'Wij zijn diep geschokt' Buitenlust Oegstgeest krijgt geluidsscherm Dorpsbus raakt langzaam ingeburgerd C. Regio Wielerprofs zorgen voor oponthoud in Voorschoten Dialysecentrum voor toeristen ontlast Leidse ziekenhuizen Vrouwenbrug ontkomt aan sloop Toch meer geld voor de bejaardenomroep Hardrijders op Oosteinde DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 COMMENTAAR Ambtenaren De reactie van de Leiderdorpse politiek is van een stuitende domheid en simpelheid. Het sluiten van de gelederen - want daar komt het toch wel op neer - is nou precies de enige stap die de politiek niet moet nemen, maar vooral ook niet kan ne men zolang een aantal zaken niet tot op de bodem is uitge zocht. Met deze stap lijkt de Leiderdorpse politiek haar eigen beerputten te dempen. Kennelijk met de handen over elkaar wacht de Leiderdorpse politiek het gerechtelijke vooronderzoek aftegen een of oreer ambtenaren die ervan worden verdacht valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. Niemand vraagt zich af of de misstappen van een of meer ambtenaren mogelijk slechts symptomen zijn van een zieke sfeer binnen het Leiderdorpse gemeentehuis. Want daar gaat het in deze zaak om. De uitspraken van oud-burgemeester Bruggeman moeten wel als mokerslagen zijn aangekomen. Dat verklaart misschien ook de suffige reactie van de politiek. De plaatselijke politici roepen in koor: nee, dat kan hij niet gezegd hebben, zo kennen wij hem niet, wij herkennen ons er niet in. Word eens wakker! Bruggeman heeft écht gezegd dat er iets mis is in Leiderdorp. Er bestaat een vertrouwelijk stuk, hij heeft het tegen een statenlid gezegd en tegen de commissaris van de koningin. Zo'n zaak zoek je als politicus uit, je gaat In elk geval niet in verwondering om je heen zitten kijken. De uitspraken van de oud-burgemeester zijn bepaald niet de enige aanwijzing dat er iets mis is in Leiderdorp. Tal van ge meentelijke stukken, die onder meer de basis vormen onder het gerechtelijk vooronderzoek naar valsheid in geschrifte, ma ken duidelijk dat ambtenaren hun eigen gang gingen. Wil de politiek deze zaak over haar kant laten gaan? Weigert de politiek vragen te beantwoorden als: waarom kregen drie ambtenaren in Buitenhof de grootste kavels grond tegen de laagste prijs; kon een ambtenaar voor niks bijna zestig meter grond in eigendom verwerven; hoe kon de gemeente meewer ken aan verkoop van goedkope grond aan ambtenaren die daarvoor op basis van hun salaris niet in aanmerking kwa men? Ach, dat burgemeester en wethouders het opnemen voor hun ambtelijke organisatie, daar is misschien nog wel iets voor te zeggen. Maar dat de fractievoorzitters van de politieke partijen in de gemeenteraad dat blindelings doen is onaanvaardbaar. Er is geen zweem van een gezond kritische houding van de gemeenteraad te bespeuren. En dat is nou juist het instituut dat is ingehuurd om gemeente en burgemeester en wethou ders te controleren. Wielrenners nemen maandag 16 augustus even bezit van de doorgaande route in Voor schoten. Wie van 11.30 uur tot 12.30 uur met de auto richting Leidschendam wil rijden, moet rekening houden met oponthoud. De gemeente Voorschoten is opgenomen in de eerste etappe van het rou teschema van de Ronde van Nederland voor beroepsren- Het idee om een vakantiecen trum voor nierpatiënten in Duinrell op te zetten is afkom stig van Haagse en Leidse inter nisten. Zij bedachten het plan omdat het in de zomermaan den erg druk is op de nierdyali- se-afdelingen van ziekenhuizen in beide steden. Dat komt om dat tijdens de vakantie Neder landse maar vooral ook buiten landse toeristen 'spoelen' in Den Haag of Leiden. ,,De druk op de nierdyalisecentra neemt toe", aldus een woordvoerster van het Haagse ziekenhuis Leyenburg. Hoeveel patiënten in de zomer twee of drie keer gebruik maken van de appara tuur is niet bekend. De internisten bedachten sa- Gemeentebestuur Leiderdorp heeft vertrouwen in ambtenaren men het plan om in het Wasse- naarse recreatiepark Duinrell plaatsen te reserveren voor nierpatiënten die zich dan kun nen laten behandelen in een dyalisecentrum in de buurt. Dat centrum moet dan een depen dance zijn van een 'echt' zie kenhuis. In het Zuidlimburgse Arcen bestaat al een dergelijke voorziening voor vakantievie rende nierpatiënten. De internisten hebben het plan nog niet verder uitgewerkt. Wel heeft een arts al contact op genomen met Duinrell, dat po sitief staat tegenover het plan. De directie van het park heeft vervolgens de gemeente Wasse naar ingeschakeld die al twee locaties voor het dyalisecen trum heeft gevonden. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp en de frac tievoorzitters van de politieke pértijen in de gemeente raad zijn geschokt. Het gisteren in deze krant verschenen artikel naar aanleiding van vertrouwelijke uitspraken van oud-burgemeester Bruggeman gaat naar hun mening 'te ver en wordt ten zeerste betreurd'. te Leiderdorp. In een vertrou welijk stuk zegt de voormalige burgemeester dat de gemeente Leiderdorp onbestuurbaar is door slecht functionerende ambtenaren en wethouders. Hij klaagt er voorts over dat informatie van zijn ambtenaren soms niet betrouwbaar was en dat stukken soms- ineens on vindbaar waren. Hij heeft zelfs overwogen op te stappen, maar zag daarvan later af. "Als ik de zaak nu in de steek Iaat, wordt het allemaal nog erger. Het is een kwestie van lange adem", leiderdorp henk van der post Volgens hen is er bovendien niets mis met het ambtelijk ap paraat. Integendeel, zij spreken daarin 'alle vertrouwen' uit. De kritiek op de wethouders wordt niet herkend. Een en ander la ten zij in een gemeenschappe lijke fax aan de redactie van de ze krant weten. Zij kunnen zich niet herken nen in de harde kritiek die Bruggeman heeft uitgesproken aan het adres van wethouders en ambtenaren van de gemeen- zo zei hij vlak voor zijn dood. Naar aanleiding van de publi caties zijn burgemeester en wethouders gisteravond bijeen gekomen met de fractievoorzit ters en schrijven naar aanlei ding daarvan het volgende: "Wij hebben geschokt kennis geno men van het artikel. De wijze waarop in dat artikel de nog maar pas overleden burgemees ter Bruggeman bijna sprekend wordt opgevoerd gaat naar onze mening te ver en wordt ten zeerste betreurd." Verder schrijven zij: "Wat over en door de oud-burge meester wordt gesteld past niet bij hetgeen wij uit eigen waar neming weten. Het past ook niet bij de persoon van de heer Bruggeman. Wij kennen hem als een man die op een open wijze zijn zorgen en gevoelens met betrokkenen besprak." De oud-burgemeester ver klaart in het vertrouwelijke stuk dat vijf ambtenaren zouden moeten verdwijnen om de zaak weer goed lopend te krijgen. Ook die kritiek wordt door B en W van Leiderdorp en de fractie voorzitters niet herkend: "De gemeentelijke organisatie maakt een moeilijke periode door. Ondanks die moeilijkhe den, welke een grote druk op het ambtelijk apparaat leggen, functioneert het ambtelijke ap paraat naar onze mening goed en hebben wij daarin alle ver trouwen." Over de kritiek van Bruggeman op twee wethou ders, zeggen zij: "Wij kunnen ons niet herkennen in hetgeen wordt gesuggerreerd over de wethouders." Boterbloem wint beroepszaak gemeente Lisse voor de uitbrei ding, maar had dat voorstel ook niet kunnen weigeren zonder 'een unieke kans op uitbreiding te verspelen'. Bovendien had de omroep dan nog altijd te kam pen gehad met geluidsoverlast bij de opnames en een groot ri sico op inbraken, stelde De Bo terbloem in het bezwaarschrift. De Warmondse commissie voor de bezwaarschriften ver klaarde eerder dit jaar het be zwaar van de omroep gegrond. De omroep heeft bij de uitbrei ding 'zorgvuldiger gehandeld dan aanvankelijk door de ge meente is aangenomen', erkent de commissie. Burgemeester en wethouders volgen de commis sie in het voorstel om het be zwaar gegrond te verklaren. De subsidie voor De Boterbloem wordt daarom met terugwer kende kracht tot 1992 verhoogd met 300 gulden naar 875 gul den. De bejaardenomroep De Boter bloem voor de Duin- en Bollen streek krijgt toch e^ctra subsidie van de gemeente Warmond. De omroep, die vanuit Lisse uit zendt, had vorig jaar om 347 gulden extra subsidie gevraagd om een uitbreiding te kunnen bekostigen. Warmond wees het verzoek af, omdat de uitbrei ding al een voldongen feit was. De Boterbloem had de 300 gul den kennelijk niet echt nodig, concludeerde de gemeente. Na een geslaagde beroepsprocedu re van de omroep wil Warmond het geld echter alsnog op tafel leggen. De Boterbloem diende een bezwaar tegen de oorspronkelij ke weigering in, omdat voor de noodzakelijke uitbreiding van de studio-ruimte een grotere Warmondse steun nodig was. De omroep was weliswaar al in gegaan op een aanbod van de zoeterwoudeDe Vrouwenbrug over de Meerburgerwatering bij de Miening in Zoe- terwoude wordt hersteld. De rigoureuze op knapbeurt kost de gemeente niets. De kosten, ruim twee ton, komen namelijk voor rekening van de EWR, die binnenkort eigenaar wordt van de brug. De Vrouwenbrug wordt over enige tijd voor het symbolische bedrag van een gulden overgedragen aan de EWR. Vol gens een woordvoerder van de gemeente is de overdracht voor beide partijen een prima oplossing. Zoeterwoude heeft vrijwel niets aan de brug, sinds deze eind jaren vijftig werd onttrokken aan de openbare weg. De enige gebruiker is de EWR, die de brug nodig heeft om bij een gasontvangststation te komen. Dit station voorziet Zoeterwoude-dorp en een ge deelte van Leiden. De Vrouwenbrug verkeert al jaren in vervallen staat. De gemeente over woog zelfs om de brug te slopen. De EWR heeft veel belang bij herstel van de brug, al dus een woordvoerder van het energiebedrijf. „Het gasontvangststation moet hoe dan ook bereikbaar blijven. Er moeten bovendien zwa re vrachtwagens overheen kunnen, die appa ratuur van en naar het station brengen." foto hielco kuipers Watersporters gedupeerd warmond Bij een inbraak in een jacht dat lag afgemeerd in de Groote Sloot in Warmond, is de afgelopen week een kleurentele visie gestolen. De eigenaar ontdekte de inbraak gistermiddag. De deur van de kajuit was geforceerd. Uit een loods in de Veer- polder in Warmond verdween gisteren een losse buitenboord motor. De loods stond vermoedelijk open. Over de waarde van de motor is niets bekend. Inbraak in clubhuis oegstgeest Een groot aantal handbogen verdween de afgelopen nacht uit een clubgebouw in sportpark De Voscuijl in Oegst geest. Om binnen te komen was de achterdeur van het gebouw tje geforceerd. De waarde van de handbogen is niet bekend. stompwuk» Bij een snelheidscontrole op het Oosteinde, de weg van Stomp- wijk naar Zoeterwoude, heeft de politie gisterochtend in nog geen uur tijd 26 bekeuringen uitgedeeld. De maximumsnel heid op de weg bedraagt 60 ki lometer per uur. De hoogst ge meten snelheid was 95 kilome ter. Overlast snelweg veel te hoog OEGSTGEEST» LIESBETH-BUmNK De wijk Buitenlust in Oegst geest krijgt wellicht volgend jaar een geluidsscherm om de bewoners te beschermen tegen het lawaai van langsrazende auto's op de rijksweg 44. De gemeente wil de kosten voor de aanleg van het scherm voorschieten tot rijkswaterstaat met subsidie over de brug komt. Waarschijnlijk is dat pas in 1997. Volgens de wet mag maxi maal 55 decibel van het lawaai van een verkeersweg te horen zijn. Zo'n dertig woningen aan weerszijden van de rijksweg 44 bij het viaduct over de Rijn- zichtwpg, ondervinden door de snelweg een geluidsbelasting van 70 decibel en twaalf daar van zelfs 75 decibel'. Vijftig an dere huizen horen 65 decibel. In totaal zijn maatregelen no dig bij 260 woningen, zo blijkt uit een akoestisch onderzoek dat de gemeente Leiden voor Oegstgeest uitvoerde. De geluidsbelasting op de begane grond van de omlig gende woningen wordt met 10 decibel teniggebracht wanneer langs de snelweg een scherm van 3 tot 3,5 meter hoog komt te staan. Langs de op- en afrit richting Amsterdam en de afrit vanuit de richting Den Haag zouden schermen van 2 tot 3 meter moeten komen te staan. Langs de oprit naar Den Haag is geen scherm nodig. Maar voor een aantal huizen is de plaatsing van een scherm niet genoeg. „Om de geluids belasting van de woningen te rug te dringen tot de voor- keurswaarde (van 55 decibel) zijn soms zeer vergaande voor zieningen noodzakelijk", waar schuwen de onderzoekers. Onderzoek Welke maatregelen exact nodig zijn, moet blijken uit een twee de onderzoek van de gemeente Leiden, dat binnen enkele we ken klaar is. De gemeente wil onmiddellijk daarna overleg gen met het ministerie van VROM om een toezegging te krijgen over de subsidie. In ja nuari hoopt Oegstgeest een contract met het ministerie te tekenen, waarna de architec ten aan het werk kunnen wor den gezet. De omwonenden worden dan in madrt uitgeno digd voor een voorlichtings avond. De dorpsbus in Oegstgeest heeft nog niet genoeg passagiers om financieel quitte te draaien. Toch is de bus voor ouderen een succes, vinden chauffeurs en gebruikers. Vooral de reizi gers, voornamelijk 65-plussers, moeten er niet aan denken dat de dorpsbus niet meer zou rij den. De bus is een initiatief van de ouderencommissie Oegst geest, later ondergebracht bij de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO). Deze maand is het precies drie jaar geleden dat de gele NZH-bus werd overgedragen aan de SWOO. In de hal van het diensten centrum aan de Lijtweg wach ten vijf mensen geduldig tot het busje voorrijdt. Het zijn vaste bezoekers van de open-eettafel in het dienstencentrum en zij maken geregeld gebruik van de bus. „Dit is een uitkomst voor ons", zegt een van de dames. „We worden thuis opgehaald en na het eten weer netjes voor de deur afgeleverd. Een geweldige service. Ik maak er zeker drie keer in de week gebruik van." Een andere vrouw gaat wel vijf keer in de week met het busje mee. „Ja hoor, ik ga elke dag naar de eettafel", klinkt het vrolijk, terwijl ze een plaatsje in de bus zoekt. „En dan ook nog naar de soos en af en toe naar de kapper. Het busje komt altijd op tijd en de chauffeurs zijn heel aardig." In de bus is plaats voor acht personen, maar hij is niet ge schikt voor rolstoelen, behalve wanneer deze opklapbaar zijn. Rolstoelgebruikers maken dan ook nauwelijks gebruik van de- Wennen J. Snel en H. Heikens zijn de co ördinatoren van de dorpsbus. Snel: „Het project is opgezet voor Oegstgeestenaren van 65 jaar en ouder. In het begin was De dorpsbus in Oegstgeest heeft dagelijks in elk geval een aantal vaste klanten. Zij worden naar de open eettafel gebracht. Maar ook bij de soos, het winkelcentrum, het ziekenhuis en de kapper worden geregeld passagiers afgezet. foto hielco kuipers het rustig, de mensen moesten er nog aan wennen. Maar na verloop van tijd kregen we echt een vaste klantenkring. En nu rijdt de bus eigenlijk constant, al is dat soms maar met een passagier." Snel en Heikens zijn chauf feurs van het eerste uur die met groot plezier op de bus zitten. Snel vindt het werk zo leuk dat hij zelfs twee dagdelen op de bus zit en er moet heel wat ge beuren wil hij verstek laten gaan. „We rijden vijf dagen in de week, op werkdagen, van half negen tot vijf uur. £r zijn negen vaste chauffeurs, alle maal vrijwilligers, die volgens een dienstrooster elk een halve dag op de bus dienst doen." Inwoners van Oegstgeest die van de bus gebruik willen ma ken moeten dit van te voren te lefonisch opgeven. Een vrijwil ligster zit 's morgens tussen 8.30 en 10.30 uur aan de telefoon om afspraken te maken voor de middag of de volgende dagen. Zij stelt naar aanleiding van de aanmeldingen het rooster en de route van de bus samen. En dat is soms een heel gepuzzel. De bus rijdt in Oegstgeest, maar ook in het gebied tussen het Diaconessenhuis en het sta tion Leiden. Snel: „Mensen die voor behandeling naar het zie kenhuis moeten, kunnen wel gebracht worden. Maar zij moe ten op eigen gelegenheid terug. Voor de bezoektijden kan het vervoer heen en terug wel gere geld worden." Tekort „Om kostendekkend te draaien zou de bus 30 betalende ritten per dag moeten maken", zegt de heer Aalst, penningmeester van de SWOO. „Dat halen we nog niet. Maar ondanks dat zijn we zeer tevreden over het ver loop. Toen we drie jaar geleden begonnen heeft de gemeente 8000 gulden toegezegd voor de eerste anderhalf jaar. Dat be drag hebben we toen niet eens helemaal nodig gehad. Het af gelopen jaar zaten we nog met een tekort van rond de 5000 gulden en dat heeft de gemeen te ook weer aangevuld. Gebniikers van de bus moe ten zelf twee gulden per rit be talen en voor een ticn-ritten- kaart moeten ze 17,r.O gulden neertellen. „Sommige mensen willen wel waar voor hun geld", zegt Snel. „Er is een mevrouw die woont aan de overkant van het dienstencentrum maar die geniet zo van die ritjes in de bus dat zij er altijd als laatste uit wil."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11