-beweging met de functie van docent kerkgeschiedenis aan een kleine theologische faculteit. Terug in Costa Rica werd ze directeur bij CE- LEP. In 1989 werd ze predikant van de Lutherse Kerk van Costa Rica. Na een jaar theologie-studie in Brazilië werkte ze vanaf 1992 in Costa Rica voor al op lokaal niveau. Van verschillende kanten werd ze echter gevraagd te solli citeren naar de vacature bij de Wereld raad van Kerken. Met twee van haar drie kinderen woont ze sinds kort weer in Ge nève. Bij de Wereldraad wil ze vooral werken aan de bescherming van de menselijke waardigheid, zowel in zen ding, educatie als gezondheidszorg. door Jan Kruis COLOFON Dagbladuit|everi| Damiate bv. DIRECTIE J. de Vries, G.P. Arnold adj HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fran Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltslraat82,2321 BM Leiden, telefoon 071-356356 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel: 02521-19353, Fax; 02521-19610. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. TELEFAX Leiden advertenties 071 -323508. Leiden tam. berichten 071-323508. Leiden redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08.00-1700 uur: Telefoon: 071-356230. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleutelt/es) Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi] vooruitbet. (ind BTW) perkwartaal82,85 per kwartaal (post)119,50 perjaar321.65 permaand28,75 (Automatische incasso) KUCHTEN BEZORGING: ma t/m/vrij: 18.00-19.30 uur, Zomer in aantocht Het was voor de meeste mensen gisteren nog even doorbijten in op nieuw herfstachtige omstandighe den. Voor de meteoroloog en/of weeramateur was het een dag om van te smullen. De energierijke at mosfeer balde boven Nederland nog even de vuisten samen, het geen resulteerde in een aantal spannende uren. In de middag werd al een begin gemaakt met het slechte weer door een koufrontpas sage. Dit koufront lag al de hele ochtend vlak voor de Nederlandse kust, maar kon doorgolfvorming zich tijdelijk niet snel in oostwaart- se richting verplaatsen. Na het middaguur passeerde er een golf top 100 kilometer ten noordwesten van Den Helderen kon het front eindelijk landinwaarts trekken. De zuidwester zwol langs het strand aan tot een 6-7 Bft en tesa- men met de regen en 15-17 gra den was het voor de vakantie-gan- ger opnieuw binnen zitten. Het weerelement dat na het koufront vooreen atmosferisch ruig avon tuur zorgde, was een zogeheten 'troglijn'. Dit zijn gebieden in de at mosfeer waar lucht convergeert (samenkomt), hetgeen vaak ge paard gaat met samenklontering van buien. Het klonterproces was op de satellietfoto's in de och tenduren boven Brits grondgebied al duidelijk te zien. Tijdens de oversteek van het oos ten van Engeland naar de Neder landse kust veranderde deze bui- enklont in een muur van onweers buien met zware tot zeer zware windstoten. Het KNMI-meetpunt IJmuiden bij de pier registreerde bij binnenkomst van de buien aan het begin van de avond een wind stoot van 90 km/uur. Het aanzicht van de naderende buienmuur was in onze regio zeer spectaculair en heeft menig persoon naar de came ra doen grijpen, Voor de mensen die het slechte zo merweer meer dan zat zijn (schrij ver dezes valt zeker niet onder deze groep), heb ikgoed nieuws. De op eenvolgende berekeningen van het Europeesch centrum in Reading laat voor dit weekeinde een algehe le opwarming zien boven de Bene lux. Wel is het zo dat er een zone met een iets verhoogde onstabili teit boven het noordwesten van Frankrijk ontstaat (convergentie- lijn), die later op zaterdag een plaatselijk bui kan loslaten in het zuiden van Nederland. Misschien dat later op de avond of in de nacht van zaterdag op zondag ook een bui onze regio weet te bereiken. Overdag is het op zaterdag heel re delijk met flinke zonnige perioden en 22-25 graden. Op zondag kan achter de convergentie-lijn de wind tijdelijk naar het westen draaien en koelere zeelucht doen binnenstro men. Bij 20-22 graden is het dan wat minder warm. Na zondag een overgang naar hoogzomer! HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Vandaag af en toe zon, ook nog een verspreide bui. Morgen perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur oplopend tot 20 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland half tot zwaar bewolkt en vooral in Schotland af en toe regen. In Engeland en Wales droog en geregeld zon. Middagtemperatuur tussen 16 en 19 graden, in Engeland iets hoger België en Luxemburg: Perioden met zon en droog, maar morgenavond in de Ardennen kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur oplo pend tot 22 graden aan zee en 26 graden in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en morgen een ver spreide regen- of onweersbui Middag temperatuur oplopend tot 21 graden langs het Kanaal en 26 tot 30 graden verder landinwaarts. Portugal en Madeira: Portugal; Flinke zonnige perloden en voornamelijk morgen een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Langs de westkust afwisselend zon en wolken velden en mogelijk wat regen. Middag temperatuur langs de kust van 20 gra den aan de Cost Verde tot circa 28 gra den in de Algarve. Maxima in het bin nenland vandaag nog iets boven de 30 graden. Madeira: Droog en in het alge meen vrij zonnig, morgen toenemende kans op wolkenvelden. Maxima onge veer 25 graden. Spanje en de Canari- sche Eilanden: Spanje: Flinke zonnige perioden en voonamelijk landinwaarts een lokale regen- of onweersbui. Aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en moge lijk wat regen. Maxima aan de Golf van Biskaje rond 22 graden, langs de overi ge Costa's rond 30 graden. In het bin nenland middagtemperaturen vandaag 35, morgen 32 graden Canarische Ei landen: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur wat dalend naar ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Vrij zonnig, langs de westkust ook laaghangende wolken. Droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 26 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 34 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vooral in de Pyre neeën, het Centraal Massief en de Fran se Alpen lokaal onweer. Maxima van 26 graden in Les Landes tot 32 graden ten zuiden van Lyon. Aan de Atlantische kust vooral morgen in de middag afkoe ling bij wind van zee. Mallorca en Ibiza: Droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur rond 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Zonnig, in het noorden en morgen ook in de Apennijnen kans op onweer. Middagtemperatuur rond 31 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Mid dagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Zonnig. Op de Egeïsche Zee waait het af en toe stevig. Middag temperatuur rond 32 graden, op de ei landen in de Egeïsche Zee iets koeler. Kreta: Zonnig. Maxima rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust zonnig, maar plaatselijk veel wind. In het uiterste oos telijke deel van de zuidkust en ook op Cyprus een kleine kans op een regen- of onweersbui Landinwaarts in de loop van de dag enkele stapelwolken en in het noorden regen- en onweersbuien. Maxima langs de west- en zuidkusten rond 30 graden, Duitsland: In de nacht van donderdag op vandaag enkele regen- of onweersbuien en in het noorden veel wind. Vandaag overdag klaart het vanuit het westen weer op. Morgen perioden met zon en in het zui den kans op een pnweersbui. ttélk opklaringen f Neerslagkans Minlmumtemp. Middagtemp, Wind ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Zon onder 21.04 Maan op 02.10 Maan onder 18.44 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.49 13.23 Laag water 08.36 21.26 Weerrapporten 12 AUGUSTUS 20 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Budapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Buenos Aires Casablanca onbew. Johannesburg onbew Los Angeles licht bew New Orleans onbewV New York zwaar bewj TelAviv halt bew /VO£~ TCX>/ Ad/V W/JSt/££>£M, BOES HEINZ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14