Schippers blijven weg bij overleg 'Dan worden de beunhazen er tenminste uitgegooid' Binnenland Boom valt om: vrouw en baby zwaar gewond Vredesactivist Koning loopt naar Sarajevo Moeder eist huisarrest voor bejaarde buurman Hakenkruizen op Canadese graven Koppeling computers in strijd tegen fraude WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Algemeen Nederlands Persbure Gemeenschappelijke Persdiem Arrestant inzake dode bij pompstation zaanstad De politie in Zaanstad heeft een 37-jarige man aange houden in verband met de gewelddadige dood van een 54-jarige Amsterdammer. Het slachtoffer werd eind juli met schotwonden in het hoofd dood aangetroffen bij een benzinestation langs de Coentunnelweg. De arrestant is een inwoner van Hoorn. Hij werd aangehouden op basis van getuigenverklaringen en is in gesloten. Volgens de politie was het slachtoffer „geen zware cri mineel, maar evenmin een eenvoudige fietsendief'. Er wordt re kening gehouden met een afrekening in het criminele circuit. 'Princen moet toch visum krijgen' den haag GroenLinks vindt dat de mensenrechtenactivist Ponc- ke Princen uit Indonesië alsnog een visum voor Nederland moet krijgen. Princen krijgt geen visum vanwege zijn desertie uit het Nederlandse leger in 1948. De kamerleden Sipkes en Willems vragen zich af hoe het mogelijk is dat een visum wordt gewei gerd terwijl minister Pronk twee jaar geleden tijdens een bezoek aan Indonesië wel een officiële ontmoeting met Princen had. Vanuit Genève heeft Princen laten weten dat hij graag een ge sprek met Kooijmans wil hebben. Princen heeft de minister twee jaar geleden, toen hij rapporteur van de Verenigde Naties was, op de hoogte gebracht van de gebeurtenissen in Oost-Timor. Zeiljacht bij Terschelling gezonken Terschelling Ten zuiden van Terschelling is gisteren een zeil jacht gezonken. Het schip kwam door de harde wind in moei lijkheden bij het Schuitengat, ten zuiden van Terschelling. De negen opvarenden zijn gered. In verband met de harde wind werd het skütsjesilen op de Fluessen bij Elahuizen gistermiddag afgelast. Zes jaar voor gevluchte overvaller amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 24-jarige man tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een gewapende overval op een bank in Hoorn, in januari van het vorig jaar. Tegen de man was zeven jaar geëist. De rechtbank in Alkmaar legde hem eerder acht jaar op. Hij tekende hoger be roep aan, maar ontsnapte in april met vijf medegedetineerden uit De Geerhorst in Sittard. Sindsdien is hij spoorloos. De man zat een straf uit van twintig jaar wegens een reeks gewapende overvallen. Eind juni veroordeelde het gerechtshof in Leeuwar den hem tot nog eens zes jaar wegens een bankoverval. Advocaat verliest kort geding rotterdam Klachten over de veiligheidsmaatregelen in een huis van bewaring moeten bij de Orde van Advocaten worden gede poneerd en niet bij de rechter. Die uitspraak deed de vice-presi dent van de Rotterdamse rechtbank gisteren in een kort geding dat advocaat D. Vermaat uit Barendrecht tegen de Staat had aangespannen. De advocaat heeft er grote bezwaren tegen dat hij en zijn collega's regelmatig schoenen, riemen en zelfs beha's uit moeten doen als de detectiepoort waar ze doorheen moeten, alarm geeft. Bouw Ajax-stadion weer stap naderbij haarlem Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gis teren een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van een nieuw Ajax-stadion in Amsterdam-Zuidoost. Dat bete kent dat de gemeente Amsterdam niets meer in de weg staat om een bouwvergunning af te geven. In een reactie op het besluit zegt een woordvoerder van Ouder-Amstel dat de gemeente blijft bij haar standpunt om onder geen beding mee te werken aan de komst van het stadion plus een transferium (overstapplaats van auto naar openbaar vervoer). Ouder-Amstel vreest onder meer grote parkeerproblemen en vindt dat buurgemeente Amsterdam daar te luchtig aan voorbij gaat. Man licht vrouwen op via Babbelbox lemmer» Een 39-jarige man uit Eindhoven heeft dit jaar ten min ste twee vrouwen voor grote bedragen opgelicht. Hij maakte contact met hen via de '06-Babbelbox', trok bij ze in, schafte du re spullen aan en vertrok zonder te betalen. Een 30-jarige vrouw uit Lemmer kreeg zo rekeningen voor een nieuwe auto en een verbouwing met onder meer een nieuwe keuken en een alarm installatie. Het gaat om tienduizenden guldens. Ook stal de Eindhovenaar geld uit de woning van de vrouw. De zaak kwam aan het rollen toen de politie in Zaanstad vorige maand op een gelijksoortig geval stuitte. Vrouwen krijgen geld van psychiater numegen» De zes vrouwen die van de veroordeelde ex-psychiater uit Zetten smartegeld eisten, krijgen ieder enkele duizenden gul dens. Dat heeft mr. A. van Ratingen, curator van de tot zes jaar veroordeelde ex-psychiater, bekendgemaakt. De man werd al in 1990 failliet verklaard. De slachtoffers dachten dat hij zijn geld naar het buitenland zou hebben gesluisd, maar daarvan is vol gens de curator niets gebleken. De ex-psychiater zit in Veenhui- zen zijn straf uit. Man probeert zich te verhangen in cel utrecht Een 25-jarige Hilversummer heeft vannacht gepro beerd zich te verhangen in het hoofdbureau van politie in Utrecht. Agenten hebben hem ternauwernood van de dood kun nen redden. De Hilversummer was aangehouden wegens het bezit van verdovende middelen en een mes. In afwachting van verhoor werd hij ondergebracht in een wachtkamer. Rond één uur in de nacht viel het een passerende agent op dat de man in de wachtkamer op de tafel stond. Toen hij even later weer langs kwam, zag hij de man niet meer. Toen hij ging kijken, ontdekte hij dat de verdachte zich met zijn riem had opgehangen aan de sprinklerinstallatie. Buiten kennis is hij overgebracht naar een ziekenhuis. 'Maij heeft ons verraden De binnenschippers beraden zich op nieuwe acties nu het al zes weken durende binnenvaartconflict gisteren opnieuw in een impasse is geraakt. De schippersorgani- saties hebben aangekondigd dat ze niet aanwezig zijn bij de tweede overlegronde met overheid en verladers mor gen of overmorgen. Dit ondanks een dringende oproep van directeur-generaal ir. B. Westerduin van het ministe rie van verkeer en waterstaat. rotterdam/den haag gpd De schippers zeggen dat de ac- tiebereidheid nog steeds groot is. Gisteren werd opnieuw geen vracht aangenomen op de 19 schippersbeurzen in het land. Vandaag zijn de schippers wel weer aan de slag gegaan. De schippersorganisaties zijn in tern echter sterk verdeeld. De 'harde kern' riep gisteren op de hele binnenvaart weer stil te leggen, nu de schippers zouden zijn „verraden en bedonderd" door minister Maij van verkeer. Schipperswoordvoerder Veu- ger zei vanmorgen dat het „misschien goed is om alles even te laten betijen". Hij her haalde dat „zijn" organisaties zich blijven verzetten tegen een bijeenkomst waar ook de Fede ratie van Schippersbonden en de Duwbakvereniging aanwezig zijn. „Zij kunnen daar geen po sitieve bijdrage aan leveren. Het gaat om lading via de beurs. Verladers hebben die lading. Met hen moeten we praten. Niet met die anderen". Directeur-generaal Wester duin van het ministerie van ver keer heeft tijdens de eerste overlegronde, die gisteren on danks de boycot van de schip pers wel doorging, voor om een rustpauze van twee dagen in te lassen. Morgen of vrijdag moe ten alle partijen, inclusief de drie wegblijvers, dan present zijn. Zij kunnen voor de derde Softenon wordt weer gebruikt utrecht anp Onder de oorspronkelijke naam Thalidomide schrijven Neder landse artsen het zeer omstre- den slaapmiddel Softenon weer voor. Het gebruik van het mid del 4oor zwangere vrouwen heeft in de jaren zestig geleid tot de geboorte van vele duizen den misvormde kinderen over de hele wereld. Bij het ministerie van WVC is bekend dat er artsen zijn die Thalidomide voorschrijven. „Het is een middel tegen zeer specifieke lepra-achtige aan doeningen die in Nederland zeldzaam zijn. Het wordt op heel kleine.schaal gebruikt." Thalidomide is in Nederland niet geregistreerd. Artsen kun nen het onder voorwaarden, voor elk afzonderlijk geval, wel importeren. Een vereiste daar voor is dat de arts de patiënt in licht over de risico's van het middel. De patiënt dient een document te ondertekenen, waarin hij verklaart op de hoog te te zijn van de mogelijke scha delijke effecten. Aan zwangere vrouwen wordt Thalidomide helemaal niet voorgeschreven. Vrouwen in de vruchtbare leef tijd zijn verplicht anti-concep tiemiddelen te gebruiken. maal een onafhankelijke voor zitter aanwijzen en tevens be sluiten waar de komende weken over wordt onderhandeld. De schippers zijn echter niet te vermurwen. Zij willen zich niet aan de onderhandelingsta fel vertonen zolang het ministe rie ook de Federatie van Schip persbonden en de Duwbakvere niging uitnodigt. De Duwbak vereniging heeft de schippers al meerdere malen voor de rechter gedaagd om de acties in de bin nenvaart te verhinderen. „De rust zal niet weerkeren als het departement haar fout niet in ziet", aldus Veuger. De schippers nemen het mi nister Maij kwalijk dat ze vorige week in een brief aan de Twee de Kamer over het Plan-Bies heuvel nog spreekt van een „be perkt aantal betrokkenen" en dat ze vervolgens iedereen heeft uitgenodigd. Volgens actieleider J. Ardon is de actiebereidheid onder schip pers nog steeds groot. Hij waagt zich niet aan voorspellingen over wat nog op de actielocaties wordt uitgebroed. Het als mili tant bekendstaande Terneuzen bijvoorbeeld, waar nog steeds honderd schepen aan de kade liggen, wil ver gaan om het doel te bereiken. De groep-Terneu- zen had zaterdagavond toen werd besloten de acties te stop pen, al voorspeld „dat de over heid de boel zou verraden". Amsterdam Een dertig meter hoge iep heeft gisteren in de Amsterdamse Eerste Constan- tijn Huijgensstraat een auto vrijwel verplet terd. Twee inzittenden, een dertigjarige vrouw en haar acht maanden oude zoontje, zijn met ernstig letsel opgenomen in een zie kenhuis. De auto was zo verkreukeld dat de brandweer de slachtoffers uit het wrak moest zagen. De bestuurder van de auto bleef onge deerd. Een 73-jarige vrouw die voor de val lende boom op de vlucht sloeg, struikelde en brak haar heup. Twee voorbijkomende fiet sers raakten licht gewond toen ze door boom takken werden geraakt. Een tweede auto werd ook getroffen, maar de inzittenden ble ven ongedeerd. Volgens de politie is de boom omgevallen doordat de kern was aangetast. Het verkeer is urenlang gestremd geweest. foto diikstra frld steenman De Nederlandse vredesactivist Kees Ko ning is te voet op weg naar Sarajevo, dwars door het oorlogsgebied in Bosnië. Dat heeft zijn reisgenote Mieke Kouden- burg uit Venlo gisteren bekendgemaakt. Koning moet door verschillende frontli nies, waar Serviërs, Kroaten en Moslims slag leveren. Koning nam vorige week in Bosnië deel aan de vredesmars Mir Sada (Vrede Nu). De bijna tweeduizend deelnemers strand den uiteindelijk bij Prozor, op enkele kilo meters afstand van het eerste front. Ge zien de hevige gevechten zagen de organi satoren af van hun plan naar Sarajevo door te reizen, dat op tweehonderd kilo- meter van Prozor ligt. Koning en ongeveer tien medestanders, onder wie Amerikanen en Canadezen, hebben zich echter niet van hun voornemen laten afbrengen. Koudenburg en Koning behoorden tot de zes Nederlanders die deelnamen aan Mir Sada. Bekende Nederlanders, onder wie IKV-secretaris Mient-lan Faber en burgemeester Havermans van Den llaag, zagen van deelname af. De Verenigde Na ties waren niet gelukkig met het initiatief en zeiden dat ze de veiligheid van de vre desactivisten niet konden garanderen. Wegens seksueel misbruik zoon numegen Een gespecialiseerd team van de Commonwealth War Graves Commission uit België is vanmor gen begonnen met het verwijderen van hakenkruizen en racistische leuzen op de oorlogsgraven van het War- cemetry Jonkerbos in Nijmegen. Het bekladden van de begraafplaats in de nacht van maandag op dinsdag heeft tot woedende en verbijsterde reacties uit het hele land geleid. De politie kreeg gisteren een groot aantal telefoontjes van mensen die aanboden de besmeurde zerken schoon te maken. In totaal zijn er 212 graven met hakenkruizen en leuzen beklad. De politie werkt met twaalf rechercheurs aan de zaak. Veel Nijmegena- ren zijn gisteren naar de begraafplaats gegaan. „Je schaamt je bijna Nederlander te zijn", zei een oudere man bij het zien van de onteerde begraafplaats. foto anp peter drent De moeder van een tienjarig jongetje uit Rijswijk heeft giste ren in kort geding voor de rechtbank in Den l laag huisar rest en een AIDS-test geëist haar 82-jarige buurman. De man zou haar zoon zeker acht keer hebben ver kracht en mishan deld. De bejaarde heeft een tijd geleden te genover de politie bekend dat bij sinds 1975 regelmatig jongens en meisjes seksueel heeft mis bruikt. De tienjarige jongen zou een van de slachtoffers zijn. Te gen de man loopt een gerechte lijk vooronderzoek, maar wan neer de zaak voor de rechter komt. is niet bekend. De bejaar de heeft namelijk in een later stadium voor de rechter-com- al zijn verklaringen igetrokken. Volgens de advocate van i moeder, mr. I. van den Brille, het noodzakelijk dat de m? voorlopig uit de huurt van h kind blijft. „De jongen is i slecht aa Advocaat: Man zeyt altijd ja op alles Hij heeft i enorme angstcr et tegen de ma zien." Brille tegen elf lorgen eid te buiten mogen, iv man wa volgens zijn advocaat graag meewerken aan het i het jongetje. Hij is 'erhuizen maar weet niet waar naar toe en zei dat hij een AIDS-test wil ondergaan. Zijn advocaat houdt vol dat de bejaarde denkt dat hij alles moet doen wat er van hem wordt gevraagd en dat hij overal ja op zegt. Dat zou ook zijn ge beurd tijdens het politiever hoor. De rechter doet op 17 au gustus uitspraak. Recherchebureaus reageren wisselend op nieuwe wet Wallage dwingt GAK tot betere aanpak den haag henk postma Met de vrijheid van ondernemende lieden die er hun beroep van maken Sherlock Holmes te spe len, is het per 1 december gedaan. Particuliere re cherchebureaus mogen vanaf die datum alleen nog werken onder toezicht van de politie. Iedere privé-detective moet op het politiebureau een vergunning halen. En die krijgt hij pas als vast staat dat de betrokkene de laatste acht jaar niet in de gevangenis heeft gezeten en de laatste vier jaar geen boete heeft gekregen. De recherchebureaus worden bovendien aan een meldingsplicht onderworpen. Een detective die bij iemand voor de deur wil posten, moet daarover eerst de politie informeren. Hij hoeft overigens niet te vertellen met welk zaakje hij be zig is. De regels worden de privé-speurneuzen opgelegd door de Wet op de Weerkorpsen, waar onder ook waardetransporteurs en particuliere beveiligingsbedrijven vallen. Justitie heeft geen flauw idee hoeveel particu liere recherchebureaus er zijn. Tot dusver hebben er 133 zich bij het departement gemeld voor regi stratie en dat is veel meer dan werd verwacht. Maar er zijn veel privé-detectives, die nog niet weten wat hen boven het hoofd hangt. Zoals de tective T. Vos die in Den Haag zijn bureautje Vo- bo runt. „Ik sta geregistreerd bij de Kamer van Koophandel. Is dat dan niet voldoende?" Vos is overigens wel voorstander van een wettelijke re geling. „Dan worden de beunhazen er tenminste uitgegooid." Directeur G. Hoffman van Hoffman Bedrijfsre cherche BV, die enkele tientallen detectives in dienst heeft, is minder enthousiast. Hij kwalifi ceert de nieuwe wet als „niet goed doordacht". „De niet-bonafide bedrijven vang je hier niet mee. Die cowboys hebben zich al ingedekt. Die glippen door de mazen van de wet door hun naam te veranderen. Die noemen zich geen de tectivebureau meer, maar bed rij fsad vies- of in cassobureau of zoiets." Bovendien vindt Hoffman de wet overbodig. „Als bonafide recherchebureau moet je so wie so binnen de normen van het strafrecht en het civie le recht opereren. Anders blijf je nergens. Je kunt 34 diploma's of 85 erkenningen hebben, maar als de rechter vindt dat je buiten je boekje bent ge gaan, dan hang je." Volgens Hoffman heeft een beetje opdrachtge ver zo in de gaten of hij met een serieuze detecti ve of met „zo'n cowboy" te maken heeft. „Dat is maar goed ook. Bega je als recherchebureau een misstap, dan ontploft je hele bewijsmateriaal. Als je op onwettige wijze aan je informatie komt, dan zal de advocaat van de tegenpartij daar meteen op inspringen". Voor Hoffman hoeft regelgeving dus niet. „Wij meiden de meeste gevallen waar mee we bezig zijn ook nu al van tevoren bij de politie. Het is een regeling waar maar weinig mensen baat bij hebben." Anderen in de branche, vooral de bedrijfjes met maar enkele detectives in dienst, vinden de Wet op de Weerkorpsen juist niet ver genoeg gaan. „Wat ons betreft, waren ook opleidingseisen ge steld", zegt Bredanaar J. van Peppen namens zijn compagnon, die voorzitter is van de Nederlandse Vereniging van Onderzoeksbureaus (NVO). Bij die club hebben zich inmiddels zes particuliere recherchebureaus aangesloten. De NVO was met nog enkele kleine belangenorganisaties betrok ken bij de wetsvoorbereiding. Van Peppen gruwt van de term 'privé-detecti ve'. „Wij willen uit dat schaduwwereldjé treden." Vandaar dat zijn club zweert bij de benaming on derzoeksbureau. „De wet", zo verwacht hij, „geeft de branche wat meer kwaliteit, ook al kan straks ook nog iedereen een bureau beginnen. De enige voorwaarde is dat je de laatste jaren uit handen bent gebleven van justitie." Over één aspect van de nieuwe wetgeving zijn alle particuliere recherchebureaus het met elkaar eens: de plicht om bij een achtervolging steeds het dichtstbijzijnde politiebureau te informeren, zal in de praktijk „onwerkbaar" blijken. Want wat te doen wanneer je een vrachtwagen volgt die van hot naar haar rijdt? Van Peppen: „Dan moet je degene die je aan het observeren bent steeds los laten omdat je je in elke regio eerst bij de politie moet melden. Dat schiet niet op". De bureaus gaan er van uit dat de praktijk die stringente mel dingsplicht spoedig zal achterhalen. den haag» anp Wallage van so ciale zaken eist van de bedrijfs verenigingen en het GAK dat zij met ingang van 1 januari in el- kaars computerbestand kunnen kijken. Op die manier kan uitke ringsfraude sneller worden op gespoord. Hij wil dat deze in stanties uiterlijk 1 september met een plan van aanpak ko- Met deze zogeheten 'aanwij zing' heeft Wallage het zwaarste middel ingezet waarover hij be schikt. Hij heeft daartoe beslo ten omdat het er naar uitzag dat na de jaarwisseling twee aparte computersystemen zouden blij ven bestaan: die van hel GAK en die van de zelfstandige bedrijfs verenigingen. Bovendien moet de communicatie met de belas tingdienst verbeteren: niet lan ger met formulieren maar via cie computer. Wallage vindt dat er een systeem moet komen zoals nu al bestaat bij de sociale diensten. Die kunnen hij een aanvraag voor een uitkering dankzij koppeling van de com puters snel beschikken over de informatie die de belasting dienst over de aanvrager heeft. Bij een eerste 'inventarisatie van mensen met een uitkering van de bedrijfsvereniging (Ziek tewet. WW. WAO) naast een sa laris. is gebleken dat 40.730 mensen zowel in loondienst waren als een uitkering geno ten. Uit die groep werden 1.423 dossiers gelicht. Bij nader on derzoek bleek dat 3.2 procent van de betrokkenen door nala tigheid of bewuste malversatie ten onrechte een uitkering ont vingen, of een te hoge uitkering naast hun salaris.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3