Leiden 'Swift sterft af ie ft geen haast met mega-bioscoop MGM heeft geen Stokkermans trekt zaak tegen rijk in Kritiek op plan voor speeltuin Koningstraat VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 13 Irritatie tussen wielerclub en gemeente groeit De wederzijdse irritatie tussen wielerclub Swift en wet houder A. van Bochove (CDA/sport) over de asfaltering van het parcours Park de Bult in de Meerburgerpolder groeit. Van Bochove is ontstemd over verhalen van wiel renners die klagen dat de gemeente hen het vel over de oren wil halen. Voorzitter P. Evelein van Swift is boos omdat Van Bochove geen enkel begrip zou hebben voor de armoe van de wielerclub. „De club sterft af, de ge meente kijkt toe." Het klinkerparcours op De Bult is vo doen. En dan is het gevaarlijk om je aan hoge jaarlijkse lasten te binden. En dan hoor ik dat Van Bochove gezegd heeft dat hij moe wordt van het gezeur van Swift en dat wij makkelijk >r de renners van Swift te gevaarlijk. Over asfaltering wordt al twee jaar onderhandeld. 8000 gulden per jaar kunnen na de training een drankje drin- opbrengen." kenen weer naar huis gaan." „Kantine-opbrengsten heb- Van Bochove gaat er vanuit ben wij niet zo veel, want wiel- dat burgemeester en wethou- renners zijn geen hijsers. Dat ders direct na de vakantie weer zijn serieuze sportmensen, die over asfaltering van De Bult foto archief praten. „Maar als Swift niet op onze reële verlangens ingaat dan is het einde oefening." leiden aap rietveld Er moeten snel spijkers met koppen worden geslagen, vindt Evelein. „Anders is volgend jaar het clubrennen dood." Swift en de gemeente zijn sinds mei 1992 in gesprek over asfaltering van het klinkerparcours. „En in het eerste gespek met Van Bochove en wethouder De la Mar werd er nog voortvarend geredeneerd. Het parcours zou nog voor het begin van het vol gende seizoen geasfalteerd wor den." Inmiddels heeft Swift zelf een alternatief trainingsparcours ge vonden op het industrieterrein Roomburgh. Maar dat is slechts een tijdelijke oplossing, zegt Evelein. „Die bedrijven vinden dat een jaartje goed, maar daar na gaan ze toch vragen of je niet ergens anders naartoe kunt." Bovendien, de wielrenhers spe culeren in Roomburgh op het eenrichtingverkeer. „Je moet er niet aan denken dat er een keer een leverancier tegen de rich ting in rijdt. Hartstikke gevaar lijk." Van Bochove vindt dat Swift maar eens 'creatief op zoek moet naar geld. „De asfaltering kost in totaal 290.000 gulden. Daarvan neemt de gemeente 210.000 gulden voor zijn reke ning. Van de resterende 80.000 gulden mag Swift er 30.000 in tien jaar aflossen. Voor de ande re 50.000 gulden moeten de wielrenners zelf een oplossing zoeken, maar de gemeente denkt mee." Volgens de wethouder gaat hij met dat voorstel al heel ver. „Andere sportclubs moeten bij dit soort investeringen de helft van het bedrag op tafel leggen. Wij hebben begrip voor de moeilijke financiële positie van Swift. Maar wat wij vragen is re- eel. En als we dat niet doen krij gen we scheve ogen bij andere clubs. Swift moet niet steeds doen alsof het voor ons een kwestie van dubbeltjes is. De gemeente is ook arm." Rare dingen Evelein vindt dat Van Bochove juist weinig begrip heeft voor het geldgebrek van Swift. „Wij kunnen echt geen rare dingen leiden loman leefmans Filmmaatschappij MGM heeft nog geen beslissing genomen over de bouw van een mega bioscoop in Leiden. De firma heeft geen geen haast met haar bouwplannen. „Leiden is be langrijk en blijft op ons verlang lijstje staan", zegt directeur Van Wouw. „Als er binnen anderhalf jaar een beslissing valt dan staat de bioscoop er over drie jaar, en dat is prima". De bouw van een mega-bio scoop is onderdeel van een plan voor herinrichting van het ter rein van de Groenoordhallen, dat bekend is onder de titel 'Groenoord Plaza'. Voor het ter rein zijn verschillende bouw plannen ontworpen. B en W hebben nog geen voorkeur uit gesproken voor een van de ont werpen. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen heeft verschil lende keren bij de gemeente aangedrongen op snelle besluit vorming. De Leidse politiek zou volgens hem vlug moeten in stemmen met 'Groenoord Pla za'. Dat is een omvangrijk plan van projectontwikkelaar Bruil Sanders Vastgoed. Het behelst de vestiging van hotels, evene menten- en congreszaleh, een veehandelscentrum en een me ga-bioscoop. Ook M. van Kasteren van Bruil Sanders drong voor de zo mer aan op een spoedig besluit. Zowel Van Kasteren als De Jong vreesde dat als de gemeente niet rap en voortvarend te werk zou gaan, MGM (Metro Gold- wyn Mayer) als deelnemer zou afvallen en de super-bioscoop met 2000 plaatsen aan Leiden voorbij zou gaan. Maar de betrokken bestuur ders burgemeester C. Goe- Tikibad A K Duinrell investeert I D ongeveer tien mil joen gulden in het Tikibad. Dat moet het grootste zwempark van Europa worden. koop en de wethouders J. Walenkamp (CDA/economi sche zaken) en T. van Rij (PvdA- /ruimtelijke ordening) lieten zich niet op stang jagen. Het project van Bruil Sanders is voor hen slechts één van drie mogelijkheden en het trio wil zich uitgebreid laten informe- Van Wouw laat vanuit Am sterdam weten dat de vrees van De Jong en Van Kasteren onge grond is. „In de Leidse regio wonen ongeveer 300.000 inwo ners. Dat blijft een belangrijk gebied. Het komende jaar gaan Woonwagens a a ^eva't c'e be_ I O woners van de twee woonwagens best, midden in de Alphense nieuw bouwwijk Kerk en Zanen. we beginnen in Maastricht, Am sterdam, Den Haag en Gronin gen. Pas volgend jaar gaan we ons met Leiden bezighouden". Het feit dat MGM rustig de discussie in de Leidse gemeen teraad en de commissies af wacht, wil nog niet zeggen dat de komst van de bioscoop zeker is. „In de huidige situatie is het niet aantrekkelijk om naar de Groenoordhal te komen", aldus Van Wouw. „Natuurlijk moet de infrastructuur daar veranderen en moeten er ook andere enter- tainment-voorzieningen ko men. We wachten vol spanning af." Tobben De kosten gaan omlaag, de werkne mers werken harder, het aantal passagiers neemt toe, maar het blijft tobben met de KLM. leiden erna straatsma Stokkermans Chroomindustrie bv uit Leiden heeft het protest tegen de export van beitszuren teruggetrokken. De schorsings zaak bij de raad van State tegen ministeriële beschikkingen die uitvoer mogelijk maken, gaat niet door. Het bedrijf ziet, sa men met vier vergelijkbare be drijven, om 'commerciële rede nen' af van verdere stappen te gen het rijk. De verwerkingsbedrijven van chemisch afval zijn er achter ge komen dat ze zelf ook beitszu ren kunnen exporteren, mist ze daar een vergunning voor aan vragen bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer. Het gaat om de bedrijven Mizec (onderdeel Philips), Vecam (Maassluis), Leto Recycling (Wierden) en Houseman bv (Bergen op Zoom). Tweede reden voor het stop zetten van juridische procedu res is de mededeling van VROM dat de export volgend jaar juli definitief wordt verboden. Het ministerie staat export van beits tijdelijk toe omdat er in Nederland onvoldoende mo gelijkheden zouden zijn om dit chemische afval te recyclen. In België en Duitsland zouden wel voldoende hoogwaardige instal laties zijn om de beitszuren op milieuvriendleijke manier te be werken. De Nederlandse afval verwerkingsbedrijven voelden zich door de toegestane export in hun economisch belang aan getast. Ze spraken over 'oneer lijke concurrentie' en betwijfel den de milieuvriendelijkheid van een aantal buitenlandse verwerkingsbedrijven. De advocaat van Stokkdr- mans, J.C.J. van den Assem, ver klaart dat de Nederlandse afval verwerkingsbedrijven zich 'nog eens op het hoofd hebben ge krabd' toen ze vernamen dat het rijk de export per 1 juli 1994 verbiedt. De groep besloot de schorsingszaak vervolgens te la ten vervallen. Bromfietser breekt sleutelbeen leiden» Een 18-jarige jongen uit Hazerswoude heeft gisteravond bij een verkeersongeval zijn sleutelbeen gebroken. De jongen reed rond acht uur op zijn bromfiets over het fietspad van het Levendaal in de richting van de Plantage. Ter hoogte van de Kraaierstraat werd hij gesneden-door een auto bestuurd door een 26-jarige man uit Sassenheim die linksaf sloeg zonder de brommer voor te laten gaan. Dé Hazérswoudenaar moest in het AZL worden behandeld. Inbraak in studentenkamer reiden Uit een kamer van een studentenhuis aan de Doelen gracht is tijdens de vakantie voor duizenden guldens aan spullen gestolen. De bewoonster kwam terug van vakantie en trof een chaos in haar kamer aan. Een flink aantal cd's en wat sieraden worden vermist. De dader is waarschijnlijk via een van de ramen binnengekomen. .Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een ver buitenland, maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Witte letters op een groot rood bord: Bloedbank. Vanaf de Plesmanlaan worden de ogen onwillekeurig getrokken naar de prominente naam op de achterpui van het Academisch Ziekenhuis. Beelden van sappige Dracula-films schieten door het hoofd. De Leidse Bloedbank is gevestigd in het hoofdgebouw van het AZL, op de derde etage van de nieuwe E-vleugel. Voor Nederlandse begrippen is het een middelgroot 'bedrijf'. Jaarlijks wordt hier 15.000 liter bloed afgetapt en verhandeld. Ruim driekwart van de verschillendebloedpreparaten die van al het vrijwillig gedoneerde bloed worden gemaakt, gaat naar patiënten in het AZL. De rest gaat naar andere klanten: het Alphense Rijnoord-ziekenhuis, het Leiderdorpse St. Elisabeth- ziekenhuis en het Leidse Diaconessenhuis. De Bloedbank (vroeger een onderdeel van het AZL, nu'een aparte stichting) is een modern bedrijf met computers, robots en andere geavanceerde aparatuur. Ze worden alle gebruikt om de bloedpreparaten zo snel mogelijk aan de man te kunnen brengen: hoe verser hoe beter. Het epicentrum van de 'bank' is de 'afname-afdeling'. Een wit geschilderde ruimte met acht luie ligstoelen. Vijf ochtenden en drie avonden per week worden hier aan de lopende band donoren 'afgetapt'. Op een doordeweekse ochtend is het een komen en góan van donors. Ze zien er niet allemaal blakend gezond uit. Van sommigen waag je je af of ze er het groene licht, dan is hij/zij klaar voor de afname. De donateurs zijn per afname ongeveer drie kwartier tot een uur bezig. Na het 'geven' moet de donateur even bijkomen; het lichaam heeft tijd nodig om zich aan te passen. Binnen een paar uur is het oude volume (vier tot vijf liter) weer terug. Het bloed heeft echter ongeveer i week nodig om weer de oude kwaliteit terug te krijgen. Het opgevangen bloed wordt met behulp van centrifuges snel gesplitst. Bloedplasma is ingevroren (-70 graden celsius) jaar houdbaar. De rode bloedcellen, verreweg de este bloedcellen, zijn vijf weken houdbaar. Het resterende kleine beetje bestaat tbloedplaatjes. De bloedplaatjes zijn belangrijk voor de bestrijding van leukemie. Voor de transfusie i een leukemie-patiënt is het bloed van zes donateurs nodig. Omdat het aantal leukemiepatiënten in het AZL de laatste jaren flink is toegenomen zijn er ook veel meer donateurs nodig dan vroeger. Het 'bankpersoneel' begint om elf uur met de verwerking van het die ochtend binnengekomen bloed. Plastic zakken met bloed worden gecentrifugeerd; de verschillendeonderdelen kunnen daarna makkelijker worden gescheiden. In de koelkasten waar de bloedpreparaten worden opgeslagen is het nog leeg. In de bovenste la ligt één zakje plasma 'in quarantaine'. Het spul ziet er een beetje vreemd uit, ondoorzichtig, en dat is ongebruikelijk. Mogelijk heeft de donateur vlak voor de afname wat al te vet gegeten. Bij de 'afhaalbalie' worden de bestellingen klaar gemaakt voor vervoer. De receptioniste gooit wat plastic bloedzakjes in een witte koelbox. Een 'bediende' van de Bloedbank is klaar om het vrachtje naar de klant te brengen, ergens in het AZL. Plaats zint bewoners niet Bewoners van het Noorder kwartier reageren afwijzend op het plan voor een nieuwe speelplek op de hoek van de Koningstraat en de Molen straat. Ze vinden het prima dat er een beschermde speelplek komt, maar de plaats zint hen niet. De bewoners willen dat de speelplaats een stuk opschuift in de richting van de Willem de Zwijgerlaan. Daar ligt aan de achterkant van de Van Ho- gendorpstraat al een kleine onbeschermde speelplek. Van de speelplaats zoals de ge meente die bedacht heeft, zou vooral de peuterspeelzaal in de Molenstraat profiteren. Van Hogendorpstraat-be- woonster W. Zandvliet krijgt bij haar protest steun van J. Vervoorn van de wijkgroep so ciale vernieuwing. „Al lang ge leden is gevraagd eens wat aan de hondenpoep te doen en onze speelplek op te knappen. We wilden een hek om de be staande speeltuin. Maar dat was te duur, zei de gemeente. En wat krijgen we nu? Een af geschermde speeltuin verder op, zodat wij hier de honden poep houden", zeggen ze. De gemeente stelt voor pa rallel aan de Koningstraat een gedeeltelijk door boomstam-, metjes omheinde speeltuin te maken, waar honden niet mo gen komen. Verder stelt Lei den twee schommels, een klimrek, een brug, een duikel- rek en een klimboom ter be schikking. Gouden Poort De nieuwe speeltuin grenst precies aan peuterspeelzaal de Gouden Poort in de Molen straat. Ook dat grieft een aan tal omwonenden. „We kunnen in de nieuwe speeltuin geen toezicht op onze kinderen houden door de hoge omhei ning, terwijl je er van de crè- loopt. Bo vendien vinden we de drukke Koningstraat ook gevaarlijk als grens." Leidster A. Zwartjes van re gionaal Peutercentrum de Gouden Poort met zo'n vijf tien kleuters in de ochtendu ren hoort op van het plan. Tot nu toe maakte de antropo sofische crèche gebruik van een kleine speelplek aan de overkant van de Koningstraat. „Ik heb me niet met het plan bemoeid. Mij is wel gevraagd wat ik voor ideeën had c een nieuwe speeltuin. Ik tegen ijzeren hekken, omdat er al veel ijzer in de omgeving is. Maar dit plan klinkt goed, al komen er voor jonge kinderen misschien te veel speeltjes." Actie Buurtcomité-voorzitler B. Pa ter maakt deel uit van I wijkcomité sociale vernic wing voor I.eiden-Noord De Kooi. Hij voert echter geen oppositie zoals mede-com lid Vervoorn. „Er is altijd ge vraagd om een afschermde plek waar kinderen kunnen spelen. Daar hebben wij als buurtcomité actie voor ge voerd. Dat is dan een nieuwe plek geworden, maar die oude speelplek verderop blijft be staan." .-.Ik was dus blij dat dit pla eruit rolde en over de preciez plek gaan we nog wel discus sieren. Maar dat dit plan op zettelijk de crèche ten goede komt, berust op een mis' stand. Toevallig zit de i vrouw die aan de Molenstraat de ruimte aan de crèche 1 huurt en er boven woont, ook in het wijkcomité dat actie voerde. Ze haalde handteke ningen voor een beschermde speelplek op. Daar komt het misverstand van." Pater betwijfelt wel of bo men en bordjes hondenbezit ters kunnen weren. „Die hou je toch niet tegen." GROETEN UIT LEIDEN Bloedbank heeft geheel eigen 'versprodukten wel verstandig aan doen om een halve liter aan een ander af te staan. Een vrouw met zwart haar, omhoog gebonden met een felgekleurde strik, is erg mager: zo iemand lijkt niets te kunnen missen. En de in bodywarmer gehulde meneer aan de koffiebar ziet wel erg bleek. Je zou verwachten dat ze na de afname van hun graat gaan, maar schijn bedriegt. Er wil inderdaad wel eens iemand flauw vallen, maar dat zijn niet altijd tengere bleke types. Het gebeurt ook wel dat een 'boom van een kerel' tegen de vlakte gaat als hij te snel opstaat nadat hem bloed is afgenomen. Vrijwilligers krijgen een uitgebreide medische keuring voor ze ^ls donateur worden toegelaten. Voor elke afname is er bovendien nog een zogenaamde 'kleine keuring'. Met een vingerprikje wordt een klein beetje bloed opgevangen om het bloedgehalte te bepalen. De donateur moet verder een vragenlijst invullen. Heeft hij/zij de afgelopen tijd een griepje gehad of antibiotica geslikt? Is de vrijwilliger nlangs nog in de tropen geweest? Medicijngebruik kan de kwaliteit van je bloed beïnvloeden. Dragers van een virus zijn te allen tijde ongeschikt voor donatie. Geeft de keuringsarts per computer Er wil wel eens iemand flauw vallen na de afname. Dat zijn niet altijd tengere bleke types. Het gebeurt ook dat een boom van een kerel van z'n graat gaat. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13