Premier geeft agressieve rol Japan in oorlog toe Buitenland Parkinson-geruchten over Albert II ontkend In Bonn wordt al aan een grote coalitie gesleuteld eta-plan voor afpersing Baskische zakenlieden Met plezier aan de slag Nigeria maakt zich op voor chaos en geweld Olie bedreigt vogelreservaat WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 5 De koning was 'door emoties bevangen Al op de eerste dag van de re- .geerperiode van Albert II heeft het koninklijk paleis in Brussel geruchten de kop moeten in drukken dal de nieuwe Bel gische koning aan de ziekte van Parkinson zou lijden. Tijdens zijn beëdiging maandag trilde Al bert II hevig met zijn hoofd en zijn handen, symptomen van de ziekte van Parkinson. Een woordvoerster van het paleis zei echter dat Albert II 'door emo ties was bevangen' en dat er geen sprake is van welke ziekte dan ook. Het nieuwe koninklijke paar kreeg van de Belgische staat een flinke 'salarisverhoging'; kregen Albert en Paola als prins en prinses van Luik 18 miljoen frank per jaar (bijna een miljoen gulden), als koning en koningin mogen ze jaarlijks een toelage van de Belgische staat van bijna 13 miljoen gulden tegemoet Nu Paola koningin is, wordt ook het lied 'Dolce Paola' van de zanger Adamo opnieuw uit gebracht. In de jaren zestig deed de roddel de ronde dat Adamo met de in Italië geboren Paola een verhouding had, iels wat hij altijd heeft ontkend. De Duitse kanselier Helmut Kohl is een honkvast man. Hij zit al sinds 1982 op de kanselierstroon in Bonn en brengt voor de 22e keer zijn zomervakantie door in het Oostenrijkse St. Gallen aan de Wolfgangsee. De man houdt niet van veranderingen en daarom zal hij onge twijfeld lichtelijk geïrriteerd hebben gele zen dat er in Bonn voor de zoveelste keer aan de poten van zijn stoel wordt ge zaagd. Omdat hij vanwege een kabinetszit ting over de begroting zijn vakantie even moest onderbreken, kon hij zich in Bonn persoonlijk op de hoogte stellen van de geruchten dat er zou worden geknutseld 'aan een 'Kohl-loze' grote coalitie na de algemene verkiezingen van volgend jaar. Kohl en zijn nieuwe sociaaldemocrati sche uitdager, Rudolf Scharping, ontken nen uiteraard in alle toonaarden dat er over zo'n monsterverbond wordt ge dacht. Maar dat kan snel veranderen. Regering en oppositie komen zonder el kaar niet meer uit de gigantische proble men waarmee het land worstelt. De nieuwe Beierse CSU-minister-president Edmund Stoiber profeteerde vorige week dat het waarschijnlijk voor de algemene verkiezingen volgend jaar 'feitelijk' al tot een grote coalitie komt. Stoiber gaat er, niet geheel ten onrech te, vanuit dat bij de regionale verkiezin gen van volgend voorjaar twee deelsta ten in handen van de SPD zullen vallen. Dat zou betekenen dat de sociaal-demo craten dan over een tweederde meerder heid beschikken in de Bondsraad, een soort Eerste Kamer, en dus alle wetten kunnen blokkeren. Nu is het al zo dat de SPD met zijn meerderheid in de Bondsraad wetten "kan vertragen. Verder zijn al lang nood zakelijke grondwetswijzigingen in de Bondsdag onmogelijk zonder de steun van de sociaal-democraten, omdat daar een tweederde meerderheid voor nodig is. Oplossingen zijn alleen nog met en nipt tegen elkaar mogelijk. Dat heeft de sociaaldemocratische kanselierskandidaat Scharping ook al lang ontdekt. Of het nu over de mogelij ke gewapende VN-missies van de Duitse Bundeswehr gaat of over het afluisteren van potentiële criminelen; Scharping marcheert met grote stappen af op de posities van de regering-Kohl. Zijn partij lijkt zich er bij neer te leggen. Eindelijk, zo is de indruk die de basis wekt, staat er weer een man aan de top van de partij die weet wat hij wil. De Duitse bevolking denkt er blijkbaar net zo over. In de opiniepeilingen scoort Scharping beter dan Kohl cn ligt zijn partij voor op de CDU-CSU. Dal beeld ziet er echter heel anders uit als Schar ping, zoals hij van plan zegt te zijn, de Saarlandse minister-president Oskar La- fontaine in zijn mogelijke regeringsploeg opneemt. In dat geval zakt, nog steeds volgens de opiniepeilingen, de aanhang van de SPJ) van 39 naar 32 procent, ter wijl de CDU van 37 naar 40 procent zou stijgen. Aangezien de Groenen noch de liberalen naar alle waarschijnlijk vol doende stemmen zullen halen om een van de beide grote partijen aan de meer derheid te helpen, zijn CDU-CSU en SPD dus tot elkaar gedoemd. Daarbij blijft alleen de vraag interes sant wie de grootste van beide wordt en wie dus de kanselier levert. I let is vrijwel uitgesloten dat de machtmens Kohl wil dienen onder de veel jongere nieuwko mer Scharping. Dus zal het wel uitlopen op een coalitie met of de CDU/CSU- fractieleidcr Wolfgang Schauble aan de top of Rudolf Scharping. Schauble wil er (nog) niets van weten. „Wat is dat voor een oppositie, die de regering wil verdrij ven om daarna een grote coalitie te vor men", hoonde hij. En zijn liberale colle ga Hermann Otto Solms riep dapper dat de SPD vlucht in de illusie van een grote coalitie, „omdat de partij op de belang rijke politieke gebieden incapabel is". twee vliegvelden in Somalia MUQDISHO AP Pakistaanse VN-militairen heb ben gisteren twee vliegvelden ten westen van de Somalische hoofdstad Muqdisho voor on bepaalde tijd gesloten om de bevoorrading van de troepen van clanleider Aidid te verhin deren. Honderden Amerikaanse sol daten woonden gisteren in de hoofdstad een herdenkings dienst bij voor hun vier kamera den die het afgelopen weekein de in Somalia omkwamen bij een bomaanslag die het werk zou zijn van aanhangers van Ai did. Militaire acties van de VN om de ondergedoken clanleider te vinden, hebben nog niets op geleverd. i premie van 25 000 dollar die door de VN op het hoofd van Aidid is gezet, even- Jongen schiet moeder dood kansas city Een 15-jarige jongen heeft gisteren in een winkel centrum in Kansas City in de Amerikaanse staat Missouri tijdens een ruzie zijn moeder doodgeschoten. De vrouw werd vier keer in het hoofd geschoten. De jongen werd later in het winkelcen trum opgepakt. Japanners worden het oudst Tokyo» Japanse mannen en vrouwen hebben de langste levens verwachting ter wereld. De gemiddelde leeftijd van vrouwen is 82,2 jaar en die van mannen 76,1 jaar. Franse vrouwen volgen op de tweede plaats met 80,9 jaar. Volgens het Instituut voor Be volkingsonderzoek van de Nihon-universiteit zal rond de eeuw wisseling 17 procent van de Japanse bevolking 65 jaar of ouder zijn. Schietpartij in filiaal McDonald's kenosha Een man in militaire kledij heeft gisteren in het wilde weg het vuur geopend op bezoekers van een filiaal van McDo nald's in het stadje Kenosha in de Amerikaanse staat Wisconsin. Daarbij kwam een bezoeker om het leven. Vervolgens sloeg de schutter de hand aan zichzelf. VN sturen waarnemers naar Liberia new york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teren besloten dertig militaire waarnemers te sturen naar de Westafrikaanse staat Liberia. Ze moeten toezien op de naleving van een op 1 augustus gesloten wapenstilstand. Door het stagneren van de voedselhulp dreigen meer dan 220.000 Liberia- nen te verhongeren. Adviseur Clinton pleegt zelfmoord Washington Een juridisch adviseur van de Amerikaanse presi dent Clinton heeft naar nu pas bekend is geworden vorige maand zelfmoord gepleegd. Vince Foster, een jeugdvriend van de president, liet een brief achter waarin hij zijn motieven ken baar maakte. Foster achtte zichzelf niet geschikt voor zijn func tie. Sjaposjnikov. foto era het GOS. De tien leden tellende, door Jeltsin in het leven geroe pen Veiligheidsraad houdt zich bezig met defensiezaken. Verdachte van moord Hani op borgtocht vrij JOHANNESBURG P.v.NUIJSENBURG CORRESPONDENT Een van de verdachten van de moord op de zwarte leider Chris Hani, Gaye Derby-Lewis, is gis teren op borgtocht vrijgelaten. Derby-Lewis zat samen met haar man, de prominente con servatieve politicus Clive Derby- Lewis, en de Poolse immigrant Janus Walusz gevangen in af wachting van hun proces dat op vier oktober begint. Hel gerechtshof in Johannes burg stelde haar gisteren op vrije voeten na betaling van een borgsom van omgerekend I8.000 gulden Qevoorwaarden vóór haar voorlopige in vrij heidsstelling zijn geheim. Het ANC heeft woedend ge reageerd op de vrijlating van Gaye Derby-Lewis. In een ver klaring zegt de organisatie, dat 'hierdoor de verdenking wordt aangewakkerd dat het leven van een zwarte goedkoop is', llani. de leider van de Zuidafrikaanse communistische partij en pro minent lid van het ANC. werd in april dit jaar voor zijn huis doodgeschoten door Walusz. VN-macht sluit Belangengroepen blij met helderste bekentenis ooit Sjaposjnikov neemt Ontslag Jevgeny Sjaposjnikov, de voor malige militaire commandant van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS), heeft zijn ontslag ingediend als hoofd van de Russische Veiligheids raad. Dat meldde het persbu reau Interfax gisteren. Woord voerders van de Veiligheidsraad en het bureau van president Jeltsin wilden geen commentaar geven op het bericht. Volgens Interfax gaf Sjaposj nikov geen reden voor zijn op stappen. De 51-jarige Sjaposj nikov werd in juni door Jeltsin benoemd tot hoofd van de Vei ligheidsraad. Het door conser vatieven gedomineerde Russi sche parlement weigerde de be noeming te bevestigen en kriti seerde Sjaposjnikovs optreden als militaire commandant van Meer doden aan Muur dan tot nu toe bekend was BERLIJNAP Het aantal mensen dat bij de Berlijnse Muur of aan de voormalige Oostduitse grens is omgekomen, is veel hoger dan tot nu toe bekend was. Dat meldde de Werk groep 13de Augustus giste ren in Berlijn. Volgens deze mensenrechtenbeweging zijn sinds 1949 zeker 588 mensen gedood in hun po ging de DDR voorgoed te ontvluchten. Vorig jaar stel den de Duitse autoriteiten dit aantal nog vast op 372. Onder de slachtoffers be vinden zich volgens de werkgroep 31 kinderen, 19 vrouwen, 37 leden van zoge noemde „bewapende orga nisaties" en vier gedeser teerde Sovjet-soldaten. De lijst omvat ook 25 voormali ge DDR-grenswachters en 20 DDR-burgers die aan de grens met Hongarije, Bulga rije en Tsjecho-Slowakije werden gedood. Verder staan er 30 Westduitsers, een Oostenrijker, een Hon gaar, een Italiaan en vier Sovjet-burgers op de slacht- offerlijst. W apenexporteurs geven inzage in de boeken NEW YORK «IPS Een aantal van de 71 belangrijk ste wapenexporterende landen heeft de VN afgelopen week verslag gedaan van hun verko pen in 1992. Tot de 71 landen behoren ook de vijf grootste wa penexporteurs, de VS, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk. Daarmee is volgens het VN-Bureau voor Ontwape ning tussen de 90 en 95 procent van de wapenleveranties gedo cumenteerd. Een aantal belang rijke wapenexporteurs en -im porteurs in de Derde Wereld heeft echter geweigerd aan de registratie mee te werken. Daar onder zijn Pakistan. Iran, Syrië. Noord-Korea, Saudi-Arabië en Egypte. Toch verwachten de VN een vrij accuraat beeld te kun nen vormen van hun wapen aankopen, doordat de VS, hun opening van zaken heeft gege ven. Andere belangrijke wapen exporteurs die hun boeken heb ben geopend zijn Duitsland, Zweden, hel voormalige Tsjecho-Slowakije, Argentinië, Brazilië en Israël. Zuid-Afrika heeft laten weten niets te mel den te hebben omdat voor het land sinds 1977 een VN-wape nembargo van kracht is. Breuk in Tawainese regeringspartij taipei Zes parlementsleden van de regerende Taiwanese natio nalistische partij, de Kuomintang, hebben gisteren een eigen partij opgericht. Jaw Shau-kong, de leider van de afvalligen, zei dat de Nieuwe Partij was opgericht uit onvrede over de corruptie binnen de Kuomintang. Het was de grootste splitsing binnen de Kuomintang sinds deze partij in 1949 door Mao's communisten naar Taiwan werd verdreven. CORRESPONDENT De Baskische politie heeft de af gelopen dagen vijf mensen ge arresteerd die worden verdacht van afpersing van zeker twintig zakenlieden. Uit de verhoren is gebleken dat de Baskische af scheidingsbeweging ETA plan nen had om nog eens tweehon derd Baskische zakenlieden te dwingen 'een revolutionaire be lasting' te betalen. Zakenlieden die weigerden, werden bedreigd met ontvoering of de dood. Ook is komen vast te staan, dat de dreigbrieven zijn verzon den uit een kantoor van de poli tieke partij Herri Batasuna. De- ze partij heeft zich opgeworpen als de wettige vertegenwoordi ger van de ETA. De politie houdt er rekening mee dat de Baskische zaken man Julio Iglesias Zamora, die een maand geleden werd ont voerd, dat lot heeft te danken aan zijn weigering 'revolutio naire belasting' te betalen. In de helderste bekentenis van een Japanse leider tot nu toe heeft de nieuwe premier van Japan, Morihiro Hoso- kawa, gisteren toegegeven dat Japan tijdens de oorlog in de jaren dertig en veertig de agressor was. „Het was een agressieve oorlog en een foute oorlog", zei Hosokawa tij dens een persconferentie. Nederlandse belangengroepen van oorlogsslachtoffers hebben positief gereageerd op de schuldbekentenis. tokyo-den haag vasie van China. Het Japanse Rtr-AFP-GPD-ANP onvermogen zijn misdaden tij dens de oorlog toe te geven, de onduidelijkheid over die perio de in schoolboeken en het met tegenzin erkennen dat iets is misdaan, vormen al jaren een bron van irritatie tussen Tokyo en zijn Aziatische buren. Voor gaande premiers, allen van de Hosokawa zei dat zijn maandag aangetreden nieuwe coalitiere gering zich beraadt over manie ren om een allesomvattende verontschuldiging te maken voor de Japanse agressie en oorlogsmisdaden tijdens de in- Liberaal Democratische Partij (LDP) weigerden steevast vra gen te beantwoorden over het Japanse gedrag in die periode. Voorzitter Sjoerd Lapré van de Stichting Japanse Ereschul den (JES) is blij met de verkla ring van Hosokawa. Hij ziet de verklaring als een stap in de goede richting. Nog deze week zal JES in een brief aan Hoso kawa gewag maken van haar te vredenheid. Lapré: „Maar Japan moet aan drie verlangens vol doen. In de eerste plaats een openlijke spijtbetuiging, ten tweede het bekennen van schuld voor de gepleegde mis daden en ten derde een Finan ciële compensatie voor de slachtoffers of nabestaanden." Ook voorzitter Boekholt van de Stichting Herdenking 15 au gustus (toen in 1945 Japan capi tuleerde) reageerde gisteren verheugd op het nieuws uit Ja pan. Boekholt denkt dat konin gin Beatrix tijdens haar staats bezoek in oktober 1991 een be langrijke aanzet heeft gegeven voor de kentering die nu vol gens hem in Japan plaatsheeft. Eerder deze maand baarde Japan ook al opzien door te er kennen dat in de oorlog hon derdduizenden meisjes en vrouwen op georganiseeerde wijze door het leger tot prostitu tie werden gedwongen. moskou Russische soldaten halen kolen van het land op een boerderij in de buurt van de hoofdstad Moskou. Elk jaar wordt het leger i een welkome afwisseling voor de jongens. Kurden laten ook laatste gijzelaars gaan Een Australische vrouw en een Britse man die meer dan een maand geleden door Kurdische rebellen werden ontvoerd, zijn gisteren vrijgelaten. Hun vrijlating kwam 24 uur na die van vier Franse toeristen. Het tweetal werd op 5 juli tij dens een fietstocht in het zuid oosten van Turkije door strij ders van de Kurdische Arbei derspartij (PKK) gevangen ge nomen. De beweging wilde met de ontvoering het einde afdwin gen van een offensief van het Turkse leger. De vier Franse gijzelaars zijn, op wat kleine huidwondjes na, gezond. De vier zeggen naar omstandigheden goed en zelfs met zorg te zijn behandeld. Ze verklaarden echter dat het voedsel „niet naar Franse maat staven" was. Bij aanvallen op vier plaatsen in het zuidoosten van Turkije hebben Kurdische strijders gis teren dertien mensen gedood. De militaire regering van Nige ria heeft gisteren gedreigd de noodtoestand uit te roepen in elk deel van het land waar de openbare orde ontwricht raakt. Vice-president admiraal Aikho- mu sprak het dreigement uit voor de nationale radio, aan de vooravond van een landelijke campagne tegen de annulering van de in juni gehouden presi dentsverkiezing. Nigeriaanse soldaten betrok ken gisteren strategische posi ties bij bruggen en kruispunten in Lagos, terwijl bedrijven hun deuren sloten uit vrees voor ge welddadigheden tijdens de pro testen die voor deze week zijn aangekondigd. Er wordt reke ning gehouden met rellen, waarbij zelfs doden kunnen val len. Vorige maand kwamen meer dan honderd mensen om het leven toen het leger het vuur opende op betogers. De Campagne voor Democratie, de coalitie die de protesten in juli organiseerde, heeft de bevol king opgeroepen opnieuw de straat op te gaan en met ingang van morgen Tiet werk neer te leggen. De protesten zijn bedoeld om de dictatoriale militaire regering van generaal Ibrahim Babangi- da onder druk te zetten om zijn belofte na te komen en op 27 augustus de macht over te dra gen aan een burgerregering. Aikhomu verklaarde gisteren dat deze regering zal worden geleid door een burgerpresi- dent. Volgens Aikhomu zal de regering volledig zijn samenge steld uit burgers en stamleden, en zal de president tevens de functie bekleden van opperbe velhebber van de strijdkrachten. In Nigeria is een crisis ont staan doordat Babangida de verkiezingen van 12 juni ongel dig heeft verklaard en Moshood Abiola, de vrijwel zekere win naar van de presidentsverkie zingen, de regeringsmacht heeft onthouden. st.peterburg Bij een aanvaring in een kanaal dat uitmondt in de Tampa Bay, in de Amerikaanse staat Florida, zijn duizenden liters olie fn het water te rechtgekomen. De olie bedreigt een vogelreservaat op het nabijgelegen eiland Egmont Key. De kust wacht probeert de verspreiding van de olie tegen te gaan met drijvende boomstammen. In de duwbak zat 456.000 liter olie. foto reuter brian baer

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5