'Kort bijslag kind met 2,5 miljard' NOC TREK NA|E BIC MAC? Geen bewijs voor beschuldigingen tegen Princen Binnenland Vervoer in grote steden gaat twee dagen plat Jan Klaassen na een eeuw nog steeds leuk Partijen in schippersconflict apart uitgenodigd Scholieren helpen politie bij surveillance in A'dam 'Straks staan er kruizen op onze huizen' Indianen zaten zestien dagen in gevangenis DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 3 cpd gemeensckappdijke peryj*rnt Twee arrestaties na vondst lijk zaanstad In verband met de gewelddadige dood van een 43-ja rige man uit Zaanstad heeft de politie zijn 32-jarige ex-vriendin en haar huidige 35-jarige vriend aangehouden. Beiden komen uit Zaanstad. Zij zijn eerder als getuigen gehoord en hebben vol gens de politie nog „veel op hun verklaringen toe te lichten". De in plastic gewikkelde stoffelijke resten van de man zijn maandag bij de ontruiming van zijn woning gevonden. Vijf jaar voor vergiftigen echtgenoot assen De rechtbank in Assen heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Meppel veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en TBS. De vrouw is schuldig bevonden aan het vergiftigen van haar man, eind oktober vorig jaar. Gedurende drie achtereenvolgende da gen mengde ze een uiterst giftige stof door de worst en het ge hakt dat voor haar man was bestemd. De man overleed op 9 no vember in het ziekenhuis in Meppel. De officier van justitie had acht jaar en TBS geëist. Voorwaardelijke straf voor verpleger Amsterdam* De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 38- jarige verpleegkundige uit Bunschoten conform de eis tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en tweeduizend gul den boete veroordeeld. De man wordt verantwoordelijk geacht voorde dood van een 17-jarig meisje, dat in juni 1991 inhetHil- versumse Streekziekenhuis een kaakoperatie had ondergaan. Hij gaf haar een dodelijke combinatie medicamenten en wachtte te lang met het waarschuwen van een reanimatie-team. Negen jaar voor moord op man breda» Wegens de moord op haar echtgenoot heeft de recht bank van Breda een 39-jarige vrouw uit Meeuwen tot negen jaar celstraf veroordeeld. De officier van justitie had twaalf jaar ge- eist. Haar medeverdachte, de 23-jarige stiefzoon en geliefde van de vrouw, kreeg van de rechtbank twee jaar cel wegens mede plichtigheid. Tegen hem had officier van justitie acht jaar geëist. De \touw had haar man op 16 januari meegelokt naar een afge legen plek en hem daar met vijf schoten uit een pistool om het leven gebracht. Motorrijder schiet agenten neer brunssum» Bij een routinecontrole in Brunssum zijn vannacht twee politieagenten gewond geraakt nadat zij door een motorrij der onder vuur waren genomen. Zij liggen buiten levensgevaar in een ziekenhuis. Ook de dader raakte zwaargewond. De politie wilde hem aanhouden omdat hij geen helm droeg. De man trok daarop een pistool en schoot op de twee agenten. Daarna rende hij weg, maar viel even later hevig bloedend op straat neer. Het is nog niet bekend of hij door de politie is neergeschoten of dat hij zichzelf heeft verwond. den haag ivar hoekstra De in Indonesië wonende Jo hannes Cornelis Princen, bij naam Poncke, die Nederland niet in mag, heeft altijd al voor veel commotie gezorgd. De Ne derlandse overheid wilde niets meer met hem te maken heb ben toen hij in 1948 deserteerde uit het Nederlandse leger en zich aansloot bij het Indonesi sche verzet. Als strijder voor de mensenrechten is hij echter ook al jarenlang voor de Indonesi sche regering een lastpost van formaat. Princen werd in 1925 geboren in Den Haag. In de eerste oor logsjaren bezocht hij het klein seminarie in Weert, maar in 1943 kwam de Hagenaar tot de ontdekking dat het priester schap niet voor hem was weg gelegd. Na een korte periode als kantoorklerk in Den Haag be sloot hij het bezette Nederland Poncke Princen in 1986 in Jakarta. archieffoto te ontvluchten. Via België hoopte Princen, een romantisch en principieel mens, naar Engeland te vluch ten om daar dienst te nemen in de strijd tegerj de Duitsers. Bij de Belgische grens werd hij op gepakt, waarna hij werd veroor deeld tot anderhalfjaar cel. Zijn celgenoten las hij voor uit het boek 'Pastoor Poncke' van J.H. Eekhout, wat hem zijn befaam de bijnaam opleverde. Na de oorlog werd Princen, inmiddels militair, in mei 1946 bij de geneeskundige troepen in Ede ingedeeld. Uit vrees te wor den uitgezonden naar Indone sië vluchtte hij naar Frankrijk. Toen hij te horen kreeg dat zijn moeder ernstig ziek was, keerde Princen eind 1946 terug naar Nederland, waar hij meteen werd gearresteerd en ingedeeld bij de troepen van de Zeven De cember Divisie. In juli 1947 nam hij deel aan de eerste poli tionele actie in Indonesië. Diverse gesprekken met Indo nesische intellectuelen sterkten Princen in zijn opvatting dat hij aan de verkeerde kant streed. In september 1948 liep hij daarom over naar de vijand, het leger van de Republik Indonesia, de TNI. Er werd door generaal-ma- joor A. Engels, destijds territori aal troepencommandant voor West-Java, vijftigduizend gul den uitgeloofd voor degene die Princen dood of levend in han den wist te krijgen. Als troepen leider van een eigen strijdgroep- je ontpopte hij zich als een ge vreesd tegenstander van het Nederlandse leger. Tot ojJ de dag v: ontkent Princen ook maar één Nederlandse dienstplichtige te hebben gedood. Voor de be schuldiging van diverse kanten dat hij, in Nederlands uniform gestoken, ten minste dertig dienstplichtigen in dodelijke hinderlagen heeft gelokt, is nooit enig bewijs gevonden. Na de soevereiniteitsover dracht vestigde hij zich in Jakar ta als staatsburger van het onaf hankelijke Indonesië. Daar bleef hij zich als parlementslid, jour nalist, sociaal-advocaat en mensenrechtenactivist verzet ten tegen wat hij.zag als onrecht en machtsmisbruik van de overheid. Tot zijn grote teleur stelling zag hij de republiek waarvoor hij had gevochten af glijden tot een land met een au toritair regime, waar mensen rechten op grote schaal werden geschonden. Princen ontwikkelde zich tot een prominent criticus van de Indonesische machthebbers. Daarvoor werd hij meermalen veroordeeld. In totaal zat hij bij na veertien jaar in de cel. Vorige maand nog kwam Princen, die directeur is van het in Jakarta gevestigde Instituut voor de Verdediging van de Mensen rechten (PNAM), in aanvaring met de Indonesische regering toen hij aan drie studenten uit Oost-Timor onderdak bood. De Indonesische autoriteiten zoch ten de studenten vanwege hun aandeel in de onafhankelijk heidsstrijd van Oost-Timor in 1991. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking had twee jaar geleden een officieel onder houd met Princen. PvdA, D66 en Groenlinks wijzen erop dat de desertie van Princen is ver jaard en dat hij dus recht heeft op een visum. De gezamenlijke veteranenorganisaties hebben minister Kooijmans van buiten landse zaken daarentegen giste ren een telegram gestuurd waarin zij zich scharen achter het besluit om Princen geen in reisvisum té geven. In 1978 was Princen voor de begrafenis van zijn moeder voor het laatst in Nederland. rotterdam gpd Het openbaar vervoer in de gro te steden met gemeentelijke vervoerbedrijven zal op 14 en 15 september waarschijnlijk he lemaal plat gaan. Dat betekent dat er geen bus, tram of metro rijdt in Amsterdam, Groningen, Maastricht, Nijmegen, Rotter dam en Utrecht. Het is voor de eerste keer in het loonconflict met de overheid dat de ambte narenbonden het werk voor twee maal 24 uur willen neer leggen. Dat heeft een woord voerder van de AbvaKabo giste ren bekendgemaakt. De bond vindt dat de acties goed door timmerd moeten zijn. Met de actie willen de bon den de looneisen van het ge- meentepersoneel kracht bijzet ten. Ze eisen twee procent loonsverhoging en behoud van het ziektegeld, reparatie van het WAO-gat en functioneel leef tijdsontslag. Voor de zomer is hiervoor ook al op grote schaal actie gevoerd door vooral de openbaar-vervoerbedrijven, brandweer en vuilophaaldien sten. De stakingen en demon stratieve bijeenkomsten zijn ge durende de vakantie stopgezet. Ook bij de andere gemeente lijke bedrijven worden acties voorbereid, die in de week van 13 september gaan beginnen. Amsterdam Jan Klaassen en Katrijn gaan nooit dood. Een eeuw geleden vergaapten de kinderen zich al massaal aan de poppenkast en gisteren deden ze dat weer in groten getale op de Dam in Amsterdam waar het eeuwfeest werd gevierd. Volgens poppenspeler Wim Kerkhove is het succes van Jan Klaassen te danken aan het feit dat de kinderen zelf kunnen meedoen aan het theater. Ze waarschuwen de querulant Jan Klaas sen bijvoorbeeld als hij weer eens in de clinch ligt met het gezag. Een stichting die zich beijvert voor het lot van Jan Klaassen en Katrijn is geld aan het inzamelen voor de bouw van een theater voor de poppenkast Daar is zeker vier ton voor nodig. foto anp cor mulder den haag anp Alle partijen in het binnenvaart - conflict worden apart door mi nister Maij uitgenodigd voor een gesprek op haar ministerie. Zo probeert ze de impasse in het binnenvaartconflict te door breken. Afgelopen dinsdag boy cotten de schippersbonden het overleg omdat ze niet aan de zelfde tafel willen zitten met de Duwbakkenvereniging en de Federatie van Schippersbon den. De organisaties mogen van Maij een onafhankelijk voorzit ter voor de onderhandelingen benoemen. Ook wil ze praten over de voorstellen in het plan- Biesheuvel dat voorziet in een tijdelijke wettelijke regeling voor verdeling van alle vracht tegen een minimumprijs via de schippersbeurs. Voorzitter N. Seine van de schippersbond ONS vindt het een „prima zet" van Maij om alle partijen in het binnenvaart conflict apart uit te nodigen. Volgens Seine geeft dit de ONS, ASV en Toerbeurt Noord-Zuid alle gelegenheid hun standpun ten op een rustige manier naar voren te brengen. De schippers willen Maij dui delijk maken dat zij het plan- Biesheuvel nooit resoluut heb ben afgewezen. „We hebben bemiddelaar Biesheuvel alleen er met zijn allen verder op in te gaan, maar dat wilde hij niet", aldus Seine. Ver tegenwoordigers van ONS, ASV en de Toerbeurt zouden zich vandaag verder beraden over een gezamenlijk standpunt. De Federatie van Schippers bonden (FSB) heeft actievoer ders gewaarschuwd de schip- persbeurzen niet plat te gooien. Een groot aantal verladers en binnenvaartondernemingen die niets met het conflict hebben te maken, worden daardoor zwaar gedupeerd. De schippers ne men echter sinds gisteren weer lading aan op een van de ne gentien schippersbeurzen in het land. De FSB is verbaasd dat de schippersbonden en de Toer beurt niet met haar aan tafel willen. Ze maakte zich sterk voor een noodzakelijke krimp van de binnenvaartvloot van tien tot vijftien procent. Ze vindt dat het voortbestaan van het toerbeurtsysteem niet mag betekenen dat de bestaande overcapaciteit in stand blijft. Ze is voorstander van een meer marktgerichte benadering met redelijke tarieven en voorwaar den. Dat vormt volgens de FSB, in tegenstelling tot wat de schippers denken dat goed voor ze is, de beste garantie voor de Nederlandse concurrentieposi tie in de Europese binnenvaart. amsterdam gpd Sommigen verbijten hun tranen. Anderen laten ze de vrije loop. Uit woede en ver driet, maar vooral uit eerbetoon zijn ze naar het zwaar geschonden Britse oor logskerkhof in Nijmegen gekomen. Allen vervuld van afschuw. Velen hebben bloe men meegenomen. Enkelen een borstel. Om de grafzerken van de geallieerden te helpen ontdoen van de nazi-symbolen en racistische teksten, waarmee dinsdag in alle vroegte meer dan tweehonderd zer ken zijn beklad. De spontane hulp wordt op prijs gesteld, maar er wordt geen ge bruik van gemaakt. Het reiningen van de graven is een specialistisch en moeizaam karwei, waarmee gistermiddag is begon- nijmegen rob hirdes Aan de ingang van de Britse erebegraaf plaats Jonkerbosch hangt als stille aan klacht sinds gistermiddag het affiche: 'Ik ben woedend'. Met daaronder: 'Nijmegen lOaug. 1993'. In het bezoekersregister staat geschreven: 'Deze mannen gaven hun leven in septem ber '44. waardoor zich mensen noemende beesten de kans kregen hun graven te ver nielen in '93'. De grond, waarop de begraafplaats ligt, is destijds geschonken namens het Neder landse volk. Om te dienen als een eeuwige rustplaats voor gesneuvelde geallieerden. En om hun nagedachtenis te eren. „Maar nu kunnen ze zelfs de doden niet met rust laten", stamelt H. Cohen. Hij heeft er een hele reis voor moeten maken om met eigen ogen te aanschouwen wat zich op het oorlogskerkhof heeft afgespeeld. Hij is er kapot van. „Toen ik ervan hoorde, wil de ik het niet geloven. Nu moet ik wel. Hier kunnen we angst voor hebben. Vandaag is het hier. Morgen staan er op onze huizen hakenkruizen ■gekalkt. In 1932 is het precies zo begonnen." Hij vertelt dat zijn hele familie in de ver nietigingskampen van nazi-Duitsland is omgekomen en dat zijn kinderen nu uit angst voor herhaling een officiële naams verandering hebben aangevraagd. „Ze zijn gehecht aan hun naam, maar nog meer aan hun leven." De gemeente Nijmegen heeft vandaag een speciale herdenkingsbijeenkomst be legd bij het monument voor oorlogsslacht offers op 'Jorikerbosch'. Op het kerkhof lig gen 1.642 soldaten: 1.483 Britten, 89 Cana dezen, 34 Australiërs, 21 Nieuwzeelanders, 1 Nederlander, 12 andere bondgenoten en twee die ongeïdentificeerd zijn. Inmiddels is uit het Belgische leper hei 'emergency-team' gearriveerd van de Com monwealth War Graves Commission, de beheerder van onder andere de Nijmeegse begraafplaats. Alle zerken op erebegraaf plaatsen zijn van 'Portland Stone'. Een be proefd Brits cement, dat qua samenstelling uitermate geschikt is voor alle weersom standigheden. „Maar daar kan je niet zo maar straffeloos een willekeurige chemi sche verbinding op loslaten. Zandstralen kan ook al niet. Want dan loopt de in de zerken gegraveerde tekst uit." Eerst wordt geprobeerd het achter op de begraafplaats staande 'Cross of Sacrifice' schoon te maken. Voorzichtig worden de ook daar neergelegde bloemen opzij gelegd om vervolgens de runetekens en hakenkrui zen met een chemisch pfeparaat in te sme ren. Datzelfde gebeurt met vijf grafzerken. Vervolgens wordt geprobeerd' alles onder hoge druk schoon te spuiten. De zwarte leuzen en symbolen verbleken. Maar ver dwijnen doen ze niet. Vermoed wordt dat is gewerkt met een tectyl op oliebasis in fJlaats van met ordi naire verf. Dat betekent dat alle 214 beklad de zerken en de twee grote gedenktekens in elk geval meer dan eenmaal moeten wor den behandeld. Economen stellen subsidie ter discussie Op kinderbijslag kan 2,5 miljard gulden worden bezui nigd zonder al te veel financiële pijn voor de ontvangers. Dat schrijven prof. dr. B. van Praag en drs. E. Plug in het economenvakblad ESB. Zij zijn verbonden aan de Uni versiteit van Amsterdam. gulden is. De kinderbijslag voor het tweede kind zou kunnen vervallen bij inkomens van res pectievelijk 4.200 en 5.000 gul den per maand. Werd de kinderbijslag ooit ge zien als een verzekering legen het risico van het krijgen van kinderen, vandaag de dag dient de kinderbijslag vooral om te voorkomen dat het verschil in kindertal leidt tot een groot ver schil in welvaart. De wetenschappers betrek ken in hun onderzoek de resul taten van een grootscheepse enquête van de Gemeenschap pelijke Pers Dienst (waarbij ook deze krant is aangesloten) uit 1991. Uit dat onderzoek komt naar voren dat veel mensen lie ver kinderen hebben dan een hoge welvaart. Dan gaat het vooral om huishoudens met ho gere inkomens. Voor zulke huis houdens is er volgens de beide economen geen argument voor het uitkeren van kinderbijslag. De wetenschappers vinden dat bij de huidige herijking van het stelsel van de sociale zekerheid de kinderbijslag niet buiten be schouwing kan blijven. Met de kinderbijslag is jaarlijks in totaal ongeveer zes miljard gulden ge moeid. In ongeveer veertig procent van de gevallen wordt de kin derbijslag niet overeenkomstig de oorspronkelijke doelstelling van de wet uitgekeerd. De we tenschappers hebben bereke ningen gemaakt over 1991. Als toen de te veel uitgekeerde kin derbijslag zou zijn teruggevor derd, zou dat 2,5 miljard gulden hebben opgeleverd. De bijslag voor het eerste kind zou kunnen vervallen als in een huishouden één persoon werkt en die meer dan 2.800 gulden per. maand verdient. In het geval van tweeverdieners kan de kinderbijslag wegvallen als het inkomen meer dan 3.300 Ook in het Amsterdamse stadsdeel Geuzenveld/Slotermeer zullen scholieren de politie gaan helpen bij het surveilleren. Het is de be doeling dat zo'n twaalf leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare school De Rotonde na een korte training onder bege leiding van agenten de straat opgaan. Eerder al zorgde een soortgelijk project, waarbij jongeren werden ingezet om de veiligheid in het winkelcentrum in Osdorp te verbe teren, voor een aanzienlijke vermindering van de overlast door jon geren. Voor het project in Geuzenveld/Slotermeer werken het wijkbu reau, ambtenaren van het stadsdeel en de school samen. De Am sterdamse politie noemt het stadsdeel Geuzenveld/Slotermeer niet een uitgesproken probleembuurt, maar jongeren maken zich er wel vaak schuldig aan vandalisme. Zo was tramlijn 13 lange tijd be rucht bij trambestuurders. Vooral na het uitgaan van de scholen waren de trams op deze lijn het doelwit van jongeren. Daaraan kwam een einde toen er weer conducteurs op lijn 13 kwamen. Het inzetten van scholieren als straatsurveillant zit nog in de planfase. Als het experiment doorgaat, krijgen de jongeren even als in Osdorp een kleine vergoeding, een herkenbaar tenue en een portofoon. Na hun schoolexamen komen zij in aanmerking voor een baan bij de politie. Het streven is nog dit najaar met het experiment te starten. Door hun folkloristische kledij en de klanken van hun simpele instru menten vallen de Quichua-lndianen in menige winkelstraat meteen op. foto anp cor mulder amsterdam gpd Nieuw bij McDonald's^ Magnum. Dark, White 2,- Almond 2,25. Een groep van 26 Quichua-in- dianen uit Ecuador blijkt zes tien dagen gevangen te hebben gezeten in de militaire gevange nis in Nieuwersluis. De groep werd half juli opgepakt bij een flat in de Bijlmermeer, omdat het volgens de Amsterdamse politie klachten regende over overlast. Pas' toen met behulp van landgenoten en hulpverle ners voor vliegtickets was ge zorgd, werden de indianen wij gelaten. Het Nederlands Centrum voor Inheemse Volken is ver ontwaardigd over de behande ling van dq Quichuas. Het vindt dat zij ten onrechte werden ge criminaliseerd. In de flat in de Bijlmer wonen enkele Ecuadorianen met een legale status. Zij lieten illegale landgenoten soms bij hen dou chen en overnachten. Dat som migen buiten in auto's over nachtten. werd door buurtbe woners als bedreigend ervaren. Maar met misdaad hebben de Quichuas volgens het centrum niets te maken. Volgens Luis Maldonado. vertegenwoordiger van de Quichuas in Nederland, werden de indianen er alleen van beschuldigd dat ze zich niet op tijd hadden gemeld bij de Vreemdelingenpolitie. Maldonado woont sinds en kele maanden in Nederland om de situatie te onderzoeken van de ongeveer vijfhonderd hier wonende Quichuas. Van hen verblijven er honderd in Am sterdam. Met hun muziekgroe pen treden zij in de grotere ste den op en verkopen nijver- hcidsprodukten. Komende maand wordt een werkgroep opgericht met onder anderen vertegenwoordigers van Buitenlandse Zaken en Jus-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3