Koelkast is in helft Nederlandse huishoudens verkeerd afgesteld mm Smaak Voor kleine huishoudens Vruchtesap verfrissend, lekker en dorstlessend Koriander meest toegepast Kip, kalkoen en vis traktatie op barbecue WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 REDACTIE •HENRlETTE VAN DER HOEVEN DAGMENU SINAASAPPEL MET WATERKERS (zie onderstaand recept) BAKLAP SPERZIEBONEN MET TAUGÉ AARDAPPELEN Schil een sinaasappel en snijd hem in plakken. Maak een saus van een halve eetlepel azijn, halve eetlepel olie, paprikapoe der en peper. Was 40 gram wa terkers en laat de groente uit lekken. Verdeel de waterkers over twee bordjes, schik de si- naasappelplakken er op en giet het sausje er over. Garneer met wat geroosterde, grof gehakte hazelnoten. Per persoon: 240 kilojoules, 55 kilocaiorieën, 1 g eiwit, 4 g vet 5 g koolhydraten. GEKOELDE MELOEN VIS IN FOLIE OP DE BARBECUE (zie onderstaand recept)t PAPRIKASALADE MET TOMAAT,KOMKOMMER EN OLIJVEN GEPOFTE AARDAPPELEN Maak een kleine schelvis schoon. Was een kleine sinaas appel en snijd hem in plakken. Snijd een halve kleine ui in rin gen. Leg de vis op een stuk alu miniumfolie, strooi er peper en zout over en leg de plakken si naasappel en de uieringen er op. Strooi er een eetlepel fijnge hakte peterselie over en vouw het pakketje goed dicht. Leg dit onder af en toe keren ongeveer 20 minuten op het rooster van de barbecue, onder de grill of in een hete oven. Per persoon: 600 kilojoules, 140 kilocalorieën, 27 g eiwit, 2 g vet 7 g koolhydraten. PITTIGE BONENSCHOTEL MET GEHAKT ANDUVIESALADE MET PAPRIKA ZOETZUUR TACO'S MOKKACOUPE (zie onderstaand recept) Breek 30 gram chocolade in stukjes. Doe de chocolade met twee eetlepels water in een schaaltje. Zet dit in een pan met een laagje heet water. Laat de chocolade smelten en roer de saus glad. Verdeel twee bolletjes mokka-ijs over twee coupes, verdeel een in blokjes gesneden peer over het ijs en giet de war me chocoladesaus er over. Di rect serveren. Per persoon: 900 kilojoules, 210 kilocalorieën, 4 g eiwitten, 8 g vet, 33 g koolhydraten. Alle recepten VOORLICH TINGSBUREAU VOEDING) zijn bedoeld voor twee personen. Aardappel beter wel schillen Aardappels kun je beter niet in schil gekookt eten, adviseert het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Een uitzondering maakt het bureau voor EKO- en zelfgekweekte aardappels. Waarom het beter is de aardap pels te schillen? Graanproduk- ten en aardappels zijn de groot ste leveranciers van cadmium. Dit zware metaal zit vooral op de schil en in restjes aanhan gende grond. Bij het koken in de schil wordt het cadmiumge- halte van het eetbare gedeelte mogelijk nog verhoogd. Meer informatie: 070 35 10 810 (op werkdagen van 12 -16 uur). Zo gauw je iets dat vacuum-ver pakt is openmaakt, begint de versheid terug te lopen. Daarom komt Illy Caffè speciaal voor een- en tweepersoonshuishou dens met mini-blik (125 gram) gemalen espressokoffie. Een miniblik caffeïnehoudende kof fie kost 5,90, caffeïnevrij is een gulden duurder. Meer informatie: 01853 - 4111. Elke levensmiddelenwinkel heeft tegenwoordig een uitge breid assortiment vruchtesap pen en vruchtendranken. Er is niet alleen de keus uit diverse smaken, maar ook uit vruchte sap, vruchtennectar, vruchten dranken vruchtenlimonade. VRUCHTESAP bestaat voor honderd procent uit sap van vruchten. Meestal staat er op de verpakking 'uit geconcentreerd vruchtesap'. Dat betekent dat er in het land van herkomst een groot deel van het water uit het sap wordt gehaald. Zo is het sap langer houdbaar en gemakkelij ker te vervoeren. In afvulbedrijven wordt het concentraat met zoveel water verdund dat dezelfde sterkte van het sap weer ontstaat. Het sap wordt daarna gepasteuri seerd en verpakt. Aan vruchte sap mag extra suiker worden toegevoegd. Dat moet dan wel op de verpakking worden ver meld. 'Ongezoet' vruchtesap wil overigens niet zeggen dat het sap geen suiker bevat. Sinaas appelsap bij voorbeeld bevat van nature ongeveer 8 procent suiker. VRUCHTENDRANK OF -NEC TAR lijkt veel op vruchtesap maar is het niet. Het is een mengsel van vruchtesap en/of vruchtenpuree, water en suiker. Vruchtennectar moet afhanke lijk van het soort fruit voor 25 tot 50 procent uit vruchtesap of -puree bestaan. De hoeveelheid suiker mag niet meer zijn dan 20 procent, inclusief de suiker uit de vruchten zelf. VRUCHTENLIMONADE is een drank die minimaal 10 procent en maximaal 25 procent vruch tesap bevat. De hoeveelheid suiker is op zijn minst 7 pro cent. Verder bestaat vruchtenli monade uit water en natuurlijke geur- en smaakstoffen. GEMENGD. Er zijn ook vruch tesappen en vruchtendranken die uit sap van meerdere vruch ten bestaan. Deze dranken heb ben vaak fantasienamen als dubbeldrank of tweedrank. Op de verpakking van deze drank en moet duidelijk vermeld staan of het vruchtesap of vruchten nectar betreft. Mixjes Van de diverse vruchtesappen zijn heerlijke drankjes te berei den: 1 deel ananassap en 1 deel sinaasappelsap; 1 deel sinaasappelsap en 1 deel grapefruitsap; 1 deel druivesap en 1 deel abrikozesap; koude sterke thee met kerse- sap en ijsblokjes; koude sterke thee mét 1 deel sinaasappelsap en 1 deel appel sap; 1 deel yoghurt en 1 deel vruchtesap naar keuze. Onderzoek van Keuringsdienst van Waren Inmaakplezier In die verre, nu welhaast prehis torisch aandoende tijd van voor de Tweede Wereldoorlog, toen kinderen nog geen dagen lang in warme auto's werden meege sleept naar hete stranden en volle campings, ging ik in de lange zomervakantie een paar weken logeren bij oma en tan tes in het dorp aan de brede ri vier. Als het regende speelde je op de geheimzinnige zolder, waar het rook naar appelen en de regen tegen de schuine raampjes tikte. Of we mochten poffertjesbakken. Maar er was ook de inmaak. Dan kwam er 's morgens een man de keuken in, netjes op zijn sokken, de klompen voor de deur, met manden vol snij bonen. „Zet maar op de keu kentafel, Kees", riep mijn groot moeder vanuit de kamer. De snijbonenmolen werd op de ta fel vastgezet en dan was het in steken en draaien. De bonen werden in grote Keulse potten met zout ingemaakt, en 's win ters resulteerde dat in het ge recht blote kindertjes in het gras*. stamppot van snijbonen en wit te bonen. Niet echt lekker die snijbonen uit het zout, en als voeding waardeloos. Maar mijn grootmoeder geloofde er nog in. De tantes niet meer, die waren modern en weckten, de glazen potten met gummiringen in grote weckketels op hel fornuis Je ging buurten bij tante Adrie. Die zat aan de keukentafel ach ter een berg sperzieboontjes, die afgehaald moesten worden voor de weck. Voor de zonda gen in de winter. Want doorde- week at je kool en kroot jes (bie ten). En je zei: „Zal ik even hel pen. tante?" Want zo was je op gevoed. Brandewijn En je ging eens langs bij tante Anna. Die zat ook al aan de keu kentafel achter een berg rode en zwarte bessen, die rijpten langs de sloot in haar tuin. „Zal ik even helpen tante?" En daar zat je bessen te rissen voor het bes- sesap dat een winter lang de griesmeelpuddingopluisterde. Maar tante Anna hield altijd wat apart om op warme dagen te drinken in het tuinprieeltje on der de grote bruine beuk. Ook tante Lien zat aan de keu kentafel. Achter een ronde rie ten mand met morellen, die ze inmaakte op brandewijn voor alle winterse feesten. En bij een buurmeisje stond op het fornuis een pan waarin roze schuim borrelde van de bessen- en frambozenjam. Bij een ander vriendinnetje zat haar moeder, die een Duitse was, wenend aan de keukentafel vol zilveruitjes en augurkjes. Jam Misschien is het die verre herin nering die me toch weer elk jaar aan het jam koken zet. Van de mooie roodpaarse kwetsen die aan het eind van de zomer ko men. En die heerlijke kleine gele pruimpjes, mirabellen, die hier nauwelijks meer te koop zijn („kroosjes" zeiden we) en die een vriendin voor me mee brengt uit Lotharingen. En altijd zure kersen, zoals men ze inmaakt in Beaujolais: kersen met stevig vruchtvlees wassen, steeltje half afknippen en op een bakblik onder een laagje bruine suiker in de oven zetten lot de suiker geheel gesmolten is. Dan met hier en daar ene kruid na geltje in zorgvuldig schoonge maakte potjes overbrengen en overgieten met even opgekookte maar niet meer kokende wijn azijn. Verrukkelijk bij paté. In Beaujo lais als bijgerechtje bij Lyonese worst, zoals Rosette, en de worst met de wonderlijke naam: Jésus. V! Dek alle voedingsmiddelen af. Veel koelkasten hebben een sterrencodering. Deze geeft aan welke temperatuur in het vries vak wordt bereikt. Eén ster 6 graden of lager; twee ster ren 12 of lager; drie ster ren 18 of lager; vier sterren 18 graden Cel sius of lager, waarbij bovendien kleine hoeveelheden voedings middelen kunnen worden inge vroren. Tijdens het invriezen mag de temperatuur in de koel ruimte niet beneden de 0 gra den Celsius dalen. Plaats Let er bij het plaatsen op dat er voldoende ventilatie mogelijk is rond de koelkast. Zet de koelkast bij voorkeur niet naast de oven of de verwar ming. Deel de roosters in de koel kast overzichtelijk in. Bewaren De 'ten minste houdbaar tot'-datum op de verpakking zegt iets over de houdbaarheid van een produkt. Overschrijd die datum zo weinig mogelijk. Staat er op de verpakking 'te ge bruiken tot...', dan mag deze datum niet worden overschre den. Zet warme voedingsmid delen pas in de koelkast als ze zijn afgekoeld. Bewaar etensresten niet lan ger dan twee dagen. Bewaar snel bederfelijke produkten niet in de deur: daar is de temperatuur het hoogst. Zet alleen een geopend pak of een geopende fles melk in de deur en leg dichte pakken of flessen in de koelkast. Controleer wekelijks op res ten. Maak de binnenkant van de koelkast zeker eenmaal in de twee weken schoon met water en een afwasmiddel dat geen geur achterlaat. Neem deze daarna af met schoon water. Vergeet ook niet de koelkast met een zelfontdooi-inrichting. Uitgebreide informatie over het bewaren van levensmidde len staat in de brochure num mer 147 'Bewaarboekje'. Te bestellen door overmaking van ƒ6,50 (inclusief verzendkos ten) op gironummer 4323700 Ln.v. VOVO in Den Haag. Koriander is het meest toege paste keukenkruid ter wereld. De naam is afgeleid van het Griekse woord koris (luis). Ken nelijk deed de geur van de blaadjes sommigen denken aan de lucht die beddeluizen ver spreiden. Van de Romeinse tijd tot in de 16de eeuw was vers ko rianderblad ook in Europa zeer geliefd, zowel in de keuken als in de geneeskun de. Na die tijd ge bruiken we hier al leen nog de zaden van de plant. Die worden in kruiden mengsels voor ge bak verwerkt en ze zijn de basis van de welbekende 'muis jes' die wij op be schuit eten als er een kind is geboren. Ook treffen we korianderzaad aan in potten met kruidig ingelegde uitjes en augurken. De Arabieren verwerken al vele eeuwen korianderzaad erl in wat mindere mate het blad in hun gerechten. De Arabische cultuur had grote invloed op de ontwikkelingen in het Midden- en Nabije Oosten, in de Balkan, in Noord-Afrika en op het Ibe risch schiereiland. De Portuge zen en Spanjaarden op hun beurt exporteerden hun cultuur naar Mexico en Zuid-Amerika. Wat meer oostelijk in Azië nam de Arabische invloed steeds ver der af, maar de volkeren uit het land dat we nu India noemen, hadden op hun beurt veel over wicht op de cultuur van het te genwoordige Sri Lanka, Ma leisië, Indonesië en de Filipij- nen. Heel frappant is het, dat in al deze landen zowel het blad als het zaad van de koriander geliefd is in de keuken. In China en Japan daarentegen wordt het blad veelvuldig, maar het zaad nauwelijks toegepast. Rijp korianderzaad ruikt heel anders dan het blad. Het is wat Bereid boven gloeiende houts kool zijn geroosterde kip- of kal- koendelen en vis (vrijwel alle soorten zijn geschikt), een deli catesse. Om de kip- of kalkoendelen gelijkmatig gaar te krijgen moet het vlees worden geplet of in stukken gesneden. Kip- en kal koenfilet zijn zeer geschikt om (eventueel gemarineerd) te ge bruiken! Maar denk ook eens aan kippeborst, -bout, -poot, kipkarbonade of aan drum sticks. Om de grilltijd op de bar becue te bekorten kan liet vlees worden voorgegaard. Kook de kippe'poten ongeveer 20 minu ten zachtjes in bouillon, reken voor bouten ongeveer 25 en voor drumsticks 15 minuten. Kip en kalkoen moeten altijd volkomen gaar worden geser veerd. Gaar pluimveevlees is wit van kleur, het vocht dat eruit loopt als in het vlees wordt ge prikt, is helder. Vis Vette vissoorten als makreel, verse haring, forel, zalmforel, zalm, tonijn, zwaardvis en sar dines kunnen nadat ze van kruiden zijn voorzien en bestre ken met wat olie of boter wor den geroosterd. Spoel de door visdetaillist schoongemaakte vis altijd wel voor het kruiden even af. Voor het barbecuen van vis zijn speciale visgrillklemmen te koop. De klem voorkomt dat de vis uit elkaar valt of aan het bar- becuerooster blijft plakken. De vis kan ook in aluminium folie verpakt worden. Neem bij voorbeeld een forel. Snijd de buik iets verder open en vul de ze met stukjes ui, peterselie, knoflook, zout en peper. Best rijk de hele forel met zout en peper. Verpak de forel vervol gens in aluminiumfolie. Laat de forel op het rooster gaar worden (zo nu en dan omdraaien). Ook filets Van vissoorten als schol, tong, kabeljauw, wijting, schelvis e.d. kunnen samen met kruiden, groenten en een Barbecuen, een zomers genoegen. scheutje wijn worden verpakt in aluminiumfolie. Gerookte en gestoomde vis-4 soorten zijn ook heerlijk op de barbecue. De vis bestrijken met olie om uitdrogen tegen' te gaan. Vervolgens een paar mi nuten warm lafen worden. Met stevige vissoorten (zee wolf, zeeduivel of heilbot) zijn mooie spiesjes te maken. De blokjes visvlees worden vaak eerst gemarineerd en daarna sa men met andere ingrediënten op spiesjes gestoken. Ter be scherming kan men de blokjes omwikkelen met bacon of ont bijtspek. Een ware lekkernij zijn verder geroosterde grote garna len, scampi's of mosselen. Het vuur Zorg voor een goed doorver- warmde gelijkmatige gloed. Dat kost wat tijd. Reken maar op een kwartier, voordat de vlam men verdwijnen en aan de bo venkant een grijze aslaag ont staat. De afstand van het rooster ten opzichte van het vuur is van groot belang. Hoe groter en vooral hoe dikker bijvoorbeeld de vis is, des te groter moet de afstand zijn. De hitte die de vis bereikt, wordt gereduceerd en daardoor kan hij ook van bin nen gaar worden zonder aan de buitenkant te verbranden. Als bescherming tegen te grote hit te kan aluminiumfolie ook zijn diensten bewijzen. Leg het folie op het rooster en daarop de vis. Hygiëne Zorg tijdens het eetfestijn voor voldoende serviesgoed en be stek. Rauw en gaar vlees moe ten gescheiden blijven. Op rauw vlees kunnen altijd bacteriën voorkomen die soms maag darmklachten veroorzaken. De bacteriën vormen geen pro bleem als het vlees door en door is verhit. Maar het gare vlees moet dan niet weer in contact komen met een vork of bord waarop zojuist nog het rauwe vlees lag. Aandacht voor het hy giënisch aspect bewaar ook alles gescheiden in de koelkast voorkomt narigheid. Laat het barbecue-apparaat na gebruik afkoelen. Als je de barbecue van tevoren voert met aluminiumfolie (prik er gaatjes in voor de ventilatie), dan gooi je de as eenvoudig als een pak ketje weg. Maak het rooster schoon met een borstel van draadstaai. Was de spitjes goed af met heet water en een afwas middel. De Keuringsdienst van Waren heeft in 120 huishoudens de koelkasttemperatuur gemeten. Een goede temperatuur is tus sen de 4 en 7 graden Celsius. In ruim 41 procent van de koelkas ten was deze boven de 7 graden Celsius; in 15 procent werd de koelkast zelfs nooit koeler dan 7 graden. De temperatuur in ruim 12 procent van de onderzochte koelkasten komt gemiddeld bo ven de 9 graden Celsius. zoetig en wordt wel met sinaas appelschil vergeleken. De zaad jes zijn rond en in gemalen vorm zijn ze in Nederland be kend onder de Indonesische naam ketoembar. Het poeder dat wij kerrie noemen, en dat is afgeleid van spece rijenmengsels uit India, bestaat voor een groot deel uit gemalen koriander zaad. Het is heel goed mogelijk dat de specerijenmeng sels die de basis vor men voor vrijwel al le gerechten uit In dia en Indonesië, op de oude Arabische keuken zijn geïnspi reerd. Taklia is in het Mid den-Oosten de naam voor een mengsel van met grof zout fijngewreven knoflook en korianderzaad dat zachtjes wordt gebakken tot de geur vrij komt. Op soortgelijke, wijze, maar met veel meer kruiden en specerijen, wrijft en bakt de In diase haar garam masala en de Indonesische haar boemboes. In Noord-Afrika, vooral in Marokko, wordt gekookt met een mengsel van veel scherpe Spaanse peper, knoflook, ko mijn en korianderzaad. Dat lijkt verrassend veel op de sambal mengsels uit Indonesië. Behalve het blad en het zaad van de koriander is er nog een deel van de plant dat in de keu ken wordt gebruikt. Aan veel ge rechten uit Thailand verleent geraspte korianderwortel een heel specifiek smaakje. Merk waardig dat men in geen enkel ander land het toch zo bekende kruid op deze manier is gaan verwerken. Wie met korianderblad wil ex perimenteren, kan het kruid vrij eenvoudig zelf zaaien en op kweken. Zelf korianderzaad la ten rijpen en dat dan drogen is niet de moeite waard. In bijna de helft van de Ne derlandse huishoudens staat de koelkast niet goed afgesteld. Dat blijkt uit een onderzoek van de Keu ringsdienst van Waren Leeuwarden. Een te warme koelkast kan vervelende gevolgen hebben. De houdbaarheid van bijvoor beeld zuivelprodukten wordt aanzienlijk korter als deze produkten niet koel genoeg worden bewaard. Het produkt kan dan al be dorven zijn, terwijl de houdbaarheidsdatum op de verpakking nog niet is verstreken. Schommelingen De temperatuur in koelkasten is niet altijd constant. Telkens als de deur wordt geopend, stijgt de temperatuur. Ook is het niet op iedere plaats in de koelkast ,even koel. In koelkasten waar de koelribben bovenin tegen het vriesvak zijn geplaatst, is het bovenin ook het koudst. Andere koelkasten hebben de koelrib ben tegen de achterwand. Daar in zijn de#koudste plaatsen ach ter- en onderin, vanwege de luchtcirculatie. Voorts is de plaats van de koelkast in de keuken bepalend voor de temperatuur. Probeer de kast uit de zon te houden, want anders zal hij minder goed koelen. Andere factoren waar door de temperatuur in de koel kast kan stijgen zijn: het gebrek aan luchtventilatie aan de ach terkant van de koelkast, een niet meer sluitende deurstrip of on voldoende afgekoelde warme gerechten die in de koelkast worden geplaatst. Het is van belang dat de tem- De koelkast goed afstellen en indelen is belangrijk. foto Siemens peratuur in de koelkast geregeld wordt gecontroleerd en dat de stand van de thermostaat even tueel wordt aangepast. Uit het onderzoek van de Keurings dienst Leeuwarden blijkt dat bij ruim 70 procent van de onder zochte huishoudens de ther mostaatstand, en dus de tempe ratuur, nooit wordt aangepast. Thermometer Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding vindt de resultaten van dit onderzoek verontrus tend. Het bureau is het dan ook eens met het advies van de Keu ringsdienst om koelkasten te vo«;zien van een thermometer, zodat in een oogopslag kan worden gezien of de tempera tuur moet worden aangepast. Om ieder risico te vermijden geeft het Voorlichtingsbureau de volgende adviezen: Plaats een thermometer in de koelkast. In winkels met huishoudelijke artikelen zijn speciale koelkastthermometers te koop. Stel met behulp van een thermometer de temperatuur in op 4 graden Celsius. Stel de thermostaat een paar graden lager af bij heel warm weer of op dagen dat de koel kast vaak open gaat of erg vol staat. Controleer dagelijks de tem peratuur; deze mag niet boven de 7 graden Celsius komen. Verwijder eventuele ijsafzet ting. Een koelkast met ijsafzet ting koelt minder goed en vergt extra energie. Open een koelkast zo weinig mogelijk en laat de deur niet open staan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9