'Pausschap bespreekbaar in oecumenische dialoog' Lauw welkom voor paus op Jamaica Kerk Samenleving 'Mariale informatiewagen' in Bollenstreek en Leiden WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 REDACTIE. DICK V BUITENLAND KORT Bisschoppen De heilige synode van de Grieks-Orthodoxe Kerk heeft drie bisschoppen verboden voor te gaan in de eredienst. Zij worden ervan beschul digd de kerkorde een aantal keren te hebben geschon den. zo blijkt uit een com muniqué van de synode. De aartsbisschop van Athene en primaat van Griekenland, Se- rafim, had de synode voor een bijzondere zitting bijeen geroepen naar aanleiding van een reeks gewelddadige incidenten die door aanhan gers van één van de drie bis schoppen, Nikodemos, wa ren uitgelokt in een kerk in Kifissia, waar de bisschop van Attica (het gebied rond Athene) zetelt. Voor de tele visiecamera's drongen tien tallen betogers met geweld de kerk binnen. Zij achter volgden en sloegen prelaten die trouw zijn aan bisschop Bartholomeos, die door de heilige synode tot opvolger van de geschorste bisschop Nikodemos was benoemd. Mishandeling De rooms-katholieke broeder James Garragher (52), voor malig directeur van een school voor moeilijk opvoed bare kinderen in Market Weighton (in het noordwes ten van Groot-Brittannië), is afgelopen maandag veroor deeld tot zeven jaar gevange nisstraf wegens poging tot mishandeling van negen van zijn leerlingen. Zij waren al len jonger dan 16 jaar. Gar ragher, lid van de congrega tie van de Broeders van de Christelijke Scholen, was van 1969 tot 1990 in dienst van het instituut, aanvankelijk als docent en later als directeur. Hij werd in 1992 gearresteerd naai- aanleiding van een on derzoek van de politie na een poging tot zelfmoord van één van de leerlingen. De ex-directeur, die het vertrouwen van de jongeren had gewonnen, heeft toege geven tussen 1973 en 1980 tot twaalf keer toe te hebben geprobeerd negen van zijn leerlingen te mishandelen, nadat hij laat op de avond met ze had afgesproken om te gaan zwemmen, hen ont ving in zijn appartement of hen bezocht op him kamers. Mensenrechten De Mexicaanse bisschop Sa muel Ruiz Garcia heeft enke le dagen voor het bezoek van paus Johannes Paulus 11 aan Mexico geprotesteerd tegen de schending van de men senrechten in zijn bisdom San Cristobal de las Casas. Dat blijkt uit een verklaring die maandag in de Mexi caanse kranten werd gepu bliceerd. In de staat Chiapas, waarin Ruiz' bisdom ligt, lijdt de hoofdzakelijk Indiaanse bevolking onder honger, werkloosheid, onrecht en groeiende armoede, schrijft Ruiz. Een sociale infrastruc tuur ontbreekt. Het enige dat dè ontwikkelingswerkers doen, is propaganda maken voor het gebruik van kunst matige voorbehoedmiddelen en abortus. Volgens de Mexi caanse kranten wordt de ver klaring woensdag aan de paus overhandigd tijdens diens eendaagse bezoek aan het land. Ruiz is tot over de landsgrenzen bekend om zijn solidariteit met de ar men. Hij is meer dan eens met de dood bedreigd. Kardinaal Cassidy wil afscheid nemen van onwrikbare standpunten Het pausschap is volgens kardinaal Cassidy bespreekbaar in de oecumenische dialoog. Het staat nog niet vast hoe de positie van de paus eruit zal zien in een toekomstige verenigde kerk. Cassidy, hoofd van de pauselijke raad voor de eenheid der christenen, zei dit gisteren tijdens de conferentie van de Wereldraad van Kerken in Santiago de Compostela. SANTIAGO DE COMPOSTELA ANP ,,De deelname van de Rooms- Katholieke Kerk aan de oecu mene is onherroepelijk. Dat houdt in dat alle onderwerpen die een blokkade voor de oecu mene zijn, in de dialoog ter sprake moeten komen. Daartoe behoort ook de positie van de paus", zo zei Cassidy, die van 1986 tot 1989 nuntius in Den Haag was. Met kardinaal Ratzinger is hij het eens dat het pausschap een wezenlijk onderdeel van de Rooms-Katholieke Kerk is. Over de vorm waarin en de wijze waarop dit wordt uitgeoefend, kan worden gesproken. In de geschiedenis heeft het paus schap er niet altijd uitgezien zoals heden ten dage, aldus Cassidy. ,,In de oecumene moe ten we afscheid nemen van on wrikbare standpunten. Afgelopen maandag had dr. Günther Gassmann van de We reldraad van Kerken gezegd dat de positie van de paus voortaan op de oecumenische agenda komt. De grieks-orthodoxe aartsbisschop van Pergamon, John Zizioulas, pleitte vorige week voor een minder hiërar chische uitoefening van het pausschap. Het christendom is sinds 1054 verdeeld tussen de Oosterse en de Westerse kerken. De kerk in het Westen viel na de Reforma tie in het begin van de 16e eeuw in vele stromingen uiteen. Tegenover Nederlandse jour nalisten uitte de vroegere nun tius zijn tevredenheid over de recente bisschopsbenoeming in het bisdom Roermond. ,,lk heb de nuntius in Den Haag opge beld om te vragen hoe in Ne derland de reacties op de be noeming waren. Tot mijn grote vreugde hoorde ik dat er niet negatief op de benoeming van deken Wiertz is gereageerd. In het verleden leidde de benoe ming van een vertegenwoordi ger van de ene vleugel tot on rust in de andere vleugel en omgekeerd. Ditmaal is kennelijk gekozen voor een man uit het midden van de kerk", zo zei kardinaal Cassidy. BEROEPINGSWERK Graaf, kanCfcdaat te Hulshorst, die dit beroep heeft aangenomen; te Nun- speet: J. Snaterse, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroeperv: te De Glind: mevr. drs. C.A. Beeuwkes-van Ede te Hellevoet- sluis (part-time), die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Oostkapelle: J.J. van Eckeveld te Zeist. Zomeravondzang De soliste Margje van den Heu vel verleent vanavond haar me dewerking aan de Zomeravond zang in de Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard. De organi satie is in handen van de Geza menlijke evangelisatiecommis sie van de Hervormde Gémeen- te en de Gereformeerde Kerk van Katwijk aan Zee. De deuren van de kerk gaan open om 19.30 uur, de samenzang begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Wel wordt er aan de uitgang een collecte gehouden om de onkosten te bestrijden. BOLLENSTREEK/LEIDEN De informatiewagen van de rooms-ka tholieke stichting 'Koningin van de vre de' staat de komende periode in de noordelijke Bollenstreek en in Leiden. Vanuit een tien meter lang voertuig, dat aan de zijkant kan worden opengeklapt, verspreiden medewerkers van de stich ting de 'gezegende wonderdadige me daille', de rozenkrans-brochure met de 15 mysteriën, een gebedsfolder en een geloofsboekje voor de jeugd. De 'Mariale informatiewagen' rijdt met de intentie: 'Voor de vrede in onze wereld'. De rooms-katholieke stichting rekent het tot haar taak 'op nieuwe wijze mee te werken aan de bevordering van geloof, gebed en vrede'. Op de stand plaatsen wordt van 11.30 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 15.30 uur het rozen kransgebed gebeden. Voor belangstel lenden zijn onder andere cassetteband jes met bekende Maria-liederen, rozen kransen, beeldjes, de bijbel en religieuze lectuur verkrijgbaar. De informatiewagen staat morgen (12 augustus) van 9.30 tot 17.00 uur in Noordwijkerhout op het marktpleintje bij de Dagmarkt. Op vrijdag is de wagen te vinden op 't Vierkant in Lisse en op dinsdag 17 augustus in Hillegom op het parkeerterrein Deltahof. Ook hier zijn de medewerkers van de stichting van 9.30 tot 17.00 uur aanwezig. De Mariale infor matiewagen staat tenslotte op woensdag 18 augustus op het Stadhuisplein in Lei den, van 9.00 tot 17.30 uur. Rooms-Katholieke Kerk nog steeds geïdentificeerd met slavenhandel RTR-AFP-DPA-CIC Op de eerste dag van zijn zestig ste buitenlandse reis moest paus Johannes Paulus 'II het stellen zonder de gebruikelijke juichende menigten. In de nacht van maandag op dinsdag (maandagmiddag plaatselijke tijd) werd de paus bij zijn aan komst op Jamaica slechts ver welkomd door regeringsleiders en diplomaten. Voordat de paus op het vlieg veld van Kingston landde, had den tegenstanders van het pausbezoek zijn hoofd en het woord 'welkom' van een groot aanplakbord weggevaagd, dat was neergezet om zijn bezoek aan het Caraibische eiland kracht bij te zetten. Het bord was vervangen toen de paus aankwam, maar het recht streekse verslag van zijn aan komst op de radio werd onder broken door een piraat die ver schillende malen de zinssnede 'wij willen de paus hier niet' liet horen. Een groep die zichzelf 'leken voor religieuze vrijheid' noemt, heeft geprotesteerd tegen de komst van de paus middels openbare bijeenkomsten en ad vertenties in de krant, waarin de paus de anti-Christ werd ge noemd en erop werd gewezen dat de Rooms-Katholieke Kerk van plan is de wereld te gaan domineren. De groep kan op enige steun rekenen op Jamaica, waar velen de Rooms-Katholieke Kerk nog steeds identificeren met de sla venhandel. Slechts 7 procent van de 2,4 miljoen zielen tellen de bevolking van Jamaica, hoofdzakelijk afstammelingen van slaven, is rooms-katholiek. Tweederde van de Jamaicanen is protestant; 17 procent is An glicaans. Het is dan ook voor het eerst dat een rooms-katho lieke kerkleider het eiland be zoekt. In zijn eerste toespraak ver oordeelde de paus de uitroeiing van de Arawak-Indianen door de Spanjaarden en de Europese slavenhandel. Hij herhaalde zijn oproep tot vergeving, die hij voor het eerst uitsprak tijdens een bezoek aan Senegal vorig jaar. De paus riep de Jamaica nen op te werken aan een toe komst waarin rechtvaardigheid, vrede en solidariteit geen ruim te laten voor haat en discrimi natie. Johannes Paulus II bracht een bezoek aan een tehuis voor ar men en ouderen dat wordt ge leid door de zusters van moeder Teresa. Het tehuis is gevestigd in een van de meest deprime rende en door geweld geteister de wijken van Kingston. Hon derden bewoners hadden zich op straat verzameld om een glimp van de paus op te vangen of hem de hand te schudden. Door anderen was geprotes teerd tegen het feit dat de auto riteiten het gebied hadden schoongemaakt en wegen had den gerepareerd ter gelegen heid van het bezoek van de paus. Bewoners klaagden dat hun verzoeken hiertoe zonder succes waren geweest, totdat de paus zijn bezoek aankondigde. De paus had tijdens zijn tweedaagse bezoek aan Jamaica verder onder meer een ontmoe ting met premier Percival Pat terson, oppositieleiders, jonge ren en geestelijken. Ter afslui ting van -zijn bezoek stond gis teravond een oecumenische dienst in de open lucht op het programma, die door 27.000 mensen werd bijgewoond. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ •idsch Dagblad, ui HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, I Nypels. Henk van der Post 4ad/J HOOFDKANTOOR 82,2321 BM Leiden. Kanaalstraat 26a Li POSTADRESSEN 19353, Fax: 02521-19610. ADVERTENTIES ma.-vrii. van 08.00-1700 uu Telefoon-071 356230. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vnj. van 8.30-17 00uur (Sleuteltjes) Telefoon 071-1 c ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bijvooruitl per kwartaal per kwartaa; (post) peima'ard HET WEER ROB GROENLAND Na de langste dag Een bij veel (oudere) mensen be kende uitspraak is: 'voor de langste dag neemt de zee en na de langste dag geeft de zee'. Deze regel slaat op het fysische proces dat aan de basis staat van buienvorming. Langs vele kusten in de wereld zijn er perioden in het jaar aan te wij zen, waarin of het land of de zee buien genereert. In ons land is het oppervlakte-water van de Noordzee in de maanden februari tot juli meestal kouder dan de luchttem peratuur boven land. Het land ge nereert in deze periode de meeste buien en de zee heeft ze maar te nemen. Van juli tot februari is het water van de Noordzee zover opge warmd dat er veel weersituaties op treden waarbij juist de zee buien genereert en het land ze maar heeft te accepteren. In de praktijk blijkt dat vooral in de maanden juli en augustus de twee beschreven situaties nog wel eens afwisselend willen optreden. Tij dens grote warmte is het land veel warmer dan de zee en ontpopt zich onweer boven land, maar tijdens een west of noordwestelijke lucht stroming kan juist de zee een hoofdrol vervullen. Dit laatste heb ben we deze zomer al vanaf begin juli op uitgebreide schaal meege maakt. Ook gisteren waren op de bewegende satellietfoto's talrijke buien te zien die zich ontwikkelden boven het 15-17 graden warme op- pervlakte-water van de Noordzee. Ten noorden van de Wadden werd zelfs nog onweer geregistreerd. De eerste najaarseffecten zijn ook in de nachtelijke uren al merkbaar in onze regio. Vooral in rustige nachten met opklaringen kan het achterland van de regio veel lager scoren in de minimumtemperatuur dan hetstrandgebied. De stations IJmuiden, Zandvoort en Hoek van Holland zijn vaak 's nachts de warmste spots van Nederland. Vooral later in het najaar kan op rustige nachten het strand maar liefst 10 graden warmer blijven dan het binnenland. De rust van de afgelopen nacht wordt in de loop van vandaag opge volgd door atmosferische onrust. Een actieve golfstoring, die zich vannacht al boven de Britse eilan den aandiende, stuurt een vrij ac tieve regenzone op ons af. Deze geeft deze middag en vanavond re.- gen bij een aanwakkerende zuid wester 6-7 Bft. Morgen krijgen we met een koufront te maken met op nieuw regen en veel wind. Vrijdag wordt een overgangsdag naar een fraai weekeinde. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag bewolkt en enige tijd regen. In het zuidoos ten van Engeland af en toe zon en mogelijk blijft het droog. Morgen is het ver anderlijk bewolkt en vooral in Schotland, Ierland en Wales vallen enkele buien. Middagtemperatuur rond 16 graden. In het zuidoos ten van Engeland vandaag maxima tot 24 graden, morgen wat lager. België en Luxemburg: Vandaag v, toenemende bewolking en plaatselijk wat regen. Mor gen in het westen half tot zwaar bewolkt en kans op een bui, in het oosten nu en dan zon en vrijwel overal droog. Middagtem peratuur rond 20 graden, morgen in Luxemburg en het oosten van België wat warmer. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag vrijwel overal droog en vooral in midden-Frankrijk perioden met zon. Morgen in het westen toenemende be wolking en later plaatselijk regen, in het oosten droog en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur langs het Kanaal rond 19 graden, verder maxima oplo pend tot 25 graden rond Parijs en tot circa 30 in de omgeving van Annecy. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig, aan de stranden ten noorden van Lissabon ook wolkenvel den, maar vrijwel overal drofcg. Middag temperatuur aan de zuidsfranden rond 28 graden, aan de westkust maxima ge leidelijk dalend tot rond 21 graden mor gen. Ook landinwaarts wordt het wat minder warm. Madeira: Perioden met zon, af en toe ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Tamelijk zonnig, langs de Golf van Biskaje vooral vandaag ook wolken velden, maar vrijwel overal droog. Maxi- - ma aan de Golf van Biskaje rond 22 gra den, langs de overige Costa's ongeveer 32 graden. Landinwaarts wordt het ge leidelijk wat minder heet. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig. Maxima aan de stranden rond 29 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Langs de kusten vrij zonnig en middagtemperatuur rond 29 graden, morgen wat lager. Tunesië: Flinke zonni ge perioden en droog. Maxima vlak aan zee rond 34 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, morgen aan de Atlantische kust wat meer bewolking, maar waarschijnlijk droog, Vandaag verdwijnt de Mistral. Middagtemperatuur van 25 graden in Les Landes tot 33 in de Languedoc en de Provence. Morgen in de loop van de dag aan de Atlantische kust afkoeling. Mallorca en Ibi^: Zonnig. Middagtemperatuur rond 32 ftalië, Corsica en Sardinië: g. Middagtem !5 graden, vandaag i noorden wat minder warm. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 29 en 34 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Zonnig. Morgen op de Egeïsche Zee toenemende wind. Mid dagtemperatuur rond 32 graden, mor gen op de eilanden in de Egeïsche Zee wat minder warm.' Kreta: Zonnig. Maxi ma circa 30 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust zonnig. Landinwaarts meer bewolking en vooral in het noorden kans op regen of onweer. Aan de westkust neemt morgen de wind toe. Maxima langs de west- en zuidkust en rond 30 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon en droog. La ter op de dag in het westen en noorden toenemende bewolking en mogelijk wat regen. Morgen droog en flinke zonnige perioden, maar in het uiterste noordwes ten wolkenvelden en plaatselijk regen. Middagtemperatuur oplopend tot 21 graden in het noordwesten, 27 in het midden en 30 plaatselijk in Beieren. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.17 Zon onder 21.07 Maan op 00.21 Maan onder 17.08 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.48 Laag water 06.16 - 18,42 Weerapporten van 10 AUGUSTUS 20 u< München half bt «nw3/ 14 ntio4 27 20 windst 22 11 HEINZ SS/ &£5T£U> PAT AVST ■Z./JS/PS JU/ST )S //V AL PAT WO&PSA/PS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14