Alphen geeft strijd tegen Ten Berge op 'Alphen interessant voor kort verblijf 'Geiten zijn intelligente beesten' Rijn- en Veenstreek Vervuiling Havenstraat twaalf meter diep DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 JU CHEF GERT VISSER. C De gemeente Alphen legt zich neer bij de uitspaak van de Raad van State dat zij onjuist heeft gehandeld bij de po ging de natlakafdeling van Ten Berge Coatings te sluiten. In de nieuwe milieubeheervergunning, die binnenkort ter inzage wordt gelegd, laat de gemeente de eisen ach terwege die aanleiding waren voor de sluitingspoging. installatie aan te passen. De ge meente zou daarom in principe de 99-procentseis kunnen handhaven. Dat doet zij echter niet. De strenge eis komt in de nieuwe vergunning niet meer terug, 'vanwege de huidige stand van de techniek, de gel dende milieu-inzichten en om redenen betreffende de hand having'. Het intrekken van de ge wraakte eis wil overigens niet zeggen dat de gemeente zich ineens veel soepeler opstelt te genover het Alphense coating- bedrijf, laat een woordvoerder van de gemeente weten. In de nieuwe vergunning komen voorschriften die 'concreter, be- Eind juni vernietigde het hoog ste rechtscollege het sluitings bevel dat de gemeente in febru ari 1991 heeft uitgevaardigd. Volgens de Raad was het bevel in strijd met het beginsel van behoorlijk bestuur. De gemeen te eiste een filterinstallatie die 99 procent van de vuiligheid uit de afgezogen lucht zou halen. Die eis ligt aanzienlijk hoger dan gebruikelijk is en volgens directeur W. ten Berge is die eis onmogelijk te halen. De Raad van State vond niet dat de gemeente het onmogelij ke eiste. Maar het bedrijf zou meer tijd moeten krijgen om de ter te handhaven en verder gaand van aard zijn' dan de ou de eisen. „Misschien is de nieu we vergunning nog wel strenger dan de oude", aldus de woord voerder. Of dat inderdaad het geval is, kan directeur Ten Berge nog niet zeggen. Hij heeft de con cept-vergunning net een paar dagen binnen. De specialisten van het bedrijf moeten het stuk nog uitgebreid bestuderen voordat hij commentaar kan ge- Er hangt de gemeente overi gens nog altijd een schadeclaim van 6,5 miljoen gulden van Ten Berge boven het hoofd. Het be drijf zegt dit bedrag in de afge lopen jaren te zijn misgelopen doordat klanten door alle nega tieve publiciteit naar de concur rent gingen. De gemeente wil over de miljoenenclaim niet meer kwijt dan dat de zaak in onderzoek is. wouBRUCGEHet gure weer was er ongetwijfeld debet aan dat een typische oudejaarslekkernij er gisteren als koek in ging in Woubrugge. De oliebollenkraam was één van de trekpleisters op de jaarlijkse braderie i het dorp. foto» bendebruyn VRIJE TIJD Turks In het wijkcentrum De Oude Wereld in Alphen begint in sep tember een cursus Turks voor beginners en gevorderden be gint. Tijdens de lessen wordt ook aandacht besteed aan kunst en cultuur in Turkije. Voor meer informatie: Jelle Vaartjes, tel. 01720-92896. Blokfluit Kinderen die altblokfluit willen leren spelen kunnen terecht in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst in Alphen. Na de va kantie begint daar een cursus voor beginners. De lessen zijn op donderdagmiddag van 16.30-17 uur. Aanmelden kan bij M. van den Kant, tel. 01720- 34319. Koken Op het programma van buurt huis Westerhaven aan de Em- malaan in Alphen staan een kinderkook-cursus en een cur sus Origami. Opgeven kan bij H. Vegter, tel. 01720-75744. Korter zwemmen De zwemafstand in de drie kamp van Alkemade, die zon dag 29 augustus wordt gehou den, is dit jaar korter: 600 of 1200 meter. Inschrijven kan tot 15 augustus. Er wordt vanaf Geen direct gevaar voor volksgezondheid Het grondwater onder het ter rein van gemeentewerken aan de Havenstraat in Alphen is tot op twaalf meter vervuild met onder meer benzeen. De ver vuiling, die is ontstaan door een lekkende ondergrondse olietank, zakt langzaam verder de bodem in. Tot een diepte van zeven meter is het grond water zelfs zwaar vervuild. Dat blijkt uit het onderzoek dat ad viesbureau Tukkers in op dracht van de gemeente heeft uitgevoerd. Doordat de grond tot een diepte van twee meter niet is vervuild, is er geen direct ge vaar voor de volksgezondheid. Er lopen geen waterleidingen door de vervuilde grond en er wordt in de nabijheid van de Havenstraat geen drinkwater gewonnen. Of de grond onder de huizen aan de Havenstraat ook is ver vuild, is invhet onderzoek nog niet vastgesteld. Ook bij een lichte vervuiling onder de hui zen moet deze worden aange pakt. Het terrein van gemeen tewerken, dat in de toekomst waarschijnlijk wordt gebruikt voor de bouw van kantoren, hoeft niet helemaal te \vorden gereinigd. De grond onder kan toren hoeft minder schoon te zijn dan de grond onder woon huizen. Om vast te stellen of er ook onder de huizen moet worden gesaneerd is een volgend on derzoek nodig. Daarbij wordt ook meteen bekeken hoe de vervuiling van het hele terrein het best kan worden opge ruimd. Dit laatste onderzoek, voordat met de feitelijke schoonmaak kan worden be gonnen, kost ruim 20.000 gul den. Het nu gehouden onder zoek heeft ook een dikke twin tig mille gekost. Autodieven ingerekend De politie heeft vannacht rond half drie bij een benzinestation langs de rij ksweg Amsterdam- Rotterdam ter hoogte van Lei derdorp drie mannen aange houden, die worden verdacht van het stelen van een auto in Den Haag. Het voertuig werd bestuurd door een 15-jarige jongen uit de Residentie. Hij was in het gezelschap van een eveneens 15-jarige Amsterdam mer en een 36-jarige man uit Hoofddorp. VW-directeur pleit voor camping en jeugdherberg acht uur gezwommen in De Tweesprong. Om elf uur begint de wielertocht over een afstand van 30 of 60 kilometer en daar na moeten de deelnemers nog zes of twaalf kilometer lopen. Voor kinderen is er een mini- triathlon die bestaat uit 200 me ter zwemmen, drie kilometer fietsen en één kilomter lopen. Kinderen van 8 tot en met 13 jaar kunnen zich inschrijven via een formulier dat ook op school verkrijgbaar is. Deelname kost tien gulden. Formulieren voor volwassenen liggen in^ sporthal De Tweesprong en bij'de bloe menwinkel aan het Noordplein. De driekamp kost 15 gulden voor jongeren tot 6 jaar, oude ren betalen 27.50 gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN RUUD SEP Voor bedrijven ligt de hele Randstad om Alphen heen, voor toeristen het hele Groene Hart. Alphen zou daarom een ideale uitvalsbasis zijn voor recreanten in de binnentuin van de Rand stad, vindt VW-directeur Stefan de Vilder. Er is echter één pro bleem: in Alphen is er geen plek waar je goedkoop kunt slapen. Volgens De Vilder is er in Al phen ruimte voor een camping en een jeugdherberg. „Uitgaande van de vraag die we hier krijgen, denk ik dat het jammer is dat we geen camping hebben. Alphen leent zich er voor. We hebben Avifauna en straks ook Archeon en we heb ben twee kleine musea. In com binatie met natuurrecreatie in de omgeving van Alphen maakt dat de stad interessant voor een kort verblijf', aldus De Vilder. Maar wie een paar dagen voor niet te veel geld in Alphen wil verblijven, heeft een pro bleem. De enige openbare camping in Alphen,aan den Rijn, de klei ne natuurcamping in het Zeger- slootgebied, gaat aan het eind van het seizoen definitief dicht. En daarvoor komt geen andere camping in de plaats. „Het is al tijd de bedoeling geweest dat er in het Zegerslootgebied ook een grotere camping zou komen. De beheerder van die camping zou dan ook toezicht kunnen hou den op de natuurcamping", vertelt De Vilder. Hij laat een vier jaar oude stadsplattegrond zien waarop die grotere cam ping al stond ingetekend. „Ze hadden er zelfs al een naam voor: De Aaroever. Maar om de één of andere reden is het er nooit van gekomen." Witte vlek De Vilder pakt er nog een ande re kaart bij: de kaart van Neder land met daarop alle officiële jeugdherbergen. In de Randstad zijn zo de nodige jeugdherber gen te vinden. Maar het Groene Hart is op de kaart een witte vlek. „Er zit gewoon riiks", con cludeert de WV-directeur. Daarom heeft hij onlangs aan de NJHC, de overkoepelende organisatie van jeugdherbergen, gevraagd te kijken of het moge lijk is om hier een jeugdherberg te stichten. Op de brief is nog niet gereageerd. Wie zich nu met tent en slaapzak bij het Alphense VW- kantoor meldt, wordt doorver wezen naar campings in de om geving. Nieuwkoop, Leimuiden en Aarlanderveen hebben alle maal een grotere of kleinere camping. En wie op zoek is naar een goedkoop bed, wordt on dergebracht bij particulieren. „We hebben heel wat adressen waar we voor 35 gulden per nacht mensen kunnen onder brengen." Het verlanglijstje van De Vil der telt overigens meer wensen dan een jeugdherberg en een camping. De tienduizenden booteigenaren die in de zomer maanden door Alphen varen moeten vaker dan nu in de stad blijven hangen. Dat betekent dat Alphen een jachthaven zou moeten krijgen. „Ik denk dat een jachthaven in het centrum heel leuk zou zijn en ook heel sfeerverhogend met al die klap perende masten. Het zal geen probleem zijn om die in de zo mer vol te krijgen." Twee kanten Voor het zover is zouden de aanlegmogelijkheden in het centrum kunnen worden ver groot. Wanneer de pijpleiding naar Schiphol gereed is, wordt het mogelijk om aan twee kan ten van de Rijn af te meren. Nu mag dat niet in verband met de kerosinetankers die de hele dag af en aan varen. Maar voor De Vilder kunnen de afmeermoge- lijkheden in de rivier op termijn geen alternatief zijn voor een echte jachthaven. „Het belang rijkste blijft dat er een jachtha ven komt." Gemeente: camping kansloos ALPHEN AAN DEN RUN Het ziet er niet naar uit dat Al phen op korte termijn een fa miliecamping krijgt. Een ini tiatief van de stichting cam- pingbeheer is een paar jaar ge leden op niets uitgelopen. De stichting kon de exploi tatie van de camping niet rond krijgen. Uit verschillende marktonderzoeken bleek bo vendien dat een grote cam ping in Alphen onmogelijk voldoende kampeerders kan trekken. De gemeente Alphen is om die reden niet van plan om op zoek te gaan naar een mogelijke exploitant voor een gezinscamping. Ook voor de aanleg van een jachthaven in het centrum loopt het gemeentebestuur niet warm. Twee jaar geleden werd in een toekomstplan het idee geopperd om een haven tje aan te leggen. Maar volgens een woordvoerder is dat idee nooit verder uitgewerkt. Ver groten van het aantal aanleg plaatsen in de Oude Rijn zou alleen kunnen wanneer de vaarweg zou worden omge legd via het Aarkanaal en de Zegerplas. Maar die vaarweg omlegging is definitief van de baan. Zomerfeest trekt ondanks het gure weer aardig wat publiek Drie keer in de prijzen HAZERSWOUDE-RUNDUK» De bekers bij de geitenkeuring in Hazerswoude-Rijndijk kwa men in totaal bij slechts vier liefhebbers terecht. Aan het evene ment deden 18 geitenfokkers mee. Zo 'scoorden' zowel H. van Amsterdam uit Koudekerk aan den Rijn bij de bonte geiten als van den Ent uit Benthuizen bij de Toggenburgers drie keer. Zij kregen bekers voor de kampioen, de reserve-kampioen en het beste lammetje. Bij de witte geiten had F. van Deuren de kam pioen en hij won ook de beker voor het beste lam. J. Slingerland kon een prijs afhalen voor de reserve-kampioen. HAZERSWOUDE-RUNDUK» KEES VAN KUILENBURG Spottend werden geiten in het verleden wel eens 'armeluis- koeien' genoemd. De melk en het vlees van het dier waren een welkome aanvulling op het schamele inkomen. Een plaag stootje in die richting raakt nu echter kant noch wal. „Een geit is tegenwoordig echt een luxe", zegt Frans van Deuren uit Nieuwkoop beslist. „Bovendien is het een liefhebberij die meer geld kost dan opbrengt, maar geld verdienen is ook niet de opzet. Als je een geit goed leert kennen, dan ga je er van hou den. Bovendien zijn het ook nog erg intelligente dieren. Dat is het aardige er van." De Nieuwkoper was gister middag één van de 18 deelne mers aan de geitenkeuring op de Da Costasingel in Hazers woude-Rijndijk, één van de on derdelen van het zomerfeest van de winkeliersvereniging Rhynenburch. Al was het woord zomerfeest niet echt op z'n plaats. In de met kraampjes, terrasjes en een mini-kermis 'aangeklede' winkelstraat was het bij tijd en wijle knap zuur. Rond vier uur dreigde de wind ook nog een stevige spaak in het wiel te steken, maar gelukkig 'bleef alles op z'n plaats staan. De keuring van geitenfokver- eniging Ons Doel uit Koude kerk/Hazerswoude was een be hoorlijke trekker met ruim 70 aangevoerde Toggenburgers en witte en bonte geiten. Niet zo maar wat geiten, maar voorzien van een stamboom. Volgens voorzitter Johan Slingerland van Ons Doel is dat een zeer be hoorlijk aantal. „Tot aan de Tweede Wereldoorlog had elk dorp in Zuid-Holland wel een of twee verenigingen. Nu zijn er totaal nog maar twaalf over." Ons Doel is in 1933 ontstaan na een fusie van de rooms-katho- lieke en protestantse vereni ging- Slingerland ziet in de komen de jaren nog meer verenigingen het loodje leggen. „Elke twee jaar moeten de dieren medisch worden gekeurd om certificaat waardig te zijn. Dat is behoorlijk duur en je merkt dat er steeds meer mensen met deze hobby stoppen. De vereniging in Zoe- terwoude bijvoorbeeld heeft nog maar twee leden over. Bij ons staan er gelukkig nog 37 in geschreven, van wie er 20 prak- tizerend zijn", aldus Slinger land. De meesten zijn geitenfokkers en de club heeft een enkele 'bokhouder'. Ook dit dier moet uiteraard van bijzondere kwali teit zijn, want hij heeft voor een belangrijk deel de zorg voor het nageslacht. Al maken sommige leden wel eens gebruik van een bok van buiten de vereniging. Het publiek keek met veel be langstelling naar het werk van de keurmeesters H. Schenk en A. Wooning. Daarbij werd voor al gelet op de 'bouw' van de gei ten. Ook of de 'pootjes wel goed zijn afgesneden'. Niet dat het mes wordt gehanteerd om de pootjes op lengte te krijgen; het gaat om het verwijderen van al le ongerechtigheden onder de hoefjes. Zo op het oog was het met de dieren wel in orde. Het eindoordeel van de experts was voor een deel 'goed' en de rest scoorde 'matig'. Daar konden de fokkers het mee doen. Voor het overige konden de belangstellenden, vooral jeugd, zich de gehele dag uitleven. Zij konden terecht voor indianen- spelen, brood bakken en een muzikale kindershow. De 50- plussers moesten al vroeg uit de veren voor een viswedstrijd in het water van de naastgelegen singel. De Hazerswoudse stichting die zich inzet voor Bulgarije had ook een goede dag. Met een rad van avontuur werd een bedrag van 1000 gulden verdiend. „Goed voor het transport van drie containers naar Rotter dam", zegt voorzitter Piet Meyer van de stichting tevreden VW-directeur Stefan de Vilden „Alphen is ideale uitvalsbasis voor recreanten. foto» ben debruyn De keuring van de netjes gewassen en fraai opgepoetste geiten trok veel bekijks in Hazerswoude-Rijndijk. foto» ben debruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12