'John Demjanjuk is geen slachtoffer, maar dader' Werkloosheid drijft veel Vietnamezen naar buitenland Nepal zuiniger op baby-neushoorns Feiten &Meningen WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 2 Efraim Zuroff, directeur Simon Wiesenthal Centrum in Jeruzalem: Nepal raakt meer neushoorns kwijt aan het buitenland dan aan stropers. archieffoto Gealarmeerd over het aantal jonge neushoorns dat Nepal ca deau doet aan andere landen, heeft de zoöloog Pralad Yonzon onlangs de regering verzocht hiermee te stoppen. De regering in Kathmandu reageerde snel en gaf het ministerie van bos bouw opdracht in actie te ko men en de dieren te bescher- De autoriteiten zijn momenteel bezig met de afhandeling van een verzoek van een Britse die rentuin om een baby-neus hoorn. Wellicht is dat de laatste keer dat een neushoorn wordt uitgevoerd. „We weten niet precies hoeveel neushoorns er nog in Nepal zijn en daarom moeten we stoppen met ze weg te geven", aldus Yonzon. Volgens zijn schattin- gen »s Nepal tussen 1980 en 1992 meer neushoorns kwijtge raakt aan het buitenland dan door toedoen van stropers. Uit onderzoek van het bekend ste nationale park van Nepal, het Chitwan National Park, honderd kilometer ten zuiden van de hoofdstad Kathmandu, blijkt dat het de afgelopen twaalf jaar 102 neushoorns heeft verloren. Meer dan de helft stierf een natuurlijke dood, 22 procent viel ten prooi aan stropers en 23 procent werd verkocht of cadeau gedaan aan bevriende staatshoofden op be zoek. „Ik ben op zich niet tegen het weggeven van neushoorns, maar we moeten het baseren op biologische gegevens", zegt Yonzon. „Eerst moeten we vast stellen hoeveel we er zelf nodig hebben. Als we een stabiele po pulatie hebben en als mensen bereid zijn ervoor te betalen, is het niet verkeerd ze weg te stu ren." „Maar", zo stelt Yonzon, „de transacties moeten helder zijn en het geld moet worden gebruikt voor ontwikkelingspro jecten in gemeenschappen die vlak bij de neushoorn-gebieden liggen." De Nepalese autoriteiten zijn van plan in de herfst een neus hoorn-telling te houden. In de eerste helft van deze eeuw, voordat de mens zich meester maakte van de tropische bos sen, was de Nepalese jungle het thuis van grote kuddes neus hoorns. Maar het aantal neus hoorns daalde dramatisch voor al door toedoen van jagers en stropers. Het is hen vooral te doen om de hoorn die een ge slachtsdrift prikkelende werking zou hebben. De Aziatische neushoorn werd, net als zijn Afrikaanse soortge noot die twee hoorns heeft, massaal afgeslacht. De Conven tie voor de Internationale Han del in Bedreigde Dier- en Plan- tesoorten (Cites) die in 1975 in werking trad, heeft de neus hoorn op de lijst van met uit sterven bedreigde diersoorten geplaatst. Geschat wordt dat in zuid- en zuidoost-Azië nog slechts 1500 neushoorns in het wild leven. Het Chitwan-park in Nepal is in het begin van de jaren zeventig opgezet juist om de neushoorn te redden toen de populatie al was uitgedund tot 45. Volgens de laatste telling uit 1987 is het aantal neushoorns in het door de politie streng gecontroleerde natuurpark gestegen tot 350. Ook in andere delen van Nepal waar de rinoceros niet meer voorkwam, is het dikhuidige zoogdier weer aangetroffen. Het is echter de vraag of er nog wel genoeg plek is voor grote kuddes neushoorns. Deskundi gen overwegen overplaatsing vanuit het Chitwan-park naar andere gebieden omdat de bos sen van het reservaat aan de uiteinden flink zijn uitgedund. Ook ontwikkelingsprojecten, zoals een irrigatieproject bij de oostelijke Rapti-rivier, vormen een bedreiging. Milieubescher mers stellen dat plannen om traditionele irrigatiesystemen te vervangen door nieuwe, met betonnen constructies, het grondwaterniveau zal verstoren. En dat heeft weer gevolgen voor de graslanden waar de neus hoorns leven. Als Demjanjuk vanavond op het vliegtuig naar Amerika stapt, dan laat hij hier in Israël een massa kwade en te leurgestelde mensen achter, die zich verraden voelen door het land waarin ze wonen. En dan zijn er overal in de wereld blije nazi-oorlogsmisdadigers, voor wie Dem janjuk de held is. Het zal hun leven een stuk gemakkelij ker maken." JERUZALEM AD BIOEMENPAAL CORRESPONDENT Efraim Zuroff, directeur van de Israëlische afdeling van het Si mon Wiesenthal Centrum, ver tolkt de gevoelens van de dui zenden Israëli's die zich niet kunnen neerleggen bij de ge ruchtmakende uitspraak van het Hooggerechtshof in de zaak van de staat Israël tegen John 'Ivan' Demjanjuk. Het Hof besloot tot ontslag van rechtsvervolging omdat nieuw bewijsmateriaal twijfel had ge zaaid aan het oordeel van de la gere rechtbank dat Demjanjuk de gaskamers bediende in het vernietigingskampTreblinka. Over dat deel van de uitspraak horen we van Zuroff geen kri tiek. Maar de rechters stelden ook vast dat Demjanjuk 'SS- Wachmann'(politieman) was in onder meer het concentratie kamp Sobibor, waar 250.000 jo den zijn vermoord. Het Hooggerechtshof besloot om procedurele redenen niet tot vervolging over te gaan, maar liet de mogelijkheid van een nieuw proces open. Een aantal Israëlische burgers heeft de uitdaging aanvaard en peti ties opgesteld. Een ervan is on dertekend door het Simon Wie senthal Centrum, samen met acht overlevenden van de con centratiekampen. Zuroff: „Wij proberen met onze petitie de procureur-generaal te dwingen twee dingen te doen. Om te beginnen, moet hij een aanklacht indienen op grond van de feiten die bekend zijn en op grond yan een nader onder zoek naar wat Demjanjuk heeft gedaan in Sobibor en in andere kampen. En ten tweede moet hij er voor zorgen dat Demjan juk in Israël blijft tot de zaak is afgehandeld." Waarom heeft het Hof, dat Demjanjuk zelf aanduidt als Wachmannde zaak niet terug verwezen naar de lagere recht bank? Zuroff: „Geen idee. Honderd duizenden gefrustreerde Israë li's zitten met die vraag." U maakt jacht op nazi's. Welk effect heeft de uitspraak van het Hooggerechtshof op pogingen in de toekomst oorlogsmisdadigers voor de rechter te brengen? Zuroff: „Mijn eerste reactie was: wat een schade is hier aange richt aan de manier waarop in de toekomst verklaringen van ooggetuigen zullen worden be handeld. Maar in feite is daar voor geen enkele reden. Dit was een unieke zaak, die draaide om identificatie. Dat speelt totaal geen rol bij onze pogingen om bijvoorbeeld de oorlogsmisda diger Gecas in Schotland te la ten berechten. Die ontkent niet dat hij Gecas is. Hij zegt alleen: ik heb nooit iemand ver moord." „Maar wat is de kern van de zaak? Als Israël iemand laat gaan die volgens een openbare uitspraak van het Israëlische Hooggerechtshof een nazi-oor logsmisdadiger is, waarom zou dan enig ander land een oor logsmisdadiger van dat kaliber voor de rechter brengen? Daar gaat het om! En veel van de mensen die we willen laten be rechten, zijn van dat kaliber. De berechting van Demjanjuk is niet alleen de verantwoordelijkheid van Israël, maar van alle landen waarvan burgers in Sobibor zijn ver- foto gpd andré 8rutmann Zuroff: moord." Franz heeft vrijgelaten, de com mandantvan Treblinka. Sheftel voorspelde in 1988, tijdens het proces-Demjanjuk, dat dat zou gebeuren. Volgens hem kan Is raël Franz alsnog berechten vol gens de wet betreffende nazi's en nazi-collaborateurs. Maar het zou dat niet doen, voorspelde hij, wegens de Duitse herstelbe talingen. Krijgt Sheftel gelijk? Zuroff: „Ja, wat een comfortabel toeval! Een dag na de uitspraak over Demjanjuk maakten ze in Duitsland bekend dat Kurt Franz op vrije voeten is. Maar ik hoor nu voor het eerst dat er misschien een mogelijkheid is hem hier te berechten. Dat is fascinerend. Wacht even... Dat zou nog eens een cadeau zijn voor de overlevenden van Tre blinka! Na alles wat ze is aange daan, moet Israël nu Kurt Franz hierheen halen en hem execute ren! Dat gaan we onderzoeken. Of Duitsland hem wil uitleve ren, betwijfel ik overigens, want EG-landen leveren hun burgers gewoonlijk niet uit." Waarom hebben Israël of het Si mon Wiesenthal Centrum nooit serieus geprobeerd te achterha len wat er na de oorlog is ge beurd met Ivan Martsjenko, de man die waarschijnlijk de echte 'Ivan de verschrikkelijke' van Treblinka was? Zuroff: „Hoe weet u dat we dat nooit hebben geprobeerd? Dat heeft Sheftel u zeker verteld!" Dus zo'n onderzoek is wel uitge voerd? Zuroff: „Om te beginnen zeg ik niet wat we hebben gedaan en wat we niet hebben gedaan. En verder kan ik u meedelen dat we een proces wegens smaad overwegen tegen Sheftel. Daar om wil ik nu geen antwoord ge ven op uw vraag. Kijk, dat is de belangrijkste beschuldiging die Sheftel tegen mij heeft geuit: dat ik zou hebben geweten waar Martsjenko was te vinden en dat ik niets zou hebben gedaan om hem boven water te bren gen. Ik heb hier de bandopna me van een persconferentie waarop hij dat heeft gezegd. Meer wil ik' er nu niet over kwijt. Zodra we het geld bijeen heb ben voor een proces, praten we verder voor de rechter en dan horen we de waarheid wel over zijn beschuldigingen." Stel voor dat de Israëlische pro cureur-generaal besluit Dem janjuk niet verder te vervolgen en het Hooggerechtshof is het daarmee eens. Dan zal toch geen enkel ander land nog om zijn uitlevering vragen? Waarom wilt u dan tóch actie van landen als Nederland? Zuroff: „Als een publiek gebaar, om duidelijk te maken dat er een bréde verantwoordelijkheid bestaat voor het straffen van mensen als Demjanjuk. Dat het niet alleen de verantwoordelijk heid is van Israël, maar van alle landen waarvan burgers in So bibor zijn vermoord. Demjan juk is geen slachtoffer, maar een dader en dat onderscheid wordt nu vertroebeld. In de Verenigde Staten beschouwen veel men sen Demjanjuk als het slachtof fer van een gerechtelijke dwa ling, een arme ziel die onrecht is aangedaan." Omvang van probleem is dramatisch toegenomen Nadat zij als acrobate bij een circus in de Vietnamese hoofdstad Hanoi was ontsla gen, zocht Nguyen Thuy Linh tevergeefs binnen van werkloze ingenieurs, monteurs en bouwvakkers. „In het buitenland heeft men graag Vietnamezen, want zij werken de LOD zijn nog nooit naar het buitenland geweest. Sommigen vrezen het koude klimaat in andere delen van de wereld; r veel lagere lonen en accepteren slechte anderen zijn bang om AIDS te krijgen. Bang voor hard werken zijn zij echter niet. Zelfs de mensen met voltooide hogere naar ander werk. Inmiddels heeft de 18-jari- concurrentie van de andere werkzoekenden opleidingen zeggen geen bezwaar te Linh de hoop om in eigen land de slag te komen opgegeven en overweegt zij in het buitenland haar geluk te beproe ven. Het is weliswaar niet nieuw voor Viet namezen om in het buitenland te gaan wer ken, maar de omvang is dramatisch toege nomen sinds de veranderingen in Oost-Eu de Derde-Wereldlanden omdat zij bijna geen buitenlandse talen beheersen, aldus Oanh. De LOD heeft daarom 600 mensen die zich hebben aangemeld een intensieve cursus Engels gegeven. „Als zij moeten kiezen tussen hun gezin en een baan, weet ik zeker dat zij bijna allemaal voor de baan ropa een einde maakten aan de mogelijkhe- zullen kiezen", zegt lerares Engels Tran den voor Vietnamezen om daar als gastar beider emplooi te vinden. Daarnaast dragen de snelle bevolkingsgroei tussen 1980 en 1988 steeg de bevolking met gemiddeld 2,2 procent per jaar en de pogingen van de regering om de staatssec- tor te hervormen bij aan de werkloosheid. In de hoofdstad alleen al zijn onlangs ne gentien arbeidsbemiddelingsbureaus ge vestigd die pogen mensen aan werk in het buitenland te helpen. Linh heeft zich aan gemeld bij de Vietnam Labour Overseas De ployment Corporation (LOD). Zij hoopt een baan te kunnen vinden als receptioniste in een welvarend land in het Midden-Oosten of Azië. Daar kan tot 200 dollar per maand, worden verdiend in plaats van 60 dollar per wel tot die stap. maand in het circus. „Ik zal dan geld naar De meeste mijn ouders sturen om ze te helpen", zegt Linh. mwz t Maar de concurrentie ^4. voor zulke banen is bij- M. zonder groot. De werk loosheid onder de 33 miljoen leden van de be roepsbevolking bedraagt ongeveer 12 procent en een minstens even zo groot percentage heeft slechts gedeeltelijk werk, aldus gegevens van het ministerie van arbeid. Le Thi Oanh, directeur van de LOD, zegt onge veer 3.000 aanmeldingen te venvachten voor de 1.500 banen die het be drijf heeft te vergeven in landen als Zuid-Korea, Taiwan, Libië en Iran. Tot 1993 stuurde het be drijf slechts ongeveer 200 mensen naar andere lan den, meest zeelieden. Nu komen er aanmeldingen Thanh Mai. Zij noemt het i verschrikkelijk dilemma. Een van haar studenten, de 39-jarige Nguyen Manh Tinh, werkte zes jaar in Bulgarije als waterbouwkundig ingenieur. Hij kwam twee jaar geleden, na afloop van zijn contract, terug naar Vietnam en is sindsdien werkloos. „Het salaris van een ingenieur is in Vietnam erg laag, hooguit 40 gulden in de maand", aldus Tinh. In het buitenland kan hij tien keer zoveel verdienen. Tinh heeft een vrouw en twee kinderen en hij weet dat hij ze een lange tijd zal moeten missen als hij een baan in het buitenland aanneemt. Maar de geldnood dwingt hem die zich aanmelden bij hebben tegen zware lichamelijke arbeid, als het maar goed betaalt. Momenteel werken 320.000 Vietnamezen in het buitenland, aldus Tran Van Hang van 'de internationale afdeling van het ministerie van arbeid, dat toezicht houdt op de bemiddelingsbureaus en zich inzet voor het welzijn van arbeiders overzee. Vietnam begon in 1980 mensen naar Oost-Europa te sturen, waarbij een deel van het verdiende salaris naar de Oosteuropese regeringen ging om de schulden af te betalen die Hanoi daar had gemaakt tijdens de Vietnam-oorlog. Maar toen het communisme ten val was gekomen, was er op slag veel minder behoefte aan Vietnamese gastarbeiders. In 1989 vertrokken nog 60.000 van hen richting Oost-Europa, in 1990 waren dat er nog slechts 3.000, aldus Hang. Volgens Hang probeert Vietnam zoveel mensen aan werk in heFbuitenland te helpen dat de werkloosheid met een procent daalt. Dit jaar is men erin geslaagd bouwvakkers in Libanon te plaatsen en verpleegsters in Malaysia. Hang constateert dat het niet makkelijk is om met Engels sprekende gastarbeiders uit de Filipijnen en Sri Lanka te concurreren. Vietnam denkt de Twee vindingrijke Vietnamese vrouwen hebben op straat een typekamer ingericht. De meeste werklozen zijn echter op zoek naar een baan in het buitenland. foto afp kunnen door n geschoolde n gastarbeider aan te bieden. Ook de LOD zal zich volgens directeur Oanh meer op het aanbieden van artsen en andere deskundigen richten. Hang zegt niet bang te zijn voor een tekort aan experts in eigen land, omdat het een tijdelijk programma betreft. „Het zal maximaal zes of zeven jaar duren omdat het belangrijkste doel is banen in eigen land te scheppen.'1 John 'Yvan' Demjanjuk. Maar overal heerst terughou dendheid in zulk soort zaken", zegt Zuroff. „Ik zit nu dertien jaar fulltime in dit vak en ik kan uit ervaring zeggen dat, op en kele uitzonderingen na, geen enkele overheid zin heeft dit soort zaken aan te pakken. Vroeger eisten ze 200 procent bewijs, maar nu gaan ze vragen om 500 procent. En het is vaak al moeilijk genoeg om in dit soort zaken iets met 100 pro cent zekerheid te bewijzen." Hoeveel schade heeft de uit spraak berokkend aan getuige nissen van overlevenden? Zuroff: „Je kunt niet in algeme ne termen spreken over de waarde van getuigen. Er zijn overlevenden van allerlei soort. Sommigen hebben een ijzer- sterk geheugen, anderen niet. archieffoto De laatsten moet je natuurlijk nooit voor een rechtbank bren gen. Kijk, ik zal Sheftel (Yoram Sheftel, DeYnjanjuks Israëlische advocaat, AB) nooit verwijten dat hij Demjanjuk heeft verde digd. Demjanjuk had een advo caat nodig. Maar een van de dingen die ik hem nooit zal ver geven, is dat hij getuigenissen als zodanig probeerde te onder mijnen. Hij was daarin heel ge meen. Hij zei in feite dat je overlevenden totaal niet kunt vertrouwen. Maar nog altijd ko men we nieuwe feiten aan de weet via overlevenden. Dit soort uitspraken speelt alleen maar mensen in de kaart die ontken nen dat er ooit een holocaust is geweest." Begin vorige week werd bekend dat de Duitse justitie in mei Kurt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2