Leiden moet kraken voorkomen Renovatie Leidse universiteit trekt iets minder belangstelling 'Alsof je een schilderij van Anton Pieck Eis 12 maanden voor ontucht met neefje Milieu-ambtenaren tot '94 op vervuilde grond Midzomerfeesten Zuidwest Brugleuning vernield Vrouwen op dievenpad WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Dialyse A K <-)rn ervoor *e zor_ I J gen dat nierpatiën ten in Duinrell op vakantie kunnen moet in de buut} een dialysecentrum ko men. Ontucht De Alphense politie I O hield een 26-jarige man aan die verdacht wordt van ontucht met ze ker drie kinderen in Kerk en Zanen. Pier q Deze winter begint I O eindelijk de renova tie van de verwaarloosde pier van Scheveningen. Overval op bloemist leiden» Een onbekende man heeft gistermiddag de bloemen kiosk aan de Vrijheidslaan beroofd. De man riep even voor half vijf tegen de bloemist dat hij geld wilde terwijl hij vermoedelijk een pistool onder zijn t-shirt op hem gericht hield. De man pak te daarna eëri paar honderd gulden uit de kassa en vluchtte ver volgens in de richting van de Herenstraat. De politie is op zoek naar getuigen van het voorval. Snelkraak kruidenierswinkel leiden Bii een snelkraak in een kruidenierswinkel aan de Wil lem Klooslaan is gisterochtend een partij sigaretten gestolen. Omstreeks halfzeven werd de ruit in de toegangsdeur van de winkel ingegooid. Daarna werden dertig pakjes sigaretten en zest ig pakjes shag weggehaald. Van de dader ontbreekt ieder spoor. leiden emiel fangmann De belangstelling van nieuwe studenten voor de Leidse uni versiteit is licht afgenomen. Uit cijfers van de Informatiserings bank in Groningen blijkt dat zich tot nu toe 4315 eerstejaars aanmeldden met als eerste keus een studie in Leiden. Vorig jaar waren dat er nog 4677. Vooral de Leidse rechtenfa culteit trekt minder belangstel lenden. Het marktaandeel van Leiden temidden van de dertien "Nederlandse universiteiten sta biliseert zich evenwel rond de tien procent. Het totaal aantal vooraanmel dingen op universiteiten daalde van 46.894 vorig jaar naar 4$.739, wat voor een deel aan dalende geboortecijfers ligt. De Erasmus Universiteit in Rotter dam lijdt een gevoelig verlies met ruim twintig procent min der vooraanmeldingen. Hoeveel studenten zich in september daadwerkelijk aan de studie van hun eerste voor keur zetten, is volgens voorlich ter F. ten Hoor van de Informa tiseringsbank pas in de loop van die maarid te zeggen. De getal len van de Informatiserings bank geven daarom vooral een indicatie. „De lotingen voor se lectie en plaatsing bij sommige studierichtingen, numerus fixus en numerus clausus, zijn nog niet afgerond. Bovendien kun je je voor studies waarvoor geen beperking geldt, nog tot half september aanmelden. Volgende week zullen ruim tweeduizend eerstejaars in Lei den deelnemen aan de El Cid- week, waarin ze kennis maken met stad en universiteit. Van hen zijn een aantal nog niet ze ker van plaatsing in Leiden, ter wijl anderen er tegen hun ver wachting in terecht zullen ko men. Zo meldden zich 443 stu denten aan voor de Leidse me dicijnenstudie, van wie er uit eindelijk 165 een plaats kunnen krijgen. Vrijwel alle Leidse studierich tingen delen in de dalende aan tallen eerstejaars. Maar de inte resse voor rechten zakt met een onevenredig groot percentage, al blijft de studie de meeste stu denten trekken. Daarvoor meld den zich 1170 eerstejaars (vol tijd en deeltijd) aan, tegen 1339 vorig jaar. Voor biomedische wetenschappen geldt een stop bij 80 studenten. Er vielen slechts 48 (vorig jaar 63) aan meldingen te noteren. Maar dat aantal zal waarschijnlijk nog stijgen door de inschrijving van studenten die straks voor medi cijnen zijn uitgeloot. Engels en Spaans blijven de populairste talenstudies (met respectievelijk 140 vanwie 27 in deeltijd en 109 aanmeldin gen). Geschiedenis blijft stabiel met 171 studenten in voltijd en 39 in deeltijd. Ook de belang stelling voor psychologie (430 studenten in voltijd en een klei ne negentig in deeltijd), politi cologie (81) en pedagogiek (194 voltijd en 74 deeltijd) blijft in Leiden op bijna hetzelfde peil. Kunstgeschiedenis ziet de be langstelling voor de voltijdstu die dalen van 114 naar 84 gega digden en de deeltijdstudie van 87 naar 48. Grote verliezer lijkt dit studie jaar de Erasmus Universiteit in Rotterdam te worden. Zag die universiteit vorig jaar rorid deze tijd nog 4611 aanmeldingen binnenkomen, twee weken ge leden telde men er 3638, ruim twintig procent minder. Ook voor de universiteit van Gronin gen en Utrecht en beide Am sterdamse universiteiten nam de belangstelling af met en kek- honderden aanmeldingen. Utrecht blijft bij de eerstejaars het meest in trek met 7083 op gaven van een eerste voorkeur. De universiteiten van Nijme gen, Limburg en Twente groei en het aankomende studiejaar wel met een paar honderd stu denten (respectievelijk 6, 4 en 9 procent) als wordt afgegaan op het aantal vooraanmeldingen. De renovatie van het voormalige Groen-complex aan de Langebrug/Pieterskerkchoorsteeg gaat aanstaande maandag beginnen. Na twee jaar leegstand, kraakacties, eigendomswisselingen en diverse bouwplannen worden de acht monumentale panden opgeknapt. „Nieuwbouw en renovatie zijn losgekoppeld", zegt directeur Korswagen van de gelijknamige Warmondse firma. „Zodoende kunnen we alvast de bestaande panden tot woningen en win kels verbouwen. Als we nu niet beginnen wordt het hele plan onhaalbaar en blijven we met het gevaar van een nieuwe kraakactie zitten", aldus Kors wagen. De geplande nieuwbouw ach ter het complex begint nog niet omdat de gemeente en omwo nenden daar bezwaar tegen hebben. Op de dag af twee jaar gele den verhuisden de uitgeverijen en drukkerij van het Groen- concern van de Langebrug naar de Rooseveltstraat. Vrijwel di rect daarna werd het complex in de Pieterswijk/Aacademie- wijk een speelbal van project ontwikkelaars. De soms fantas tische plannen, zelfs over een tropisch zwemparadijs werd ge sproken, werden door de ge meente afgewezen, waarna weer een nieuwe eigenaar op de proppen kwam. De gemeente hield al die tijd vast aan haar eis dat er woningen en winkels moeten komen. De panden werden diverse malen gekraakt. Uiteindelijk lukte het de huidige eigenaar Korswagen bv om de krakers uit de voormalige kantoren te krij gen en een plan te maken waar de gemeente wel oren naar had. De acht monumentale panden (vier aan de Langebrug en vier aan de Pieterskerkchoorsteeg) zouden worden gerenoveerd met woningen op de verdiepin gen en winkels op de begane grond. Om dit plan rendabel te ma ken, wilde Korswagen op het achterterrein een appartemen tenblokje neerzetten, grenzend, aan de Gekroonde Liefdepoort. Met de renovatie hadden om wonenden en ambtenaren niet •zoveel problemen. Maar de nieuwbouw stuitte op hevige bezwaren. Te massaal en niet passend in de historische om geving, oordeelde ook de wel standscommissie die ook kleine aanpassingen aan het plan niet goedkeurde. Nieuwbouw bij Groen uitgesteld leiden Op z'n vroegst in de tweede helft van 1994 wordt begonnen met de schoonmaak van de ernstig vervuilde grond achter de ge bouwen van het Stadsbouwhuis en de Ener gie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) aan de Langegracht. Tot die tijd heeft de provincie Zuid-Holland nodig om het saneringsplan voor het terrein van de voormalige gasfabriek uit te werken. De bodem onder het Stadsbouwhuis, het EWR-terrein en het Huigpark is zwaar veront reinigd met olie en teer. Het gif zit op sommi ge plekken tot acht meter diep. Afgraven van de grond kost naar schatting 40 miljoen gul den. Door die hoge kosten is het project fi nancieel afhankelijk van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orening en milieubeheer. Tot de sanering begint maakt de gemeente Leiden dankbaar gebruik van de vieze grond. Om het tekort aan werkruimte in het Stads bouwhuis op te heffen, zijn er voor de ambte naren van de dienst milieu noodcabines in het Huigpark geplaatst. Die keten blijven staan totdat de uitbreiding van het Stadsbouwhuis gereed is. foto hielco kuipers den haag eric jan weterings Twee keer in elkaar geslagen in de gevangenis, waardoor hij zijn cel niet meer uit durft en al lang veroordeeld door de samenleving voordat ook maar iets is bewezen. Met dat lot is een 34-jarige Leidenaar al genoeg gestraft, meent zijn advocaat. Officier van justitie E Geradts denkt daar anders over. Zij eiste gistermorgen twaalf maanden gevangenis straf wegens ontucht met een minderjarige. De verdachte zou jarenlang onder meer orale seks hebben bedreven met het inmiddels elf jaar oude kind, een neefje dat hem regelmatig na schooltijd bezocht om com puterspelletjes te spelen. In het kwartierje dal de compu ter 'warm moest draaien', zouden de spelletjes in de slaapkamer van de alleenwo nende Leidenaar zijn begon nen. De verdachte ontkent alles. In de jaren dat de ontucht zou hebben plaatsgevonden kwam hij vrijwel dagelijks bij de ouders van de jongen over de vloer om te kletsen en kof fie te drinken. Hij heeft geen idee hoe de jongen aan zijn verhalen komt. Op de vraag van rechter L. Verheij of de Leidenaar zijn neefje misschien pornoban den op zijn video had laten zien antwoordde de verdach te ontkennend. Advocaat Th. Putto vertelde daarop dat de banden deel uitmaakten van een partij die door de ver dachte en de vader van de jongen samen is gekocht. Als de 11-jarige die banden al heeft gezien zou dat ook bij zijn ouders thuis gebeurd kunnen zijn. De vader van de jongen en de verdachte waren lange tijd gewend samen naar hun werkplek (in de bouw) te rei zen, tot zij eind vorig jaar ru zie kregen over het vervoer. In de maanden daarna werd via verschillende familieleden van de jongen duidelijk dat zich 'iets' had afgespeeld. Met horten en stoten was het ver haal over de jarenlange seks- spelletjes er vervolgens uitge komen. De officier van justitie noemde het verhaal van dc jongen geloofwaardig en eiste daarom gevangenisstraf. Ad vocaat Putto constateerde dat een aantal tegenstrijdige ver klaringen onvoldoende zijn om iemand te veroordelen. Hij vroeg dan ook heropening van het vooronderzoek en on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, of vrijspraak. De president van dc recht - bank doet op 24 augustus uit spraak. Ginus Nusteling neemt 'ideale' werkplaats schoenmaker Zierikzee over Schoenmaker Ginus Nusteling snijdt een zool. Hij is de koning te rijk met zijn werkplaats aan de Bakkersteeg. foto hielco kuipers Bij mooi weer zijn 25 tot 30.000 bezoekers op de jaar lijkse midzomerfeesten van winkelcentrum De Luifel- baan geen uitzondering. En het driedaagse evenement aan het einde van augustus, dal dit jaar al zijn veertiende editie belcöft, treft het meestal. „Die rakkers heb ben altijd mooi weer", zegt organisator Cees Mentink. De midzomerfeesten' die 26, 27 en 28 augustus op het Vijf Meiplein en het Bevrij dingsplein worden gehouden hebben elke dag een ander thema. Donderdag 26 augus tus wordt in Dc Luifeibaan de 'dag van de ouderen' ge houden. Eddy Christiani treedt dan op met zijn en semble alsmede de Wim VVa- ma All Stars en de üttle Steam Band. Verder kunnen de bezoekers bingo en kla verjas spelen en is er een de monstratie fitness. Vrijdag heet 'mazzeldag'. Dan is er een koopjesmarkt en worden oude ambachten gedemon streerd. Zaterdag treden tal van Leidse artiesten op op de pleinen. Op het programma staan optredens van Leidse Kees, Martin de long, Sandra Brouwer, Mark Daniels, Louis Portieljc, Albert van Stcijn en het orkest Pleasure en The Singles. Met feest, waarvoor de Montgomerystraat deels wordt afgesloten, duurt alle dagen van tien tot vijf uur. laan) werd tijdens het afgelopen De gemeente Leiden heeft hij weekeinde vernield. De daders de politie aangifte gedaan van zaagden een leuning af en wier vernieling van een brugleuning, pen deze in het water. De scha- De baig in het Noorderpark de is dusdanig dat de gemeente (achter de Willem de Zwijger- naar de politie stapte. leiden aap rietveld Het ideaal van Ginus Nusteling (34) is werkelijkheid geworden. Een werkplaats die in 44 jaar geen kwast heeft gezien, met kale houten wanden en beton nen muren, deuren met gebar sten lijnolieverf, een wand vol leesten in alle soorten en maten en een werktafel met uitzicht op een rustig steegje. „Ik werd echt gëk toen ik hier binnenkwam", zegt Nusteling in de werkplaats van de enkele maanden geleden overleden schoenmaker J. Zie rikzee. Die werkplaats aan de Bakkersteeg is nu zijn domein. En Nusteling is niet van plan de boel op te knappen. Het was de droom die Nuste ling had bij he.t begin van zijn opleiding tot maatschoenma ker: „Een mooie ouwe werk plaats, ergens rustig in een straatje, en dan werken aan iets goeds." En die heeft hij nu. Twee weken nadat zijn werkge ver, de Anna Kliniek, hem bij een reorganisatie ontslag had aangezegd hoorde hij van een vriend dat Zierikzee was overle den. De erven van de schoen maker, de stichting Levend Am bacht Leiden (STAL) en Nuste ling kwamen met elkaar in con tact en een contract volgde snel. Nusteling, van beroep ortho pedisch schoenmaker, houdt het op een uiterst merkwaardi ge samenloop van omstandig heden. Het moet een jaartje ge leden zijn geweest dat hij het winkeltje van Zierikzee binnen stapte. „Ik was diep onder de indruk. Alsof je, een schilderij van Anton Pieck binnenstapte. En uit de radio klonk een viool concert van Bach", weet hij nog. De oude en de jonge schoenmaker raakten aan de praat. En Nusteling vroeg Zie rikzee hem op de hoogte te stel len als hij zelf met werken zou stoppen. De werkplaats aan de Bakker steeg is een uniek plekje. Het huis moet zo'n 250 jaar oud zijn en er is sinds Zierikzee zich er in 1949 vestigde nauwelijks iets veranderd. Nusteling heeft het bloemenbehang van de achter wand gescheurd. Erachter kwa men flarden van krantenberich ten tevoorschijn. De kop boven een van die berichten luidt Leve de koning. „Kun je nagaan hoe oud dat is." „In deze branche zijn alleen gen paar sterken overgebleven", weet Nusteling. „Dat waren de genen-die geen concessies de den aan de kwaliteit. Als je bij Zierikzee niet met goeie schoe nen binnenkwam werd je de deur uit gestuurd. Want slechte schoenen kun je nauwelijks re pareren. Ik ken wel mensen die met het schaamrood'op de ka ken dit pand hebben verlaten." Nusteling zit bijna voortdu rend te genieten in zijn nieuwe domein. Hij heeft geen gereed schap hoeven meenemen, want alles lag er nog. „Kijk, hier heb je een bollikker, daar kun je de was mee op de hak van de schoen wrijven. En hier, dit spi- ritusbrandertje heb ik ook in de rommel gevonden", grinnikt hij. „Daar maak je die bollikker heet mee en dan vloeit de was mooi uit. Het is een lomp stuk staal, dus dat blijft wel een tijdje warm." Nusteling past bij het maken van schoenen oude technieken toe. Zelf met pek of was ge- mdakte draden worden scherp door aan het eind een stugge varkenshaar vast te maken. „Schoenmakers zijn altijd al knutselaars geweest. Cellulose- lijm maakten ze door filmrolle tjes in stukjes te knippen en in ae aceton te zetten. Dan krijg je een lijm die keihard wordt. Of ze lijmden met roggepap." Of hij een goeie boterham kan verdienen in de schoenma kerij is voor Nusteling nog de vraag. Hij heeft al wal reparatie- werk, maar als het even kan wil hij ook maatschoenen gaan ma ken. „Dat is het mooie van dit vak. Daar hangt een lap leer", wijst hij. „Als je mij nou m'n gang laat gaan staan er over twee weken een paar prachtige schoenen." En het mooie van zijn zelfstandige bestaan in de Bakkersteeg, zegt Nusteling, is dat hij aan niemand verant woording schuldig is. „Ik kan hier lekker werken met Hilver sum 4 op de radio. En ik hoef nooit meer aan collega's te vra gen of Hilversum 3 nou einde lijk af mag." leiden Twee Leidse vrouwen zijn gis termiddag opgepakt nadat zij in vijf winkels en warenhuizen in de binnenstad kleding en ande re spullen hadden gestolen. Toen het duo van 17 en 20 jaar werd betrapt, bleken ze in het bezit te zijn van een 31 stuks ge stolen goederen. De politie heeft het merendeel van de kle dingstukken bij de diverse win kcls kunnen terugbezorgen. De vrouwen hebben de diefstallen bekend.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13