Er ging in Hilversum een dominee voorbij np 'Stierenvechters moeten ze gewoon kapot schieten' Muziek en romances aan 'der schone blaue Donau' Rtv show De kakel van krasse Klazien VRIJDAG 13 AUGUSTUS 19931H CLOSE UP v Albert van den Heuvel gaat als omroepbaas met emeritaat Klazien uut Zalk: hoe de televisie vlieggewichten boven zichzelf uit tilt. foto gpd egen die Klazien uut Zalk is dus absoluut geen kruid ge- wassen. Onkruid vergaat niet en Klazien blijft ook maar bezig. In de herfst van haar leven is de boerin een vrouw van de wereld aan het worden. Tot voor kort kwam ze zelden ver der dan het tuinhek van de naburige hoeve en wist geen mens, de Zalkers daargelaten, waar Zalk op de landkaart moest worden ge zocht. Een categorie Nederlanders mag de onbehouwen, alles vereenvou digende stem des volks blijkbaar graag horen. Het aardige van dit land is dat de underdog ook mag meeblaffen als het een beetje mee-, respectievelijk tegenzit. Zoals het dan vaak gaat: geef ze een vinger en ze pakken meteen een hele hand. En dan staat daar op eens avond aan avond een of andere in onberispelijk kostuum ge- stoken windvaan driftig gesticulerend zonnige perioden te voor spellen, afgewisseld met hier en daar een bui, die naar enkele uren later blijkt een etmaal lang het water loost van een natte moesson. En zo zijn er nog meer van die Hadjememaar-types, die nergens anders toegang tot de voorgrond zouden krijgen. De Stella's, de Jantje Koopmansen, de Dries van Agten, de Carlo Boszhards, de Martin Gausen, de Jacques J. D'Ancona's. IClazien heeft met wijlen boer Koekoek gemeen, dat ze het kan niet schelen welk vraagstuk denkt te kunnen afdekken met een zin vol onzin of een onduidelijk huis-, tuin- en keukenmiddel. Nooit vol gestopt met boekenwijsheid spreekt hier de verkondiger van de wijsheid van de kouwe grond. Te veel hondedrollen in dé zandbak ken waarin de hoop des vaderlands speelt? Honden minder honde- brokken te vreten geven en voor alle zekerheid muilkorven. Mocht dat niet helpen, dan kunnen alle zandbakken altijd nog worden volgestort met beton. Vallen de vullingen spontaan uit de kiezen, geen probleem, Klazien weet raad. De gaten volstoppen met gras, driemaal daags het sap van de dovenetel naar binnen slurpen en kauwen gaat weer. En lachen als een boerin die kiespijn heeft ook. Bijziend? Eet op z'n tijd een wortel, dat kan nooit slecht zijn, uitein delijk zijn er de laatste tijd niet veel konijnen met een bril waarge nomen. U leeft op te grote voet? Begin de dag met een grapefruit en als Klazien mag worden geloofd, slinkt de voet van maat 48 naar maat 46. Last van wintertenen? Volgens Klazien, die het allemaal denkt te weten, moeten we onze onderdanen insmeren met een papje van aardbeienbrij en slaolie. Mevrouw schrijft wekelijks of laat elke week een column in een roddelblad schrijven. Ze geeft de lezer adviezen, zoals ze de kijker tips verstrekt. De strekking: pluk geen brandnetels, want daar gaan de handen van jeuken en wie weet wat daar allemaal weer van komt. Klazien heeft nu ook een cosmetica-lijn. Niet dat ook maar iemand het aan haar afziet, maar Klazien laat haar geachte clientè le er beter uitzien en lekkerder ruiken. En alles op basis van planten en kruiden, zonder toevoeging van faecaliteen en zalkisticide, al dan niet aangelengd met een vloeibare waterontharder. Bij Klazien wordt nog geen mug geofferd aan haar cosmetica zonder opsmuk, laat staan een proefdier. In de aanbieding heeft Klazien shampoo, gebotteld van haarzuiver berkenwater. Voor degene die de hoofd huid wiJ prikkelen, heeft ze brandnetelshampoo in huis. Binnen kort op aanvraag te bestellen: ontharingszalf. Het zal allemaal wel. Wie had het daar over boerenslimheid? Een ontdekking van Rik Felderhof, Klazien, tegenwoordig in Neder land bekend als kletsdeern UMtZalk. Ze mocht in De Stoel plaatsne men op het dek van het varend paleis van die puissant rijke glijer, die zich door zijn gevolg van jonge strak uitgelijnde knapen laat aanspreken met Prince de Lignac. Daar is het allemaal mee begon nen. En nu heeft bij de NCRV de mening post gevat dat Nederland plat gaat voor Klazien en haar wijsheden. Menige trouwe betaler van kijkgeld is er lekker mee. Het grootste deel van haar bestaan bestond haar kennissenkring uit Katrien en Katrien II, Klaartje en Bella en de nakomelingen van Katrien I, Katrien II, Klaartje en Bel la. Maar nu ze onder de mensen is, is Klazien niet meer te stuiten en staat haar kakel niet stil. Klazien is zo langzamerhand het alter natieve testbeeld van de Nederlandse televisie. En ze past zich aan, hoor. Klazien doet dan wel alsof ze gewoon ge bleven is, maar soepjurken zwabberen nog maar zelden om haar lijf, ze draagt nu bijna haute couture. Nog even en ze heeft ook een kledinglijn. Klazien wwrZalk denkt immers overal verstand van te. hebben en dat gaf ze dinsdag in haar eigen TV-programma ondub belzinnig te kennen. Couturier Frans Molenaar liet haar zijn nieuw ste creaties zien en dat heeft hij geweten. Een bevallig heupwiegen de mannequin met een grootschalige witte hoed werd achtervolgd met de opmerking: „Zo, die hoeft geen paraplu op te zett'n as 't re gent." En na de modeshow sprak mevrouw op grond van 25 jaar ervaring als naaister: „Ik heb veul mooie ding'n gezien, mqar ik ben tevred'n met wa'k zelf maak. En tevred'nheid is een kruid teg'n alle kwal'n." Zo is het maar net. Klazien in de Stoel, Klazien in kruiden, Klazien weet raad. Klazien schijnt ook al tien boekjes te hebben geschreven, althans laten schrijven, waarvan binnenkort het miljoenste exemplaar over de toonbank gaat. En nu heeft ze, godbetert, ook een eigen TV-pro- gramma. Wie aflevering 1 heeft gezien weet nu dat de boerenstand de bh een uiernetje noemt. Klazien gaat zich ook nog een afleve ring lang met de luchtvaart bemoeien, wie weet omdat Klazien ze .geregeld ziet vliegen. En ze gaat ook nog bij de politie langs en op de Antillen de groeten overbrengen van Berendien uit Wisp. Kla- zien-mania in Holland en omstreken. Hoe de televisie vlieggewich ten ver boven zichzelf uit tilt en kippen zonder koppen (windjeie ren laat leggen. Het zal toch niet gebeuren dat Klazien binnenkort opduikt in de 'oveelste maandverbandreclame. Als dat werkelijkheid wordt, oet Nederland onmiddellijk aan de monitor. Het enige dat in het leven zeker is, is dat niets zeker is. Dr. Albert van den Heuvel zal de eerste zijn om zulks te beamen. In jongere jaren zal hij immers nooit hebben bevroed dat hij het als theoloog ooit nog zou brengen tot voorzitter van de VARA. Van den Heuvel legde de mars route af van Kampen naar Hilversum, waar hij bij de NOS ook nog programmacommissaris en nadien vice- voorzitter werd. In het Gooise heeft hij nooit zijn afkomst verloochend. Een man van veel woorden, die na dik der tien jaar meent dat het tijd wordt zijn ultieme zegje over omroepzaken te verkondigen. Deo uolente treedt Van den Heuvel medio oktober uit het dagelijks bestuur van de NOS. Portret van een dominee, die naar eigen zeggen ook als omroepbaas zijn optimisme ontleende aan zijn „wanstaltige vroomheid" en zijn gezicht daarom onder vrijwel alle omstandigheden plooide in een glimlach. „Mijn kinderhoop was gevestigd op het paradijs, maar die wereld is aan scherven. Binnen de oceaan van ellende zie ik roeiboten van hoop dobberen en daar moet je aan boord klimmen. Die hoop is niet kapot te krijgen, ik ben een hoopfundamentalist. -w- eheel onverwacht I kwam hij van de kansel om zijn iet wat gedragen stem te laten weerklinken voor het gehoor van omroepmedewerkers. De secretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk, een lid van de NCRV nota bene, be noemd tot voorzitter van de VARA. Kon het opzienbarender? Dr. A.H. van den Heuvel als op volger van oud-vakbondsman André Kloos, die volledig was afgeknapt op de intriges, die eind jaren zeventig de stem ming in de VARA-studio totaal verziekten. Het democratise ringsproces sloeg daar op een gegeven moment zó door, dat in een poging z'n gelijk te halen de een de ander overstemde. Of zoals Kloos het verwoordde: „Het onfatsoen heeft gewon- Eind maart 1980 verstomde de kakafonie in het gebouwen complex van de VARA. Alsof er in de Hilversumse Heuvellaan een dominee voorbijging, zo veel verbazing wekte de aan kondiging dat er slechts één kandidaat was en dan ook nog van christelijke huize om op de Dag van de Arbeid de voorzittershamer van de socia listische omroep ter hand te ne men. Niet langer de verbeel ding, maar een dominee aan de macht bij de VARA. Van den Heuvel moest hals over kop lid worden gemaakt, maar wat kon het schelen? Van den Heuvel is ook in het Hilversumse een man van veel woorden gebleken. Eens domi nee, altijd dominee. Tegen wil en dank. Na zijn entree zei hij: „Bij de VARA moeten ze niet denken dat ze een verkapte do minee in dienst hebben en de kerk moet vooral niet denken dat er een predikant bij de VARA werkt. Ik heb, zodra ik de benoeming aannam, afstand gedaan van mijn ambt en ben dus gewoon meneer Van den Heuvel." Bevreemding Zijn keuze voor de VARA wekte in sommige kringen nogal wat bevreemding. Er waren destijds VARA-mensen van de oude stempel die zich oprecht afvroe gen of de VARA-haan psalmen ging kraaien. Maar lees bijvoor beeld ook de niet mis te versta ne woorden die ir. J. de Graaf liet afdrukken in De Waarheids vriend, orgaan van Gerefor meerde Bonders binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk: „Kan men een vriend van god lozen en godvrezenden zijn, van de VARA en van de kerk? Kan men zichzelf met al zijn talen ten en gaven eerst inzetten voor de kerk van Christus en dan voor een omroep die met God noch gebod rekening houdt?" Als altijd reageerde Van den Heuvel, in 1932 geboren in Utrecht en afkomstig uit een rechtschapen orthodox gezin, als de dominee met het grote begrip. Van den Heuvel zei zich thuis te voelen aan de Heuvel laan, waar de scheiding der geesten zo scherp waarneem baar was. Ging Van den Heuvel er niet altijd prat op ook veel vrienden onder atheïsten te hebben? Nou dan! En klonken er verwijten over het gevloek in VARA-programma's, dan zei Van den Heuvel: „Om te kun nen vloeken moet je God ken nen. Het gaat hier om slecht taalgebruik." AI een jaar na zijn aantreden bij de VARA was Van den Heu vel in het Gooi geaccepteerd als een kundige, hyperintelligente bestuurder, die als duikelaar niet was om te krijgen op het biljartlaken van de VARA. „Ik heb ontdekt dat de VARA geen slangenkuil is, maar gewoon de Ark van Noach met reine en on reine dieren." Het heet dat pijprokers geen onruststokers zijn, maar Albert van den Heuvel getuigde in de ogen van menigeen nogal eens van het tegendeel. In 1972 trad hij toe tot de PvdA en op grond van dat besluit werd hij veelvul dig aangeduid als de rooie do minee. De Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan, duidde hem in 1970 als een oe cumenische revolutionair die het had gewaagd als dominee een mis op te dragen. Cuba werd door Van den Heuvel ooit als een enig land aangeduid, een uitspraak waarop hij dikwijls is aangesproken. Nooit te beroerd om zich controver sieel op te stellen verdoemde hij op persoonlijke titel in De Tijd van 10 oktober 1980 de chris- Kids for Animals binden strijd aan tegen dierenbeulen Er zijn wel meer kinderen die in hun vrije tijd gaan werken, maar Stefan Smits (13) had deze zo mer een wel héél bijzonder vakantiebaantje. De Mavoscholier uit Den Bosch werkte samen met vijf leeftijdgenoten mee aan de opnamen van het nieuwe TROS-programma Kids For Animals. De jeugdige presentatoren strijden hierin tegen het dierenleed in de wereld. Het programma, dat een vervolg op een onder deel van TROS Dierenmanieren is, wordt van avond voor het eerst uitgezonden. Kids for Ani mals telt zes afleveringen. Stefan hoorde, net als zijn collega's Eefje^ Joost, Bob, Elodie en Marloes, via de jeugdvereniging van de Dierenbescherming dat de omroep kinde ren zocht voor de presentatie. „We moesten met 26-kinderen interviewtjes doen en teksten voorle zen", vertelt hij. „En toen werd ik, met nog vijf andere kinderen, uitgekozen." Echt verbaasd was hij niet: „Iedereen zei al dat ik het wel zou wor den, omdat ik zoveel ideeën had." De presentator is al vijf jaar jeugdlid van de Dierenbescherming, hij is met dieren opgegroeid. „Nu hebben we alleen een parkiet, twee honden en twee volières met vogels buiten staan. Maar vroeger waren het er veel meer, toen hadden we zelfs twee slangen." Dat er een hoop dierenleed op de wereld is, weet Stefan maar al te goed. Hij maakt zich nog het kwaadst over stierenvechters: „Die moeten ze gewoon kapot schieten". In de eerste uitzending zullen de Kids dan ook uitgebreid aandacht beste den aan dit volksvermaak; berendansen en pit bullgevechten komen ook aan bod. Verder zal een bekende Nederlander vertellen over zijn of haar favoriete huisdier en bezoeken de kinderen ver schillende opvangcentra voor dieren. Het televisie-avontuur is Stefan goed bevallen, al was het wel 'raar' om de items terug te zien. „Mijn stem klinkt zo laag", vindt hij. Van zijn ge zicht schrok hij niet op: „dat ben ik al gewend van de spiegel". In elk geval hoopt Stefan op een ver volg, hij blijft graag bij de televisie. „Het liefst wil ik dan weer iets met dieren doen, maar wat an ders is ook goed." (Nederland 2, vanavond om 18.21 uur) TROS brengt serie Strauss Dynastie op het scherm Albert van den Heuvel: een omroepbaas met een boodschap, die binnenkort met emeritaat gaat. foto gpd tendemocratie als een thuisha ven van bange burgers. En tij dens een vraaggesprek liet hij Max Pam in NRC/Handelsblad van 28 februari 1981 optekenen dat hij zich geregeld door de EO gekwetst voelde. „De EO, dat is voor mij zoiets als een anti-se miet die een jodenmop vertelt." Voorganger Van den Heuvel heeft zich tij dens zijn werkzame leven altoos als een voorganger laten ken nen, nooit als een man van de achtergrond. Hij gold als tame lijk omstreden. „Een ramp voor de kerk", werd hij genoemd. En ook: „Een adept van de terroris tische strategie van de Wereld raad van Kerken." Van hem kon altijd iets onver wachts verwacht worden. Op 27 juli 1968, tijdens de Vierde Brit se conferentie van christelijke jongeren kreeg hij als woord voerder van de Wereldraad van Kerken een staande ovatie voor zijn toespraak. Van den Heuvel stelde de menigte onmiddellijk voor te applaudisseren voor God. Hoe een dominee waarschijn lijk tot zijn eigen verbazing de kerk uitstapte en de omroep binnenwandelde: dat is de on dertoon van het verhaal over Van den Heuvels werkzame le- Zijn voorzitterschap bracht de VARA niet de gewenste leden- aahwas, wèl een budgetover schrijding van enkele miljoe nen. Na vijf jaar stapte Van den Heuvel over naar de NOS, waar hij programmacommissaris werd. Niet zonder rancune gaf de toenmalige Groepsleider In formatieve Programma's Van den, Heuvel de zegen na door hem uit te schelden voor een onoprecht kwaakorgel. Karei van Hoof, indertijd voorzitter van VARA's ondernemingsraad, had voor Van den Heuvel een sjieker afscheidswoord in petto: „Zijn onmiskenbare bestuurlij ke kwaliteiten komen in het NOS-bestuur beter tot hun recht dan bij ons." Albert van den Heuvel heeft zijn omroepfuncties altijd sterk gerelativeerd. Macht was vol gens hem als salami waarvan dagelijks een plak werd afgesne den. De laatste jaren verkeerde hij als vice-voorzitter van de NOS wat meer in de luwte. Me dio oktober 'treedt Van den Heuvel terug. Dertien jaar lang ging er in Hilversum een domi nee voorbij. Binnenkort is de omroep een bestuurder armer, die hoe dan ook een boodschap had. Weelderige kostuums, grote balzalen, veel muziek, roman ces en de Donau zo blauw op de achtergrond. De nieuwe TV- serie Strauss Dynastie, waarvan de TROS vanavond de eerste af levering uitzendt, staat er bol van. Het geromantiseerde ver haal over de Weense familie Strauss zal met name de lief hebbers van operettemuziek en onstuimige liefdesaffaires niet teleurstellen. De Strauss Dynastie is een zesdelige serie die in opdracht van de Oostenrijkse, Duitse en Italiaanse TV werd geprodu ceerd door de Amerikaan Mar vin Chomsky, die eerder be kendheid 'verwierf met onder meer Roots en Holocaust. Het script werd geschreven door Zdenek Mahler, die ook verant woordelijk was voor het script van Oscarwinnaar Amadeus, de Film over het leven van Mozart. De belangrijkste rollen in Strauss Dynastie worden ge speeld door Anthony Higgins (Johan Strauss), Stephen Mc- Gann (Schani) en Lisa Howard (Anna). Verder zijn er gastoptre dens van bekende acteurs als Edward Fox en John Gielgud. Wanneer de serie Strauss Dy nastie begint, ontmoeten de twee jonge violisten Johan Strauss en Joseph Lanner el kaar. Na een eerste stroef verlo pen contact sluiten ze toch vriendschap en besluiten sa men te gaan optreden. Ze bele ven hun eerste successen, maar onenigheid over wie welke deuntjes heeft geschreven en vooral de wedijver om de gun sten van Anna drijft het duo uit elkaar. Anna kiest voor Johan, tot groot ongenoegen van Joseph, die daarop zijn eigen orkest vormt en Strauss heftig gaat be concurreren. De strijd loopt zo hoog op, dat de Oostenrijkse kanselier Metternich moet in grijpen en Lanner tot keizerlijk hofdirigent benoemt. Strauss voelt zich beledigd, maar zet al les op alles en ontwikkelt zich tot één van de meest vooraan staande musici van Europa. Daarmee wordt hij ook de favo riet van talloze jonge vrouwen, wier attenties hij niet altijd kan weerstaan. De serie richt de aandacht na de dood van Johan Strauss op zoon Schani, die net zo getalen teerd is als pa. Naast de muzi kale hoogstandjes blijven de liefdesperikelen veel aandacht opeisen. En ook is er de onder linge strijd met de twee andere zoons Pepi en Edi. Wanneer de negentiende eeuw op zijn eind loopt, is het ook gedaan met de Strauss Dynastie. De naam Strauss leeft echter voort in de wals, de dans die de wereld ver overde. (Strauss Dynastie, vanavond, 21.26 uur, Nederland 2) Fragment uit de TV-serie Strauss Dynastie, de eerste aflevering op de buis brengt. l -

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10