Billenknijpers niet welkom Cultuur&Kunst Sarajevo wacht met Sontag op Godot FBI vindt gestolen schilderijen terug Zin voor decoratie blijkt uit materiaalkeuze Elisabeth van den Akker Veel topfllmers op Festival Venetië 'Lawaai- inspectie' Leidse Hout WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 chef annemiek ruycrok. 0 -chef jan rijsdam. 071-356473 Sarajevo wacht op Godot. Mid den in de belegerde stad regis seert de Amerikaanse schrijfster Susan Sontag momenteel Sa muel Beckett's toneelstuk Wachten op Godot. Eind augus tus zal foet stuk worden ge speeld. Met publiek op het po dium van een schouwburg, die onder de zware mortierinslagen staat te wankelen op zijn funda menten. Vanwege de veilig heid' zegt Sontag in een inter view in de Spaanse krant El Pais, 'de zaal zelf kan ieder ogenblik opnieuw getroffen worden'. Susan Sontag, 60 jaar, is haar carrière begonnen als roman schrijfster. Maar haar kracht bleek te liggen in het schrijven van kritische essays. Haar voor naamste belangstelling ging en gaat uit naar de kunsten: beel dende kunst, film, literatuur. Ze vestigde haar naam internatio naal echter met bewogen - en met duidelijke sympathie voor het communisme - geschreven beschouwingen over brand haarden in de wereld: haar lof lied op het Noordvietnamese volk, geschreven midden in de Vietnam-oorlog, schokte Ameri ka. Nu is ze in Sarajevo, voor de tweede maal dit jaar. In april was ze er met haar zoon, die een boek schrijft over de huidi ge Balkan-oorlog. Ze werd, zo zegt ze, tot in het diepst van haar ziel getroffen. Niet alleen door de rampzalige toestand waarin de uitgehongerde en voortdurend beschoten inwo ners van Sarajewo verkeren, maar vooral door de uitersten in menselijk gedrag die ze er te genkwam. Aan de ene kant de pure wanhoop, de uitzichtloos heid, het opgeven van de wil tot leven. Aan de andere kant de ontkenning van het naderende einde, de concerten die gewoon doorgaan, het flaneren van ver liefde paartjes langs de rivier. Die confrontatie met de uiter sten in oorlogstijd boeide haar zo, dat ze terug wilde. „Maar niet zonder doel. en ook niet als een soort blauwhelm. Ik heb tij dens mijn eerste bezoek een aantal acteurs ontmoet en ge vraagd of ze met mij een stuk wilden spelen. Ze zeiden ja." De keuze voor het stuk was niet moeilijk: „Het liefst wilde ik iets van Shakespeare spelen. Maar dat was onmogelijk. 'Wachten op Godot' van Sa muel Beckett was het enige al ternatief.' In 'Wachten op Go- dot' stelt Beckett zijn telkens te rugkerend thema van de uit zichtloosheid van het menselijk bestaan indringend aan de or de. Mensen zonder enige emo tionele relatie met elkaar, toe vallig in eikaars gezelschap ver zeild geraakt, wachten op een mythische figuur, Godot. .Allen, cynisch of hoopvol, wachten tot Godot hen op'een of andere wijze uit hun isolement haalt. Maar Godot komt niet; in de vi sie van Beckett zelfs nooit." De overeenkomst met de rea liteit in Sarajevo is schrijnend. Godot is Clinton, of de Verenig de Naties óf de rest, van Europa en steeds duidelijker wordt, dat ze nooit zullen komen. Voor Sontag is er nog een andere, heel wat prozaïscher reden om dit stuk te spelen: „Het is ka mertoneel, dat heel goed met publiek op het podium van de schouwburg is te spelen. Het zou natuurlijk helemaal te gek voor woorden zijn, als ik de mensen in een zaal liet zitten waarvan de muren bij iedere bominslag staan te wankelen." Sarajevo wacht op Godot. Maar hij zal er nog steeds niet zijn, als het doek is gevallen. De FBI heeft gisteren negen schilderijen van onder anderen Picasso. Degas en Chagall te ruggevonden. die in februari vo rig jaar werden gestolen uit een opslagplaats in Los Angeles. Er werden twee arrestaties ver richt. De FBI deed de vondst na te zijn getipt dat de schilderijen te koop werden aangeboden. Woordvoerder John Morley van de FBI zei dat de werken, waar onder 'Het Feest' van Picasso en 'Bloemen op een venster bank' van Chagall, onbescha digd waren. De totale waarde van de negen schilderijen wordt geschat op ruim negen miljoen dollar (ruim 17 miljoen gulden). De werken werden teruggevon den in twee huizen. Volgens de politie wordt in de VS slechts ongeveer tien pro cent van de kunstwerken die zijn gestolen teruggevonden. Invitaties in CBK en Waag leiden Het Centrum Beeldende Kunst aan de Hooglandse Kerk- gracht is al voor het publiek geopend, maar de officiële opening is op 3 september. Ter gelegenheid daarvan is er van 4 tot 30 september in CBK èn de Waag een expositie 'Invitaties'. Voor deze tentoonstelling zijn negen al bekende kunstenaars uitgeno digd om werk van een relatief jonge en minder bekende kunste naar te presenteren. In totaal is er dus werk van 18 kunstenaars Cursussen te kust en te keur leiden» Het najaar staat voor de deur en dat betekent dat er weer allerlei cursussen op cultureel gebied beginnen. Zo organiseert de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat de cursus 'Moderne Nederlandse letterkunde na 1945'. In twaalf cursussen op woensdagavond wordt een overzicht gegeven van de literair-his- toVische en -sociologische ontwikkelingen in de Nederlandse li teratuur van na 1945. Informatie bij de bibliotheek. Ook het Leids vrijetijds Centrum aan de Breestraat begint met een aantal cursussen als fotografie, tekenen en schilderen, basistoneel en muziek. Voor informatie, brochure en inschrijvingen (tot 10 sep tember) kan men terecht op telefoonnummer 071 -146449. Bo- i vendien is er op zaterdag 28 augustus een informatiemiddag van twee tot vier uur. Beelden Frits Hesseling in Amsteltuin Amstelveen Van Frits Hesseling zijn zogenaamde 'balansbeel- den' te zien in de Amsteltuin. Ook andere beelden, speciaal voor buitenruimten, zijn hier van 15 augustus t/m 26 september ge- exposeerd. De Amsteltuin is gevestigd aan de Amsteldijk-Noord i in Amstelveen, telefoon 020-6410404. Openingstijden: woens dag, donderdag, vrijdag en zondag van een tot zes uur. 'Uitmonding IV' van Frits Hesseling, een sculptuur in hout is te zien in de Amsteltuin te Amstelveen.fi foto pr Filmindustrie VS breekt alle records washington afp De Amerikaanse cinema is dankzij 'Jurassic Park' van Steven Spielberg en The Firm' met Tom Cruise, bezig aan de kassa records te bre ken. Sinds het begin van de zomer is al 1.06 miljard dol lar omgezet. 11 procent meer dan de 954 miljoen dollar in 1989. het vorige record voor de recettes. Dit blijkt uit cij fers van de Amerikaanse film-organisatie MPAA. Eruit springt 'Jurassic Park', die bij het uitbrengen in 3.000 zalen in het week einde van 11 juni al 50.1 mil joen dollar in het laatje bracht. Het vorige record voor een weekend-recette werd vorig jaar gevestigd met 'De terugkeer van Batman': 47.7 miljoen dollar. Inmid dels zijn de inkomsten voor de film naar het boek ran Michael Crichton, die bin nenkort in Nederland in pre mière gaat, al opgelopen tot 300 miljoen dollar in de VS en 100 miljoen dollar in Groot-Brittannië. 'Jurassic Park' lijkt aan de kassa Spiel bergs andere succes 'E.T' nog te passeren. In de VS bracht deze film de ongeëvenaarde recette van 399.8 miljoen dollar op. Een andere succes-film, The Firm' over een advoca- tenfirma met Tom Cruise als vedette, zette sinds 30 juni al 133 miljoen dollar om. Betrekkelijke klappen heb ben Hollywoods sterke man nen opgelopen. 'Last Action Hero' zette ondanks Arnold Schwarzenegger maar 47.8 miljoen dollar om. en 'Cliff- hanger' van Sylvester Stallo ne slechts 79.6 miljoen dol lar. beeldende kunst recensie» roos van put Objecten in textiel en gemengde technieken van Elisabeth van den Akker Te zien tot en met 5 sep tember in het raadhuis De Paauw, Raadhuislaan 22, Wassenaar. Di. t/m vr. 10.00-16.00 uur, za. en zo. 13.00-17.00 uur. In de objecten in textiel en gemengde technieken van Elisabeth van den Ak ker is een zekere consistentie in mate riaalkeuze waarneembaar: zij maakt gebruik van glasfibergaas, hout, pa- piermaché, textiel en tule. Het tule past zij veelal toe in de vorm van een drape rie over het object. Tule heeft als eigen schap dat je er door heen kunt kijken. Tegelijkertijd verhult het enigszins, waardoor een semi-transparant effect ontstaat. Vooral door deze toepassing is te zien dat zij afkomstig is uit de hoek van de textiele vormgeving. Dit materiaal hangt als een doek, waardoor het een decoratieve functie krijgt. Doordat Van den Akker dit verscheidene malen toe past, lijkt het meer op een herhaling van een maniertje dan dat het iets toe voegt aan de betekenis van het ruimte lijk object. Bijvoorbeeld bij 'Vloot van het verle den' (1993). Het werk bestaat uit vijf boten van papiermaché, als het ware opgehangen in grote driehoeken van zwarte tule. Juist datgene wat nu inte ressant is, krijgt een decoratief tintje door de toevoeging van het tule. In de boten bevinden zich namelijk objecten die refereren aan textieltoepassingen uit de kunstgeschiedenis. Het tule zou dan de functie hebben van het verhul len, waarin je een verwijzing moet zien naar het verleden. Volgens de achter grondinformatie wordt het verleden 'door ons niet direct gekend, maar blijft het door een onduidelijke grens van ons gescheiden'. Naast een deco ratieve heeft tule dan ook nog een anekdotische functie. De kunstenaar heeft zeker een poëtische bedoeling gehad, zoals blijkt uit de genoemde in formatie. De ondertitel zou kunnen zijn: 'Ga op de achtersteven van uw bark zitten en begeef u naar de plaats van gisteren' (zin uit spreuk 101 van het Egyptisch Dodenboek), maar de vloot heeft uiteindelijk een kunstmati ge vormgeving, waarbij de directe ex pressie van het verborgene verloren gaat. Bij het werk 'Drijfhout' (1987), gaat hetzelfde verhaal op. Hangend aan een draad - nauwelijks zichtbaar - zweeft in de ruimte het object, dat bestaat uit stukken beschilderd hout met daar overheen, gedrapeerd, tule. Het effect van zweven tussen hemel en aarde is zonder meer opvallend tussen de ove rige statische werken van de tentoon stelling. Dit ruimtelijk object is sober van vormgeving, groot van lijn, maar is uiteindelijk niet meer dan een geïso leerd, op zichzelf staand beeld, zonder een uitgesproken plastische autono mie. Van den Akker heeft een sterk beeldende fantasie, die echter gepaard gaat met een uitgesproken zin voor de coratie. Wie inzicht in haar werk wil hebben, moet zich hierdoor laten lei den, niet verder nadenken en zeker geen acht slaan op de poëtische titels, die weinig toevoegen aan het werk. Alleen boekenkopers gewenst op erotische boekenbeurs •Het Filmfestival van Venetië .(31 augustus tot en met 11 september) heeft voor haar vijftigste editie een voorlopig programma bekend gemaakt waarin meer grote namen bij een zijn gebracht dan 'Cannes' dit jaar verzameld had. Ver schillende van die films waren aanvankelijk ook gepland voor Cannes, maar kwamen niet bijtijds gereed voor het be langrijkste filmfestival ter we reld. zodat nu het op een na belangrijkste festival ter we reld er mee gaat strijken. Tot deze uitgestelde premiè res behoren Robert Altmans 'Short Cuts', Jean-Luc Godards 'Hélas Pour Moi', Woody Al- lens 'Manhattan Murder Mys tery', Martin Scorsese's 'Age Of Innocence' en Spielbergs 'Jur assic Park'. - Alleen de films van Altman en Godard dingen overigens mee om de Gouden Leeuw en stuiten in die competitie op onder meer Krzysztof Kie- slovski's Trois Couleurs: Blue, de eerste film uit de triptiek die de Poblse meester vervaar digd heeft over de kleuren van de Franse vlag. Kieslovski heeft het zo gepland dat de af leveringen wit en rood terecht kunnen komen op achtereen volgens de festivals van Berlijn en Cannes van volgend jaar. Aan de Venetiaanse compe titie wordt eveneens deelgeno men door de films Even Cow girls Get The Blues (van Gus Van Sant), Un, Deux, Trois Soleil (Bertrand Blier), Aqui Na Terra (Joao Botelho), Dove Siete? lo Sono Qui (Liliana Ca- vani), Snake Eyes (Abel Ferra- ra) Do Eso No Se Habla (Maria Luisa Bemberg) en You Seng (van Clara Law). Speciale ver wachtingen gaan ook uit naar de 'hors concours'-vertoning van Ermanno Olmi's nieuwe film De Legende Van Het Ou de Bos. Een reeks nachtvoorstellin gen met op het grote publiek mikkende films heeft o.m. de volgende trekpleisters: The Fu gitive (van Andrew Davis, Jeroen Krabbé speelt er een grote boevenrol in tegenover Harrison Ford), Boxing Helena (van Jennifer Lynch), de 'zwar te' western Posse (van Mario van Peebles), Dave (Ivan Reit- man) en In The Line Of Fire (Wolfgang Petersen). Het programma voorziet verder in een sectie met nieu we Italiaanse films. De Setti- mana della Critici zal ook dit jaar weer op het Venetiaanse Lido plaats vinden, maar los gekoppeld van het eigenlijke festival. Dit gebeurt als een protest van de Italiaanse orga nisatie van filmcritici tegen de benoeming van Luigi Rondi als algemeen directeur van de Biënnale. Men ziet daarin een politieke daad van het soort waar men in Italië nou juist mee dacht te hebben afgere kend. De behoudende chris tendemocraat Rondi heeft in de jaren tachtig een paar ter mijnen de scepter over het filmfestival gezwaaid en op die periode wordt door de Itali aanse journalisten met minder genoegen teruggekeken. aan de Amstel alleen welkom als boekenkopers Wie op zoek is naar oude nummers van Chick of Playboy hoeft zondag niet naar de oevers van de Amstel bij het Muziektheater te komen. Heske Kannegieter streeft voor haar zes jaarlijkse boekenmarkten in de hoofdstad naar een zo hoog mogelijke kwaliteit en heeft ook voor de aanstaande 'erotische' markt geen compromissen geslo ten. „Ik ben natuurlijk benieuwd of er toch billenknijpers komen. Zolang dat echter boekenkopers zijn is dat na tuurlijk geen bezwaar", zegt ze lachend. amsterdam francoise ledeboer Naast hun gewone aanbod pre senteren boekhandelaren en antiquaren uit het hele land daarom serieuze kost op het terrein van seksualiteit en ero tiek. In de kramen die zijn aan geduid met een rood vlaggetje vinden de bezoekers boeken over erotische literatuur en kunst, seksuologie, homoseksu aliteit, pornografie, zedenge- schiedenis, prostitutie, sado masochisme en pedofilie. Niet dat daar geen bloot aan te pas komt, maar voor ordinaire seks- blaadjes heeft Amsterdam ge noeg andere adressen. Het Belgische antiquariaat De Griffel verkoopt erotisch schil der- en tekenwerk van Louis Paul Boon in een tent vopr het theater, maar ook daar moet de nieuwsgierige bezoekergeen opwindende pornografische ta fereeltjes verwachten. Het beel dende werk van de beroemde Vlaamse schrijver baarde ooit opzien door zijn vrijpostigheid maar in dit tijdperk van Madon na zal niemand er meer van op kijken. Kannegieter organiseert al sinds 1986 boekenmarkten in Amsterdam. Ze werkte in die tijd bij een tweedehands boek winkel, maar verveelde zich te pletter bij klusjes als het selecte ren van dubbele exemplaren uit dozen binnengebrachte koop waar. „Omdat boekenmarkten als publieksevenement nog niet bestonden, besloot ik te kijken of ik zoiets van de grond kon krijgen", vertelt ze in een terug blik. Daarnaast ging ze antiqua rische reizen organiseren en nam het initiatief tot uitgave van een plattegrond met Am sterdamse boekwinkels en een Engelstalige gids met verkoop punten. In de beginjaren waren de markten nog op het Zuiderkerk hof, maar dit sfeervolle plein in de buurt van het Muziektheater werd al spoedig te klein. De boekenmarkten bleken enorme publiekstrekkers en trekken nu afwisselend op de Dam, langs de Amstel en in de Beurs van Berlage zo'n 12.000 tot 15.000 bezoekers per keer. Ook veel niet-Amsterdammers weten de weg naar de markten te vinden. Kannegieter houdt ze met 100 deelnemers bewust kleiner dan bij voorbeeld de jaarlijkse boe kenmarkt in Deventer. Met 150.000 bezoekers vindt ze het Het Rotterdamse duo Fred Fred Star en Trees Trommel- Vlies van de lawaai-inspectie treden zondagmiddag 15 au gustus op in het openluchtthea ter van de Leidse Hout. Het unieke buiten-theater wordt maar weinig gebruikt. Een aantal jaren geleden werd door de Buurtvereniging Raads- herenbuurt de Werkgroep Leid se Houttheater opgericht met als doel een jaarlijkse open luchtvoorstelling te organiseren. Dit jaar treden Fred Fred Star op in het theater. Hun program ma bestaat uit een combinatie van variété-show en een span nend verhaal. De show bestaat uit een aan eenschakeling van circusachti- ge-acts, jongleerkunsten, mu ziek, een feest met de kleinste rock-&-roll-star ter wereld, de Lange Armen Fanfare, Fred Sterk (de sterkste man van Bel gië) en de onhandige piano jongleur Fred Amadeus Sterro- Het spektakel van Fred Fred Star wordt onderbroken door Trees Trommel-Vlies van de la waai-inspectie. Dat leidt tot een spannende scène, waarvan de goede afloop overigens verze kerd is. Heske Kannegieter organiseert al sinds al sinds 1986 boekenmarkten in Amsterdam. Ze werkte in die tijd bij i tweedehands boekwinkel, i daar veel te vol. Vanaf 1989 koos Kannegieter elke keer speciale thema's als fotografie, kunst, koken of bio grafieën. Boek en glas Belangrijk deelnemer aan de markt van zondag is het Anti quariaat Boek en Glas uit de Amsterdamse Agatha Deken straat. Peter en Conchita van der Linde konden daar een win kel in tweedehands kleding overnemen maar* dat diende slechts als opstapje voor de rea lisering van hun droom: een an tiquariaat voor het jaren vijftig- verveelde zich te pletter. glas van Conchita en de boe- kenvoorraad van Neerlandicus en zeefdrukker Peter. Ze vulden hun winkel met degelijk Neder landse proza en poëzie, vertaal de literatuur en boeken op het terrein van kunst, geschiedenis en typografie, maar zijn ook specialisten in seksualiteit en erotiek. Leraar Nederlands Anton Os kamp, die met zijn bureau Script ook de totstandkoming van literaire teksten begeleidt, verzorgt de inkoop op deze ter reinen. Het aanbod vormt een relatief klein onderdeel van het foto gpd emiel v antiquariaat omdat geen enkele boekhandelaar alleen daarvan kan leven. Oskamp schreef vroeger voor Sekstant en lijkt een typische representant van de seksuele revolutie van de ja ren zestig. Kannegieters volgende boe kenmarkt is op 3 oktober in de Beurs van Berlage. Het thema daarvan is Nederlandse en Vlaamse literatuur. „Boeken aan de Amstel" op 15 augustus wordt gehouden langs de Amstel bij het Mu ziektheater. De markt duurt van 10.00 tot 18.00 uur. De voorstelling van aanstaan de zondag begint om 14.00 uur en is in principe gratis. Maar van het publiek wordt wel een vrijwillige bijdrage verwacht om dit soort voorstellingen ook in de toekomst mogelijk te maken. Aan de kosten van de voorstel ling wordt ook door een aantal sponsors bijgedragen. Het openluchtheater is ge makkelijk te vinden vanaf alle Fred Fred Star zijn zondagmiddag in het openluchttheater van de Leidse Hout te zien en vooral te horen. foto pr ingangen van de Leidse Hout. bevindt zich in de noordwest- monderweg. Bezoekers wordt In de Hout zelf zullen richting- hoek van de Leidse Hout. tus- aangeraden zelf iets mee te ne- wijzers zijn aangebracht, zodat sen het Groene Maredijkje en men om op te zitten, al is het de bezoekers slechts de bordjes de Oegstgeesterweg. en is per maar een plastic vuilniszak, hoeven te volgen. Het theater auto bereikbaar vanaf *de War- voor als de grond nat is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19