Profronde merkt weinig van malaise Vlasveld herstelt van wervelbreuk Rugbysterren stralen bij DIOK Sport Van Gobbel ontkent Grasmaaier mag weg bij Roomburg WK-schema van '94 in de war door onweer... WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Siemerink in tweede ronde Cincinnati» Jan Siemerink heeft de tweede ronde bereikt van het 3,3 miljoen gulden tennistoernooi in Cincinnati, Ohio. Hij ver sloeg in de eerste ronde de 19-jarige Grant Doyle uit Sydney in twee sets, 6-3 6-2. In de tweede ronde speelt de Rijnsburger te gen de als vijftiende geplaatste Amerikaan MaliVai Washington. Elly van Hulst naar Stuttgart den haag Elly van Hulst heeft toch besloten deel te nemen aan de wereldkampioenschappen atletiek, die vrijdag in Stuttgart beginnen. De 3000 meter loopster meldde aan coördinator Bert Pauw dat zij zich donderdag in Stuttgart bij de ploeg zal voegen. Van Hulst had voldaan aan de voorwaarden voor deelneming, namelijk het bereiken van de B-limiet, die op 8 minuten en 50 seconden lag plus het behalen van de Nederlandse titel. Zelf echter wilde zij aanvankelijk slechts starten wanneer zij een prestatie zou kunnen leveren die in overeenstemming met haar reputatie is. Boerebach rond met FC Twente enschede Michel Boerebach heeft met FC Twente c ming bereikt over een tweejarig contract. De 29-jarige libero meldt zich vandaag vanuit Spanje in Enschede voor de medi sche keuring. Daarna neemt trainer Rob Baan hem onder han den. Indien Boerebach speelklaar wordt bevonden en door zijn oude club wordt vrijgegeven, debuteert hij waarschijnlijk al zon dag in de thuiswedstrijd tegen VW. Donike vindt oude DDR dopingnest keulen Professor Dr. Manfred Donike, lid van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité, denkt dat in het vroegere Oost-Duitsland nog steeds dopingnesten te vin den zijn. „Niet alleen in Neu branden burg", zei de beroemde do- pingjager met verwijzing naar onder anderen Katrin Krabbe. „Ik vertrouw nog steeds niemand uit de DDR. Ik weet dat begin 1989 wetenschappers tegenmiddelen zochten om bij controles negatief te reageren." Rooswinkel en Bijl uitverkoren alphen aan den run De Alphense Celeste Rooswinkel, softbalster van Alphians, en een plaatsgenote Monique Bijl, volleybalster van 7 onegido, behoren tot de bijna honderd jonge sporters die volgende week naar Papendal gaan voor een trainingsstage het sportfonds Leo van der Kar. De groep, in leeeftijd variërend van twaalf tot twintig jaar, krijgt een oefenprogramma dat is toe gespitst op de eigen tak van sport. nieuwerkerk gpd ULrich van Gobbel heeft tijdens ondervraging door de politie van Den Helder opnieuw ont kend amateurspeler Ronald Schouten te hebben geslagen. Dit liet Feyenoords advocaat Hans Men tink, met manager Fred Blankenmeijer bij het ver hoor aanwezig, gisteren weten. De ondervraging naar aanlei ding van de 'Helderse affaire' vond plaats in een hotel in Nieuwerkerkaan den IJssel. Bijna twee weken geleden liep amateurspeler Ronald Schouten een gebroken kaak op in een oefenduel tegen Feyenoord. In een aantal getuigenverklaringen is Van Gobbel als dader aange wezen, hoewel ook de namen van een aantal andere Feye- noorders, zoals Henk Fraser en Harvey Esajas zijn genoemd. Ook zij zullen nog door de Hel derse recherche worden ver hoord. Het bestuur van de landskampioen ontkent de oud-ade tim brouwer de koning Pech blijft Marianne Vlasveld achtervolgen. Na een door ziek te half mislukt winterseizoen maakte een ernstig ongeluk in een Tsjechisch, trainingskamp vorige maand een plotseling einde aan de voorbereidingen op het nieuwe seizoen van de langlaufster uit Oud-Ade. De meervoudig Nederlands kam pioene brak een nekwervel tij dens de training op rolski's en zit inmiddels, ingepakt in een corset, thuis te revalideren. Of zij haar sportieve loopbaan kan vervolgen, is op dit ogenblik nog onduidelijk. „Als ik in Tsjechië geen helm had gedragen, had ik het waar schijnlijk niet na kunnen vertel len", zegt Vlasveld monter. Blijdschap overheerst bij de sportvrouw, die veroordeeld is tot enkele maanden corset en vervolgens een nekkraag. Het enige wat zij aan lichaamsbe weging heeft, bestaat uit een dagelijks tochtje op de home trainer. „Maar stel je daarvan niet te veel voor. Dat is puur om het lichaam nog een beetje be zig te houden. Belangrijk als je zó veel hebt getraind als ik." In Tsjechië werd die trai ningsijver Vlasveld vorige maand bijna fataal. „Op zich kan rolskiën helemaal geen kwaad. Maar ik ben over de kop geslagen en kennelijk heel on gelukkig terecht gekomen. Mijn nekwervel bleek bij nader inzien finaal doormidden. Dat kwam Wielerwedstrijd begint maandag met rit Leiden-Tilburg Praten over Nederlandse wielrennen is zoals praten over het weer deze zomer. Het is huilen met de pet op. Wim Breukink wilde op de dag dat hij het elk jaar een keer voor het vertellen heeft, op de dag dus van de persconfe rentie van de nationale profronde, het negativisme af zweren door een discussie aan te zwengelen over 'die verdomde Nederlandse doemdenkerij'. Het mislukte fa liekant. tilburg govertv naam te weten van de dader, ondanks intern speurwerk naar de boosdoener. Feyenoord hoopt op korte termijn de onderhandelingen met de Zweedse spits Henryk Larsson en zijn club Helsing- borg te kunnen afronden. Lars son, die de laatste tijd diverse keren door technisch directeur Wim lansen is bekeken, heeft een aanbieding van het Zwitser se Grasshoppers afgeslagen om dat hij ervan uit gaat tot een ak koord met de Nederlandse kampioen te komen. Finidi De Nigeriaan George Finidi mag vrijwel zeker dit seizoen bij Ajax officieel debuteren. De Stichting Arbeidszaken heeft gisteren een positief advies ge geven aan de Centrale Raad voor de Arbeidsvoorziening (CRA). Deze instantie beslist uiteindelijk of de 21-jarige aan valler een werkvergunning krijgt. gpd-verslaggever Want ene Peter Post ging er in de raadszaal van het Tilburgse stadhuis eens goed voor zitten, zei zich niet kwaad te maken maar deed dat toch. Tot grote hilariteit van zelfs de sponsors van de profronde, die opvallend genoeg weer talrijker waren dan ooit. Wat dat betreft ondervindt de organisatie van Nederlands enige etappe-profkoers geen hinder van de sportieve malaise in eigen land. Een teloorgang die ook vol gens Post nog wel even zal du ren. „Kijk zaterdag naar de Gro te Prijs San Sebastian. Italiaanse renners hadden zich in hun land bezig gehouden met koer sen, 240 kilometer, geacciden teerd, op kop rijden. Daar leer je van. Dat is scholing voor die gasten. En de Nederlanders? Die zag je afgelabberd uit de criteriums komen. De profron de van Nederland een voorbe reiding op het WK? Kom nou. Ze moeten het hele jaar fietsen, zich het hele jaar voorbereiden. De Ronde van Nederland rijden, geselecteerd worden en dan net als vorig jaar met de dames wielrenners aan het zwembad gaan liggen nadat ze na één of twee ronden zijn afgestapt?. Is' dat straks weer het beeld in Os lo? Ik ben er bang voor. En die Italianen, die zullen zich daar heus wel weer laten gelden hoor." De tijden zijn veranderd. Wedstrijden zijn tegenwoordig overal en de profronde deed een stapje terug. In de waarde ring van de FICP moest de koers van Breukink cs genoegen ne men met een plaats naast de ronden van Luxemburg, Enge land en Ierland. In tijdsduur moest de koers terug naar vijf dagen. Met het gevolg dat de wed strijd maandag niet, zoals ge bruikelijk, start met een pro loog, maar met een rit in lijn van Leiden naar Tilburg. Tegenwind Nodig om vooralsnog te blijven bestaan, is dat niet eens, want dat gebeurt toch wel. Ondanks de tegenwind van het nationale profwielrennen en van de inter nationale bestuurders, heeft de organisatie niet zo veel moeite de zaken rond te krijgen. Etap peplaatsen melden zich in rui me mate aan te veel zelfs en tegenover de drie sponsors die wegliepen, stond de komst van negen nieuwe geldschie- Het budget bedraagt nu 1,2 miljoen, het prijzengeld ging omhoog van 132 mille naar 146.000 gulden en het aantal ploegen (van zeven renners) van veertien naar zestien. Daar bij natuurlijk die van de Neder landse ploegleiders, maar ook formaties als die van Castorama (Delion), Gatorade (Fignon-De Wolf), ONCE (Breukink), GB- MG (Cipollini), Mercatone Uno (Baffi, Van der Poel), Joly (Ko- nychev),. Motorola (Bauer) en Telekom (Ludwig, de Wilde). Bij TVM probeert Cees Priem deze week zijn manschappen weer op een lijn te krijgen, wat niet zal meevallen na de onrust die bij een aantal Nederlandse renners binnen de formatie is ontstaan. Theunisse, De Vries en Schurer staan niet op de eer ste lijst voor de profronde en zijn daarover, evenals bonds- Peter Post: „De profronde van Nederland een voorbereiding op de WK? Kom nou." coach Gerrie Knetemann, 'lich telijk' ontstemd. Volgens de renners wordt hun een serieuze kans ontnomen zich in de kijker te rijden voor de WK-selectie. Routeschema: maandag 16 augustus: Leiden-Tilburg (155 kilometer); dinsdag 17 augus tus: Tilburg-Huizen (193 ion); woensdag 18 augustus: Nijkerk- Hardenberg (109 km) en indivi duele tijdrit Hardenberg-Har- denberg (23 km); donderdag 19 augustus: Deventer-Venlo (181 km); vrijdag 20 augustus Venlo- Valkenburg (195 km). Andy Hampsten soleerde giste ren in de Ronde van Galicië naar de ritzege en leiderstrui. Hij won de koninginnerit in Spanje met ruime voorsprong. Gert-Jan Theunisse eindigde als twaalfde op bijna zes minuten. In de rit naar Alto Cabeza Manzaneda fietste Hampsten iedereen op grote achterstand. In de rit over drie cols, een van de derde en twee van de tweede categorie, kwam de Amerikaan na 163 kilometer alleen over de streep. De Italiaan Delia Santa volgde op 1 minuut 48, de Co lombiaan Mejia, ploegmakker van Hampsten, op 2 minuut 50. Theunisse werd de beste Ne derlander. Breukink bevond zich in de vierde bus, met Ziille, Van Steen, Hoffman en arri veerde 17.47 minuten na de winnaar. Hermans werd laatste, op 37.49, vijf minuten na de sluiting van de tijdcontrole. Vol gens Manoio Saiz, ploegleider van ONCE, is het niet uitgeslo ten dat Erik Breukink een kijk- foto archief operatie aan zijn linker knie moet ondergaan. Saiz denkt dat een medische ingreep de beste manier is de Nederlandse kam pioen van de pijn aan het ge wricht af te helpen. In de Ronde van Groot-Brittannië behield Phil Anderson de leiding. De Australische veteraan kwarrt in de tweede etappe als vijfde over de streep. Achtendertig secon den eerder hadden de Belg Ba- quet en Maarten den Bakker ge sprint om de dagprijs. Die ging naar de 23-jarige Baguet. overigens nog niet aan het licht bij röntgenfoto's in het plaatse lijke ziekenhuis, maar later bij een scan in een ongevallenzie kenhuis in Bmo, waarnaar zij per helikopter was vervoerd. „Gelukkig heb ik in de tussen tijd geen verkeerde beweging gemaakt, waardoor alles op zijn plaats is gebleven. Ik ben niet buiten bewustzijn geweest en voelde dat ik me maar beter zo min mogelijk kon verroeren. Dat de ambulance snel ter plaatse was, speelde ook in mijn voordeel." Thuis in Oud-Ade zit Vlasveld letterlijk vastgepind („Met een ring om en in mijn schedel") aan haar corset. Zelfs eenvoudi ge handelingen als het opne men van de telefoon kan zij niet zelf verrichten. „Dan merk ik hoe afhankelijk ik ben. Alleen mijn benen functioneren. Maar ik ben allang blij dat het zo is af gelopen." Of zij haar verzameling natio nale langlauftitels ooit nog kan uitbreiden, weet Vlasveld niet. Bij een voorspoedig herstel is dat allerminst uitgesloten. Maar als de veelzijdige atlete ooit weer op de rolski's stapt, staat één ding vast. „Dan draag ik hoe dan ook een helm. Dat deed ik trouwens meestal toch al. Na dat ongeluk was dat ding ook helemaal kapot. Zeker na wat ik heb meegemaakt kan ik zeggen dat het onverantwoor delijk is om zulke sporten zon der helm te beoefenen." Drie kunstgrasvelden voor hockeyclub Op het DIOK-toemooi kan Leiden en omgeving x genieten van top-rugby met traditioneel een sterke buitenlandse inbreng. foto archief leiden peter klein rugbymedewerker „Zelfs Washington stuurt een delegatie naar onze Euro Rugby Trophy", meldt DIOK- voorzitter Tieme Bos enigszins geksche rend, maar toch met gepaste trots. De Ame rikanen zijn zeker niet de favorieten voor de hoofdprijs, maar wel de opmerkelijkste deelnemers in de zesde editie van het top- evenement. Met de teams van Lancashire County uit Engeland en Swansea, de kam pioen van Wales, kent het toernooi tevens een verrassend sterke bezetting. Vrijdag om 18.30 uur openen Lancashire en Washington op het hoofdveld van orga nisator DIOK aan de Smaragdlaan de strijd om de Euro Rugby Trophy. Aansluitend treedt de vijfvoudige Leidse landskampioen binnen de lijnen tegen Swansea uit Wales. Dat de ploegen uit het Verenigd Koninkrijk zondagmiddag in de eindstrijd zullen aan treden leidt geen twijfel. Het districtsteam van Lancashire is County-kampioen van Engeland, terwijl Swansea in Wales de landstitel veroverde. Ook in de aanloop naar het nieuwe seizoen en in een wellicht niet volledige bezetting zullen de ploegen uit het traditionele rugbybolwerk Groot Brittanni"e zich niet laten verrassen. Voor afgaand mag DIOK in de zogenaamde klei ne finale tegen de Amerikaanse kampioe nen bewijzen, dat de top van het rugby steeds dichterbij komt. Respect Doorzetten Is Onze Kracht, DIOK staat pal voor haar naam. Want dat het nodige door zettingsvermogen vereist was om ook de zesde jaargang van de Euro Rugby Trophy rond te krijgen staat vast. In voorgaande ja ren wist de Leidse rugbyclub al topteams als Cardiff, Harlequins, Bridgend, Kelso en Bath voor het toernooi te strikken. Voor de vrijdag van start gaande editie waren Swan sea en Northhampton vastgelegd. De Welshmen wilden graag komen en beves tigden rap hun komst, maar tot grote te leurstelling van DIOK moest de Engelse topploeg wegens interne problemen afha ken. „En dat heb je een groot probleem", stelt Tieme Bos. Want waar haal je op het laatste moment een tweede gelijkwaardige topploeg vandaan." De wapenfeiten van DIOK hebben echter ook in de sterkste rugbynaties respect afge dwongen. Welke ploeg in Europa kan zich immers beroemen op vijf nationale titels op rij. Een positieve reactie kwam van de dis- trictsploeg van Lancashire, waarmee de sta tus van toptoernooi gered werd. „Voor mij is die ploeg de grote favoriet voor de eindzege", vervolgt voorzitter Bos. „Lan cashire is een County-ploeg, dat wil zeggen dat de beste spelers van clubteams uit dat Engelse district voor dat team worden gese lecteerd. Afgelopen jaar werden ze zelfs county-kampioen van Engeland. Het is dus een ploeg, die beter is dan een normaal clubteam. Ze beschikkèn bijvoorbeeld over de beste spelers van ploegen als Bath en Kelso." Op papier spelen DIOK en de fysiek ster ke Amerikanen van Washington in het Leid se evenement een rol op het tweede plan. „DIOK zal zich stellig heftig verweren en niet gewillig laten slachten", merkt trainer Dick Altink op. „Néem maar de wedstrijd vorig jaar tegen Bridgend. Daar gaven we toch uitstekend partij en moesten we ons pas op het eind van de wedstrijd gewonnen geven. Momenteel zijn we weer volop in training. De spelers willen zich zeker in het internationale rugby profileren. Waarmee ik overigens niet wil zeggen, dat we voor de komende competitie niet op scherp staan." Vrijdag en zondag kunnen de Leidse rugby- fans zelf aanschouwen, dat DIOK weer goed voorbereid voor de zesde nationale titel op rij wil gaan. Vrijdag is de toegang gratis, zondag wordt een bescheiden entreegeld geheven, dat net als in de vorige, vijfde edi tie" volledig ter beschikking komt voor een goed doel. leiden stefan faas hockeymedewerker Bij hockeyclub Roomburg kan de grasmaaier voorgoed de kast in. De Leidse vereniging heeft vanaf deze maand alleen nog kunstvezels tot haar beschik king. Het aan de Van Vollenho- venkade gelegen complex telt nu drie moderne kunstgrasvel den, waarvan tweeëneenhalf met verlichting. Naast de kunstgrasuitbreiding met twee veLden is ook de mat het negen jaar oude kunst- grasveld vervangen. Alle drie de velden zijn voorzien van het nieuwste type kunstgras, dat een enigszins verend karakter heeft. Dat wordt bereikt door een rubberlaag onder de vezel - mat. De kans op blessures, met name aan gewrichten, is hier door aanzienlijk kleiner dan bij de vroegere harde ondergrond. Afgelopen seizoen waren er in Nederland van dergelijke velden nog maar twee in gebruik. Zelf De 700 leden tellende hockey club moet van de totale kosten (1,2 miljoen gulden) zelf twee ton op tafel leggen. De gemeen te Leiden was bereid om tegen inlevering van het vierde veld - waarop momenteel woning bouw plaatsvindt - het leeuwe- deel van de kosten op zich te nemen. Hoewel de gemeente en Roomburg zo'n twee jaar gele den al een principe-akkoord sloten, werd de kunstgrasuit breiding door bezwaarschriften een jaar vertraagd. Oud-voorzit ter en lid van de kunstgrascom missie Geert Reyns: „Dat waren mensen die bezwaar maakten tegen het feit dat het natuurlijke groen moest wijken voor kunst- groen en woningbouw." Als vanouds De schoolsport blijft als van ouds overdag gebruik maken van het Roomburg-complex. De gemeente houdt namelijk voor een groot deel zeggenschap over de velden. Reyns: .Alleen hekwerk, lichtmasten en het clubhuis zijn eigendom van de vereniging. De velden zelf blij ven in het beheer van de ge meente." De contributieverho ging is beperkt gebleven tot 10 gulden per jaar en dat ondanks de hogere energierekening als gevolg van de kunstlichtuitbrei- ding. „In voorgaande jaren werd er ook al een bijdrage van zo'n tien tot vijftien gulden ge heven ten behoeve van het kunstgrasfonds", aldus Reyns. Op vrijdag 20 augustus ver richt burgemeester C. Goekoop om 19.00 uur dc officiële ope ning van het moderne hockey- terrein. Vervolgens wijdt het mannenteam van Roomburg het nieuwe complex in. Hoofd klasser en Europa Cup II win naar HGC is in het veertig mi nuten durende duel de oppo nent. bitburg dpa Amerikanen streven naar de extreemste vormen van perfectio nisme. Het toeval wordt zoveel mogelijk uitgesloten. Iets min der dan twaalf maanden voor de start van het WK voetbal in de Verenigde Staten weten de organisatoren nu al dat volgend jaar juni in Orlando rond 16.00 onweer en hevige regenval dreigt. Dat hebben metereologen voorspeld. Dat tijdstip was oorspronkelijk het hegin van de vijf duels in het Stadion Citrus Bowl. De aanvang van de wedstrijden in dc voorronden is nu wegens het dreigende onweer vervroegd. De duels beginnen om twaalf uur 's middags.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21