Buthelezi: ANC niet in vredesleger - j i Buitenland 'Elitetroepen VS gaan mogelijk naar Somalia' Amnesty: 'Sierra Leone zet kinderen gevangen' Duitsland snijdt fors in de sociale sector Clinton wil meer politie op straat en minder wapens 'Heiligen' wachten op klanten i Shalikashvili voorgedragen als nieuwe chef-staf van VS Vredesonderhandelingen in Bosnië op dood punt Serviërs moeten berghellingen vanmiddag hebben ontruimd DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 Prei se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pres DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gem«nscSappci'|Lc Persdienst i-c* y-el-oioe-dert IPS t r. s. Opdienen dessert op navel verboden perth De inspectie van de volksgezondheid in het Australische Perth heeft een restaurant verboden desserts te serveren op de buiken van topless dames. Het restaurant probeert volgens de inspectie op die wijze door een maas in de wet te glippen. De gemeentebepalingen in Perth verbieden dat topless dames spij zen en alcohol serveren, maar niet om hen als bord te gebrui ken. VS bespioneerden ook geallieerden new York» De Verenigde Staten hebben tijdens de Tweede We reldoorlog geallieerden bespioneerd, hun geheime codes ontcij ferd en hun diplomatieke telegrammen onderschept. Uit docu menten van het Amerikaanse Agentschap voor de Nationale Vei ligheid (NSA) blijkt dat de VS in 1945 onder meer hebben ge spioneerd in België, China, Denemarken, Italië. Liberia, Luxem burg, Nederland. Noorwegen, Polen, een aantal Latijnsameri- kaanse landen, en uiteraard in Duitsland en Japan. Explosie Russische groeve: 11 doden moskou Een explosie in een ijzerertsgroeve in de buurt van de Russische stad Goebkin heeft gisteren aan elf mijnwerkers het leven gekost. Volgens de autoriteiten kwamen zo'n 300 ton ex plosieven, waarmee een rotspartij moest worden opgeruimd, vroegtijdig tot ontploffing. Arrestaties na aanslag op CIA-agent tbilisi De Georgische politie heeft drie mannen opgepakt in verband met de aanslag op een Amerikaanse CIA-agent. De man, Fred Woodruff, werd zondag doodgeschoten. De veilig heidschefvan Georgië, Eldar Gogoladze, is hangende het onder zoek op non-actief gesteld. Honderden doden overstromingen China pekinc Zeker 380 mensen zijn sinds vorige maand omgekomen bij overstromingen in tien provincies in het midden en oosten van China. De overstromingen vernielden 580.000 huizen en richtten voor meer dan 4,6 miljard gulden schade aan, aldus het Ch i nese Dagblad. Indiaas dorp kijkt toe bij onthoofding new delhi Een Indiaas dorp heeft eind vorige week zwijgend toegekeken hoe een jong paar wegens schending van de sociale norm met een bijl werd onthoofd door een oom. De verhouding van Satish (21) en Sarita (20) werd door de 250 gezinnen van het dorp Khandravvali als incestueus beschouwd, omdat Satish San ta's oom was. Russische consul Iran bevrijd teheran Iraanse veiligheidstroepen hebben gisteren een einde gemaakt aan de gijzeling van de Russische consul in Teheran. De gijzelnemer, die de diplomaat sinds dinsdag vasthield, raakte daarbij ernstig gewond. De man, een Iraniër die lid was van de ontbonden communistische Tudeh-partij, eiste politiek asiel in Rusland. WASHINGTON Rtr-AFP-DPA-AP De Verenigde Staten gaan mo gelijk speciale commando-een heden sturen naar Somalia om de voortvluchtige krijgsheer Mohamed Farah Aidid te arres teren. Dat hebben Amerikaanse functionarissen gisteren ge meld. Zij zeiden bovendien te verwachten dat de buitenlandse troepen, inclusief de Ameri kaanse, nog zeker een jaar in het Afrikaanse land zullen blij ven. Aidid wordt verantwoordelijk gehouden voor de golf van ge weld tegen VN-militairen. Zo werden afgelopen zondag vier Amerikaanse blauwhelmen ver moord. In de nacht van dinsdag De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren plannen be kend gemaakt voor de uitbrei ding van het aantal agenten op straat en beperking van de wa penverkoop. De voorstellen gaan 3,4 miljard dollar (zo'n 6,5 miljard gulden) kosten. Het po litiebestand wordt vergroot met 50.000 manschappen. Eerder had Clinton een uitbreiding van LONDEN DPA-ANP In het Westafrikaanse Sierra Leone worden dagelijks kinde ren en zelfs baby's door rege ringstroepen gearresteerd. Zij worden voor onbepaalde tijd en zonder enige vorm van proces vastgezet. Dat blijkt uit een van daag in Londen gepubliceerd rapport van Amnesty Interna tional. Volgens de mensenrechtenor ganisatie zijn de meeste kinde ren slachtoffer van het gewa pende conflict dat in 1991 uit brak tussen het leger en het re bellerende Verenigd Revolutio nair Front. Zij leven doorgaans in veel te kleine cellen onder er barmelijke omstandigheden, worden mishandeld en zijn sterk ondervoed. De meeste minderjarige ge vangenen zijn jongens die ervan worden verdacht met de rebel len te hebben meegevochten. Veel kinderen zijn wees. Zij hebben hun ouders verloren tij dens slachtpartijen, aangericht door de guerrillastrijders en zijn vervolgens door de opstandelin gen of het leger gerecruteerd. Ongeveer duizend jongens in de leeftijd van zeven tot vijftien jaar staan als soldaat geregi streerd. De meesten zijn opge pakt in het grensgebied met Li beria, waar de rebellen actief zijn. Het leger heeft er een ge woonte van gemaakt minderja rigen te arresteren om op die manier achter de identiteit van guerrillastrijders te komen. Amnesty bezocht in mei dit jaar de beruchte Pademba Road Prison in de hoofdstad Free town, waar zij zestien jongens aantrof die zonder vorm van proces en zonder medeweten van hun familie in isoleercellen zitten. De Klerk noemt ANC 'gevaarlijk en onbetrouwbaar' SPD: 'Zwaarste last voor zwaksten moeten dragen. De vakcentrale DGB vreest dat zeker 200.000 mensen onder de armoede grens zullen belanden. Minister Waigel (Financiën) wees de kritiek van de hand en noemde zijn voorstellen sociaal uitgebalanceerd. ,,In Duitsland wordt jaarlijks duizend miljard mark in de sociale sector uitge geven. Daarop zal nu maximaal vijftien miljard worden bezui nigd. Het is absurd dit een aan slag op ons sociale stelsel te noemen", zo verklaarde de be windsman. Behalve deze bezuinigingen voert het kabinet ook een aantal lastenverzwaringen in. De ac cijns op benzine gaat op 1 janu ari 16 cent omhoog en de soli- dariteitstoeslag van 7,5 procent op de inkomstenbelasting voor de opbouw van de voormalige DDR wordt op 1 juli volgend jaar weer ingevoerd. Nieuw-Zeeland blij met truffels wellington rtr Nieuwzeelandse landbouw wetenschappers vierden vandaag de oogst van de eerste twee truffels in het land. Het is de bedoeling dat het er spoedig duizenden zijn en dat Nieuw-Zeeland een concurrent wordt van Frankrijk, dat min of meer een monopolie heeft op de dure delicatesse. Het is voor het eerst dat buiten het noordelijk halfrond Franse zwarte Perigord-truffels worden geoogst. De twee kleine truffels werden gevonden door de snuffelhond van het Nieuw zeelandse Agrarische en Voedsel-onderzoeksinsti- tuut. De Fransen gebruiken varkens om de in de bodem gegroeide truffels op te spo ren en uit te graven. Het bruine, onooglijke vrucht vlees van de paddestoel is gewild om de specifieke smaak die het geeft aan vlees en sauzen. BERLIJN HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Het Duitse kabinet heeft giste ren een bezuinigingspakket van bijna 25 miljard gulden aange nomen. Er wordt vooral ge snoeid in de sociale sector. De werkloosheidsuitkeringen gaan omlaag, de kinderbijslag wordt afhankelijk van het inkomen en de hoogte van de sociale uitke ringen worden voor een jaar be vroren. Verder wil het kabinet de compensatie schrappen die bouwvalckers krijgen voor ver- letdagen (als het weer te slecht is om te werken). Het nu aangenomen bezuini gingspakket is uiterst omstre den. De sociaal-democratische oppositie noemde de regerings plannen 'vergif voor de toch al slechte conjunctuur en stelde dat de zwaksten in de samenle ving opnieuw dé zwaarste last bekende aanvallers is vernield. De leider van de Zulu-partij Inkatha, chief Mangosuthu Buthelezi, is tegen een vredeskorps waarin ook leden worden opgenomen van het ANC-leger Umkhonto we Si- zwe. Volgens de Inkatha-leider zal zo'n vredesmacht het geweld alleen maar aanwakkeren. Bovendien behoren de ANC-soldaten in de visie van Buthelezi tot de slechtst op geleide ter wereld. Een inwoonster van het Zuidafrikaanse woonoord Thokoza schreeuwt het uit als ze ziet dat haar huis door on- foto afp walter dhladhla spelde een burgeroorlog als ge volg van de manier waarop de regering en het ANC samenwer ken. De Inkathaleider bezocht gisteren de door geweld geteis terde zwarte woonoorden ten oosten van Johannesburg. Daar verloren de afgelopen maand bijna vijfhonderd mensen het leven bij gevechten tussen ANC- en Inkatha-aanhangers. Tijdens een toespraak tot een kleine 3.000 met speren en knuppels bewapende aanhan gers legde Buthelezi de schuld van de strijd in de woonoorden vooral bij het ANC. Hij ontken de dat een sinistere 'derde macht' van extreem-rechtse ele menten in leger en politie de hand heeft in het geweld, zoals ANC-leider Nelson Mandela be weert. Arrestaties Irak na vermeende couppoging LONDEN Rtr JOHANNESBURG P. van NUUSENBURG CORRESPONDENT Het ANC stelde vorige week de vorming voor van een vredes korps, waarin leden van alle be langrijke politieke partijen zijn vertegenwoordigd. Dit korps moet de politie vervangen en de orde in de zwarte woonoorden herstellen. De regering is in be ginsel akkoord gegaan met dit plan, maar wil niet dat het korps de taken van de politie overneemt. Het kan wel een on dersteunende rol spelen, zo zei president De Klerk. De Klerk viel het ANC gisteren openlijk af toen hij een oproep deed aan Inkatha om weer deel te nemen aan de vredesonder handelingen waar ze in juni uit stapte. Hij noemde het ANC „gevaarlijk en onbetrouwbaar". Buthelezi sloot een snelle terug keer van zijn partij uit en voor- De haakse overheid heeft giste ren 210 officieren, oud-officie- ren en burgers gearresteerd die betrokken zouden zijn bij een couppoging. Dat meldde de haakse oppositiegroepering Vrije Raad gisteren. Volgens de organisatie zijn alle arrestanten afkomstig uit de regio ten noor den van Baghdad, waar presi dent Saddam Hussein is gebo ren en zijn machtsbasis heeft. Onder de arrestanten zijn en kele belangrijke kopstukken zoals oud-parlementariër Jasser Mukhlus al-Takriti, Sufiyan Sa- leh al-Ghurairi, commandant van het tankbataljon van de Re publikeinse Garde en Raji al- Takriti. die de medische zorg van de Republikeinse Garde on der zijn hoede had. op woensdag schoten Amerika nen in de hoofdstad Muqdisho zeven bewapende Somaliërs dood die vermoedelijk tot de aanhang van Aidid behoorden. Internationale hulporganisa ties hebben gisteren forse kri tiek geuit op de tactiek van de VN-troepen in Somalia. Zij zou den onnodig slachtoffers onder de burgerbevolking maken en de distributie van hulpgoederen bemoeilijken. In een gezamen lijke verklaring aan VN-secreta- ris-generaal Boutros Ghali zeg gen 26 organisaties dat het op treden van de VN morele en ju ridische vragen oproept. De VN zouden zich in Somalia „stren gere gedragsregels" moeten aanmeten, vinden zij. Washington ap100.000 agenten voorgesteld. Ook zal Clinton twee presi dentiële besluiten tekenen die een einde moeten maken aan misdaden waarbij wapens wor den gebruikt. Het eerste besluit betreft een herziening van de regels waaraan wapenhandela ren zich moeten houden, in het tweede wordt het ministerie van financiën bevolen de import van buitenlandse wapens op te schorten. \P- At\ new delhi» 'Heilige mannen' wachten evenals de ballonverkoopster op de vrijgevige menigte die op het punt staat een hindustaanse tempel in de Indiase hoofdstad New Delhi te verlaten. De hindus vieren het jaarlijkse feest Janmastami dat de verjaardag van de belangrijkste hindugod Krishna markeert. foto ap john moore Colin Powell 30 september met pensioen DEN HAAG-BRUSSEL HENK GLIMMERVEEN De Amerikaanse president Clin ton heeft de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, gene raal John Shalikashvili, voorge dragen als voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven in de Verenigde Staten. Shalikash vili volgt Colin Powell op die op 30 september met pensioen gaat. De benoeming van een nieuwe chef-staf. voor de tijd van twee jaar. moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. De artillerie-generaal Shali kashvili is 57 jaar. Hij werd ge boren in Polen en arriveerde met zijn ouders in 1952 in de VS. Hij werd internationaal be kend toen hij de leiding had bij de hulpverlening aan de Kurden in noord-Irak, vlak na beëindi ging van de Golfoorlog. Shali kashvili werd op 29 april 1992 benoemd tot opvolger van ge neraal John R. Galvin als Supre me Allied Commander Europe (Saceur). Saceur doet aanbeve lingen aan de politieke en mili taire autoriteiten van de NAVO overallerlei militaire zaken. Shalikashvili geldt als een van de beste Oost Europa-experts in het Amerikaanse militaire appa raat. Als opperbevelhebber van de NAVO in Europa had hij de leiding bij het opstellen van de aanvalsplannen op Servische stellingen in Bosnië, die de NAVO gaat uitvoeren als secre taris-generaal Boutros Ghali van de VN daartoe zou besluiten De ambassadeurs van de zes tien NAVO-landen hebben dat NAVO-plan deze weck goedge keurd. ACHTERGROND BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Karadzic ontkende de nieuwe troepenbewegingen en gaf de schuld van de vertraagde ontruiming van de bergen aan de VN-troepen. Die zouden de achtergelaten Servische posities niet snel genoeg overnemen. Vanuit Servisch standpunt is het begrijpelijk dat ze zich niet aan hun belofte houden zolang de VN niet in staat zijn de bergen volledig over te nemen en een demilitarisering te garanderen. Per slot van rekening zijn de Igman en de Bjelasnica nu in Servische handen en zo'n militair voordeel geef je niet weg als je weet dat de vijand klaar staat om het gebied weer in te pikken. Maar de gebeurtenissen rond de twee bergen zijn kenmerkend voor de tactiek die de Serviërs deze hele oorlog al hebben gebruikt. Met militair geweld wordt een situatie geschapen. Vervolgens wordt de internationale gemeenschap, dat wil zeggen de VN, door middel van onderhandelingen, toezeggingen en dreigementen zover gebracht dat ze de Servische veroveringen feitelijk accepteert. Dat is zo gegaan in Kroatië, waar grote gebieden onder het oog van de VN nog steeds in Servische handen zijn. Dat is gebeurd in Srebrepica, waar VN-troepen voor de - ontwapening van de moslims hebben gezorgd en zo in feite de Servische doelstelling hebben verwezenlijkt. En Alle beloftes van hun leider Radovan Karadzic ten spijt, blijken de Serviërs niet bereid zich terug te trek ken van de strategische bergen Igman en Bjelasnica ten zuiden van Sarajevo. Zelfs de aanvankelijke ont ruiming van Bjelasnica is volgens Franse VN-troepen de afgelopen twee dagen weer ongedaan gemaakt. Servische troepen lijken zich voor te bereiden om ook het laatste noordelijke strookje van de noordelijke hel ling van de Igman dat nog in moslimhanden is, te ver overen. dat dreigt zo te gaan met Sarajevo en met heel Bosnië, waarvan de wereld feitelijk inmiddels heeft aanvaard dat het tot een driedeling zal komen. Het probleem is natuurlijk dat de wereld weinig andere keuzes meer heeft. Alleen de Verenigde Staten lijken nog te geloven dat een gezamenlijk Bosnië een kans maakt. En natuurlijk de Bosnische president Alija Izetbegovic, hoewel zelfs die inmiddels al een aantal keren heeft toegegeven dat opdeling van de republiek eigenlijk de enige oplossing is. Als er geen andere uitweg meer is, rijst de vraag hoe dat resultaat zo snel mogelijk kan worden bereikt. Met, de huidige patstelling in Genève heeft de internationale gemeenschap drie opties. De eerste zijn de voornamelijk door Amerika gepropageerde luchtaanvallen op Servische doelen. De NAVO heeft zich daarvoor uitgesproken, maar laat de uiteindelijke beslissing over aan de VN. De kans dat die daar 'ja' tegen zegt, lijkt zeer klein. Een andere optie is de aanvaarding dat de vredesbesprekingen op dit moment vastzitten en dat iedereen naar huis kan worden gestuurd. Het resultaat daarvan is dat de oorlog de komende maanden nog doorwoedt, terwijl de partijen op een bepaald moment toch weer met elkaar zullen moeten praten. Het grote gevaar is dat er tegen die tijd niet eens meer over een driedeling hoeft te worden gepraat, omdat de moslims dan zoveel verloren hebben dat ze geen enkele onderhandelingspositie meer over hebben. De derde mogelijkheid is blijven praten, blijven bemiddelen en onderhandelen, met alle frustraties, alle gebroken beloftes en alle onverholen dreigementen die daar bij horen. Het is dè enige echt zinnige optie die er op dit moment is. Het is onzin de» moslims steeds weer valse hoop op internationale militaire steun te geven, terwijl de wereld eigenlijk weet dat het daar toch niet- van komt. Van den Broek pleit voor militaire actie GENEVE/WASHINGTON GPD-AFP-Rtf-ANP Het geduld van de internationa le bemiddelaars Owen en Stol- tenberg is op. De Servische mi litie heeft tot vanmiddag de tijd gekregen om de bergstcllingen Igman en Bjelasnica volledig te ontruimen. De Bosnische presi dent Izetbegovic wilde de Ser viërs nog enkele dagen geven voor de ontruiming. ..Anders ga ik het komende weekeinde defi nitief terug naar Sarajevo", al dus Izetbegovic, die momenteel in Genève is voor de vredesbe sprekingen. Volgens de Amerikaanse mi nister Christopher (buitenland se zaken) is de ontruiming van de twee bergen niet voldoende om de dreiging van NAVO- luchtaanvallen weg te nemen. „De echte test is of de wurg greep op Sarajevo wel of niet wordt voortgezet, of de huma nitaire hulp kan doorgaanzei hij gisteren voor de Amerikaan se omroep CBS. De Verenigde Naties, die wat betreft de NAVO het laatste woord hebben bij een besluit om Servische posities te bom barderen. hebben de voorberei ding voor militaire acties afge rond. Dat verklaarde gisteren VN -woordvoerder loe Sills. Hoewel hij geen bijzonderhe den gaf. betekent de aankondi ging dat in Bosnië Amerikaanse militaire vluchtleiders zijn ge stationeerd. EG-commissaris Van den Broek pleitte gisteren in hel TV programma Nova voor militaire actie als de Serviërs de dreige menten van het Westen aan hun laars lappen. „Tot nu toe zijn de bemiddelaars uitermate terughoudend geweest. Het zou goed zijn als er eindelijk duide lijke taal wordt gesproken", al dus Van den Broek. Een Amerikaans NAVO-viieg- tuig dat toeziet op de naleving van het vliegverbod boven Bos nië. is gisteren in de Adriatische Zee gestort. De F16. die kampte met technische problemen, kwam neer in internationale wateren ten noordwesten van het Kroatische Zadar. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5