Leidsch Dagblad Fraude met claims autoschade t3l 'Leiderdorp onbestuurbaar' t Tien containers vuil uit Huize Gerto najaar kraak Nederland moet gewonde kinderen Bosnië opnemen BEL: 071-128030 Protest vluchteling wekt verbazing Minister d'Ancona wil asielboot voor eerste opvang 'Serviërs weer terug op bergstellingen' Geen nieuw proces tegen John Demjanjuk in Israël GOED NIEUWS WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40231 LOSSE NUMMERS 1.60 WARMOND LIESBETH BUITINK Tien grote vuilcontainers met in totaal 120.000 kilo afval heeft de nieuwe eigenaar van Huize Ger to in Warmond naar buiten ge sleept: oude gebruiksvoorwer pen, rottende etensresten, en vooral veel menselijk afval. In elke kamer lag een mesthoop van een halve meter, aldus War- monderN.Sikking. Bijna een jaar lang bewoon den krakers, van wie de mees ten uit Engeland kwamen, het karakteristieke pand. Zij werden er op 1 juli uitgezet en lieten volgens de eigenaar een ware vuilnisbelt achter. In het voormalige seminarie wordt een aantal appartemen ten voor werkende jongeren ge maakt. Sikking wil zelf ook in het grote huis gaan wonen. Hij verwacht dat de renovatie totaal anderhalf jaar in beslag neemt. Pagina 15: 'Handen uit de mouwen en knijper op neus'. Voormalig burgemeester: LEIDERDORP ROY KLOPPER HENK VAN DER POST Onbestuurbaar door gebrekkig functionerende ambtenaren en wethouders. Zo omschreef A. Bruggeman, voormalig burge meester van Leiderdorp zijn ge meente vlak voordat hij in maart van dit jaar overleed. Bruggeman heeft de problemen in elk geval een, maar waar schijnlijk twee keer persoonlijk aangekaart bij de commissaris van de koningin, S. Patijn. De burgemeester overwoog in ja nuari zelfs op te stappen, maar zag daarvan later af. Een en an der blijkt uit een vertrouwelijk stuk waarin de burgemeester zich uitspreekt over de kwaliteit van zijn organisatie. Hij klaagde er bij voorbeeld over geen inzage te krijgen in stukken die hij wilde controle ren. „Die waren dan ineens kwijt, meldden mijn ambtena ren dan." Hij ging in de loop der jaren ook steeds meer twij felen aan de betrouwbaarheid van informatie die hij van amb tenaren kreeg. De indruk dat een aantal ambtenaren zijn ei gen gang ging, werd bij hem steeds sterker. Tegen die achtergrond kon het waarschijnlijk ook gebeuren dat enkele ambtenaren hun ei gen zaakjes regelden die wel licht tot fraude leidde. Tegen een 47-jarige Leiderdorpse ambtenaar heeft het openbaar ministerie inmiddels voldoende Kamermeerderheid wil snel actie DEN HAAG/LONDEN GPD-ANP-Rtr Een meerderheid van de Twee de Kamer vindt dat- zwaarge wonde Bosnische kinderen naar Nederland moeten worden ge haald om hier te worden ver pleegd. Zo'n dertig kinderen die in ziekenhuizen in de belegerde hoofdstad Sarajevo liggen, moe ten op korte termijn naar het buitenland worden overge bracht. omdat de medische mo gelijkheden ter plaatse onvol doende zijn. Ziekenhuizen in Groot-Brittannië hebben al zes tig bedden beschikbaar gesteld. CDA en PvdA vinden dat Ne derland de VN snel duidelijk moet maken dat de zwaarge wonde kinderen in ons land kunnen worden opgenomen. De regering heeft tot nu toe geen direct verzoek gekregen van de vluchtelingenorganisatie van de VN, de UNHCR. Het CDA-kamerlid Krajenbrink stelt echter dat Nederland zelf het initiatief moet nemen. Wel moet de evacuatie via de UN- CHR lopen. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN heeft al op 19 juli de internatio nale gemeenschap opgeroepen ziekenhuisbedden ter beschik king te stellen, maar bureaucra tische zaken beletten het over brengen van Bosnische pa tiëntjes. Krajenbrink: „Kinde- ren-in-nood mogen niet het slachtoffer worden van bureau cratie." Ook de PvdA vindt niet dat ons land langer moet wach ten op een verzoek van de VN. „Nederland moet aan de bel trekken bij de UNHCR, we heb ben hier de capaciteit om de ernstiggewonde kinderen op te vangen", aldus PvdA'er Van Traa. Vietnamezen 2 Door de grote werk loosheid gedreven zoe ken steeds meer Vietna mezen hun economisch heil in het buitenland. Boze binnenschippers 3 De schippers beraden zich op nieuwe acties nu het al zes weken du rende binnenvaartconflict weer in een impasse zit. Japanse agressie 5 „Het was een agressie ve en foute oorlog", zei premier Hosokawa over de rol van Japan in de T weede Wereldoorlog. Trees Trommelvlies yi Q Trees Trommelvlies I van de lawaaiin- spectie èn Fred en Fred Star treden zondagmiddag op in de Leidse Hout. Favoriet Nog geen obonnee? Lancashire County 2 I geldt als favoriet tij dens de Euro Rugby Trop hy in Leiden. Internationale bende dupeert verzekeraars voor miljoenen Een internationale organisatie heeft de afgelopen drie jaar voor miljoenen valse verzekeringsschades geclaimd bij verzekeringsmaatschappijen in Nederland en andere Europese landen. Van de zeventig 'verdachte' aanrijdin gen die het Nieuwegeinse schadebureau O O het afge lopen halfjaar onderzocht, bleken er achtenzestig nooit te hebben plaatsgevonden. Voor deze aanrijdingen is in totaal voor anderhalf miljoen schade geclaimd. NIEUWEGEIN CPD satie bestaat uit Iraniërs, Irak ezen, Libanezen en Joegosla- Uit het onderzoek, uitgevoerd ven, die vanuit Duitsland opere- in opdracht van verschillende ren. De bende heeft op grote verzekeringsmaatschappijen, schaal gebruik gemaakt van blijkt dat de kern van de organi- stromannen, die vooral in Am sterdam en Rotterdam werden geworven. Voor 800 gulden in contanten ondertekenden ze een blanco schadeformulier, in alle gevallen vanwege een gefin geerde aanrijding met een bui tenlandsvoertuig. Op basis van de valse schade formulieren werden vanuit Duitsland vervolgens forse be dragen, uiteenlopend van 15.000 tot 25.000 gulden, ge claimd bij de verzekeraars. Het vermoeden bestaat dat ook schade-experts en een advoca tenkantoor in het complot zit ten. Vergelijking van de gegevens maakte duidelijk dat bij ver schillende schadegevallen regel matig dezelfde voertuigen wa ren betrokken. De opgegeven kentekens gaven hierover niet altijd uitsluitsel, de chassisnum mers wel. In sommige gevallen bleek hetzelfde voertuig op het zelfde tijdstip bij verschillende aanrijdingen betrokken te zijn. Ook werden sommige schades bij drie maatschappijen ge claimd. In een enkel geval was het expertise-rapport eerder ge dateerd dan de aanrijding. De gevallen die zijn onder aanwijzingen verzameld dat hij valsheid in geschrifte heeft ge pleegd en mogelijk zelfs is om gekocht. De klaagzang van Bruggeman blijkt niet alleen uit stukken waarover deze krant beschikt, maar is ook bekend bij C. van Laar, lid van de Groen Links fractie in provinciale staten. Zij zegt een paar keer met Brugge man over de problemen in Lei derdorp te hebben gesproken. Van Laar weet dat de eerste burger zeker een keer, maar waarschijnlijk vaker op het pro vinciehuis is geweest om de ge meentelijke problematiek met commissaris van de koningin Patijn te bespreken. Wat er is uitgekomen, weet het statenlid niet. Ook Patijn zelf wil niets over deze gesprekken kwijt. „We kiezen er op dit moment voor niet op deze materie te re ageren", laat de commissaris via een woordvoerder weten. De gesprekken zijn gevoerd vlak na de laatste jaarwisseling. Bruggeman dacht er indertijd over er de brui aan te geven. Hij zag er geen gat meer in. Na am pel beraad besloot hij dóór te gaan tot zijn 65ste. „Als ik de zaak hier nu in de steek laat, wordt het allemaal nog erger. Het is een kwestie van lange adem." Enkele weken later, op 12 maart, overleed hij op 62-ja rige leeftijd. Pagina 15: Bruggeman had vooral kritiek op oude garde. Nederland houdt al voortdu rend twee F27's voor gewon dentransport beschikbaar. De VN had Nederland daarom ge vraagd. De vliegtuigen zijn inge richt als ambulancevliegtuig en kunnen maximaal twintig ge wonden vervoeren. De eerste gewonden werden door de F27's eind juli van Sarajevo naar Rome gevlogen. Ook Nederlandse hulporgani saties menen dat het westen veel meer kan doen dan hulp bieden aan het Bosnische meis je Irma Hadzimuratovic. die nu in een Brits ziekenhuis wordt behandeld. „Als Nederland twee beren uit Bosnië kan red den, gaat dat ook op voor zwaargewonde patiënten", zegt Artsen zonder Grenzen. Inmiddels is de toestand van de 5-jarige Irma vannacht der mate verslechterd dat medica menten moesten worden toege diend om haar hart aan de gang te houden. Irma, die ook een hersenvliesontsteking heeft, is bewusteloos geraakt na de ope ratie van dinsdag om granaat- schreven uit haar ruggegraat te verwijderen en overtollige vloei stof uit haar hersenen weg te halen. Met protestborden trok de Somaliër Mohamed Gure gistermorgen met zijn gezin naar het gemeentehuis van Hazerswoude/Rijndijk. foto ben de bruyn HAZERSWOUDE-RUNDUK De Somalische vluchteling Mo hamed Gure heeft gisteroch tend voor het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk gepro testeerd tegen de, naar zijn me ning, hondse behandeling door dë gemeente Rijnwoude. Gure heeft een half uur lang met zijn vrouw en kind voor het ge meentehuis heen en weer gelo pen. Aangezien het op dinsdag morgen bij het gemeentehuis nooit erg druk is. trok Gure met zijn borden(niet direct veel be langstelling. De Somaliër is in 1991 naar Nederland gekomen en na en kele maanden in een opvang centrum in Koudekerk terecht gekomen. Daar is hij. althans naar zijn gevoel, onheus beje gend. Gistermorgen torste hij twee protestborden met zich mee. Een met de tekst: 'Het lijkt zo merkwaardig als de samenle ving multicultureel wordt en ge lijkwaardig voor alle allochto nen', de ander met de tekst 'Het blijft natuurlijk jammer dat wij hebben geen echte helb maar alleen onderdrukt'. Een van de vrijwilligers die zich in de gemeente Rijnwoude over de vluchtelingen bekom meren, W. van der Lecq, be grijpt niets van de boosheid van Gure. „We hebben hem behan deld zoals we alle mensen be handelen. Er zijn regels en daar houden we ons aan. De heer Gure is niet makkelijk geweest, dat weet ik wel." Hij heeft zelf niets met de op vang van Gure te maken gehad, maar de vrijwilligers overleggen vaak met elkaar. Van der Lecq denkt dat Gure boos is omdat hij niet alles gedaan krijgt wat hij wil. „Soms moet je sparen voor je iets kunt kopen. Dat overkomt iedereen, dus hem ook." Of de vrijwilligers ge kwetst zijn door de protestactie van Gure kon hij niet zeggen: „Een flink aantal is niet vakan tie of komt net terug." Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude is niet van plan actie te ondernemen na Gures pro testactie. DEN HAAG «GPD Minister d'Ancona (welzijn) overweegt een boot te huren voor de opvang vati asielzoe kers. De asielboot, die nog gebouwd moet worden, dient plaats te bieden aan 300 per sonen. Op die manier hoopt de minister minder afhankelijk te worden van de be reidwilligheid van gemeenten om de toene mende stroom asielzoekers te huisvesten. Ambtenaren van de bewindsvrouw zijn over de bouw van de boot in onderhande ling met de werf Hoogendoorn in Werken dam, die al een aantal asielboten heeft gele verd aan Duitsland en Denemarken. De werf heeft zelf het eerste contact met de mi nister gelegd en het aanbod gedaan een boot voor de huisvesting van asielzoekers te bouwen. Overigens zijn de problemen voor wat de medewerking van gemeenten betreft hier mee niet helemaal van de baan. Een woord voerder van het ministerie laat weten dat het vinden van een geschikte ligplaats even moeilijk zal blijken te zijn als het vinden van een tijdelijk asielzoekerscentrum. Wan neer de boot klaar zal zijn en in gebruik kan worden genomen, is nog niet- bekend. zocht, dateren allemaal van de afgelopen drie jaar. Op basis van de frequentie in 1993 gaat het schadebureau ervan uit dat er in de voorgaande twee jaar zeker zeventig vergelijkbare za ken hebben gespeeld, die niet meer zijn te achterhalen. Om dat de bende ook in andere lan den actief is, loopt het ten on rechte uitgekeerde bedrag ver moedelijk in de tientallen mil joenen. De onderzoeksgegevens van O O worden overgedragen aan de Centrale Recherche In formatiedienst. Franse VN-woordvoerder SARAJEVO «Rtr Servische troepen zijn terugge keerd in stellingen op de Bjelasnica en de Igman. de twee strategische bergen boven Sara jevo. die zij aan de VN-blauw- helmen zouden overdragen. Dit in weerwil van het NAVO-drei- gement om de stellingen vanuit de lucht aan te vallen, zo zei een Franse militaire VN-woordvoer- der de afgelopen nacht. „Zij namen opnieuw alle po sities in die zij ons hadden ge geven en lieten geen enkele aan ons over", aldus de woordvoer der. Doordat de Serviërs zich in elk geval nog niet van Igman hebben teruggetrokken, was het vredesoverleg over Bosnië in Genève, dat maandag zou moe ten zijn hervat, vanochtend nog steeds niet op gang gekomen. Ook gisteren moesten de in ternationale bemiddelaars lord Owen en Thorvald Stoltenberg de hervatting uitstellen omdat de Bosnische (moslim) presi dent, Izetbegovic, nog steeds eiste dat de Serviërs eerst beide bergen ontruimen. Het Servische opperbevel sprak vanochtend tegen dat het terug is gekomen van zijn belof te zijn troepen van de twee ber gen terug te trekken. „Wij zijn gewoon uitgeputte eenheden aan het vervangen, totdat VN- troepen de gebieden kunnen overnemen als bufferzone tus sen ons en de moslimtroepen." Onze correspondent in Genè ve, Bob Kroon, tekent hierbij aan: In een woede-uitbarsting heeft de Bosnisch-Servische lei der Karadzic gisteren de inter nationale gemeenschap ge dreigd met „militaire escalatie in Bosnië, totale chaos en het einde van de onderhandelingen in Genève" als de VN het groe ne licht geeft voor luchtacties tegen de Serviërs in Bosnië. Karadzic Verweet de Bosni sche president Izetbegovic de conferentie op de lange baan te willen schuiven in afwachting van luchtsteun van de NAVO en zei daarmee in geen geval ak koord te zullen gaan. De verbale agressie van Karadzic werd in YTJ-kringen .uitgelegd als 'men tale frustratie' met de kennelijke onwil van zijn militaire com mandant, generaal Mladic, de ontruiming van de twee bergen te voltooien. Inmiddels hebben in Bosnië de bevelhebbers van de con flictpartijen vanmorgen na ma- rathonoverleg op de luchthaven van Sarajevo een akkoord be reikt overeen 'onvoorwaardelijk bestand' voor na de 'uiteindelij ke ondertekening van een vre desakkoord in Genève'. Op de luchthaven werd 17 uur onder handeld tussen de Servische be velhebber Mladic en zijn Kroati sche en moslimtegenhangers Petkovic en Delic. De VN wer den vertegenwoordigd door de commandant voor Bosnië van de vredesmacht Unprofor, Bri- quemont. HET WOORD IS AAN TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De staat Israël ziet geen moge lijkheid een nieuw proces te be ginnen tegen John Demjanjuk wegens diens optreden als poli tieman in Sobibor en andere concentratiekampen. Procu reur-generaal Joseph Harish heeft dat vanmorgen 'met een bezwaard gemoed' laten weten aan de zes indieners van peti ties bij het Hooggerechtshof. Het hof, dat het laatste woord heeft, is vanmorgen begonnen met een hoorzitting over de pe tities. Maar de kans dat het als nog tot een nieuw proces be sluit, is uiterst klein. Het staat nu vrijwel vast dat Demjanjuk zal worden gedeporteerd. De procureur-generaal ver klaarde vanmorgen dat hij 'na afweging van alle factoren' tot de conclusie is gekomen dat er op strikt juridische gronden geen mogelijkheid bestaat Demjanjuk opnieuw in Israël te berechten. Hij zei zich de on vrede onder het Israëlische pu bliek goed te kunnen voorstel len. Ook had hij in zijn overwe gingen betrokken dat waar schijnlijk geen enkel ander land bereid zal zijn Demjanjuk voor diens optreden in Sobibor en andere kampen te berechten als Israël dat nalaat. Hij zei het I looggerechtshof aan te bevelen Demjanjuk zo snel mogelijk te deporteren. Als het Hof besluit de aanbe- Marie de Flavigny Sommige vrouwen verlangen zo hevig naar het moederschap dat zij de man als een noodzakelijk kwaad beschouwen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's- Regio RTV Show Sport - Stand van zaken VANDAAG OOK BETAALD VOETBAL PAGINA 23 HET WEER Bewolkt en regen Veel bewolking en vooral in de avond regen, mogelijk ook on weer. Middagtemperatuur 20 gra den Matige zuidwestenwind, kracht 4, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig tot hard, 6 a 7 Scouts in slaapdozen ROTTERDAM GPD veling van dc procureur-gene raal te volgen, dan kan Demjan juk vandaag nog op een vlieg tuig worden gezet. De bestem ming staat nog niet vast. Dem janjuk en zijn naaste familiele den hebben visa voor Oekraïne, waar hij in 1920 is geboren. In de Verenigde Staten woedt mo menteel een juridische strijd over de vraag of Demjanjuk daar mag terugkeren. Pagina 2: John Demjanjuk is geen slachtoffer, maar dader. De Rotterdamse woningslich ting Onze Woning is bereid zo geheten slaapdozen ter beschik king te stellen aan Scouting Ne derland, als deze dozen worden gebruikt voor 'educatieve doel einden'. De vereniging wil scouts tijdens de Europese Jam boree in 1994 en de Wereld jamboree in 1995 laten over nachten in de slaapdozen. „Als het erom gaat de jongeren een indruk te geven van de manier waarop dak- en thuislozen be schutting of bescherming moe ten vinden, zijn wij bereid hier aan mee te werken", zegt Onze Woning. I cïdsch Dagblad ac fc? Se^ NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters.- Adres Hoogovens gaat prijzen verhogen IJMUIDEN FRANS VAN DEN BERG Om een eiride te maken aan de aanhoudende verliezen, kon digde staalproducent Hoog ovens vanmorgen een serie prijsverhogingen af. Samen met de extra bezuinigingen van 350 miljoen gulden dit jaar. hoopt het llmuidense bedrijf zo weer winstgevend te worden. Het staal- en aluminiumconcern maakte vanmiddag tijdens de presentatie van de halfjaarcij fers een verlies van rond de 200 miljoen gulden bekend. Eerder dit jaar gingen de prijzen voor de meeste staalprodukten al ge ring in prijs omhoog. Verdere verhogingen zijn volgens Hoog ovens noodzakelijk om weer winstgevend te worden. Ti I Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatic I» '2K.7.r») 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 8'2.S">) 0automatisch H2.H.*») Ni. bank giro Handtekening Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1