Tas als de dokter zegt stoppen, dan stop ik' 'We hebben geleerd van de fouten van de NASL' Betaald voetbal '93-'94 Er komt ook een beetje mystiek bij kijken WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Karei Jansen: Het geweten van het betaalde voetbal 'De laatste der Mohicanen', 'The Godfather' (part I, II en III) - vele film- en boektitels zijn van toepassing op Karei Jansen. Het geweten van het betaalde voetbal is onver slijtbaar. Al z'n hele leven is hij 'in dienst' van het betaal de voetbal. Eerst als speler (bij ADO, DHC en Holland Sport), later als trainer (RVC), maar bovenal als grondleg ger van de WCS (Vereniging van Contractspelers). Daar waar mede- en tegenstanders tussentijds afhaakten, doorstaat de 67-jarige Hagenaar nog steeds alle stormen. Nu is hij zelfs terug in het sectiebestuur betaald voetbal. „Pas als de dokter zegt: stoppen, dan stop ik." Bij binnenkomst van het WCS- kantoor grijnst senior de argelo ze bezoeker vanaf een schilderij drie keer tegemoet. De echte komt in de verte aangelopen. De onderzoekende ogen, de stijf upperlip met daarop het Errol Flynn-snorretje, zo moet hij er twintig jaar geleden ook hebben uitgezien. Alleen de bril is met de tijd meegegaan. De lunch niet. Die schiet er weer eens bij in. Een kop koffie en een gevul de koek moeten de maag tot be daren brengen. Is dat eigenlijk geen riskante onderneming, een afspraak in het WCS-kantoor? Alle leden van het nieuwe sectie-bestuur moesten hun functie bij club of vereniging toch opgeven? „Dat klopt", beaamt Jansen, „ik heb hier ook geen officiële functie meer. Ik ben aan het afbouwen, j Noem het een tijdelijke één been-situatie. Eentje hier, een tje bij de KNVB. Het is ook niet makkelijk om 32 jaar levens werk achter te laten. Medebe- I stuurslid Theo Aalbers heeft ook moeite om zich totaal van FC Utrecht los te maken. Die zit in dezelfde omstandigheid. Twaalf jaar geleden trad Jan sen ook al eens toe tot het sec tie-bestuur. Een succes werd het niet. Na een periode vol in triges en achterklap stapte Jan- sgn in '83 gedesillusioneerd op. Bang voor een herhaling van zetten is hij niet. „De situatie van toen is niet meer te vergelij ken met nu. De mentaliteit was heel anders. Cees van den Berg namens de trainers en ik wer den helemaal niet serieus geno men. Er heerste destijds nog een feodaal systeem. De clubs maakten voor de spelers wel uit wat goed voor hen was. Ik had geen volwaardige bestuurszetel, ik had een vechtpositie." De barricade-rol van toen is veranderd in een volledig geac cepteerd bestuurslidmaatschap van de KNVB. „Clubs en spelers kunnen niet zonder elkaar, daarvan is iedereen nu wel doordrongen. Het is zaak die lijn te continueren. Ze hebben elkaar nodig. Spelers kunnen een club promoten, en spelen een belangrijke rol in de relatie met de sponsors. Daar profite ren de clubs weer van. Sommi ge verenigingen geven nog wel eens af op de WCS. Zo van: daar heb je die lastpakken weer. Maar ze moeten niet vergeten dat de WCS ook een hele rits clubs van de ondergang heeft gered. En voor het behoud van Wageningen en Zeeland heb ben we, hoewel vruchteloos, hier schouder aan schouder ge vochten." 'De bevlogenheid straalt er vanaf. Jansen is in zijn element als we praten over de bereikte resultaten voor de spelers. Zijn ogen glimmen als het over z'n grootste triomf gaat: de geregle menteerde medezeggenschap van de spelers. „Dat is me als enige in de hele wereld gelukt. In geen enkel ander land heb ben voetballers een stem in de besluitvorming. Als er plannen zijn om het aantal clubs in te krimpen, of om tot een andere competitie-opzet te komen, zal de Centrale Spelersraad daar eerst toestemming voor moeten geven. Anders gebeurt het niet." Zeister bossen De vakbondsman spreekt. Waarom dan toch weer die overstap naar die benauwende Zeister bossen. „Man, ik hoor niet anders dan 'Waar begin je aan?' Ik denk dat ik de enige ben die in staat is om het te doen. Er zijn hier zat mensen geweest die vroegen of ze na mens de WCS in het bestuur mochten zitten. Dat vonden ze wel leuk. Maar zo werkt het niet. Je hebt iemand nodig die alle in's en out's kent. Ik heb het nooit geambieerd, maar in al die jaren gaan de mensen je toch als een autoriteit beschou wen. Dat schept automatisch een zekere verantwoordelijk heid. Die moet je niet ontlopen. Bovendien is de functie die ik heb (bestuurslid technische za ken, red.) mij op het lijf ge schreven. M'n voetbalhart als oud-speler ging meteen sneller kloppen." Dat kan nog leuk worden. Als WCS-voorzitter Theo van Seg- gelen namens de spelers van het Nederlands elftal komt pra ten over allerlei zaken rond Oranje, wie treft hij dan aan de andere kant van de onderhan delingstafel? Inderdaad: „Theo Aalbers", omzeilt Jansen zijn ei gen naam. „Die gesprekken met de Oranjeraad gaan toch voor namelijk over geld. Daar is toch een penningmeester voor? Na tuurlijk zal het voorkomen dat ik een keer deel uitmaak van een bestuursdelegatie, maar wat dan nog? Als een ervaren rot als ik dan nog niet weet hoe te handelen...Nee hoor, ik ver heug me op die confrontaties." Cruijff En de confrontatie met Johan Cruijff, hoe zit het daarmee? Volgens oude afspraken gaat de trainer van Barcelona de Oran- jekar trekken bij de eindronden van het WK in de Verenigde Sta ten. Tenminste als Nederland zich plaatst. „Daarom is het nu niet opportuun om daar uit spraken over te doen. Laten we eerst maar eens van Polen en Engeland winnen. Toen Cruijff laatst in Nederland was, hebben we wel even met elkaar gespro ken. Bij Ajax-Barcelona heb ik hem onze nieuwe voorzitter (Jos Staatsen, red.) voorgesteld. Verder hebben we alleen wat informeel gebabbeld." De post-Amerikaanse perio de, dat baart Jansen meer zor gen. Aangenomen mag worden dat een aantal internationals na het WK afhaakt. Is er dan ge noeg talent om mee te draaien in de top. Onlangs, bij het EK voor jeugdteams tot 18 jaar in Engeland, maakte Oranje wei nig klaar. Jansen: „Als je puur naar de resultaten kijkt, is er in derdaad reden tot pessimisme. Maar individueel zit er toch heel wat talent in de categorie 16-18 jaar. Alleen, de' periode van de super-vedette is voorbij. Op techniek alleen kun je een wedstrijd niet meer winnen. Met veel werk- en strijdlust kun je tegenwoordig heel ver ko men. Kijk naar Denemarken en Noorwgen. Ons type speler is fysiek niet meer opgewassen te gen dat soort tegenstanders. Het Nederlandse voetbal is nog steeds fantastisch om naar te kijken, maar ik vraag me af of het internationaal nog wel lang vol te houden is." Supersterren leggen lot in handen van Dick van Toorn Dick van Toom behandelt Ronald Koeman. Voor voetballers geldt de Rotterdammer als wonderdokter. „Men vraagt me wel eens of het alle maal wetenschappelijk onderlegd is. Dat is het natuurlijk niet." foto cpd jaap rozema Prof competitie in VS van groot belang voor het voetbal ROTTERDAM MARCEL van der KRAAN GPD-VERSLAGGEVER In het gilde der voetballers geldt hij thans als de wonder dokter van Europa, 's Werelds best betaalden weten hem 'blindelings' te vinden. Om dat hij wonderen verricht. Nou ja, wonderen? In elk ge val dingen die de eigen club artsen niet kunnen. Tal van supersterren heeft hij de af gelopen jaren onder handen genomen. Cruijff, Gullit, Van Basten, Koeman, Stoichkov, Prosinecki, noem ze maar op. Dé medici van Barcelona, Feyenoord, Standard Luik en Real Madrid kunnen hem wel schieten. Daar heeft hij ma ling aan, zegt hij. Dick van Toorn doet 'gewoon' zijn werk en kan het niet helpen dat anderen zich voor joker voelen staan. „Ik beweer niet dat ik het heb Uitgevonden. Ik doe dingen te gen alle logica in. Ik heb dikwijls gedacht: hoe is het in godsnaam mogelijk dat het lukt. Men vraagt me wel eens of het allemaal wetenschappe lijk onderlegd is. Dat is het na tuurlijk niet." Een snelle rekensom leert dat er in zijn praktijk - op een steenworp van de Kuip - voor een slordige 150 miljoen gul den aan de muren hangt. Af beeldingen van voetballers met de duurste prijskaartjes van Europa. De meesten met een handtekening en een paar woorden, zoals Ronald Koe man en Jean-Marie Pfaff. 'Dirk, bedankt voor aUes! Jean- Marie' Het zijn de stille getuigen van het werk dat hij in de loop der jaren heeft verricht. Veelal uitzichtloze gevallen strompel den zijn praktijk binnen. Profs met nog net geen suïcide nei gingen na de zoveelste misluk te rentree. Zijn specialisme? Spierscheuringen, liezen, en kels en knietjes. Door zijn vin dingrijkheid, het kunnen com bineren van fysiotherapie, ma nuele therapie en acupunc tuur heeft hij faam gemaakt. Het grote publiek begrijpt daar niets van, John de Wolf die in de week voor Feyenoord- Ajax met drie naalden in zijn oor rondloopt? Van Toorn: .Acupunctuur is een heel ingewikkelde materie. Het werd duizenden jaren ge leden al door de Chinezen ge hanteerd. Die mensen konden niet bewijzen wat ze deden, maar het had wel effect. Men zoekt naar plekjes die in verbin ding staan met bepaalde zenu wen. De ooracupunctuur is ei genlijk een Westerse gedachte. In het oor ligt de foetus gepro jecteerd. Alle delen van het menselijk lichaam zijn in het oor terug te vinden, de armen, de benen, inwendige organen, de wervelkolom enz. Ik krijg hier alleen de hele zware geval len binnen. Met De Wolf was er sprake van paniek. Hij was ge blesseerd geraakt bij het Neder lands elftal en kon niet worden gemist tegen Ajax. De Wolf kreeg van mij drie 'puntjes' in zijn oorlel, die hadden betrek king op de bloedcirculatie in zijn been. Hoe harder het bloed stroomt op de plaats van de blessure, hoe sneller het ge neest. Kijk, met acupunctuur al leen haal ik geen blessures weg. Het is een combinatie van din gen waardoor ik resultaten krijg. Ja, toeval, roepen de mensen dan. Kan natuurlijk, als zoiets één keer lukt. Maar als dezelfde behandeling twintig keer het zelfde resultaat geeft, is het toch geen toeval meer, hé?" - De spelers zorgen voor de mond-op-mondreclame? Van Toorn: „Ik merk dat er in kleedkamers over Wordt gespro ken. Maar er komt ook een beetje mystiek bij kijken. Ze we ten niet wat er aan de hand is en ook niet wat er precies met hen in mijn praktijk is gebeurd. Maar ze zeggen wel tegen el kaar, als ze een zware, hardnek kige blessure hebben: 'Je moet naar die vent in Rotterdam gaan'. Nee, in Nederland is er tot op heden weinig publiciteit omheen geweest. In het buiten land, tijdens de behandeling af gelopen seizoen van Koeman, Stoichkov en Prosinecki, was dat even anders. Godverdorie, hele voorpagina's van kranten werden er in Spanje aan gewijd. Ze kwamen hier met fotografen en verslaggevers door de voor deur rollen. Gigantisch ge- - Hoe groot is de druk om die toppers snel weer fit te krijgen? Van Toorn: „Heel groot. Er lag hier met die gasten van Barcelo na gauw voor veertig miljoen op tafel. Door al die extra aandacht keek voor m'n gevoel de halve wereld over m'n schouder mee. Neem Stoichkov, die was voor de rest van het seizoen uitge schakeld. Althans, volgens de medische staf van Barcelona. Ik kreeg hem hier een week. Aan het eind van de competitie deed hij weer gewoon mee. Hetzelfde gold voor Prosinecki, die in twee jaar twaalf wedstrijden had gespeeld. Volgens de medi sche staf van Real Madrid zou hij zelfs nooit meer voetballen. Hij dreigde te worden afge keurd. Na een week durfde hij wel weer tegen een bal te schie ten en tegen Tenerife, op de laatste dag van de competitie, zag ik hem op televisie weer meespelen. Gaf me toch een beetje voldoening. - Maar wat doet u nu wat ze bij Real niet kunnen? Van Toorn: „Het geheim is dat ik de oorzaak weghaal. Als iemand voor zijn enkel komt, ga ik niet als een bezetene aan die enkel staan trekken. Ik verkon dig al twintig jaar dat het func tioneren van de wervelkolom en de grote gewrichten voorop staat. Als die niet goed functio neren en de spieren moeten toch bepaalde bewegingen ma ken, gaat het fout. Veel voetbal lers begrijpen het eerst niet. Roepen ze: 'Kom ik hier voor een enkelblessure, draait-ie de kop van je romp...' Ik geef toe dat het raar overkomt, maar ik weet dat ik goed bezig ben om dat ik geweldige resultaten boek. Daarnaast heb ik mijn ei gen apparatuur ontwikkeld." - U hebt jarenlang de spelers van Feyenoord in het geheim be handeld. Van Toorn: „Klopt. Het is be gonnen in 1978 met jongens als Van de Korput, Wijnstekers en Van Deinsen. Later heb ik ze bijna allemaal hier gehad. Gullit en Cruijff in het jaar dat ze kampioen werden. Cruijff lag zo'n beetje dat hele jaar hier op tafel. Hij had heel veel last van z'n knie, was vaak geblesseerd. Maar hij heeft toen wel alle wedstrijden gespeeld! Hij train de weinig. Dat kon ook niet. Zijn vaste uitdrukking was: 'Niemand weet hoe ik me voel, ha,ha.' Prachtig, toch! Ik had wel eer van mijn werk, want in het jaar daarvoor bij Ajax, toen hij nog niet bij mij kwam, had hij nog niet de helft gespeeld. Via Cruijff zijn ook al die spe lers van Barcelona hier geko men. En zijn familie trouwens ook. Ik heb echt de hele fami lie gehad, alle Costers, alle Cruijffs." - Als je zoveel succes hebt ge had met zoveel spelers, jeuken de vingers dan niet bij het ho ren van de naam Van Basten? Van Toorn: „Natuurlijk. Ik ken Van Basten. Ik heb hem hier eerder gehad. Vele malen zelfs. Déél hangt zijn foto. In zijn Ajax-tijd heb ik zijn enkel al behandeld. Is altijd goed ge gaan. Als hij problemen had, zorgde ik dat hij binnen een week weer speelde. Toen hij met Gullit naar AC Milan ging, kwam plotseling meneer Ted Troost op de proppen. Daar is hij voor gevallen, dat begrijp je wel... Toen Van Basten aan de top stond, kwam Troost erbij. Net als met de anderen. Hein Vergeer was op zijn top toen Troost ten tonele verscheen. Gullit, Krajicek, zelfde situatie. Ach, misschien heeft hij ze verbaal zover gekregen dat ze stuk voor stuk denken dat ze hun sportieve successen door Troost hebben kunnen boe ken. Ik heb er zo m'n twijfels over. Hebben we de afgelopen seizoenen zoveel van Van Bas ten en Gullit gezien?" „Het is ook Troost geweest die Gullit en Van Basten naar dokter Martens in België heeft verwezen. Zijn dat successen geweest? Ik weet dat er in Ne derland orthopedisten zijn die zich met recht afvragen of zij die operaties niet beter had den kunnen uitvoeren. Als je de kritiek ook leest die dokter Marthy heeft op Martens. Marthy durfde een operatie uit te voeren op die inmiddels be roemde enkel van Van Basten. Een operatie, zó moeilijk, dat 99 van de 100 chirurgen hem niet zouden hebben durven uitvoeren bij zo'n topspeler. Dan vind ik het hoogst merk waardig dat zo'n Martens een paar maanden later in die en kel gaat rommelen en daarna ook nog durft te roepen dat Van Basten tot december niet mag spelen. Die operatie van Martens was een fluitje van een cent, een beetje kijken, een paar haakjes en oogjes weghalen. Terwijl Marthy hele stukken bot heeft moeten af zagen om bij de kwaal te ko men. Dat was wel even wat anders." WASHINGTON HANS DE BRUIJN GPD-CORRESPONDENT Toen in 1988 de Verenigde Sta ten werden aangewezen om de het wereldkampioenschap van 1994 te organiseren, fronsten veel voetballiefhebbers de wenkbrauwen. Waren de VS geen 'derde-wereldland' op voetbalgebied. Er rezen kriti sche vragen. Zouden de sta dions wel vollopen voor 'soccer', waar de Amerikanen geen verstand van hebben? In een land zonder profvoetbal? Koos de FIFA voor het grote geld ten koste van de sportieve belangen? De wereldvoetbalbond verde digde zijn besluit als „een keus voor de toekomst." De VS zijn de grootste groeimarkt voor het voetbal en de organisatie van het WK moest een stimulans zijn voor de ontwikkeling van het voetbal daar. Nu, vijfjaar la ter, lijken de critici ongelijk te krijgen. Een jaar voor het WK zijn de stadions voor alle 52 duels uitverkocht. Het bedrijfs leven staat te trappelen om de commerciële mogelijkheden van het WK uit te buiten. En, zowaar, er zijn weer plan nen om een professionele com petitie in de VS te beginnen. Dat was een voorwaarde van de FI FA. „Wij gaven het WK aan de VS met twee doelen", zegt FI- FA-secretaris Sepp Blatter. „We wilden het WK in een groot land houden en we wilden dat de Amerikanen weer een proflea gue zouden beginnen." Vijftien jaar geleden was er al de North American Soccer Lea- ge, maar die werd een sportieve en commerciële mislukking. Er kwamen te weinig toeschou wers, ondanks de aanwezigheid van wereldberoemde vedetten als Pele, Cruyff en Beckenbauer. De Amerikanen konden zich door het gebrek aan eigen ster ren niet identificeren met deze sporthelden. Bovendien leed de NASL aan grootheidswaan. Een competitie met uiteindelijk 24 teams was voor de VS veel te hoog gegrepen. Waarom zou het nu beter gaan? „Omdat we geleerd heb ben van de fouten van de NA SL", zegt Hank Steinbrecher, de secretaris-generaal van de Ame rikaanse voetbalbond. „En om dat de populariteit van soccer enorm 1s gegroeid. Vijftien mil joen kinderen spelen nu liever Hank Steinbrecher: „Soccer is po pulair aan het worden in Ameri ka." foto ap voetbal dan baseball, basketbal of American football. Voetbal heeft het altijd al goed gedaan als toeschouwerssport, maar nu zijn er ook de beoefenaren. We zijn de grootste georganiseerde sport in de VS." Die 15 miljoen zijn echter vooral kinderen. Op de scholen is voetbal zeer populair. Maar zodra zij 15, 16 worden houdt de interesse op. Nu spelen hooguit 200.000 Amerikanen boven 21 jaar voetbal, en dan nog vooral op universiteiten. „Dat komt omdat er voor goede spelers geen toekomstperspec tief is. Zij hebben geen kans op een profcarrière zoals bij foot ball of baseball. Wij willen hen die bieden en daarom is die profcompetitie zo belangrijk." Op het FIFA-congres van de cember in Las Vegas moet de bond de plannen voor de prof competitie op tafel leggen. Die moet van start gaan in de zomer van 1995, een jaar na het WK. .Zodat geprofiteerd kan worden van de effecten van dat WK", zegt Blatter. De Amerikanen en de FIFA hopen dat miljoenen, nu nog voetbal-onwetende, Amerikanen in '94 aan de beeldbuis gekluisterd zullen zit- t^h en aan het WK een blijven de interesse zullen overhouden. .Steinbrecher wijst op het suc ces van het USA Cup-toernooi van juni, waarin Duitsland. En geland, Brazilië en de VS in vol gepakte stations vriendschap pelijke duels afwerkten. „Op een bepaalde dag trok het duel Engeland-Brazilië maar liefst 54.000 toeschouwers, terwijl op hetzelfde moment de VS in Chi cago tegen de wereldkampioen Duitsland speelde in een wed strijd die nota bene live op de tv uitgezonden werd." Ambiance De nieuwe profliga zal tien teams tellen, die elkaar in twee divisies (oost en west) bestrij den. Door het kleine aantal clubs bespelen zij elkaar vier maal tussen april en oktober. „We kiezen voor de periode waarin de concurrentie het minst is." In de winter zou voet bal te veel concurrentie onder vinden van American football en het steeds populairder wor dendebasketbal. Er zal worden gespeeld in nieuwe stadions voor maximaal 25.000 mensen, in de steden die volgend jaar het WK huisvesten, en waar profvoetbal wellicht meer zal aanslaan. „Het heeft geen zin in grote stadions te spelen, die halfvol zitten. Am biance is voor Amerikanen be langrijk", zegt Steinbrecher. De stadions worden eigendom van de clubs, om het moeilijker te maken dal clubeigenaren hun zaakje oppakken en naar elders verhuizen. Die gewoonte in de Amerikaanse profsport, heeft de NASL mede de das omgedaan. De organisatie wordt volgens Steinbrechtcr het grootste pro bleem. Er komt een overkoepe lende competitielciding, de clubs moeten hun winsten weer in de sport steken en ook ko men er maximumsalarissen. „We willen niet de fout maken van de NASL, die spelers uit het buitenland aantrok voor zeven miljoen dollar en door de lage inkomsten over de kop ging." De tien clubs zullen voorlopig moeten rondkomen met een begroting van drie tot vijf mil joen dollar per jaar. Dat leidt er vanzelf toe dat de meeste spelers Amerikanen zul len zijn. „We laten maximaal drie vier buitenlanders op het veld toe", zegt Steinbrecher. die zelf jarenlang speler en coach is geweest. Het gaat er uiteindelijk om het voetbal in de VS een ba sis te geven. Nu spelen de beste Amerikanen in het buitenland, in Engeland, Duitsland en ook in Nederland (Ernest Stewart bij Willem II). Met opzet, bena drukt Steinbrecher, want daar leren zij meer. „De beste coach is nog altijd competitie en die is hier onvoldoende.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23