Leidsch Dagblad Actie voor opvang Bosniërs Zilveren Kruis vergoedt kosten besnijdenis toch 'Geen boycot WAO-boete' Racistische leuzen weg Muizen in China plegen zelfmoord Huygens Laboratorium gaat weg uit Noordwijk Directie en beurs positief over halfjaarcijfers van Hoogovens Drugsproces in Singapore uitgesteld GOED NIEUWS H55RDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40232 LOSSE NUMMERS 1,60 De ziektekostenverzekeraar Het Zilveren Kruis zal de be snijdenis van twee islami tische jongens toch vergoe den. Het kort geding waar mee de Stichting Rechtsbe scherming Allochtonen (SRA) de vergoeding wilde afdwin gen, is daarmee van de baan, aldus de advocaat van de or ganisatie, mr. A. Haakmat. Volgens de SRA weigerde Het Zilveren Kruis, ook na uit voerige correspondentie, als één van de weinige verzeke raars op te draaien voor de kosten van de besnijdenis. De ingreep die voor jongens noodzakelijk is om tot het is lamitische geloof te kunnen toetreden, kost tussen de 900 en 2.000 gulden. Dat is voor veel islamieten in Nederland te duur. Als een verzekeraar niet betaalt, is de kans op „beunhazerij" daar door levensgroot, aldus SRA- voorzitter A. Makdoembaks. Een ondeskundige besnijde nis kan leiden tot allerlei me dische complicaties. Volgens een woordvoerder van de verzekeringsmaat schappij vergoedt Het Zilve ren Kruis islamitische jon gensbesnijdenissen al meer dan een jaar. „Maar door al lerlei misverstanden in de correspondentie is dat mis schien niet duidelijk gewor den", zei hij. De overweging om te betalen ligt volgens hem in het „maatschappelijk belang" van de ingteep en niet in de medische nood zaak. Advocaat Haakmat ontken de ten stelligste dat Het Zilve ren Kruis al zo lang tot beta ling overgaat. Binnenschippers 2 De acties van de bin nenschippers zijn uit zichtloos, zielig en meelij wekkend, vindt Pim For- tuyn. Zuid-Afrika 5 Volgens Inkatha-leider Buthelezi wakkert een vredesmacht met het ANC het geweld alleen maar aan. Kokkelkoren op straat /t "7 In de wielerploeg I van Raas is volgend jaar geen plaats meer voor de Noordwijkerhoutse prof Martien Kokkelkoren. Geen kront ontvangen? - 071-143241 LI 071-128030 nr Til lm vr 18 00-19 30uur zaterdag 10 00-12.00 uur Ziekenhuizen bundelen krachten om oorlogsslachtoffers te helpen HET WOORD IS AAN J. Einander De blanken spreken van 'kleur lingen', de niet-blanken zijn te beleefd om van 'kleurlozen' te spreken. Nederland lijkt massaal bereid om slachtoffers van de oorlog in Bosnië op te vangen. Medisch specialisten en ziekenhuizen hebben gisteren de handen ineen geslagen. Het initiatief daartoe kwam van het Kennemer Gasthuis in Haarlem. Andere ziekenhuizen en de Landelijke Spe cialistenvereniging (LSV) hebben hun medewerldng toe- te nemen. „Wij hebben nog geen verzoek daartoe gehad van het ministerie van WVC of een andere instantie", aldus een woordvoerder. „Het is niet ge bruikelijk dat we in dit soort za- den haag/leiden gpd Het Academisch Ziekenhuis Leiden treft geen voorbereidin gen om gewonden uit Sarajevo of andere plaatsen uit Bosnië op ken zelf initiatieven nemen." Hoeveel bedden het AZL even tueel beschikbaar heeft kan hij niet zeggen. Hulporganisaties plaatsen vraagtekens bij een massale evacuatie van slachtoffers. Art sen zonder Grenzen vindt dat de gewonden zo veel mogelijk ter plekke moeten worden ge holpen. Alleen wanneer het echt niet anders kan, is evacuatie verstandig. „Wij vinden dat we overal moeten kunnen komen om medische hulp te verlenen. Evacuatie betekent dat dit in de versukkeling raakt. Het is een noodgreep. In totaal kost evacu atie van één persoon 2,5 ton. Moet je kijken wat je voor dat bedrag ter plaatse kan doen", aldus een woordvoerder. Het ministerie van WVC be kijkt in overleg met de ministe ries van buitenlandse zaken, justitie en ontwikkelingssamen-, werking nog of Nederland daadwerkelijk zieke en gewonde Bosniërs gaat opvangen. Minis ter Pronk van ontwückelingssa- Midway Aircraft koopt Fokker 100 CHICAGO* Fokker gaat Midway Aircraft vier Fokker 100-toestellen leve ren. Deze Amerikaanse lucht vaartmaatschappij heeft daarbij een optie op nog eens vier toe stellen van dit type genomen. Met de order van de eerste vliegtuigen is een bedrag moeid van ruim 130 müji gulden. Midway heeft gisteren mee gedeeld in de toekomst alleen met toestellen van Fokker te willen vliegen. Volgens de am bitieuze plannen van de maat schappij, die Chicago ais thuis basis heeft, zal de vloot de ko mende jaren worden uitgebreid tot 25 vliegtuigen. De eerste vier toestellen worden vanaf oktober met tussenpozen van een maand afgeleverd. Door de bestelling van Mid way Aircraft kan Fokker zijn voorraad vliegtuigen in Woensdrecht afbouwen. Dat betekent dat de rentelasten voor de vliegtuigbouwer in de twee de helft van dit jaar lager zullen zijn. Inmiddels heeft Fokker de afgelopen twee maanden al 20 Fokker 100's verkocht, tegen 19 toestellen in heel 1992. 'Geen belóning normaal gedrag in tram' jeugd i den haag«anp Het CDA-kamerlid Esselink vindt het krankzinnig om Haag se scholieren in de tram te belo nen met kortingen indien zij zich niet schuldig maken aan vandalisme. Esselink heeft over een plan daartoe van de Haagse Tramweg Maatschappij (HTM) aan de bel getrokken bij minis ter d'Ancona van WVC. Volgens hem is het de omgekeerde we reld om normaal gedrag te belo nen in plaats van vernielzucht te bestraffen. De christen-democraat is er op tegen dat WVC de subsi diekraan voor het project open draait. Hij wil weten hoeveel d'Ancona in gedachten heeft en uit welk potje de minister dat geld denkt te halen. De HTM wil op beruchte tramlijnen begeleiders mee la ten rijden die de baldadige jeugd in toom moet houden. Een tweede experiment is een beloning voor goed gedrag. Die varieert van korting pp abonne mentsgelden, reisjes naar pret parken, tot de mogelijkheid voor ouders om gratis mee te rijden op het abonnement van hun voorbeeldige kroost. den haag*anp Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt dat het niet-betalen van WAO-boetes door werkgevers een slechte reactie is op slechte wetgeving. Het NCW vindt het niet verstandig als werkgevers naar de rechter stappen. Verlo ren rechtszaken kunnen later door de politiek worden aange grepen om de zogeheten malus regeling overeind te houden. Nijmegen Op de geallieerde begraafplaats Jonkerbosch in Nijmegen zijn gemeentewerkers gisteren begonnen met de schoonmaak van besmeurde grafzerken. Onbekenden hadden in de nacht van maandag op dinsdag de zerken beklad met racistische leuzen en hakenkruizen. De gemeente Nijmegen heeft vandaag een herdenkingsbijeenkomst belegd om mensen de gelegenheid te geven hun ontzetting over de actie kenbaar te maken. Pagina 3: Straks staan er kruizen op onze huizen. foto anp toussaintkluiters bejing ap Honderdduizenden muizen in het noordwesten van China hebben zichzelf verdronken in meren en rivieren, vermoedelijk als maatregel tegen overpopula- tie. Dit heeft het Chinese persbu reau Xinhua gisteren gemeld. Verbaasde wetenschappers hebben in de dode muizen niets kunnen vinden dat wijst op een ziekte. Begin mei vonden herders de eerste dode muizen in de wei degebieden van de regio Xin- juang Uygur. Bij een inlaatsluis bij een rivier werden meer dan 300.000 dode muizen aange troffen, aldus Xinhua. Er wer den ook dode muizen op het land gevonden, wat met de zelf moordtheorie niet strookt. Sommige deskundigen hou den het erop dat de sterfte het gevolg moet zijn van een infec tieziekte die nog niet is opge spoord en nog niet aantoonbaar Volgens Xinhua was de mui zenpopulatie de afgelopen jaren gestaag gegroeid. Anderen den ken dat de muizensterfte een voorteken is van een naderende catastrofale aardbevi ng. NOORDWUK/KATWUK* roza van der veer Het Christiaan Huygens Laboratorium en het Nederlands Radar Proefstation vertrek ken uit Noordwijk. Tegelijk met de verhui zing wordt een aantal arbeidsplaatsen ge schrapt. Om hoeveel werkplekken het "gaat, is nog niet bekend. Directeur C. Willemse sluit echter niet uit dat van de huidige vijftig arbeidsplaatsen de helft overblijft. De be drijfsactiviteiten in het Huygens Laboratori um en het Radar Proefstation aan de Noordwijkse Koningin Astridboulevard ver huizen naar de bestaande fabriek aan de Lageweg in Katwijk. In het pand aan de La- geweg wordt op dit moment al ruimte ge maakt voor de komst van de Noordwijkse bedrijfsactiviteiten. Het laboratorium en het proefstation houden zich bezig met het maken van ra darantennes en plaatsbepalingsapparatuur voor de lucht- en scheepvaart. Industriebond FNV spreekt over dreigend faillissement umuiden frans van den berg Verwarring alom. Terwijl Hoog ovens gistermiddag verheugd aankondigde dat het verlies over de eerste helft van dit jaar is afgenomen tot 189 miljoen gulden, sprak de Industriebond FNV over een dreigend faillisse ment. De Amsterdamse beurs reageerde daarentegen positief. De koers van het aandeel steeg met tien procent tot 51 gulden. De FNV constateert samen met de centrale ondernemings raad dat Hoogovens door de wankele financiële positie geen gebruik meer kan maken van langlopende kredieten. Het be drijf komt alleen nog in aan merking voor korte kredieten. Die bieden minder zekerheid en zijn duurder. Ook DAF legde op deze manier het loodje, zo staat in het FNV-magazine. Hoogovens reageerde furieus op de publicatie. Dat de banken spoedig de geldkraan zouden dichtdraaien, wordt met kracht ontkend. Hoogovens-topman M. van Veen begrijpt niet hoe de vakbond tot deze conclusie komt. Dat geen langlopende le ningen worden verstrekt, vindt hij zelf niet verwonderlijk, van wege onzekerheden op de staal- markt. Maar daarmee is het bankroet nog niet nabij. Het concern heeft dit en volgend jaar genoeg aan het zogeheten stand-by-krediet van één mil jard gulden. Dat gebruik wordt gemaakt van het stand-by-krediet ziet de FNV als een teken aan.de wand. De centrale ondernemingsraad constateert dat de rentelasten bijna niet meer zijn op te bren gen. Volgens de FNV is na 1994 de lucht op en nadert het mo ment dat de schuldeisers het faillissement kunnen aanvra gen. Hoogovens benadrukt dat door besparingen en minder in vesteringen de verliezen al fors teruglopen. Bij het staalbedrijf in IJmuiden daalde het tekort over de eerste zes maanden tot 70 miljoen, terwijl in de tweede helft van 1992 nog 158 miljoen verlies werd geleden. Dat het concern in totaal 189 miljoen verlies boekte, komt vooral door de oplopende tekorten op de aluminium divisie. den haag gpd Het proces tegen de Nederland se Maria Krol, die in Singapore al meer dan twee jaar vastzit wegens drugssmokkel, is uitge steld. De rechtszaak zou maan dag beginnen, maar de autori teiten zijn er nog niet in ge slaagd een tolk te vinden die het dialect spreekt van de medever dachte van Maria Krol, de Nige- riaan Johnson. Het uitstel is een teleurstel ling voor de Nederlandse. Ze had maandag voor de rechter willen verschijnen, ook al hield haar advocaat rekening met een mogelijk uitstel op het laatste moment. Het is nog onduidelijk wanneer het proces nu zal be ginnen. Het kan nog een, maar ook twee weken duren, zo wordt in Singapore gezegd. menwerking heeft in elk geval i drie miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de medische op- j. vang van Bosnische kinderen. Het initiatief van het Kenne mer Gasthuis kwam als reactie op de beelden van het vijfjarige zwaargewonde Bosnische meis je Irma Hadzimuratovic dat de- ze week in een Londens zieken huis is opgenomen. „De beel den op teievisie waren zo schrij- nend, dat die vroegen om ac tie", aldus directeur G. van der Wal. In ziekenhuizen in de bele- i gerde Bosnische hoofdstad Sa- i rajevo liggen momenteel zo'n dertig kinderen die op korte ter mijn naar het buitenland moe ten worden overgebracht, om dat de medische mogelijkheden ter plaatse onvoldoende zijn. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN 1 heeft al op 19 juli de internatio nale gemeenschap opgeroepen ziekenhuisbedden ter beschik- king te stellen, maar bureaucra- tische regels beletten het over brengen van Bosnische pa tiëntjes. Ook politiek Den Haag heeft inmiddels gereageerd. PvdA en CDA vinden dat Nederland zelf initiatieven moet ontplooien. De PvdA vindt dat niet langer worden gewacht op een verzoek van de VN om pa tiëntjes op te nemen. „De bu reaucratie moet worden door broken", aldus het PvdA-ka- merlid Van Traa. Het ministerie van buitenlandse zaken hecht er echter zeer aan om alleen verzoeken van de VN-vluchte lingenorganisatie te honoreren. .Anders wordt het een rommel tje", aldus een woordvoerder. Hij wijst er overigens op dat ons land relatief al veel heeft ge daan. „Nederland heeft een vliegtuig beschikbaar gesteld aan de VN dat speciaal voor medische evacuatie bedoeld is. Dat vliegtuig heeft nog onlangs zes zwaargewonde kinderen uit Sarajevo naar Rome gebracht", aldus de woordvoerder. „Op ie der verzoek van de VN om kwetsbare gevallen op te van gen zal positief worden gerea geerd. Maar zo'n verzoek is nog niet binnengekomen." Hij wijst er echter op dat de VN zo'n verzoek waarschijnlijk niet in eerste instantie aan Ne derland zal doen, omdat ons land al veel humanitaire hulp heeft gegeven. Gemeente Leiden: recyclingpapier niet voor eeuwig leiden aap rietveld Van alle belangrijke stukken van de gemeente Leiden moet voortaan tenminste één exem plaar op wit papier worden ge drukt. Want recylingpapier is binnen 50 jaar verkruimeld. „En sinds de jaren zeventig is er wel erg veel op dat slechte papier gedrukt", zegt archiefinspecteur A. Netiv. „Ook belangrijke stuk ken." Mevrouw Netiv zag het pro bleem aankomen. Het gemeen telijk archief krijgt officiële stuk ken na twintig jaar in zijn bezit. En omdat zo n twintig jaar gele den het gebruik van recycling papier een hoge vlucht begon te nemen kwamen onlangs de eer ste stukken op niet houdbaar papier bij het archief binnen. Handgeschreven concepten van nota's en brieven mogen in Leiden nog op recyclingpapier worden geschreven. En tegen kopieën en drukwerk op niet houdbaar papier heeft de ar chiefinspecteur ook geen be zwaar. Maar één exemplaar moet op wit papier worden ge drukt. „Want voor de eeuwig heid heb je maar één exemplaar nodig." Of er door het veelvul dig gebruik van niet houdbaar papier veel waardevolle stukken voor het nageslacht verloren zijn gegaan kan gemeentelijk inspecteur Netiv niet zeggen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag- Info Religie- Sport HET WEER Droog en meer zon Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur omstreeks 10 graden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Wind uit westelijke richtingen, zwak tot ma tig rond kracht 3, in het noordelijke kustgebied eerst nog krachtig, 6. KLM boekt 40 miljoen kwartaalwinst 'JAAP SLUIS De KLM heeft in het eerste kwartaal (april, mei, juni) van het boekjaar 1993 een winst van 40 miljoen gulden geboekt. In 1992 werd over dezelfde perio de 38,4 miljoen gulden winst gemaakt. De KLM werkt aan een verde re verlaging van de kosten. Die liepen in het eerste kwartaal over de hele linie gemiddeld met drie procent terug. Over de resultaten in de rest van het lo pende boekjaar wil de directie geen uitspraken doen. Dit van wege de onzekere economische toestand en de onrust op de va lutamarkt. De inkomsten zullen onder druk blijven staan door verschuivingen in de vervoers vraag en door de sterke prijs concurrentie. Leidsch Dagblad «SS»ito 'li linn <1.1*1 win»il ^r-T t NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement, i Naam VI m/v i onir oir hrrorgingl Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: iDFerm aand, a ito nalisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal i n da acceptgiro ƒ82.85) i tisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro: Handtekening: IVeze |op mnrtr r poturgrl .nurrn «h IU„Warf. 2S00 VB Le den Of bd 071-128030 i 8 7 2 4' 4 900 53

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1