'Een graf, daarin ligt iemand die je dierbaar is' kunstmatige bevruchting 'je bent die beesten zo kwijt als je niet oplet' 'Scholieren voor goed gedrag belonen' Meer geld nodig voor Drentse schapen smullen van Haags gras DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 Kapper Kappers, nee, mijn vrienden zijn het niet. Maar misschien maak ik nu dezelfde fout als de konin gen in de oudheid, die de bood schapper verantwoordelijk stel den voor de boodschap en hem op het marktplein lieten ont hoofden als hij slecht bericht bracht. Als kappers tegen mij zeggen: V wordt dun bovenop', krijg ik zo'n verschrikkelijk triest gevoel over me dat ik ze per soonlijk zou willen knippen en scheren. Ik weet best dat ik mijn haren begin te verliezen en dat ik 's morgens, bij het verdelen van die haren over mijn schedel, te werk moet gaan met de teder heid van een Japanse bloem schikster. Maar daarom hoeven ze me nog niet zo op mijn hart te trappen. En altijd weer datzelfde rotgein- tje. Hup, haar natmaken en het dan kammen zoals dat van Hit- Ier zat. Dat schijnt te moeten van de kappersvakschool. Heb ben die mensen geen historisch besef? Bij die gemengde kapperszaken van tegenwoordig is zoiets hele maal erg. Dan zie je de vrouwe lijke klanten via de spiegel naar je hoofd kijken met zo'n spotten de trek om hun mond. Al ben je een Adonis, een kapper is in staat om je in een mum van tijd te veranderen in een slijmerige kantoorklerk die de zolen van zijn bazen likt. De techniek heeft een grote vlucht genomen. Om de aarde cirkelen satellieten die foto's van de aarde kunnen nemen, zo scherp en duidelijk, dat je erop zelfs kunt zien wat de mensen voor het avondeten op hun bord hebben. Maar in het het heren kappersvak is nog geen enkele vooruitgang gekomen sinds de jaren vijftig. De meeste kappers knippen maar wat raak. Als je hun zaak vol schaamte verlaat, krijg je thuis, ook al heb je nog droog haar, meteen een 'wet look' van het huilen. En dan die föhn die ze gebrui ken, zo'n elektrische hijger die van wat weinig is veel moet ma ken! Wat een gruwel! Bedrog van de eerste orde. Als ik die warme wind over mijn haren voel gaan heb ik de neiging om de punt van een toupeerkam tegen mijn borst te zetten en door te druk ken. Haren groeien nu eenmaal. Zelfs na je dood schijnen ze te blijven doorgroeien. Het is een hardnek kig gewas. Als het van slechte kwaliteit is, krijg je dooie pun ten. En die wil je er dan wel even laten uithalen. Maar die paar krullen in je nek wil je behou den. Die geven tenminste nog iets frivools aan je hoofd. Maar mooi niet. Die krullen worden er het eerst uitgeknipt. Vroeger kamden ze dan je nekharen tot een kippekontje. Ook zoiets. Ik heb daar de charme nooit van begrepen. Dat mannen op een kip wilden lijken. Als ze de schaar er eenmaal heb ben ingezet, is er geen weg meer terug. De boel wordt zo door de war gegooid dat je geen over zicht meer hebt over die kop van je. Ga je voor tweëendertig gul den en vijftig cent naar buiten met een hoofd dat je het liefst ondereen plastic zak zou willen verbergen. Er is iets onherstel baars aangericht, zeker voorde eerstkomende twee weken. Ik haal dan ook altijd opgelucht adem als ze tegen me zeggen: „Ben jij naar de kapper geweest! Nou, dat kan dan wel, maar ik zie er niks van. CEES VAN HOORE De regen maakt schuine, strak ke krassen in een loodgrijze he mel. En het waait zelfs zo hard dat de dode bladeren zich steeds losrukken van het natte grind. Echt weer voor op een begraafplaats, denken we, ter wijl we verder in onze regenjas kruipen, maar niet het weer om een begraafplaats te bezoeken. Toch is dat nu juist wat we aan het doen zijn. We bevinden ons op begraafplaats Duinrust in Katwijk, daags na de grafschen- nerij in Nijmegen die zo veel ophef heeft veroorzaakt. We zijn er voor een antwoord op onze vTagen: wat is vandaag de dag nog de betekenis van een graf? Waarom bezoeken mensen een kerkhof? Zoeken de nabestaan den iemand? Of iets, een herin nering misschien? Is het een manier om verdriet te verwer ken? We denken aan een ge dicht van P. de Génestet, 'De engel bij het graf. 'k Stond, peinzend bij een zerk; de Paaschzon wierp haar stralen Op 't plechtig duin; de zee ruischte, als een psalm, van veer; Maar ik dacht hoe we saam eens dweepten in de dalen En vroeg aan 't graf mijn doode weer... vroeger gebeurde zoiets gewoon niet. Ik haalde het als kind niet in mijn hoofd om op een kerk hof te komen. Dat durfde je niet, omdat het niet mocht. An derejongens waren er zelfs bang voor, vonden het eng." „Ach, wat is eng? Ik heb hier een jaar of dertien gewerkt. Tweehonderd begrafenissen per jaar. Ik werkte dus de hele tijd met lijken. Maar ja, iemand moet dat nare werk toch doen. En je staat er niet de hele tijd bij stil, je hebt niet altijd een begra fenis. Je bent toch ook bezig met het onderhoud van de gra ven. En met het graven zelf." „Het beroep van grafmaker is heel zwaar. Zeker als je met die liggende stenen te maken hebt. Ik denk dat eentje wel een ton weegt. Dat is uitkijken voor je rug. Dat plaatsen moetje eigen lijk met z'n tweeën doen. De een is dan bezig met het opdot- ten, het opkrikken en de ander schuift er dan snel een rol on der. Zo verschuif je hem lang zaam. En voorzichtig, want stel je voor dat zo'n plaat breekt. Ze zijn duur hoor, die liggende ste nen. Acht-, negenduizend gul den. Er ligt hier zelfs een steen van twintigduizend gulden. Een staande kost toch ook al gauw ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN drie-, vierduizend." „Een graf bezoeken zegt me niet zo veel meer na al die jaren als grafmaker, maar ik vind wel dat een graf mooi moet zijn. Uit respect voor de overledene. Het is toch een laatste rustplaats. Zelf vind ik een steen met bron zen letters nog het mooist, ook al is die nog zo duur. Die letters worden namelijk na een tijdje groen. Dat is een schitterend gezicht. En een steen hóórt er schitterend uit te zien." Toen, zachtkens, ook voor mij, klonk door de stille dreven Die toon, waarbij het oog ver wachtende opwaart ziet, Dieenglen-zegegroet, dat woord van eeuwig leven: „Vriend, die gij zoekt, die is hier niet! De begraafplaats is nagenoeg leeg. Een vrouw schuifelt lang zaam tussen de graven door. Gebogen. Alsof zij zich schaamt voor het luid knerpende grind onder haar voeten. Dan stopt zij bij een steen en vouwt de han den. Even later beweegt zij zich langzaam richting uitgang. „Grafschenners? Het is echt ver-" schrikkelijk, meneer. Ik heb daar geen woorden voor. Zelfs een beest doet zoiets niet. Een graf, daarin ligt toch iemand die „Een steen hoort er schitterend uitte zien." je dierbaar is. Je praat er ook mee, alsof hij er nog is." Grafmaker Aan dë rand van de kerhof, bij de duinen, zit een oude man op zijn knieën. Met een kleine zeis maait hij het gras dat tegen een hellinkje groeit. „Voor de gei ten", zegt hij. „Een hele zak vol" De man blijkt W. Hus te zijn, voormalig grafmaker van de be graafplaats. Zijn zoon Dirk heeft zijn plaats nu ingenomen, al leen is die niet aanwezig op dit „O, u bent hier voor die graf- schennerij? Ze deinzen tegen woordig nergens meer voor te rug. Er is totaal geen respect meer. Gelukkig valt dat in Kat wijk op dit moment nogal mee. Maar een paar jaar geleden kwamen de jongeren hier ook 's nachts op het kerkhof. Dan na men ze kratten bier mee. Ook op zondag kwamen ze. Dan controleerde er wel iemand, maar die jongens trokken zich daar niets van aan. Gelukkig is dat de laatste tijd niet meer voorgekomen." Vernield is er nog nooit iets, verhaalt Hus verder. Nou, ja hooguit een paar bloemetjes, al was dat erg genoeg. „Want UTRECHT/LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De -Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) wil dat ziekenfondsen het vergoeden van kunstmatige (reageerbuis) bevruchting niet langer limiteert. De fondsen be talen nu hooguit drie behande lingen keer, öok al is er dan nog geen baby. Volgens de NVOG worden er als gevolg hiervan meer meerlingen geboren dan nodig is. Als het ziekenfonds deze zo genaamde in vitro fertilisatie (IVF) maar drie keer vergoedt, plaatst de gynaecoloog vaak meer dan één in de reageerbuis bevrucht eitje terug in de baar moeder. De kans op een zwan: gerschap is dan groter, aldus se cretaris dr. H. Vervest van de NVOG. Een nadeel is echter dat daardoor ook d'e kans op meer lingen toeneemt. Ouders zitten dikwijls niet te springen om meer dan één kind. Gemiddeld plaatsen gynaeco logen per keer twee a drie eitjes terug. Vervest meent dat dat aantal lager zou liggen, als de ziekenfondsen ook de pogingen na de derde keer vergoeden. „Dat leidt wel tot wat meer kos ten", zegt de gynaecoloog, „maar de kosten van de verzor ging van meerlingen, die nogal eens te vroeg worden geboren, gaan omlaag." De huidige limiet is vastge steld aan de hand van een ad vies van de Ziekenfondsraad die stelt dat de slagingskans van IVF na de derde poging aanzienlijk afneemt. Die aanname is on juist, aldus dr. F. Helmerhorstf gynaecoloog in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) en lid van de NVOG-werkgroep die zich met IVF bezighoudt. „Dat is wetenschappelijk nooit aan getoond." Volgens Helmerhorst wordt de kans op succes na drie pogingen niet veel slechter. „Het slagingspercentage neemt iets af, maar niet veel." AGENDA WOENSDAG 11 AUGUSTUS Leiden Intormatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Woensdagavondzang m.m.v. Geref. Gem. Vredeskoor uit Katwijk, in de Kerk aan Zee, Hoofdstraat 96. aanvang 20.30 uur. Bridge-drive in "Hotel het Witte Huis', aan vang 19.45 uur, DONDERDAG 12 AUGUSTUS Film'Caught'voor jongeren vanaf 12 jaar in Het AZL doet zeshonderd IVF-behandelingen per jaar. Volgens Helmerhorst bedraagt de kans om een gezond kind ter wereld te brengen gemiddeld 20 procent. „Maar het ene paar heeft meer kans dan het andere: het hangt van medische facto ren af. Zo wordt de kans op suc ces al een stuk minder als het zaad van de man slecht is." Helmerhorst verwacht niet dat de vraag naar IVF enorm zal stijgen als alle behandelingen worden vergoed. „Zo'n behan deling is niet hetzelfde als een kilo suiker kopen in de winkel. IVF vergt psychisch veel ener gie. Zeker als de kans op succes klein is, gaan mensen niet tot het oneindige door. Dan zeggen zij na een paar keer zelf: 'nee, dank u'. Wij doen hier ook geen zinloze behandelingen. Ik heb hier één keer een vrouw gezien die de hele wereld was rondge reisd en zo'n 18 IVF-behande lingen had ondergaan, maar dat is een uitzondering. Ook wij konden haar niet meer helpen." Helmerhorst vindt het terug dringen van het aantal meerlin gen geen argument. Vrouwen moeten volgens hem sowieso de kans krijgen om meer keren een IVF-behandeling te onder gaan. „Het kan drie keer niet lukken en de vierdê keer wel. Waarom zou je iemand die kans op een kind ontzeggen?" Daarbij is volgens de AZL- specialist het terugplaatsen van twee a drie bevruchte eitjes het minimum wil de behandeling enige kans van slagen hebben. „De kans op een meerling is bij het terugplaatsen van drie eitjes ongeveer 20 procent. Één be vrucht eitje terugplaatsen is te weinig: de kans op een zwan gerschap wordt dan wel erg klein. Daarom plaatsen wij altijd twee of drie eitjes terug." De gynaecoloog verwacht dat het aantal geslaagde IVF-behan delingen in de toekomst nog zal toenemen. het Hooglandsche Huys, van 20.00 tot 22.00 uur. Rabo/Novo stran'dloop, bt) poliliepost op het strand t.h.v. Kon. Wilhelmina Boulevard. Oegstgeest t CARA I tysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lan ge Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een 43!°van 16.00 tot 17,00 uur.' DEN HAAG ANP MARIEKE DE VRIES - Ver van de Drentse heide hoedt Carla Huiberts-Gerfin sinds kort haar kudde schapen in Den Haag. Aan de rand van de stad in het recreatiegebied De Uithof begraast het Schoonerbeeker- heideschaap de velden. Drie Border Collies, de schapenhond bij uitstek, houden de kudde in de gaten. Jarenlang was Huiberts een herder zonder eigen kudde. Ze gaf demonstraties en deed mee aan schaapdrijverswedstrijden. Verliefd is ze op het Schooner- beekerheide-schaap. „Toen de gemeente'een kudde wilde, heb ik gezegd: ik doe mee maar dan wel met die schapen. Ze zijn zo mooi met hun adellijke hoofd, hun lange vacht en hoge poten. Ze kunnen goed veel lopen en gaan lang mee. De Schoone- beeker is geen vlees- of wol schaap maar een kuddeschaap bij uitstek. Dat was vroeger zo en dat geldt nog steeds", vertelt Huiberts enthousiast. De dieren komen oorspronkelijk uit de buurt van het Drentse Schoone- beek. Huiberts is bezeten van scha pen en honden. „Ik heb de afge lopen jaren regelmatig Drentse herders geholpen. Heerlijk, om met zo'n kudde over de uitge strekte hei te lopen." Maar met het recreatiegebied is ze ook te vreden. „Je ziet de stad maar als je met je rug naar de flats toe staat, waan je je in een groot natuurgebied." De schapen, de honden en de herderin zijn niet de zoveelste nieuwe Haagse toeristische at- DEN HAAG/REGIO CAROLINE VAN OVERBEEKE Ze zijn een gruwel voor de ove rige passagiers: ze smeren kauwgum in je haar, duwen je van je zitplaats, kliederen de boel onder met viltstiften en etensresten en schreeuwen zó hard dat je er doof van wordt. De leerlingen van de Haagse Sint Paulusschool, de LTS-Bui- tentuinen en het Johan de Witt- college terroriseren al jarenlang de tramlijnen 8 en 9 van de Haagsche Tramweg Maatschap pij (HTM). Tijd voor maatrege len, zo vindt de HTM. Kinderen die zich netjes ge dragen en de passagiers met rust laten, krijgen voortaan een tractie. Net zoals op de heide, hebben de dieren een taak: door begrazing de flora en uit eindelijk de fauna te verbeteren. Öe gemeente Den Haag, eige nares van de schapen, hoopt dat ovpr enkele jaren in De Uit hof bijzondere planten en bloe men nog volop te vinden zullen beloning: een reisje naar de Ef- teling of korting op het abonne ment. Het in de kraag vatten en bestraffen van klierende scho lieren zet blijkbaar geen zoden aan de dijk. Vanaf 23 augustus rijden dagelijks zo'n tien bege leiders mee op tijden dat de daagse trams het drukst wor den bevolkt door de school jeugd: rond negen uur 's mor gens en drie uur 's middags. De trams 8 en 9 rijden vanaf Vrede rust door de oude wijken van zijn. De schapen grazen het ge bied niet kaal, maar knabbelen het gras hier en daar weg zodat ander groen een kans krijgt. Maar zover is het nog lang niet. De schapen zijn nog jong en gering in aantal. Dertig scha pen telt de kudde. Huiberts hoopt dat die komende jaren Den Haag richting Statenkwar tier en Scheveningen. „Het gaat om een experiment van een jaar", aldus de HTM- woordvoerder die het 'heel nor maal' vindt om de scholieren te belonen voor goed gedrag. „Waarom zouden we dal laten als het ons een hoop geld kan besparen? Al jaren hebben we last van pestende en treiterende scholieren die in de trams ver nielingen 'aanrichten. Andere passagiers blijven daardoor uitgroeit tot zo'n 150. Volgend jaar worden de eerste lamme tjes verwacht. Sinds twee weken trekt de herderin met haar kud de rond. „De honden en de schapen moesten aan elkaar wennen", zegt ze. 's Nachts en in het weekeinde staat de kudde in een wei met een kleine weg. Als we daar op deze ma nier iets aan kunnen doen, is daar niets mis mee. Voetbalsup porters krijgen met een combi- kaart ook korting op openbaar vervoer. Daar zit hetzelfde idee achter." De HTM heeft drie vormen van beloning bedacht: een paar gulden korting op het abonne ment. een schoolreisje of een overdraagbaar abonnement waarvan de ouders ook gebruik kunnen maken. De tien begelei- schaapskooi er in. De Border Collies heeft ze zelf opgeleid. AJs de kudde rustig graast, liggen de honden er braaf bij. Een fluitje van Huiberts is genoeg om een hond aan het werk te zetten: zorgen dat de kudde bij elkaar blijft. Elke hond heeft zijn eigen signalen en commando's. ders bepalen volgend jaar wie wel en wie niet voor een belo ning in aanmerking komt. De begeleiders zullen tegelijkertijd de klierende kinderen berispen en hun gedrag melden aan de schoolleiding en de ouders. De HTM heeft voor het project subsidie gekregen van het mi nisterie van verkeer en water staat. „Goed gedrag belonen, is de wereld op zijn kop'zetten", \indt directiesecretaris van West-Nederland, E. Geerdes. De dieren komen uit het grensgebied van Engeland en Schotland. Het ras wordt nog speciaal gefokt om schapen te drijven. „Het zijn enorm intelli gente beesten. Met veel geduld is hen veel te leren maar ze zijn moeilijk in de omgang. Ze heb ben gauw zoiets van: bekijk het maar, ik weet het beter.'' De eisen die aan de honden in Engeland worden gesteld, zijn hoger dan die in Nederland, „De kuddes grazen in woeste gebieden. Mocht een schaap af gedwaald zijn op een berghel ling, dan is het aan de hond om het dier terug te brengen. Vaak kan dit maar op één manier want anders gaat het schaap dood", weet de Nederlandse herderin. Haar grootste probleem is te zorgen dat de schapen niet al lerlei weggetjes inslaan. „Op de heide is het makkelijk de kudde in het oog te houden. Hier in het recreatiegebied ben je ze zo kwijt als je niet oplet. De drie honden hebben soms hun 'po len' vol werk om het spul bijel- kaar te houden." Ook loslopende honden kun nen veel last bezorgen. In De Uithof staan nu borden met het verzoek de dieren aan te lijnen als de kudde in zicht is. „Geluk kig dben veel mensen dat ook." De kudde trekt veel belangstel ling. „Het is toch ook bijzonder om een schaapskudde in de stad te zien. Toch blijven men sen niet lang. Na tien minuten houden de meesten het voor gezien. Ik snap dat niet: de schapen vervelen mij nooit. Er is altijd wal nieuws te zien." „De meerderheid van de bevol king gedraagt zich normaal. Als je al die mensen zou belonen, ben je verkeerd bezig. Wij zul len dat zeker niet doen. Je moet vernielzuchtige jongeren op voeden én confronteren met de kosten van hun uitspattingen. Wij hebben contact met Bureau 1 lalt en laten jongeren bushok jes of perrons schoonmaken als alternatieve straf. In deze regio valt het vandalisme trouwens meeOok de NZH ziet geen heil in een beloningssysteem ii la HTM. Rayoiu hef Vèrmo len: „Onze chauffeurs treden zelf op tegen vervelende scho lieren. Als er problemen zijn, nemen we contact op met de schoolleiding." Haagsche Tramweg Maatschappij: t

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13