Chip in de tv 'tegen geweld' Pier wordt eindelijk opgeknapt Het geld rolt in het café Het Gesprek van de Zomerdag Verdwenen vriendinnen VakantiePechvogels 'Als je met jongens praat ben je 'n snol' SLS doet studenten nog één aanbod WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Ooit een jeugdvriend verlo ren, of een jeugdvriendin kwijtgeraakt? Dan bent u vast wel bereid met ons een zoektocht te beginnen naar een aantal verdwenen vrou wen. Nou ja verdwenen, onlangs ontvangen wij een echte hartekreet van ie mand die haar jeugdvrien dinnen niet meer heeft ge zien of gesproken na haar emigratie naar Canada. Pak een zakdoek en huil mee als u haar brief leest die ze naar deze krant stuurde: 'De eerste vijftien jaar van mijn leven heb ik in Leiden f doorgebracht. Ik woonde in de Genestetstraat 118A en ik ging naar de Meisjes HBS op de Herengracht. Ik zou graag het contact herstellen met mijn jeugdvriendin- Dat zijn: Eily Brands en haar twee oudere zussen Rie en Jan- ny, Genestetstraat 102. Rinie Pouw en Greetje Wet- selaar, ook uit de Genestet straat. Elly van Rijn en Connie van Mannot, van de MHBS en de korfbalvereniging. Ik ben met mijn familie naar Winnepeg in Canada geëmigreerd-, in oktober 1953. Op het moment ben ik voor mijn studie in Enge land. Van 5 augustus tot en met 15 augustus ben ik in Nederland. Willy Slipetz (meisjesnaam Kole)' Een ontroerende brief niet waar? Indien u enig idee heeft waar deze vrouwen zich thans bevinden, of bent u zelf een van deze vrouwen, dan kunt u con tact opnemen met de nieuwsdienst van het Leidsch Dagblad, telefoon 071-356440. mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomine ren. U kunt bellen tijdens werk dagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het lijkt zo mooi: een televisietoestel dat automatisch afslaat als je kind naar een ge welddadig programma zit te kijken. Want geweld is niet goed voor de tere kinderziel: al dat vechten, schieten en moorden op tv maakt kinderen agressief. De Amerikaanse Democraat Edward Mar- key heeft daar iets op bedacht. Hij heeft een wetsvoorstel ingediend om alle nieuwe tv- toestellen te voorzien van een V(iolence)- chip. Daarmee kunnen ouders voorkomen dat hun kinderen stiekem naar al dat tv-ge- weld kijken als zij niet thuis zijn. De chip ontvangt van het tv-station een signaal waardoor een gewelddadig programma au tomatisch wordt geblokkeerd. Ouders kun nen die chip in werking stellemn met een geheime code. TV-stations moeten wel meewerken en ge welddadige programma's van een signaal voorzien, anders werkt de chip niet. De Amerikaanse tv-stations voelen daar echter weinig voor want ze vrezen op die manier kijkers en reclame-inkomsten te verliezen. ,,lk denk niet dat die V-chip ooit werkelijk heid wordt", reageert prof. dr. T. van der Voort van de Leidse universiteit. Van der Voort is werkzaam bij de sectie 'kind en media' en heeft de invloed van gewelddadi ge tv-programma's op kinderen onder zocht. ,,Dat wetsvoorstel wordt nooit in Amerika aangenomen omdat de tv-stations zich er met hand en tand tegen zullen ver zetten. Bovendien zit je met praktische pro blemen: wanneer is een film schadelijk en wie bepaalt dat?" Zo kunnen oudere kinderen volgens de Leidse wetenschapper meer geweld hebben dan jonge kinderen. „Naar 'The A-team' bijvoorbeeld moet je kleuters niet laten kij ken. In dat programma gebeuren rare din gen en wordt geweld mooier voorgesteld dan het is. Kleine kinderen hebben dat niet in de gaten, oudere kinderen wel." „Van schadelijke invloed is sprake als kin deren het idee hebben.dat een gewelddadig tv-programma ook realistisch is. Dat heeft te maken met de leeftijd en de verstandelij ke rijping van een kind. Oudere kinderen kunnen beter inschatten of een programma met de werkelijheid overeenstemt. In te kenfilms zoals Tom Jerry of Bugs Bunny wordt ook veel gemept, maar kinderen vin den die films niet realistisch: ze werken op hun lachspieren." De Leidse wetenschapper ziet zelf niks in het Amerikaanse voorstel. „Ik vind het hele idee van zo'n chip een bewijs van onvermo gen van de ouders. Zij kunnen hun kinde ren blijkbaar niet alleen thuis laten. Terwijl ik denk dat je met je kinderen wel degelijk goede afspraken kunt maken, ook als je de deur uitgaat. Het is beter dat ouders zelf die verantwoordelijkheid nemen en zich actief bemoeien met datgene wat hun kinderen wel of niet mogen zien. Voorlichting aan de ouders vind ik dan ook zinvoller dan het in bouwen van een chip." In Nederland is de invoering van een V- chip helemaal ondenkbaar, meent Van der Voort. „Hier is helemaal geen politieke dis cussie over geweld op de tv. Helaas, want ik vind dat er best meer aandacht voor mag zijn. De omroepen aan banden leggen, heeft geen zin, want dat gaat al gauw in de richting van censuur. Maar ik vind wel dat de omroepen hun verantwoordelijheid moeten nemen. Ze moeten programma's zoals The A-team bijvoorbeeld niet om 18.00 uitzenden maar later op de avond als de kleuters al naar bed zijn. Dat is een kwestie van goede wil." Op de Nederlandse tv is het aantal geweld dadige programma's de laatste tien jaar eerder afgenomen dan toegenomen, stelt Van der Voort vast. „Er worden nu meer quizes uitgezonden dan politieseries." In deze maanden heb je een bij zonder soort pech: vakantie- pech. Vlak voordat je het vlieg tuig instapt, schiet het in je tug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden be roofd. Je verdwaalt in de jungle, belandt tussen de kannibalen of loopt een vreselijke infectie op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvogels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pechvogels. Ook voor VakantiePechvogels heb ben we wekelijks een mooie slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eer volle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook Met een vergrootglas kon je het berichtje nog net ontdekken in de kranten. Een piepklein stukje over cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek waaruit blijkt dat de omzet van de cafés in de eerste helft van dit jaar zes procent hoger was dan in die zelfde periode van het vorig jaar. Dat was alles, meer stond Tsja, en dan gaat onze fantasie werken. Recessie of niet, het geld rolt blijkbaar in het café. De mensen zijn meer gaan drinken. Of nee, de mensen zijn wat prijziger drankjes gaan drinken. Of het is een combina tie van beide („Wat is het duur ste wat ik hier kan drinkèn? "„Een vat bier, meneer"). We leggen het probleem voor aan Marco Rooijakkers, be drijfsleider van één van de best lopende cafés in Leiden, De Grote Beer. „Toe maar, zes pro cent. Wat raar dat ze dat zeg gen. Aan de andere kant be weert men wel dat mensen meer gaan drinken als het slecht gaat. Dat zou dan klop pen, alleen geloof ik dan dat ze voornamelijk thuis gaan drin ken en niet in de kroeg want dat is toch een stuk duurder. In dat geval klopt het weer niet. En om dan toch met zes procent aan te komen, het is nogal wat. Ik heb toch een andere indruk." Moeten we daar uit afleiden dat het met De Grote Beer iets min der gaat? „Nee, hoor", zegt Rooijakkers. „Niet met ons. Het gaat nog steeds goed, hoewel de mensen de zaak nu ook weer niet platlopen. Omdat het nu slechter weer is, loopt het terras wat minder. Dat speelt mee in de omzet. En we horen van col lega's, dat het nu overal wat rustiger is. Aan de andere kant hoor je weer sommige kroegen zeggen dat de omzet stijgt. Het blijft dus gewoon gissen." Nog een populair café, De Spons in Leiden. Stijgende om zet? „Ja, dat klopt wel. Het is echt heel duidelijk", zegt een woordvoerder. Om daarvoor ons teleurstellend aan toe te voegen: „Maar ik heb geen flauw idee hoe dat komt. We Recessie of niet, het geld rolt blijkbaar in het café. foto archief vinden die stijging heel opval lend, want iedereen klaagt steen en been over de huidige econo mische toestand. Trouwens, die omzet is nu Weer aan het inzak ken. Dat komt denk ik door het slechte weer. En de vakantie is bijna voorbij, de meeste men sen werken weer." Ach, waar maken weons ook druk om? Stijgen, zakken, stij gen, zakken...Recht-op-en-neer hóórt net zo bij het café als het borrelglaasje! HERMAN JOUSTRA Kleuters kunnen beter niet naar series als 'The A-team' kijken, aldus de Leidse wetenschapper prof. dr. T. van der Voort. Agente-in-spé over politieschool: Een agente-in-opleiding staat in de buurt van de receptie van het politic-opleidingscentrum Noord-Holland in Amsterdam en neemt de telefoon op. Dat had ze beter niet kunnen doen. Want onherroepelijk volgt een opmerking van een mannelijke collega. 'Dat hoor je precies te doen, want daar word je als vrouw voor aangenomen.' Het is een situatie die wordt ge schetst door een 21-jarige aspi- rante van de Amsterdamse poli tieschool. Het Landelijke Selectie- en Opleidingsinstituut Politie, heeft besloten om de politie-in- ternaten volgend jaar te sluiten. De interne behuizing is uit de tijd en er heerst een macho-cul tuur die zich uit in ongewenst gedrag ten opzichte van vrou- De agente in spé bevestigt het beeld van het Amsterdamse op leidingsinstituut. Vrouwen krij gen recht in hun gezicht te ho ren dat ze niet bij de politie thuishoren, of verkapt in de trant van 'je kan beter caissière worden in een supermarkt'. Enige mannen, bestempeld als 'rotte appels', gaan verder. Zij menen zich te kunnen veroorlo ven hun .vrouwelijke collega's in het voorbijgaan in het kniis te grijpen. „Als je accepteert dat mannen seksistische opmerkingen ma ken, gaan ze door. Als je er wat van zegt, stoppen ze. Er zijn er bij die vragen of ze even aan je borsten mogen zitten. Als je kwaad wordt, hebben ze je pre cies waar ze willen. Ik zeg dan meestal dat ze te min zijn voor de politic of dat ze gewoon zie lig zijn. Dat helpt wel. Ik was verlegen, maar daar heb ik wel mijn mond leren opentrekken", aldus de agente. Een mannelij ke collega: „Er zijn wel mannen die praatjes hebben, maar de vrouwen weten zich wel te ver weren, die zijn goedgebekt. Ach, het is een spelletje", meent een 21-jarige agent in spé. „Het is een verkeerd cultuurtje dat uit de tijd is", zegt hoofdcommis saris Slraver. De meeste agenten in spé zit ten 24 uur per dag met honder den op eikaars lip. Slechts een paar verlaten na de lessen de politieschool. De rest blijft ach ter op school, eet er en over nacht in hel internaat. Er zijn ruzies. Er zijn romances. Som migen vallen goed in de groep, anderen vallen er buiten. „Het is wel een apart wereldje en de een tilt daar zwaarder aan dan de ander. Het is niet anders dan elders", meent de agente-in-op leiding. Normale omgang tussen vrouwen en mannen wordt meestal niet normaal uitgelegd. „Je wordt al voor een snol uitge maakt als je alleen maar met een man hebt gepraat'. Ik praat gewoon met ze en loop ook wel eens met ze naar de lift. Dus ben ik ook met ze naar bed ge weest, is dan de conclusie", ver telt de aspirante. De status van de agenten, stijgt evenredig met het aantal romances, kort of lang. „Hoe meer je er versiert, hoe meer je bent", aldus de agente. De seksistische opmerkingen, de ongewenste intimiteiten, de groepscontrole en daaruit voortkomende normen en waarden van de agenten in spé, vormen volgens korpschef Stra- ver geen optimale omgeving om volwassen agenten te kweken. „Er ontstaan normen en gedra gingen die agenten normaal gaan vinden, terwijl ze dat niet zijn. En dat beseffen ze pas vaak als je erover doorvraagt." De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) wil de 17 met uitzetting bedreigde bewoners aan de Wassenaarseweg nog één keer alternatieve woon ruimte aanbieden. Weigeren de studenten dit aanbod dan moe ten ze zelf andere woonruimte zoeken. Dat is de bewoners schriftelijk medegedeeld door de SLS. De studenten zijn er op het laatste nippertje achter geko men dat hun huidige onderko men binnenkort wordt gesloopt. Een eerste verhuis-aanbod is door een grote meerderheid van de bewoners geweigerd. De meeste studenten kregen een flat in de Pelikaanhof aangebo den. De studenten hebben dit aanbod niet geaccepteerd om dat deze flats veel kleiner zijn dan hun huidige woonruimte. Bewoonster Suzanne Hendrickx: „De SLS heeft in haar bl ief aan ons geschreven geen verantwoordelijkheid te dragen voor de op handen zijn de uitzetting. Ze heeft verder geschreven ons 'geheel onver plicht' vervangende woonruim te aan te bieden. Maar dat is na tuurlijk flauwekul. Ais verhuur der had zij ons op de hoogte moeten stellen van de gemeen telijke plannen en dat heeft ze niet gedaan. De stichting is ver antwoordelijk voor ons 'woon genot'. Ze kan* niet zeggen dat ze niet meer dan twee keer een aanbod doet." De- studenten menen dat de stichting net zo lang moet zoe ken tot voor alle bewoners 'pas sende' vervangende woonruim te is gevonden. Onder 'passend'; verstaan ze een woning die niet veel kleiner of duurder is dan de huidige kamer. De SLS heeft nog niet gerea geerd op een aantal schriftelijke; eisen van de studenten. Ze ei sen, behalve passende vervan gende woonruimte, een ver-> huisvergoeding van 1.000 gul den per bewoner. Hoewel de SLS na een week bedenktijd nog niet heeft gerea geerd op de eisen willen de stu denten 'nog even wachten' met hel aanspannen van.een kort geding. „De stichting heeft van! de gemeente officieel uitstel van ontruiming gekregen tot 1 okto ber. Dat kort geding schorten we dus nog maar even op." De SLS is sinds januari op de hoogte van de sloopplannen, maar heeft de studenten daaf nooit van op de hoogte gesteld. Toen de gemeente vorige maand dreigde het pand met politiedwang te ontruimen, hoorden de bewoners voor het eerst van deze plannen: de ge-; méente stuurde hen een kopie van de brief die naar de SLS ging. De directeur van de SLS, A. Hübben, wil desgevraagd geen commentaar op de zaak geven. Oorzaak brand niet te achterhalen RUSWUK ANP De oorzaak voor de brand die vorige week vrijdag woedde in het Rijswijkse winkelcentrum In de Boogaard is niet te vinden. Door instortingsgevaar is technisch onderzoek onmogelijk. Ook is de hit te op de plek waar het vuur is ontstaan zo intens geweest dal even tuele sporen niet meer te traceren zijn. Dat heeft de gemeente Rijs wijk gisteren meegedeeld. De brand richtte voor vijf tot zeven mil joen gulden schade aan. In maart brandde er voor 25 miljoen af in het centrum. Toen werd de brand aangestoken. Het vuur ontstond vrijdag tegen sluitingstijd in de Blokkervcstiging op de eerste ver dieping. Het onderliggende filiaal van Albert Heijn liep ook grote schade op. De Pier, een van de symbolen van Scheve- ningen, oogt verwaarloosd en vervallen. Het contrast met het kustfront is nog schrijnen der geworden sinds het Kurhaus en de naaste omgeving grondig zijn opgeknapt. Gerrit van der Valk, directeur van het Van der Valk-concern, de eigenaar van de Pier, kondigde twee jaar geleden aan dat het bouwwerk in zee grondig zou worden ver bouwd. Deze winter zal eindelijk een begin worden gemaakt met de renovatiewerk zaamheden. Een nieuw restaurant, en een geheel overdekte wandelpromenade moe ten de toeristisch attractie nieuw leven in blazen. De beheerder van de Pier, H. Luiten, er kent dat de verbouwing wal lang op zich heeft laten wachten. „Het uitvoerig onder zoek naar de bouvvtechnische staat van het geheel heeft langer geduurd dan aanvanke lijk werd gedacht. Alle betonnen pilaren waarop de pier rust, moesten natuurlijk na gekeken worden. Wij wilden geen enkel risi co nemen". Schilders zijn op dit moment bezig om het bouwsel van een nieuw verfje te vttorzien. Luiten: „Maar dat is eigenlijk maar lapwerk". De laatste jaren is het benodigde onder houd tot het uiterste beperkt gebleven. De trap van de uitkijktoren vloog in 1991 in brand en is nog niet geheel hersteld. Her en der zijn kapotte planken vervangen door ongeverfde nieuwe, en op sommige plaat sen zijn rotte plekken afgedekt met stukken vastgespijkerd board. De beheerder verze kert echter dat de veiligheid gegarandeerd Boven zee Het restaurant van Van der Valk is de groot ste 'attractie' van de pier met zijn drie ei landen. Een Grand café en een speelzaal vormen de andere"trekpleisters voor diege nen die een gulden neertellen om even bo ven de zee te wandelen. De vorige eigenaar, de verzekeringsmaatschappij Nationale Ne derlanden, verkocht de Pier voor één gul den aan Van der Valk om verlost te zijn van het jaarlijks exploitatietekort van 2,8 mil joen gulden. Direct na de aankoop lanceer de Gerrit van der Valk, de grote man van het horeca-imperium, zijn wilde plannen. Een hotel, groot zwembad en zelfs een heli kopterplatform moesten op de Pier worden gebouwd. „Ik zal de Pier in zijn oude glorie herstellen", verklaarde de restaurant-ty coon toen. Twee jaar later blijkt de inbreng van Van der Valk zich nog slechts te beperken tot re clame-objecten met de overbekende toekan erop. Het plastic exemplaar boven de toe gang oogt al even verveloos als de Pier zelf. Er zijn bij de koop geen voorwaarden aan Van der Valk gesteld. Nationale Nederlan den en de gemeente Den Haag waren maar wat blij dat er iemand was die de Pier wilde hebben. Schilders zijn op dit moment bezig om de pier van een nieuw verfje te voorzien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18