Bruggeman: kritiek op de 'oude garde' 'Handen uit mouwen en knijper op neus' Regio Tevreden over enquête Dialysecentrum voor toeristen Gokkasten leeggeroofd Hutten op Koudenhoom WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 'Jongeren hebben de wil om zaken aan te pakken Vervolg van voorpagina De in maart overleden burgemeester Bruggeman had vooral kritiek op de 'oude garde' in het ambtelijk appa raat. ,,Ik zie wel verbeteringen bij de jongeren, die heb ben de wil om zaken aan te pakken. Alleen weten ze niet hoe. Daar moet sturing aan worden gegeven en dat is het grote probleem." Om de zaak weer goed lopend te krij gen zouden er naar zijn schatting vijf ambtenaren moe ten verdwijnen. problemen aan te kaarten bij wethouder Kerner. ,,lk wil met haar overleggen of we niet an dere mensen kunnen inzetten. Ik kan Ton Willems daarmee niet belasten." Afvloeien Willems, indertijd nog gemeen tesecretaris, was op dat mo ment met de gemeente in on derhandeling over een afvloei ingsregeling. Hij moest het veld ruimen vanwege gebrekkig functioneren. De overeenkomst die uiteindelijk uit de bus kwam kan de gemeente 1,3 miljoen gulden kosten. Volgens Kerner heeft Brugge man de personeels-perikelen nooit daadwerkelijk bij haar aangekaart. „Ik weet er echt he lemaal niets van." Dit kan wor den verklaard uit het feit dat de burgemeester zijn uitspraken deed daags voordat hij door een beroerte werd getroffen. Twee weken later, op 12 maart, over leed hij. leiderdorp» roy klopper henk van der post De 47-jarige ambtenaar tegen wie momenteel een gerechtelijk vooronderzoek loopt, heeft van Bruggeman het advies gehad een andere betrekking te zoe ken, aldus blijkt uit vertrouwe lijke stukken: „Hij heeft natuur lijk wel kwaliteiten, mits hij on der strikte leiding staat. Zijn huidige chef is eigenlijk te zacht, te aardig." Ook over wethouders liet Bruggeman zich weinig lovend uit. „Ik loop nog wel eens op te gen de dames. Ik moet overi gens zeggen dat ik met Carla Kerner nog het beste overweg kan. Dat heeft niets te maken met het feit dat ze ook van CDA-huize is. Zij heeft werker varing. Maar Carla loopt weer aan tegen die andere twee" (WD-wethouder C. Huigen en haar D66-collega H. Veldstra red.). Bruggeman was van plan in april van dit jaar de ambtelijke Eén van Bruggemans grootste ergernissen betrof de weerzin bij ambtenaren om dossiers naar buiten te brengen die vol gens de wet openbaarheid van bestuur voor iedereen ter inza ge moeten liggen. Hij ging zelfs zo ver om de verplichte nale ving van deze wet officieel op de besluitenlijst van B en W te zetten. Dit gebeurde naar aanleiding van stroef loskomende dossiers in de zaak die de Stichting Leef baar Leiderdorp bij de Raad van State aanspande om woning bouw rond de Zijllaanmolen in de wijk Buitenhof tegen te hou den. Bij die gelegenheid zei Bruggeman tegen advocate Reyerse-Snel van de stichting 'dat de gevolgen van deze wet nog niet helemaal zijn doorge drongen bij de ambtenaren'. „Een hoogst opmerkelijke uit spraak voor een burgemeester", aldus Reyerse-Snel. Geen woord Na het overlijden van Brugge man stelde Fatijn 1. de Bruin aan als interim-burgemeester van Leiderdorp. Volgens De Bruin heeft de Commissaris van de Koningin met geen woord gerept over de gespreUcen die hij met Bruggeman heeft ge voerd. „Mij is niets verteld over problemen met ambtenaren of wethouders." Leefbaar Oegstgeest is tevreden over de uitslag van de enquête over de toekomst van het raad huis. Daaruit blijkt dat 83 pro cent van de burgers wil dat de Jelgersmakliniek wordt gereno veerd. De fractievoorzitters in de gemeenteraad willen die va riant en het slopen en herbou wen van de kliniek verder bekij ken. „Die uitslag geeft goed weer wat er leeft en wat Leef baar Oegstgeest had ingeschat", aldus voorzitter J. Harteveld. Harteveld ziet weinig heil in herbouw van de kliniek. „De Jelgersma staat op de gemeen telijke monumentenlijst, dan is het wel vreemd om het gebouw af te breken. Bij herbouw wordt het gebouw niet precies hetzelf de. Ik ben bang dat er iets verlo ren gaat dat werkelijk de moeite waard is om te behouden." Harteveld denkt dat de uitslag van de enquete een duidelijk signaal moet zijn voor de ma nier waarop de gemeenteraad in de toekomst met het dorp om moet gaan. „Het is duidelijk wat de mensen voor ogen heb ben: ze willen het dorp behou den zoals het nu is en zeker de oude bouwstijlen bewaren. Ou de gebouwen moet je niet zo maar tegen de grond gooien." warmond Rob inson Crusoe hield het 28 jaar uit op zijn eiland Mas a Terra, omdat hij slim genoeg was een wo ning voor zichzelf te bouwen en zijn ei gen voedsel te telen. De kinderen die de ze week meedoen aan de Warmondse kindervakantieweek lijken een beetje op de held van Daniël Defoe. Zij verblijven op het eiland Kou denhoom en bou- wen ook hun eigen houten huis. Er is een belangrijk ver schil: niet alleen sla pen deze kinderen maar één nacht op Koudenhoom. ze ne men hun eten ook gewoon mee in een broodtrommeltje. En vrijdag is in War mond geen bevrijde gevangene, maar de laatste dag van de kindervakantieweek. Wassenaar positief tegenover plan wassenaar janet van puk Wassenaar moet een eigen nierdialysecentrum krijgen voor patiënten die op Duinrell vakantie vieren. Dat idee - af gekeken van een plaats in het zuiden van het land - is opge borreld bij onder andere een Wassenaarse internist. De di rectie van Duinrell ziet wel iets in het plan en heeft de ge meente ingeschakeld. Die stelt voor de apparatuur te plaatsen in het gezondheidscentrum aan de Hofcampweg, waar nog een ruimte vrij is. De initiatiefneemster be treurt het dat haar plan is uit gelekt en wil geen commentaar geven. Het enige wat zij kwijt wil is dat het gezondheidscen trum niet geschikt is voor ves tiging van een dialysecentrum. Over de tweede locatie die dé gemeente in het hoofd heeft, het Sjalomhuisje aan Duinrell- weg, wil de arts helemaal niets zeggen. De eerste lot wie de internist zich wendde was de directeur van Duinrell. Die voelt wel iets voor het idee, blijkt uit de woorden van zijn secretaresse. Zij vertelt dat de directeur brie ven schreef naar de gemeente en naar het gezondheidscen trum. Wethouder V. Wensveen ondernam volgens haar voor lichter ook meteen actie en ging op zoek naar een geschik te ruimte. Woordvoerder J. den Aan trekker van de Nierstichting kent het Wassenaarse plan nog niet, maar staat er niet negatief tegenover. Als het centrum al thans is bedoeld voor Neder- laridse patiënten - en als een marktonderzoekje uitwijst dat er ook behoefte aan is. De Nierstichting heeft twaalf plaatsen in een recreatiepark in het Limburgse Arcen be schikbaar. Patiënten kunnen drie keer in de week 'spoelen' op het terrein, in een depen dance van een ziekenhuis in Venlo. Personeel van het zie kenhuis. onder wie een arts. werkt in het recreatiepark. De twaalf plaatsen zijn in het hoogseizoen altijd bezet, aldus Den Aantrekker. Hij benadrukt ddt het in Ne derland verboden is een pri- vékliniek te beginnen en dat een dialysecentrum dus altijd een dependance van een nor maal ziekenhuis moet zijn. Een buitenlandse arts kan echter wel een eigen kliniek opzetten. Gaskachel in brand leiderdorp» De vrijwillige brandweer in Leiderdorp heeft van ochtend een klein brandje geblust in een woning aan de Kom van Aai weg. In de douchecel was' rond kwart over zeven een gas kacheltje in brand geraakt. Vermoedelijk was dat het gevolg van lekkage in het apparaat. De schade bleef dankzij het snel ingrij pen beperkt tot een vernielde gaskachel. De gokkasten van een café aan de Morsweg zijn gisternacht leeg geroofd. Onbekenden kwamen tussen twee en elf uur het café bin nen door een ruit in te slaan. Daarna werden de fruitautomaten van hun inhoud ontdaan en verdwenen de daders. TRUITJESDIEF- Een 62-jarige vrouw uit Huis ter Heide is gis teren op heterdaad betrapt toen zij een truitje van 160 gulden probeerde te stelen uit een win kel aan de Langstraat in Wasse naar. Het alarm bij de deur ging af. De vrouw kon op straat wor den aangehouden door de ver koopster. Na verhoor door de politie is de vrouw heengezon den. Huize Getto binnen anderhalf jaar gerestaureerd Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redac teuren van deze krant plaatsen waar het leven ge woon doorgaat. Een volge schreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in de regio. 'Graven voorzien van een blauw piketpaaltje zullen binnenkort worden geruimd. Inlichtingen bij de opzichter.' De medede ling op het bordje bij de ingang van het kerkhof bij de Groene of Willibrordkerk in Oegstgeest is zakelijk en duidelijk. Ook gra ven zijn niet voor de eeuwig heid. Twee duifjes fladderen van graf steen naar grafsteen. In de bo men die het kerkhof omzomen, zitten mussen te fluiten. Vijftig meter verderop razen auto's over de snelweg voorbij. Een oudere man komt aangelopen. Het pad van kiezelstenen knarst onder zijn schoenen. Hij buigt zich over een bak met water, laat een vaas vollopen en zet er een bos witte chrysanten in. De bloemen zijn voor het graf van zijn vrouw. Zeventien jaar al komt hij elke week even naar haar toe. Ze stierf veel te jong, 43 pas. Ongeneeslijk ziek. De begraafplaats oogt goed on derhouden. Nog niet zo lang ge leden was er een grote opknap beurt. Daarvoor was het kerkhof een beetje rommelig, weet een bezoeker. In het kerkje is een dienst bezig. Ooit moet dit gebouwtje bijna volledig begroeid zijn geweest met klimop. Vandaar de bij naam: Groene Kerk. De geschie denis van het kerkje gaat ver te rug. Het zou zelfs een van de eerste kerken van ons land zijn geweest. Volgens de overleve ring werd de kerk. toen nog een houten onderkomen, in de achtste eeuw ingewijd door de Heilige Willibrord. Het moet over anderhalf jaar weer een fraai herenhuis zijn, maar nu ziet het er nog uit alsof er een forse binnenbrand heeft gewoed en er een orkaan heeft huisgehouden. In Huize Gerto is de nieuwe eigenaar Nol Sik- king hard aan het werk om het monumentale pand bewoon baar te maken. De krakers, die er op 1 juli uit werden gezet, hebben er hun sporen achterge laten. Maar liefst 120.000 kilo vuil is al uit Huize Gerto verwij derd. Goed voor tien grote vuil containers, waarin niet alleen oude gebruiksvoorwerpen, maar ook rottende etensresten en vooral veel menselijk afval werd afgevoerd. „In elke kamer lag een halve meter mesthoop. Het was: handen uit de mou wen, knijper op de neus en rui men", zegt Sikking laconiek. Ruim een maand na de ont ruiming zijn alle ramen al ver vangen en is het schilderwerk aan de buitenkant bijna afge rond. „Het huis is waterdicht." De kamers aan de achterkant moeten over een maand klaar zijn voor verhuur. Nu toont elke ruimte nog de getuigenis van een jaar kraakbewoning. De krakers verwarmden zich door afval te verbranden in va ten. De plafonds zijn daarom letterlijk roetzwart, voor zover ze niet zijn vernield om het stro in de plafonds te verbranden. Tegen de muren hebben lakens of doeken gehangen: het roet heeft de omtrekken en de plooi en tegen de wanden vereeu wigd. Alleen de fraaie (nieuwe) ramen en de serredeuren gun nen een blik op wat binnenkort ruime en vooral schone kamers moeten zijn. Jongeren De tien tot twaalf kamers aan de achterkant van Huize Gerto worden voor maximaal 650 gul den verhuurd aan werkende jongeren. Daarbij is niet alleen gas, licht en water, maar ook servicekosten als de tuinverzor- ging en de glazenwasser inbe grepen. Verschillende jongeren hebben zich al ingeschreven. „Ze vinden het een leuk punt en De nieuwe eigenaar Nol Sikking is I bovendien heeft Warmond wei nig woonruimte te bieden voor werkende jongeren", verklaart Sikking. Bovenop de uitbouw komen nog eens twee apparte- ird bezig om van Huize Gerto een be menten te staan. De jongeren krijgen een eigen toegang die uitkomt op de Narcissenhof. De kamers zijn al stuk voor stuk behandeld met forse hoe- loonbaar pand te maken. FOTO HIELCO KUIPERS veelheden ammonia. Het oor spronkelijke grote huis aan de voorkant is alleen van het puin ontdaan. In de hal ontbreek de leuning van de monumentale trap en boven de treden gaapt een enorm gat in het plafond. Op de schoorsteenmantel staan in gebrekkig Engels veiligheids- voorschiften voor het branden in de vaten. De krakers moch ten alleen branden met een em mer water of zand in de buurt. In één van de toiletten lijkt het vuil in de pot te zijn vastge- koekt. Op de muur zijn op nieuw aanwijzigingen geschre ven. Het menselijk afval moest worden weggespoeld met em mers water. „Love and peace for those who do", meldt de met bloemen omcirkelde tekst. Halve sponde Niet alleen de plafonds maar ook de muren zijn gebruikt voor de branden in de vaten. Op de zolder staat vrijwel geen muur meer overeind, hoewel er vroe ger verschillende kamertjes moeten zijn geweest. Bij een koepelraam staat nog een deur in een halve sponde, maar men kan slechts raden hoe de muur erom heen moet hebben ge staan. Koetshuis Huize Gerto biedt een troos teloze indruk, die alleen wordt verbroken door de schoon maakmiddelen die op een grote tafel staan verzameld. Veel vrij willigers moeten daarmee en met verf in de komende maan den het verschil gaan uitmaken. Sikking heeft er alle vertrouwen in. Medio september kunnen de jongeren hun kamers betrekken en binnen anderhalf jaar wil hij zelf in het huis wonen. In de tussentijd heeft hij met zijn vrouw het voormalige koetshuis betrokken. „Daar vandaan kun nen we het huis goed in de ga ten houden. En als we zijn uit gewerkt kunnen we er tenmin ste in een goede stoel zitten." Sikking wil aan de rechterkant van het grote huis een serre bouwen voor vergaderingen, conferenties en exposities. Dat plan staat echter nog in de kin derschoenen. De gemeente is Sikking bij al zijn plannen goed gezind. „Dat mag ook wel, want we hebben de gemeente van een groot probleem verlost", vindt Sikking zelf. GROETEN UIT OEGSTGEEST Ook graven zijn niet voor de eeuwigheid Een wandeling langs al die honderden graven stemt tot bezinning. Een wandeling langs al die hon derden graven stemt tot bezin ning. Wie waren die mensen die hier begraven liggen? Ze had vast een huis vol poezen, deze vrouw. Op haar graf ligt een le vensgrote stenen kat. Wat be zielde de man op wiens steen is gebeiteld: 'Zijn werk was zijn hobby, tevens zijn noodlot'? Maar vooral: hoe zou het gaan met de mensen die achterble ven. Die zielsveel hielden van de overledene. Het verdriet van de nabestaanden is bijna voel baar bij het graf van een 23-jari- ge jongen. Op haast geen enkel ander graf zijn de bloemen zo vers. Een zee van roze en paarse viooltjes en felgele chrysanten. Maar hoeveel tranen de nabe staanden ook vergieten, de uit vaartverzorger blijft onbewo gen. Zakelijkheid en emoties bestaan op een kerkhof naast elkaar. Ik zie hem staan in de deuropening van de Groene Kerk. Hij wacht op zijn gemak tot de dienst is afgelopen. Hij is nog jong, hooguit 35. Staat zijn boterham te verdienen. Dat probeert hij zo goed mogelijk te doen, hoor. dat wel. Hij heeft een hekel aan begrafenissen die slecht zijn verzorgd. Het is een mooi vak. Möar heus geen schoon werk, dat moet ik vooral niet denken. Je moet ook doden afleggen die in hun vuiligheid liggen. Je komt wel op plekken in het hele land waar je anders niet zou komen. En dat is na- FOTO HIELCO KUIPERS tuurlijk leuk. Nee, emoties voelt hij er niet bij. Ook niet toen hij pas begon. Anders dan zou hij dit vak niet kunnen uitoefenen. Dan kan hij beter zelf onder de groene zoden gaan liggen. De dood maakt hem niet bang of verdrietig. De dood fascineert hem, dat is alles.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15