Grond bij Hofland vervuild met glas 'Beschouw het maar als joggen' Rijn- en Veenstreek Jacobswoude wil Alphen inschakelen bij ophalen huisvuil Alphense politie houdt verdachte ontucht aan Oprit provinciale weg Roelofarendsveen dicht Gebrek aan vrijwilligers breekt vakantiespel op Alphen heeft geen geld voor aanpak graffiti Woningen op landijsbaan in Oude Wetering Casinogarage wil maar niet vollopen WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Video en boormachine ontvreemd alphen aan den rijn» Uit een woning aan de Aardster in Alphen zijn gisteren een cd-speler, een videorecorder en een boor-, zaag- en een schaafmachine gestolen. De daders zijn het pand binnengekomen na het inslaan van een ruit van de voordeur. Ouderen Alkemade gaan dagje uit alkemade. De ouderen uit de gemeente Alkemade hebben eind oktober een 'dagje uit' in het sport- en recreatiecentrum De Tweesprong. Er wordt een wandelpuzzeltocht gehouden, er is een zwemfestijn en in de sporthal een sportinstuif met onder meer bowlen, jeu de boules en tafeltennis. De organisatie van de dag kost 2200 gulden. In het kader van het jaar van de ouderen brengt de gemeente Alkemade het bedrag op. Wagens staan vaak in de garage n den run/jacobswoude De Alphense vuilniswagens halen mo gelijk binnen afzienbare tijd ook in Ja cobswoude en Nieuwveen het huisvuil op. Jacobswoude heeft zijn buurge meente gevraagd zo spoedig mogelijk aan te geven voor welk tarief zij de vui- linzameling kan verzorgen. Ook met Nieuwveen zijn vergevorderde contac- uit te besteden, kunnen kleinere ge meenten geld besparen. De kosten van het ophalen zijn hier vrij hoog doordat de vuilniswagen relatief veel in de ga rage staat. Iri een grotere plaats zitten de wagens dagelijks op de weg, waar door de kosten uiteindelijk lager uitko men. Op termijn is het niet uitgesloten dat Alphen in de hele Rijnstreek het huisvuil gaat verzamelen. ten. Door het ophale: Voordat Alphen buiten de gemeente- i het huisvuil grenzen vuil gaat ophalen, moet eerst worden bekeken hoeveel geld de ge meente daarvoor zou moeten rekenen.- Om dat uit te zoeken, willen burge meester en wethouders voor 50.000 gulden een onderzoeksbureau inhu ren. Die halve ton is naar verhouding een koopje. Doordat het bureau op dit moment al een zelfde onderzoek uit voert voor de gemeente Gouda, hoeft een deel van het werk niet meer te worden gedaan. Desondanks stond de milieu gisteravond niet direct i chen toen plaatsvervangend milieu wethouder J. van der Vlies (PvdA) de plannen onthulde. De leden wilden even de tijd om het voorstel te bestu deren. Vooral J. van Beek (CDA) had zo zijn bedenkingen. „Tegen een buren- dienst heb ik geen bezwaar. Maar dit plan blijkt samen te hangen met de re gionalisering van de huisvuilinzame- ling. En dan word ik toch wat schich tig", aldus de CDA'er. Uit eerdere onderzoeken naar de mogelijke regionalisering van het huis vuil bleek dat die grootschalige aanpak meer nadelen heeft dan voordelen. Maar volgens de Alphense ambtenaren zal dat met het huidige plan niet het geval zijn. De vuilnisophaaldienst blijft gewoon een onderdeel van de ge meentelijke organisatie en wordt niet - zoals eerst het idee was - onderge bracht in een aparte bv. En op die ma nier levert .de samenwerking volgens de ambtenaren alleen maar voordeel Schoonmaakactie strop voor Roe lof arendsveen De grond langs het Hofland in Roelofarendsveen blijkt verontreinigd met glasresten. Op het terrein worden zes woningen gebouwd. Hoeveel de schoonmaakactie pre cies kost, is niet bekend. De gemeente wil niet meer kwijt dan dat het verwijderen van het glas 'enkele tienduizen den guldens' kost. Er moet nog een offerte worden aan gevraagd en het bekendmaken van de geschatte kosten zou de prijs kunnen opdrijven. alkemade monica wesseling Langs het Hofland heeft in vroe ger tijden een agrarisch bedrijf gestaan. De grond is geruime lijd geleden al opgekocht door de gemeente. Bodemonderzoek wees uit dat een lekkende olie tank voor een behoorlijke ver ontreiniging had gezorgd. De viezigheid is weggehaald en in middels worden er langs de sloot woningen gebouwd. Bij de aanleg van beschoeiing langs de sloot, bleek echter onlangs dat de grond ook is vervuild met glas. Dat is niet ongebruikelijk in de nabijheid van voormalige agrarische bedrijven. De glas platen van de kassen werden na alphen aan den run De politie heeft gisteren een 26-jarige AJphenaar aange houden die wordt verdacht van ontucht met kinderen uit de wijk Kerk en Zanen. Bij de politie zijn tot en met gisteren drie aangiften binnengekomen van ouders die zeggen dat hun zoon of dochter slachtoffer is geweest van de man. Het is volgens de politie niet uitge sloten dat er nog meer aangif ten volgen. De leeftijd van de kinderen Ligt tussen de vier en negen jaar. De man lokte de kinderen met snoep of de belofte dat ze op zijn orgeltje mochten spe len zijn huis binnen. Vervol gens deed de man onzedelijke spelletjes met de jongens en meisjes. Deze activiteiten zou den zich de laatste weken heb ben afgespeeld. De politie be vestigt dat in de nieuwbouw wijk ongenoegen ontstond over het feit dat het te lang duurde voordat de verdachte werd aangehouden. „Maar", zegt de politiewoordvoerder, „het is niet gemakkelijk om voldoende bewijs op tafel te krijgen omdat we jonge kinde ren moeten verhoren. We kun nen niet simpelweg iemand van de straat plukken omdat de buurt dat wil. Wel begrijpen wij de boosheid van de ouders. Het is altijd vervelend als je kinderen dat moeten meema ken." De Alphenaar wordt ver hoord op het politiebureau. Het is nog onduidelijk wat er daarna met hem gebeurt. De beslissing om de man langer vast te houden of weer vrij te laten, wordt genomen in sa menspraak met de officier van justitie in Den Haag. leiden» De oprit vanaf de provinciale weg in Roelofarendsveen naar de snelweg Den Haag/Amster dam is van 17 tot en met 19 au gustus afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. Op de oprit worden lichtmasten geplaatst. De oprit is te smal om het verkeer te laten passeren als alphen aan den r De gemeente Alphen heeft geen geld om de graffiti in de stad aan te pakken. Alleen door te bezuinigen op andere uitgaven kan de gemeente geld vrij ma ken om een paar graffiti-gevoe lige objecten te beschermen met een anti-graffiti-laag. Voor een grootschalige aanpak van de ongewenste versierselen is al helemaal geen geld. Eigenlijk zou de gemeente een behoorlijk aantal aantal muren, tunnels en bruggen wil len voorzien van een bescher mende laag. Maar om dat plan uit te voeren is in eerste instan tie vier ton nodig, terwijl het on derhoud jaarlijks nog eens ruim een ton kost. Daarvoor heeft de gemeente op dit moment abso luut geen geld. Maar ook voor een veel be scheidener aanpak ontbreken breuk niet altijd even netjes op geruimd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Alkemade moet de grond langs de sloot over een lengte van vijftig meter tot anderhalve of twee meter diepte worden afgegraven. De meeste grond kan gewoon weer worden teruggestort, maar er zal wat extra aarde moeten wor den aangevoerd om de grond weer op hoogte krijgen. De wo ningbouw loopt geen vertraging op door de grondwerkzaamhe den. De gemeente Alkemade moet deze schadepost zien te bekostigen uit het fonds van het grondbedrijf. Zodra de gemeen teraad akkoord gaat met de uit gave, wordt bedrijven om een offerte gevraagd. De grond langs de sloot aan het Hofland in Roelofarendsveen moet op de schop: er zit glas Pr. Hendrikstraat krijgt klinkers De riolering van de Prins Hen drikstraat tussen het Hazeveld en de Vorselenburgstraat in AJ- phen aan den Rijn wordt ver nieuwd. De rioolbuizen en de inspectieputten in dat deel van de straat zijn in uiterst slechte staat en moeten worden ver vangen door nieuwe. Het werk begint in september. De Prins Hendrikstraat was vroeger een doorgaande weg. Doordatde Conradstraat is doorgetrokken, is deze functie komen te vervallen. Daarom wordt het asfalt verwijderd. Er voor in de plaats komen klin kers. Bovendien wordt de weg smaller gemaakt. Het fietspad verdwijnt, er komen andere parkeervakken én bij de kruisin gen met zijwegen worden ver keersdrempels gelegd. Inmiddels hebben de bewo ners een brief gekregen. Het op breken zal de nodige overlast veroorzaken. Alphenaar Baas houdt zelf straat schoon alphen aan den run kees van kuilenburg Dat anderen opmerken dat het schoonhouden van de woon omgeving een taak van de ge meente is, deert hem niet. Inte gendeel. Alphenaar G.A.C. Baas legt dan uit dat het de realiteit van deze tijd is. De kas bij de gemeente is niet meer zo gevuld als enkele jaren geleden „Er is minder geld voor onderhoud van de straten, bijvoorbeeld. Dan komt het op de burger zelf aan en moetje dat gat opvullen. We hebben vrije tijd voldoende om wat aan onze buurt te doen. Beschouw het maar als joggen", zegt de 54-jarige Alphense be lastingadviseur. Zelf ruimt Baas al enkele jaren zwerfvuil op in de wijk Groenoord. Het is voor andere mensen uit de buurt al een vertrouwd gezicht om hem met een vuilniszak en een prik ker bezig te zien. „Wij wonen in een straat waar nogal wat jeugd langskomt op weg naar school. Die jonge ren kijken niet zo nauw en laten nogal eens wat vallen. Als daar niets aan wordt gedaan, is het binnen de kortste tijd een troep. Aanvankelijk wacht je op de ge meente, maar die reageert niet of nauwelijks. Rommel op straat roept bij mij een gevoel van on behagen op. Daarom heb ik zelf maar een vuilniszak en een prikker gepakt", vertelt Baas over het begin van zijn activitei ten. Eens in de zoveel tijd verzorgt hij enkele honderden meters straat, de tuintjes, de bosjes en het milieuparkje. „Als je het goed bijhoudt, is het een kwes tie van een keer of drie in de week een verloren half uurtje benutten. Trouwens, ik ben niet de enige die dat doet. Als je goed om je heen kijkt, zie je overal mensen die hetzelfde doen als ik. Alleen die hoor je niet. Ik probeer om nog meer mensen te bewegen bezem en prikstok ter hand te nemen. Dit moet toch in alle Alphense wij ken mogelijk zijn? Vandaar dat ik bij de gemeente aan de bel heb getrokken en ze heb ge vraagd om dat idee eens uit te werken." Over zijn idee zegt Baas dat het zeker niet iets nieuws is. ,ln de Verenigde Staten bijvoor beeld zijn stukken natuurgebied geadopteerd door mensen die daar wonen. Zij gaan op zater dag met een korf op de rug het natuurgebied in. Dat werkt per fect. Een Amsterdamse huisarts kreeg enkele jaren geleden een koninklijke onderscheiding om dat hij zijn woonomgeving schoon hield. Dat werkte bok door naar de rest van de wijk. Al wil dat voorbeeld van die arts zeker niet zeggen dat ik ook op een ridderorde uit ben", lacht de Alphenaar. Volgens Baas kan de gemeen te op een simpele wijze een buurt indelen. „Van elke wijk zijn er prachtige kaarten. Aan de hand van die kaart kan pre cies worden ingevuld wie welk stukje straat, of parkje voor zijn rekening kan nemen." Inmid dels heeft de gemeente dat plan voorzichtig ter hand genomen door enkele proefprojecten op te zetten. Vrijwilligers krijgen een prikstok, vuilgrijpertje en handschoenen om het werk te doen. Naar de mening-van Baas is de omgeving van de Groenoord waar hij sinds anderhalf jaar ac tief is schoner geworden. „In een schone omgeving gooien mensen minder snel troep op straat. Dat merk je ook aan de jeugd. Bewust ben ik wel eens bezig met opruimen als ze langskomen. Noem het maar beïnvloeding van de mentali teit. Dat werkt naar mijn idee erg positief en dat was toch ook mijn opzet." hazerswoude-rundijknèn te leiden. „Maar we hebben er zowel 's morgens als 's mid dags niet meer dan een stuk of twaalf', aldus Dickhoff. Het programma moet daaraan wor den aangepast omdat het te ge vaarlijk is om de spelletjes zon der voldoende toezicht af te werken. De geringe belangstelling bij de ouders voorspelt niet veel goeds voor de komende jaren. Het voltallig bestuur van de jeugdvakantieweek stopt er na deze week mee en er hebben zich nog geen opvolgers ge meld. „De mensen vinden het te veel werk", denkt Dickhoff, die het na twintig jaar voor ge zien houdt. Het programma van de jeugd vakantieweek in Hazerswoude- Rijndijk is deze week wat een voudiger dan was gepland. Door een nijpend gebrek aan vrijwilligers moet het aantal spelletjes dat de kinderen op de verschillende dagen kunnen spelen, drastisch worden be perkt. „De vakantieweek gaat nog wel door, maar maar het moet allemaal wel wat minder", vertelt organisator Corrie Dick hoff. Voor vrijdag stond een groot aantal spelletjes op het pro gramma. Beide dagdelen zijn er daarvoor ongeveer 25 vrijwilli gers nodig om alles in goede ba- de 12 meter hoge masten wor den neergezet. Het verkeer op de A4 houdt voorlopig nog wel even last van werkzaamheden. De weg tussen Leiden en Den Haag krijgt in 1997/1998 een extra rijbaan. Vooruitlopend daarop worden allerlei werk zaamheden uitgevoerd zoals het verbreden van de duiker on der de weg ten hoogte van Zoe- terwoude. de middelen. Om de openbare bibliotheek aan het Thorbecke- plein, de tunnel onder de Ei- senhowerlaan bij de Herenhof en het viaduct onder de Goudse Schouw bij de Conradstraat te bewerken met een speciale coating, is ruim twee ton nodig. Het onderhoud kost vervolgens 69.000 gulden per jaar. De enige potjes waaruit de graffiti-aanpak kan worden be taald, zijn al helemaal uitgeput. De vrije ruimte in de begroting van 1994 is al helemaal ingevuld en het potje 'reserve rentever- schillen' is zelfs tot 1995 al uit gegeven. Burgemeester en wet houders concluderen dat er al leen iets aan de graffiti kan wor den gedaan wanneer de ge meenteraad besluit om op an dere uitgaven te bezuinigen. De leden van de commissie milieu bleken daar gisteravond niets voor te voelen. G. Baas: „Als burger kun je best de handen uit de FOTO BEN DE BRUYN De landijsbaan c in Oude Wetering wordt voor een deel bebouwd. De woningbouw vereniging Alkemade laat nabij de Alkema- delaan 18 gestapelde huurwoningen bou wen. Er komt een flat bestaande uit drie woonlagen met twee- en driekamerwonin gen. Bovendien worden op de landijsbaan vijf premiekoopwoningen (uitgevoerd als rijtjeshuizen) gebouwd. De ijsvereniging heeft een stukje van de landijsbaan verkocht omdat de gemeente Alkemade de Watergang wil doortrekken. Er blijft daarbij een stuk grond 'over' en dat wordt nu bebouwd. De landijsbaan wordt in de winter gebruikt als ijsbaan en in de zomer als onofficieel maar zeer gewild voet balterrein. De woningen zijn ontworpen door arch- tiectenbureau ONX en wordt gebouwd door de Alkemadese aannemer Heembouw Alke made. De grond wordt de komende weken bouwrijp gemaakt. Experiment met pendelbus mislukt noordwijk irene nieuwenhuuse Het wil maar niet lukken met de Casino-parkeergarage in Noordwijk. Zelfs na de verla ging van de tarieven en de hulpactie van onder anderen Hema-directeur E.J. de Boer, loopt de kelder nog steeds niet vol. Gemiddeld hebben de afgelopen tijd niet meer dan 28 auto's per dag in de garage gestaan. Terwijl er 200 wagens in kunnen en de gara ge rendabel zou zijn als dage lijks 140 automobilisten er hun wagen zouden achterla- Twee maanden geleden be sloot de eigenaar van de gara ge, G. Noorlander, de auto mobilist slechts twee kwartjes per uur te laten betalen. Voor een hele parkeerdag hoeft niet meer dan vijf gulden te worden afgedragen. De Boer zette een pendeldienst op po ten. De parkeerders konden zich gratis laten vervoeren van de garage naar de Hoofd straat en het strand. Volgens G. Noorlander 'is het eindpunt bereikt'. Hij is van mening dat de gemeente mede schuldig is aan het mis- lukken van de overdekte par keergarage. „Overal zie je in het centrum auto's staan. Op de stoepen, op wacht- en stopverbodplaatsen. En er wordt onvoldoende bekeurd. Zolang dat zo doorgaat, zet ten automobilisten hun auto echt niet in een parkeergara ge" Toch is Noordlander er nog steeds van overtuigd dat er wel degelijke behoefte is aan overdekte parkeerruimte. „We zullen nu echt met de gemeente in conclaaf moeten om een goede oplossing te vinden." Volgens Noorlander is de gemeente daartoe ook verplicht volgens het tienjarig contract dat voor de garage is afgesloten. Over eventuele andere oplossingen wil Noor lander vooralsnog geen uit spraken doen.' „Maar het is natuurlijk duidelijk dat deze ruimte binnen zeer korte tijd rendabel moet worden." Mislukken Zelfs het enthousiasme van Hema-directeur De Boer is gedaald. Tot nu toe was hij er steeds van overtuigd dat het deze zomer moest lukken de parkeerkelder vol te krijgen. „Maar we moeten realistisch blijven, het loopt nog steeds niet lekker". De Boer is daar om ook gestopt met de pen delbussen te laten rijden. Zelfs op drukke winkeldagen en op mooie zonnige strand- dagen maakten maar weinig mensen gebruik van deze mogelijkheid. De Boer denkt wel dat bij een mooiere zomer er beslist meer automobilisten hun wa gen voordelig en veilig had den neergezet. „Want het is natuurlijk doodzonde dat het ding nog steeds leeg staat. Verleden jaar waren de tarie ven te fors en nu zit de loop er eenvoudigweg nog niet in." De Boer denkt wel dat de kel der in de toekomst meer ge bruikt wordt voor lang- en nachtparkeerders.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16