'Misschien wordt het net UIT zo leuk als Fawlty Towers 'Ik begrijp het zelf ook niet helemaal' Rtv show Afrikanen op zoek naar windmolens in Nederland gesproken WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Cé Titulaer, genegeerd door liel grote publiek TECELEN CPD Door zijn collega's wordt hij hooglijk geapprecieerd, maar de publieke waardering laat nog altijd te wensen over. Niet voor niets heet Gé Titulaer a musicians musician. Maar als het aan de Limburgse vocalist ligt, komt daar binnenkort ver andering in. Hij staat zondag 5 september in de grote zaal van De Doelen in Rotterdam, samen met het Metropole Orkest onder leiding van Harry van Hoof. Ook Ruth Jacott verleent haar medewer king aan het concert en niet te vergeten dochter Judith als bal lerina in Let me invite you to night. Op het programma staan songs uit West Side Story, Phantom of the Opera, compo sities van Lionel Richie en Barry Manilow, maar ook door Joop Stokkermans en Harry Bannink bewerkte liedjes. De grote zaal van de Rotter damse Doelen kan 2000 men sen bevatten. Of die allemaal komen? Dirigent Harry van Hoof acht dat zeer wel mogelijk. Van hem is trouwens het idee om voor eens en voor altijd Gé Titulaer voor een groot publiek neer te zetten. Hij vindt dat Gé dat verdient. Zoals Willem Duys dat vindt, Cees Schrama en ei genlijk ook Gé zelf. Niet commercieel Merkwaardig genoeg heeft Titu laer tot dusver meer waardering uit het buitenland gekregen. „Daar kijken mensen anders te gen entertainers aan. Ik heb er nog niet helemaal een vinger achter, maar ik denk dat het te maken heeft met het idee dat je niet alleen de commercie voor rang moet geven. In Nederland hoor je naar mijn idee te vaak: we vinden je wel goed, maar commercieel kunnen we er niets mee. Dat betekent in veel gevallen dat ze in je repertoire geen song zien waarmee een hit valt te scoren." „In het buitenland, althans zo is mijn ervaring, wordt meer naar het geheel gekeken. Daar hebben televisiestations thema programma's. Ik heb het bij voorbeeld bij de Südwestfunk meegemaakt: daar had men een muziekprogramma over regen. Op grond daarvan gaat men zangers uitnodigen. Niet nood zakelijk hoeven d^J mensen te zijn die hits hebben gescoord. Het kunnen ook mensen zijn die op muzikaal gebied anders zins hun sporen hebben ver diend. Het betekent wel dat je de kans krijgt je te manifeste ren, zodat mensen die kennis nemen van wat je doet, als hen dat aanspreekt, je naam en je gezicht onthouden en verder gaan informeren". Feit blijft dat Gé al meer dan twintig jaar in Nederland in de muziek zit. Eerst bij de fanfare vereniging waarvan z'n vader voorzitter was. „Limburg, wat wil je? Maar ja, binnen de kortste keren was ik de lastigste pion die hij had: ik wilde almaar improviseren op die trompet". Hij besloot op eigen benen te gaan staan. Zijn hart lag altijd al bij de jazz, vandaar. Om zich maatschappelijk enige zeker heid te verschaffen, studeerde af aan de Pedagogische Acade mie en verwierf hij naderhand ook de bevoegdheid om gym nastiekonderwijs te geven. Titulaer ging daarna naar het conservatorium in Maastricht. Hij wilde immers verder in de muziek. „Maar voor wat ik wil de was het niet de goede tijd. De conservatoria waren toen nog geheel gericht op de klas sieke muziek. Ik heb het er an derhalf jaar volgehouden. Ik kon er m'n draai niet vinden. Ik heb het echt geprobeerd, hoor: operalessen. Maar ik kon het niet: een knieval maken en ver volgens 75 keer dezelfde tekst zingen." In die tijd zat hij ook in de popgroep Pat Cool. „Het genre was een beetje Focus-achtig, we brachten repertoire in het genre van Steeley Dan. We hadden een zekere bekendheid." De groep was geen lang leven beschoren. „Het ging te goed, we werden te bekend, we kre gen te veel aanbiedingen en voor dat grote werk was de groep niet opgericht. Iedereen had andere toekomstplannen. Ik ben me toen meer gaan toe leggen op componeren. Zo kwam ik in contact met Lori Spee. Ik was allang blij: iemand die mijn stukken zou willen en kunnen zingen. Nog ben ik dankbaar dat ik haar heb kun nen helpen. Maar op een gege ven moment had ik een stuk voor haar gemaakt dat, zo bleek, niet bij haar paste. En toen zei Lori: waarom zing je het zelf niet? Dat heb ik toen ge probeerd en het bleek dat m'n stem dat aan kon." Te pretentieus Titulaer zong vervolgens een langspeelplaat vol. Maar om nu te zeggen dat die aansloeg, nou nee. „Veel te pretentieus aange pakt", zegt hij achteraf. „Ik wil de alles wat ik dacht in huis te hebben meteen laten horen. Vreselijk. Ik kreeg er wel een Edison voor. In vakkringen werd hij gewaardeerd, dat blijkt. Maar bij het grote publiek sloeg die plaat niet aan. Ik begrijp dat best. Je moet een beetje muziek hebben gestudeerd om dat wat er op staat te kunnen vatten. Waarderen is dan nog een an derwoord." Aan de Edison hield hij wel de nodige contacten over. „Met Jerry van Rooyen bijvoorbeeld. Hij heeft veel arrangementen voor me gemaakt. Ook heb ik meegedaan met het Northring Festival. Ik heb het songfestival van Rostock in de toenmalige DDR gewonnen. Ik heb veel op getreden in Duitsland, in Zwit serland, in de Oosteuropese landen." Hier spreekt een in eigen land niet geëerde profeet. „Dat zeggen meer mensen te gen me. En dan zeg ik: Ik be grijp het zelf ook niet helemaal. Over gebrek' aan belangstelling in vakkringen heb ik niet te kla gen. Willem Duys heeft zo vaak mijn platen gedraaid. Nummers van m'n LP's, m'n CD's hebben echt heel veel aandacht gekre gen op de radio." Vaak hoor je van artiesten de klacht dat hun plaat niet vol doende op de radio wordt ge draaid en dat daarom hun plaat niet verkoopt. „Dat blijkt dus ook niet zaligmakend. Mijn pla ten zijn wel gedraaid en ze ver kochten ook niet. Althans, niet in Nederland." Madame L'eau, film met ironische ondertoon Cameraman Jean F Damouré, Lam en Tallou zijn drie mannen uit het Afrikaanse Niger, die besluiten zich niet neer te leggen bij de droogte die hun land teistert. De brede ri vier die door hun land stroom de bereikt steeds kleinere gebie den, de zijtakken ervan zijn door ontbossing dichtgeslibd met woestijnzand. De motor- pompen waarmee ze de aan grenzende akkers van water voorzien zijn te duur om echt uitkomst te kunnen bieden. Op zoek naar een betere op lossing besluiten ze contact op te nemen met hun Nederlandse vriend Philo Bregstein. De Ne derlanders zijn immers in staat water kosteloos van de ene naar de andere plaats te transporte ren. En zo vertrekken drie Afri kaanse piannen naar Nederland om het geheim van de windmo len te achterhalen. Maar de eerste molens die ze zien, in Noord-Holland, zijn te groot en zullen ook zeker te duur zijn. Ook de modernere molens blijken nauwelijks ge schikt om in Afrika na te bou wen. De reis dreigt op een mis lukking uit te lopen, totdat ze in Enschedé Frans ontmoeten, een ingenieur die van hout een heel simpele windmolen heeft ge construeerd. Die kunnen zij zelf ook maken, kost weinig en werkt uitstekend. Opgelucht ne men ze afscheid van hun Ne derlandse vrienden en reizen ze terug naar Afrika. Later zal Frans hen zelf helpen om de eerste molen in Niger te bou wen. (Madame L'eau, morgenavond, 22.20 uur, Nederland 1) Veronica brengt Flodder als serie op scherm Gé Titulaer gewaardeerd door collega's, genegeerd door het publiek. FOTO CPD De cast van Flodder: „Het wordt een serie die HILVERSUM JAN VAN STIPRIAAN De familie Flodder geeft bin nenkort weer blijk van haar nadrukkelijke aanwezigheid. Begon de ellende enkele jaren geleden in een deftige Nederlandse wijk en werd naderhand ook een Amerikaans hotel op stelten gezet, nu is de omstreden familie met de enigszins ongeïnspireerde Ma Flodder aan het hoofd terug in de buurt die eerder in de speelfilm Flodder 1 on veilig is gemaakt. Speciaal met het oog op de dertiende lige televisieserie Flodder, waarmee Ve ronica op donderdag 7 oktober een be gin maakt, liet regisseur/scriptschrijver Dick Maas even buiten de bewoonde wereld van Almere een replica bouwen van de bestaande wijk Zonnedael, die in 1986 diende als decor van de speelfilm Flodder 1. De komende maanden heb ben in de studio's van Dick Maas de man die kassuccessen maakte met De Lift, Amsterdamned èn Flodder 2 de opnamen plaats van de Veronica-serie. Alle afleveringen die telkens 25 minu ten duren bieden een afgerond ver haal. Behalve deel 1 en 2, want die twee verhalen sluiten op elkaar aan. Voor deze tactische manoeuvre is gekozen om de kijkers in de beginfase zo veel mogelijk aan de serie te 'binden'. Brede stoepen, mooie groene gazons, prachtige woningen, dikke dure auto's op oprijlanen en deftige heren -in ver keerde ruitjesbroeken bepalen het straatbeeld van Zonnedael. In de bijkans onmetelijke hal van Dick Maas eigen First Floor Film Factory, is het interieur van Villa Flodder kunstig nagebouwd. Inclusief de huiskamer waar de chaos re geert en inclusief ook de badkamer, waar de spiegel deels schuil gaat achter klod ders shampoo, tandpasta, zeep en nog in elk geval uitsteekt boven de middelmaat." wat onduidelijke vlekken. De keuken is eveneens echt 'Flodderiaans': resten spaghetti (saus) op, onder en naast het fornuis, volle pannen en uitpuilende vuilniszakken en de stoffige kamer waar Ma Flodder dagelijks illegaal haar jene ver stookt. Prullenbak In de slaapkamer van de jongens (zoon Kees en Henkie) hangen pornografische prenten aan de wanden. Over de rand van een te volle prullenbak hangt non chalant een condoom. De slaapkamer van Ma Flodder biedt de aanblik van half opgerookte sigaren, lege flessen, halfvol le glazen naast het bed en buitenpropor tionele bhs op stoelen en planken. Welkom in Villa Flodder. Tijdens de opnamedagen wemelt het op het terrein van First Floor Film Fac- toiy van de kleurig geklede figuranten, vrolijk zwaaiend met de Nederlandse driekleur en getooid met oranje mutsjes. Enthousiast zingen ze koningin Beatrix (Carla van Amstel) en prins Claus (Jan Hunlling) toe. Ma Flodder nodigt de koninklijke fa milie uit een drankje te komen drinken. Sjakie (Lou Landré), de sociaal werker die de familie Flodder tracht te begelei den, voelt daar echter weinig voor. Ge lukkig wordt de man afgevoerd. Even la ter vermaakt de koninklijke familie zich in Huize Flodder. De dertiendelige serie is gebaseerd op Flodder 1. Dick Maas regisseert zelf vijf afleveringen maar houdt een dikke vin ger in de pap bij de overige afleveringen die door jong, aanstormend talent (on der wie Hans Scheepmaker, Myrna van Gilst en Joram Lürsen) worden geregis seerd. Dick Maas zegt te streven naar een TV-serie, die ten minste enige gelij kenis vertoont met de bioscoopfilm. „Het moet lijken op de bioscoopfilm. Ik wil niet dat de kijkers de indruk krij gen van: hé, dit is een echte TV-serie. De uitdaging voor mij is om er iets leuks van te maken. Misschien te vergelijken met Faiult}' Towers. Het wordt in elk geval een serie die uitsteekt boven de middel maat. Kijk, het gros van de TV-series is heel slecht. Dan heb ik het over Neder landse produkties. Ik hoop dat ik kan aantonen, dat het best beter kan. Inhou delijk wijkt de serie slechts een beetje af van de bioscoopfilm. Er zit nu meer rek, meer adem, in de scènes. En er is meer aandacht voor dialogen. Daar hebben we nu ook beter de tijd voor." Dick Maas vertrouwt er overigens op, dat de door Veronica uit te zenden serie veel kijkers zal trekken. „Ik denk dat er op basis van naamsbekendheid veel mensen zullen kijken. Ik vind dat we minstens 20 (ruim 2,5 miljoen kijkers, red.) moeten halen. In het begin zal dat zeker lukken, en ik hoop dat het zo blijft." Tatjana Simic (dochter Kees) loopt in een hooggesloten kamerjas zichtbaar ontspannen rond op de set. Ik vind dit misschien nog wel leuker dan de bio scoopfilm, zegt ze. „We lachen nu veel meer. Ik vind dat er ook veel meer hu mor in zit. Bij elk verhaal lach ik me rot. De humor in de bioscoopfilm vind ik wat meer voorspelbaar. En de sfeer op de set is wat minder opgefokt. Een bioscoop film noet financieel aanslaan. Die enor me druk is nu minder." Tatjana heeft niet lang hoeven naden ken. toen ze door Maas werd benaderd. Ik doe het sowieso voor het geld. daar ben ik eerlijk in. En bovendien vind ik het vervelend als een ander meisje het van mij zou overnemen. „Ik ben dat ty petje. Nee, ik schaam me niet voor zo'n rol. De film is anders dan de realiteit. Je kunt de TV-serie een beetje vergelijken met Married with children. Heel brutaal, met een beetje platvloerse uitlatingen. Deborah Harry (ex- Blondie) in AD: De groep ging des tijds met knallende ruzie uit elkaar. Iets anders had ik niet verwacht. Ik verbaas me er soms j nog over dat wij het zo lang met elkaar hebben uitgehouden. Ruim vijf jaar is niet niks. Ik vind het al een wonder als een band langer dan tien minuten bij elkaar blijft, hahaha." Idem: „Door me zo op de muziek te storten heb ik waarschijnlijk heel wat gemist m mijn leven. Maar op die manier kijk ik er niet tegen aan. Ik heb een heel ongewoon en interessant leven achter de rug. Zo nu en dan verbaas ik mij erover dat ik het nog steeds heb, dat le ven bedoel ik. Of ouder worden in de muziekwereld een probleem is? Ouder worden is hoe dan ook een probleem. Het is moeilijk, maar nog altijd een stuk beter dan doodgaan." David Hasselhoff (Michael Knight in Knigt Rider) in De Telegraaf: „Ik wist van jongs af aan dat ik het zou maken in Hollywood. Ook i al speelde ik Peter Pan als mijn eerste rol. Als je iets wil bereiken, moet elke steen worden omge keerd om te zien of er iets voor jou onder ligt. Je moet mogelijk heden creëren. Ik heb van mezelf in bepaalde delen van de wereld een ster gemaakt. Het heeft lang 2 geduurd, maar ik heb het punt bereikt waarop ik vijf miljoen pla ten verkocht. Ik ben op eigen kos ten naar Europa gegaan, omdat ik j daar wilde doorbreken. En ik heb het voor elkaar gekregen. Ik ben zo in twintig landen geweest." Henny Huisman in VARA TV-Maga- zine: „Ik denk wel eens na over de dood. Ik zie mij zelf dan ook in 2 die kist liggen. Ik lees ook altijd de overlijdensadvertenties. En dan staat er: in stilte begraven. Dan denk ik: geef mij maar een kist van Jan de Bouvrie en een enorme processie van mensen. Een flits in het NOS-Journaal zou ik ook wel tof vinden." FOTÓ CPD Maar daar geniet ik van. Nederlanders zijn natuurlijk ook wel wat gewend. Daarom moet je het zo pittig maken. En over m'n eigen sexy rol; die kun je op een bepaalde manier neerzetten. Zoals ik het doe in Flodder is het functioneel." Publiek bezit Coen van Vrijberghe (zoon Johnnie) is de opvolger van Huub Stapel. Hij vermoedt dat als gevolg van de serie zijn leven be paalde veranderingen zal ondergaan, „Je wordt meer publiek bezit." Tot dusver heeft Van Vrijberghe slechts kleinere rollen gespeeld. In het theaterstuk Cats en Co en in de films Cassière en Een fatsoenlijke vrouw. Dit is m'n eerste echte comedy. Ik ben nog een beetje aan het uitvinden of ik iets kan bijdragen aan de humor in de serie. De formule van Flodder, met die karikatura le personages spreekt me erg aan. 't Is een cartoon, waarin veel zaken worden overtrokken. Een familie die overal schijt aan heeft. Bovendien vind ik het wel een uitdaging. Mogelijkheden om te impro viseren zijn er nauwelijks. Dick is een Pietje precies. Maar in de reactiesfeer zijn er natuurlijk wel wat kleine improvi satiemogelijkheden". „Ik geniet me elke dag dat ik hier werk te pletter, het is een soort jongensdroom die is uitgekomen", zegt Stefan de Walle, die de rol speelt van zoon Kees en die bij het Ro-Theater meespeelde in De dood van een handelsreiziger. „Het asociale spreekt me erg aan. Alles kan gewoon. Het is primaire humor met onverwachte wendingen. Zo'n hond die een trap krijgt en 20 meter verderop neerkomt. In Ne derland wordt vaak gemakkelijk gedaan als iets humoristisch is. Dat is absoluut niet zo. Een comedy vergt evenveel van je als een serieuze film." Presentator Jeroen Kramer in VARA TV-magazine: „Informatieve programma's,'daar gaat mijn hart naar uit. Ik vind hét leuk om onduidelijke structured te ontwarren en die zodanig in beeld te brengen dat voor ieder een duidelijk wordt waar het om gaat. En of ik nou voor of achter- de schermen moet werken, maakt me geen donder uit. Het voor drachtsaspect van presenteren boeit me wel, maar ik hoef niet zo: nodig met mijn porem op de buis." Anna Garcia, de ex-vriendin van Prince in Privé: „Ik werkte onder meer als modeL voor het mannenblad Playboy. Prince wilde niet dat ik naakt po seerde. Eigenlijk wilde hij me gé- woon thuis. Ik mocht wel werkên, maar dan van 9 tot 5 als secretav resse." MCW-acteur Rob van Hulst in Privé: „Ik ben altijd al een buitenbeerv tje geweest, dus mijn moeder,is, wel het een en ander van me ge wend. Maar ik neem haar niet mee naar de discotheken hoor. Dat zou ze niet overleven. Zo draag ik bijvoorbeeld tijdens het optreden heel sexy, prikkelende kleding. Dat hoort erbij, maar een Chippendale ben ik niet hoor, en dat word ik ook niet. Daar heb ik te korte benen voor, ik zou me al leen maar belachelijk maken." Michael Douglas vindt angst heb- i ben net zo opwindend als vrijen, i FOTO ARCHIE} 'J Michael Douglas in Humo: „Wat ik opwindend vindt in het L leven? Risico's. Faalangst over- winnen geeft een adrenalinestoot waar geen enkel pepmid del tegen op kan. Angst is net zo op windend als vrijen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10