Palestijnse delegatie blijft aan Onrust in Portugal over kinderarbeid Buitenland Warm onthaal voor troepen Avondklok in Tchad na bloedbad in hoofdstad 'Van Rossem, de André van Duin van de Belgische politiek' Ruimtecapsule te koop Kritiek Griekse oppositie op bezoek Constantijn DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pn DeutseKe Presse Agentur GPD Gcmeensehappei;«e Persde' ind* The independent IPS Inter Press Se<vxe RTR*Rei. Massaverkrachter terechtgesteld rabat De Marokkaanse politiecommissaris Mustafa Tabit, die in maart schuldig werd bevonden aan de ontvoering, marteling en verkrachting van zeker 518 vrouwen, is gisteren terechtge steld. Vorige week wees het hof van beroep in de hoofdstad Ra bat zijn gratieverzoek af. Oekraïne krijgt weer olie moskou Rusland heeft gisteren de olielevering aan Oekraïne hervat, vijf dagen nadat die was opgeschort in verband met be talingsachterstand. Oekraïne heeft beloofd de schulden te beta len. Moskou staakte gisteren de olielevering aan Azerbajdzjan omdat dit land nog voor ruim 9 miljoen dollar aan rekeningen open heeft staan. Dat meldde het persbureau Interfax. Kurden laten Franse toeristen vrij Istanbul» Vier Franse toeristen die twee weken geleden door Kurdische strijders werden ontvoerd, zijn vandaag vrijgelaten. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat de vier zijn aangekomen in de stad Van. Over het lot van twee an dere ontvoerde toeristen, een Brit en een Australische, is niets bekend. Libië: Geld voor nabestaanden aanslagen cairo» De Libische regering is bereid smartegeld te betalen aan nabestaanden van de slachtoffers van de bomaanslag in 1988 op Pan Am-vlucht 103 boven het Schotse Lockerbie en die in 1989 op een toestel van de Franse luchtvaartmaatschappij UTA boven Niger. Dat zei Ibrahim el-Beshari, de Libische vertegenwoordi ger bij de Arabische Liga, gisteren. Hij maakte geen bijzonderhe den bekend Nauru krijgt schadevergoeding nauru Australië zal de kleine republiek Nauru in de Stille Oce aan een schadeloosstelling van ongeveer 95 miljoen gulden be talen wegens milieuschade. Die is aangericht bij de fosfaatmijn- bouw die tientallen jaren op Nauru is bedreven. Met de regeling komt een einde aan een vier jaar durende juridische strijd voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Nauru heeft de schadeloosstellinggeaccepteerd. 'DJAMENA Rtr-l De milijaire regering van het Afrikaanse Tchad heeft gisteren alle etnische en religieuze de monstraties verboden en voor onbepaalde tijd een avondklok ingesteld. De maatregelen ko men een dag nadat de Republi keinse Garde van president Idriss Deby woedende demon stranten hardhandig uit de hoofdstad N'Djamena had ver dreven. Bij de bloedige confrontatie tussen honderden betogers en gewapende regeringstroepen zijn volgens officiële cijfers ze ker 41 doden en 150 gewonden gevallen. De betoging begon nadat inwoners uit de regio Quaddai, bij de grens met. Sudan, hadden verklaard dat re-, geringssoldaten op 4 augustus zeker 82 burgers in de stad Abeche hebben afgeslacht. Frankrijk, de voormalige kolo nisator van Tchad, heeft giste ren „vol afschuw" gereageerd op de slachting onder gewone burgers. De Tchadische pre mier, Fidel Moungar, wees erop dat de regeringssoldaten het vuur wel moesten openen om dat de demonstranten tot de tanden waren bewapend. 1 'CIA-agent gedood in Georgië' qana» De Libanese regering heeft gisteren voor het eerst sinds elf jaar troepen gestuurd naar het gebied in zuid-Libanon dat onder VN-toezicht staat. De 600 manschappen moeten proberen te voorkomen dat de islamitische verzetsbeweging Hezbollah raketten afvuurt op noord-lsraël. In het stadje Qana werden de Libanese manschappen warm onthaald. foto afp ramzi haidar De Amerikaanse diplomaat Fred Woodruff, die zondag in Georgië is doodgeschoten, was een agent van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Dat meldde de krant New York Ti mes vandaag. CLA-directeur James Woolsey, die op bezoek was in Moskou, is naar Tbilisi afgereisd om de stoffelijke res ten van zijn agent op te halen. Volgens de krant was Woodruff in Georgië om de veiligheidstroepen van presi dent Sjevardnadze te trainen. Woodruff zat zondag samen met een lijfwacht van Sjevard nadze in een Russische Niva met regeringskentekenplaten. De auto werd beschoten bui ten het dorp Natachtari. 25 ki lometer ten noordwesten van de hoofdstad Tbilisi. De lijf wacht bleef ongedeerd. Over de daders en hun motief is nog niets bekend, maar het Georgische ministerie van bin nenlandse zaken sluit niet uit dat het motief autodiefstal kan zijn geweest. Rabin: 'Geen direct overleg met PLO-leiding' brussel peter de vries De Palestijnse delegatie bij het vredesproces met Israël treedt niet af. Dat valt op te maken uit mededelingen in Oost-Jeruzalem. Daar wordt voorspeld dat PLO-leider Arafat het conflict met de afgevaardigden uit de bezette gebieden onder het tapijt zal vegen. praktijk betekent, moet worden afgewacht. In het Orient House, de zetel van de Palestijnse delegatie in Oost-Jeruzalem, gonsde het gis teren van de geruchten. Via te lex en telefoon probeerden me dewerkers van delegatieleider Faysal Husseini de stand van ad bloemendaal correspondent Vandaag komt in de Tunesische hoofdstad Tunis het Uitvoeren de Comité van de PLO bijeen. De verwachting is dat de dele gatie grotere vrijheid van han delen zal krijgen. Wat dat in de zaken in Tunis aan de weet te komen. De berichten over het eerste gesprek tussen Husseini, woordvoerster Hanan Ashrawi en delegatielid Saib Erakat enerzijds en Arafat gi zijn naas te medewerkers aan de andere kant, waren alarmerend. De woordenwisseling zou zo hoog zijn opgelopen dat de bijeen komst voortijdig moest worden beëindigd. Tegen de avond wezen de in het Orient House ontvangen be richten op het einde van de on middellijke crisissituatie. De de legatieleden zouden hebben be sloten hun ontslag niet in te dienen en de voor vandaag ge plande bijeenkomst van het Uitvoerend Comité van de PLO af te wachten. De houding van Israël bepaalt wie het meeste aanzien geniet de onderhandelingsdelegatie of de PLO-leiding in Tunis. Zo lang de Israëli's weigeren direct te onderhandelen met de PLO in Tunis is Husseini de belang rijkste man. Het ziet er niet naar uit dat die politiek op korte ter mijn zal veranderen, want pre mier Rabin liet gisteren weten dat niemand de illusie moet koesteren dat Israël direct met de PLO zal onderhandelen. Tussen Husseini en Arafat be staat geen serieus ideologisch conflict. Maar de leider uit Oost-Jeruzalem weigert zich onder curatele te laten stellen. Arafat vindt het echter be- dreigdn dat er in het Westen en sommige Arabische landen een tendens is om Husseini te be schouwen als de ware vertegen woordiger van de Palestijnen. Turkije wil af van tankers over Bosporus ankara ap Turkije heeft Rusland gisteren laten weten dat de Bosporus en Dardanelles de verbinding tus sen Middellandse en Zwarte Zee, geen onbeperkt olietanker- verkeer aankunnen. De Turken willen daarom praten over de aanleg van pijpleidingen voor olietransport. De krant Hurriyet berichtte dat Turkije de Bos porus voor olietankers wil slui ten. De aankondiging maakt dui delijk dat de Turkse regering niet onmiddellijk tot sluiting van de Bosporus zal overgaan, maar tot onderhandelen bereid is. Volgens het Turkse persbu reau Anatolia had premier Ciller de kwestie al besproken met de Russische ambassadeur, Tsjer- nisjev. Turkije maakt zich zorgen over het gevaar van het tanker- verkeer voor Istanbul, een stad van tien miljoen inwoners. In 1979 had op de Bosporus een aanvaring plaats tussen een Roemeense tanker en een Grieks vrachtschip. De tanker, waarop brand uitbrak, explo deerde. Het ziet er naar uit dat het tankerverkeer op de Bos porus zal toenemen nu westerse oliemaatschappijen van plan zijn op grote schaal olie uit Azerbajdzjan te exporteren. Oude Griekse wijnbokalen gevonden new vork Historische objec ten uit de periode van de Sov jet-ruimtevaart, waaronder stukken maansteen, worden eind van dit jaar in New York ter veiling gebracht. Veiling huis Sotheby's heeft dit giste ren bekendgemaakt. Liefheb bers kunnen een pak kopen waarin werd getraind voor de eerste ruimtewandeling of een telegram van Sovjet-leider Chroestsjov aan Joeri Gagarin, de eerste man in de ruimte. Ook is een drie-persoons ruim tecapsule te koop. foto reuter peter morgan correspondent „Boeee!", joelt de toerist mid den op de Brusselse Grote Markt. Hij vormt de handen tot een toeter voor zijn mond en roept nog harder. Het publiek kijkt enigszins gegeneerd om pijnlijk bewust dat deze herha ling van de geschiedenis een re gelrechte klucht is. Maar daarna vallen ze de man toch bij, en geeft het plein joelend uiting aan zijn afkeuring. Het kolossa le TV-scherm toont parlementa riër Jean-Pierre van Rossem, terwijl de stem van" Senaats voorzitter Swaélen boos klinkt: „Meneer, uw gedrag is onwaar dig en schandalig en het hele land zal u veroordelen". Inge studeerd, geeft Frank Swaelen later toe. „Ik was er op voorbe reid." De regie heeft zijn werk met uiterste precisie gedaan. De eedaflegging door koning Albert II voor het verenigde Belgische parlement moet een exacte ko pie worden van de voorgaande editie, ruim veertig jaar geleden door zijn broer Boudewijn. Maar de werkelijkheid kan soms een nauwkeuriger kopie bieden van de geschiedenis. De communist Jules Lahaut ver stoorde in 1950 de plechtige in huldiging van Boudewijn door hard 'Vive la republique' te roe pen. Nu is het de Vlaamse 'libe rtijnse' parlementariër Van Ros sem, die verrast met zijn 'Vive la republique d'Europe, vive Lahaut!' Koningin Fabiola rea geert geschokt. Maar de zaal improviseert met verve: met ap plaus. en veel 'leve de koning, vive le roi'. Zijn daad is een protest tegen alle verhalen dat Boudewijn België bijeenhield, roept Van Rossem later: .Alleen een vere nigd Europa kan België bijeen houden". Maar de Groene par- Koning Albert II tijdens het afleg gen van de eed. foto belga lementariër Geysels spuugt na afloop zijn gal over de publici- teitsbeluste Van Rossem: „De André van Duin van de Belgi sche politiek, en daarbij spreek ik nog slecht over Van Duin Senaatsvoorzitter Swaelen is gedecideerd: Van Rossem is door de Rijkswacht opgesloten in zijn kantoortje, en binnen kort zal worden besloten of hij wordt geschorst. Van Rossems fractiegenoot acteur Jan De Corte verzoekt om een volledige heruitgave van de geschiedenis, die eindigde toen Lahaut een week na zijn uitroep werd ver moord. De Corte: „Dan zijn we eindelijk van hem af'. Het draaiboek is ondertussen beland bij de eedaflegging zelf: „Ik zweer dat ik de Grondwet en de wetten van het Belgische volk zal naleven, 's lands onaf hankelijkheid handhaven, en het grondgebied ongeschonden bewarenzegt de zenuwachti ge Albert in het Nederlands. Frans en Duits. Op de Grote In het zuiden van het Arabische sultanaat Oman heeft een Ame rikaanse archeoloog fragmenten van Griekse wijnbokalen opge graven die stammen uit de tijd rond 400 voor Christus. Juris Zarins vond de brokstukken tij dens een twee maanden duren de opgraving bij de oude stad Saffara in Ain Hamran. Volgens de archeoloog onder steunt de vondst de theorie dat de kuststad verbonden was met Ubar, de legendarische wie- rookstad. correspondent In een van de sociale richtlijnen van de Europese Gemeenschap staat dat leer plichtige kinderen niet meer dan vijftien uur per week mogen werken. Per dag mo gen ze maximaal drie uur achtereen wer ken en dan alleen buiten de schooluren. Niet alleen Portugal, maar ook Groot-Brit- tannië heeft zijn bedenkingen bij dit soort Europese regels. De Britse premier Major verklaarde op de recente Eurotop in Ko penhagen dat het te gek voor woorden is dat jongeren wel „tot diep in de nacht in de disco mogen dansen maar geen kran tenwijk mogen lopen". De Portugese regering van premier Cavaco Silva heeft vorige week een wet uitgevaar digd die de arbeid van kinderen van 14 tot en met 18 jaar regelt. Kinderarbeid in déze leeftijdscategorie is nu officieel toegestaan, zij het dat kinderen niet meer dan zeven uur per dag mogen werken of 35 uur per week. Ook moet er na elke arbeidsperiode van vier uur minimaal een uur worden ge pauzeerd en zijn bepaalde gevaarlijk werk zaamheden verboden. Ouders of bedrijven die zich niet aan deze voorschriften hou den, kunnen een boete krijgen. De vakbeweging noemt de nieuwe wet 'legalisering van kinderarbeid' en zal daar tegen een procedure beginnen bij de Inter nationale Arbeids Organisatie (ILO) in Ge- nève. AI vele jaren is de massale kinderarbeid in Portugal een doorn in het oog van de overi ge EG-landen. Maar ondanks felle kritiek van Brussel en van de ILO heeft de regering in Lissabon er tot nu toe weinig aan ge daan. Portugal weigert ook als enige van de twaalf EG-landen een speciale ILO-conven- tie over kinderarbeid te ondertekenen. Volgens de Portugese regering hebben 30.000 kinderen onder de 18 een volledige baan. De Portugese vakbonden en mensen rechtenorganisaties menen echter dat dat er op z'n minst 150.000 zijn. Dat zijn dus geen minderjarigen die wèt bijverdienen of een vakantiebaantje hebben, maar kinde ren die een echte positie hebben in het ar beidsproces. Kinderarbeid komt vooral voor in de tex tiel- en schoenenindustrie in het noorden van het land, in de havens van de grote ste den en in de land- en tuinbouw. Veel van deze arbeid wordt in het familiebedrijf uit gevoerd, terwijl de textiel- en schoenenin dustrie massaal gebruik maakt van jeugdige thuiswerkers. De controle door de overheid is uiterst gering. Het verantwoordelijke ministerie beschikt slechts over 300 inspecteurs, die eventuele wantoestanden moeten signale ren. Portugese jongeren maken dagen van soms wel tien uur of meer. Speciale voor zieningen voor hen zijn er niet en ze wor den slecht betaald. Vakbondsdeskundigen rapporteren bedragen van 150 gulden per maand voor een kind van 15 jaar dat daar voor 50 uur per week heeft moeten werken. Sociale lasten worden.niet afgedragen, zo dat de kinderen bij ziekte of arbeidsonge schiktheid nergens recht op hebben. Hoewel de regering zich al ekele keren te gen kinderarbeid heeft uitgesproken, heeft ook zij nu het verschijnsel min of meer ge accepteerd. Volgens economische deskun digen zijrr de textiel- en schoenenbranche ten dode opgeschreven als kinderarbeid wordt verboden en de werkgevers hard worden aangepakt. athene afp-Rtr Ex-koning Constantijn, die op het vliegveld van Salonikj werd verwelkomd door twee leden van de regerende Conservatieve Partij van premier Mitsotakis, zei dat hij „zeer bewogen" was nu hij na ruim 25 jaar weer voet op Griekse bodem zette. In december 1967 ontvluchtte Constantijn toen 27 jaar oud zijn land nadat een door hem in gang gezette coup tegen de militaire junta was mislukt. De militairen hadden in april van hetzelfde jaar de burgerregering aan de kant geschoven. Bij een referendum sprak het Griekse volk zich in 1974 met een meerderheid van 70 pro cent uit tegen herstel van de monarchie. Constantijn keerde daarna nog een keer terug in zijn geboorteland. Dat was in 1981, toen hij speciale toestem ming kreeg om de begrafenis bij te wonen van zijn moeder ex- koningin Frederika. Markt klinkt een tevreden ap plausje. Het is er minder druk dan zaterdag, toen de begrafe nis van Boudewijn op een openluchtmis uitliep. Maar in de gure wind onder een grijze hemel staan toch nog 2.000 mensen, sommigen met strik of stropdas in de nationale drie kleur. radiootje aan het oor. te kijken hoe de nieuwe vorst he* er van af brengt. „Ik vond Bou dewijn knapper", oordeelt een vrouw. „Ik weet het niet hoor. maar die had meer allure." Maar Albert doet zijn best de hooggespannen verwachtingen direct in te lossen. Hij looft zijn voorganger en Fabiola, en be looft dat „de waarden die zij zo treffend belichaamden ons tot leidraad zullen dienenFede rale burgerzin, strijd tegen egoïsme, solidariteit, het hele spectrum van Boudewijns 'poli tieke testament' komt aan bod. Op de Grote Markt wordt dankbaar geknikt: „Zal-ie het kunnen? Maar hij heeft wel de goede toon te pakkenoordeelt een heer in regenjas. „Ik vind haar teveel een Belgische Lady Di". moppert zijn vrouw over de nieuwe koningin. Zij geldt als dé achilleshiel van het imago van het nieuwe koninklijk paar: de matig Nederlands sprekende Paola en de vele geruchten dat hun slechte huwelijk de uitstra ling van het voorbeeldige paar Boudewijn en Fabiola nooit zal kunnen evenaren. Het beproefde draaiboek blijkt aangepast om hen volop ruimte te bieden te beginnen met het wegwerken van die bluts in* het imago. Maar liefst een uur is er dit keer gereser veerd voor het hartelijk hand jesschudden op het Paleisplein. En innig gearmd doen Paola en Albert daarna de balkonscene. Het publiek zwaait uitzinnig met vlaggetjes. De eerste test voor Albert en Paola is geslaagd. Militaire eer overleden Poolse ex-president De Griekse oppositie heeft veel kritiek op het privébezoek dat ex-koning Constantijn, zijn vrouw Anne Marie en hun vijf kinderen sinds gisteren aan het land brengen. „Het is een forse provocatie aan het adres van het Griekse volk. Het boek van de monarchie is gesloten en hij had nooit toestemming mogen krijgen om voet op Griekse bo dem te zettenaldus de socia listische fractieleider, Anasatas- sios Peponis. Regeringswoordvoerder Vas- silis Magginas wees er echter op dat de gewezen vorst en zijn ge zin na het referendum van 1974, toen de Grieken zich uit spraken tegen herstel van de monarchie, hun Griekse pas poort hebben behouden. „Dit bezoek, dat een zuiver persoon lijk karakter draagt, kon niet worden verhinderd", aldus Magginas. Edward Raczynski, de voormali ge Poolse diplomaat president- in-ballingschap is gisteren on- der militair eerbetoon bijgezet in een familiegraf in Rogalin, in de buurt van de Poolse stad Po- znan. De begrafenis werd bijge woond door president Wtalesa en premier Suchocka. „We ge ven vandaag een trouwe zoon terug aan de Poolse aarde", zei Walesa tijdens de ceremonie. „Hij is teruggekeerd naar het vaderland waar hij naar ver langde, dat hij miste en dat hij heeft gediend." Raczynski stierf 30 juli in lan den op 101-jarige leeftijd. Hij was van 1979-1986 president van de Poolse regering-in-bal- lingschap in Londen. De rege ring werd in 1990 ontbonden nadat Walesa de presidentsver kiezingen had gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5